NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28» Jaargang. No. 8313- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERT E N TIN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 JV;-Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd rs (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/I' Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-05 aT 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. oSuSsteSSSlaiWorHirien.' I I 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. (£><£>- <2 "J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam, fejephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 2 AUGUSTUS. Gr. Kerk Orgelbespeling, 1—2 uur. Kruisstraat 45/47 Tentoonstelling leckeningcn Gemeentebedrijven, 126 uur. Soc. VereenigingVergadering „Koninginnedag", 9 uur. Brongebouw Tooneel-, Specialitei- cen- ou Revuevoorstelling, 8 uur. Schouwburg „Do Kroon"Ned. Operette-Ensemble„De gescheiden vrouw", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Too- neelvereen. „Arsène Lupin", 8 uur. Schouwburg Stoel en Spree „Par fum", 8 uur. Soc, Vereeniging Henri Ter Hall. Voorstelling, 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstellingen, Alberts Frcres. Biosc Gr. Markt: Voorstellingen. Sint-Bavo, SinedestraatBioscoop- Voorstelling, 8 uur. KI. Vereeniging: Bal. 8 uur. De Vllegweek te Heerenveen. (Van onzen bij zonderen berichtgever). In Heerenveen zal gevlogen wor den I Reeds eenige weken ta voren werd deze blijde tijding den volke ver kondigd. Nu eens niet in Amsterdam of Den Haag, do steden, die bijna steeds het eerste snufje op elk gebied Lebben, maar in een Friesch plaatsje zou de eerste Ncdcrlandsche vliegweek geor ganiseerd worden, en wel met een Hollandschen aviateur. Ja, heusch, het stond er. Te Heerenveen op het welbekende ThiaJfs-terrcin zouden ondernemende mannen laten zien, wat indertijd te Leur en te Amsterdam zoo jammerlijk mislukte, en waarin alleen de Fransehman Lcfcbvrc, thans helaas reeds verongelukt, indertijd te Den Haag na eene serie mislukte proef tochten, eenmaal slaagde. En daar een dagblad bij de nieuw ste nieuwigheden zooveel mugolók vertegenwoordigd dient te zijn, beslo ten w ij er heen te gaan. Het i? een heele reis van Haarlem naar Heerenveen. En in gedachten ziet de lezer reeds de lange spoorbaan Haarlem Amsterdam Amersfoort ZwolleMeppèlHeerenveen voor oogcji, die wij moesten afleggen om ons doel te bereiken. Maar dan vergist hii zich. Wij de den het veel gemakkelijker. In Am sterdam namen wij de zeer gerieflijk ingerichte, flinke salon- en nachtboot, de „Heerenveen". van de Holland— Friesland-lijn, die 's avonds om 12 uur van de De Ruytcrkade te Amster dam vertrekt en te ruim 5 uur na ecu heerlijk zeetochtje te Lemmer arri veert. om vervolgens binnen enkele uren met de tram te Heerenveen aan te komen. Toen wij te Amsterdam aan boord stapten, ontmeetten wij aldra een liaarlemmcr-IIcerenveener, die met weinig trotsch was op zijn geboorte plaats. die zoovéél durf toonde. Dat hadt je niet gedacht van Heerenveen, was z'n eerste begroe ting. Neen, dat hadden wij zeker niet gedacht van dat Friesche dorp, dat daar zooveel durf en opdememiugs- jzeesl hoinschte, waardoor bet weldra een wereldnaam zal hebben. Want reeds nu zijn de eerste goed geslaagde proeftochten op Zaterdag naar alle oorden des lands en daar buiten vermeld. Omtrent deze vluch ten vernamen wij Zaterdagavond omstreeks half ze ven heeft de heer Van Maasdijk zijn eonsten proeftocht gehouden, die uit stekend geslaagd is. Hij vloog 1 mi nuut lli seconden lang, op een hoogte van 25 h 3D meter. Eerst ging het in de richting van Heerenveen. Dicht bij de gevangenis werd kalm gedraaid, toen ging tiet over hooge boomen tot bii den kerktoren en verder naar het punt van opstijging terug, liet landen ging prachtig. Het weer was blad stil. liet publiek enthousiast, zoo zelfs, dat toen wij er Zondag met ecjiigen over spraken, dezen nog in verrukking waren over hetgeen zij ge zien haddon. 't Was prachtig, verrukkelijk, men werd a I.-, het wmo aangegrepen door een niet to beschrijven gevoel van be wondering, wuardoering en aandoe ning. ..Krek ais een ooievaai ging ie de hoogte in, zweefde over hel, veld en etriek neer", 't was werkelijk mooi, verzekerde ons ten overvloede nog een beambte. Nu wij wilden het gaarne gelooven, het moet bepaald indrukwekkend ge weest zijn. En hoewel het Zondag hevig regen de, toen wij 's morgens vroeg onze eerste opwachting op het nog verla ten mei vlaggen versierde terrein maakten, hadden wij toch een stille hoop, dat de koene aviateur ook nu weder zou vliegen. Om echter zekerheid te krijgen gin gen wij den heer Van Maasdijk in zijn hotel opzoeken, waar hij ons zeer welwillend te woord stond. Wat denkt u vandaag van het weer was natuurlijk onze eerste vraag. Is het good om te vliegen Dat kan ik nu nog niet zeggen, dat hangt er geheel van af, of het vanmiddag regent of waalt .Vóór 5 uur ga ik in geen geval op, en ook ben ik niet van plan om te wagen. Waarom wacht u tot 5 uur Omdat na 5 uur de lucht in den recel veel kalmer is en niet meer werkt. cene medcdeeling, die wij van dezen luohtmensch gaarne voor waarheid willen aannemen. Hoe is uw oordeel over hel vlieg terrein Voor een Ijs- en renbaan Is het bepaald een mooi terrein, maar voor een vliegterrein is liet wel wat klein, al is het ook G II.A. groot. In Frankrijk heeft men vliegvelden van GOO H.A. Maar een geluk is het, dat de ruimte om het terrein geheel vrij is, zoodat ik zoo noixlig ook op de omliggende velden kan landen. Iicbt u al meer gevlogen Ja, in Frankrijk muil mooiste vlucht was die gedurende 35 minuten op 100 M. hoogte te Mourmelon, nabij het militaire kamp van Ch&lons. Eind Mei heb ik in Frankrijk mijn diplo ma als aviateur behaald, waarna ik mij nog eenigeu tijd Lu Frankrijk ver der bleef bekwamen, om thans in Ne derland mijn vliegtochten voort te zetten. Gebeurt het met vliegen, evenals met andere verrichtingen, dat meu er. den eenen dag beter voor gestemd ls, dan dan anderen Ja, zeker, mijn persoonlijke stem ming heeft veel invloed. Als ik er niet geheel in opga,, ais ik mij niet in stemming gevoel, maak ik nooit lange tochten. Maar is het tegenovergestel de het geval, dan is het mij wel eens gebeurd, dat ik 35 minuten in de lucht bleef. Het was op een heerlijken ochtend in den voorzomer bladstil, de zon kwam juist op. Ik geraakte toen zóó in extase, dat ik wel naai den hemel had willen vliegen. Hel was gewoonweg verrukkelijk Hebt u al eens een ongeluk ge had Ja, zeker, ik heb met alles reeds kennis gemaakt. Het gebeurde op 21 April j.l. Nadat ik met niiju Biériot-toestel twee rondten gedaan had, viel ik door hot breken van een draad naar beneden, gelukkig zonder mij erustig te bezccren mijn toestel was echter geheel verloren, mij ceri schadepost opleverend van 15.000 francs alleen mijn motor was nog bruikbaar. Thans bezit ik een 50 P.K. biplan Sominer, een toestel, dut eene waarde vertegenwoordigt van ruim 28.000 francs of ongeveer 115.000. Bestaat er dadelijk gevaar voor u en de toeschouwers, wanneer in de lucht uw motor eens weigert Dat gevaar is voor mijn 7-cylin- der-molor niet zoo groot, daar bij weigering van enkele cylinders de motor evengoed al is het dan ook langzamer blijft doorwerken, zoo dat plotseling dalen zoo goed als uit gesloten is. Zelfs zet ik op een 20 me ter boven den beganen grond voor het dalen mijn motor wel eens stop. Heel kalm, als sprak alles vanzelf, deed de jonge, sympathieke aviateur, die op allen een hoogst gunstigen in druk maakt, zijne modedtelingen. Zijn gcheele houding getuigt van vastberadenheid en overleg. Hij is iemand, die zich vér houdt van roeke loosheid cn die zich door het publick niet laat beïnvloeden. Hij laat zich niet forceeren, wanneer de omstan digheden niet gunstig zijn. Dat is he laas onder den drang van hel, publiek reeds te veel gedaan, en heeft reeds aan eenige vliegers het leven gekost. En dat is den flinken, jongen man nog te lief. Nu, daar kunnen wij best, inkomen. Derhalve geen waaghal zerij. Vóór wij vertrokken, deden wij on zen vriendelijken sportman nog deze vraag Komt u ook in Haarlem vliegen Dezer dagen deed een desbetreffend bericht de ronde Zijn antwoord luidde Voorloopig niet. We! in Den Haag binnenkort. De directie van het Brongebouw had mij met het oog op de Sport-teiitoonstelling wel daarover geschreven maar ik heb haar ge vraagd, of het terrein groot genoeg was en of liet vrij stond, twee dingeD, die zij helaas ontkennend moest beantwoorden. Het Thialf-terrein, wel tienmaal zoo groot als dat van de Bron, en ge heel door landerijen omringd, noem de de heer Van Maasdijk nog te klein. Natuurlijk dat het Brongebouw- terrein voor vliegen dan geheel onge schikt is. Iets ander was, en dat zou hij ln ernstige overweging nemen, om mis schien binnenkort op het terrein van Woestduin vliegtochten te orgamsce- ren. Wij willen hot hopen en met den weuscli, dat hij ons en de vele van el ders gekomen toeschouwers des mid dags niet zou teleurstellen, verlieten wij het energieke jongniensch, den eersten Hollandschen aviateur, die deze week nog zal trachten het Hol- landscbe record van 24 min. 33 sec., ten name van Lefebvre te Den Haag, te verbeteren. DE BEZICHTIGING VAN HET „BIPLAN SUMMER". Des middags op het feestterrein, waarop een muziekkorps zijn vroolij- ke tonen deed weerklinken; waar een meuschenhuag van naar schatting 8000 personen om het open gehouden midden-terrein was geschaard, en de vlaggen van de verschillende gebou wen ui den voor vliegen wel wat te sterken wind lustig wapperden, heb ben wij het vliegtoestel in de hangar van nabij bezichtigd. Jonge-jonge, wat is het een luchtig dingetje Het houten geraamte, het viagjes-achtige stuortoestelletje, de tweebladige houten schroef, o. ma ken geen van alle den indruk van groote kracht. Alleen de motor maakt daarop eene uitzondering. Maar als even later motor en schroef te zamen in werking worden gesteld, het wijd- wicbelige ding, dat vliegtoestel heet, staat te schudden, de grashalmen op een meter of tien afstand neerbuigen, de haren en kielen der werklieden ln de omgeving fladderen, dan eerst ont waart men hoe degelijk dat lichte, eenvoudige toestel van latwerk, stan gen en draadjes, in elkander zit, welk een enorme kracht en luchtdruk de motor en de schroef te weeg brengen, en krijgt men respect voor het men schel ijk kunnen. DE HEER VAN MAASDIJK KOMT OP HET TERREIN. Omstreeks half vier komt de avia teur. vergezeld van zijn zuster en broeder, ook een bekend sportman op het gebied van bardloopen en auto mobilisme, op het terrein. Het muziekkorps zet bet Friesche volkslied m de duizenden toeschou wers juichen, en onder een algemeen enthousiasme bereikt de held van den dag do loods van zijn vliegtoestel. Na eene korte inspectie wordt het togglel door een achttal personen naar buiten en op het middenveld gereden, waar de belangstellenden het goed in oogenschouw kunnen nemen. Ondertusschen onderhoudt de avia teur zich met enkele bekenden, om zich vervolgens in het bekende lucht- schipperspak te steken, dat mijn heer Van Maasdijk vergeve .ons de op merking veel op een boevenpakje gelijkt. Tegen 5 uur werden buiten de eerste toebereidselen gemaakt, nam de aviateur eens op z'n zetel plaats, liet de motor eens flink doorwerken, en stapte weer kalm af. Evenals zijn Fransche monteur is hij een groote liefhebber van cigaretten. Na,uweliiks is de eene cigaret opgerookt, of de andere is reeds weder in zijn mond tichtbaar. Zoo rookende, nu en dan een praat- ie met de bevoorrechten op het afge sloten gedeelte makend, laat hij den tijd passeeren, af en toe eens naar de lucht en de vlaggen kijkend, om dan met een bedenkelijk gezicht tc zeg gen ,,'t waait nog te hard ik heb geduld als het publiek het nu ook maar heeft", want dat is een eerste vereischte voor hen, die vliegtochten gaan bijwonen. In Frankrijk hebben wii wel eens tot 8 uur gewacht. En toen woei het nog flink. En om half negen was de wind ineens gaan lig» gen, en maakten wij nog een mooie vlucht van meer dan een kwartier, waarover het publiek in bewondering geraakte. Nu, het Friesche publiek schijnt ons heel wat gemoedelijker toe, dan het Zuidelijke met zijn opstuivend ka rakter. Geen enkele kreet deed zich hooren, toen ook om lang na vijf uur nog geen poging tot vliegen werd ge daan. Kom daar eens in het onstui mige Zuiden mee 1 DE EERSTE TOCHT. Eindelijk, om ruim half zes, nadat inderdaad de vlaggen wat slapper waren gaan hangen, nam de aviateur weder in zijn toestel plaats, om nu werkelijk den eersten tocht in het pu bliek te gaan ondernemen. Met «en reuzen vaart, onder het hoera geroep van de omstanders, ijlde het toestel over het veld, een oogeii- blik. slechts één enkele seconde, ging het eenige meters de hoogte in, om aan het einde van het veld te dalen. Eenige minuten later werd de proef van die zijde, thans naar de richting van de loods, herhaald maar ook nu kwam het toestel slechts enkele me ters van den grond, om nabij het punt van vertrek wederom neer te komen. Weer stapte de aviateur uitde wind. vooral de rukwind, wanneer boven het bosch kwam, was nog te hevig, zou een tuimeling mogelijk kunnen maken, en het veld is van te eel greppels en slooten voorzien, om deze moeilijkheden te kunnen ontwij ken. Dus maar weer gewacht! Kalm stak de aviateur z'n cigaret je weer aan en dampte er lustig op los. Het publiek vroeg of er nu ge\ logen was of niet, waarop een bestuurslid heel gemoede lijk antwoordde dat men dat zelf maar eens moest uitmaken, want dat ook hij zich nog nimmer in de edele vliegsport had begeven, en derhalve zeer moeilijk deze lang niet gemakke lijke vraag kon beantwoorden. Intussclien werd het al later en la ter. Zij, die met boot en trein gekomen waren, moesten heen, omdat het ver- trek-uur begon te naderen. Dunner werd de haag der omstanders. En wij begonnen te wanhopen, nog een goe de vlucht te zullen zien. toen eens klaps. omstreeks half zeven, een luid gejuich aankondigde, dat de aviateur nogmaals eene poging zou doen. Do motor werd aangezet en luide toegejuicht, rolde het toestel weder om over het veld tot nabij het einde. Toen, plotseling, ging het toestel in schuin-voorwaartsche richting de hoogte in hooper en hooger, boven het bosch eene geringe kanteling van wege den Invallenden wind, om daar na regelmatig, prachtig, statig, over boomeugroepen en om kerktorens heen te zweven. De heer Van Maasdijk vloog, door kliefde het luchtruim met een vaart, crooter dan van een auto op den weg. Op eene hoogte van een 50 meter zag men het toestel zijn weg vervol gen, regelmatig hoorde men de motor werken. Nog een prachtige zwenking om een dorpstoren heen, en toen met duizelingwekkende vaart kwam het op het feestterrelu aan, vlak boven het middengedeelte, om geleidelijk zwe vende in schuin-voor-benedenwaart- sche richting prachtig te dalen. Het publiek was verrukt, verbrak de omrastering, Jiep op den aviateur toe, hief hem op de schouders en droeg hem jubelend rond. Het was dan ook een onvergetelijk oogenblik. De gewaarwording, die men krijgt bij het opstijgen, bei vlie gen, het dalen, ze is niet in woorden te brengen. Het maakt indruk, men voelt iets in z'n binnenste trillen.... Men krijgt diepen eerbied voor de uitvinders, maar ook voor den man, die met zulk eene groote zelfbebeer- sching het toestel door de hoogere luchten doet zwenken en zweven. Drie minuten 59 3/5 sec. had de heer Van Maasdijk gevlogen. Wij zijn blij, dat we deze schoone vlucht hebben bijgewoond, en zullen haar niet spoedig vergeten. De verdere gelukwenschen en ge beurlijkheden hebben wij niet kunnen bijwonen, want ook nu was de tijd van vertrek voor ons aangebroken, daar wij op tijd terug moesten zijn in de Spaarae-stad, ten einde zoo ge trouw mogelijk onze bevindingen te kunnen mededeelen. Hetgeen hierboven is geschied De vliegtochten worden nog gehou den op 1, 2, 3 en 4 Augustus. Stadsnieuws Uitbreiding Lagere Scho len. Uit de ter lezing gelegde Raads stukken blijkt, dat voor de vergroo ting van school No. 6, aan de Tempe liersstraat, noodig is, dat de ten noord-oosten gelegen gemeentegrond, ter grootte van 697 M2., aan de school worde toegevoegd. De gym nastiekzaal krijgt eene oppervlakte vuil 8 bij 14 M. De grond heeft een waarde van 1 10.000. School No. 8, aan de Haarlemmer- liedestraat, krijgt een gymnastiekzaal die 11.80 bij 7.30 M. groot is. Do Commissie van Blistand heeft de plannen goedgekeurd en de districts schoolopziener ucht, dat de uitvoe ring er van belangrijke verbeteringen in beide gebouwen zal ten gevolge hebben. EINDEXAMENS II. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Van de 24 candidate» der 4e groep zijn geslaagd L. H. Berdenis van Berlekom, E. Bruynsteen, B T Bijleveld, P. T H. Storm van Leeuwen, II. Lever, W. C. Rijkeboer, W. L. Stibbe, H. F. Ie Sueur, L. Cohen Tervuert, C. J. M. v. d. Weiden, allen van Haarlem, D. J. A. C. Bakker, IJ. Jongstra van Den Helder, II. Honig, P. Prins Cz. van Zaandam, J. H. B,. Kernkamp cn C. Maas van Hoorn, J. D. Mulder, mej. N Nobel en II. C. Dolk, extraneï. Eén candidaat trok zich terug. Vier candidaten zijn afgewezen. Een brutale inbraak. In de Dubbele Buurt aan 't Zuider- Buiten-Spaarne woont in het perceel No. 19 mejuffrouw A. van Loon, een 79-jarige vrouw, die daar een vee houderij drijft. Het huis is gelegen op een erf, van den openharen weg gescheiden door een ijzeren hek en houten deur. De woning is een dub bel hu's met twee voor- en achterka mers, gescheiden door een gang.- «-en keuken en zolder. Tegen de woning grenst de koeienstal, die met een deur toegang geeft tol de keuken, en waar van een raam uitkomt op hei erf. Inwonend zijn «jen nicht, mej. C. van Loon, oud 49 jaar, een 24-jarige dienstbode en een 22-jarige knecht De eigenares slaapt in een der voor kamers (links van de voordeur', de nicht in de keuken en de dienst bode en de knecht op den zolder. Na deze uitvoerige beschrijving zal de lezer zich wel een voorstelling van dit huis kunnen maken Dit ls ook noodig, orn de omstandigheden te be grijpen, waaronder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag daar is ingebro ken. De inbrekers vermoed wordt, dat het v meer dan één geweest is hebben zich toegang tot het erf ver schaft, door de deur in het hek, die niet 'gesloten wordt. Op het erf heb ben zij het raam van den stal opge schoven, waardoor ze in den stal kon den klimmen. Vandaar zijn ze door de keuken in de gang der woning ge komen. De voor- en achterkamers waren niet gesloten, zoodat zo het ge makkelijk hadden, In de voorkamer, rechts van de voordeur, staal een linnenkast, die wel gesloten was, maar waarvan de sleutel met andere sleutels zich in kistje bevond, dat op tafel in die kamer stond. Met dien sleutel is de linnenkast geopend. Uit een landje ziin ontvreemd een oude donker- bruin-lederen portefeuille, inhouden de twee bankbiljetten van (300, twee van f 200, één van f 60, één van f 25, tien van f 10 benevens een grijs-lin nen zak, gemerkt met roode letters C. B.. waarin ongeveer 80 aan zil vergeld, tezamen dus (1265. Ook wordt een zwaar gouden re montoir dameshorloge met bewerkte buitenkast vermist. Ook hebben de inbrekers een be zoek gebracht in de voorkamer, waar mejuffrouw A. van Loon sliep. Daar hebben ze uit, een laad je van een on gesloten penantkastje meegenomen, een donkere beugelzak zonder beugel, waarin ongeveer 2 aan klein geld. In deze kamer lag een vrij groote hond in een mand voor de bedstede, terwijl een klein hondje bij de juf frouw in de bedstede sliep De overige vertrekken zijn vermoe delijk niet door de dieven bezocht, daar niets wordt vermist en blijk baar alles onaangeroerd is gebleven, ofschoon \erschillende voorwerpen van waarde aanwezig waren. De dieven hebben door de voordeur de woning verlaten. De deur was be hoorlijk gesloten, maar de sleutel stak aan de binnenzijde in het slot. De deur werd Zaterdagmorgen om streeks vijf uur door de nicht open- gevonden, waardoor men de inbraak ontdekte. Door den arbeider H. Gieske, die om half vier de koeien kwam mel ken, was al ontdekt, dat het raam van den stal en ook de voordeur open stond, maar hij hoeft niet aan in braak gedacht en dus ook niet ge waarschuwd. De deur stond wel meer 's morgens vroeg open. namelijk als een der honden uitgelaten werd. Geen der huisgenooten heeft iets van de inbraak gehoord, allen zijn blijven slapen. Ook hebben de beide honden in de voorkamer niet aange slagen of geblaft evenmin eon groote hond, die in den stal lag. Omstreeks twee uur in nacht heeft de hond van den overbuurman Jonker, die in de gang bij do voordeur slaapt, aanhou dend en luid gebluft Vermoedelijk heeft deze dus wel iets gehoord. De politie is ijverig in de weer om de brutale inbrekers in handen te krijgen. Vermoedelijk zijn liet beken den, die wisten, dat juffrouw Van Loon veel geld in huis had. Ilct geld was afkomstig van den verkoop van een stuk land. Anders heeft zij nim mer zooveel geld voorhanden. Juffrouw Van Loon is niet tegen inbraak verzekerd. De Kermis. Vanmorgen Ie twaalf uur is de ker mis dan weer voor een week inge luid. Nauw had het carillon zoo met recht nu, Valerius' ,,'t Is nu een dagh van vroolyekheidt" ge klokke klingeld, en de zware metalen stem van den St. Bavo zijn twaalf bim- bam's uilgezongen, of.... in de lucht vlogen do schuitjes van de Turksche schommels, rond draaiden de cents draaimolens, en onder snerpenden fluite-jubel begonnen de slroomdraai- molens hun eindelooze wenteling. Te elf uur al begon men de malle molens te ontdoen Tan het somber- grauw gedoekte, dat al die schitter» pracht voor de begeer-blinkende oogen van 'n heele haag van jeugdige Haarlemmertjes tot nu toe had ver borgen. Bij iederen lap, die viel, ging ei een juichtoon op, want dan kwam c*r weer te voorschijn, zoo'n mooi wi< paard of een schuitje, of een draai' bakje.... En toen het sein-van-beginnen ge« geven werd, toen stormde het de mo lens binnen, om toch maar den eer sten rit te kunnen maken. Want dat is een ec-r onder ons opgroeiend ge slacht. de reeks van draaiingen mof den begin-keer te openen. De nou gat-kramen hadden al lang verkocht van Vrijdagavond al. .Clandestien" zou men het kunnen loemen. als dat woord niet zoo vree- selijk ernstig klonk. Het is nu al op het heele keruns' terrein één druk beweeg, de jong* spruiten trekken de moeders aan han den en rokken mee, om ze toch maar goed te laten zien al dai moois, waar van ze zoo vol zijn. Sommigen zie je een kaneelpijp zui« gen. anderen knabbelen aan eea zuurstok JE kerinis-artikelen. De Botermarkt is met dit alles wel in de verdrukking gekomendis heeft nu een plaatsje op het Verwulft gevonden, maar dat er zooveel al* anders zal verkocht worden, gecfl mensch is er, die het gelooft. Eén ding dient bovenal nog opga merkt het is goed weer I Ned. Israel. Gemeente. Naar ons wordt medegedeeld zijn d« heeren G. de Haan, B. J. Gompcrtz, L A. Glaser en M. Schoolmeester, die dit periodiek als leden van den ker« keraad aftraden, bij enkele candic daatsstelling herkozen. Staal water. De Drinkhal is gisteren en c-ergls teren door 110 personen bezocht. (Zie verder Stadsnieuws onder laaft ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. a afgelegd examen, afgenomen vanwege de Nederlandsche Vereeni ging voor Gemeentebelangen, is de akte van bekwaamheid voor de be trekking van gemeente-secretaris ol ambtenaar ter gemeente-secretarie, behaald o. m. door den heer Jhr. J. Schimmelpenninck, ambtenaar ter sc- sccrelarie van Bloemendaal. HEEMSTEDE. Gisterennamiddag werd in de Kamp laan, door een paard dat schrikte voor een vlag. de voorvork van de fiets van een dame stuk getrapt Zij zelf kwam to vallen doch liep rnet den schrik rij De berijder van het paard heeft ie schade vergoed. SPAARNDAM. Bloedige Vechtpartyen. Vol kalmen vrede, zoo heel in-rastig ligt 't dorpje Spaarndam in de groe ningen van rondom weggescholen aan 't stille water van 't Spaarne. Zonder veel stoornis gaat er 't leven tje alle dag monotoon-zachtjes, net als daar de wiege-wagende golfje* wegdeinen langs de oevers. Maar in de zomermaanden her bergt 't dorp, of eigenlijk de omstre ken een zeer roezig element, „de Bel- zen", zooals de Spaarndarnmers zeg gen, laudarbeiders uit Belgic, maar ook uit Zeeland en Noord-Brabant, die met den zomer naar 't noorden komen en in den herfst weer naar hun haardsteden terug keeren. Die lieden zijn een ruw slag, dit het den Spaarndarnmers moeilijk ma ken en bij 't geringste wat hun niet bevalt, 't rnes trekken. Zoo hebben zij in Spaarndam oen zegere onrust gebracht, die Za terdagavond en Zondagmiddag bloe dige vechtpartijen heeft ten gevolge gehad. Om eerlijk te zijn, moeten we er bij vertellen, dat ook de Spaarndarnmers voor een goed deel schuld hebben, daar zij iu plaats rustig naar huis te gaan, toen de eerste onaangenaamhe den Zaterdagavond waren voorge vallen de „Belzen" achterop zijn ge gaan, blijkbaar om ze, naar een hun ner zei, eens „af te drogen" De aanleldende oorzaak was. dat, toen eenige jonge Spaarndarnmers, dio op de sluis stonden te praten des avonds laat werden lastig gevallen door eentee voorbijkomende Beleen, die na een druk café-bezoek wat ru moerig waren geworden. Zij duwden een paar van de jongens op zij en kre gen twist Drie der Spaarndarnmers, hierover verbolgen, gingen de Belg«-u, dio zich inmiddels verwijderd had den, achterna, 't Waren Rokkes Lu cas. Willem Hartog en Dirk Koek. 't Was oen donkore avond, daar de maan nog niet opgekomen was. Daar*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1