NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang, Wo, 8308, Verschijnt dagelijKs, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 23 JULI 1910 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J lM Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B"j Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. „1.30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (ty ft' I 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers0.02 H V ffl&V «©ikj? -■ n.j.^s. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaaITeIefoonnummerderRedactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht 't Engelsch© Lagerhuis heeft gis teren DE CIVIELE LIJST VAN KONING GEORGE V vastgesteld. De commissie uit het Huis stelde voor, aan den Koning toe to kennen voor zichzelf en zijn Huis een jaarlijksch bedrag van 470.000 pond sterling; (1 pond is 12 Holland- sche guldens voorts voor eiken zoon die den leeftijd van 21 jaar zal hebben bereikt, 10,000 pd. st., en voor eiken gehuwden zoon 15.000 pd. st. ten slotte ten behoeve van elke dochter 6000 pd. st. Voor den Prins van Wales, die in komsten geniet uit de hertogdommen Cornwall en Lancaster, is geen jaar geld uitgetrokken. Do arbeiders-afgevaardigde Barnes bestreed het voorstel op grond, dat de beide hertogdommen publiek eigen dom behoorden te zijn en dat de civie le lijst z. i. buitensporig hoog is. Een door hem ingediend amendement om Act jaargeld des Konings van 470.000 pd. st. te verlagen tot 385.000 pd. st.: werd evenwel verworpen. Het voorstel der commissie werd aangenomen met 197 tegen 19 stem men. Koningen hebben veel inkomsten, maar ook veel uitgaven. Onder de laatste ook die voor de reizen en ont vangsten. Reeds zijn verschillende KONINKLIJKE BEZOEKEN aangekondigd. Vooral de nieuwe ko ning van België heeft uUgobroido «.in plannen en zal zelf ook veel gasten ontvangen. 't Bezoek van Keizer Wilhelm aan 't Belgische hof zal tegen 't eind van October plaats vinden. Ook president Faillières is bij Ko ning Albert uitgenoodigd. Men acht het niet onmogelijk, dat het bezoek van den President nop in dit jaar zal worden gebracht. Over DE SAMENZWERING IN TURKIJE komen thans heel eigenaardige be richten. Een journalist heeft met een hooggeplaatst Jong-Turk gesproken, die hem verzekerde, dat het verhaal van de samenspanning tegen de Jong- Turken niet anders dan... een doorge stoken kaart was 1 Het was, zei hij, aan de ingewijden al lang bekend, dat het Comité den tijd, dat de Kamei CSSt bijeen was, zou gebruiken, om zich zijn voornaamste tegenstanders van den hals te schui ven. Een geheime commissie uit het Comité werd met die taak belast. Zij begon met Achmed Samïm opzij te schuiven. Verder was zij er op uit de leiders van de drie groepen der oppo sitie uit het openbare leven te verwij deren. De met Sjerif- pasja's geld ge stichte vereeniging van de radikale hervormers, waarhij zich alle politi ci van de oppositie hadden aangeslo ten. moest de stok zijn, om den hond te slaan, en het geheimzinnige gedoe van Sjeriff en van zijn vrouw, een eerzuchtige, zeer rijke Egyptische prinses, maakte aan het Comité de uitvoering van zijn opzet gemakke lijk. Daarbij kwam, dat de uit hun ambt ontzette ambtenaren die lang niet de onbekwaamste waren de be hartiging van hun belangen in han den van Riza Noez, den leider der de- mocrateu, gesteld hadden, wat deze openlijk rondvertelde en waardoor zijn huis een middelpunt voor malcon tenten werd. Ik kan evenwel verneke- •en, besloot de hooggeplaatste Turk, dat de oppositie er wel naar streefde, om op een goeden dag aan het roer te komen, ipaar nooit aan de aanwen ding van onwettige en onparlemen taire middelen heeft gedacht. is weer eens wat geschreven. In een tijdschrift geeft men een verslag van een bezoek aan het oude paleis van Abdoel namid. De pracht van vele ertrekken van den kanak van den onttroonden Sultan gaat alle beschrij ving te boven. In de eigen vertrekken van Abdoel Hamid was, in tegenstel ling met andere zalen, alle opeenhoo- van meubelen vermeden. Al te meubilair zou hier gevaarlijk ge- st zijn zoo licht had zich hier of daar een boosdoener kunnen verschui len, die het op 's Sultans leven ge munt had. Hoezeer Abdoel Hamid in adigen angst voor een aanslag leefde, blijkt wel uit de veelheid van zijn zit- en slaapkamers. Hij vertoef de telkens in een andere, om moge lijke belagers van zijn leven te ver schalken. In een der vertrekken is nog het pantserhemd te zien, dat de oud- Sultan bij het Selamlik onder zijn uni form placht te dragen. De bezoekers stonden verbaasd over de vole klee- dingstukken van Abdoel Hamid. Hij had b.v. 40,000 stuks dassen en een kamer vol handschoenen. Er wordt gevreesd voor ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE, met 't oog op den verjaardag van de onlusten in Catalnnis ae regeering troepen geconcentreerd aan de grens, om bij mogelijke rust- •erstorintren te kunnen optreden. IN NICARAGUA is de rust nog lang niet terugge keerd. De president' van Nicaragua heeft bevel gegeven, om alle krijgsge vangenen onverwijld terecht te stel len, ook, dat de Amerikanen, die zich onder hen bevinden, den kogel zullen krijgen. Eveneens heeft hij een ge heime lastgeving verstrekt, om Pitt- man terecht te stellen. Dit is de Ame rikaan, die gevangen genomen is, terwijl hij voor de aanhangers van den tcgenpresident Estrada werk zaam was. Indien de bevelen uitge voerd worden, dan zal de Amerikaan- sche regeering waarschijnlijk tus- schenbeide komen. Handelaren te New-Orleans hebben bij het departement van Buitenland- sche Zaken een protest ingediend te gen de erkenning door Noorweeen van de blokkade van Bluefields. Het departement van Buitenlandsche Za ken antwoordde, dat Bluefields een open haven is, en dat het gelooft,dof. Noorwegen's handelwijze een gevolg is van misverstand. Aan do Noorsche legatie is een af schrift van het antwoord van het de partement van Buitenlandsche Zaken gegeven. DE CHOLERA IN RUSLAND breidt zich nog geregeld uit. In het laatste etmaal zijn 45 personen door de vreeselijke ziekte aangetast en stierven 12 lijders daaraan. Het to taal aantal bekende choleralijders be draagt 251. Hoeveel onbekend De gouvernementen Rjaesan, Nisjnl Novgorod, Kasan, Simbirsk, Sama ra, Saruluf eu Stawropol zijn ver dacht verklaard. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGE LAND GE6INDIGD. Gisteren is het werk op de Noord- oosterspoor geheel hervat, behalve te Huil, alwaar eenige honderden be ambten van het werk op het hoofdsta tion wegbleven. Zij handelden zoo ten gevolge van een misverstand. Dit zon derlinge misverstand is eerst 's mid dags opgehelderd daarna is het werk hervat. Kunstzin bij Is Volksklasse. Men schrijft ons Wanneer men zich afvraagt, welken invloed de beoefening van muziek, zang en tooneelspeelkunst op de be volking uitoefent en als tijdperk tot vergelijking 30 jaren neemt (den tijd, berekend voor het komen van een nieuw geslacht), dan bemerkt men vele veranderingen men kan zelfs zeggen: verbeteringen". Gaat men na, hoe 't stond met de muzikale kennis het groote publiek, dan is er een zeer groote verbetering. Voor 30 jaar had men het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den heer Müller, snflmgosteld uit gepen sioneerden van militaire korpsen, aangevuld door inwoners, die een in strument machtig waren, slechts en kelen verdienden den naam van lc- klas-muzikant't was een bijbaantje of liefhebberij. Daarnaast had men de muziek van het le regiment huza ren. Zondagsmiddags in den Hout liep het publiek van de eene teut naar de andere, stilstaan deden slechts en kelen werd in de eene tent een num mer van eenige afmeting gegeven, dan speelden zij heide gelijk, en hel publiek, dat ze dan beide kon hoo- ren, liep tusschen de twee tenten in Bijzonderheden waren concerten gegeven door het Parkorkest van Am sterdam, in de wandeling „muziek van Stumph" geheeten, de Kon. Ma rine en de Gronadiers, later trok het muziekkorps van het 7e regiment in fanterie de meeste liefhebbers. Dilet tanten-korpsen waren er toen niet, slechts enkele groepjes liefhebberden en snapten soms een bruiloit of zoo iets als bijverdiensten. Verder hadden de Duitsche muzikanten twee dagen per week verlof om in de straten te spelen zij waren toen echte „hoem pa's". Ten 6lotte had men een vier tal draaiorgels waarvan Jannetje Stijfsel, de oudste „organist", het be langwekkendste orgel had. Er was met geen mogelijkheid meer een me lodie uit te halen. Op een onderstuk van een ouden kinder-trekwagen staande, werd het door de straten ge trokken en Jannetje draaide nu en dan maar wut, Men gaf, om hem weg te krijgen. Natuurlijk waren er ook de orgel concerten in de Groote Kerk, bespeeld door den beroemden Bastiaans, even als nu op Dinsdag en Donderdag, gra tis. Slechts weinig arbeiders zag men er. in voor- en najaar was het getal luisteraars wel eens 5 6. Met den zang stond het beter, „Zang en Vriendschap" was toen reeds een vereeniging van naam „Crescendo" was ih haar opkomst en beloofde te worden, wat zij later werd. „Zanggenot", onder den ouden heer Hazevoet, deed haar best, doch had veel pech. Gemengde koren had men toen niet. Nu en dan werden nieuwe koren opgericht, doch zij werden weer spoedig ontbonden. De tooneelspeelkunst was in volle fleur. „Na Inspanning Uitspanning" W3S de gevierde vereeniging, „Melpo mene en Thalia", opgericht door le den van het overleden gezelschap „A- pollo", begon naam te maken, het speelde elk seizoen „Robert en Ber- trand" voor eivolle zalen. De meest gewilde stukken waren toen: „De 'i'woo Weezen," „Lazuro do Veehoe der", „Laurierboom of Bedelstaf, enz. Melodrama's, echte draken, waarbij in 't laatste bedrijf vast en zeker de „schurk" zijn straf ontving, en de deugd zegepraalde. Nu hebben we op muzikaal gebied ons Stedelijk korps onder den heer Kriens, van huiten behoeven we geen korpsen meer om iets goeds te hoo- ren, integendeel. Haarlem kan trots zijn op zijn korps. In de laatste jaren blijkt, dat tot in de onderste lagen der bevolking de heer Kriens zijn invloed doet gelden. Men ga maar eens naar de populaire strijkconcerten, waar honderden L volle aandacht genieten, een voorbeel dige orde wordt door het publiok zel ve streng gehandhaafd. En in het da-' gelijlcsch leven wordt met die concert avonden rekening houdt. Geen verstandig bestuur van een werkliedenvereeniging zal een leden vergadering uitschrijven als 't strijk orkest concert geeft. We wijzen op de populaire concer ten in den afgeloopen winter gegeven. Hier was eveneens een aandachtig publiek, heerschte uitstekende orde in een toch overvolle zaal. En toch zijn het in beide gevallen voor 95 pet. beiders in de engste beteekeaiis, die komen o~yjte verbete ring dus bij vroeger. Naast den beschavenden invloed door het korps van den heer Kriens uitgeoefend, moet genoemd worden de vinding van Edison, die door de phonograaf bewerkt heeft, dat bet groote publiek „oor" gekregen heeft voor goede muziek en zang. Voor 30 jaar was dé harmonika het instrument, in vele buurten zat men des zomers buiten op stoelen en be speelde de harmonika. Een walsje op de straat behoorde niet tot de zeld zaamheden. Men had ware virtuozen, die zelfs uit andere wijken hun toe hoorders trokken. Een i gen tijd heeft men de cithers in de mode gezien, doch veel invloed hebben die niet ge had en haar Tijk is uit. Thans boerseht de phonograaf in de volks buurten en daar kent men „Carmen.' „Faust' enz., men hoort Orelio zin gen: „Waar eens de zeemeeuw vloog' en mevr. EngelenSewing geeft „Ave Maria". Soms kirast de plaat, of is zoo flauw dat liet geluid als van verre klinkt, doch de melodieën blijven hangen en de „roerende" liederen van vroeger aLs „Voor de traliën van een venster' „Een Generaalsdochter' enz., hoort men niet meer. Dat waren de z.g. kermismoppen, elk jaar had men een nieuwe, die men dan het geheele jaar door hoorde, tot vervelens toe. Nog voor enkele jaren was dit zoo, eerst verleden jaar bleek duidelijk, dat men den deun er niet meer in kreeg. Wanneer men nu eens luistert naar wat de arbeidende klasse zingt, als men b.v. Zondagsmorgens de volksbuurten doorgaat, dan hoort men aria's uit „Mignon", „Faust", enz., of liederen door zangvereeni- gingen in haar repertoire opgeno men kent men de woorden niet, wat nood, la-la tra-la-la is ook goed, als men de melodie iuaar weergeeft. Het is jammer, dat do Vereeniging voor Veredeling van den Volkszang geen geld genoeg bezit, om met fonograaf- platen (b.v. tegen verminderden prijs verkrijgbaar gestald) haar liederen in te burgeren, kon zij dezen weg volgen, in één jaar tijds bereikte zij meer dan nu van de oprichting af is gewonnen. Op tooneelgebied is ook veel veran dering ton goede aan te toonen. De oprichting van „Cremer" is een eer ste feit in de goede richting geweest, haar voorbeeld, om goede stukken te spelen, is doorgedrongen. „De Twee Weezen" is geen kasstuk meer. Van grooten invloed is ook de oprichting van de Nederiandsche Opera en van verschillende tooneelgezelschappen, die veredeling der kunst beoogden. Staande konden zij niet blijven, doch de grondslag is gelegd. Het groote publiek is door haar rijp gemaakt voor verdere ontwikkeling. Dat bewijzen de vele gemengde- ou mannenzangvereenigingen, die nu in Haarlem bloeien, de goede dilettan ten-muziekkorpsen, de vele arbeiders, die zelfs hun schafttijd gedeeltelijk opofferen voor een orgelconcert, en... de „org&uisteu", die nu „reuzen-or gels met vol orkest" bewerken, het pu bliek wil iets goeds, dat voelen ook de Duitsche muzikanten. Toch vult er nog veel te verbeteren. De heer Piel age, onze ridder Bayard op vocaal gebied, klaagde onlangs in dit blad nog, dat ©r zoovelen zijn, die geen muziek kennen. En welk eer. moeilijke taak heeft niet de heer J. 1 gehad, om „Na Arbeid Kunst", «aius! tegenwoordig peil Kunst is een middel tot verzachting en veredeling der zeden. Daarom is het te hopen, dat men op de lagere scholen zooveel aan muziek en zang gaat doen, dat elk kind muziek kan lezen, als het van school gaat. Voor het verdere zullen zij dan zelf wel zorgen dat bewijst hetgeen nu reeds in 30 jaar is verbeterd. vorden gebezigd. In het perceel aan de Groote Houtstraat, voor den tijd "in vier weken is verdaagd. Baden. In het Douche-Badhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1161 baden in dat aan den Koudenhorn 982 baden. Examens Toonkunst. 's-Gravenhage. Van de 4 candidaten zijn gisteren geslaagd voor Solozang de dames D. Diependaal en A. S. e» C. van Rooijen, te Amsterdamen j„ Reeser te Haarlem. Stadsnieuws Nationale Militie. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat het inschrijvingsregister en de daarbij behoorende alphaboti- sche naamlijst, betreffende de jonge lingen, die zich binnen deze gemeen te in 1910 hebben doen inschrijven voor de lichting der Nationale Militie van 1911, ter Secretarie dezer gemeen te (2e afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd van heden tot en met 30 Juli aanstaande, van des morgens 9 tot des namiddags 2 uur; en dat tecen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissa ris der Koningin in deze provincie, door middel van een bij den Burge meester in te leveren, door de noodi- ge bewijsstukken gestaafd, verzoek schrift op ougezegeld papier en on- derteekeud door hem of haar, di© ze inbrengt. Hinderwet. B. en NV. van Haarlem brengen ter kennis dat bij hunne beschikking van 18 Juli j.l. de beslissing op het verzoek van F. Hellingman, om vergunning tot oprichting van een koek- en ban ketbakkerij, waarbij als beweegkracht een electromotor van 1(2 P. K. zal Uit de Omstreken SCHOTEN. Jeugdige kwaaddoeners. Door de politie alhier is tegen een drietal knapen, die den leeftijd van veertien jaar nog niet bereikt hebben, wegens het lichten van laden proces verbaal opgemaakt. HILLEGOM. De loting voor de Nationale Militie zal alhier worden gehouden op'Dins dag 17 Augustus ek., in het gymnas tieklokaal. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Veisen op Dinsdag 26 Juli 1910, nam. 1 uur, ten ge meentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Proces-verbaal van kasopneming. 3. Reorganisatie bouwbureau. 4. Adres Vereeniging voor l ea vl U. L. O. op Gereformeerden gronde slag te LJmuiden, inzake schooi- bouw. 6. OMWoorcohriU Y»n m^Mcteuen omtrent een fabriek op Wijkeroog. 6. Adres van het bestuur der afdee ling IJ muiden van de Sociaal Demo cratische Arbeiderspartij in Neder land, inzake de daarstelling van een waterleiding. 7. Adres Gebr. Goedkoop te Amster dam, om verlenging van ©en aanleg steiger te IJmuiden. 8. Adres J. List om vergunning voor het hebben van een glijbaan op het zeestrand te IJmuiden. 9. Adres C. P. van Heilsbergen, om vergunning tot afwijking van art. 8 der bouw- en woninsv '-rordening. 10. Adres onderwijzend personeel om gebruik van een schoollokaal. 11. Financieel© regeling der voor schotsmandaten. 12. Vaststelling uitbreidingsplan Breesaap. 13. Aanbieding van de rekeningen over 1909. a. van de gemeente b. van de armbesturen c. van de gecontracteerde wegen. 14. Verlenging huur van een hulp- schoollokaal te IJmuiden. 15. Aanbieding verslag Burger avondschool cursus 19091910. 16. KIceding en uitrusting politie. 17. Mededeelingen betreffende d# waterleiding-quaestie. 18. Suppletoire begrooting, dienaf 1910. 19. BelastingTeclamesonvermo gen, enz. Binnenland VREDESCONGRES TE STOCK HOLM. Zooals men weet heeft van 1 tot 5 Augustus te Stockholm het 18de Vre descongres plaats. Ook voor dit con gres, het eerste dat in Zweden wor-it gehouden, zijn in de meeste landen FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVTCE, Zij had een aangenaam gelaat, ter wijl men aan de gelaatsuitdrukking zien kon, dat zij geheel verdiept was en volkomen onbewust van hetgeen om haar heen gebeurde. Een reusach tige hoed, onder haar kin vastgebon den met linten, stond heelemaal schuin, een ouderwetsche mantüle was bijna van haar tenen schouder afgegleden aan de eene hand droeg zij een zwarten handschoen, aan le andere een grijzen, cn een markt- pajid stond tegen haar voeten te wan kelen Een heel dikke patrijshond waggelde er achter. Toen het paard vlak bij Nora was, struikelde het. De dumo keek op, liet haar boek vallen, trok aan de 'cid- eels, stootte daarbij tegen de mand, die uit het wagentje viel. Daarvoor werd natuurlijk halt gehouden, on Nora snelde toe om te helpen. De dame keek naar haar alsof zij uit den hemel was gevallen, eu bleef ver strooid naar haar kijken, terwijl No- ra den inhoud weer in de mand deed en alles veilig in het rijtuig zette. Maar, zei de dame, heele maal niet verschrikt maar als iemand die gewoon is aan zoo iets, waar kom jij ineens vandaan, jongen Weer werd Nora aangemoedigd door het laatste woord. Ik zat aan den kant van den weg, zei ze. Maai' waarom maakte je Jacky aan 't schrikken vroeg de dame doodbedaard. Nora vertelde, dat het paard ge struikeld was. Nonsens 1 zei de dame. Jacky struikelt nooit. Hij heeft jou zeker plotseling gezien hij is nog wat jong en erg schichtig Wat doe je hier Waar ga je heen Ik weet het niet, antwoordde Nora vermoeid. Ik kijk uit naar «cn betrekking. Die zul je niet vinden aan den kant van den weg, merkte de dame op. Nu, ik bedank je nog wel, hoor. Waar is mijn boek Nora raapte liet op en gaf het liaur. Je kunt zeker de plaats niet vin den, waar ik bezig was te lezen zei de dame. Neen, natuurlijk nietjongens, zijn zoo dom. Naar welk soort van betrekking kijk je uit Die ik maar krijgen kan, ant woordde Nora. Maar ie moet toch zalf weten. wat je wilt, zei de dame. Ga je ook dezen weg langs Nora knikte. Zoo, dan doe jo verstandig in te stappen en voor mij te mennen. Als je Jacky maar niet aan het schrikken maakt. Je kunt zeker wel menneu, niet O ja, mevrouw, zei Nora, ter wijl zij instapte en de leidsels op nam. De dame leunde achterover en was spoedig verdiept in haar boek. Zij kwamen aan een kruispunt en Nora vroeg Welken weg, mevrouw t De oude dame keek Nora aan en naar de twee wegen voor haar, alsof zij in twijfel was toen maakte zij met haar hoofd een beweging naar rechts en was dadelijk weer geheel in haar boek verzonken. Hoe varder zij vroeg zich juist af, wanneer zij ein delijk hun doel bereikt zouden hebben, toen zij eenige schoorsteenen hoven de toppen van een boschje denneboo- men zag uitsteken en tijen zij hij een ijzeren hek kwam, bleef zij staan, in het vermoeden, dat de oude dame hier wel zou wonen, terwijl deze zelf waarschijnlijk dit feit heelemaal ver geten was. Zij had goed geraden, want toen Jack bleof staan, keek zijn eigenares met tegenzin van het boek on en aei mat verbazintr Wel, jongen, waarom rijd je het hek niet binnen Nora stond op het punt, Jacky met de zweep aan te zetten, toen de dame haar met een zwart-gehandschoend© hand tegenhield. Raak hem niet aan met de zweep, zei ze, of hij gaat op hol. Heb je ooit dit boek gelezen zei ze, Nora den titel voorhoudend. Nora antwoordde ontkennend en de oude dame keek haar goedkeurend aan. Natuurlijk niet; jongens lezen nooit iets en jij bent zeker net als de rest. Houdt je niet van boeken Niet bijzonder, mevrouw, zei Nora, ik heb niet veel t:-d om te lezen ik heb altijd zooveel werk. Jongens werken nooit, zei de oude dame beslistik kon ze schillende heb ik er gehad Nu had zij Nora oplettend aangeke ken, en vroeg kortaf Wat zijn die litteekens op je laat, jongen Nova kreeg een vuurroods kleur, en de streep, die nu blauw ceworden was, teekende zich nog duidelijker af. Ik ik heb een ongeluk gehad, antwoordde zij met haar altstem. Dat is niet waar, Jongen. zei de oude dame strengje hebt ge vochten. Zeker om een of ander leeg hoofdig meisje Neen, niet waar, zei Nora, en nekar on ©en toon van groote overtui ging, want de dame scheen tevreden gesteld. Wel, ik ben blij, dat te hoor en, zei ze. Ik haat meisjes, vuile, lastige wezens, die nergens voor aeu- gen I Jo behoeft nooit bang te zijn, dat ik er een om mij heen zal hebben lk heb het geprobeerd, maar lang gele den al opgegeven. Ik houd zelf niet van meisjes, movrouw, zei Nora stemmig. De oude dame was blijkbaar zoor in haar schik bij dat bericht. - Je bent zeker een ongewoon ver standige jongen, merkte zij op. Zij gingen een oude laan door, en kwamen nu in het gezicht van een aardig huis, dat half boerderij, half heerenhuis scheen. Toen Nora voor de deur stil hield, kwam een oud man den hoek jan het huis om en nam het paard bij den teugel. Toen hij de leidsels van Nora overnam, keek hij haar aan, maar zonder veel verbazing, als was hij aan zulke ex centriciteiten van zijn meesteres ge woon en zijn verbazing werd niet grooter, toen de oude dame zei Ik hob een jongen voor je ge vonden, Jacob. Hij maakte Jacky mm het schrikken, die bijna gevallen wa«.. maar ik geloof zeker, dat hij T niet weer zal doon. Hij schijnt een flink© jongen te zijn. en hij houdt niet van meisjes. Dat hoeft hij in elk geval in zijn voordcel, in dat opzicht zullen wij dan «een last met hem hebbeji Hoe heet hij vroeg Jacob, ter wijl hij Nora steeds bleef aanstaren. De oude dame keek alsof zij haar best deed het zich te herinneren, toen zei ze Ik ben 't vergeten. Hoe heet je» jongen Nora had hierover heelemaal niet nagedacht, en bijna zou zij zich haar waren naam hebben laten ontvallen, maar zij bedacht zich intijds en zocht een paar seconden lang wanhopig in haar geest naar een naam. Plotseling herinnerde zij zich er een, dien zij eens ergens in een boek had gelezen, en zei Cyril Merton. en het volgende oogenblik wenschte zij. dat ze maar liever „John Smith" gezegd had. De oude dame keek haar met iets afkeurends in haar blik aan. Wat een grappige naam merk te zij op. maar jij kun' het niet helpen. Neem hem mee. Jacob, en wijs hem het een en ander. Wacht even Je rookt toch niet Neen, antwoordde Nora mei een kleur. Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9