NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8311 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 29 JULI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is.(kom der j&YSr Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 s?Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (t^y lïgj| 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant OdUustreeid ZoiSagsblad, "voor Haarlem" I I I J 037K RedaC,ie e" Admioistratil:! Gr»<>'e Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. QV&>- Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. T^lephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 30 JULI. Zandvoort, Olympia Palace: Voor- ■teJing door L. de Vries en Caroline van Dommelen, 8 1/4 uur. Kruisstraat 45/47: Tentoonstelling teekeningen van Gemeentebedrijven, 12—uur. Bij verandering van adres wordt men beleefd verzocht het oude adres en zoo vol ledig mogelijk het nieuwe adres op te geven, ter voor koming van oponthoud of abuizen in de bezorging. DE ADMINISTRATIE. Allegaartjes. De Coöperatieve Water leiding. Er schijnt een misverstand te be staan omtrent de oorzaak van het af breken der onderhandelingen tus- 6chen Haarlem en Velsen. Door een der plaatselijke bladen ordt het voorgesteld, alsof ons ge meentebestuur aan dat van Velsen zou medegedeeld hebben, dat deze cemeente ook in de toekomst geen water van Haarlem zou kunnen betrekken. De zaak is, dat Haarlem op dit oogenblik geen water kan leve ren. maar dit wèl zal kunnen, wan neer óf het prise-rt'eau-gebied wordt uitgebreid, öf het stelsel van diepbo- ring wordt toegepast, beide middelen om de water-capaciteit onzer water leiding te vergrooten. Immers, het verzoek van het Haar- lemsche gemeentebestuur aan de Re geering, om over te gaan tot onteige ning van gronden in Bloemendaal ten behoeve van dc waterleiding, steunde ook op dezen grond, dat men bij uit breiding van liet watervermogen ook aan de omliggende gemeenten duin- water zou kunnen verschaffen. Had nu Haarlem liet vermeende antwoord aan Velsen gegeven, dan zou ons gemeentebestuur daarmede zelf een van de belangrijkste motie ven voor de onteigening krachteloos gemaakt hebben. En dat Haarlem dit zou gedaan hebben, valt niet aan te nemen, daar er nog geen beslissing is gevallen tus- schen de twee stelsels van water winning. Evenwel verdient het wel de aan dacht. dat. bedoelde grond voor de onteigening van zulk een groot duin- terrein vervult, indien Velsen, Bloe- mendaal, Ilillegom en Schoten welke laatste gemeente men nu ook wil laten meedoen inderdaad over gaan tot oprichting eener Coöperatie ve Waterleiding. rl. wel het meest voor gemeentebesturen, die er over mochten denken, tot den bouw van een electrische centrale over te gaan. De opmerking, „dat thans het electrisch licht goedkooper is dan gasverlichting, bij een gasprijs van 6 a 7 cent en petroleumverlich ting bij een petroleumprijs van 8.5 cent den liter", een beschouwing die klopt met wat onlangs in de rubriek O m O n s Ileen als de te Nijmegen opgedane ervaring werd aangeduid die opmerking zal allicht aan vrees achtige gemeentebesturen een hart onder den riem steken. In de vergelijking der cijfers van de acht centrales zijn die van Haar lem niet bijzonder gunstig, hetgeen wij met allerlei cijfers zouden kun nen aantoonen. Wij zullen dat nala ten, omdat het geen zin heeft dat te doen, vooral niet op dit oogenblik, waarin een algeheele ombouw en re organisatie van onze centrale wordt voorbereid. Het zal nu wel algemeen worden ingezien, dat het stelsel van gelijkstroom, waartoe het gemeentebe- j stuur indertijd besloot, naderhand gebleken is, het beste niet te zijn. En Prof. Volmer, die bij de brochure een voorwoord schreef, slaat zeker den spijker op den kop, wanneer hij zegt, dat fouten in den opzet van electrici- teitsfabrieken hier te lande „gereede verklaring vinden in de omstandig heid, dat de ontwerpers omtrent tal van factoren in den blinde rond tastten." Inderdaad, vooral op electrisch ge bied geldt, dat we snel leven. Wat vandaag het beste schijnt, is over een half jaar hopeloos verouderd. Hoe snel dat leven wel gaat blijkt o. a. hieruit, dat in de paragraaf, die han delt over de exploitatie-saldo's de sa menstellers der brochure, niet zonder zekeren triomf, verklaren dat alle centrales winst maken. Wij weten he laas beter, daar uit ons bijna gelijk tijdig verschenen gemeente-verslag gebleken is, dat in Haarlem de exploi tatie een nadeelig saldo opleverde. Dit was voornamelijk het gevolg van de aanschaffing van een nieuwe ma chine en de uitvoering van eenige. werken van belangrijken aard, waar door het kapitaal steeg met oqgeveer 150,000, waarvan in 1909 voor 't eerst rente en aflossing moesten worden betaald. Wanneer in een particulier bedrijf dc machinerie moet worden uitge breid, kan de daarvoor noodige af schrijving, vooral indien die om be paalde redenen wat groot wordt ge nomen, de winst over het volgende jaar wel wat lager doen zijn dan ge woonlijk, maar niet geheel verdwij nen. Dc reden waarom dat bij ons electrisch bedrijf wel het geval kan zijn, ligt voor de hand: het be drijf is te klein en kan daar door geen extra uitgave, hoe gering ook, verdragen. Zoodra de plannen tot reorganisatie zullen zijn uitgevoerd, zal ook dit be zwaar verdwijnen. Stadsnieuws NEDERLANDSCHE "ELECTRICI- TEITSFABRIEKEN. De heeren A. ton Bosch N.J.zn. cn E. F. Suringar, directeuren van hol Bureau voor elcctrotechnische advie zen te 's-IIage, hebben in brochure vorm eenige opmerkingen uitgegeven over den bouw en het beheer van Ne- derlandsche Elerlriciteitsfahrieken, in verband met de jaarverslagen en ranporten van den laatsten tijd. De statistiek die gegeven wordt be handelt dc cijfers van acht centrales en wel vier gelijkstroom-centrales, Arn hem, Groningen, Haarlem en Utrecht drie wisselstroom-centrales, Am sterdam, den Hang en Leidon. Behalve deze onderverdeeling vin den we paragrafen over de aanleg- knsten, de aansluitwaarde, het aan tal per jaar nuttig afgeleverde een heden, het nuttig effect, den bedrijfs- duur, de productiekosten, de uitga ven. voor kolen, olie en poetskatoc-n, de exploitatie-saldo's, de geldelijke opbrengst van centrales. Ir. een tweede hoofdstuk worden beschouwingen gegeven over de ont werpen van nog op te richten electri- scho centrales. Het boekjo schijnt ons wel van be lang te zijn voor allen, die in het rraagstuk belang stellen en zeker Volkswee rb aarheid. Zaterdag a.s. zal door de gintr Volksweerbaarheid eene groote velddienstoefening gehouden worden, waaraan verschillende afdeelingen, o a. Haarlem en Bloemendaal, zul len deelnemen. Dc nieuwe predikant. Het „Weekblad voor Vrijz. Herv." schrijft Dc Vrijzinnig-Hervormden te Haarlem probeeren het nog eens met een adres. Door het aan den heer J. W. Knot tenbelt te verlcenen emeritaat komt daar n.l. weldra weer een vacature, en zij hebben zich tot het kiescollege gericht met het verzoek van een korte toelichting voorzien om die te vervullen door het beroepen van een vrijzinnig predikant Bovendien hebben zij een schrijven gezonden aan elk lid van hel kiescol lege afzonderlijk. Do Hnariemsche kerkeraad heeft na melijk de eigenaardige, vrij zonder linge opvatting, dat kiescolleges al leen dienen om te kiezen, en dat in de vergaderingen van deze lichamen geen discussie over richting en over personen mag worden toegelaten. Wegens die opvatting maakte de kerkeraad bij een vorige gelegenheid bezwaar, om een soortgelijk verzoek aan het kiescollege over te brengen.' De Zijlstraat-vereen iging. Gisteravond is besloten tot oprich ting der Zijlstraat-vereeniging, waar van Jid kunnen zijn de bewoners der straat van de Groote Markt af tot aan de Zijlbrusr. Het voorloopig bestuur bestaat uit s heeren Mr. H. J. D. D. Enschedé, voorzitter. Joh. Schmidt, secretaris, en verder uit de heeren Caderius van Veen,, Bühning, Van Schaick, Hoo- genbirk en De Nobel. DE HOOFDEN VOOR DE KLAS. De voorzitter en secretaris van de afd. Haarlem van den Bond van Ne- derlandsche onderwijzers hebben in een gedrukt stukje hun bezwaren neergelegd tegen bet advies van B. en W. en dat aan de Raadsleden rondgezonden. Daarin wordt o. a. be toogd, dat de administratie met eeni- gen goeden wil door het hoofd wel in een paar uur kan worden afgedaan leiding van dq onderwijzers is onnoo- disr omdat 77 procent van de onder wijzers do hoofdacte bezitten en ae overigen gemiddeld 14 dienstjaren hebben. Cuntróle kan worden uitge oefend bijna zonder uitzondering buiten den schooltijd. Schrijvers verwijzen, tot staving van hun gevoelen, naar de meenin gen van den inspecteur Fabius, Dr. J. H. Gunning Wzn. en de Groninger Schoolcommissie. Uit raam gevallen. In een onbewaakt oogenblik viel gisterenmiddag het 4-jarig zoontje van Corsten, op den Scheepmakers- diik. uit het dakraam. Met wonden aan het aangezicht werd het kind op genomen. Door een onmiddellijk ont boden geneesheer werd geconstateerd, dat de bekomen verwondingen niet van ernstigen aard waren. II a a r 1 e m's Zanggenot. Naar wij vernemen, zal de lieder tafel „Haarlem's Zanggenot", direc teur de heer N. H. Andriessen, deel nemen aan den zangwedstrijd, uitge schreven door ,,'s-IIertogenbosch' Mannenkoor", te houden op Zondag 28 Augustus a.s. De vereeniging zal uitkomen in de eerste ofdeeling. Betalingen gestaakt. Do Haarleinsche Incassobank, di rectie Duym en Spruyt, gevestigd Kin- derhuissingel 68, heeft haar betalin gen gestaakt. De aanleiding tot deze finaneieele moeilijkheden schuilt in de daling der effectenmarkt. Door deze daling moest namelijk op de op prolongatie genomen effec ten bijgepast worden, wijl deze steeds door een surplus van 10 pCt- moeten gedekt zijn. Toen dit surplus noch door do eigenaars der effecten, noch door de Haarlemsche Incassobank voldoende kon aangevuld worden, dreigde ten slotte een der Amster- damsche bankinstellingen met ver koop van het bij haar aanwezige fonds, dat de firma ter dekking van de herprolongatie als onderpand had gegeven, wanneer het surplus niet aangezuiverd werd. Daarop staakte het kantoor zijn be talingen. De rechtskundige adviseur der fir ma, Mr. P. Tjeenk Willink, houdt zich thans bezig met het opstellen van een verzoek aan de Rechtbank om surséance van betaling te vetrlee- nen. Dit verzoek grondt zich hierop, dat het onderzoek heeft uitgebracht, dat de activa do passiva overtreffen. Door een surséance van betaling ontgaat men nu de kans dat de fond sen bij gedwongen realisatie, een ge- tringe som zouden opbrengen. De bankinstelling die met executie dreig de heeft inmiddels van haar voorne men afgezien. Het ter herprolongatie verstrekte onderpand zal bij geleidelijken ver koop nog surplus opleveren. Door de surséance hoopt men na- deelige financieele gevolgen voor de cliënten te voorkomen, waarop te moer kans ia, daar de effectenmarkt nu wederom een rijzing vertoont Het verzoek tot verleening van sur séance zal morgen bij de Rechtbank worden ingediend. De Rechtbank zal dan binnen een dag of acht beslissing geven. Personalia. De heer A. R. Witkop, districts-in- specteur van het Rijk over de lijnen der H.LL Spoor, wordt 1 October a-s. van Haarlem overgeplaatst naar den Haag, als Rijks-inspecteur in alge- dienst Op 3 Juli heeft iemand zich noemen de J. Garrilsen, wonende te Texel, den notaris J. A. Wilkens, wonende te Haarlem, bewogen, tot afgifte van een bedrag van 200, voorgevende de zoon te zijn van den landbouwer C. Garrilsen te Texel, met wien genoem de notaris zaken doet De man wist zijn beweringen door te spreken over allerlei familierelaties aannemelijk te maken. Daarna is gebleken, dat hot voor geven van den zich noemenden j. Ger ritsen valsch is en hij vermoedelijk genaamd is Jan Cornells Schuurman, geb. te Haarlemmermeer, vroeger als landbouwer en veehouder, woonach tig te Texel, thans zonder vaste woon plaats. Hij is ongeveer 25 jaar. in de logementen, gelegen in den omtrek van de Warmoesstraat en Zeedijk te Amsterdam, is de ver dachte bekend onder den bijnaam „Jan de Paardenkooper", en Schuur man van TexeL De Haarlemsche commissaris van poltie verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichtenj. Uit de Omstreken I1ILLEGOM. Aan de iirina Joh. Kraaij en Co., alhier, is bij onderhandsche aanbeste ding gegund het bouwen van een villa in hot park „Groot Haesebroekte Wassenaar, onder beheer van de ar chitecten Hoek en Wouters te 's-Ha ge, voor de som van 20.300. BLOEMENDAAL. Bij de heden door den architect J van den Ban te Haarlem in Hótel „Welgelegen" te Bloemendaal gehou den publieke aanbesteding voor het bouwen van een dubbele villa in park Hartenlust aldaar, werd inge schreven als volgt A. W. Cramer, te Amsterdam, voor 24850. P. van Duuren, te Haarlem, 18200. J. j. Derr, Haarlem, 17990. J. W. v. Santé, Haarlem, 17930. J. Verhagen, te Haarlem, 17770. A. N. Cornelisse, te Haarlem, 17725. H. Schiphorst en J. Philips, te Haarlem, 17724. Th. M. van Deursen, te Haarlem, 17660. Maft hijs Nederkoorn, te Haarlem, 17646. 11. G. Scholten, te Haarlem, 17458. W. Hoek, te Haarlem, f 17100. J. Kroon van Diest, te Haarlem, 116981. J. Vink, te Schoten, 16700. Gebrs. J. en S. Winnuhst, te Haar lem, 1 16689. A. N. Mulder, te Haarlem, 15875. J. Feitsma, te Bloemendaal, 15630. Joh. van Schagen, te Haarlem, f 15499. J. H. van Wageningen, te Spaarn- dam, f 15270. Aan den laags ten inschrijver is het werk gegund. Op het internationaal concours voor politiehonden, te Scheveningen, behaalden de Bloemendaalsche poli tiehonden nog de volgeude extra prij zen „Lyda" 30, beschikbaar ge steld door do Nederlandsche Jagers- vereeniging, afdeel ing Zuid-Holland, voor den besten politiehond, tevens rashond. Caesar", waarvan reeds g.rneli is, dat hij den 3den prijs behaalde, ver wierf nog drie extra prijzen en wel een zilveren kruis, uitgeloofd door den Raad van gedelegeerden, en 5, uitgeloofd door den heer Dammers, te 's-Hage, \oor den besten speurdienst, benevens 15, uitgeloofd door de Maatschappij „Zeebad", Schevenin gen, voor den 3e-prijs-winner. BLOEMENDAAL. OPERA-CONCERT IN „HARTEN- LUST". Daar waren gisterenavond maar weinig Bloemendalers naar „Harten- lust" gegaan, om toe te luisteren den zang van den heer Ed. M. van der Plueg c.s. en toch was het opera-con cert wel de moeite waard. De avond was voor een tuinconcert heerlijk. Na den langen regentijd, weer 'n zomerdag en -nacht, met 'n éveue wind-glijding maar tusschen de donker-waaierende bladerkóepels en boven, 'n hemel van eindelooze lauwte, die opzeil oos stemming brengt. In dien avond nu te hooren de vol- krachtige bariton van den volks-ope- razanger te Berlijn, van den heer Van der Ploeg, is inderdaad een groot genot. Zijn „Paljas"-proloog kwam or uit met een gloed en een temperament, die warm aandeden. En ieder, die langs „Hartenlust" kwam bleef staan, om mee in te drinken het metalen gong-geluid van die stem, die voort- gedragen werd tot ver buiten de tuin- grenzen, en Al mooier werd, naarma te de nacht neerstreek. Dlaz' „Benveuuto" en de aria uit Marschner's opera „Hans Heil ing" waren juweeltjes van zang en duide lijke zegging. Een waardig partner had de heer Van der Ploeg in den Amsterdamsche tenor J. C. Baerts, die vooral de hoo- ge noten in zijn macht heeft. Het borstregister laat hier en daar wat te wenscben over; het kwam ons voor, dat hij de middentonen niet zoo ge makkelijk zingt; een eenvoudige leem- n de techniek slechts, die met wat oefening gemakkelijk is aan te vullen. Zijn aria uit Weber s Freischütz vol deed ons niet zooals de aria uit Jo seph van MéhuL In het eerste nummer liet de uit spraak wel wat te wenschen, de v klonk b.v.geregeld als f, wat wel hin derlijk was. Het meest gaf hij te genieten in zijn duo met den bariton uit Halévy's reine de Chypre". Het was in derdaad een waardig slotnummer. Op gevaar af ongalant te worden, kunnen we tot onzion spijt van de dames niet zooveel goeds zeggen. De Berlijnsche violiste mevrouw Evelina de Vries—de Boer had zich een Concerto Romantique van Gode- ru gekozen, en het stuk kreeg vol strekt niet, wat het noodig heeft, om den goeden indruk teweeg te bren gen. Het eerste gedeelte, dat breed- machtige deel, hetwelk een zeer ede le toon vorming eischt, kwam er 6lecht af; het klonk maar heel slap jes, en waar mevrouw De Vries poog de iets plechtigs te geven, werd de streek vrij ruim en zeer weinig nobel. Voor een gedeelte kan dit op rekening van de viool worden geschreven, die naar het ons voorkwam, wat vochtig Veal beter was mevr. De Vries in Svendsen's bekende Romance en in La Cinquantaine van Gabriel Marie. Deze lichtere nummertjes schenen be- ter binnen haar bereik te vallen, en zij speelde ze met veel gloed en en- train. Mej. Christine Vroons, sopraan te Amsterdam had het zich zelf niet ge makkelijk gemaakt. De Romanze uit Bellini's Romeo is wel wat zwaar voor zulk een jeugdige kracht mej. Vroon's stem is op zulken zang niet berekend, daarvoor mist zij de kracht een dramatisch effect te w te brengen, en het trachten er naar zou het goede, dat zij gaf, geheel be derven. "Want... il n'y a qu'un pas du sublime au ridicule. Beter werd de aria uit Massenet's „Heroddade" gezongen, ofschoon zij ook hier te veel aan de oppervlakte bleef; aan diepte en omvang kan haar Stem nog veel winnen. Maar een extra woord van hulde verdient vooral de heer Jac. Bonset, die alle nummers op het klavier bege leidde, zeer muzikaal en tevens zeer bescheiden. Het was waarlijk geen kleinigheid, en tot het einde toe bleef zijn accom pagnement even frisch en artistiek. Het was Inderdaad een avond, die naar een herhaling verlangen doet. Maar dat er dan meer publiek kernei Binnenland DE POLITIEHOND ALS BEWIJS MIDDEL. Het „Weekblad van het Recht" be vat een vonnis van de Rechtbank Alkmaar, waarin de politiehond op treedt. Het vonnis houdt in de veroor deeling Van twee inbrekers, waarvan de eene, bij liet plegen van het straf baar feit zich ontdekt ziende, de vlucht had genomen met achterlating van zijn pet. Ten einde do herkomst van die pet te kunnen vaststellen, is gebruik gemaakt van een politiehond. De redactie van het „Weekblad' maakt hij dit vonnis de volgende kantteekening: Dit vonnis, waaruit blijkt, dat dc politieliond zijn intrede in ons straf proces gehouden heeft, is een aardige illustratie van het juist dezer dagen in de residentie gehouden concours. Wijmatigen ons geen oordeel aan over het gevoelen van den in zake politie honden deskundige. Staat het weten schappelijk vast, dat de lucht, welke aan het menschel ijk lichaam aanwe zig is voor ieder mensch verschillend is en dat dus een erkenning, steunen de op den reuk van den hond, vol strekte zekerheid geeft? Wij stelleD vraag zonder, gelijk gezegd, om aan een antwoord te wagen. NEDERLANDSCHE ORGANISTEN VER EENIG1NG. Te Amsterdam werd Woensdag 1.1, de 21ste jaarltjksche algemc-ene ver gadering der Nederlamlsclie Organis- ten-Vereeniging gehouden ter gele genheid waarvan tevens het 20-jarig der Vereeniging feestelijk werd herdacht. Het kapitaal bedraagt thans ruim 22 mille, waaronder In grepen het J. C. Braspenningfonds. In de 15 jaren sedert het ondersteu ningsfonds in werking is, werd ruim titgekeerd, en de som, die da e vijf jaren voor ondersteu ning beschikbaar kan gesteld wor den, zal volgens mededeeling van den heer A. Pomper, penningmeester-wis kundig-adviseur, f 800.— 's jaars kun- en bedragen. Het aantal ieden steeg tot 1G5J ter- ijl ook verscheidene donateurs cn donatrices toetraden. De altredende bestuursleden, de heeren A. Pomper en A. Giesen, werden herkozen. De volgende algemeene vergadering zal te Enkhuizen worden gehouden. Na afloop van den gemeensehappe lijken feestmaaltijd werd door der. heer A. W. Rijp een Rach-concert ge geven in de Nieuwe Kerk. HERSTELLINGSOORD „KLEIN ZANDBERGEN". Men schrijft ons over de opening van dit Herstellingsoord: De vlag is uitgestoken en het be stuur van de Maatschappij tot Op voeding van weezen en andere min derjarigen in het Huisgezin „Zandber gen" welker Beschermvrouwe H. M. de Koningin-Moeder is, is samenge komen in het dorp Nunspeet op de Ve- luwe, omdat Klein-Zandbergen wordt ingewijd- Het is een blijde dag, want een wensch treedt in vervulling. Toen voor kort, nu het ééne, dan hot andere weesje aan tuberculose heenging en den Directeur jhr. W. A„- Ortt de wanhoop om het hart sloeg, hebben goede vrienden ons een lntls ten gebruike. gegeven, daar builen in de zon, waar de kleine peuzels met bleeko wangen Hollandsch welvaren zullen worden. 't Is een huis met grooten tuin, vruchtboomen, grasveld en bleekveld. De moederlijke zusters, de dames Sluiter en Vermeulen verzorgen de kinderen. De trein van 12.46 bracht ons sa men en de heerlijke buitenlucht kwam ons tegen. In den tuin onder de groote tamme kastanjes, was de koffietafel bereid. Nadat allen versterkt waren sprak de voorzitter een enkel woord. De droeve aanleiding tot het stichten van deze aideeding van Zandbergen stond allen duidelijk voor den geest, het kwijnen en te vroeg heengaan van zooveel ouderlooze kindereu, die on danks een vriendelijk tehuis bij goe de pleegouders de sluipende tubercu lose niet konden ontkomen. Bijzonde re zorg veireischt de bestrijding van dit kwaad; alleen liefde en toewijding zijn niet toereikend. De kennis van wat noodig en nuttig voor de patien tjes zal zijn, weten wij dat bij Dr. Schut, die welwillend zijn hulp too- zegde, en bij de gediplomeerde zus ters aanwezig is. „Dat de zusters bij het vervullen van hare verzorgingstaak niet alleen deze wetenschap in praktijk mogen brengen, maar God hen steunen mo ge in het volbrengen van de taak der liefde, die zoo ergens, dan zeker hier alles kronen moet, waar de zorgen besteed worden aan de ouderloozen," met deze woorden verklaarde de voor zitter het Herstellingsoord geopend. Aan de vrieudelijke moeder, die ons deze woning ten gebruike hooft gegeven werd staande het samenzijn een telegram gezonden. Bij de rondwandeling bezochten we de hygiënische huiskamer, dc zitka mer voor de zusters, de slaapkamer voor dc meisjes en de slaapkamer der zusters, de kouken cn het isoleorka- inertje met een afzonderlijken tuin, de linnenkamer en het achterhuis. De slaapkamer der jongens is bo ven. Op den grooten zolder is nog plcmta voor een tweede kamer, terwijl er nog een groote droogzolder is afge schoten. Rondom het huis is de groote tuin. Achterin op het grasveld zijn de draaibare lighalletjes met de ligstoe-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1