voouiitó's." gevormd'in ons U •daarin o. a, mi'. T. M. C., i i lama Biuen a». W. H- jös Beaufort, rxir. Goeman BorKeaius, 'snr. S. van Houten. jbr. mr. H. W. Van Asch van Wijck, enz. De deelne ming uit ons land is echter CGg niet 'groot. Toch belooft bet congres tve! Jjelangrijk te worden. Op het pro gramma zullen belialvo een rapport aangaande de gebeurtenissen van het Jaar, dte betrekking hebben op vrede en oorlog, en een over de tweede en derde conierentio van Don Haag, be sproken worden een wereld-petitie voor een derde conferentie, een inter nationale federatie, een wetboek van volkanrecht, een pan-Europeesch bu reau. Gaston Moch zal spreken over wettigo zelfverdediging en A. Fried over beperking der bewapening. Bo vendien zal in de eerste openbare zit ting prof. Wilhelm OsLwald spreken over „Kultur und F.riede", in de twee de Ellen Key over „de vrouw en (le jVrede". POGING TOT DOODSLAG EN ZELFMOORD. In de Lombardstraat te 's-Graven- hage is gisterenochtend een vrouw door een man met twee revolverscho ten aan den hals verwond. De aanleiding moet zijn, hat se man in het begin van deze week, tij dens afwezigheid van de vrouw, den inboedel verkocht en met de op brengst er van het huis had verlaten, foen liij den volgenden dag de vrouw ontmoette, zeide hij spijt te hebben, dat hij het boeltje verkocht had, maar zij wilde niets meer van hem weten. Hij nioet haar toen hebben bedreigd. Aan deze bedreiging heeft hij gevolg gegeven, door twee schoten op de vrouw te lossen. Hevig bloedend zeeg zij ineen, doch kon, geholpen door haar moeder, die op het hooren van schoten kwam tocloopen, weer op staan en to voet naar het gemeente ziekenhuis gaan. Daar hleek, dat de toegebrachte verwonding niet levensgevaarlijken aard is. Ook schijnt slechts één der schoten te hebben geraakt. De dader, een orgeldraaier, was in- tusschen gevlucht naar zijn woning in een hofje, waar hij zichzelf door het hoofd schoot. Hij werd door de politie per brancard naar het zieken huis overgebracht. Daar bleek, dat de man slechts een weinig betcekenpnde wonde aan den neus ha/1, daar hel schot niet door het hoofd, doch door den neus was gegaan. liet gebeurde verwekte in deze dichtbevolkte buurt heel wat opschud ding. HET SMOKKELEN VAN DIAMAN TEN. De „Deutsche Tagrszeitung" klaag de dezer dagen over het feit, dat dia manten uit Zuid-West-Afrika gesmok keld, doorgaans le. Amsterdam te gel de werden gemaakt. Het blad vond, dat de oncontroleerbaarheid van den Amstcrdamschen diamanthandel ook voor Duitschlaixi zeer lustig begint te worden, en voegde er dan nog aan loe, d'at het niet kunnen uitoefenen van contróla voor de Engelsche dia- Diantmaatschappijen reeds lang e-en groote plaag beteekent De „Tel." is naar aanleiding van deze mededeel ing op inforroutie uitge togen en ontying van bevoegde zijde de verzekering, dat men het bericht dient te beschouwen, en verstandig doet. er weinig waarde aan te hech ten. Natuurlijk worden ook hier wei ge smokkelde diamanten verkocht, en 'aar de Amsterdamsche markt het grootste afzetgebied is, zei do aan-, ■oer van gesmokkelde waai* daarmee waarschijnlijk gelijken tred houden. Nimmer echter had men gehoord, dat het hier (in verhouding tot den afzet) :meer voorkomt dan- te Antwerpen bijv. Intusschen gaat controle uiterst moeilijk deze kan alleen uitgeoefend worden in de mijnen zelf en de Duit- schers zullen zich dus daarop dienen toe te leggen, willen ze het ontduiken der regiegelden voorkomen. Sportpraatje De uitgever J. F. van de Ven, Baarn, beijvert zich inderdaad zeer /oor de meerdere populariseering van pporteo, die nog niet het burgerrecht hebben verkregen, waarop het voet balspel en terecht aanspraak maakt. Van zijn aardige Sport-Biblio theek is thans reeds no. 20 versche nen, dat handelt over het wandelen in de eerste plaats, en dan verder over discus-, speer-, hallier- en kogel- werpen, ver-, lioog- en polsstoksprln- gen, dus in het algemeen over de atld.etische sporten, en is door oen deskundige op dat gebied geschreven, door den heer W. C. llartmaim, eer sten voorzitter der Nederlandsche Athletiek Unie. Hel komt ons niet ondienstig voor, hier eens in liet kort over te vertellen, wat Jiet prettig geschreven werkje over dc wandelsport zegt. De wedstrijd-reglementen, die een definitie van het wandelen geven, zijn over het algemeen onduidelijk. JJet Hoilandsche evenzeer als de bui ten landsche. De meening van heer Hartmaan is „liet snelwandelen is een versnel ling van het gewone wandelen of slappen en men heeft alleen te zor gen, dat de ééue voet den grond niet verlaat, voor do andere voet rlen grond bereikt heeft. Hieruit volgt, dat een wandelaar nooit beide voeten van den grond heeft." De Hollanders zijn steeds goede wandelaars geweest, die er, bij bui tenlanders vergeleken, een prachti- gen stijl op na houden. Dc stijl van Larnor en andere Engelsche loopers is losser, zij werken veel met de heu pen, trekken het lichaam op door het ophalen dor schouders en armen, die naast het lichaam blijven, terwijl de Hollanders de armen voor de borst zwaaien. De voeten worden recht vooruit geplaatst en wel zoo, dat de hak den grond het eerst raakt, daar na draait de voet op de teenen. met den hiel buitenwaarts en de teenen binnenwaarts. De voelen worden zoo geplaatst, dat ge een rechte streep kunt trekken tusschen de binnenkan ten der beide voeten. In het boekje worden dan eenige Uitspraken gegeven van bekende wan delaars over de wandelsport en haar beoefenaren. Laat ons eerst liooren. Wat J. J. a. Ruim ore, do kampioen .Van Nederland over de 25 K.M., zegt?" ,/Bégtó«e©rirt', ïööwar m uw Vermü- „m ls, het rooken te laten en u te onthouden van geestrijke dranken. Wandel met kalmen gang, goed op lettend hoe ge u het gemakkelijkst beweegt, zonder u erg te vermoeien. Ik beoefen des winters zooveel mo gelijk loopen, springen zoowel vér als hoog, wandelen, ten einde zoo lenig mogelijk te blijven. Gewicht heffen pl.m. 5 tot 10 kilo voor de vorming van het bovenlichaam, verdient aanbeveling, doch blijf bij lichte gewichten. Van een geregelde training ia pas sprake in Maart of betgin April, daar dan de dampkring niet meer zoo zwaair isdan kunt ge ook beginnen met in costuum te oefenen. Op bo vengenoemd tijdstip begin ik met tweemaal per week, kalm, doch met Binken pos, korte- en middel-afstan den, te wandelen. Een onkelen keer wandel ik wol eens zoo snel mogelijk, maar pas op, mij niet af te matten. Steeds zorg ik er voor, voldoende kracht over to liebbon voor een Hin ken spurt aan het eind van iedere oefening. Zoodra er wedstrijden zijn aangekondigd, wandèl ik drie maal per week over de gemiddelde afstan den (510 K.M.) en 2 maal par week over den tongeren afstand (meer dan 10 K.M.). Ik loop steeds hot liefst zonder gangmaking, daar het dikwijls on oordeelkundig gejaag meer na- dan voordeel geeft. Met mijn lichaams verzorging neem ik het niet gemak kelijk. Vooral vermijd ik elke plotse linge afkoeling der voeten, aangezien dit zeer nadeellg op de kuitspieren werkt, Het gebruik maken van v'ar me voetbaden nu iedere oefening e: vooral na die over lange afstanden is zeer aan te bevelen. Ik drink zee weinig, maar gedurende een oefening of wedstrijd heelemaal niet. Witte brood gebruik ik nooitsteeds tar webrood." Tot zoover de mededeelingen van Ruimers. De volgende week nog iets over de meeningen van .7. E. Goetzce, kampioen van Nederland over den korten afstand, en van Webb, een der snelste Engelsche wandelaars. Voor ditmaal alleen nog iets over de schoenen. Langen tijd liepen de Hoi landsche wandelaars met hooge schoenen, voorzien van flinke hakken. Te Londen is evenwel gebleken, dat 't best is, lage schoenen te gebrui ken, zoo licht mogelijk. De voetzool is gelijk aan die van andere schoe nen, maai- de hak bestaat uit een dun laagje leer, daarop een laagje kurs en daarop weder een laagje leer. Dc „Telegraaf "-cricket-bekerwcd- strijden hadden, zooais te verwach ten was, een vrij normaal verloop, daar in de drie wedstrijden, waarin eerste-klassers tegenover tweede klassers kwamen, do eerste-klassers wonnen, terwijl verder V. V. V. ge klopt werd door A. C. C., hoewel do spanning hier grootor was, dan men gereedelijk kon verwachten. Riucker, die verleden jaar den be ker vrijwel alleen veroverde, schijnt thans iets dergelijks van plan to zijn. Door 'n 71 not out bracht hij de A. G. C. in veilige haven. Voor de competitie behaalde Hil versum een goede overwinning op Victoria met 47 runs. ïnuBsvziNuaiN xvntuiiiiisisLlNGEN 30 Cts. per regel. Nette afwerking Vlugge aflevering 'Concurreerende Prijzen Fabriek: Brouwersvaart T4-80. TEL. 426-1046. Malaria (Binnenkoorts). Indion go lijdt aan voortdurend rugkeerend© hoofdpijnen, onrustig slaapt en dikwijls vermoeid! en luste loos zijt, hebt ge er dian wel eens over gedacht dat dit een veel voorkomen de vorm van Malaria Is? De Palm- Pillen zijn een onovertroffen, speci fiek Geneesmiddel voor deze onge steldheden en kosten per doos 60 cts. Probeert ze eens. Reeds na de eerste doos zult ge U beter voelen. Bij alle Apothekers en Drogisten. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. liet laatstverschenen nummer von „De Auto" bevatDe kosten der men- schelijke, dierlijke en mechanise!ie arbeidskrachten, Dc motor trekt niet meer zooals vroeger. Uit de practljk van den automobilist. De toekomst van rlen Prinz-IIeinrich-wed- strijd. De Tsaar-Nicolaas-wed- strijd, Particuliere corresponden tie uit Amerika. Auto-krabbeltjes. De bondsfeesten van den A. N. W. B. Het een en ander over lucht vaart.. Autovallen. Motorwielrij- den. Allerlei. HET LEVEN. Het juist Verschenen nummer Van Het Leven (No. 29, van 22 Juli 1910) bevat de volgende geïllustreerde arti kelen eai foto's: Een groote plaat met betrekking tot de warmte; Een arti kel over den verzamelaar Hartkamp; De penning, door de Gemeenteraads leden aan den afgetreden Burgemees ter mr. dr. W. F. van Leeuwén aan geboden; Do overstrooming tè Am sterdam op Maandagmorgen; Ë&n ge denk teek en voor du*. E. Lauriltord; De schitterend geslaagde zwemfeesten te .Rotterdam; Het twaalfde Tunpfeeei 'Van het Gewest ttwrd-Holland vah Eet Ned. GymhastreKverti&ia: te Pütr- mea-end; Het Pollklinietogebouw der Vereoniglng „Felix Guyon"; Het Ca baret Artistique te Schevanüigen; Het Museum Fauna Neerlandica., In de "serie Amsterdamsche Schilders wordt ditmaal gespx-oken over Lizzy Ansingh, wier porto-et en werk wordt gereproduceerd. De bijlage bevat do reproductie van een schilderij van J. Schreudierr van Cool wijk (Het gele kleed). Koloniën DE EERSTE INLANDSCHE OFFICIEREN. Dezer dagen ontleenden wij aan de Indische bladen het bericht, dat drie leerlingen van den cursus tot oplei ding van inlandsche officieren ge slaagd watten voor het officiereexa men. De Java-Bode meldt nader: De cursus tot opleiding van inland sche officieren werd ingesteld bij gou vernementsbesluit va.n den lOen Mei 1907. De tegenwoordige leerlingen zijn allen adellijke Javanen of voorname Menadoneezen. De geslaagde leerlingenRaden Mardjaiift, Raden Santosa en Raden Wardiiman zullen eeirst minstens drie maanden als sergeant bij den troep gedetacheerd worden, ten einde proe ven van practische bekwaamheid, te kunnen afleggen. Omtrent hun plaat sing in de ranglijst en hun verdere positie in het leger zijn nog geen be slissingen genomen, doch zeer- waar schijnlijk zullen zij bij inlandsche oom pagnieèn worden ingedeeld., DE CHOLERA. In het sliidverbund te Batavia wer den den 23sten Juni 4 nieuwe patiën ten opgenomen. In hot militaire hospitaal aldaar kwamen 2 Europeanen en 1 inlander binnen; 1 Europeaan overleed; 2 pa tiënten waren ernstig; de 12 overigen maakten het goed. Aan het Ind. N. v. d. Dag wordt da to 23 Juni uit Soerabaja geseind: In den Oosthoek, te Pasoeroean heerscht de cholera nog steeds, ook te Kraksaan komen nog vele gevallen voor. Te Soerabaja is de ziekte zoo goed ais geweken.. Gemengd Nieuws BLANK EN ZWART IN AMERIKA.. De correspondent van de „Times" te Washington sclxrijft naair aanlei ding van hetgeen in de Vereemgde Staten is te doen geweest na den bokswedstrijd D"""- --«nder uToi-ui-ijvmg gezegd mag worden, dat hierdoor veel kwaad is gesticht. Er bestaat een rassen-vooroordeel tusschen blanken en negers in de VereenIgde Staten. Dat vol niet weg te cijferen, en de oplossing der vraag, hoe op den duur betere betrekkingen tusschen blanken en negers moeten worden verkregen, zal, naar schrijver meent, nimmer kunnen worden ge vonden in uitroeiing vaai dat voor oordeel, doch door dit te maken tot' een erkend maatschappelijk feit. Er val tz. i. niet aan te denken, dat o.oit de quaestie der huidskleur tot het verleden zal belmoren. Verlichte mensclien van beide ras sen erkennen het bestaan dier- feiten en meenen de maatschappelijke ver heffing van den neger niet te zullen verkrijgen door 'n streven naar maat schappelijke gelijkheid, maar door 't scheppen van een bepaalde maat schappelijke organisatie der kleurlin gen, waaraan opvoeding in prakti- schen geest ten grondslag moet lig gen. In dien geest wordt «reeds gewerkt door een man ais Booker Washington, den bekenden neger-geleerde, te Tus- kegee, maar ook blanken hebben zach voor de zaak der neger-opvoeding ge spannen, in instellingen als te Hamp ton in Virginia. Het werk werd dus reeds aangevan gen, maar wordt door verschillende omstandigheden bemoeilijkt. In de eerste plaats heeft men de te genwerking van het Zuiden, waar men nog niet goed wil weten van de verheffing van den neger. Don heeft men die sentimentaliteit van het Noor den, waai- men den neger eene op voeding wil geven, die tot weinig practisch resultaat leidt. En ten slot te moet niet de houding der immigran ten uit de lagere volksklassen uit het oog worden verloren. Deze lieden, die in de Vereenigde Staten gekomen, daar een ras voor zich zien, dat maat schappelijk benedon het blanke wordt gesteld, gevoelen zich nu, en toten dat den negers voelen. Aan deze lieden moeten dan ook, volgens schrijver, in hooge mate de na den bokswedstrijd in Reno op verschillende plaatsen Voorgekomen uitspattingen tegen de negetrbevolkü-ng wördlen toegeschre ven. Zulle eene houding van een deeil van het hlamk'e element moei natuur lijk ook weinig verheffend! óp dén kleurling werken. Van d'o zijde van Intollectueblan ón der de negerre zeiven, wordt echter Ook fn hooge mate het Wouden vtin vertooningen als te Reno betreurd, wijl zij vreezen. dat dit dfe neger-kna pen zal aanmoedigen om het even ver te brengen éis Johhson, terwijl zij beter deden zich practisch vooo/ te be reiden vooreenigen nuttigen SJfóffc HOEVEEL' LEVENDE ORGANIS MEN VERTEERT DE MENSCH BIJ HET ETEN VAN KAA8 Do zulvelschool In Sonnenthal In Zwitserland hooft kort geleden inte ressante proeven genomen om te we ten te komen hoeveel levende wezens de menscli bij het eten van kaas tot zich neemt. In een enkel grammetje Eramenthftler kaas bevinden zich niet minder dan 800.000 bacteriën, die na drie maanden reeds vex-achtvoudigd zijn, zoodat men het getal dan wel op een miMoen mag begroeten. Een heel wat grooter getal bevindt rich in z.g. weeke kaas, waarin in vcrschen toestand reeds 1.200.000 micro-orrga- nismen gevonden worden. Heeft deze kaassoort 2 maanden gelegen, dan is de bevolking gestegen op 2 millioen. In het buitenste gedeelte van de kaas heeft men wel eens 6 millioen orga nismen gevonden. Op grond van bo venaangehaalde telling kan men de bevolking van 3/4 pond berekenen als te zijn zooveel als de geheele aarde menschen bevat. Naar de nieuwste wetensehajvoeJ ij ke onderzoekingen zijn het evenwel de organismen, die Juist de kaas gezocht en lekker ma ken. Van de vrees, die heden nog vele menschen tegenover deze te ere we zentjes koesteren, is een groot ge deelte daardoor ongegrond de kaas met hare milltarden vertegenwoordi gers dezer dweirgbevolking is nu een maal een van de hoofdvoedingsmid delen voor den inensch, zoo schrijft de „Molk. u. Kas. Zeit.'\ STUDIEVAART NAAR DE NOORD POOL. De deelnemers aan de sludievaort van graaf Zeppelin naar de Noord pool zijn den 2dcn Juli van Kiel ver trokken en ï-eeds in Bergen aangeko men. liet zijn prins Heinrich van Pruisen en zijn adjudant, verder graaf Zeppelin cn vele geleerden en technici, waaronder een oceanograaf, een ornitholoog, verschillende lucht- schippers, enz. Het stoomschip „Mains", van dc Nord-Deutsche Lloyd, dat de onderzoekers za.l ver voeren, is speciaal voor dezen tocht ingericht met laboratoria, donkere kamers, bijzondere werktuigen voor metingen, «enz. In de poolstreek zelf, waar het eeuwig ijs is, zal men door dringen met een kleine üsstoomboot uit Noorwegen, de „Phönix". De expeditie neemt een ballon-cap- tif van 50 kub. M. inhoud mede, en tot vulling 1500 kub, M. waterstof in flessohen. Op de brug over het achter dek is een lier aan gebracht ten ge- bruike bij bet, opstijgen vau den bal- lon-eaptif. Ook zijn een aantal kleine loodsballouixetjes tot het vaststellen van de luchtstroomen aan boord. Om vast te stellen, of da draad- looze telegrafie in de pooi streek on derhevig is aan bijzondere stroomin gen, heeft de maatschappij voor draadlooze telegrafie een barer be ambten meegezonden. Zoowel de „Mams" als de „Phönix" zijn voor zien van toestellen daaivoor. Dc reis zal niet .speciaal als eerst bedoeld was een voorbereiding voor een tocht van Zeppelin's lucht schip zijn, maar zal in het algemeen een verkenningsreis zijn. ONGEREGELDHEDEN. Een bericht maakt melding van een sehe politiesoldaten te Casablanca, in Marokko. Een Spaansch korporaal wei'd daarbij gedood. MOOIE TOESTANDEN IN MAROKKO. Raisouli laat weer eens van zich hooren. Het schijnt, dat hij den in boorlingen in zijn district zoo gewel dig de belastingschroef aandraait, dat zij met achterlating van have en goed een heenkomen zoeken bij een 'bevrienden stam. Men zegt, dat Rai souli den sultan een groote som gekls heeft gegeven, om vrij spel te hebben. IMMIGRATIE VAN ARBEIDERS IN CANADA. Bij de Canadeesche regeering is geklaagd over het gebrek aan werk krachten voor spoorwegaanleg. Hier op heeft het bestuur van Canada be slist, dat uit alle landen, behalve die in Azië, arbeiders voor dien aanleg vrijelijk zullen- worden toegelaten, zonder dat van hen zal worden ge vergd, dat zij in hot bezit, zijn van een bedrag van minstens 5 ,ud. sterling. AMPUTATIE DOOR MIDDEL VAN ELECTRICJTEIT. Professor d'Arson val. te Parijs, heeft reeds jaren geleden de ontdek king gedaan, dat men een lichaams deel van een dier door electrische stroomingen kan afzetten. Het lichaamsdeel wordt don ver warmd, en valt na een paar dagen van zelf nJ. Hij to kl aagt er zich over, dat de chirurgie zoo wetnig notitie van deze proeven beeft genomen. Maar het schijnt, dat, vooral de Duit- sche chirurgie, wel degelijk zich be zig houdt ntet de mogelijkheid, om deze methode toe te passen bij opera ties. PER LUCHHSCI-IÏP OVER DF,N OCEAAN, De „America", het bestuurbare luchtschip van Wellman, dat reeds op Spitsbergen in kwartier geweest is, en eenige malen gedreigd heeft de Pool te gaan ontdekken, ts nu van plan weer een stout stuk to onderne men, als het namelijk zoover komt. In Augustus of September zal Well man met zijn „America" den Atton- tischen Oceaan oversteken en van New-York naai' Londen varen. Men heeft juist deze maanden gekozen, omdat dan op den Atlantic de wind meestal West Is. Wellman zal verge zeld worden van zijn eersten Ingeni eur, Meivin Vanirnan. Het luchtschip Is lang 258 voet en hreed 59. Dc inhoud bedraagt, 345.000 kubieke voet en dc dmogkracht 84000 pond. Het stolen schuitje weegt 4500 pond, de ballon zelf precies zooveel. Het gewicht, van de 6 man equipage, instrumenten, motoven, reddingssloep reparatiestukksiï en het draadlooze telegraaftoestel eto., bedraagt 6000 pond, zoodat er (nog 10.000 poncl over blijft voor dó benzine voor de ihoto- ren. Wellman meent, cjat Uit voor een reis van o iö dagen ruim void den de zal zijn." iv MISBRUIK VAN OEBRUIHTE ZEGÉL9 Dè staata-contróleur te 'iNew-Y^rR, fcWUlhflk hééft l>evon<ïen, dót dé staat xn den loop vaii hét vórige Jaar besto len word voor een bedrag' van onge veer 1 millioen dollars door het ge bruik van i'oeds afgestempelde zegels, waarvan de stempel word verwijderd. Zij, die zich hieraan schuldig heb ben gemaakt, moeten zegelhandetoars zijn geweest en kantoorloopers van de makelaars in Wallstreet en de finan- cleelo wijk van New-York. Er wordt niet beweerd, dat de fir manten zeiven in eenig opzicht mede schuldig zouden zijn, doch in honder den gevallen bleek, dat, de kantoor- loopex-s voor het geld, dat zij ontvin gen om goede zegels te koopen, reeds gebruikte zegels, die een kunstbewer king hadden ondergaan, kochten van de handelaars en de winst met dezen deeldwt Sport en Wedstrijden NEDERLANDSCHE NAMEN BIJ HET TENNISSPEL. Na overleg met des- en taalkundi gen meent de redactie het volgend lijstje te mogen voorstellen double court groot veld single court klein vck single enkel (spel) double dubbel (spelj mixed gemengd (spel) to toss (tossen) opgooien rough ruw smooth glad to play spel ecu ready klaar fifteen, thirty, fourty vijftien, dertig, veertig (eenvoudigeréén, twee, drie) fifteen all, thirty all, deuce vijf tien gelijk, dertig gelijk, veertig ge lijk advantage in, advantage out 1) voorsprong game spel set 2) partij overhands boven slag underhands onderstog backhands van de handsche slag. („Neorlandia"). 1) Als beide partijen staan op veer tig gelijk, moet, een van hen twee sla gen aohter elkaar maken om winner te zijn. De eerste slag heet hierbij ad vantage in voor den winner, advan tage out voor de tegenpartij. Hei be teekent dus zooveel als een streepje vóór. 8) Set is een reeks van 6 spelen, die men moet winnen om winner te zijn. Kort Nieuws De Griekschc gezant heeft op de Purte de stellige toezegging gekregen, dat de boycot binnen enkele dagen zou gedaan zijn. De Turksche minis terraad had dien dag besloten, aan de boycot met allo mogelijke midde len een einde te maken en aan het comité voor de boycot wenken gege ven. Luzzatt.i, de Italiaansche minister president, had zich bij het openen van brieven met zijn mes aan de hand gewond. Er kwam koorts hij, en Burgerlijke Stand HILLEGOM. BEVALLEN E. Tee uw, geb. Hassing, d. G'. Duijzers, geb. Potappel, d. M. C. Scliilpzand, geb. Schrijver, d. II. C. Deen, geb. VVattenaar, <1, A. G. van Teijlingen, geb. Engelen, z. J.. M. Roorte, geb. Vogel, z. OVERLEDEN A. Wensveen, 32 j. P. J. Seijsc- ner, 21 j. VV. L. Luijten, 73 j. SCHOTEN, ONDERTROUWD: W. Goosen en J. M. de Wit, A. M. Larnbrechts en W. van der Heijden, H. Boogaard on H. J. de Klerk. GETROUWD: J. Maurer en A. T, Smit. BEVALLEN: M. BrutoGerritsen z. F. Stam— Deen d. W. de Vriesde Vries z. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ONDERTROUWD: P. Buur en M. Waaunonhoven. BEVALLEN: A. Th. Bodewesvan der Wiel z, P. van Zijl—Esseling d. E. Piravanov. <L Kolk z. Stoomvaartberichten liet stoomschip Potsdam, van New- York, vertrok 22 Juli, des ochtends te 6 uur, van Boulogne. Het stoomschip Zeelandia (uitreis) vertrok 21 Juli van Boulogne en pas seerde volgens een radio-telegram gistermiddag 1 uur Ouessant. Het stoomschip Goentocr (thuisreis) vertrok 81 Juli van Perim. Het stoomschip Ambon amveerde 21 Juli van Amsterdam te Sabang. liet stoomschip Koningin Wilhel- mina arriveerde 22 Juli van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Koning Willem I (uitreis) vertrok 21 Juli van Genua. Het stoomschip Madux*a amveex'de 22 Juli van Java te Amsterdam. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Tie). M. J. N'akke, winkelier te Dienden. Rechter-commissaris mr. A. G. A. ridder van Rappardcurator mr. J. Versteeg!). Amsterdam. J, Va.lk, koopman en winkelier', handelende onder de firma E. Korver Co., aldaar. Rechter commissaris mr. J. T. F. Telling' curator nrr. A. ZeldenrusL G. J. Zuuring, kleermaker en koopman, aldaar. Reclilor-commissa- ris mr. J. T. F. Teltingcurator mr. Marie II. E. Pouw. A. Koomen, broodbakker, aldaar. Rechter-coinmissaris en curator als vorerx - A. J. Hornkamp, naaister aldaar. Rechter-commissaris mr. J. T. F. Teltingcurator mr. E. van Tui nen. 's-Gravenhage. B. Cohón, aldaar. Rechter-commissaris mr. C. W. Schlingemann curator tor. Th. Ct, Consalves. Mej. A. Hartman, aldaar. Reeft* ter-commissaris als vorencuratol« mr. J. C. van dei- Burcht van Lichten? bergh. B. Hijmans, grossier, aldaar. Rechter-commissaris als voren cn* rator mr. J. Nuhout van dei' Veen. D. II. Pieterse, koopman, aldaar.' Rechter-commissaris als vorencuV rator mr. J. P. de Maak. A. J. H. Hagedoora, horlogemo* Uer, Scheveningen rectiter-cornmto saris mr. J. van Gelein Vilringa cu rator mx*. A. O, II. Tellegen. Mej. de wed. I,. J. Hakkenberg- Martin, te Leiden. Re chter - com m i ss a- x'is als voren; curator mr. F. R. Grom mel in. J. Spaargaren, winkelier te Bos koop. Rechter-commissaris als vo ren curator I. J. Ruizeveld. Vernietigd J. van Amerongen, timmerman' té Leersuni. Geëindigd J. F. van Santen, Doterhandelaar te 's-Gravenhage. J. Boogaards, winkelier en verlof- houder, to Rijnsburg. A. J. Vendrik, te Utrecht. G. van Straten, aannemer te Zwol le. II. Liglvoet, timmerman en aanne mer, te I-eiden. Opgeheven W. A. S. Goedheer, te Amsterdam. A. J. J. Gx-egorie, S. van Leeuwen, en S. C. Rentenaar, allen Den Haag. PREDIKBEURTEN ZONDAG 24 JULL EGLISE WALLONNE- Pas de Service. GEREFORMEERDE KERK« (Ged. Oude GTacht). Voorin. 10 ure, Ds. Mulder. 'B Avonds 5 1/2 ure Ds. Mulder. EBEN-HAëZEH KERK. (Kloln-Heiligland). Vooral. 10 ure, Ds. Tlbben, *B Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tlbben. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuidecrstraat). 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. H. Visser, pred. te VeenendaaL 's Av. 5 1/2 ure, Da. T'. Visser. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorin. 10 ure, Ds. D. Ringnalda, van 's-Gravenliage. Nam. 6 uur, Ds. D. Ringnalda, LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. G. Munter, Ev. Luth. pred. te Woerden. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Db. Binnerts. REM0NSTRANT8CH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. 's Middags 1 ure, Geen Zondags school. KERK DER BROEDERGEMEENTE, Geen dienst. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. NUTSGEBOUW, Zijlstraat 48-50. Voorm. 10 ure, Dr. C. J. Niemeyer, van Bolsward. BAPTISTE GEMEENTE, (Lokaal: Stoofsteeg 6.) Voorm. 10 ure. de heer J. Weenink, Student Spurgeon College Landen. Namiddags 12 ure. Zondagsschool, 's Av. 6 ure, de heer J, Weenink. Maandagavond 7 1/2 ure, Meisjes- Vereenlging. Dinsdagavond 7 ure, Kleine Mei» jesvevceniging. Dinsdagavond 8 ure, Bidstond en Bijbelbespreking. Donderdagavond 8 ure, Jongedoch- ters-Vereenlging en Zangvereeniging, EVANGELISATIEGEBOUW, Jacobij nestraat 26. Voorm. 10 uur, de heer H. J. Bosch, Nam. 12 1/2 ure, ZondagsschooL Zondagavond 6 uur, H. J. Bosch. Woensdagavond 8 uur, Naaikrans. Donderdagavond half negen, H. J. Bosch. BENNEBROEK, Voorm. 10 ure, Ds. Gerth V. Wij kV H. Avondmaal, 's Nam. 2 1/2 ure, Ds. Gerth v Wijk. Dankzegging. BEVERWIJK. Voorai. 10 ure, Ds. v. d. Most van Spijk, beroepen pred. te Oost- en West-Graftdijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Dr. J. G. Boekenooi- gen, pred. te Krommenie. EVANG LUTHERSCHE GEMEENTE Voorm. 10 ure, Ds. W. Onnekes,. Ned. Herv. pred. te Helder. BLOEMENDAAU Geen opgave ontvangen. HEEMSTEDE, Voorm. 10 ure, Ds. Bax, pred. te Santpöórt,- HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, SANTPOORT, Voorm. 10 ure, Ds. P. S. Bakels, Emer. px-ed. te Haarlem. EVANGELISATIE. Voox'xn. 10 ure, Ds. F. Kampstra, Directeur van liet Diaconessexxhuis ta Haarlem. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, VELSEN. Voo'rm. 10 ure, de heer Gutteling.: WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorai. 10 ure, Ds. Bexkelbach van dex- Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Haas, pred. to Purinerend.' 's Avonds 5 ure, Ds. de Haas. DOOPSGEZ. GEM. en PROTESTAN TENBOND. Voorm. 10 1/2 uur, Ds. Cr emer van Broek in Watex-land. ZANDVOORT, Voorm. 10 ure, Ds. Posthumtol Meijjes. Mot medewerking van het Kerkelijk Zangkoor. Buitengewone kollekte voor. «de kerk.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10