HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 27 JULI 1910 Buitenlandsch Overzicht Reeds lang ia de toestand In Grie- k •i nland onzeker. Nu heett er weer EEN SOLDATENOPROER TE ATHENE plaats gehad, dat doet denken aan een formeelen militairen opstand. De berichten over 't voorgevallene zijn evenwel spaarzaam, want de censuur op de perstelegrammon heeft weinig doorgelaten. Een Duilsch blad heeft intussclien van een ooggetuige 't volgende ver haal ontvangen In don nacht van 18 op 19 Juli ('t bericht is dus al ecnige "dagen oud, omdat t per post gezonden moest worden) organiseerden een aantal manschappen van de artillerie een groote betooging voor het minis terie van oorlog en eischten het ont slag van den minister van oorlog en onmiddellijke oorlogsverklaring aan Turkije. Amlere artilleristen trachtten zich van de kanonnen in de kazerne mees ter te maken, en weldra sloten zich militairen van andere kazernes bij de muiters aan. De officieren waren to taal machteloos en ten slotte zag de minister van oorlog zich genoodzaakt den Koning, die op zijn kasteel Tatoi vertoefde, telegrafisch te verzoeken onmiddellijk naar Athene te komen. De koning verscheen werkelijk 's ochtends te vier uur in de stad en hield een toespraak tot do muiters, waarvan een gedeelte zich verwijder de, sommigen begaven zich naar hun kazernes, anderen vluchtten naar het gebergte. Tot de Grioksche pers is het verzoek gericht, niets over het geval te melden, of de zaak als van zeer onschuldigen aard voor te stellen. Men ziet uit dit bericht, dat er in Griekenland nog altijd bij een deel der bevolking een oorlogszuchtige stemming heerscht. Deze strijdlusti- gen zullen misschien nog wel eens in de gelegenheid gesteld worden, om bun woorden door daden te toonen. Niet dat we hopen, dat de geschillen in DEN STRIJD OM KRETA tot een oorlog of tot andere geweld- middelen zullen leiden, maar toch ls 'de kans daartoe lang niet uitgesloten. De eilandbewoners blijven zich ver zetten. De Kretenser regeering heeft ,nu weer aan de consuls der bescher mende mogendheden de protestnota overhandigd tegen de door do mo gendheden in hun jongste nota ge bruikte uitdrukking „souvereino rech ten van Turkije". - Tot dusver hadden de mogendheden altijd dezen term vermeden. Men weet dat de wijziging van de terminologie der beschermende mogendheden wordt toegeschreven aan den invloed van Duitschland en Oostenrijk achter de schermen. Dit zinspeelt weer op een goede ver- standhouding tusschen Turkije en Duitschland en geeft voedsel aan de bewering, dat Turkije lust gevoelt om tot den driebond toe te treden. Een Frausch blad verneemt uit Kon- stantinopel, dat Turkije er over denkt, een dreadnought te koopon die op een Duitsche werf in aanbouw is. Maar wonden er op Duitsche wer ven wel andere dreadnoughts ge bouwd, dan die voor de Duitsche vloot besteld zijn Of zou men te ken nen willen geven, dat Duitschland be leid zou zijn een dreadnought, voor zijn vloot bestemd, aan Turkije af te slaan, bijaldien het misschien met Engeland in zake de vlootuitbreiding een schikkipg trof? De quaestie betreffende de BEPERKING VAN DEN VLOOT- AANBOUW wordt ook weer besproken. Er loopen geruchten over een aan slaand aftreden van admiraal von Tirpitz, den Duitschen staatssecreta ris van marine. De admiraal is niet nnibtsmoede, maar zijn aftreden, zoo heet het, zou een gevolg zijn van de redevoeringen, in het Engelsche Lager huis, in het bijzonder die van den mi nister-president Asquith, die in Duitschland wel weerklank zouden hebben gevonden en een strooming hebben veroorzaakt ten gunste van een overleg in zake de beperking der maritieme toerustingen. Admiraal von Tirpitz zou hier evenwel niets van wijlen weten. Verschillende Duit sche bladen aanvaarden deze reden voor het mogelijke aftreden von den staatssecretaris niet. Zij wijzen er op, ■dat immers het standpunt van von Tirpitz in dozen ook tot dusver steeds door den kelzor zelf werd ingenomen. De Frausche senator A. Gervais vertelt in een Fransch blad, dat de koning van Italië er voor zou zijn, bij de vlootversterking een grens te stellen aan de grootte, de snelheid en de bewapening der schepen. „Ik heb het plan oorgclegd moet de ko ning gezegd hebben aan een, die door zijn positie, aan mijn d$pEt>eeld uitvoering kon gevenmahr men heeft mij niet begrepen." Gervais vult dat aan met te zeggen, dat de koning niet begrepen is te Londen of te Ber lijn. Ook komen er nog andere berich ten. Een Berlijnsch blad schrijft, dat Engeland op eens weer Duitschland tot beperking van wapeningen ter zee tracht over te halen, omdat het weet, dat Krupp sedert een paar jaar bezig is met het vervaardigen van een ka non van 35 c.M., waarmede de Duit sche dread noughts bewapend zullen worden. Engeland wil zijn dread noughts met stukken van 33.5 c.M. wapenen, maar het schiet er nog niet hard mee op. In alle geval, Duitsch land is or niet bang voor en zal er zijn stukken van 35 c.M. tegenover stellen, stukken bovendien, die als de andere kanonnon tweemaal langer le ven hebben dan de Engelsche. Uit dit bericht spreekt weer eens't wantrouwen tusschen de volkereu. Zoolang dat blijft bestaan, zal er van een overeenkomst wel niet veel ko men. ENGELAND EN INDIë. De onderstaatssecretaris voor In- diê, Montagu, besprak bij de indie ning van de Indische begrooting in t Engelsche Lagerhuis uitvoerig den binnenlandaclien toestand in Indié. Hij verklaarde dat indien men de uit breiding van de jongste verderfelijke bewegingen en onrust niet tegenging er een toestand zou gebaren worden die nog noodlottige!' vaar den voor uitgang zou zijn dan de meest krach tige onderdrukking. De meerderheid der Indiërs begrijpt het gevaar en maakt, zich gereed de extremisten te bestrijden die de wettelijke beweging voor hervormingen in gevaar bren gen. In de laatste zes maanden werd m gunstige strooming waargeno- ïen. De ivgeering zou onverbidde lijk oorlog voeren tegen de oproerige elementen, maar daarentegen het wet tige streven aanmoedigen. DE PORTUGEEZEN IN CHINA, [n een uitgebreid telegram aan de Portugeesch© rogeering doelt de gou verneur van Macao bijzonderheden mede over hel laatste en beslissende gevecht, waardoor de Chineesche zee- roovers op Collowan vernietigd wer den. De roovers hadden zich terugge- trokkken in de bergen en iedere po ging, om hen uit hun stellingen te verdrijven, was tot nu toe zonder succes gebleven. De commandant zette toon een 109-tal matrozen en 200 man troepen aan de andere zijde van het eiland aan wal, om de roovers in den rug aan te vallen. Omstreeks middernacht werd het signaal voor een gecombuiüerdeu aanval gegeven. Grooten moed aan dien dag leggend, beklommen de Portugeozen de rotsen bestormden de Chineesche vesting werken, op de bergtoppen gelegen. De piraten boden moedig tegen stand, maar tegen de overmacht niet bestand, geraakten zij wider het kruisvuur der aanvallers. Weldra was hun nederlaag volko- aen. 90 Chineezen werden in het ge- echt gedood, 41 gewond en 30 gevan gen genomen. De verliezen der Pur- tugeezen waren van geen beteekenis. Bij het doorzoeken der bergholen vonden de Portugeezen 16 Europea nen, die door de Chineezen krijgsgo- gen gemaakt waTen. Hun toe stand was bedroevend. Zij hadden gebrek aan alles, en ontvingen zelfs gedurende de laatste dagen geen voedsel.. Aan de veroveraars viel een onaan zienlijke buit ten deel, die onder de troepen verdeeld werd. SAMENZWERING IN JAPAN. In Japan is reeds geruimen tijd. geleden eon complot ontdekt dat ten doel had den Mikado en zijn voor naamste staatslieden te vermoorden. De samenzweerders werden gearres teerd Bij huiszoekingen werd een geheel arsenaal van bommen en wa pens gevonden. De gearresteerden hebben nu terecht gestaan. Sal To- koe de leider en drie zijner mede plichtigen zijn ter dood veroordeeld. Stadsnieuws Gev .Voorwerpen. Een zilveren schakelarmband Tet terodestraat 36. Twee blauwe koralen armbandjes, Wijde Geldeloozepad 13. Een geellederen halsband. De Clerctistraafc 153. Een zilveren broche, Gen. Joubert- straat 69. Een duimstok, Potgicterstr. 26. Een rood koralen ketting, N. v. d. Laanstr. 42. Eenige briefkaarten en postzegels. Bakkerstraat 59 rood. Een portemonnaie inh. een medal- jon, Zijlweg 94. Een dameshaarkam. Korte Hout straat 18. Uit de Omstreken VELSEN. RAADSVERGADERING. Dinsdagmiddag vergaderde Velsen's raads-college onder presidium van den burgemeester, mr. H. Ver Loren van Themaat. Afwezig was de heer J. E. Mulder. De notulen werden tot ieders ver lichting niet gelezen. Ingekomen waren brieven van Ged Staten, houdende toezending van goedgekeurde raadsbesluiten. Tevens werden aangenomen do wij zigingen, die de gemeente Haarlem in het contract tot gaslevering aan Velsen, gemaakt heeft. Ingekomen was verder hot rapport van de raadscommissie, bestaande uit de heeren Nelscher, Schuitenmaker en Van Splunter. die te onderzoeken had naar de beschuldiging van den heor W. Sprengers geuit, logen den ge meente-opzichter A. C. M. Hofman. Deze commissie is .tot het resultaat gekomen, dat den heer llofman geen blaam treffen kan, en verklaart de be schuldiging derhalve geheel onge grond. De heer ZEGEL sprak over den af- •op van deze zaak zijn voldoening uit. De lieer VERMEULEN stelde voor, een afschrift van dit rapport aan den heer Hofman te zenden. Aldus werd besloten. De afd. Noord-Holland, van den Bond van Ned. Gemeento-ambtenaren had oen schrijven gezonden, waarin zij den raad verzoekt de salarissen van den burgemeester, den secreta ris, den ontvanger en der secretarie ambtenaren eens aan een grondige revisie te onderwerpen. Dit stuk werd naar B. en W. gere tourneerd. De vrijzinnig-democratische kiesver- eemging te Santpoort drong aan op een in gemeente-beheer te nomen wa terleiding. Do VOORZITTER zei, straks mede- deelingen omtrent de waterleiding kwestie te zullen doen. Do heeren Brok en Van Tuyll, be stuursleden van de vereeniging tot bestrijding van de finuncieele gevol gen der werkloosheid „Vooruitgang" hebben een verordening inzake de werkloosheidverzekering opgesteld. De verordening werd in handen van B, en W. om advies gesteld. Kasopneming is gedaan. In kas moest een sorn zijn van f20724,09, welk bedrag ook inderdaad gevonden werd. Tevens deelde de VOORZITTER mede, dat er voorstellen te wachten zijn tot wiiziging van de gemeente administratie, voornamelijk betreffen de mandaten. De heer VERMEULEN zegt, dat hij op 't eerste gezicht een onaangena- men indruk van dit proces-verbaal heeft gekregen. In een vorige verga dering is een commissie benoèmd ter onderzoek van de gemeente-adminis tratie zijn B. en W. nu niet op het rapport van deze commissie vooruit- geloopen Dc VOORZITTER meent, dat de heer Vermeulen de zaak niet goed in ziet. De gemeentewet schrijft 4 maal kasopneming voor. Dikwijls gebeurt dit dan ook op vaste tijden, maar goed is het niet. Integendeel, kasop neming op onregelmatige tijden is ze ker in 't belang der gemeente-admi nistratie. De heer SCHUITENMAKER heeft in tegenstelling met den heer Vermeu len een aangenamen indruk van dit proces-verbaal gekregen, vooral juist omdat het nu zoo gespecificeerd is, dat elk raadslid deze zaak tot In de puntjes bekijken kan. Het proces-verbaal wordt vervol gens voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is dan de reorganisa tie van „Openbare Werken". De heer BROK zegt, dat indertijd een stuk van den heer Netscher is in gekomen, en later een van den heer Uytendaal, beide deze reorganisatie betreffende. Blijven die nu ook nog van kracht De VOORZITTER zegt, dat een schrijven is ingekomen van den heor Netscher, met mcdcdeellng, dat hij, na in het college van B. en W. een stemmigheid is verkregen, zijn stuk intrekt. Spreker zet vervolgens korte lings B. en W.'s voorstel uiteen. Ilct komt den lieer BROK voor, dat de ingenieur, die B. en W. willen, een reusachtige werkkracht zal moe ten bezitten, ja, een bovenmenschelij- k© werkkracht. Spreker vreest, dat de illusie van B. en W. niet zal worden verwezenlijkt, levens meent de heer Brok, dat een ambtenaar, die nu toe vallig geen ingenieur is, even be trouwbaar voor de gemeente zijn zal. Ook wordt door B. en W. gezegd, dat 't college de verantwoordelijkheid niet d' agen kan, als de ingenieur niet komt. Dat is een dreigement, dat de raad niet kan aanvaarden. De VOORZITTER meent, dat 't goed is, als hij zegt, dat hij degeen ge weest is, die dit prae-advies heeft op gemaakt. Het woord „verantwoorde lijkheid", is dus van licm. En, aan gezien nu in het college van B. en W. geen elementen zijn, die ingenieurs kennis bezitten, is een ingenieur ze ker n odig. Maar een dreigement is het volstrekt niet 1 Een opzichter kan ook relaties met firma's hebben, die j bij een ingenieur te vergeefs zou zoeken. Bij een ingenieur kan men alles veel beter controleeren. En wal do werkkrachten aangaatin slappe tijdon zijn een ingenieur, een opzich- ler-teekenaar en een wegen-opzichior voldoende, in drukke tijden zou men nog een tijdelijke werkkracht kunnen aanstellen. De heer VAN TUYLL wijst er op, dat de ingenieurs, die van Delft ko men, maar heel weijiig practisclie kennis hebben ook zou de ingenieur, die bier zou komen Velsen als „de voet in den stijgbeugel" beschouwen. Spreker houdt vast aan zijn indertijd gedaan voorstel, de benoeming van een hoofdopzichter. De beer VERMEULEN heeft van het begin af bezwaren gehad. Gaar ne zou spreker den burgemeester ter wille zijn, maar de bezwaren zijn voor hem te overwegend. De heer Vermeulen erkent, dat er vóór een academische opleiding veel te zeggen valt; echter zal men weinig voor het bouwbureau daaraan hebben. De moreel e betrouwbaarheid is voor een opzichter en een ingenieur dezelfde. Wat nu de vakkundige betrouwbaar heïd betreft, die is niet grooter. Spr. herinnert o.a. aan de geschiedenis met de Velser Ponk De technische kennis, die mem ter academie ver krijgt en later in een kortstondige practijk, is niet voldoende. Spreker is ten slotte vóór een bouwkundige, al zou hij ook ouder dan 35 jaar zijn, die ervaring heeft. Tevens stelt spr. voor om een commissie van bijstand, uit den Raad te benoemen. De VOORZITTER merkt op, dat xn een bouwkundige de stelselmati- opleiding ontbreekt; tevens kan er op oen ingenieur veel meer controle uitgeoefend worden. De heor VERMEULEN antwoordt, dat een ingenieur ook zijn feilen heb ben kan. Per slot van rekening is opzichter of bouwkundige veel beter te controleeren; de ingenieur kan zich beter achter allerlei tech nische termen verschuilen. De heer VAN TUYLL waagt of de zaken ook zondier opzichter goed zul len gaan. Do VOORZITTER: Betrekkelijk, we moeten het dan nog maar zoo aanzien. Dc heer VAN TUYLL zegt zijn voorstel voorloopig in te trekken. De heer VERMEULEN neemt het over en dient het opnieuw in. De heer FALK is na gehouden be sprekingen Yóór een ingenieur, even als de heer SCHUITENMAKER. Do laatste is van oordeel, dat den bur gemeester door den Raad in deze zaak tegemoet gekomen moet wor den. De heer MULDER vraagt, of het niet het beste zijn zou een t ij d o- 1 ij k ingenieur te benoemen? Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 6 stemmen, die der hoe ren Uytendaal, Netscher, Van Splun ter, Falk, Boekei en Schuitenma ker. De heer VERMEULEN doet daarop zijn voorstel, inhoudende eesi hoofd opzichter, op een salaris van f 1500— f 1800 en een adjunct-opzichter te be noemen, en tevens den opzichter Hof man in zijn tegenwoordige positie te handhaven, ondergeschikt aan h oofdopzichter. De heer SCHUITENMAKER vraagt waarom de heer Vermeulen zoo op den 35jarigen leeftijd gewezen heeft Heeft hij soms een vriendje voor de. liet rekking? De heer VERMEULEN antwoordt, dat dergelijke insinuaties hem koud laten. Het algemeen belang is hem steeds boven het bijzonder gogaan. Het voarstel-VcaYneulen werd! ver volgens naar B. en W. om prae-ad vies geretourneerd. Aan de orde is thans het afwij zend prae-advies betreffende het adres van de vereeniging voor lager en M. U. L. O. op Gereformeerden grondslag te IJmuideu, inzake den bouw van een nieuwe school. De heer SCHUITENMAKER wijst er op, dat de vereeniging den goeden weg gevolgd heeft in het prae-ad vies wordt gesproken van een onre gelmatig terrein, maar indertijd is reeds vergunning tot schoolbouw verleend. Nu B. en W. weigeren, wat moet er nu met den gokochten en betaal den grond gebeuren? Er zijn hier bijzondere omstandigheden. Juist achter het stuk, wuarop aanmerking gemankt wordt, zijn gebouwen mot open erven, die voldoende toetreding van licht en lucht mogelijk maken. Spr. heeft zich tot e©n bouwkundige den heer Kramer te IJ muiden, ge wend, die het terrein in leekening gebracht heeft. Uit die teekening cn uit een bijgevoegde verklaring blijkt dat de bezwaren niet overwegend zijn. De heer VERMEULEN vraagt, of het schoolbestuur wel permissie van den Raad noodig lieeft? Zij hebben reeds toestemming gekregen. Spre ker handhaaft zijn voorstel van de vorige vergadering, omdat particu lieren niet mogen boeten voot fouten van 't gemeentebestuur. De heer BROK is 't met den heer Vermeulen eens Hij zal tegen B. en W.'s voorstel stemmen. De heer UYTENDAAL merkt op, dat de zaak. wat vlug indertijd af gedaan is; toen is zeker iets over het hoofd gezien. Do VOORZITTER gelooft, dat op niemand in deze zaak veel schuld rust; er is hier een misverstand in het spel geweest, waarvan het school bestuur het slachtoffer geworden is. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 12 tegen 2 stemmen, die van de hoeren Boekei en Netscher. Gestemd wordt dan over het voor stel-Vermeulen, om vergunning tot den bouw te verleenen, welk voor stel met- algemeen© stemmen wordt Het bezwaarschrift van ingezete nen omtrent een fabriek op Wijker oog werd in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. De heer VAN TUYLL wees tevens op den last dae veie ingezetenen van den rook van de Velser papierfabriek hebben. DE WATERLEIDING, Aan de orde was thans een adres van het bestuur dor ofdeeling LJ- rauiden van-de S. D. A. P. in zake de daarstelling van een waterlei ding. In verband met dit adres deed de VOORZITTER eenige mededeelingen. Spreker zei, dat de gemeente voor de keuze staat een eigen waterleiding te doen maken of op andere wij zo tot bolero watervoorziening te komen. Die andere manier nu is er. Indertijd is een staatscommissie ingesteld ter bevordering van gas- en watervoor ziening ten plattel an de. Wanneer go- meenten op dit gebied samenwerken.' is de regeering ook bereid een zeker suhsidis te geven. In het eerst meende spreker, dat het bezwaarlijk zijn zou andere ge meenten op dit stuk in combinatie met Velsen te brengen, maar het IA hem gebleken dat de zaak te Bloe- mendaal op 't doode punt riaat t' de quaestie is er eenigszïns hangen de en ook te Hillegom verlangt' mon sterk naar een leiding. Spreker vraagt erf het geen ernstige overwe ging zou verdienen in vereeniging met die gemeenten te werken? Men heeft dan het voordeel van het rijks-subsidie en Bloemendaol be zit prachtige terreinen voor een pri se d'eau. De heor NETSCHER voelt er al heel weinig voor wederom een nieu we rust-periode in te gaan. Als er samenwerking moet gezocht worden, is de zaak daarmee als van zelf weer op de lange baan geschoven. Confo- renties moeten gehouden, oommis- sies benoemd, rapporten saamgo- steid, en terwijl dit alles gebeurt, zit de bevolking van Velsen naai" watesr te snakken. De heer VERMEULEN is 't vol strekt niet met den vorigen spreker eens. De kwestie Is urgent, maar spreker is er van overtuigd, dat B. W. alles in het werk zullen stel len om de zaak zoo spoedig moge lijk de beste oplossing te geven- Juist als men den we" volgt, dien door den voorzitter aangegeven werd, zal men het spoedigst tot een resul taat komen. De heeren BROK en SCHUITEN MAKER sluiten zich bij de meening van den heor Vermeulen aan. De laatste wijst nogmaals op de groote urgentie van de zaak. De VOORZITTER vroeg daarna of 't dagelijksch bestuur gemachtigd is stappen te doen om tot samen wor king te komen, welke machtiging de raad mei applaus verleende. De Gebr. Goedkoop te Amsterdam verzochten medewerking van de ge meente voor verlengen van een aan legsteiger, die 't Rijk toebehoort. De heer SCHUITENMAKER wees or op dat de toestond er volkomen on houdbaar is. De steiger ia veel te klein, en 1 oan-wol-gaan is daar door soms zeer gevaarlijk vooral voor kinderen. Besloten werd bij het Rijk op ver betering aan te dringen. Ten slotte was een reeks kleinere zaken aan de orde. De vergunning aan J. List voor bet hebben van een glijbaan op hot zee strand te IJmuiden werd, na eenige discussie geweigerd. Een verzoek van C. P. van Hens- bergen om vergunning tot af wij long art. 8 der bouw- en woningver ordening werd niet toegestaan; inge willigd daarentegen werd een ver zoek van het onderwijzend personeel om voor Gymnastieklessen gebruik van een schoollokaal te mogen ma ken. De financieel© regeling der ■oorschotsmandaten werd volgens advies van B. en W. vastgesteld. De vaststelling van het uitbreidingsplan voor de Breesaap werd aangehou den. De gemeontorekening over 1909 be draagt in ontvangst 216122 32 1/2 in uitgaaf f 204601.95, zoodat er een batig slot van f 11520.37 1/2 ia. De rekening van 't Schaalarmbo stuur wijst een batig slot van f 44.80| die van het R. K. Armbestuur een saldo van f 171.35 1/2, die van da commissie voor de gecontracteerde wegen een batig slot van f 0.12 aan. Deze rekeningen werden in han den eener oom missie van onderzoek^ aande uit de heeren F. P. Ver meulen, K. Brok en J. Falk gesteld. De voorgestelde verlenging van d© huur van een hulpschoollokaal werd bekrachtigd, terwijl besloten werd aan elk der 12 politiebeambten de door hen genoten toelage van f 100 voor 1910 uit te keeren. Het verslag der burgeravondschool betreffende den cursus 1909—1910 zal aan de leden rondgezonden wor den. Bij de RONDVRAAG klaagde de FEUILLETON star O Naar het Engolsch door CHARLES GARVICE. 33). Zij sprongen als ecnige luidruchti ge kermisklanten, hun gelach cn ge schreeuw schalden over de heuvels. Mevr. Ryall behoorde lot de luid- ruchtigsten, en deed haa ruiterste best op een bevallig jong meisje te lijken. By all zat mot Sir Jozef tegen een boom aan, en keek naar de houding van zijn vrouw met een glimlach van vervulde ijdelheid. Soms struikelde dc blinde man of zijn kwelgeesten, onk viel er wel eens een of bonsde tegen de rotssteenenmaar deze ongeluk jes verhoogden nog de vroolijkheid van het gezelschap, en de uitbarstin gen van vreugde werden er des te luidruchtiger om. Het afschuwelijk lawaai bereikte de ooren van Eliot Graham, terwijl hij door het dol wan delde. Hij was bezig Nora te zooken, zocht haar voortdurend sinds den avond, waarop hij haar in zijn ar men had gehouden, verteld van zijn liefde en zijn verlangen om haar, al was 1 maar even, te zien, deed hem het hart sneller kloppen. De drukte van het luidruchtige ge zelschap drong tot hem door en deed hem gemelijk opkijkenwant het klonk hem als een ontheiliging van de plek zijner liefdesbelijdenis in de ooren. Eerst dacht hij, dat een gezel schap potvcrtcerders hier was neer gestreken, cn hij liep boos de bocht van de rivier om en kwam zoo recht op het tooneel af. Op dal oogenblik was Florence de blinde man de andere spelers dans ten om haar heen. Eliot, die achter een der rotsblokken vandaan kwam, was door lien niet opgemerkt en hij stond voor een oogenblik in verba zing naftr het gezelschap te kijken. Even c nbewust van zijn aanwezig- beid als de rest, nam Florence plotse ling een draai en holde on de massa graniet af. waarbij hij stónd. Zij zou er met geweld ::gen aan geloopen zijn, maar Eliot deed een stap naar voren, g -cep haar bij beide armen, hield haar tegen zoodat zij rechtop en onbeweeglijk moest blijven staan. Plotseling verminderd e hot lachen cn juichen. Getroffen door ©en ge waarwording, die zij later moeilijk kon beschrijven, hief Florence de hand op en trok den doek nf. Haar oogen ontmoetten den cmstigen blik van Eliotzij keek naar dc rots en toen naar hem. Zoo 1 zei ze bijna fluisterend. Ik zou daar stellig tegenaan geloopen zijn en mij gekwetst hebben. Dank u Eliot nam zijn pet af, en keerde zich al om, toen Selwyn Fcrrand uit riep Hé daar, Graham Nu kun jij je verdienstelijk maken 1 Hij wendde zich tot Mevr. Ryall, die zich uitputte in gelukvvenschen tegenover Floren ce. U wilde dez© dingen ingepakt heb ben, niet waar Hier is cr een van ons personeelhij kan het wel doen. Sir Jozef nam zijn sigaar uit den mond cn opende al verontwaardigd zijn lippen om te spreken, toen Mevr. Rvall hem voor kwam door te zeggen: O, hoe attent van u, Mr. Selwyn! Kom eens hier, jongmensch. F.hot aarzelde eeu seconde, toer. liep hij op de mand toe en begon de dingen in te pakken. Ademloos en uitgeput, verzamelden de gasten zich om de champagnemand. Florence nam haar glas en ging naast de mand zitten. Wat hebben wij ©on genoegen gehad I zei ze tot Mevr. Ryall, die zich mot een bord koelte toewoei. Zoo, dat doet mij plezier, ant woordde do dame met een knipoogje. Nu hebben wij nog eens gelachen, niet waar Het was zoo amusant, dat wij het nog eens spoedig moeten her halen. Het komt van do buitenlucht- denk ik. Florence knikte vriendelijk, - Dat hoop ik en dat den volgen den beer uw dochter juffr. Ryall ook van de partij zal zijn. Het gelaat van Mevr. Ryall be trok Ryall wendde' zich met zenuw- achtigen angst op het gelaat tot de spreekster. Blijft zij lang hij haar vrienden logeeren? vroeg Florence, en terwijl zij die vraag deed, keek zij naar den jongen man, die voor do mand ge knield lag. Hij pakte op dat oogenblik een bord op, maar hield even op en zij zag, dat bij luisterde, terwijl bij voortging met zijn werk: Ja, ik denk het wel, antwoordde Mevr. Ryall, dl© haar best deed onbe zorgd en luchthartig over dit ondor- werp te spreken. Zij amuseert zich zeker best, zoi Florence. Waar is zij heen? Mevr. Ryall aarzelde een ©ogen blik toen ging zij haastig voort: Naar Londen. Zij logeert daar bij oud6 vrienden van mijn man. O, zij zal zich stellig uitstekend amusee ren. Zij giebelde alsof er iets achter de ze verzekering zat, cn Florence greep dadelijk de gelegenheid aan. O, Js daar ©en trekpleister? zcl zo glimlachend cn met een knikje. Mevr. Ryall ging op dat idóc in, zooals een drenkeling zich aan een stroohalm vastgrijpt. r— Ja. Ja. zei ze met een bevestigend knikje, dat is zoo maar er is nog niets van bepaald, en het is op het oogenblik nog een geheim. Maar Re ginald en ik hopen, dat alles terecht zal komen en natuurlijk haasten wij ons niet om haar naar huis terug te roepen. Neen, natuurlijk niet. Dat be grijp ik volkomen, zei Florence met sympathie. Eliot deed het deksel van de mand dicht en stak het stokje door het heng sel heen. Zijn handen beefden, zijn gelaat was bleek en ernstig. Is dat alles vroeg hij. Dat is alles, antwoordde Mevr. Ryall. Dat heb je netjes gedaan, jong© man. Dank je zeer. Fluisterend voegde zij er tot Florence aan toe: Zal ik heiu ©en shilling geven Neen zei Florence scherp. Eliót keek half verwezen rond. toen nam hij zijn pet af en wandelde weg. HOOFDSTUK XIII. L o n a \v a y. Bijna een maand was verloopen sinds Nora haar intrek had genomen in het huis van Miss Deborah Railson cn voor Nora scheen het jaren ge duurd te hebben. Het merkleeken van de hand barer stiefmoeder over haar gelaat was al lang uitgewisclit, en haar haxt was ecnigszins tot kalmte gekomen. Heel natuurlijk was het, dat zoo'n teerhartig meisje zich nu eer zacht gestemd voelde tegenover haar vader, en heel waarschijnlijk zou zij teruggegaan zijn om haar last weer op zich te nemen als op zekeren dag Miss Deborah niet thuisgekomen was met een stuk van het plaatselijk blad. waarin Nora «en verslag las van de feestelijkheden op de Hall. Da namen van Mr. en Mevr. Ryall ston den daarbij vooraan, en Nora las het stuk met gevoelens van verontwaar diging cn vernedering. Haar vader gaf blijkbaar niets om haar en trok zich haar vei lies heele- maal niet aan. Mevr. Ryall had eerx plaats ingenomen in rijn hart; zijn dochter was niets meer voor liem. Nora veegde haar tranen af en het iedere gedachte om naai bet ouderlijk huis terug te keeren varen. Behalve over de ijxverschilligheid en verwanrloozing van haar vader voelde zij zich niet zoo heel ongeluk kig; want toen zij het huis eenmaal een flinke beurt had gegeven was het niet zoo moeilijk het m orde te hou den. Miss Deborah veroorzaakte heel weinig drukte zoolang zij wat t© eten had en het haar vergund was zich in haar boeken te veldiepen, was zij meer dan voldaan. Zij was op ver strooid© wijze vriendelijk tcgenovef Nora, en liet onbewust toe, dat zH beter bediend werd, dau toen Jacon alleen voor alles zorgde. (Wondt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5