concert werd gegevoo. Even lölflWrde da vreemde gast naar bot zonderlinge geluid, dot uit den muziekkoepel tot faam doordrong, toen keek bij met een paar domme oogen bet verschrikte „bultenpubliek" non, toen had hij ar genoeg van en ln snollen vaart ging het dwars door de menschanmassa, die angstig uiteen stoof. Een dappere huzaar greep den vreemden gast bij de horens en bracht het dier buiten bet feestge woel. HET VAN HASSELT-FONDS. Dezer dagen had eon© buitengewo ne vergadering plaats der vereeni- ging van H. IJ. S. M. personeel „Het van Hasseltfonds". In deze vergadering werden de sta tuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd, waarna besloten werd de koninklijke goedkeuring op de sta tuten u an ie vragen. Tot bestuursleden werden gekozen de beor H. E. Verschoor, inspecteur van het Vervoer te Amsterdam ala voorzitter; S. J. Conneman als le se cretaris; J. A. Gaarlandt als le pen ningmeester en verder cle heeren J. Wignian, M. Brunse, H. J. C. Ve- nings en C. Th. van Spankeren. Deze jonge vereenlging heeft zich ten doel gesteld den leden der Her- stellingsoordveroemging 18351905 te gemoet te komen in de betaling van verpleegkosten, zoowel voor bun zei ven als voor bun hulsgenooten, mocht tijdens baar kort bestaan door haar werken reeds van verschillende zijden bewijzen van sympathie met baar streven ondervinden. ONDEUGENDE CADETTEN. De Tel. meldt: De benoeming tot officier der ca detten van de K. M. A. laat dit jaar lang op ziob wachten. Er verluidt dat zij tegemoet wend gezien tegen bet laatst dar vorige maand, doch tengevolge eener strub beling vertraging ondervindt Een groep cadetten, opgewonden van oen feestje komende, zou n.L een officier beleedigd hebben en hij die bet grootste aandeel had in de insu bordinatie, onwillig zijn geweest ver ontschuldigingen aan te bieden. Het onderzoek naar dit vergrijp leidde tot het voorstel, den delin quent in de o.s. verordening op te ne men, maar zijn aanstelling 6 maan den uit te stollen. Van undare zijde, zegt men, word in overweging gege ven den schuldigen een lager rang nummer toe te kennen. Wat daarvan zij, zeker is dat het Kon. tesluil ongewoon lang uitblijft en ar reden moet zijn voor dezen ach terstand in promotie. ONGELUKKEN. Drie werklieden bij den aanbouw der Koninklijke Oldenzaalsche Stoom weverij werkzaam, geraakten onder een neerstortenden muur door het breken van een steiger. Zij werden per draagbaar nuar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is niet hopeloos. ERNSTIG AUTOMOBIEL ONGELUK. Dinsdagavond liepen op den Velper- weg te Arnhem twee mannen, F. Reinto en J. van der Putte» met een handwagen. Achter hen aan kwam een automobiel, waarvun de chauf feur geen signaal gaf. Ter hoogte van Molenbeke vond een botsing plaats, waarbij de automobiel boven op den handwagen reed. Reinte bekwam een bloedende wond aan de kin, terwijl v. d. Putte ernstig aan het hoofd verwond werd en zijn linkerarm op verschillende plaatsen brak. llij werd naar het stedelijk zie kenhuis overgebracht De automobiel werd beschadigd. Tegen den chauffeur is proces-ver baal opgemaakt DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweder, dat te Arnhem woedde, is de veldarbeider P. Jacobs, die in een hut nabij een roggeveld aan den Apeldoornschen- weg schuilde, door den bliksem ge troffen. Hij werd in zorgwekkenden toe stand naar zijn woning gebracht. Ziin vrouw, die bij hem was, bekwam geen letsel. TE VER IN ZEE GEWAAGD. Een bewoner van de Kinsbergen- straat iu Den Haag, die een eindweegs voorbij de strandbatterij een bad zee was gaan nemen, maar zich ver had gewaagd, is verdronken. liet lijk is nog niet aangespoeld. DÉRAILLEMENT. Dinsdagnacht derailleerde een ko- lengooderentrein, bestemd voor de richting BokstelRotterdam aan den Woenselschen overweg te Eindhoven. Een vijftal waggons vielen op ter weerszijden van de rails. De eer ste ochtendgoedeieutrein van 5 uur kon dientengevolge niet in de rich ting Bokstel vertrekken. De reizigers voor den trein van 6.155 moesten tot voorbij den overweg van Woensel loopen, om daar door een gerequi- ieerden hulptrein uit Bokstel te wor den opgenomen. Hierdoor ontstond ongeveer één uur vertraging. De ver dere treinen uit de richting Venlo werden later op verkeerd spoor leid. doordat toen één lijn was vrij gemaakt. Treinen uit tegenovergestel de richting kunnen onbelemmerd bin nenkomen. Ploegen werkvolk uit Tilburg en Bokstel hebben den weg hersteld. Aan de lijnen en spoorwaggons werd duidende materieele schade toege bracht Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OVERREDEN. Op de spoorlijn tusschen Vlaardin- gen en Maassluis is door een spoor arbeider het verminkte lijk van een man gevonden, die waarschijnlijk ln den vorigen avond door een der laat ste treinen is aangereden. Het lijk is. lólüfèf dóór '7W*dUfSttaSer» of polllW herkend te zijn, naar de begraafplaats to Maassluis overgebracht, GEVONDEN. De adhlpparsknecht P. W., dl© se dert Woensdag van het schip Viroeg- op, te Amsterdam, vermist werd en van wlen man Termoedde, dat hem een ongeluk zou zijn overkomen, te terecht. Hij te te Bolswaad aange houden, alwaar hij zich eohuldlg had gemaakt aan rijwieldiefstal. INSTORTING. Te B or ken, in Westfoléu, la plotse ling het oude bouwvallige raadhuis in den nacht met een geweldig la waai ingevallen. Eenige weken gele den waa men met het sloopen van het gebouw begonnen, omdat het groote scheuren vertoonde. Op last van de regeering was het werk echter voor shands weer gestaakt, omdat zij meende, dat het gebouw kunstwaar de bezat. De burgerij verlangde ech ter dat het gesloopt zou worden, daar zij vond, dat het gebouw geenerlei hlstorisclie of architectonische waar de had. Het is nu gebleken, dat kwaadwil lige handen verscheidene pilaren vergehaald en zoodoendo gemaakt hebben, dat het moest invallen. BRUTALE DIEFJES. Twee Jongens van zeventien jaar hebben te Friedenau bij Berlijn een moordaanslag gepleegd op den koster van de kerk aldaar. Zij drongen inde kosterswoning, onder voorwendsel den koster te moeten spreken over za ken betreffende het evangelisch jon gelingsverbond. Nauwelijks waren zij binnen of de jongens vielen den man aan en brachten hem zware slagen op het hoofd toe met een stalen staaf. De man viel, maar kon nog om hulp roepen. Op zijn geschreeuw ijlden zijn vrouw en dienstbode toe, waarop de daders de vlucht namen. Een wilde jacht volgde nu op de straut, waaraan officieren en soldaten, con ducteurs van de tram en andere voor bijgangers deelnameu. Bij Steglitz werden de beide jeugdige misdadigers ingehaald en overmeesterd. Zij ver klaarden aan de politie de bedoeling te hebben gehad den koster te beste len. OVERSTROOMINGEN. Met een enkel woord te reeds ge meld, dat onweders en wolkbreuken verschillende deelen van Hongarije hebben geteisterd. Het ergst woedde het noodweer in de omgeving van Des in Zevenbergen. Hel onweer be gon met een orkaan, die boomen ont wortelde en huizen verwoestte, dan volgde een wolkbreuk, die drie uren lang aanhield en beken en riviertjes buiten de oevers deed* treden. Gewel dig zijn de verwoestingen, door deze gezwollen bergstroompjes aangericht, heele huizen van de aan de oevers ge legen dorpen werden meegesleept en verwoest. En het aantal dooden wordt op meer dan 50 geschat Tal van plaatsen waren dagen lang van elk verkeer afgesneden, daar de wegen, de telefoon en tolegraafgelei- dingen verwoest waren. De velden ziin overal in deze streek met rots blokken en puin bedekt en de oogst is geheel verloren gegaan. groote'fiöögte cflflT Dén effen." Zijn lijk te rroeoeiijk verminkt tórygge- vonden. NOODLOTTIG ONGELUK, Op hot Traun-moar, Opper-Ocsteto- rljk, -waren 19 boeirenjongens en -meisjes op een vlot een hot speleva ren, toen er plotseling een onweers bul op kwam zetten. De golven van bet meer kwamen ln hevige beroering vergeefs trachtten do opvarenden al rooiende den wal te bereiken en ten alotte sloeg het vlot om. Van de jon gens en meisjes zijn er maar vier door visschers. die ter hulp snel don, gered. De vier geredden waren zoo uitgeput en overstuur, dat men hen gisterenochtend nog niet bad kunnen ondervragen. GEDEGRADEERD. Dinsdagmorgen is de soldaat Gra- by, de moordenaar van madame Gouin, op het plein van de kazerne van Touxelles gedegradeerd. De plechtigheid was zeer kort. maar in drukwekkend en werd bijgewoond door een detachement van alle wa pens. te Parijs in garnizoen. De troepen bleven op de plaats rust staan totdat do zware kazerneklok 8 uur sloeg. Toen klonk het comman do „geeft acht!" De veroordeelde kwam begeleid door een korporaal met 4 man naar buiten en werd voor het front der troepen gebracht. Daar op roffelden de trommen en bliezen de trompetten. Een officier van den staf las nu voor het vonnis van d.e rechtbank en het besluit tot gTatie van den president. Vervolgens trad een onderofficier naar voren en ruk te de uitmonstering van Graby's uni form af. Daarna defileerden de troe pen. SPOORWEGONGELUK. Aan het station Tlelog bij Oran heeft een noodlottige botsing plaats gehad tusschen een stilstaanden pas- sagiersfcrein en oen goederentrein, die ln volle vaart het station binnen kwam. 27 personen werden daarbij gedood en ongeveer 40 gewond. GROOTE BRAND. In het dorp Spormaggiore in Zuid- Tirol ontstond, door het spelen met vuur van kinderen, brand. Het dorp Is gedeeltelijk afgebrand; er kwamen geen persoonlijke ongelukken ONTPLOFFING. Te Nouilly-Plaisance, iwibij Parijs, trokken arbeiders, die met behulp van dynamiet een rotsblok moesten verwijderen, zich niet snel genoog te rug. Door de ontploffing werd één arbeider gedood, één doodelijk ge wond en twee zwaar gewond. SAMENZWERING IN VENEZUELA. Te New-York is bericht ontvangen, dat de reaeering van Venezuela een complot heeft ontdekt, dat ten doel had den president Gomez te vermoor den. Twee aanzienlijke Venezolanen zijn gearresteerd, de andere betrokke nen hebben de vlucht genomen. BERGONGELUK. Twee officieren van den Duits cl ken kruiser „Gneisenau' deden in Noor wegen een poging om den Boeyagleb- scher te beklimmen. Een van hen deed een misstap en viel van een' Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a dat is gesteld in handen van B. en W., om udvles een verzoekschrift van C. J. Waleveld en anderen, om de bestrating van de Rozemarljnsteeg te vernieuwen b. dat zijn ingekomen lo. een voorstel van B. en W., be treffende de inwerkingtreding van 't nieuwe Werkliedenreglement en tot 'aststelling van verschillcndo uitvoe ringsbesluiten 2o. het jaarverslag van het Ge meentefonds tot bevordering van de verzekering tegen do geldelijke gevol gen van werkloosheid 3o. een schrijven van den Gemeente ontvanger, houdende verzoek hem verlof te verleenen van 15 Augustus tot 13 September a. s. (B. en W. stellen voor dit verlof toe te staan). c. dat op 2 Augustus j.l. nan H. M. de Koningin-Moeder bij gelegenheid van Hoogst Derzelver verjuardag een telegram van gelukwensch is gezon den, voor welk telegram namens Iia- re Majesteit dank is betuigd d. dat het aan den eervol ontsla gen agent van politie der 4e klasse, C. van den Bogaerde, verleend pen sioen nuder is vastgesteld op 333 per jaar e. dat het Bestuur der Vereeniging „Eerste hulp bij ongelukken" heeft in getrokken zijn verzoekschrift om een lokaal in een der scholen beschikbaar to stellen voor een cursus in eerste nulp bij ongelukken f. dat de heeren F. M. baron van Lynden, Mr. J. N. J- E. Tlfijssen eu Mr. W. N. J. M. Smit hebben bericht, dat zij buune benoeming lot lid der Commissie voor de bezwaarschriften in zake de plaatselijke directe belas ting, aannemen g. dat B. en W. geen bezwaar heb ben om te antwoorden op de in de vo rige zitting door den hc-er L. Modoo gedane vraag in zake een wegwijzer bij bet Brongebouw dut bij hun college bezwaar gerezen is, om aan het verzoek om plaatsing van zoodanigen wegwijzer te voldoen, omdat bij inwilliging van dat ver zoek, latere verzoeken van dien aard niet zouden kunnen worden gewei gerd en een veelheid van dergelijke wegwijzers ongetwijfeld zoude strek ken tot ontsiering van de plantsoenen der Gemeente; h. dat zijn ingekomen lo. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, ten ge leide van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 19 Juli j.l. no. 31, houdende goedkeuring van de ver ordening tot heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerscholen en do Meisjesschool voor Middelbaar Onder wijs 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 20 Juli j.l. no. 23 tot wijziging van de voorwaarden, verbonden aan het Raadsbesluit van 8 December 1909 no. 16 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de kohier der plaatselijke directe be lasting, dienst 1910. De openbare vergadering wordt te half 4 heropend. PUNT 4. B. en W. stellen voor te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven een bedrag van GG6.66 1/2 ten behoe ve van de aan onderwijzers toege schreven wachtgelden. Op dien post is nog beschikbaar een bedrog van 16.845.37. Aangenomen. PUNT 5. B. en W. stellen den Raad foor. de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur betreffende de huiszittende armen en het Stads armen- en ziekenhuis over 1909, in ontvangst en uitgaaf sluitende inet een bedrag van 45.770.90J goed te keuren, zijnde onder de ontvangsten begrepen een subsidie der gemeente un 36.795.74 Aangenomen. PUNT 6. B. en W. stellen tevens den Raad voor, de begrooting van dit Burgerlijk Armbestuur, in ontvangst en uitr guaf sluitende met een som van 47.600 goed te keuren, en de toe te leggen gelden uit de gemeentekas te bepalen op 37,261.10. Aangenomen. PUNT 7. Mede in verband met de foèvoègirig van zevende leerjaren aan de open bare scholen is het noodzakelijk, school no. 6 (Tempeliersstraat), cn school No. 8 (Haarlemmerliedestraat) te vergrooten door bijbouwing van twee lokalen en een gymnastiekzaal. De kosten zijn onderscheidenlijk f21.650 en 16.800. Het R ik vergoedt van deze sommen 25 pCt, en een zelf de bedrag van de waarde van den voor deze verbouwing in gebruik nomen grond. Aan school No. 6 wordt de speel plaats vergroot; Aangenomen. roe* Vatrdé Commissie uit den Kérke- raad der Ned. Herv. Gemeente alhier om voor 1910 een subsidie uit do ge meentekas ad ƒ600 te geven tot in standhouding dar bewaarscholen aan den Burgwal en de Lakenstraat, af wijzend te beschikken. Zij maken be denking tegen de wettelijke bevoegd heid om bijzondere bewaarscholen uit de gemeentekas te subsidieeren, eu deelen bovendien mee, dat de ge meente ln de behoefte van dit onder wijs voorziet. De heer SCHRAM merkt op, dat B. en W. niet voldoende gedaan hebben voor 't voorbereidend lager onderwijs. Spreker merkt op, dat de Commissie goed werk beeft gedaan door de be waarscholen ln de Lakenstraat en op den Burgwal te stichten. Spr. is ook niet voor de subsidie, omdat dan alle secten schooltjes zouden kunnen gaan maken met Gemeente-geld. Spr. vraagt, den Wethouder van On derwijs of er in de naaste toekomst plannen zijn om "t voorbereidend on derwijs te hervormen. De heer LOOSJES zal het volgend jaar met plannen komen voor een al- gelieele herziening van 't voorberei dend onderwijs. Op de Begrooting is oen post van één gulden uitgetrok ken. 't Bewijst, dat de zaak de aan dacht van B. en W. heeft. Dit jaar kan men er niet aan toe komen. Spr. heeft een long lijstje van schoolzakeu. Daarvan moeten er vele voorgaan. Spr. bcwonderi den moed van den heer Schram, dat hij nu komt met zijn aandrang flfri dergelijke plannen ten uitvoer te brengen, nu er pas ƒ40.060 gevoteerd is voor de zevende klasse. Spr. verklaart reeds een ge heel dossier over de zaak te hebben. De heer SCHRAM wijst de loftui ting op z'n moed terug. Want het voorbereidend lager onderwijs had al jaren geleden geregeld moeten wor den. Spreker betreurt, dat dit niet reeds geschied is. Do heer LOOMEIJER vraagt of de Barbara-bewaarschool de 270 kinde ren kan bergen De heer LOOSJES Dat zal niet de wet het niet verbiedt en er behoef te is aan dergelijk onderwijs, 't zoo Efé poTCéeléö aaïf 'ae Lange" Heerén- veat en cte Spaaruwouderstruat, die oorzaak waren van den gebrekkigen toegang van de poort naar de Hceren- vest, zijn alle bi eigendom overgegaan aan de gemeentede toestand aldaar nu verbeterd. Het verkeer uitgesloten het tramverkeer gaat thans uitsluitend onder de poort door. Het behoeft geen betoog, dat zulks voor den tegen woor- digen tijd als geheel onvoldoende is in te merken. Om daarin verbetering te brengen met behoud van de Amsterdam- sche poort aLs historisch en bouwkun stig monument ten noorden van de bestaande brug een nieuwe brug ont worpen. De bestaande brug vóór do Amstex- damsche poort zal, met de uitsluiten de bestemming voor voetgangersver keer, worden behouden. Het zal ech ter noodig zijn haar om te leggen. Ten gevolge van de omlegging van de bestaande brug moet de brug van de Electrische Spoorwegmaatschappij over den Heerensingel vervallen. In verhand met het maken van de brug over den Oostersiugel dient de Oudebrug (brug over de Amsterdam- sche Voort) to worden verplaatst. Tengevolge van de ligging van de brug over den Oostersingel moet een gedeelte van de Amsterdamsche vaart aan de zuidzijde over eene leng te van 63 M. worden aangeplempt en aldaar een nieuwe walmuur worden gemaakt. Behalve deze kademuur zijn in het plan opgenomen de noo- dige vleugelmuren, aan den Ooster singel een kademuur lang 40 M. aan de oostzijde t(Oudeweg), idem lang 30 M. aan de westzijde (Oostvest), aan den Heerensingel een kademuur O. Z. lang 32 M., W.Z. aansluitend aan de Amsterdamsche poort lang 22 M. Als gevolg van de uitvoering van al deze werken is het noodig hier en daar riolen aan te leggen, bestratin gen op te nemen en te vernieuwen. Voorts zal tijdens de uitvoering door middel van eene hulpbrug in het ver keer moeten worden voorzien. B. en W. stellen voor, het voor de uitvoering van bedoelde werken ge raamd bedrag ad 81,000, te hunner beschikking te stellen. De hoer VAN STYRUM merkt op, dat dit plan een onderdeel is van de erg is, om de subsidie voor een jaar grootc plannen, die tonnen gouds zul len kosten. De Directeur van Openba- daar hij penningmeester der Her vormde scholen is. Maar hij wil toch in overweging ge ven, om het verzoek toe te staan. De heer THIEL bestrijdt 't geven toe te staan. I)e heer LASSCHUIT zegt, niet te re Werken heeft een panorama zullen medestemmen in deze zaak, opgnd op de totale verkeersverbete- 'rincren. Die tonnen gouds gaan deeïtelijk in 't water, gedeeltelijk op andere plaatsen zij betreffen de Ba- kenesserpracht en andere punten der stad. Spreker meent, dat 't niet goed van subsidie. Ilii is 't volkomen eens ;s verkeersvorbetering tot stand met «ie opvatting van B- en W., dut (0 hivnacn, *óo nu maar in eens. de Gemeente zich niet met 't Christe- Rejer js q te wachten tot de Begroo- lijk voorbereidend onderwijs rnoet in- j ttng van jjan kan men zien, wat laten, evenmin als met 't Christelijk mea uitgeven kan. lager onderwijs. De wet verbiedt 't i jj0 VAiN ROSSUM acht dit niet, maar 't ligt in don geest van de plan van B. en W. uiei in harmonie wet, zooals B. en W. deze qunestie 1Iiel poort. Het plan van 1905 was opvatten. beter in dit opzicht. Het was veel 't Zou toch ook niet aangaan, dat de goedkooper en gaf hel verkeer meer Gemeente de kinderen der Christel, scholen zou steunen tot liun zesde jaar en dan ineens daarmee ophou den Spreker verblijdt er zich over, dat de plannen voor de herziening van dit onderwijs reeds zóó ver ge vorderd ziin. Dat ïs meer dan hij ver wachtte. Spr. brengt daarvoor hulde ruimte. Daarom stelt hij aanhouding voor en verzoent toetsing van de nieu we plannen door B. en W. aan de oude plannen. De heer RINKEMA meent, dat de heer Van Rissuni zich vergist. Het plan van löub kostte tonnen meer. Toen waren belangrijke hoofd weger aan B. en VV. Spreker brengt tevens ^uor 'i y0steu der stad geprojecteerd, hulde aan B. en W. voor de krachti- j waarVoor veel onteigend moest wor- PUNT 8, B. «n W. stellen ^öor op «en Ver- ge wijze, waarop het college de invoe ring van de plannen voor de zevende klasse bevordert De VOORZITTER Dat is niet meer aan dc orde,' 't betrof "t vorige punt. De heer THIEL Ik heb *t toch al zegd. De VOORZITTER U heeft 't ge zegd, omdat 'k niet vlug genoeg met deii hamer was. Maar u moet daar van geen misbruik maken. De lieer 1 HIEL schudt van neen. liet punt wordt aangenomen, PUNT 9. 1!, en W. stellen voor aan de af deeling Haarlem van den Nederland schen Protestantenbond 795 M2. grond te verkoupen aan den boek van de Vestestraat en de Jacobsstraat on de terreinen der voormalige gas fabriek tegen ƒ13 per M2., voorde stichting van een nieuw Bondsge- bouw Volgens Raadsbesluit mogen op de ze gronden echter alleen woningen van I 600 huurwaarde gebouwd wor den. B. en W. stellen evenwel voor, te dezen opzichte dispensatie te ver leenen. De prijs van lo, in plaats van f 15, keuren B. en W. mede goed, omdat voor 15 geen gegadigden voor woonhuizen zijn gekomen. Aangenomen. PUNT 10. Naar aanleiding van een door den heer C. Grcotcgoed te Bloemendaal tot B. en W. gericht verzoek om voor den stal en het koetshuis aan de Kle- verlaan no. 7 een inrit te mogen ma ken, deelen B. en \V. meue, aal hun nerzijds geen bedenkingen tegen de vergunniug om bedoelden oprit maken, bestaan. B. en W. stellen dus voor bet ver zoek in te willigen, op voorwaarde, dat de kosten, die voor het aanbren gen van de bestrating van een ge deelte van het voetpad aan de Noord zijde van de Kleverlaan ter opper vlakte van ongeveer 9 vierk, M., uls- mede de kosten, die voor 't verande ren der bestrating, door de Gemeente Haarlem gemaakt zullen worden, op rekening van den verzoeker komen. Aangenomen. PUNT 11. In December 1908 werden B. en VV. door den Raad uitgenoodigd, den di recteur van Openbare Werken op te dragen een plan over te leggen van de noodig geachte verbeteringen van de verkeerswegen aan de Spaarne- zijde en van het stadsgedeelte aan de overzijde van het Spaarne naar do binnenstad. Ter voldoening aan de opdracht heeft de directeur van Openbare Wer ken zijn oordeel uiteengezet in een rapport, hetwelk voor de leden ter lezing is nedergelegd. Van de daarin omschreven wer ken zijn die in de omgeving van de Amsterdamsche poort naar de mee ning van B. en W. van den meeat dringenden aard. Ten aanzien van de aldaar te ma ken werken merken B. en W. liet vnlaenda caw den. Die plannen zijn niet in den Raad gebracht. Spr. meent, dat men ae kwestie wel behandelen kan los van de Begroeting. Men zal toch niet kunnen zeggen hij de Begrooting Nu hebben we zooveel over. geef dat nu maar uit aan openbare werken. Spreker wijst op een beter plan van den beer Lasschuit, om de trambrug vlak tegen beide kanten van de Am sterdamsche Poort aan te maken. Nu kan men dit plan wel volgen en toch reeds het gevraagde crediet toe staan. De heer VAN DEN BERG dringt aan op spoedige afhandeling cn is te gen uitstel met 't oog op den gevaar lijken toestand bij de electrische- trambrug. De heer VAN STYRUM zegt, dat de Haurlemsche Raad een groote nei ging heelt om over kleine dingen deu middag vol te praten en groote som men met een beau geste en zonder veel gepraat toe te staan. De heer Rinkema maakt nog mooier geste, die wil 't crediet al toestaan, zonder dat hij weet hoe de technische uitvoering zijn moet. De heer THIEL ïs 't niet eens met den heer Van Styrum. Het is zaak om spoedig eeri beslising te nemen. zaak ls nu jaren voorbereid en is rijp voor afdoening. Do heer LASSCHUIT spreekt na der over zijn plan en pleit daarom ook oor aanhouding. Do heer MODuO is 't eens met den beor Lasschuit. Diens plan lijkt hem beter. De heer LASSCHUIT dient nu voorstel in tot aanhouding. De lieer RINKEMA wil nu, dat de heer Lasschuit nader zijn plannen be spreekt. De heer LASSCHUIT zal zijn plan nen bij B. en W. indienen. Hel voorstel van den neer Van Sty rum tot aanhouding tot de Begroo ting wordt verworpen met 18 stemmen tegen en_ 6 vóór, die der heeren Las schuit, Tjeenk Willink, Van Lynden, Van Styrum, Van Rossum en Seig- nette. Het voorstel van den heer Lasschuit tol aanhouding tot een volgende vergadering, wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Thiel, Schram, en Hulswit tegen, PUNT 12. Benoeming van een Wethouder. De heer J. F. HULSWIT, tijdelijk wethouder, wordt benoemd met 22 stemmen. Een stem wordt uitge bracht op den heer Modoo. Do VOORZITTER wenscht den heer Hulswit geluk met do benoeming. (Applaus). De heer HULSWIT verklaart zijne benoeming aan te nemen. (Applaus). PUNT 13. Voor de vacatures, ontstaan door *t eervol ontslag verleend aan de hee ren Dr. A. C. Duker, J. Esse-r Jr. en N. F. Stades, heeft het college van Curatoren van het gymnasium de vol gende aanbevelingslijsten aan der Raad aangeboden: Hebreeuwsche Taal: 1. S. Ph. de Vries, 2. Dr. T. P. Sevens ma. Engelsche Taal: L C. U. Bendien, 2. Mej. S. C. Land. Franscho Taal: 1. J. van der Werf; 2. Dir. C. de Boer. Wis- en aardrijkskundo (tijdelijk); W. van den Berg, tijdelijk leer aar. Hoogduitsche taal (tijdelijk): Dr. L Polak, tijdelijk leeraar. De heer LOOSJES deelt mede, dat in het ontwerp-besluit moet worden ingelascht de bepaling, dat deze leer aren ook verplicht kunnen worden les te geven aan de H. B. Scholen. Hun maximum aantal les-uren be draagt don 24. De heer THIEL vraagt of de jaar wedden er ook niet moeten bijgevoegd worden, daar deze salarissen nlei berusten op een verordening. De heer LOOSJES zegt, dat dit nu nog niet kan Ingevuld worden. Men kan nl. Iemand met meer of met min der dienstjaren aanstellen, daar naar moet het salaris geregeld worden. De heer THIEL vertrouwt, dat B. en W. do wedden zullen vaststellen overeenkomstig dc bedoeling van den Raad. Benoemd worden de heer S. Ph. de Vries, Mej. S. C. Land en de heeren J. van der Werf, W. van den Berg en Dr. L. Polak. PUNT 14. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten tol definitieve benoeming van den heer G. Sinits, als leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigen cursus, benevens om opnieuw tijdelijk als leeraar aan ge noemde school en aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus aan te stellen den heer G. Kats. Aldus wordt besloten, PUNT 15. B. en W. stellen voor, den beer J. B. A. Saeys weer voor twee jaren to benoemen tot hoofd der herhalings school, govesticd in school 6. Aldus wordt besloten. PUNT 16. Om te kunnen voorzien in de plaats van onderwüzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 5, open- gekomen door het overlijden van mevr. E. Smits—Reiding, is door B. en W., in overleg met den schuolop- ziener in het arrondissement „Haar lem", de volgende voordracht opga- maakt: 1. Mej. M. Francken te Bloe mendaal, 2. Mej. 11. J. VV. Krijgsman te Haarlem, en 3. Mej. C. G. M. Bloo ker to li larlem. Benoemd wordt mej. M. Francken. PUNT 17. Om te kunnen overgaan tot de benoe ming van een onderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager on derwijs no. 1, is door B. en W., in overleg met den schoolopziener in het arrondissement „Haarlem", de olgende voordracht qpgemaakt1. Mej. G. Trap, onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes, alhier, 2. Mej. H. J. VV. Krijgsman, te Haar lem, en 3. Mej. G. H. Punt te Haar lemmermeer. Benoemd wordt Mej. G. Trap, RONDVRAAG. De heer BREüONJE, het woortl oer end over de kwestie van het mee- deelen van classificeering van werk lieden aan de Lichtfabrieken aan de arbeiders zelf, zegt, dat het uitge brachte rapport sprekers bewering bevestigt, dat ©r raededeelingen ziju gedaan door den onder-directeur. De onder-directeur meent echter, dat hij daarmede niets verkeerds heeft ge daan Spreker meent, dut liet onjuist is, wat de onder-directeur beweert, dat hij niet gesproken heeft over een 10- klassige loonregeling. Spreker heeft onderteekende verklaringen, dat de onder-directeur dit wel deed. Bovendien heeft de onder-directeur bij sommige werklieden verwachtin gen gewekt, die, nu de loonregeling verschenen is, niet voldaan worden. Had de onder-directeur besprekingen willen houden, dan had hij al de werklioden of hun organisaties moe ten hooren. De heer HULSWIT deelt mede, dat aan de directie der Lichtfabrieken is geschreven, dat zij zich voortaan van dergelijke besprekingen heeft te ont houden. Wil zij besprekingen met der den houden, dan moet dit gesclneden in overleg met B. en VV. B. en VV. betreuren het, dat het ge beurde is geschied. De heer DE BRAAL betreurt hei, dat de zaak zulk een omvang heeft genomen. De onder-directeur is een man, die gemoedelijk omgaat met het personeel en dan wel eens een praatje maakt. I-Iij zou het jammer vinden, als die verhouding veranderde. En zij verandert door dergelijke besprekin gen in den Raad. De heer BREGONJE houdt vol, dat als hel zulk een belangrijke zaak als de loonregeling geldt, het geheele per soneel gehoord moet worden. De heer DE BRAAL zegt, dat hij ei den'heer Bregonje geen verwijt van maakt, dat deze de zaak ter sprake heeft gebracht. Daarop wordt de vergadering te ruim half vijf gesloten. Stoomvaartberichten Het st. Grotius (thuisreis) vertrok 3 Aug. van Port Said. Het st. Sumatra (uitreis) vertrok 3 Aug. van Suez. Het st, Timor (uitreis) arriv. 3 Aug. te La Pallice. Het st. Vondel (uitreis) arriv. 3 Aug. te Genua. Het st. Bogor (thuisreis) is 2 Aug. Gibraltar gepasseerd. Het st. Goentocr (thuisreis) vertroJf 2 Aug. van Tauger. Het st. Tabauan (uitreis) vertrok 2 Aug. van Suez. liet st, Wilis (uitreis) vertrok 2 Aug. van Southampton. Het st. Zaandijk vertrok 31 Juli v. Montreal naar Rotterdam. Het st. Eemland, van Buenos Ayre* naar Amsterdam, is 3 Aug. Dungenes* «eDasseord

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6