KWARTJES ADVERTENTIE i-EN-AANBODS 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINGEN F050 De president van Mexico heeft al bij president ïaft geprotesteerd. Of de andere regoeringen het ook zullen doen Vermoedel ijk zal het verzoek van Madriz wel „voor kennisgeving aangenomen" worden 1 DE OPSTAND OP CUBA. Officieel wordt thans gemeld, dal generaal Miniet in opstand gekomen is tegen de regeering, terwijl kolonel Janet tracht, zich bij hem te voegen. Voorloopfe zou do eerste slechts over een aanhang van 30 man kunnen besclükken, inet wie hij ziel» marsch naar de Sierra del Martina's moot bevinden, een weinig toeganke lijk gebergte, waar hij den opstand verder wil organiseeren. Kolonel Janet, die ook reeds t een kleinen aanhang beschikt, is evenals Miniet een veteraan uit de dagen van den opstand tegen Spanje. Generaal Monteaguolo is met 1000 man uit Havanna afgemarcheerd tot het onderdrukken van den opstand. Stadsnieuws Protest tegen de Kermis. De hamerslagen klinken, om ten ten, kramen en molens in elkaar te tetlen. Ijverig zijn de kennisklanten aan 't werk, om alles \oor Maandag middag kant en klaar te hebben. Dan is 't weer kermis Ook de tegenstanders van de ker mis hebben al voorbereidingen ge maakt, om nog vóór de SL-Bavo- klokken de week inluiden, de protes ten te laten hooren. Gisteravond was in de Vereeniging een vergadering belegd, die door 7 A 800 personen vrouwen en mannen werd bijgewoond. De zaal leverde een ietwat eigenaardigen aanblik. Op 't tooneel waren n.l. reeds de schik kingen getroffen voor de.... kermis- voorstellingen. Was dit om de spre kers in rechte protest-stemming te brengen 't Comité van 14 Christelijke veree- nigingen, die 't protest leidt, had veel gedaan om bezoekers te trekken. Niet minder dan 3 sprekers traden op en ook 3 zangvereenigingen, bovendien was er v r ij e toegang. De verwach ting van sommigen, dat 't misschien wei een rumoerige vergadering zou worden, is niet vervuld Alles verliep in de volmaakste rust, zoodat men den indruk kreeg, dat er alleen antl- kc rmismenschen bijeen waren. De buitengewone politiemaatregelen ble ken dan ook geheel overbodig te zijn. De drie sprekers, Ds. Posthumus Meyjes, van Zandvoort, Ds. Wolters, vuil Sloterdijk, en broeder Hoeken dijk, van Heemstede, traden achter eenvolgens op 't podium om hun pro testen te uiten. Men zal van ons natuurlijk geen uitvoerig verslag van deze speerhes verwachten, want alles wat gezegd is, was bekend. Daarom uit 't vele slechts eenige sprekende aanhalin gen. Ds. Posthumus Meyjes er kende, niets nieuws over 't kermis- vraagstuk te kunnen zeggen, maar de protesten moeten niet verzwakken. De druppel holt den steen uit en zoo zal 't aanhoudende protest zeker den dood der kermis bewerken. De muren van Jericho zijn eerst na de 7de be- storming gevallen, maar ze vielen toch. Zoo kunnen ook de anti-kermis- menschen eenmaal zeker van hun overwinning zijn. Spreker ging uitvoerig de kennis debatten in den Haarlemschen Ge meenteraad na. In 1900 werd de ker mis met 17 tegen 10 stemmen gehand haafd en >n 1909 met 17 tegen 14. Dat is dus al een bemoedigende verande ring in de stemmen-verhouding. E)e kermis moet, zoo betoogde spre ker verder, veroordeeld worden, ze schaadt de gezondheid, brengt meer financieel na- dan voordeel aan de burgers en vooral ze benadeelt 't mo- reele leven. Menschen, die 51 weken ingetogen teven, springen in de ker- niisweek uit den band en dat doen ze met permissie van den Haarlemschen Gemeenteraad. Gelegenheid maakt den dief I De kermis brengt velen in verlei ding. Ze doet een beroep op 't lieder lijke en dierlijke dat in den mensch is. De kermis is onmenschelijk. Is dat een feest voor menschen, voor Chris- ten-menschen. voor gedoopten, voor menschen die naar Gods gelijkenis geschapen zijn 7 Neen 1 neen zoo riep spreker. Illj eindigde met een beeld Een bollenkweeker heeft een geheel jaar geiiverd om z'n bloemen tegen de slechte invloeden te behoeden, met veel zorg en opoffering is 't hem ge lukt. De velden staan prachtig, alles schittert van frissche kleur en leven. Nu komt er een boer cn die vraagt aan den kweker „Mag ik met m'n prooten vierwieligen wagen eens kris en kras over je bloemenveld rijden De kweeker iujiu verbuasu en Z6gl la gen den boer „Ben je gek I" Begrijpt ge 't beeld (zoo vervolgde spreker]. In Haarlem zijn gedurende 51 weken van 't jaar vele Christelijke vereeni- gingen aan 't werk, oiu den mensen, vooral 't kind en den jongeling, zede lijk op te heffeu te leeren wat lieflijk is en wèiluidc Als dan de velden wit zijn om te oogsten, dan komt de ker mis en wil alles weer boderven. Dit mogen we met toelaten en daarom klinkt ons protest, ons krachtig haltDat ook spoedig in Haarlem's Raadszaal dit halt! gesproken moge worden I Een luid applaus bewees, dat de hoorders met dezen wensch instem den. Ds. Wolters behandelde de quaestie meer van godsdienstig standpunt. Boven 't kermisgewoel moest een groot transparant hangen, dat met gloeiende letters aankondig de „Maranatha. de Heere komt De dood wenkt ieder uur en 't zal vreeselijk zijn van de kermis opgerue- pen te worden naar de eeuwigheid, cm voor den Hemelschen rechter te verschijuen. We bidden immers „Onze Vader die in de Hemelen zijt... leidt ons niet in verzoeking, maar verlos ons van den boozc." De Christen mag de wereld niet ge lijkvormig worden en dus ook niet „fatsoenlek kermis" houden. B:> de kruistochten trok de vrome echaar op voor de herneming van Je ruzalem uit de Turken-hand, met de leus „God wil hetZoo zullen ook de Christenen do kermis bestrijden t God wil het 1 (Lulde instemming on der de hoorders). Broeder Hoekend ij k begon met z'n verontwaardiging uit te spreken, dat men in 1909 in Haarlem nog zóó achterlijk ls, dat men de kennis durft to verdedigen. Amsterdam en Rotter dam zijn voorgegaan om de kermis af te schaffen en Haarlem moet vol gen. De kermis heet een kind van vrome ouders, maar 't ls een ontaard kind, dat we niet meer erkennen I Eere aan de politie, die in de rap porten van 1909 de kermis durfde te veroordeelen. De steen des aanstoots, waarover zoovclen struikelen, moet weggeno men worden. Zoolang de kermis er is, zullen we blïj'ven protesteeren, zoo besloot spreker. (Luid applaus.) De zangvereenigingen „God is mijn lied", „lïarpe Davids" en „Soli Deo Gloria" traden om beurten op, om eenige liederen te zingen, waarmee ze veel succes hadden. De voorzitter van 't comité, de heer Joh. Visser, deelde mee, dat de 14 ver- eenigingen de Haarleinsche Jonge- lings Vereeniging Pred. 12 la, de Nationaal Christelijke Geheel-onthou ders Bond. de Ned. Christelijke Ge heel-onthouders Bond, de Veret ni ter Verbreiding der Waarheid, de Nationaal Christelijke Werkmans- Bond, de Christelijke Onderofficiers- Vereeniging, 't Tehuis voor Militai ren, de Middernachtzendingsvereeni- ging. de zangvereenigingen „God is mijn lied", „Harpe Davids", „Soli Deo Gloria", 't Christelijk Werklie denverbond „Patrimonium", de werk- liedenverecniging „Maarten Luther", en de Christelijke Metaalbewerkers- bond aaneengesloten zullen blijven, om 't protest verder te leiden en te organiseeren. 't Comité zal blijven be staan tot de kermis is opgeheven, zoo zei spreker. De bijeenkomst, die ook met gebed geopend was, werd door den voorzit ter met gebed gesloten. Voor de kosien der vergadering werd oen collecte gehouden. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 2 Aug. des na middags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Variatien op Wlen Neerl. Bloed, S. de Lange. 2. Largo, H&ndel. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Andantino, W. Volckmar. 5. Aria uit Paulus, Mendelssohn. sindsdien Worden overal da meest nauwkeurige nasporingen gedaan. Twee politiehonden, één van den heer Lokeree, te Halfweg, en één van den Inspecteur van politie, te Bloemen d-aal, werden reeda aan het werk ge zet. Zij namen beide hetzelfde spoor en sprongen in de Haarlem mervaart, recht tegenover het café „Rechthuis". Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de knaap vordron ken is, hoewel het dreggen tot dusver vruchteloos bleef. Noor men mededeelde heeft de moe der zich het geval zóó aangetrokken dat ze zwaar ziek werd. Het jongetje dat niet erg groot voor zijn leeftijd Ls, ziet er pienter uiL Hij is gekleed ln blauwe hes en broek, draagt een oud overjasje, grijze tricot borstrok, zwarte kousen en klompen en pet Hij draagt een bruine onder broek en een wit hemd. Binnenland NF.D. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Te Arnhem wordt thans de 65ste al- gemeene vergadering gehouden van 't N. O. G. Gistermorgen had dé offi- cieele ontvangst in 't stadhuis plaats, waarbij gesproken werd door den burgemeester, mr. A. J. A. A. baron an Heemstra en den voorzitter van het N. O G., den heer Th. Lancce.van Amsterdam. De burgemeester zei o. a. Het hoeft mij goed gedaan, te zien wat de neutraliteitsquaestie betreft dat het onderwijs de mannen heeft van wie de overtuiging uiteaat, dat de jeugd moet worden opgevoed vol eerbied en ontzag voor de overheid, met name voor ons geliefd Vorsten huis. Mocht eenmaal Prinses Juliana tot den Troon geroepen worden, dan hoop ik, dat om dien Troon geschaard zullen slaan mannen uit één stuk, die eenzelvfgd, nlel ér aan denkend, dat het kalme deel van het korps zich ge woonlijk bepaalt tot twijgen, ook waar een ernstig protest op zijn plaats zou zijn. „Men voelde achter de uitingen ln onze zustervereeniging een anti-na tionale gezindheid, meer in het bij zonder een onwelwilende gezindheid tegenover het regeerend vorstenhuis. „Voor de buitenstaanders was het moeilijk te zien, dat er een groot ver schil is tusschen de Nederlandsche onderwijzers in de school an een deel van hen in de vakorganisatie. In de scholen merkte men van eenige anti- dynastieke gezindheid niets de va- derlandsche liederen, die algemeen in onze openbare scholen worden onder wezen, spreken van aanhankelijkheid aan het hoofd van den Staat, zoo goed als ze dat deden, toen niemand nog van politieke neutraliteit sprak of daaraan dacht. Het is dan ook onze stellige overtuiging, die haar grond vindt in bijna dagelijkschc ervaring, dat do anti-nationale uitingen, die uit enkele van onze vakorganen 'zijn te halen, slechts voor rekening van een gering procent van de Nederlandsche onderwijzers mogen worden ge bracht." Spreker ging vervolgens na, welke gevolgen dit alles reeds voor de on derwijzers had. De Nederlandsche onderwijzer is nooit meer aan banden gelegd dan in den loop van dit jaar. Verschillende gemeentebesturen hebben het noodig geacht, blijk te geven van gebrek aa.. ertrouwen in onze loyautcit. Men heeft de benoeming van een onderwij zer afhankelijk gesteld van een on derzoek naar zijn politieke gevoe lens, van zijn bereidwilligheid om bi] de leerlingen aan te kweeken gevoe lens van eerbied voor het regeerend vorstenhuis. In de hoofdstad heeft len den onderwijzers voorgcschre- en artikel 35 van de wet op het la ger onderwijs naar letter en geest toe passen alsof de Rijkswet de be krachtiging noodig had van een ge- Uit de Oirstreken SCHOTEN. De Raad van Schoten vergaderde gisteravoud, zonder den wethouder van onderwijs, den heer Van Schie. Na lezing der notulen waarom schaft men hier die noodelooze en tijdroovende lezing niet af, evenals men thans te Velsen besloot werd o. m. meegedeeld, dat een inwoner uit Schoten een bijdrage verzocht in 't schoolgeld voor zijn zoon, die de Haarïemsche Handelsschool bezoekt. Dit stuk werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening, in verband met dit verzoek rijst de vraag, hoe 't staat met de bijdragen van de Ge meentebesturen van de om Haarlem liggende gemeenten. Men zou immers een regeiing omtrent deze aangelegen heid treffen De Vereen, voor afschaffing van Al coholhoudende dranken verzocht om een subsidie. Daarover zal later be slist worden De heer H. van Drehth verzocht af te mogen wijken van de bepalingen der Bouwverordening. Hoewel de ver zoeker gebouwd had zonder de bepa lingen in acht te nemen, stelden B. en W. toch voor, om hem nog afwij king toe te staan. Dit voorstel werd echter verworpen met slechts een stein vóór, die van wethouder Teeu- Daarna werden nog eenige bouw vergunningen behandeld. Het VVcrklüozenfonds had de hee- ren J. F. van Ilaaleni cn K. Simons geplaatst op de voordracht ter aan vulling van 't fondsbestuur. De heer Van Haalem werd gekozen met 4 stemmen. Eén vau de Raadsleden had in een verstrooid oogenhiiR gestemd op de beide voorgedragenen. Goedgekeurd werd de premie door de Gemeente te betalen voor de ouder- domsverzekenng der ambtenaren. Aungeboden werden de Gemeente- rekening over 1909 en die van het Burgerlijk Armbestuur De Gemeente- rekening gaf wel een batig saldo van f 22.000, maar dit slot werd voorname lijk hierdoor verkregen, dat de Regee ring verhoogd subsidie voor school- bouw gaf. Na eindeloos gestera werden de hee- ren Teeuwen en Hooy benoemd tot leden van het College van zetters, en de heeren De Braai en De Graaff tot plaatsvervangers. Voorts werd beslo ten f 5000 tegen maximaal 4 1/2 'c, te leenen voor de uitbreiding der Gasfa briek. De heer Hooy bracht bij de Rond vraag de Waterleidingkwestie ter sprake. Hij vroeg of Sclu ten niet zou kunnen meedoen met Velsen. Bloe- mendaal en Hillegom, wanneer de coöperatieve Waterleiding werd opge richt. De Voorzitter zou de zaak eens on derzoeken. SLOTERDIJK. EEN JONGEN VERDWENEN. Sedert 18 Juli jl. is het negenjarig zoontje van den heer N. Bakker, wo nende in den IJpolder, onder Sloter dijk, spoorloos verdwenen. De knaap ging dien dag des morgens om half tien naar Amsterdam, ten einde er een musschenklem te koopen, en sindsdien heeft men hem niet terug gezien. De ouders zijn wanhopig. Reeds den eersten dag zocht de va- dor, die werkzaam is aan de gasfa briek, de naaste omtrek af. Toen de resultaten nihil bleken, stelde hij de politie in kennis met het geval en zich niet zullen schamen Haar lief te hebben en die zuilen zijn de leerlin gen die gij hebt opgevoed". Spr. besloot met de beste wenschen uit te spreken voor het onderwijs en voor het Genootschap. (Applaus.) Nadat de voorzitter voor de ont vangst dank gezegd had, werd de eere wijn rondgediend. Daarna had de opening der gewone j&arlijksche tentoonstelling van leer middelen plaats. 's Middavs opende de voorzitter de algetneene vergadering. In zijn rede zei hij o. a. „Onze school, die aan niets zoo groote behoefte heeft als aan rustige ontwikkeling, die haar werk het best kan doen, zoolang zij onbesproken zich verheugt in de vriendelijke ge zindheid van ons volk. die school is maanden long het voorwerp geweest van hoogst onwelwillende, bijna on- Nederlandsche hartstochtelijke be sprekingen in de pers en op vergade ringen. „Het is onnoodig hier de woorden te herhalen, die in wijden kring zóó groote ergernis wekten en waarvan te vreezen staat, dat nog jaren lang deze ongelukkige uiting zal worden misbruikt om de openbare school won de na wonde te slaan. „Het heftig geschil tusschen de meerderheid van ons volk en den Bond van Nederlandsche onderwij zers is uit deze bekende uitlating al leen niet voldoende te verklaren. De verklaring moet worden gezocht in de voor-geschiedenis. Zonder dat het nog tot scherpe uitingen kwam, werd in verschillende kringen de geest, die onder eeu deel van ons, openbare on derwijzers, heerschte, met bezorgd heid om niet te zeggen met wan trouwen gadegeslagen. Jaren long is ons korps gedupeerd door de luid ruchtigheid, waarmede een minder heid meende te pas en te onpas te moeten getuigen van haar politie ke en andere gevoelens. „Ten onrechte heeft men den Ne- derlandschen onderwijzer met deze ..areruchtmakande minderheid" ver- meentelijk voorschrift. Rotterdam ging zoo ver, uit de woorden en ge dragingen van den onderwijzer bui ten de school te willen afleiden zijn houding en gedrag binnen de school muren. „Men mag vertrouwen, dat deze \oorschrifteu geen dwaze en gevaar lijke toepassing zullen vinden toch lijken ons deze pogingen, om den on derwijzer in zijn buiten-ambtelijke vrijheid te beperken niet gerechtvaar digd en niet noodig. „Wij begrijpen zeer wel, dat geen ongebonden vrijheid kan worden ge laten aan een groot korps als het on ze, maar wanneer men poogt tot in kleinigheden onze houding in of bui ten den dienst te bepalen op een wij ze, die allerminst getuigt van ver trouwen in ons eigen inzicht en onze eigen takt, dan achten wij dat een bcleediging aan* onzen persoon en aan ons ambt. een beleediging, die wij niet in stilzwijgende onderwer ping denken te aanvaarden.' Ten slotte verdedigde spreker het standpunt van 't N. O. G. inzak© de algenieone salarisactie. De rede werd meermalen door ap plaus onderbroken. Eenige autoriteiten werden welkom geheeten. Vertegenwoordigd waren 219 afdee- lingen. Prof. H. Brugmans van Amsterdam hiold eeu rede over Nederland in de 18de eeuw. Hierna kwamen verschillende voor1 stellen in behandeling. De afdeeling Waalwijk stelde voor: „De algenieone vergadering dirage het hoofdbestuur op. een zooveel mo gelijk volledig onderzoek in te stel len naar de werking van do wet Kuyper. Zij heeft hierbij vooral op het oog den invloed, welken de wet Kuy per heeft gehad op het bouwen van bijzondere scholen, op het aantal wachtgelders, de kosten vermeerdering van het lager onderwijs, de grootte der schoolbevolking, het bouwen van bijzondere kweekscholen, de vermin- doring van het aantal leerkrachten, de vermindering van het aantal leer lingen op de openbare scholen, na tuurlijk alles vergeleken met de toe standen vóór 1905." Aangenomen. Hilversum stelde voor: ;,Het Hoofdbestuur dringe bij de rogcering aan op de opneming volgendo bepaling in de wet. Wanneer aan een school, met niet meer leerkrachten dan de wet eischt, door vermindering van het aantal leerlingen, één of meer leerkrachten op wachtgeld kunnen worden gesteld, betaalt het Rijk bij de handhaving van een of meer dier leerkrachten, als subsidie CO van het salaris van één dier leerkrachten." De afdooling Amsterdam meende, dat men met zulk een regeling onbil lijk is tegenover de gemeenten, die ook zonder dat liet aantal leeirliugen is verminderd, een grooter aantal on derwijzers hebben aangesteld don de wet vereischt, wat in vele gemeenten reeds het geval is. De afdeeling stelde daarom het volgende amendement „Het Rijk keen 60 pet uit van het salaris der ouderwijzers, welke bo ven het bij de wet verplichte aantal aan een school werkzaam zijn." Aldus gewijzigd werd het voorstel aangenomen. Op voorstel van Waalwijk vorklaar-j de het hoofdbestuur zich bereid bij een eventueele wetswijziging ie wij-l zen op de wenschelijkheid, dat reser ve leerkrachten van rijkswege wor den aangesteld. De vergadering besloot na bestrij-| ding van het voorstel-Arnhem, om te onderzoeken, of het mogelijk is de opleiding tot onderwijzer(es) in over eenstemming te brengen met de bev hoef te aan onderwijzend personeel mei aan ie nemen. Hel Hoofdbestuur aanvaardde de opdracht, neergelegd in een voorstel Rotterdam, om een onderzoek in te stellen: a. m welke gemeenten gelegenheid wordt gegeven tot het ontvangen van voortgezet gewoon lager onderwijs (7e leerjaar); b. of van dit onderwijs veelvuldig gebruik gemaakt wordt; c. of in die gemeenten, waar de ge legenheid er toe niet bestaat, de be hoefte er aan door de ingezetenen wordt gevoeld. De afdeeling Hoogeveen wenschte, dat het Hoofdbestuur nogmaals met kracht oawlringe bij de Regeering op het openen van cursussen in verschil lende deelen van het land, om de on derwijzers bekend te maken met be wegingsspelen. en hun het bezoeken van die cursussen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Hei voorstel werd aangenomen. i De afdeeling Waalwijk wilde aan 't hoofdbestuur opdragen een commis sie te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van toepassing van het Mannhciiner stelsel in de Nederlandsche scholen. Goedgekeurd. De afdeeling Leiden stelde voor. „Do algeineeue vergadering draagt aan het Hoofdbestuur op, eeu com missie saaien te stellen, belast met een onderzuek naar hetgeen h:or te lande gedaan wordt aan het onder wijs van zwakzinnige kinderen, voor wie meer persoonlijke leiding noodig is, met bel uitbrengen, zoo mogelijk in de eerstvolgende aigemeene verga- dernig van een rapport aangaande het resultaat vau haar bevindingen en aanwijzing van de middelen, die zij meent te moeten aanbevelen, om aan dat onderwijs de noodig© uit breidiug to geven cn het op doeltref fende wijze wettelijk te regelen." Goedgekeurd. SOCIAAL-DEMOCRATEN. Het Internalmnale Socialistisch© Bureau te Brussel heeft een statistiek openbaar gemaakt van hel aantal stemmen, waarover de sociaal-demo cratie in verschillende landen bij de verkiezingen beschiktnl. in Duitsch- land 314 ni llioen bij 60 millioen in woners; in Frankrijk 1.1 mill, bij 42 mill inwoners; in Oostenrijk 1 mill, bij 46 mill inwoners; Vereenigde Sta ten 0.6 mill, bij 84 mill Engeland 0.5 mill, bij 34 mill. België 0.5 mill, bij 7 mill. itahë 339,OuO bij 34 mill. 1' inland 337.UO0 bij 2 3/4 null. Zwit serland 100,000 bij 3 3/4 null. Dene marken 99,000 bij 2 3/4 will.; Noor wegen 90,000 bij 2 1/2 mill. Neder land 82,000 bij 5 1/2 mill. Zweden 75,000 bij 5 1/2 milL DE DOOD VAN Dr. R. TE AM STERDAM. De Tel. sclirijft: Onlangs deelden wij mede, dat de geneesheer R., wonende op de Kei zersgracht, met een revolverschot in het hoofd, dood in zijn spreekkamer was gevonden. De omstandigheden waren van dien aard, dat zij het vermoeden van moord wettigden, en de politie stelde dus een onderzoek in. Hoewel dit onderzoek niet geheel geëindlgcLs, en nog enkele omstan digheden opgehelderd dienen te wor den, heeft het reeds de overtuiging gegeven, dat men hier niet met een misdaad te tloen heeft HET KOLONIEHUIS ZWARTEN DIJK. In tegenwoordigheid van familiele den van wijlen den bekenden Rotter- damschen philanthroop, dei. hoer Zwartendijk, is te Lgmond aan Zee (iet nieuwe Koloniehuis van het Cen traal Genootschap voor Kiiiderhcr- stellings- en Vacontiekolonlee ge opend. In de kamar der directrice, mej. J. Peck, hangt het portret van den heer Zwartendijk naast dat van den Zwltsorschen predikant Walter Bion, omdat deze beide mannen zoo veel voor de propaganda der vacan- tiekolonies hebben gedaan. Dit nieuwe huis kan 122 kleinen herbergen, die het reeds a s. Zater dag uit alle oorden des lands komen bevolken. liet is in denzelMen trant ingericht als het vlak er naast gelo gen kolonichuis „Kerdijk". Nadat de voorzitter in de fraai ver sierde eetzaal den gouoodigden het welkt,m had toegeroepen, sprak mr. N. L. Roodenburg uit Den Haag een feestrede uit. Hierna begaven de ge- noodigden zich naar de vestibule, al waar met een toespraak van den heer Th. M. Ketelaar een marineren ge denksteen werd onthuld Door de kinderen der andere kolo- niehuizeu werd een cantate uitge voerd, waarvoor de heer C v d. Lin den do muziek schreef en aan den gedelegeerde der verpleging, icn heer A. C. Bos te Egmond aan Zee, werd door oen der kleinen een lau werkrans overhandigd. HOOG WATER. Het hooge water richt in N.W. Overijsel en Z.W. Drente weer «.nor- me schade aan. In sommige streken aldaar staat, zoover het oog reikt, alles onder water Veel land- en tuin bouw, hooi en weidegras zijn door het vele water vernietigd ONGELUKKEN Te ULrum Ls de 20 jarige J M., stuurman op een schip, nadat hij kermis gehouden had, te water ge raakt en verdronken. Rechtszaken DIEFSTAL EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE Voor de vueuntiekamer der Amstor damsche rechtbank stond wegens diefstal en valschheï din geschrifte te recht de 20-jarige kantoorbediende Jacob W. Bekl. was in dienst van den rijwielhandelaar S. van der Bijl op het Waterlooplein aldaar Begin Sep tember van het vorige jaar nam hij uit het chequesboekje van zijn par troon twee blanco-cheques op de ln cassobank weg, vulde op één er van een bedrag van 2150 in, ondertee- kende de cheque met den naam van den heer Van der Bijl en inde haar bij de Incassobank. Met zijn meisje was hij, met het geld naar het buitenland ve>vlucht, eerst naar Keulen, vervolgens naar Berlijn on vandaar naar Zürich. Daar werd hij aangehouden. Door marechaussees werd hij naar Amster dam overgebracht, doch onderweg, ter hoogte van Abcoude. ging hij naar het privaat en klom van daar uit over het dak van den spoorwagen n aar een rem kast, waarin hij zich verstopte. Zoo kwam hij ongemerkt te Amsterdam aan, terwijl zijn gelei ders in de meening verkeerden, dat hij ontsnapt was. doordat het privaat raampje openstond. Van hier ging hij naar Keulen, waar zijn meisje was, en met haar begaf hij zich daarna naar Londen. Ten slotte gaf W. zich in Juli zelf bij de justitie aan. Toen hij gister door den veldwach ter weid binnengeleid en in de be klaagdenbank plaats nam, begon zijn meisje, dat op de publieke tribune zat, hevig te gillen, daarbij herhaal de malen den voornaam van bekl uitroepend. Zij werd naar buiten go- leid. Bij zijn verhoor bekende bekl. vol ledig. Hij zeide tot zijn misdijf te zijn overgegaan, omdat zijn ouders tegen een huwelijk met het meisje waren. Toen had hij het besluit genomen, met haar te vluchten. Door 't O. M. werd een gevangenis straf van één jaar en zes niaaiMiao geeischL De verdediger, mr. Kiihn Jr., voer- de verschillende verzachtende «an- standighedeu aan en drong op cle mentie aan. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Pak me mee" geeft als voorplaat «en aardig© foto van Piet Ooms, Neder- land's zwemkampioen op den langen afstand, in het water. Hij is voorne mens half Augustus het Kanaal over te zwemmen. Verder bevat deze aflevering De Proefneming Kiekjes v an de over stroom;) gen te Amsterdam en 's-Gra- venhage. Wonderlijke viool ge schiedenissen, door den grooten vio list Frits Kreisler. De zwemwed strijden te Rotterdam. Het getal zeven. E\u Gönneberg door Felix Hübel. Millionaire onder de kinde ren. Portretten. Allerlei. „De Revue der Sporten" bevatDe Tiendangscho Roeiwedstrijd van den N. B. L. O. te Dordrecht. Motor- wielrijden. Internationaal Politie honden-concours te 's-G; avenhage. De Derby voor Nederlandsche heng sten te Duindigt. De vliegdeinon- straties te Horenveen. De wereld kampioenschappen te Brussel. De kampioenschappen van den Ned. Lawiitennisbond. Schaken. Al lerlei. IIET LEVEN. Het juist verschenen nummer van Het Leven (No. 30, van 29 Juli 1910) bevat de volgende ceSttflsfreordo ar-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6