nan wegens diefstal van vee uit do weide. Do ingewanden werden door rechercheurs in don tuin van het bierhuis opgegraven. Nu zijn de belde aangehoudenen ter beschikking der justitie gesteld, t Is gebleken, dat de bierliui&houder ticli ook nog schuldig heeft gemaakt aan vulschhcid in geschrifte cn dat de bezoeker meer moet afweten van een rijwiel, dat verduisterd is. INVOERING JUST1TIEELE WETTEN. Zullen de nieuwe justetiecle wetten 1 Januari e.k. in werking treden, de nieuwe voorschriften echter, ingevol ge waan an de Hooge Raad met vijf en de hoven met drio leden zullen rechtspreken, zullen, naar het Week blad van het Recht meldt, reeds No vember e.k. ingevoerd worden. DE HALVE MAEN. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de door Nederland bij gelegenheid van de lludson-Fulton-fcesten aan de Nevv-Yorksche feestcommissie ten ge schenke aangeboden reproductie van de Halve Maen thans overgedragen aan de „Hudson River and Palisades Commission", gevormd door den staat New-York, in verbinding met eene commissie, gevormd in den staat New Jersey. Deze commissie oefent het toezicht er over uit en heeft de beschikking over ruime fondsen, tot het onderhoud van een strook land aan den W estelijken oever van de Hudson-nvier en zich uitstrekkende tot Bear Mountain, ter lengte van on geveer 40 mijlen. Het scheepje zal ergens aan die strooit land, vermoedelijk bij Bear Mountain, gemeerd worden. HET VERMISTE MEISJE. De verdwijning van Theodora Kiaak, te Oosterbeek, het 13-jarige meisje, dat Dinsdagmorgen de ouder lijke woning verliet, blijft nog in een geheimzinnig waas gehuld. De politie doel met ijver nasporingen, doch heeft tot dusver daarbij geen resul taat gehad. Thans is gebleken, dat Dora Dins dagmorgen geheel alleen van huis is gegaan, doch ter hoogte van de Klin- gelbeek door een vriendinnetje is aan geroepen. Dora heeft toen wel omge keken, doch is doorgeloopen naar On- derlangs. Men wordt thans meer geneigd om aan een ongeluk, dan aan een mis drijf te gelouven. Wel blijft eenig<_ mogelijkheid van dit laatste open, w;u.de burgemeester van Renkum een Klacht ontving omtrent een per soon, die op het landgoed De Hemei- sche Berg zich onbetumelijk tegen over meisjes gedroeg, maar de wuar- schijnlijkheid, dat hier een ontvoe ring of leis dergelijks in het spel zou zijn, is toch gering. Dora toch is een beetje roekeloos in haar doen en laten. Zoo zag zij eenigen tijd geleden in den Rijn na bij Onderiangs een kussen drijven. Dadti.jK ..as ze er bij, om een langen s:ok te halen, om dit kussen op te pikken. Ook had zij de gewoonte om wanneer naar schoenen wat bemod- deid waren, alvorens naar school te -„man, min den Rijnkant af te wasschen. Nu wordt verteld, dat zij Dinsdag morgen snoepgoed had gekocht. Wel licht had zij daardoor vuile handen gekregen en heeft zij bij Onderiangs hu ar h inden in den Rijn willen af- wasschen. I)an bestaat ook de moge lijkheid, «Jut zij voorover in het wa ter ;s gevallen en verdronken. Er is wel gezegd, dat zij de laatste dagen stil was, maar op school was z;i opgewekt en vel gemoed ver telde aan de vriendinnen met een verheugd g. zicht, dat zij u.s. Zondag „fijn" naai Renkum zou gaan. Bui tendien, i had op school in de laat ste dagen dc gicUste pret. Hei gerucht, dut door de politie twee Duit-schers in verband met deze zaak zouden zijn aangehouden, kan zeer beslist worden tegengesproken. ONGEI UKKEN. Op net empki ent van het Cen- trnrdstati'-n te t, ■•••rht is dc spoorweg beambte D- tnsschea dc buffers van ten naar vvneens neraakt en doodge drukt. Bij het 1 orn van Ijzer op de scheepswerf <h"- hoeren P. en A. Ruij- tenberg te Hicmsdonkveer is een plaat op den eckman Jac. Nuijten ge vallen waardoor deze onmiddellijk gedood werd. Pen tweejarig dochtertje van den heer 7 was op v islto bij de bewoners d*" ?e etno-e i" dc Riistcnburgerstraat te Amsterdam. In een onbewaakt oogein.iiK wisi de kleine het kozijn van een u«,r ramen te beklimmen en slur lie tor o naar omlaag. De terstond tei hulp gluipen geneesheer kon slechts oe,. n "d constuteeren. Leu 3-jaiig zoontje van C. Ver schoor, te .W; kon, is bij hel spelen te water geraaKl en verdronken. Zaïti .g.uiuuag is ie Enschedé het 3-jar.^ :tj«' van 1>. E. op den Gro- naus- ..tg door een eiectriscJie tram •..c.-.o-eu. Krachtig remmen van oen w .-i-ubestuurder kon hel ongeluk mei voorkomen, Eenige uren later overleed het kiud. HUISELIJKE TWIST. De arbeider v V., te Uithoorn, loste bij een twist een geweerschot op zijn vrouw. Het gewed1" was slechts niet hagel geladen, zoodut de vrouw niet ©rustig gewond werd, doch slechts wat hagel in den arm kroeg. Een dok ter verkende de eerste hulp, waarna zij ter verdere behandeling huar het gasthuis te Amsterdam werd ge bracht. EEN NIEUW ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE LEIDEN. Nadat door den Gemeenteraad was besloten om voor den bouw van een nieuw Academisch /.iekenhuis aan het P.ijk op aannemelijke voorwaar den daarvoor terreinen aan te hie len, werden success cvclijk een aan tal perceelen aan d>-. Rijns burger weg door de gemeente aangekocht tot een gezamenlijk bedrag van 16 H.A., die met de overdrachtskosten de gemeen te hebben gekost f 187,100 Na onderhandelingen tusschcn het Rijk' en do gemeente Is overeengeko men, dat de gemeente dit weiland aan het Rijk zal afstaan tegen betaling als koopprijs, gedurende 75 achtereen volgende jaren jaarlijks van een som van 5275.70. Het Rijk verbindt zich op deze ter reinen een Academisch Ziekenhuis met bijbehoorende klinieken en labo ratoria te stichten en met den bouw daarvan vóór 1 Juni 1913 aan te van gen. Letteren en Kunst Boeken. Ter aankondiging ontvangen: „De zorg voor de gezondheid onzer school gaande jeugd,' door Prof. Leo Bur- g«rstein te Weenen (W. Leydenroth van Boek lurven. Utrecht). Dit geschriftje, vertaald op verzoek van don schrijver door don heer J J Bekman, verschijnt thans in den Hen (herzienen) druk. Do brochure, die In 15 talen overge zet is behelst oen aantal wenken voor ouders en voor de verzorgers van kostleerlingen. „GezondJieidsregcls" voor de man nelijke en vrouwelijke leerlingen on zer Scholen. Schrijver, vertaler en u.tgover zijn dezelfden, als van de voorgaande brochure. Beide vlugschriften bevatten tal van goede leefregels en wenken. „Smakelijk koken' zonder vleescli of eieren. (Amsterdam J. C. Auf dor Heide). De schrijfster mevr. J. Stock meyer, die een pension in Baden l.« heort geeft in dit werkje 424 recepten van vegetariscben aard. Maar duur de vele recepten bijgerechten betref feu, kunnen niet vegetariërs ook te. dege genieten van de soepen, gebak jes, groenten, aardappelen en aard appelgerechten, sausen, gekookte, go braden en gebukken spijzen als bijgo recht bij groenten of gekookte vruch ten en gebak. Vleescheters, zegt de schrijfster, merken in het begin niet, dat de eie ren ontbreken, en als zij het weten, verwonderen zij zich, dat spijzen zon der eieren zoo smakelijk kunnen wor den gereed gemaakt.. De lezeres zal de ervaring te hulp moeten roepen, om er over te kunnen ooreieeten. „Mijnwetgeving en mijnbouw in Neder!.-Indië, door H. van Kol. ;L. J. Veen, Amsterdam). Een brochure van 't ex-Kamerlid, waarin hij tot de volgende conclusie komt Aan het slot gekomen dezer artike len, wier lengte verschooning moge vinden in het levensbelang onzer ko loniën die het gold, laten de fouten, (lie do oorzaak waren der bekende treurige resultaten, zich kor lelijk al dus samenvatten: Onpractl-che explorut e, gebrekkige erts-blootleggjug, onvoldoende exploi tatie, gebrekkig transport, opslaan van verkeerde technische inrichtingen ten gevolge van gebrek aan voorstu diën. Verder: onvoldoende geldmid delen, schromelijke verwatering vun kapitaal, onbekwame directiën, slech te keuze der beheerders, roofbouw van wege het beursspel en in niet wei nige gevallen valscho rapporten, oneerlijke manipulatie en schandelijk bedirog, om van ambtelijk gunstbe toon bij het verlecncn van vergun ningen of concession niet te spreken. liet is eon lange zondeniijst; en elk der begane fouten is op zichzelf reeds voldoende om een goede mijn te be derven. Bij elkander genomen zijn zij reeds meer dan voldoende gebleken om— ui zijn er gelukkig enkele zeld zame uitzonderingen op den regel ten opzichte Nederlaudsch Indic te mogen spreken over de „failure" der part.culiere mijnbouw-iodustrie. Veroordeelt dit allen mijnbouw in onze koloniën? Geenszins. Doch wel moet elke Staatsman overwegen of de meeste dier fouten, die bittere teleur stelling, die demoraliseer en de gevol gen, niet zullen voorkomen warden door meer te werken in de richting van Stauts-oxploitatie der* mijnen. „Gids der Roineiusche Katacomben te Valkenburg" door L. Hagen C.S.S. R. (Roermondsche Stoomdrukkerij), een gids voor do onlangs opengestelde nabootsing van de Katacomben te Ro me (d.w.z. „plaatsen, waar de doodeu slapen"). Het boekje is geïllustreerd. TÜDSCIUtlFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Eigen Haard" bevatEen monu ment voor Dr. E. Lauriliard. Nieuw-gckozen Eerste-Kamer-leden. Zijn keuze, door M. J. Salverda de Grave. Herderschee. Schumann, Verhulst en Jacques Hartog." Die Port von Cleve. Nederland vóór honderd jaren, door generaal Wüp- permanu. Sport in het Indische le ger, door N. N. Caoutchouc, naar het Duitsch van Prof. Dr. F. Willy Hinrichoen. Verscheidenheid. -- Hoe warm 't was en hoe nat 't werd. De huisviyt|entoonstelling. Rechtszaken IIOOGE RAAD. De Hooge Ilaad heeft uitspraak ge daan in zake de cassatieberoepen van lo. de Ilollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij tegen een landbouwer-grondeigenaar te Uit hoorn, en 2o. een lid van de rechter lijke macht tevens eigenaar van gronden te Uithoorn tegen de HolL Electr. Spoorweg Maatschappij, be treffende onteigening van gronden te Uithoorn ten behoeve van die spoor weg-maatschappij In de eerstgenoemde zaak is het Vohnls der rechtbank to 'Amsterdam vernietigd, omdat daarbij teil on rechte kosten voor wederhe legging van kapitaal, noodig voor het bedrijf van den onteigende, waren toege legd. Het onder 2o. vermelde beroep, tot ondersteuning waarvan was aange voerd. dat de grond te laag (als wei land in plaats van bouwterrein) ge taxeerd zou zijn, is verworpen als fei telijk ongegrond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Koloniën BEHOUD VAN DIERSOORTEN. In een werk over Liberia „Op ex peditie met de Franscnen, reisherin neringen door S. P. L'Honoré Naber en J. J. Moret" behandeleu de schrij vers de quaestie der instandhouding eu bescherming van natuurmonumen ten en van met uitroeiing bedreigde diersoorten. De heeren Naber eu Mo ret geveu een beschrijving van het agen op olifanten in de Ziaina. De i'csclu ij ving van zulke jachtpartijen (slachtpartijen, ware een betere bena ming; gaf hun de volgende beschou wingen ixi de pen. Zooals ulgemeen bekend is, zijn de «rouwelijke olifanten en de jongen, slechts met zéér kleine tanden uitge- dest. In sommige streken van Afrika heeft men dan ook wel. ten einde de soort te sparen, den uitvoer van tan den, die aan zekere minimuinmaat niet voldoen, verboden. Het succes is echter gering geweest. Men vergut daarbij dal vrouwelijke olifanten en jongen toch door den inboorling wor den geschoten ter wille van het vleescli, en dat de tanden slechts een toegift op den jachtbuit zijn. Terwijl dus do inboorling voortgaat met het jagen dei dieren, die men beschermen wil, kan hij de tanden moeilijk meer verkoopeu en zoo liggen de kleine lauden renteloos in faktorijen, die zo bewaren, tot tijd eu wijle liet niets uitwerkend verbod opgeheven wordt. Trouwens het is niet de inboorling tegen wien eenige diersoort, welke dan ook, behoeft te worden be schermd. Het evenwicht der natuur wer dniet door hem verstoord, maar het was de blanke die met zijn geper fectioneerde verdragende vuurwape nen den strijd aanbond met neus hoorn, olifant, enz. Wie daarvan meer wil welen, kan in het bekende werk van Schilling „Mit Blitzpulvcr ónd Bfichse" staaltjes aantrcff ;u van het uitmoorden van Nijlpaarden en under groot wild, die wij, nu wij toch een maal den Duitscher aanhaalden, slechts „erbaulich" zullen noemen. En bleef het nog maar bij de slach tingen, die, door onkundige Zondags jagers uitgeoefend, niet altijd even schadelijk zijn, maar het blijft daar bij niet. Op gevaar af van al te ver van ons onderwerp af te dwalen, me,enen wij (zoo schrijft de N. R- CO) toch deze uitlating niet te mogen publiceeren, zonder de hand in eigen boezem gesto ken te hebben en eens even ons af te vragen, wat wij ons in onze eigen ko loniën op dit gebied hebben te verw ij ten. Wij nieenen inderduad dat wij ons, wat het verledene betreft, nog weinig hebben te verwijten, zoomin de onlhropomorphen als dc paradijs vogels zijn uitgeroeid, en zoo hun voortbestaan al bedreigd wordt, dan liggen er nog decenniën voor ons open, die gebruikt kunnen worden om maatregelen te nemen. Ook de grootc zoogdieren van Sumatra loopcu nog geen icchtstreeksch gevaar, en toen ui hot noodig, dat maatregelen geno men zullen worden, voor het te laat is. En zouden die maatregelen nu zoo heel moeilijk te nemen zijn? Het te gendeel i9 waar. In ee neilandenrijk is het gemakkelijk „Schützgebiete" aan te wijzen en als zoodanig te hand haven, waarbij men al dadelijk denkt aan grootc maar weinig bevolkte eilanden, als Engano, Waigeoe en an dere, te veel om op te noemen, waar naast natuurlijk eenige parken op Sumatra en Borneo onafwijsbaar voorkomen. Men we roe niet tegen, dat dat met zooveel moeite gepaard zou gaan het tegendeel is waar, en het doet ons genoegen, dat wij ook in dit opzicht op het voorbeeld van Ame rika 'kunnen wijzen, dat zich in Yel lowstone Park een waar monument heeft gesticht, zij het dat bedoeling en uitvoering niet absoluut identiek zijn met hetgeen wij ons voorstellen. En liet is uok om andere redenen zoo dringend noodig, dat Nederland, wil liet blijven „een klein volk, dat groot kan zijiT' weer eens iets groots onder neemt. Wij merkten het zoo dikwijls op, wanneer wij in de afgeloopcn maanden met hoog ontwikkelde vreemdelingen van allerlei landaard verkeerden, dat men dat zoo gaarne zou zien cn het eigenlijk van ons ver wacht. Zeker, men erkent de groote zaken, die van olgemeene bekendheid zijn men roemt den botauischen tuin te Buitenzorg; men bewondert zelfs de voorgenomen droogmaking der Zuiderzee men prijst den Rotterdam- schen Waterweg men looft de zen- dingswerkzaamheid in de Miuahas- sa, en glimlacht vriendelijk over ons optreden in Venezuela, maar men wil eens wat nieuws zien. Men verwacht Iets goeds, iets grootsch van de onder danen „de la gracieuse Reine de Hol- lando", en wij moesten niet verzui men aan die gunstige opvattingen en gezindheden te beantwoorden, waar wij met zoo w einig moeite iets zouden kunnen entameeren, waarin Amerika zelf niet alleen naar de kroon zou worden gestoken, maar zou worden overtroffen. Gemengd Nieuw9 MIJNONGELUK TE LENS. In de Wingles-mijn zijn twee kooien met vijf werklieden In den zinkput gevallen. Drie mannen zijn gedood, ecu vierde wend gewond. DE POST IN CHINA. Een goed kenner van de betreffen de toestanden verklaart in een uitge breid artikel van de „Ostaaiatische Lloyd", dat het roet den Chineeschen postdienst nog steeds treurig gesteld is. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat de aan de postkantoren toever trouwde zendingen nonchalant be handeld, vertraagd of geheel verge ten werden. De verklaring voor deze toestanden wordt daarin gevondeD, dat de te Pe king eu in de verdragshavens aan het hoofd per post- en tul-administra tie geroepen ambtenaren bij hun in diensttreding in het geheel niet voor hun taak zijn opgeleid en minstens twee of drie jaar noodig hebben, om zic.ii in alle diensttakken in to werken. Dan volgt, volgens Chineesch ge bruik, in den regel een verplaatsing en een ander ambtenaar komt, die weder van voren af aan begint. In den lageren zeetol- en postdienst zijn weliswaar een aantal Europeanen werkzaam, doch deze werden zóó slecht, betaald, dat het een gestadig komen en gaan is want een ieder maakt, dat hij wegkomt, zoodra hij een meer loonende en vooruitzichten aanbiedende plaatsing verkrijgt. Geen enkele Europeesche werkelijke vak man wordt aangesteld en volgens Europeesche aanspraken betaald. Daarbij komt, dat het dienstbedrijf zeer ingewikkeld is, omdat de leiders van het postwezen nog altijd niet hebben kunnen besluiten, of de dienst zuiver Chineesch of volgens buiten- landsche vormen geëxploiteerd moet worden. In den grond genomen, is c-en Chineesch en een buitenlandsch postbedrijf voorhanden, alle formulie ren zijn gescheiden, Chineesch cn En- gelschdaardoor wordt natuurlijk het overzicht bemoeilijkt, daar wei nige beambten beide talen spreken en verstaan, in het bijzonder het uit Europa afkomstige lagere personeel het Chineesch niet machtig is. Daar bij komt een uiterst omslachtige rap porteering, boekhouding en afreke ning, zoodat het voor de leiding en het toezicht aangewezen personeel zich weinig daarmede bemoeien kan. De practische dienst blijft overwegend overgelaten aan de uit het land af komstige Chineezen. Dc laatsten, wanneer zij geen En- gelsch verstaan, hetgeen slechts bij een klein gedeelte het geval is, wor den zelfs voor Chineesche inzichten slecht betaald zij krijgen namelijk zeven tot twintig taels per maand, terwijl de lieden, die Engelsch ken nen, met 1520 taels per maand be ginnen en tot 50 en 60, zelden tot 70 taels 's maands klimmen. Te Shang hai en Tientsin zijn voortreffelijke Engelsche scholen aanwezig en zijn duar Engelsch sprekende Chineezen eerder te krijgen, op andere plaatsen radbraakt het lagere personeel cenig Engelsch. Teneinde deze misstanden to ver helpen, waaronder <le Europeesche koopman niet zelden gebukt gaat, meent de schrijver, dat het noodzake lijk is, dat de postdienst geheel vun den zee-taldienst wordt afgescheiden, Verder is het beslist noodzakelijk, dat aan het hoofd van "dc Chineesche postadministratie een bekwaam, Eu- ropcesch valtman wordt geplaatst, die op alle belangrijke, plaatsen in structeurs plaatst voor do opleiding der beambten, liet bedrijf moet ook niet in een Chineesch en in een En gelsch gesplitst worden, doch moet uniform Chineesch-Engelsch zijn, dat wil zeggen de formulieren moeten in beide talen gedrukt zijn. Dc adminis tratie moet bij de reorganisatie van het bedrijf niet te veel up de uitgaven beknibbelen. De omstandigheid, dut de administratie met 50 pet. verlies werkt, kan door vereenvoudiging van het bedrijf en door betere tarieven vermeden worden. Tegenwoordig moet b.v. de beambte bij de behande ling van een ontoereikend gefran- keerden brief 10 verschillende formu lieren invullen Onlangs heeft de zee- toldienst voor den postdienst iets goeds gedaan, door een atlas van 20 kaarten uit te geven, die de gezamen lijke Chineesche postkantoren aan geeft, evenals de postwegen, die ze met elkander verbinden, Op een af zonderlijke kaart zijn de telegraaf kantoren en de telegraaflijnen opge- teekend. Hierdoor verkrijgt man eon goed overzicht van dc vorderingen, die post en telegrafie in de laatste jaren in China, hebban ondergaan. De handel heeft dit nieuwe hulpmiddel gaarne ontvangen. EEN HEVIGE ONTPLOFFING. Omtrent het ongeluk op Fort Mon roe in Amerika waarbij tien artille risten gedood en zes, o. w. drie levens gevaarlijk gewond werden, wordt na der gemeld, dat de oorzaak ui het duister ligt, wijl allen, die zich in de nabijheid bevonden van het stuk, dat zulk een groot onheil bevonden van zulk een groot .onheil teweeg bracht, om het leven kwamen. De meesten dezer vertoonden teeke- nea van door eeue ontploffing van buskruit te zijn getroffen. De vuur mond was niet beschadigd, behalve dan dat het sluitstuk was weggesla gen. Het is niet bekend, dat iemand hierdoor werd getroffen. Onder de gewonden bevindt zich een officier, wiens been gebroken werd. De dooden waren letterlijk aan stukken gescheurd. Het ongeluk had plaats bij schiet oefeningen voor officieren leerlingen van de kust-artillerie school, welke door den chef van den staf van het Amerikaansche leger, generaal Wood, en andere hooge autoriteiten werden bijgewoond. GEVAARLIJK SPEELGOED. Te Parijs vonden een paar kinderen op een terrein bij de rue du Général- Brunet een dynamietpatroon. Natuur lijk moesten tij weten of het een „echte" was tegen de straatkeien geworpen, ontplofte het gevaarlijke speelgoed, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Een paar uur later echter vond hetzelfde plaats en thans liep het niet zoo goed af. Een jongetje van tien juar werden beide handen afge rukt en een gedeelte van het gelaat; drie anderen kregen bloedende won den aan het hoofd, airmen en bce- nen. Men vreest voor het leven van den kleinou Louis Baudoin, die on middellijk naar het hospitaal werd vervoerd. Sinds wanneer, zoo vragen de be woners van do wijk zich af, zijn de Parijsche straten met dynamietpatro- nen geplaveid. Het vermoeden wordt geopperd, dat de patronen door een onvoorzichtig arbeider van de nabij gelegen Métro-baan zijn verloren. BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. Een telegram uit Spokane, een stad in den Amerikaanschen staat Wash ington, meldt, dal de stad Marble, aan do Columbia-rivier gelegen, ge heel in vlammen is opgegaan. Da brand brak uit in de omstreken van Flet Creek, en plant zich ook nu nog steeds voort. Indianen melden uit Bossbury, dat alle gebouwen van do mijn Napoleon, op zeven mijlen af- stands dier stad gelegen, tot den grond zijn afgebrand. Telegrammen uit Merril (WTscon sin) melden, dat boschbranden de be woners van de stad Hernemann ge dwongen hebben hun woningen te verlaten. Dc toestand van deze stad is zeer gevaarlijk. Zij wordt geheel en al door brandende bosschen om geven. Volgens andere berichten zou Hernemann reeds afgebrand zijn en schat men de aangerichte schade op 200.000 dollar. Uit Merril zijn ver scheidene reddingsbrigaden naar de plaats des onheil» vertrokken. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Den 22sten April 1901 werden in een boerderij nabij Chartres in Frankrijk de vijf kinderen vermoord van den pachter Briorre. Tijdens het onder zoek werden zware aanwijzingen ge vonden tegen den vader zelf, die ge vangen genomen en door de jury ter dood veroordeeld werd. President Loubet veranderde deze straf in le venslangen dwangarbeid. Eind Maart 1910 is de man in het bagno overleden. Zoowel tijdens het proces, als bij de uitspraak van d© jury en gedurende zijn verblijf te Guyana heeft de man niet opgehouden zijn onschuld te be tuigen. Dezer dagen meldde zich op het po litiebureau te Tours ^u voddenraper en liedjeszanger aan, zekere Bour- reau, die verklaarde, de moordenaar der vijf kinderen van Brierre te zijn. Hij deed zijn bekentenis vergezeld gaan van een vrij nauwkeurige be schrijving van het gebeurde. Hoewel enkele gegevens niet klop pen, (zoo o.a. do tijdaanduiding: de moord geschiedde in de maand April, terwijl Bourrcau spreekt van Janu ari), deelde hij bijzonderheden mede, die wonderwel overeenstemmen met tijdens het procos bekend geworden feiten, waaraan do rechters indertijd geen gewicht hebben gehecht. Tijdens de instructie wezen enkele getuigenissen op do aanwezigheid van een tweeden persoon, die den avond van den moord bij verschillen de buren had aangeklopt, om den weg te vragen. 's Morgens na de misdaad was in de vroegte een man aan het naast- bijgelegen station gekomen en had inlichtingen gevraagd over den trein naar Orléans. Deze vreemdeling had in zijn gezicht eenige schrammen. Bourreau heeft nu verteld, dat hij, na de vijf kinderen vermoord te hebbeu en bezig zijnde de kasten na te zoe ken, met den binnentredenden Brier re gevochten heeft. De Petit Parisien herinnert er aan, dat de rechter van instructie eenige dagen na de arrestatie van Brierre een brief had ontvangen van een land- looper, die zich van de misdaad be- schuld:gde. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE ENSCHEDé. Melding makend van de 10 000, die de A. N. D. B. beschikbaar heeft ge steld voor dc uitgesloten arbeiders te Enschedé, deelt de beer Henri Polak in „Hei Jonge Leven", het maandblad voor de jeugdige diamantbewerkers, mede, welke andere steunmaatregelen in voorbereiding zijn om dan te ver volgen: „En dat zijn alle slechts tijdelijke maatregelen. Want indien de Twent- sche fabrikanten koppig blijven en de strijd dus zeer lang zal moeten wor den voortgezet, dan zal onze Bond ko men met maatregelen, waardoor den Twentschen arbeiders het voortzetten van den kamp tegen hunne onder drukkers voor onbepaalden tijd zal worden mogelijk gemaakt." De burgemeester van Oldenzaal heeft verder verlof voor het houden van collectes voor de stakers en uitge stotenen te Enschede binnen zijn ge meente geweigerd. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Heerenhoek do heer A. R. de Jong, cand. te Tilburg. Beroepen te Ouwerkerk in Duive- land ds. A. Groeneveld te Noord- Zij pe. Bedankt voor het beroep te Wad dingsveen ds. P. de Looze te Waar der. Beroepen te Ameide c. a. ds. J. H. F. Remme, te Vinkeveen te Hedel ds.B. v. d. Wal te Hasseltte Has selt d& J. P. Paaawe tc Bennekom. GER. KERKEN. Beroepen to Huizum bij Leeuwar den ds. L. J. C. Kreijt te Berkel. Bedankt voor het beroep tc Nieuw- Amsterdam ds. D. Steenhuis to Ui- rum. Bedankt voor het beroep te Sidde- buren ds. O. Boersma te Ezinge (Gr.), Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Kediri vertrok 23 Juli van Rotterdam naar Hamburg. Het st. Rotterdam vertrok 23 Juli van Rotterdam naar New-York en was dos ochtends te 4 u. 20 in zee. Het st. Rijnland arriv. 21 Juli van Amsterdam te Buenos-Ayres. Het stoomschip Rindjani arriveerde 23 Juli van Batavia te Rotterdam. Het stoomschip Sloterdijk arriveer de 23 Juli van Rotterdam te New- York. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Arnhem. P. J. Olthof Lzn., van bo>- roep drogist, wonende te Arnhem. Rechter-Cornmissoris: mir. P. F. A. Cremers, Curator: mr. B. F. Everts. Dordrecht. H. van der Wilt, brood bakker, wonende te Oostendam, ge meente Hendrik-Ido-Ambacht. Recb- ter-Comniissaris: mr. G. Sluis; Cura tor: mr. K. K. Douw van der Krap. Roermond. D. Peters, modiste, wo nende te Veulo. Rechter-Commissaris: mr. baron de Bieberstein; Curator: mr. Paul Tripels. 's-Hertogenbosch. J. Wagenmakers, winkelier, wonende te Oss. Rechter commissaris: jhr. mr. van Nispen; Cu rator: mr. E. van Zinnicq Bergmann. Zutphen, 19 Juli A. J. Th. te Braa- ke, in manufacturen en koloniale wa ren te Groenlo, Rechter-commissaris: mr. J. H. de Vries; Cur.: mr. G. Sic- man. Dordrecht. Y. van Meeuwen, koop man in groenten te Garinchem. Rech ter-commissaris: mr. J. Wiarda; cu rator mr. F. Fernhout, te Gorinchem. Middelburg. O. Fermont, wagen maker, te Axel. Rechter-commissaris: mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg; curator: mr. J. H. M. Stiegor, te Goes. Utrecht. A. van Kranen, kruidenier, Woerden. Rechter commissaris: jhr. mr. J. Sehuurbeque Boeije; curator: mr. O. Gezelle Meerbusg, te Utrecht 's-Hertogenbosch. M. Kradolfer, weduwe van S. Hermans, koopvrouw in fruit en aardappelen, le 's-Hertogeu bosch. Rech ter-commissaris: jhr. mr. van Nispen: curator: mr. C. M. van Leeuwen. Winschoten. H. Pinkster, beurtschip per en koopman, wonende te Oost- wold, gemeente Midwolda (Oldambt). Recht.-commissaris mr J A Schaaft, curator: mr. M. Tresling. Utrecht: E. G. Heyl, costuumnaai- ster, te Utrecht, en G. Berns, winke lier in tabak en sigaren, te Amers foort. Rechter-commissaris: jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen; cura tor: mr. J. G. Holsteyn, te Utrecht. Opgeheven: J. van Mierlo, caféhouder, wonende te Baardwijk. Onze Lachhoek Onder de gasten van een klein bad hotel was een dame uit een dorpje. De hotelhouder bemerkte, dat zij el- ken avond heneden kwam en een kan water haalde. Op een avond vroeg hij haar, waarom zij niet schelde om den bediende, dat die haar het water zou brengen. Maar er is geen schel in de ka mer, zei ze. Geen schel in uw kamer, me vrouw Ik zal ze u even wijzen 1 Hij nam de kan met water er. bracht de dame naar haar kamer, waar hij haar het knopje van de elec- trische schel wees. Zij keek er ver wonderd naar en riep uit: Wel, wel, is dat de bel De be diende zei me, dat het een brand alarm was en dat ik het nooit moest gebruiken, dan als er een brand uit brak. De bediende wist spoedig, dat lui heid soms ontslag veroorzaakt. Wat zie ik, Dina, je draagt de zelfde hoeden en kleeren als lk Waarin bestaat dan het verschil fun schen mevrouw en de keukenmeid In 't koken, mevrouw Oplichter Ik moet weer visite kaartjes laten drukken, want ik ver geet telkens hoe ik nu heet. Een dame kwam een vriendin he zoeken, terwijl deze niet- thuis was. en daar ze zag, dnt er od de piano eet laag stof lag. schreef ze er met den vinger op „Vuilpoets". Den voltrenden dag ontmoetten dk dames elkaar. Ik hen gisteren bü Je geweest. zei de een. Ja, was 't antwoord, ik hek je kaartje op de piano gevonden. Student (die in de krant leest, da4 er zoo'n gebrek is aan gouden tien tjes). Ja, dat had ik ook al meeneu op tc merken. A. Is het waar/ dat je je toestem ming gegeven hebt voor het huwelijk van Pinkel met je dochter Ik dacht, dat je dien vent niet kon uitstaan B. Dat is ook zoo, en daarom za' hij mijn vrouw tot schoonmoeder heb ben I AAN HET STRAND TE ZAND- VOORT. 't Moet dezer dagen ta Zandvoort gebeurd zijn: „Waarom huil je zoo, lief kind?" „M'n broertje het m'n boterham ii» zee gegooid. „Met moedwil?' „Nee, met kaas."

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6