NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang, No. 8310. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, donderdag 28 juli iqio b HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIEN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-^0 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der aK5^P® BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (&/*r MH&f 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant Afzonderlijke nummers0.02 H S8TV «vm -W n r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Tetephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Bij voranderlng van adres wordt men beleefd verzocht het oude adres en zoo vol ledig mogelijk het nieuwe adres op te geven, ter voor koming van oponthoud of abuizen in de bezorging. DE ADMINISTRATIE. van het Gemeettto- vursiay 1309. ii. De Bevolking. Volgens T Gemeenteverslag is de Haarlemsche bevolking met 40 perso nen verminderd. We zijn altijd ge neigd, om van een vermindering van •t aantal ingezetenen zoo'n beetje te schrikken, omdat we onmiddellijk deuken aan achteruitgang der Ge meente. Zoo, zonder meer, valt er ech ter geen oordeel over te vellen. Want alleen dan, als het z.g. koopkrachtige deel der inwoners vermindert, kan me-n beslist zeggen, dat het een stad. slechter g rat en de welvaart afneemt. Maar overigens valt er niet veel met zekerheid te beweren, omdat de ze kwestie van afneming der welvaart beïnvloed wordt door zóóveel facto ren, dat zij niet maar zoo in een enkel courantenartikeltje te bespreken zijn. Het kan bijv. heel wel mogelijk zijn, dat .de 6129 personen, die in 1909 in ^faarlem kwamen wonen meer wel vaart brengen, dan de 6849 menschen, die er uittrokken er van 'meenamen. Eien uittocht van ingezetenen be hoeft dus niet absoluut te beteekenen: vermindering van welvaart, al is 't waar, dat een vermindering van het aantal inwoners kan beteekenen, dat handel en bedrijf in ongunstigen toestand verkeeren. En voor Haarlem gelden bovendien nog factoren, die de afneming van 't aantal burgers feitelijk tot een schijn bare daling maken. Immers de tegen de Gemeente-grenzen aangegroeide werklieden wijken nemen heel wat Haarlemmers in zich op. Dat deze onderstelling reden van bestaan heeft, blijkt wel uit 't Verslag over 19G4, dat aangeeft, dat de bevol king toen eveneons verminderde. Eu nu was 't juist in dien tijd, dat 't Schoterkwaitier tal van ingezetenen aan Haarlem ontnam. Was in 1909 't verschil tusschen zich-hier-vestigeu- den en van-hier-naar-elders-vcrtrek- kenden een verlies van 720in 1904 was dat verlies 1110. Na 1902 heeft Haarlem in dit opzicht geen winst meer behaald. Maar belangwekkender resultaten dan deze cijfers geven die van de ge boorten te zien. Want uit de verslagen der tien laatste jaren heb 'k gevonden, dat het aantal geboorten bij na voortdurend daalt, niet tegenstaande de bevolking over 't al gemeen toeneemt. Ten bewijs laat 'k hieronder de cij fers der geboorten volgen met vermel ding der bevolkingscijfers voor de be doelde jaren. Jaren Aantal Aantal Inwoners geboorten 1909 70.302 1500 1908 70.346 1652 1907 70.152 1779 1906 69.702 1769 1905 68.997 1836 1904 68.256 1843 1903 G8.559 1875 1902 67.560 1924 1901 66.420 1904 1900 64.814 1885 Doen deze cijfers al zien, dat het aantal geborenen „bijna" voortdu rend daalde, de geboortegetallen per duizend toonen aan, dat ook 't cijfer voor 't jaar 1900 nog hooger was dan dat voor 't jaar 1902 ondanks 't aan tal geboorten in 't eerste jaar minder was, dan in 1902. Per duizend inwoners werden er nl. in 1900 29.1 kinderen geboren en In 190228.5 per duizend inwoners. Was dus in 1900 't aantal geboorten 29.1 per duizend, in 1909 was dit ge tal gedaald tot 21.3, een ernstige af neming aldus van 7,8. Sinds 1900 zijn dus de geboorten feitelijk afge nomen met bijna 27 pro cent. Maar nog grooter wordt dit percentage-van-afneming, wanneer men het cijfer van 1909 vergelijkt met de cijfers van vóór twintig en dertig jaar. Dit leert de volgende .opgave. Aantal Aantal Geboorten inw. geboorten p.lOOOinw. 1889 52.104 1731 33.2 1879 36.646 1375 37.5 In 1879 37,5in 190921.3, dus in veertig jaren tijds een vermindering van 16.2 geboorten per 1000 inwoners of een vermindering van 43,2 pCt. Merkwaardig is, dat er, nog ver der zoekende, vóór 't jaar 1879 ook een afneming der geboorten te Haar lem valt waar te nemen. Daaromtrent noteerde 'k de volgen de cijfers: Aantal Aantal Geboorten inw. geboorten p.1000 inw. 1869 30.888 963 32.0 1859 28.046 965 34.1 1851 26.713 951 35.7 Van vóór 1851 heb 'k geen gegevens te mijner beschikking, maar uit deze laatste cijfers blijkt, dat althans in 1851 reeds een daling van 't geboorte cijfer plaats had, die voortduurde tot in de zeventiger jaren, toen het cijfer zich weer opnieuw verhief, zelfs tot boven dat van 1851. Voor 't huidige Haarlem schijnt mij echter de daling van 43.2 pCt. in de veertig laatste jaren belangrijker dan die tot in de zeventiger jaren. En het leek mij wel van belang op deze ze ker zeer groote afneming van 't ge- boortental hier de aandacht te vesti gen. 1) Het zoeken naar de oorzaken der afneming en 't trekken van slotsom men uit de meegedeelde cijfers, laat 'k over aan de economen. JAC. C. M. Jr. 1) Misschien is de afneming van 't geboorten tal voor sommigen spre kender. als 'k. meedeel, dat er te Haarlem in 191)9, toen er 70.302 inge zetenen waren, ongeveer evenveel kin deren werden geboren als in 't jaar """l, toen de stad maar 39.986 inwo ners telde. Buitenlandsch Overzicht De strijd tusschen Rusland en da Finnen duurt nog steeds voort De Russen dat wil zeggen de regeer ders in Petersburg volbanden bij hun politiek, om en de bewoners van liet land der 1000 meeren geven het niet op, om tegen het oorecht te protesteeren. Wel be grijpen ze, dat hier in den strijd tussohen een reus en een dwerg geen geweldmiddelen gebruikt kun nen worden, maar toch maken ze met hun kalme protesten de Russen voor de geheele beschaafde wereld beschaamd. Het helpt evenwel nog niet. De een maal begonnen knechting duurt voort. Hebben de regeerders niet pas uitgebreide maatregelen genomen, om de militaire bezetting van Finland be langrijk uit te breiden Zeker is men in Petersburg bevreesd voor krachti ger protesten der Finnen of dienen deze militaire maatregelen orn nóg droeviger knechtingspolitiek zonder verzet mogelijk te maken De Finnen zijn nog niet aan het eind van den lijdensweg. Dit blijkt ook thans weer uit een telegram uit I-Ielsingfors, meldend De gouver neur-generaal heeft den procureur van den Finschen Senaat uitgenoo- dïgd liet blad „Karjala" ter verant woording te roepen, wegens een voor het Russische leger beleedigend be richt en wegens de openbaarmaking van geheime maatregelen van het mi litaire bestuur. Tegen 18 andere Finsche bladen zal, wegens het overdrukken van het be wuste artikel, op dezelfde wijze opge treden worden. Men ziet het, de pers-vrijheid wordt geheel vernietigd. Het zal mis schien niet lang meer duren, of de Finsche couranten zullen hun artike len eerst in Petersburg moeten laten keuren Hoe zullen do Russen zich bij dit alles gevoelen Weten ze nog wel, wat zelfverwijt en schaamte is? Er kan op een eigenaardige tegen stelling gewezen worden. De huidige Tsaar Nicolaas heeft met zijn gezin een bezoek gebracht aan de Finsche schceren, die beroemd zijn om hun landelijk schoon. Wijlen keizer Alexander, diie de Finsche vrijheden en rechten eerbie digde, kwam herhaaldelijk naar deze streken, om zich te verpoozen. Dan werd zijn zeiljacht omringd door een menigte bootjes, welker opvarenden de keizerlijke familie met bloemen gezang huldigden. Het stoomjacht van tsaar Nicolaas werd in deze dagen ook in de schee- ren omringd maar niet door pi ei- zierbootjes. Dreigende kanonneer- en torpedobooten vormden een wijden kring om het jacht, en beletten elk vaartuig binnen zekeren afstand te naderen. Inderdaad een treffende tegenstel ling Tegenstellingen vindt men bijna overal. Nu niet het minst in 't Verre Westen, want het is De revolutie in Nicaragua woedt nog altijd voort. De strijd tusschen de presidenten en hun aanhang is nog niet beslecht en het staat te bezien, of het ook wel zeer binnenkort zal gebeuren. Er is anders toch al ge noeg gevochten 1 Meermalen gewaag den de telegrammen van honderden dooden en gewonden. In Honduras is 't van hetzelfde laken een pak. Ook daar bestaat partij schap, die met de wapenen wordt be slecht. De opstandelingen hebben de zer dagen nog een aanval op een ka- ie van de regeeringstroepen te Puerto Cortes gedaan, in welk ge vecht o. a. de bekende genei-aal Mar tin gesneuveld is. Tenslotte is het ook in Cuba rumoe rig. In de ontvangen beriehten is sprake van groote opwinding en vrees, die onder do bewoners an dit eiland heerscht. Men is bang, dat Cu- weer aan den vooravond van een revolutie staat. „Generaal" Vincent Mimet en „kolonel" Janet 't is eigenaardig, dat de legers van deze kleine Amerikaansche staten zooveel hooggeplaatste officieren hebben op 10 soldaten vindt men minstens 1 „kolonel", als 't geen „generaal" is zijn sinds eenigen tijd verdwenen, zonder dat het mogelijk is geweest, uit te vinden, waarheen zij zich heb ben begeven. Nu wordt er in sommi ge kringen gevreesd, dat de beide heeren bezig zijn, een ge wapenden op stand voor te bereiden. Daarbij komt nog, dat kort geleden te Santiago een geheimzinnige verga dering gehouden is, waarin beruchte revolutiemannen als „generaal" Rabi en „generaal" Cebrego (weer twee generaals tegenwoordig waren. Ook werd die bijeenkomst bijgewoond door een gemachtigde van Menocal, den geslagen candidaat voor het pre sidentschap. Men vreest nu, dat er op die vergadering kwaads is gebrouwen tegen de huidige Cubaansclie regee ring. In verband met deze ongeregeldhe den is het wel van belang, wat op 'T PAN-AMERIKAANSCHE CONGRES verhandeld wordt. Op dit congres in de Argentijnsche hoofdstad is ook al een onaangenaam incident voorgeval len. Brazilië en Chili hebben namelijk toch aan hun voornemen gevolg ge geven en een motie ingediend, die de strekking heeft, de Monroe-leer door alle Amerikaansche Republieken te doen aanvaarden als een door haar onderschreven politiek beginsel. De Argentijnsche pers is gepikeerd over de indiening van die motie. Zij ziet in het voorstel een verkapte po ging van de Vereenigde Staten om de Latijnsch-Amerikaansche Republie ken in zekeren zin onder voogdij te brengen. En nu wil Argentinië zoo schrijven de bladen te Buenos Ayres wèl de vriendschap van de Veree nigde Staten aanvaarden, en juicht ook de uitbreiding der handelsbetrek kingen met Noord-Ameiika toe, maar het wil zich toch niet de wet laten voorschrijven. Het zal zijn af te wachten, in hoe- erre de Argentijnsche delegatie op liet Congres zal accoord gaan met de ze beschouwingen in de Argentijn sche pers maar er schijnt wel eenige verwachting te bestaan, dat, wanneer het Monroe-voorstel inderdaad in be handeling komt, de discussies daar- iver een ietwat onverkwikkelijk ka rakter zullen aannemen. Evenveel, zoo nog niet meer, be langstelling wekken DE DEBATTEN IN 'T ENGELSCIIE LAGERHUIS. Gisteren was eerst de minister-pre sident Asquith aan 't woord. Hij begon met de verzekering, dat hij Vrijdag, dus morgen, een verklaring zal afleggen inzake de veto-conferen tie. Wat zal 't zijn Eigenaardig is het, dat de conferentie zoo de geheimhou ding bewaard heeft, dat de pers niets van de beslissing te weten is geko men. Bij het tweede voorstel, om over te gaan tot wijziging van den eed, dien de koning moet afleggen bij de troons bestijging, zei de minister-president, dat het ontwerp was ingediend, om over te gaan tot de tweede lezing van het ontwerp tot w':zising van de ver klaring van troonsbestijging. Asquith zeide, dat het ontwerp was ingediend om den soeverein te ontheffen van de noodzakelijkheid, een openbare ver klaring af te leggen, die kwetsend is voor millioenen loyale (R.-Katholieke) onderdanen. Hij verklaarde, dat de protestantsche troonsopvolging vol doende gewaarborgd was door de Act of Settlement en de Bill of rights van 1689 en dat de Verklaring niet beslist noodig is. De minister erkende, dat de critiek op de door de regeering voorgestelde bewoordingen niet zonder gewicht is, en ten einde aan de bezwaren, voor namelijk van de non-confornisten, te gemoet te komen, stelde hij de wijzi ging voor, dat de soeverein plechtig zou verklaren te zijn een oprecht pro testant en zou beloven te zullen vol gen en handhaven de voorschriften, die een protestantsche troonsopvol ging waarborgen. Over deze ministerieele verklaring werd gedebatteerd. De liberaal Robartes stelde de ver werping v v i het wetsontwerp voor. De unionist Mitchell Thomson on dersteunde dit voorstel. Ralfjur (de leider der oppositie) verklaarde, niet te kunnen inzien, hoe de- protestantsche troonsopvol ging in gevaar zou worden gebracht als de koning verklaarde een oprecht protestant te zijn. Al behield hij zich vrijheid van handeling voor bij de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp, hij gaf te kennen, dat hij zich tegen het thans door Asquith ge dane voorstel niet zou verzetten. De motie van Robartes tot verwer ping van het wetsontwerp werd met 410 tegen 84 stemmen verworpen. Het wetsontwerp is daarna voor de tweede maal gelezen. UIT SPANJE, Dinsdag was de verjaardag van den opstand te Barcelona. De regeering had uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen 10.000 soldaten waren iu de havenstad samengetrokken de voornaamste punten waren bezet, ter wijl do troepen alle in de kazernes ge consigneerd waren. De meest veront- 1 rustende geruchten waren in omloop; de directeur van de tram had een anoniem schrijven ontvangen met den raad, geen enkele wagen te laten uitrijden liet werkvolk der fabrie ken zou staken. De dag is evenwel in volmaakte rust jorbijgej voorgeval UIT DEN BALKAN komen weer berichten, die op den on ze keren toestand wijzen. Aan de grens van Tunis en Tripoli heeft volgens een te Konstantinope) ontvangen telegram, een hevig ge vecht plaats gehad tusschen Turkscht Arabieren en Fransche troepen. De wederzijdsche verliezen moeten hon derden dooden en gewonden bedra gen. Bij Medina had een gevecht plaats tusschen Turksche troepen en Arabie ren, waarbij de laatsten zware ver liezen leden. Drie Turksche soldaten sneuvelden. De Turksche regeering heeft wees eens (de hoeveelste een nota aan de beschermende mogendheden ge richt. nu met het verzoek, om maatre gelen te nemen tegen verwikkelin gen op Kreta. ROCHETTE VEROORDEELD. De financier Rochette is door de Parijsche rechtbank tot 2 jaar gevan genisstraf en 3000 francs boete ver oordeeld. De correspondent van de „N. R. Ct." seint daarover Het is een sensationeele dag in de zaak-Rochette geweest. 's Morgens heerschle er een betrekkelijke kalmte. Verscheidene bladen betoogden zelfs, dat de getuigenissen voor de enquête commissie getoond hadden, dat alles vrijwel in den haak was. Toen kwam in de eerste plaats in den vroegen middag het betrekkelijk zware von nis van Rochettè. Dit versterkte na tuurlijk nog de positie dergenen, die het optreden van de politie en de jus titie en zelfs do machinatie van de klacht verdedigden maar in den avond kwam het bericht, dat Piche- reau voor de enquête-commissie er kend had, 25.000 ontvangen te heb ben. om de door de politie uitgelokte klacht tegen Rochette in te dienen. Men begrijpt de sensatie die dit wekt! Een lang vernuftig stuk uit 's hoeren Lépine's betoog van Dinsdag over den belangeloozen klager, valt hier tevens mee in het water. Thans is het natuurlijk de vraag van wie dat geld kwam. Donderdagmiddag zal er een con frontatie van Yves, Durand, riche- reau en Gaudrion plaats hebben. Rochette zal eerst in September door de enquête-commissie verboord worden." Stadsnieuws II i n d o r w o t. R. en \V. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 9 Augustus e.k 's namiddags te 1 1/4 uur, ter gemeen te-secretarie (7de afdeeling) ter in zage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van A. Voorwinden, om vergunning tot oprichting van eeiie inrichting tot het bewaren en verwerken van hoogstens 100 vaten petroleum (inhoud per vat 180 L.j in een te stichten gebouw op het te t rein aan den Phoenixweg. Van J. J. T. Kodde, om vergunning tot oprichting van eene vetsmelterij in het pcrcècl aan do Lange Anna- straat No. 23. En van E. van Amstel, om vergun- FEUILLETON Naar het Engeisch door CHARLES GARVICE. 34) In haar ledigen tijd wandelde Nora In den omtrek, ontmoette zoo nu en dan menschen van de naastbijzijnde boerderijen, en hoorde zoo zonder zich nieuwsgierig te toonen, dat Miss Deborah do reputatie had van „ver schrikkelijk rijk" te zijn, en kwam te weter., dat een groot stuk van den grond daar behoorde aan de meeste res van „Mooscroft", zooals het land huis van Miss Deborah werd ge noemd. Eer-s op een avond vond Nora Miss Deborah over een ouderwelsche doos gebogen, die zij mee had genomen naar beneden eri op de tafel in de eet kamer had gezet, en Nora keek nieuwsgierig r.aar de doos. toen zij daarin een groote verzameling juwee- len zag schitteren. Miss Deborah keek toevallig om en toen zij den belang stellenden blik in haar schitterende oogen waarnam, zei ze Houdt je er van om mooie dingen te zien, Cyril Kijk dan eens. Niet dat je er zooveel om geeft als ecu meisje zou doen jongens appreciee- ren geen diamanten. Zij keerde de doos op de tafel om. en glimlachte over haar uitroep van verbazing en bewondering. O, ja, zij zijn heel mooi, zei Miss Deborah, terwijl zij een collier opnam en door haar vingers liet glijden. Vroeger heb ik die gedragen. Maar dat is lang, heel lang geleden. Ja, je mag hein wel eens in je hand nemen en bekijken als je wilt.- maar voor zichtig, hoor zij zijn heel veel geld waard. Nora koek naar de kostbare sleenen met al de belangstelling van een meisje. Daar zag zij een klein minia tuur-portret in een rand van diaman ten. liet gelaat was dat van het por tret op de trap, en vertoonde evenals dat een bijzondere gelijkenis met Eliot Graham. Miss Deborah zocht da juvveelen weer bij elkaar en het portretje uit de hand von Nora nemend, keek zij er lang na met zoo'n droeve en pein zende uitdrukking, dat Nora er ver baasd over was. Er is hier nog een portret van dien gentleman dat op de trap, waagde zij te zeggen. Miss Deborah kwam langzaam uit het land der droomen terug en knikte. Het is een heel knap gelaat, zei Nora. Het knapste van de geheele we reld, mompelde Miss Deborah. De bes te en edelste van alle mannen, maar ook de ongelukkigste Hoe heette hij vroeg Nora ang stig bedeesd. Miss Deborah keek haar bijna scherp aan, en zei toen droogjes met een zucht Je bent bijna even nieuwsgierig als een meisje, Cyril. Jongens moeten leeren niet alt ijd te vragen. Breng de doos naar mijn kamer, en ga dan weer aan je werk. Den volgenden dag wa^ Non bezig den tuin te wieden, toen zij Mr. Trunion, den advocaat uit Nelswor- thy door de laan zag komen naderen. Zij liet haar gereedschap vallen en vluchtte haastig naar haar kamer van haar venster uit zag zij hem een uur later weer wegrijden. Dien avond keek Miss Deborah op van haar werktuigelijk maal en zei Je zult morgen naa rLonaway xnoeten gaan, Jacob. Mr. Trunion wenscht, dat er eenige papieren wor den heen gebracht. Jacob gromde en keek alles behalve verheugd, en toen hij en Nora samen hun avondeten gebruikten bromde hij: Lonaway, het is wat moois Dan krijg ik weer een rheumatiek zoo erg, als maar kan 1 Waarom kan Mr. Trunion niet een van zijn klerken zenden Hij brengt het immers toch in rekening. Bedoel je het eiland Lonaway vroeg Nora. Zij had daar wel eens van gehoord, en had er van de top van de heuvels glimpjes van gezien, zooals het tegen den horizon uit kwam. Juist, antwoordde Jacob, en 'tis nergens zoo eenzaam en verlaten als daar. Ik wou, dat het midden in de zee gezonken was. Miss Deborah zou er niet veel armer om zijn Dus behoort het aan Miss Debo rah vroeg Nora. Jacob knikte norsch. Ja, ik wou uit den grond van mijn hart, dat het niet zoo was. Een ellendige plaats niets dan steen en rotsen, met niets dan zeemeeuwen om er overheen te scheren. Er moeten toch menschen zijn, anders zou Miss Deborah je niet noo dig hebben om de papieren er heen te brengen, merkte Nora op. Er is iets, wat je een boerderij zou kunnen noemen en een graniet- steengroeve, zei Jacob, maar die bren gen allebei weinig voordeel aan. En als ik daar eenmaal ben, zal ik waar schijnlijk, wie weet hoe lang moeten blijven. Het zou mij niet verbazen, als 't mijn dood was. Eerst die reis in die afschuwelijke boot en dan slapen op een hard en vochtig bed Hij gromde weer en schudde ver drietig zijn hoofd. Nora keek hem plotseling met schit terende oogen aan. De beschrijving die Jacob van het eiland had gegeven had haar bekoord, en haar zin voor het avontuurlijke wakker geschud. Waarom zou ik niet kunnen gaan, Jacob zei ze. 1-Iij legde zijn mes en vork neer en staarde haar mot een verlichte uit drukking op het gelaat aan. Dat is een goed idéé van je, mijn jongen. En misschien zou de reis jou wel bevallen. Zoo heel erg eenzaam is Lonaway eigenlijk niet. vooral niet. voor een jongen. .Ta, ik geloof, dat je het heerlijk zoudt vinden je zoudl eens vacantie hebben, liet is alleen maar om die papieren over te bren gen en hior en daar een kijkje te nemen en je kunt het precies even gced misschien nog wel beter doen dan ik. Je bent een flinke jongen, en ja, ik zal Jou laten gaan. Ik zal het aan Miss Deborah vra gen, begon Nora, maar hier kwam de oude man ernstig tegen op. Neen, neen, neen, dat is de ma nier niet. Het dient tot niets om het aan haar te vragen. Laat dat m aan mij over en open jij je mond leen om ja of neen juffrpuw te zeg gen. Hoezeer zij er ook op voorbereid was, keek Nora toch eenigszins ver schrikt op, toen Jacob in de eetkamer terugkomend op beslisten toon zei Cyril gaat morgenochtend vroeg naar Lonaway, dus u wil hem zeker vanavond de papieren en instructies wel geven O, gaat Cyril er heen antwoord de Miss Deborah. Heel goed. De pa pieren liggen op het bureau daar zijn zij er niet toen Jacob vergeefs zocht. Dan op het buffet. Neen J Nu, waar kan ik ze dan hebben neer gelegd Misschien wel iu mijn ka mer. Neen. hu weet ik hetik heb ze in mijn zak gestoken. Hier. zijn ze, Cyril. Jacob bekeek de papieren, toen hij Nora samen waren en haalde zijn schouders op. Zooals gewoonlijk, merklè hij op rekeningen die betaald moeten worden. Hooiges en die andere man betalen nooit hun huur, totdat zij er toe worden aangemaand, ten slotte betalen zij dan wel ofschoon zij 't zoo lang mogelijk uitstellen. Je zult een prettig tijdje op Lonaway doorbren gen, mijn jongen, een prettig gemak kelijk tijdje. Je kunt daar zeemeeu- weneieren verzamelen en je op andera wijze amuseeren. Je moet zorgen, dat je om negen uur aan hel strand van Porlasli bent, want dan zal het getij goed zijn voor kapitein Marks. Ja moet wat extra kleeren in een pakje

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5