NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No, 8312. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 JULI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: PER DRIE MAANDEN: JptttL Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 fifoiHaarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 |£?VÜèH ^5* 50 Cts- voor 3 P,aatsinÊen k contant CöHustreerd Zondagsblad, "voor Haarlem* 0.37^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n o de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Tejephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 31 JULL Brongebouw: Concours van politie honden, 1 uur. De Kroon: Openingsvoorstelling door Alberts Frères, 2 uur. Avondvoorstelling, 8 1/4 uur. Zandvoort, Olyrnpia Palace: Prin ses Marsepeintje, 2 1/2 uur. Voorstelling door L. de Vries en C. v. Dommelen, 8 1/4 uur. MAANDAG 1 AUGUSTUS. Kruisstraat 45/47: Tentoonstelling teekeningeu der Gemeentebedrijven, 12—6 uur. Brongebouw: Tooneel-, Specialitei ten- en Revuo-voorstelling, 8 uur. Schouwburg ,,De Kroon": Ned. Ope rette-ensemble: De gescheiden vrouw, Schouwburg, Jansweg: Ned. Too- neelvereeniging: Arsène Lupin, 8 u. Schouwburg Stoel en Spree: „Par fum", 8 uur. De Kroon: Biosc. voorstellingen Al berts Frères. Bioscoop, Gr. Markt: Voorstellin gen. Soc. Vereen iging: Voorstelling, 8 u. voorstellingen, 8 uur. SL Bavo, Smedestraat: Bioscoop voorstellingen, 8 uur. Kleine Vereeniging: Bal, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1174. Onze Wethouder van Onderwijs Menschen die onze verhouding tot den.heer Vincent Loosjes kennen, zul len misschien vragen, of het niet be ter ware geweest, hem in de reeks der wethouders over te slaan. Maar het feit, dat hij in de vennootschap die Haarlem's Dagblad uitgeeft, pre sident- en gedelegeerd commissaris is. kan mijns inziens geen reden we- j zen om zijn portret en persoonsbe schrijving achterwege te laten. Inte gendeel. ik ken hem daardoor immers juist beter, dan ik vele anderen ken en bovendien heeft Haarlem's Dag blad met den heer Loosjes als wet houder van onderwijs gce- nerlei relatie. Hij is een veel te cor rect man om zijn verschillende func- liën met elkaar te verwarren, geeft ons dus evenmin als aan redactiën van andere bladen inlichtingen over gemeentezaken en onze redactie vraagt hem daar ook nimmer om. Zoodat de wethouder van onderwijs, wil ik maar zeggen, ons even ver of even na staat als zijn collega van fi nanciën of van openbare werken. Op ons nlaatje is de heer Loosjes getroffen, terwijl hij van Café Brink- mann naar de Rands*-->rea<iering gaat. Het gebeurt hem namelijk meer malen, dat hij geen tijd heeft om naar huis te gaan koffiedrinken en daar om den inwendigen mcnsch bij Brink man n versterkt. Want van de vier wethouders is hij hot waarschijnlijk, die do meeste uren op het Stadhuis doorbrengt, Vier van de zes werkda gen is hij er stellig te vinden, niet alleen en niet in de eerste plaats om de vergaderingen van B. en W. bij te wonen, maar vooral om de vele be sprekingen te houden, die aan het ambt onafwijsbaar zijn verbonden. In hooger, middelbaar en lager onder wijs zijn er natuurlijk altijd directeu ren, leeraren, hoofden, onderwijzers, die iets te behandelen hebben, verder zijn er de commissies van toedicht en last not least de vele sollicitan ten, bij het onderwijs natuurlijk tal rijker dari in welke andere afdeeling van gemeentelijk beheer ook, die het en zeker niet ten onrechte noo- dig vinden, zich bij den wethouder lo komen voorstellen. Met verschillende kans op succes natuurlijk, want voor elke vacature kan maar éen de gelukkige wezen, de meeslen moeten worden teleur gesteld. Maar in ieder geval kunnen alle bezoekers zeker zijn van twee dingen, vooreerst dat zij door den wethouder van onderwijs vriendelijk worden ont vangen en in de tweede plaats, dat hun niet ten onrechte uitzicht op be noeming gegeven wordt Het eerste is toe te schrijven aan het geduld van den heer Loosjes tegenover ieder, die hem bezoekt. Al heeft hij negen be sprekingen achter den rug, de tiende man die komt vindt hem onverander lijk kalm en aandachtig. Blijkbaar is onze wethouder van onderwijs door drongen van deze onomstootelijke waarheid, dat deze tiende man het toch niet helpen kan, wanneer dene gen voorgangers hem hebben ver moeid en, misschien, verveeld. Een andere karaktertrek die hem kenmerkt, is meegaandheid. Etf zijn in onze verhouding tegenover onze medemenschen zooveel dingen, die we zouden kunnen toegeven en inschik ken als we het maar verkozen, klei nigheden als men wil, maar die het leven toch zooveel aangenamer en ge makkelijker maken. Maar dingen, let toch over een Innerlijke qualiteit spreek, mag ik wel even ook van een uiterlijke gewagen. De wethouder is namelijk een der best gekleede perso nen in onzen Raad- De camera heeft op onze teekening aangetoond, dat hij naar de vergadering gaat in de gekleede jas. De meesten komen er in hun colbertje. Is dat een tegen stelling Neen. Hel zijn niet de klee- ren, die het Raadslid maken en men kan een goed voorstel of een heldere rede evengoed van een korte als van een lange jas verwachten. Keurigheid in kleeding is eensdeels een zaak van gewoonte, anderdeels bewijs van een streven naar correctheid in ieder op zicht. Ik heb aangetoond, dat de wet houder van onderwijs dfe eigenschap ook bezit in innerlijken vorm, waar ze beter billijkheid en welwillendheid tegenover iedereen kan heeterv Dit en zijn ernstig verlangen om de openbare zaak met al zijn kracht te dienen, maken hem tot een sympa thiek en tot een goed wethouder. J. C. P. EEN VISSCHER, DIE OPGEVISCHT WERD. Gisterenmiddag vermaakten eenigo jongens zich met hengelen in den Gasthuissmgel en hadden als zit plaats de palen van het paardeawed gekozen. Spoedig kregen de visschers ruzie en 't eind der historie was, dat een van hen. Jan K. geheeten, in het waler tuimelde. Door een schipper en door zijn ka meraden werd hij op het droge ge-' bracht en daarna in triomf naar zijn woning aan de I.i nschotenstraat ge bracht. De jongen was zwart van de modder. EEN GOEDE BEGELEIDER. Gisteravond ongeveer negen uur werd op de Dreef nabij het Florapark een aldaar wandelende dame door twee verdacht uitziende personen aangehouden en haar om geld ge vraagd, voor nachtlogies, zooals zij zeiden. Plotseling sprong onder woe dend geblaf een groote hond op hen af en had de dame, aan wie de hond toebehoorde het dier niet ge wet, Idie bulten beginselen omgaan en groote lijnen niet raken, want dat opzicht geeft de wethouder niet toe. Dat is dezer dagen nog gebleken, bij het praeadvies van B. en W. over het verzoek van de afd. Haarlem van den Bond van Nedcrlandsche Onder wijzers, betreffende de ambulante hoofden. Met hun meening over het hoofdschap is de wethouder van on derwijs (het blijkt uit het voorstel van B. en W. tot afwijzing) het niet eens en men kan er zeker van zijn, dat hij zijn weg zal blijven gaan, ook al zou den een balf dozijn nadere toelichtin gen of deputaties trachten, hem daar van af te lokken. Het eigenaardige, niet te omschrij ven, ook niet te leeren, dat den waren man van gezag kenmerkt, wordt dan ook bij den heer Loosjes niet gemist. Wanneer mijn meening juist is, dat dit ge^ag door hem die het draagt nooit met woorden moet worden uit gesproken, maar door ieder die met hem in aanraking komt, behoort te worden gevoeld, dan bezit onze wet houder van onderwijs de eigenschap in haar besten vorm. En nu ik dan Stadsnieuws Stoel en Spree. In de schouwburgtent op de Park laan worden gedurende de kermis door het gezelschap van Stoel en Spree voorstellingen gegeven. Aange kondigd wordt „Parfum", een Parij- sche sucuis-klucht waarin de hoofdrol vervuld wordt door den heer M. Snree. In verschillende plaatsen is dit stuk al met veel succes opgevoerd. RIJKS-VEEARTSENIJSCHOOL TE UTRECHT. Voor het veeartsemjkundig examen is o. m. geslaagd de heer C. F. van Oven. alhier. NED. BOND v. LICH. OPVOEDING. In de voortgezet Ie wedstrijden won „Maïs" te Haarlem met gymnastiek den eersten prijs met 233 3/4 punten. Den personeelen prijs won sergeant Könings, van „Mars" met 49 punten. Staalbad Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 79 personen bezocht. roepen, dan zouden zij zeker kennis met zijn tanden hebben gemaakt. Wij selijk kozen de kerels spoedig het ha zenpad. ROOMSCH KATHOLIEK ONDER WIJS. De Commissie van bijstand in het financieel beheer der R. K. Parochi ale Jongensscholen te Haarlem, heeft het zesde jaarverslag uitgebracht. Daarin wordt wederom, evenals vroeger geklaagd over de te geringe belangstelling der Ilaarlemsche Ka tholieken in hun onderwijs. In de Parochie van O. L. Vrouw trad dit jaar als Commissaris op de Weleerw. beer S. A. de Boer. In 1909 werd in de volgende paro- chieên ontvangen aan collecten, bij dragen en giften: In de parochie van de Sint Bavo 977.65; van de St. An- tonius f 906.71; van het H. Hart (bij kerk) f 286.22; van St. Elisabeth en Barbara f 269.98; van den II. Joseph I 1085.33; van O. L. Vrouw 1020.71 1/2 van St. Jan f 322.99 1/2, totaal f 4869.60. Het aantal contribuanten bedroeg 495. In 1908 waren er 583 contribuanten en werd ontvangen I 5196.92. 1909 leverde een batig saldo van f 4837.55, hetgeen 359.37 minder is, dan in 1908 en f 1033.12 minder dan in 1907. Er wordt voorts in 't verslag mee gedeeld, dat de Parochiale Kerkbestu ren van St. Joseph (Jansstraat) en van den St Bavo (Leidsche vaart) eLk terrein hebben aangekocht om daarop nieuwe schalen te bouwen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 5 timmerlieden, - machinale houtbewerkers, wa genmaker, meubelmaker, 1 mo delmaker, 3 metselaars, 7 opper lieden, 2 stucadoors, 3 witters, 6 machinebankwerkers, 2 monteurs, 10 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers, 1 vuurwerker, 1 ketelmaker, 4 burgersmedjn, 3 machinisten, 6 sto kers, 3 electriciens, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, i ko perslager, 5 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 6 schilders, 2 behangers, stoffeerders, bloemist, 8 tuin lieden, 4 grondwerkers, 2 bakkers, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 10 ma gazijnknechts, 9 loopknechts, 2 huis knechts, sigarenmakers, b kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 2 letter zetters, lithograaf, binders, 14 losse werklieden dienstboden, 7 werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., boutdraaier. SOC. VEREENIGING. Ilaarlemsch Muziekkorps gaf, on der directie van den heer Kriens, Vrijdagavond een symphonie-coiicert in den tuiu der Sociëteit voor de le den. Meer en meer wordt het gebruik, in den zomer strijk-concerten te ge ten, inplaats van harmonie-uitvoerin gen. Voor zoover de omgeving zich daartoe leent, wat in den tuin dei Sociëteit met zijn nis in den muziek tempel en zijn beperkten omvang wei het geval is, mag deze ruil als een verbetering gelden. In artistieken zin staat-de strijkmuziek hooger dan de blaasmuziek. Met aandacht werd dan ook het programma gevolgd, wat werken van Fall, Thomas, Strauss, Bekker, den jongen Kriens en Gumie bevatte. Van Strauss do entre-acte uit de Tausend und eine Nacht, waarin do componist zich vermaakt schijnt te hebben met het leveren van een fantasie op een toonladder. En van den jongen Kriens (den Amerikaanschen de andere zoon van den directeur is re- petiteur aan de opera te Parijs) twee escjuisses voor strijkkwintet, uit Verre landen en valse coquette, beide wel-terecht door den componist schetsen genoemd en waarvan de eerste in zijn subtiele, soms ietwat bizarre klankcombina ties de concertzaal noodig heeft om tot haar recht te komen, de tweede een slechts even aangeduid, elegant walsmotief geelt, dat de toehoorder gaarne wat meer zou zien uitge werkt. Het publiek gaf met de beide com posities zijn groote ingenomenheid te kennen. Als solist trad op de heer Chr. VV. F. de Vos, vroeger aan onze Ncder- landsche Opera, nu heldentenor van de Vlonmsche opera te Antwerpen. Zingen in de open lucht is een waag stuk, dat de heer De Vos evenwel niet behoeft na te laten, daar zijn krach tige en goed klinkende stem overal in den tuin goed te hooren was. Hij droeg met orkestbegeleiding de gevangenis-aria uit „Herodiade" en het Graaisverhaal uit „Lohengrin" voor. Niemand behoeft een taalkundige tc wezen, om over operateksten te glimlachen, maar wanneer ze boven dien nog leelijk vertaald zijn, gaan ze de perken der dragelijkheid zeker te buiten. Ten bewijze daarvan schrijven we een regel of wat van het Graalverhaal af. met weglating van de taalfouten Zii heet de Graal en zalig reinst ge- looven Werd zijne ridderschap door hem ge bracht. Wie nu de Graal ten dienst zich heeft verkoren, Die wordt gesterkt met boven aard se ho macht. Voor hem is alle booze list verloren, Als hij hem ziet, wijkt hem der doo- denmacht Gewrongener kan het niet. Wij we ten wel, dat metrisch vertalen moei lijk is, maar hier is toch blijkbaar een. koekebakker aan het werk geweest. Nieuwe zaak. De heer J. Kort zal vanavond ie: het perceel aan de W armoesstraat no. 27 een nieuwe zaak in ijzerwaren openen. Zoowel gereedschap voor den werkman, als hetgeen de huismoeder voor haar keuken noodig heeft, is in deze zaak te krijgen. De magazijnen zijn goed voorzien, zoodat de keuze allerminst beperkt is. De uitstalkast Ls smaakvol met spijkertjes-in-figu- ren aangelegd. Men verzuime niet er vanavond een kijkje te nemen. Haarlem voorliijgegaan. Bij Kon. besluit van 17 Juli, aldui lezen we in de Staatscourant van gis teravond, is bepaald, dat in de ge meente Lisse een Rijkstuinbouw-win- terschool zal wo-rden gevestigd. Hoewel we, door omstandigheden geen algeheele zekerheid konden ven krijgen, is het zeer waarschijn lijk, dat deze onderwijsinrichting de tuin bouwschool voor de bloembollenteelt is, waarover tusschen Haarlem en Lisse de strijd ging om de school binnen hun grenzen te krijgen. Haarlem heeft dus gefaald, zeker tol teleurstelling dergenen, die onze stad in de toekomst het algeheels centrum der bloembollenteelt wensch ten. Naar wij vernemen zal de heer K. Volkersz, Rijkstuinbouwleeraax hier ter stede, als directeur der school op- i treden. KRAAMBESCHERMING DOOR KRAAMVERZEKERING. Ons wordt verzocht het navolgende te plaatsen Op initiatief en onder voorzitter schap van Dr. Th. H. van de Velde, had dezer dagen te Haarlem de con- stitueereude vergadering plaats der Vereeniging „Kraambescherming door Kraamverzekering". Deze vereeniging is de eerste in ons land, die wil trachten, door het ope nen van de gelegenheid tot vrijwilli ge Kraamverzekering, de vrouwen, die slechts over een klein inkomen hebben te beschikken, tegemoet te ko men in het bestrijden der uitgaven, die de geboorte van een kind met zich mede brengt. De bedoelde uitga ven zijn voor vele gezinnen moeilijk te dragen, geven mede aanleiding tot onvoldoende rust en onvoldoende voe ding in het kraambed en noodzaken niet zelden hel onafhankelijke gezin lot het inroepen van liefdadigheid. Om dit te voorkomen, het „knappe gezin", dat gaarne voor zich zelf zorgt, in staat te stellen zicli door do geregelde betaling eener kleine con tributie van etne uitkeering bij beval ling te verzekeren, daardoor de moe der van zorg te ontlasten en haar de gelegenheid te geven, tot een volledig herstel van krachten, is in hoofdzaak het doel.dezer vereeniging. Zij vormt te zamen met het te Haar lem reeds sedert 5 jaren werkend® „Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen- en met den „Raad van bescherming voor den zuigeling" een thans volle dig complex van instellingen voor kraam- en zuigelingen-bescherming. Hoewel het de bedoeling is het be ginsel der „seif-help" (helpt-u-zelven) zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen, zal de nieuwe vereeniging den steun der in haar streven belangstel lenden niet kunnen ontberen. Zij beeft dezen steun en belangstelling reeds ondervonden door de toezegging van cenige gelden, die den grondslag zullen vormen voor een te stichten waarborgfonds. De vereeniging stelt zich nu voor, om naast hen, die lot het lidmaatschap toetreden ter wille van de uitkeering, ook diegenen tot deelneming op te wekken, die niet voor uitkeering bij bevuiling in aan merking kunnen of wenschen te ko men Wanneer ook de vrouwen, die tot de laatstgenoemde groepen behop- ren, in een voldoend aantal toetre den. zullen de „slechte risico's", n.l. zij, die dikwijls hun recht op uitkee ring doen gelden, en de „goede risi co's". n.l. zij, die op geen uitkeering aanspraak maken, tegen elkander op wegen. Op deze wijze kan een „mu- tualité malernelle" (wederkeerig hulp betoon tusschen moeders) tot stand komen, waarin de vrouwen elkander steunen. Nadere bijzonderheden omtrent do wijze van werken, toetreding tot het lidmaatschap, het bedrag der contri butie en der uitkeering, zullen worden bekend gemaakt, wanneer de aange vraagde Koninklijke Goedkeuring op de statuten zal zijn verkregen. Het voorbereidend Colnité. bestaan- ,de uitDr. Th. II. van do Velde. Ra-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1