HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 25 JULI 1910 Buitenlandsch Overzicht ZAL TURKIJE TOT DEN DRIEBOND TOETREDEN Deze vraag wordt thans algemeen besproken. Een bevestiging of ontken ning blijft nog steeds uit en juist daarom is het voor de politieke redac teurs in dezo komkommerdagen een dankbaar onderwerp. Misschien zal men 't zich nog her- ïunaron, dat er, in de eersto dagen na do revolutie, onder de Euiopee- sche mogendheden veel naijver en concurrentie-geest heerschto, om de 6ympathie der Turken to winnen. De 6Ïimmo Turk koos toon geen partij nam wel allo vriendelijkheden wel willend in ontvangst en maakte daar door geen bijzondere vrienden, maar ook geen vijanden. Nu zijn er inderdaad teckcnen, die v.-ij zen op een verandering in de Turksche politiek. De schuld daarvan wordt aan Engeland geweten. En- gelsche en het Griekscho koningshuis zijn aan elkaar verwant en dit ver klaart voor den Turk, waarom een deel der Europeesche mogendheden hent op Kreta niet de vrije hand wil laten, ora alle Griekscho idealen der eilandbewoners te vernietigen. Tegen Engeland in de Euro peesche politiek beteekentvoor Duitschland. Vandaar, dat druk gesproken wordt over een mogelijke toetreding van Turkije lot den driebond. Er zijn al Turssche couranten, die stemming maken. Onder deze is voor al de gezaghebbende „Ikdara". Dit blad heeft een artikel geschreven, dat zeer de aandacht trekt, wegens den opvallenden vriendelijken toon je gens Oostenrijk-Hongarijo. Dc „Ik- dam" uit rich op bijzonder waardee- rende wijze over hot bestuur en de maatschappelijke instellingen in de 3onau-monarchie en geeft dor regee ring den raad bij het zenden van jon gelui mot studie-doeleinden naar het buitenland, vooral het oog te vestigen op Oostenrijk-Hongarije. Maar niet alle Turksche bladen hebben een juichtoon aangeheven. Onder do tegenstanders is b.v. de Tannin". De schrijver van dit arti kel acht den tijd nog niet gekomen, ora te overwegen of Turkije zich met Duitschland en Oostenrijk moet ver binden. Men heeft wel beweerd, dat deze beide rijken de beste vrienden van Turkije zijn, maar we zouden gaarne eenlg bewijs van die vriend schap zien. De inlijving van Bosnië en ïlerzegowina bij Oostenrijk, kan moeilijk als zoodanig gelden, en het pogen der Duitsche bladen, om ver deeldheid te zaaien tusschen Tur kije en Engeland, komt ook niet ge heel onverwacht voor. „Eerst in dien Duitschland en Oostenrijk ons ondubbelzinnige bewijzen van hun vriendschap geven, zal voor ons het oogenbiik gekomen zijn, om le over wegen of aansluiting bij het Drievou dig Verbond ai dan niet geweuscht ïs", schrijft zij. Zeker is, dat de Turksche buiten- landscne politiek nog voor een groot deel door DEN STRIJD OM KRETA beïnvloed wordt Het is nog twijfelachtig, hoe de houding van de Mohnmmedaansche Kamerleden op Kreta zal zijn. Wel is aan den wensch der beschermende mogendheden formeel voldaan, door dat de Kamer zich bereid verklaard heeft lot loslating der Mohammeda nen ook zonder eed van trouw aan den koning van Griekenland, maar aan den anderen kant is ulle prakti sche waarde voorshands aan dit be sluit ontnomen, daar de Kamer een voudig voor vier maanden op recès is gezonnen. Nu houden de Moliamme- uaansche Kamerleden op Kreta voort durend voeling met Konstantinopel en ontvangen van daar de lastgeving ,voor hun gedragslijn. In diplomatieke kringen vreest men thans, dat de Mohammedanen op Kreta zich, op een wenk uil Konstan tinopel, tot de beschermende mogend heden zullen wenden met een protest tegen het verdagingsbesluit. Zulk een protest kan, gegeven de gespannen verhouding tusschen Christenen en Mohammedanen op het eiland, weer aanleiding geven tot nieuwe troebe len, waarop de mogendheden aller minst gespild zijn. Zooals we reeds meldden, is het internationale eska der, dat een poos voor Kanea heeft gelegen, naar zijn oude standplaats in de Soeda-baai teruggekeerd, juist in de verwachting dat 't in- de hoofd stad rustig zou blijven. Hel protest kan nu alles weer in de war sturen, en het sein zijn tot een nieuw tijd perk van troebelen op het eiland, zoo als er ai zoo vele beleefd zijn. De toestand zal trouwens wel altijd on zeker blijven, zoo lang de mogendhe den niet zijn overgegaan tot het defi nitief vaststellen van den staatsrech telijken status van Kreta een plan dat, gelijk men weet, op den onwil van Engeland voorloopig is afgestuit. UIT T VERRE OOSTEN. De Chiueesche regeering doet in haar antwoord op de kennisgeving betreffende liet Japansch-Ilussische verdrag ten duidelijkste uitkomen, dat zij de integriteit van het land wil gehandhaafd zien. In dit, aan Japan en Rusland ge zonden stuk, legt de Ghineesche re geering den nadruk op de verklaring in den aanhef van het verdrag, dat beide mogendheden do bestaande ver dragon zullen eerbiedigen. Zij zegt, hierin eene vernieuwing te zien van de lieloften, vervat in het verdrag van Portsmouth en andere overeen komsten en schikkingen. In het bij zonder enkele artikelen van het ver drag van Portsmouth aanhalend, ver klaart de Chiueesche regcering te zullen voortgaan in overeenstemming met de daarin vervatte beginselen en beloften, terwijl zij alle maatregelen zal handhaven, welke moeten strek ken om hare souvereiniteit en de toe passing van het beginsel der open deur in Mandsjoerije te bevestigen. Artikel 3 van het genoemde Ports- mouth-tractaat houdt in de belofte, van Rusland en Japan, om uit mandsjoerije hun troepen terug te trekken, behalve uit het Liautoeng- scbiereiland, en rnet achterlating Van bewakingstroepen langs den spoor weg. Verder wordt in dat artikel uit drukkclijk beloofd de teruggaaf, aan China, van alle bestuursrechten in heel Mandsjoerije, het Liautoeng- schiereiland en de spoorwegstrook uitgezonderd. China bemerkt blijkbaar, dat dit tractaat van Portsmouth door het nieuwe verdrag wel veel in waarde verliest, omdat noch Rusland, noch Japan, zich veel om de naleving daar van schijnen te bekommeren. IN DE SPAANSCIIE KAMER vond Zaterdagmiddag eon incident plaats. De voorzitter stelde voor, om tegen „den verfoeilijken aanslag" op Maura te protesteeren in het proces verbaal van de zitting. {Levendige toejuichingen). De minister-president meende, de verantwoordelijkheid voor dergelijke daden te moeten toeschrijven aan ze kere afgevaardigden, die onlangs ver klaarden, dat zij zelfs aanvallen op personen konden rechtvaardigen. Bij hot uitgaaii van de zitting rie pen de conservatieven „Leve de Ko ning I", terwijl de republikeinen „Le ve de Republiek I" aanhieven. De zittingen zijn verdaagd. NEDERLAND EN BELGIS. De „Nieuwe Gazet" schrijft De (Antwerpsche) „Matin" weet te vertellen, dat er een ontwerp zou be staan om te Antworpon een gedenk- teeken op le richten voor Louis Phi lippe, die koning van Frankrijk was tijdens de revolutie van 1830. De be doeling van dat monument zou zijn, een blijvende hulde aan de Fransche soldaten, die ons tegen de Hollanders geholpen hebben. Het plan is te gok om er oen oogen biik ernstig over binnen te gaan. Het zou geen andere beteekenis kunnen hebben, dan die van oen moedwillige beleediging voor Holland en van oen affront tevens voor de Fransche Re publiek, die zeker zulk monument niet op tiaar eigen bodem duiden zou. Laat ons eerst aan Benoit denken en aan Dhanis, en dan is 't nog tijd genoeg om over andore monumenten to praten. EEN CYCLOON IN NOORD-ITALIë. heeft veel schade en onheil aange richt, vooral in Musciane, Bustorsix, Saronno en omstreken. De telegram men melden, dat ongeveer 50 men- schcn zijn omgekomen. EEN JAPANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. ITet stoomschip Tetsureï Maru va rende tusschen Kobe en Dalny is naar uit Tokio geseind wordt. Zaterdag-! nacht ter hoogte van Chindo aan de kust van Korea gezonken. Van de 246 passagiers zijn slechts 40 gered; de anderen worden vermist. Er zijn oor logsschepen naar de plaats der ramp gezonden om zoo mogelijk hulp te bie den. PRINSES JEANNE BONAPARTE. Prinses Joanne Bonapart is te Pa rijs overleden. Stadsnieuws ZANGERSFEEST IN DE BRON. Aangemoedigd door het groote suc ces van den yorigen koer, had de di rectie van rt Bron gebouw voor giste ren wederom een zangersfeest uilge schreven. Wel een beetje weidsch die titel, want het aantal medewerking- verleenende vereoniglngen was niet groot, maar wat ten gehoore werd gebracht was van zoo superieure kwa liteit, dat toch inderdaad de zang kunst hoogtij vierde in de Bron-zaal. In de zaal want eon constant re gentje had den tuin ontoegankelijk gemaakt. Het genoegen was er niet minder om, en het succes zeker ook niet, want alle voca- en instrumenta listen werden bejubeld, dat er geen einde aan scheen te komen. Vooral 't gemengd dubbel kwartet „H.fenri) P.(ielage) mocht zich in een applaus verheugen, waarvan de muren bijna schudden. En de toejuichingen waren verdiend ook Want zuoais dat kwar tet zingt, waarlijk, wij gelooven niet, dat er één Haarlemse'i kwartet is, dat „II. P." overtreft. De stemmen vullen elkaar op zeldzame wijze aan, de opvatting der liedjes is volmaakt, olko partij kent precies haar laak. Een extra woordje van hulde verdient wet mej. Gijsbertse voor haar prach tig zingen van de sopraanpartijen, die met groote muzikaliteit en schitteren de techniek verklankt werden. Het kwartet zong „Ave Maria" van J. v. Arcadelt, „Du Ilirte Israels" van Bortniansky, „Hymne an die Nacht" van L. v. Beethoven, en „Die Naclili- gall" van Mendelssohn vóór de pauze, en er na, „Schivabiches Tanzlied- chen" van Max Roger, „Schnada- iiupfe" van Loots en „Santa Lucia", het Napolitaansche volkslied. Naluurliik dat zangers en zangeres sen er niet zonder loegiftje afkwamen. Hetzelfde ongeveer uls van „II. P." kan gezegd worden van „Orpheus", liet zoo goed in de Haarlemsche zangwereld bekend staand mannen-, kwartet, dat dien goeden naam weer schitterend handhaafde. Het zong „Vertrouwen" van Frans Abt, „Liscli- bloera" van A. Giesen volgens pro gramma, maar de „toetjes", die de zangers genoopt waren te geven, wa ren talrijk, en werden rnet groot ge noegen aangehoord. Het gemengd koor „Polyhymnia", directeur de heer J. Wolterus Grooten- dorst, zong eveneons „Du Hirte Is raels" wèl een moeilijke taak, met 't zelfde nummer als „H. P." te moe ten optreden, maar 'n taak, die mot vcol succes verricht werd en „Zo mermorgen" van isr. J. Olrnau. Medewerking verleende ae muziok- vereemging „Loureus Jansz. Coster waarvan de heer K. U. Kerknofl di recteur ts. Ook nu deed de vereenigiug haar naam eer aan. Gespeeld wemen ue ouvertures „Murie Dennette" en „Babohneue'Line soiree a auwmnc aux Ardennes van A. Govaert, en eenige kleinere nummertjes, waarvan Verdi's Cavatine ons wel 't meeste trof. Hot was een aardige avond, een, die wij nog wel eens herhaald zouden willen zien. Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 18 Juli j.L aan de firma L. Schoorl en B. Doorn vergunning is verleend tot uitbreiding Yaa hare fabriek „de Ne- derlandsche Raffineerde/ij van Pe- troleumproducien' op bet terrein tus schen de Reguimrsstraat en de „Werf Conrad" door bijbouw van eene zand- drogenj met magazijn. POLITIEBOND. In het café van Jonckbloed alhier vergaderde de onderafdeoling „Ken- nemeiiand" van den Algem. Ned. Po litiebond, hoofdzakelijk ter bespre king van de agenda der provinciale afdeelingsvergadering op 5 Augustus a. s. en in verband daarmede de agenda der algemeene vergadering, welke beide te Haarlem zullen wor den gehouden. Tot afgevaardigde naar deze verga dering werd gekozen de heer Dingshof van Schoten en tot diens plaatsver vanger de heer Bouman van Heem stede. Den afgevaardigde werd het navol gende opgedragen Te steunen een voorstel van de afd. Noord-Brabant, om hot hoofdbestuur te doen bestaan uit elf leden, in plaats van uit 5 leden en wel uit iedere afdeeling óén lid, te kiezen dooi de afdeeling. Te steunen een voorstel van dezelf de afdeeling, tot reorganisatie van het Bondsblad „De Nederlandsche Politie" en wel voornamelijk om het blad meermalen te laten verschijnen, en de redactie van het blad te doen bestaan uit een commissie, die daar toe door de algem. vergadering wordt aangewezen. Voorts om verschillende posten, die op de voorgestelde begroeting voorko men, te critiseercn en ophelderingen te verzoeken. Voor de verkiezing van een lid van de commissie voor het beheer van de stichting werd besloten te steunen het aftredend lid, den heer Koker, burge meester van Krimpen a. d. IJsci, en voor de verkiezing van een lid van hoofdbestuur (vacature) te steunen de candidatuur van den heer R. Bon der, veldwachter le MeppeL Binnenland II. M. DE KONINGIN EN DE EN CYCLIEK. We lezen in de Tijd: De Utrechtsche kerkeraad heeft het volgende antwoord ontvangen op zijn adres aan de Koningin inzake de Bor- romaeus-encycliek: Het Loo. Hare Majesteit de Koningin hoeft mij opgedragen ter kennis te brengen van den kerke, aad der Nederduitscho Hervormde Gemeente te Utrecht, in antwoord op zijn schrijven van Juni J.I.: „dat Hare Majesteit met waardee ring de betuigingen van dankbaar heid voor de zegeningen der gewe tensvrijheid en der onafhankelijkheid des Vaderlands, voor welke Ilarer Majesteits Voorvaderen Hun leven hebben veil gehad, lieeft vernomen." Do Particuliere Secretaris van II. M. de Koningin, (was get.) T M. E. VAN GEEN. TWEEDE KAMER. Op een vraag van den heer Patijn omtrent het complot in Suriname (in gezonden 22 Juni 1910) luidende: Is de regeering reeds in staat en zoo ja bereid, bijzonderheden mede te deelen omtrent het in Suriname ont dekt complot heeft de heer De Waal Malefijt, minister van Koloniën, ge antwoord (ingezonden 21 Juli 1910) Naar aanleiding van uw brief van 22 Juni j.l. heb ik de eer u mede te deelen, dat ik nog niet over voldoende gegevens beschik om de daarbij over gelegde vraag van den heer Patijn volledig te beantwoorden. Zoodra die gegevens in mijn bezit zijn, zal ik u mijn antwoord doen toe komen. VOLKSONDERWIJS, e Almelo is de algemeens vergade ring van de vereeniging Volksonder wijs gehouden. De voorzitter, de heer C. A. Zclvcl deur, zei in zijn openingsrede o.a.: Het afgeloopeu jaar .everne op wet gevend gebied wem.g vruchtbaars op voor het onderwijs, alleen het wetje op het M. U. L. O. Van heel wal moer belang is het rapport der iiieeuschake-lingsonrnrnis- sie. Wat liet Lager Onderwijs betreft, betreurt spr., dat de Staatscommissie meent te kunneu volstaan met een partieeie herziening der L. O. Wet, dat zal dan*de 14e zijn na 1878. De motiveering der commissie komt Epr. niet sterk voor, d.e zou ook kunnen gelden voor de oudere deelen van het ouderwijs, en toch geeft de commis sie daarvoor wei nieuwe wetsontwer pen. Geheel achterwege gelaten wordt een regeling voor het Voorbereidend Ouderwijs. Ten bewijze, welk een be langrijke onvolledigheid dat is, ci teert spr. hel rapport van de commis sie uit „Volksonderwijs', die eon ont werp wet L. O. heeft samengesteld. Wat de voorgestelde verandering in de opleiding betreft, spr. noemt ze zooveel verbeteringen, die dankbaar door „Volksonderwijs" worden aan vaard. Een enkele konlteekening ech ter over het dubbel toezicht op de nieuwe onderwijsinrichtingen, meen de spr. met achterwege te mogen la ten. Maar de kroon op het opleidings- werk, zoo besloot hij, geeft dit ont werp toch niet; dat moet z. i. wezen: na de kweekschool Universitair On derwijs, gedurende een tweetal ja ren, in een Seminarium. (Applaus). Voor „Volksonderwijs" blijft, ook wanneer het rapport der Staatscom missie is uitgevoerd, een breed ter rein over oni zijn propaganda voort te zetten. Met een opwekking om tegen allen laster en elke verdrukking in do Openbare School te blijven voorstaan, als het eenig goede opvoedingsinsti tuut, besloot de voorzittBr zijn zeer toegejuichte rede. De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van 57 afdeelin- gen. De Vereoniging telt thans 142 af- deelingen met 10.23G leden, 11 corres pondentschappen met 73 leden en 198 algemeene leden. De begroot ing wordt na een korte discussie goedgekeurd. De volgende jaarvergadering zal te Sneek worden gehouden. Tot leden van het bestuur in de va catures-Straatman, mr. W. Dolk en C. de Vries, welke beide laatste hee- ren bedankten voor een herbenoe ming, werden gekozen de lieeren A. Hoogendijk Jz., tï Vlaardingen, II II. Kruize, te Hengelo, en dr. J. F. Hoek stra te Groningen. Tot lid der Financieele Commissie werd benoemd de heer J. Ziegelen te Almelo. De afd. Woudsend stelde een motie tegen de Borromaeus-Encycliek voor. De motie wordt met enkele stemmen tegen bij zitten en opstaan aangeno men. Hasdenberg stelde voor: De afd. verzoekt de algemeene ver gadering als bare meening uit te spreken, dat lvet recht der openbare onderwijzers, om buiten de school ui ting te geven in woord of geschrift aan de door hen beleden godsdiensti ge en politieke denkbeelden, onver kort meet worden gehandhaafd. En Zaanstreek diende een motie in: De afd, acht het thans noch in het belang der Openbare School, noch in het belang der Vereeniging geweuscht dat Volksonderwijs uitspraak doet in zake de Neutraliteit. De motie-Zaanstreek werd zonder stemming aangenomen. Het voorstel-Hardenberg wordt aan genomen met 5 stemmen tegen. Door den secretaris werd medege deeld, dat tiet hoofdbestuur voorne mens is, als het budget niet al te zeer bezwaard wordt, het orgaan in plaats an 6, 12 keer per jaar te doen uitge ven. Daarna werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om over te gaan tot stichting van een studiefonds, dat ten doel heeft aan minvermogende mannelijke en vrou welijke jougeliedeu, die uitmunten door aanleg en bekwaamheid, en aan wie, uit hoofde van de geringe finan cieele draagkracht hunner verzor gers, de pas tot voortgezette studie is afgesneden, den noodigen steun le verleenen. Aangenomen werd het volgende voorstel van het hoofdbestuur: De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, het resultaat, van den arbeid der commissie tot samen stelling van een concept-wet op het la ger onderwijs te doen drukken, dit zoo eenigszins mogelijk vóór 1 Fe bruari a. s. aan de afdeelingen toe te zenden, en in de algemeene vergade ring van hot volgend jaar aan de or de te stellen. HUISARTS EN ZIEKENFONDS. De afdeeling Walcheren van de Ne derlandsche Maatschappij ter bevor dering der Geneeskunst nam de vol gende motie aan „De afdeeling, van oordeel, dat dc verhouding waarin de huisarts staat tot den zieke, niet vereenighanr is met het uitoefenen' ccner geregelde con- tröle door den arts op den zieko ten dienste van eenig verzekerings lichaam, «itkeerlngsfonds, rechtsper soon of 'particulier noodigt hare le den uit, na 1 Januari 1911, als regel, geen periodieke ziekenbriefjes meer af te geven daartoe alleen over te gaan in bijzondere gevallen, ter beoordee ling van eeuo commissie (eventueel van het bestuur der afdeeling)'. EEN ZONDERLINGE ARTb i Te Heereuvccn vervoegde zich bij een alleen-wonende dame een man, die zich oogarts noemde en die haar tegen f 3 contante betaling oen bril verkocht. Des avonds kwam dc arts terug, in gezelschap van een ander. Het tweetal «lrong direct door tol in de achterkamer, de ontstelde juf frouw werd door den „dokter" aan hare cogen onderzocht en ook d« borst werd beklopt. De juffrouw be taalde voor dit consult f 15, waarvoor een onleesbare quitantic werd afgege ven. De juffrouw wilde de zaak stil houden, doch de familie gaf aan ae justitie kennis, die den dokter arres teerde. liet is K. S. uit Zwolle. Van de IS was niets meer overalles ge offerd aan jenever. UIT DE LOOPBAAN VAN DEN HEER COLIJN. „De Banier" vermeldt de volgende aardige bijzonderheid uit de militaire loopbaan van het lid der Tweede Ka mer, den heer H. Colijn. Hij maakte, zooals men weet, de Lombok-expeditie mee. Op zekeren dag was men gelegerd rondom een kampong van i.ombok- kers. liet was noodzakelijk, om er over de heining te kijken, hoe het er daarbinnen toch wel uitzag. Doch dit was een gevaarlijk werkje. Want zoodra één der Hollanders het hoofd boven de schutting (vaagde uit te steken, was hij het mikpunt der inlanders, die met wiskundige zeker heid schoten. „Nee, jongens", zei Colijn, „jullie niet meer, ik zal 't zelf wel doc-n." Ze keken raar op. Maar dc aanvoerder nam een sol- datenmuts en stak die op een stok. Toen beklom hij langzaam de lad der. En lieurdc dc muts eenige Keeren iets boven don rand der heining. Daarachter lag men op den loer. Plotseling ging de muts boven de schutting uit cn meteen werd zij aan flarden geschoten. Maar onmiddellijk na dit salvo stak Colijn zijn hoofd boven de heining uit, overzag den toestand daarbinnen en eer de Lombokkers de krijgslist begrepen hadden, was de dappere of ficier al weer beneden. Hij had zijn doel bereikt, nET INTERNATION. SOCIALIS TISCH CONGRES. Vrijdag vergaderden te Amsterdam de door de verschillende organisaties aangewezen gedelegeerden naar het rntemaConaai congres te Kopenhagen Het eerste punt van lwihandeling was de positio der S. D. P. in de de legatie. Tegen de toelating tot het congres svas geen oppositie. Door een der gedelegeerden van de S. D. A. P. werd voorgesteld de S. D. Partij te laten kiezen tusschen deze beide situaties: le. Zij maakt deel uit van de Hollandsche delegatie, neem tdcel aan de beraadslagingen, oefent invloed uit op de beslissingen en onderwerpt zich aan de meerder heid. zoodat de delegatie naar buiten als geheel optreedt; 2e. de S. D. P. vormt een eigen delegatie, buiten ver band met de delegatie. De gedelegeerden der S. D. P stel den voor: zij zouden deel uitmaken van de algemeene delegatie, doch het recht hebben afzonderlijk te spreken en te stemmen, al of niet in verbin ding met eon dee Ider andere afge vaardigden. Dit laatste voorstel werd met al leen de steni der S. D. P. voor verwor pen; de gedelegeerden der S D. P. verkozen daarop een eigen zelfstandi ge delegatie te vormen. Besloten werd hun 1 van de 8 stemmen die Holland op 't congres uitbracht, af te staan. Hierna vertrokken de beide gede legeerden der S. D. P. en werd de de legatie geconstitueerd. Troelstra werd tot voorzitter, Oude geest tot onder-voorzitter, Vliegen tot secretaris dor delegatie gekozen. (Volk.) EEN DUUR LAMSBOUTJE. Een bierhuishouder uit de Pieter Nieuwlandstraat le Amsterdam en een bezoeker van zijn café be6loien een dag of tien geleden zich op een goedkoope manier lamsvleosch te ver schaffen. De bezoeker wist dat er in een weide onder Duivendrecht, bij het terrein der nieuwe gasfabriek, lam meren liepen en haalde er des nachta twee an weg. Den volgenden dag wer den, in het bierhuis, de beestjes ge slacht; de ingewanden werden in den tuin van den bierhuishouder begra ven, cn de buit werd verdeeld. De bietrhuishouder en zijn bezoeker smul den van het goedkoope lanxsvleesch, dat hun evenwel duur te staan zou komen. Want de politie hoorde van 1 de zaak cn arresteerde de beide man- rtülLLETON NO Naar het Engelsch door CHARLES GAR VICE. 31) I-Iot verheugt mij, dat te nooren. Nietwaar, Jacob zeido de oude damo met een air van voldoening. Ik wil niet, dat er tabak gebruikt wordtniet omdat ik er niet van houd, maar om de lucifers. De meeste branden worden veroorzaakt door mannen en meer speciaal door jon gens, die hun lucifers weggooien, en wij wenschen liever niet in ons bed te verbranden, is 't wel, Jacob Jacob gromde en bracht het wagen tje naar den stal, terwijl Nora volg de. Jawel, antwoordde Nora. Laat mij dat dan eens zien, zei Jacob. Daarop ging hij zelf op een bankje zitten, haalde een bijna zwart doorge rookt aarden pijpje to voorschijn, Stopte het en ging zitten rooken. Rook Je nu toch zeide Nora, Verbaasd. Ik dacht Begin nu niet te denken! suste Jacob jongens hebben het recht niet om te denken, en zij moesten eigenlijk met gesloten oogen rond- loopen, totdat hun vergund werd, ze te openen. Wat juffrouw JJebor&h niet ziet, weet ze niet zij kon niet. rui ken en ik strooi mijn lucifers niet rond. Ik ben een oud man en kan niet zonder mijn pijpmaar als ik jou or op betrap, dat je rookt, dan nu, breng het beest nu maar naar binnen en geef hem wat etende mand staat in den hoek. Hij keek naar Nora, terwijl zij daarmee bezig was, en hij gromde naar 't scheen van tevredenheid, toen zij klaar was. Nu moet je Je handen wasscheu onder de pomp, dan moet je binnen komen en zal ik je zeggen, hoe de lunch moet wordeu klaar gezet. Ik moest je wijzen wat je te doen hadt, heeft de juffrouw gezegd, en daarmee zullen wij dadelijk beginnen. Nora volgde hem in huis. Het was ©en ouderwetsch, maar aangenaam ingericht huis, ofschoon men dadelijk zien kon, dat er een vrouwenhand aan ontbrak. De eetkamer was stof fig en zag er uit, of zij in een week niet geveegd was, wat waarschijnlijk het geval was. De schotel op het buf fet was gebarsten er hing een duffe lucht, wat ongetwijfeld veroorzaakt word door de damasten gordijnen, die blijkbaar in jaren niet afgenomen ge weest waren. Nora moest er onwillekeurig aan denken, wat Martha zou zeggen, als zij die kamer zag. Zij hielp Jacob liet tafellaken neerleggen en wachtte nieuwsgierig af, welk soort van maal er op tafel zou komen. Hij verscheen met een bus tong, een broed en wat theeen toen dit was klaargezet, kwam do meesteres van het huis binnen. Zij keek Nora aan met een verbazing, die duidelijk aan toonde, dat zij haar nieuwen bedien de al weer vergeten was toen, het zich herinnerend, mompelde zij O ja, de jongen met den grappi- gen naam. Zij had een book in de hand en logde dat naast haar bord. Jacob ging naar haar toe en nam op zeer besliste wijze het boek weg, en toen Miss De borah het miste, begon zij met een zucht aan haar lunch. Daarop ging Jacob met Nora de kamer uit en In de keuken ging zij met Jacob voor hetzelfde maal zitten. Ik hoop, dat je van koud vleesch houdt zei Jacob, zoo niei, dan zul jo er hier wel nan gewoon raken. Wij moeten het altijd koud eten, om dat dit koken uitspaart. - Is er hier werkelijk geen andere bediende dan jij vroeg Nora, ter wijl zij in de slordige keuken rond keek. Ja zeker. JIJ. antwoordde Ja cob laconiek. Als je meent of hier een vrouwelijke dienstbode 1b. neen. Juffrouw Deborah kan ze niet uit staan, evenmin als ik. Wij kunnen net zoo heel goed stellen. AUes is hier immers in orcle, niet waar voeg de hij er bij, met een air van voldoe ning rondkijkend Nora gaf voor, te veel in haar eten verdiept te zijn, om te antwoorden maar toen zij rondkeek, jeukten haar vingers naar een kom warm water en een theedoek, en toen Jacob weg was, ging zij eens flink opruiming houden, zooals Martha het genoemd zou heb ben, waarvan het resultaat was, dat de oude man verbaasd stond, toen hij terugkeerde, om het diner klaar te maken. Maar daaraan was Nora al begon nen. Zij had wat vleesch in de pro visiekast gevonden, en geholpen door eenige der artikelen uit de mand, die zij van Parlash hadden meegebracht, had zij een maal klaargemaakt, dat waarschijnlijk beter was dan juffr. Deborah in jaren op tafel had ge zien. Juffrouw Deborah scheen zich echter over niets te verbazen, zoodat Nora zich al begon af te vragen, of haar inspanning wel de moeite waard geweest was. maar. zij werd ©enigs zins beloond door do bijvalsbetuigin gen van Jacob, toen hij zijn doel van het maal kreeg. Nora was doodvermoeid na het di ner, en Jacob, waarschijnlijk ont roerd door zijn goed maal clen, bracht haar naar een slaapkamer bo ven den stal. liet behoeft nauwelijks gezegd, dat deze niet weelderig was gestoffeerd, cn allesbehalve netjes, maar Nora wist, dat zij daar veran dering in kon brengen, en was maar ai te dankbaar, dat zij een plaatsje had, waar zij alleen kon zijn. Zij was bijna te vermoeid om te denken, maar terwijl zij haar ver moeide leden op het bed uitstrekte, vloog haar geest terug naar het ouderlijk huis, haar vader en stief moeder, cn naar Eliot Graham. Hem zag zij en aan hem dacht /.ij, toon haar oogen zich sloten zij vroeg zich af, wat hij nu van haar zou den ken, want dat hij aan haar zou den ken, daarvan was zij overtuigd. De ontmoeting in het bosclije hod voor haar lang niet zooveel bctcekend als voor hem, want hij lie minde haar met al do kracht van een mannelijke liefde, zijn eerste liefde, oen, die zou blijventerwijl Nora's hart maar heel licht was geraakt. Zij was niet opgevoed in cca hartelijke omgeving, waarin zooveel meisjes haar jeugd doorbrengen, en-daarom was zij er niet op voorbereid, zijn liefde halver wege tegemoet te komen. En toch was er in haar hart een vaag verlangen naar hem, naar zijn jongensachtig gelaat en een aanraking van zijn ge spierde hand en toen zij in slaap viel, voelde ze zijn kus op haar lippen en hoorde zijn stem. ZiJ werd vroeg wakker en mol een schrik. Het was een mooie morgen, en de zon goot haar stralen in de ka mer. Zij stond op en ging naar bui ten er was nog niemand op en na Jucty eten gegeven le hebben, wan delde zij dc plaats rond. Het huis scheen daar alleen in het moeras te staan or waren geen andere wonin gen in den omtrek te zien. De lande rijen waren tamelijk groot, maar slecht onderhouden. Er was een soort an boerderij aan verbonden en No ra's hart klopte warm bij het zien van een paar koeien in een weide. Zij dreef ze naar binnen cn melkte ze, waarna ze het onthul klaar maak te. Terwijl zij dat deed, kwam Jacob binnen, keek rond, bromde en zeide legen Nora, dat zij warm water aan juffrouw Deborah moest brengen. Hij ging beneden nan de trap staan, wees haar de kamer en Nora ging naar lwven. Op het groote portaal stonden eeni ge merkwaardig mooie meubelen er hingen ook eenige schilderijen aan den wand cn nadat zij aan Je deur van juffrouw Deborah's kamer had getikt en het water neergezet, bleef zij slaan en keek naar do schilderijen Eenige waren portretten, meest olie oud, een paar moderne waren or bij en terwijl zij van het eene naar het andere liep, bleef zij plotseling met ecu gevoel van verbazing voor het portret van een gentleman staan. ftVondt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5