HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1910 OM ONS HEEN No. 1178. Een reis om de wereld. nL Zanzibar doet onzen fabrikant aan Constontinopel denken. Het Ï3 er heel warm en bij heeft een bediende of b o y aangeschaft, een Iwinügjari- gen Suahili, die hein in zijn gebrek kig Engelseh uitstekend op da hoogte brengt van personen en toestanden, en vol lof is voor den Sultan, die naar zijn zeggen Zanzibar vooruit brengt, en veel doet voor de ontwikkeling van het volk. Zijn tijdelijke patroon is er evenwel niet zeker van, of die lof eigenlijk niet toekomt aan het En ge Isch bestuur en aan de te Zanzibar gevestigde kooplui. *s Avonds is er openlucht-concert van de lijfgarde van den Sultan, maar Europeanen gaan daar niet licen. Merkwaardig genoeg blijkt do •b o y plantage-bezitter te wezen, al thans hij heeft een aantal kruid- rui gelboom en en cooospalmen, en houdt vier slaven „Hoe die slavenquaestie hier eigen lijk zit", schrijft onze reiziger, „daar Scan ik niet achter komen. Slavernij jis natuurlijk afgeschaft, maar er is ;ioch nog iets dergelijks. Mijn boy sureekt maar steeds van slaven en .vrije mannen, terwijl de gesluierde dames volgens bem vrije vrouwen, de ongesluierde slavinnen zijn." In het bótel viert hij Kerstmis, op Invitatie van den hotelier, een Dult- Echer. en met de andere gasten van het hötel, een Engelschman en een Engelsch-Indiör, in hot gezin van den hötelhoudar, bestaande uit man, vrouw, twee kinderen en een Suahili dienstbode, die anders slechts een paar shawls draagt, doch zich thans voor het feest in het Zondagspak heeft gestoken, dat wil zeggen Suahili pantalon aangetrokken en zich geheel in doeken gewikkeld. Onder alle luchtstreken uit de men- eehelijke ijdelbeid zich in kleeding. De boy had een keurig getailleerd jasje van ruwe zijde laten maken en droeg gele schoenen. Hij kon schrij ven en schreef zijn naam op stukje papier met „Mx." er voor. „Het is een merkwaardig soort (volk. Ais je ze wilt fotografeeren, loe pen ze weg, als je wat vraagt, willen ze eon fooi hebben." Na Zanzibar is Dar es Salaam aan de beurt „Ik stond wederom baasd over de wijze, waarop men in Duitsche koloniën steden bouwt Mooie breede straten en lanen, prach tige Europeesche gebouwen, naar de .behoeften der Ooslersche landen ge wijzigd, een prachtig hötel. enz. Het is zoo geheel iets anders als eene En- gelsche kolonie, waar eerst de kolo nisten een gemeenschap moeten stichten, waarna Engeland ingrijpt Duitscliland evenwel maakt eerst een bewoonbare stad en hoopt dan, dat er kolonisten komen zullen. Nieuwjaar viert onze landgenoot op de boot naar Bombay met een flesch. champagne in de hut van den eer sten machinist. Er zijn 400 tusschen- dekspassagiers aan boord, die met hutje en mutje naar Bombay trek ken, hun eigen eten koken en daar toe alles mee aan boord genomen hebben. Zij krijgen alleen water, vuur en een slaapplaats. Het ziju aardige, doch hoogst onaangenaam riekende tafereeltjes, die men zoo dagelijks te zien krijgt. De geur, die deze landverhuizers verspreiden, doet mil denken aan het parfum van een of auder kistje uit de Japansche vei ling, zooieta peper- en kaneelachtigs, zachtkens beïnvloed door uitwase ming van de menschelijke huid. De manier, waarop zij eten, beneemt iemand dadelijk allen eetlust Met handen en vuisten wordt de rijst in do kerriesaus tot een papje gemaakt, waarna uit het vuistje gegeten wordt Zooals zij elkandër scheren, of lie ver gezegd den baard wegnemen, is nogal vermakelijk om te zien. De kapper en depatiënt gaan tegen over elkaar zitten, de eerste trekt daarop met een stevig pincet olie haartjes uit, die verwijderd moeten worden. Overigens is het een vuil gezel schap, wat pas goed blijkt wanneer ze uit het ruim komen, omdat dit tweemaal 's weeks roet de brandspuit moet worden uitgespoten. Met hun opgespaarde kwaaltjes en kleine on gemakken bezorgen ze den dokter veel last. Onder weg is een kind van twee jaar gestorven, dat zonder vee! omslag een graf in de golven krijgt. Dan komt lialf Januari Bombay in het zicht, met haar groote gebouwen van mooie, monumentale architec tuur. lu het midden van de baai krioelt het van schepen, terwijl het oosten door een reeks van eilandjes begrensd wordt, waarop de Engel sehen sterke forten hebben gebouwd. Na een snel onderzoek van de tus- schendekspassagiers wordt de gele vlag aan boord gestreken en de boot als het ware bestormd door menseden in roeibootjes, hetzij om familie te begroeten, of den passagiers hunne diensten aan te bieden. Onze landgenoot heeft weldra zijn '□trek genomen in T a j Mahal, een hotel zoo groot als hij er nog nooit een gezien heeft, van duizend kamers, maar die niet huiselijk zijn ingericht, alles steen, zonder de min ste versiering. Geloopen wordt bier niet, in de electrische tram zitten alleen gekleur- den. de blanke rijdt in een v;ctoriatje, wat ook niet veel kostvoor een hee- len dag in de stad drie èi vier rupees (een rupee is 80 cents) en voor buiten viif iL zes. 's Morgens om zeven uur wordt het ineens dag, 's avonds na half zeven is het in omstreeks twintig minuten nacht In de kantoren is geen kunstlicht, men begint er te tien uur. half elf, en werkt, zoolang het dag ;a Het verkoopen in den Bazar was zeer interessant „Je rijdt met een boy op den bok en de koffertjes in het rijtuig (zelf draag je die niet! door ecu doolhof vau kleine straatjes, waar nauwelijks twee rijtuigen el kaar kunnen passeeren, de. koopers langs. Zoo'n kooper noeft doorgaans een winkel en schijnt van een kleine omgeving te houden, wat dit voordeel heeft, dat hij zittend al zijn koopwa ren bereiken kan. Zoo niet, dan heeft hij een of twee jongentjes, die hem aangeven wat hij vraagt Hij zelf staat nooit op, zoodra hij aich morgens neergezet heeft Een groote winkel is een meter of vijf diep en drie meter breed. Aan den straatkant is aan beide zijden een vooruitstekende bank aange bracht, die met kussens zijn belegd. In het verlengde van een dezer ban ken zit do eigenaar op kussens op den grond, want stoelen worden hier niet gebruikt, de beencn onder het Lichaam gekruist, de bloots voeten maar zelden in pantoffels Vóór zich heeft hij een kleiD lessenaartje, waar aan hij den geheelen dag zit te schrij ven met bewonderenswaardig uithou dingsvermogen in kabbalistische tee- kens. Hij draagt een wit buisje met gouden knoopjes, een geborduurden fez en meestal een gouden briL Als men binnenkomt, zegt Salam Sahib (uitgesproken saap), dat zooveel bet eekent als „morgen, mijnheer", waarop hij met een hoofdschudden en een salam ant woordt- Je moet don dadelijk gaan zitten, staan laat men, geloof ik, zijn grootsten vijand niet. Dan opent men de monsterkistjes en begint de onderhandelingen. Dat neemt altijd veel tijd in beslag en wanneer dan de kooper besloten heeft om een proef te nemen, na veel loven en bieden, dan zegt hij, dat hij 's middags in het kantoor van den agent zal komen, om de monsters eens nader te bezien. Dan zou je denken, dat hij komt, maar hij komt niet Dan volgenden morgen bezoekt ge hem weer, en den daarop volgenden morgen weer, en dan komt hij den derden dug in het kantoor, maar d&n koopt hij. Ais de order dan genoteerd is en herlezen wordt, js hij uiterst verwonderd over de hooge prijzen, die hem vooraf reeds genoemd zijn, en begint hij te bieden. Menige soort moet dan weer gestre ken worden, andere in prijs ver laagd, totdat ten slotte de order „per fect" wondt en hij, na nogmaals ge lezen te hebben, dien teekent „Ik wou niet graag", zucht onze fabrikant, „dat zaken doen overal zóó lang duurde." J. C. P. Buitenlandsch Overzicht 'T VREDESCONGRES TE STOCKHOLM heeft weer verschillende moties aan genomen. Eerst werd ingenomenheid betuigd met 't Russisch-Japansche verdrag van 3 Juli 1910, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide keizerrijken bevestigt. Dit besluit begrijpen we niet volko men. Wij en 't is gebleken, dat we met deze meening lang niet alleen staan I vreezen, dat 't samengaan van Rusland en Japan in "t Verre Oos ten op den duur niet bevorderlijk zal zijn aan een blijvenden vrede, want de twee vrienden verrijken zich op kosten van den Chinees. Hoe lang zal de langstaart zich 't laten welgeval len 2 In een andere motie werd de ver achting uitgesproken, dat 't Russi sche volk mei zal dralen met het treffen van een billijke regeling van do betrekkingen tusschen Rusland en het grootvorstendom Finland, m over eenstemming met 'de beiderzijdsche belangen. Dit besluit is duidelijker, maar of en er zich in Petersburg over be kommeren zal Alle andere protesten hebben immers niets uitgewerkt. Toch kan T geen kwaad, als de Russische regeerders nog eens aan hun onrecht vaardige handelingen herinnerd wor den. Daarna werd nog een motie aange nomen, waarin de wensch wordt uit gesproken, dat de Europeesche vre des ve reenigingen in het volgende jaar de resee.riugen zullen voorstellen een officieele commissie voor den vrede te benoemen, zoodat de internationale commissie te dezer zake nog voor de derde Haagsche conferentie bijeen kan komen. Gelijktijdig met dit vredescongres wordt te Londen de 26ste vergadering gehouden van *T GENOOTSCHAP VOOR VOLKENRECHT. Uit de verschillende lauden waren vertegenwoordigers, ook uit Neder land. Onder de sprekers was onze land genoot mr. Roosegaarde Bisschop, die een toelichting gaf op het volgende voorstel „Met het oog op de naderende ope ning vau het blijvende paleis voor een tribunaal van volkenrecht in Den Haag en ten einde de deugdelijkheid van dat tribunaal als een hof voor de beslechting van internationale ge schillen en de gelijkmatigheid van de beslissingen te verhoogeu, is het ge- wenscht stappen te nemen ter stich ting van een school voor de beoefe ning van het volkenrecht in al zijn vertakkingen." Vele sprekers van naam voerden over dit voorstel t woord. Tenslotte werd 't voorstel ingetrokken, nadat de vergadering zich bereid had ver klaard ecu uitgewerkt plau voor de Btichting vau een school voor volkenrecht in den Haag te steunen. Omtrent DEN TOESTAND IN SPANJE schijnen in Engeland overdreven be richten verspreid te zijn. Zoo wordt meegedeeld, dat de Spaausche minis ter-president dezer dagen een tele- j gram uit Engeland heelt ontvangen, waarin hem officieele bevestiging ver zocht werd van het uitbreken van den burgeroorlog in Spanje. De Spaausche regeermg heet van plan te zijn de verspreiders dezer leu genachtige berichten te vervolgen. Toch is de toestand wel ge-spannen. Zooals men gisteren onder de tele grammen heeft kunnen lezen heeft de regeering de op Zondag aangekondig de demonstratie van kerkelijke veree- nigingen te San Sebastian verboden. Nu wordt gemeld, dat de orgnniseer- ders der demonstratie blijkbaar be sloten hebben deze toch te houden. Woensdagochtend heeft de Carlisti- sche afgevaardigde Saloberry een langdurig onderhoud gehad met den minister-president en dezen verze kerd, dat de voorgeoomeu betooging te San Sebastian, ondanks het ver bod der regeering zou doorgaan. De minister antwoordde hem, dat dé re geering slechts noode het verlof tot het houden van een betooging weigert, dat zij echter in het onderhavige ge val daartoe gedwongen is. nu er ge vaar voor ernstige rustverstoringen bestaat Bovendien vond de minister het bevreemdend, dat men eerst te Bilbao, waar een aigemeene werksta king dreigt, had willen manifesteeren en nu San Sebastian daarvoor heeft uitgekozen, tot groot nadeel van de neringdoenden aldaar en ten ongerie ve van dc talrijke bezoekers van die badplaats. Hij verzocht den afgevaar digde derhalve een andere plaats van samenkomst te kiezen, Pampelona bijv. of een Baskische stad als Zumar- raga of Tolosa, die gemakkelijk te be reiken zijn Daarop antwoordde Salaberry, dat de betooging te San Sebastian zou plaats hebben, of de regeering het goed vindt of niet en dat hij het kabi net aansprakelijk stelde voor hetgeen er mocht gebeuren. De republikein Soriano heeft nu 't plan opgevat, om tesenover de betoo ging, die de kerkelüken Zondag te San Soboriian beramen, een tegenDe- toogine on touw te zetten. Als d© betongingen dooreaan zijn wel ongeregeldheden te vreezen, want er zullen dan vele vreemdelingen ko men. Alleen voor de demonstratie der kerkelijke partijen worden minstens 70.000 personen verwacht. UIT DEN BALKAN, is wciuig nieuws te melden .Toch blijft de gespannen verhouding voort bestaan, ook al is 't oorlogszuchtige karakter daarvan voorloopig verdwe nen. De antl-Grieksche boycot neemt in Turkije wederom grooter afmetingen aan. "t Boycot-comité heeft oen pro clamatie uitgevaardigd, waarbij ver klaard wordt, dat de boycot zo! voort duren totdat de Kretenser kwestie de finitief geregeld is. Dat kan dus nog lang duren 1 Op een vraag, hem door een corres pondent gesteld, antwoordde de Krc- tmser minister-president Venizeloa, dat hij in geen geval een mandaat voor de Grieksche Nationale Vergade ring zal aanvaarden, ook al werd hij gekozen. Hij is Kretenser. en kan zich met Grieksche aangelegenheden niet bezighouden. Dat Is dus al weer een geruststel ling! Pas geleden is iets gemeld ovci EEN SAMENZWERING IN HAVANA. Daarover komen nu eenige bijzon derheden, waaruit blijkt, dat de „sa menzwering" door de regeering zelf op touw is gezet, om den afgevaar digde Sau Miguel, redacteur van de „Lucha", onschadelijk te maken. De beide geheime politie agenten van het ministerie van buiteniandsche zaken, die reeds herhaalde malen wegens diefstal en oplichterijen veroordeeld zijn, begaven zich, zoo is bij het on derzoek gebleken, naar alle thans ge vangen genomen lieden, en boden dezen uit naam vau een invloedrijk politicus '20,000 dollars aan als zij een „revolutie" op touw wilden zetjeu. Bij het onderzoek deden de beide agenten het voorkomen, alsof die invloedrijke politicus San Miguel was. De rechter van in-tructie vaardigde nu een bevei tot inhechtenisneming tegen een der agenten uit. Toen deze evenwel naar de gevangenis zou worden overg< bracht, eischte de chef der gchc-iine politie in naam van den president der republiek de uitlevering van den ge vangene. Aan dezen eisch werd vol daan. 1'«.-vergeefs protesteerde, de pro cureur-generaal tegen deze inn ging in de zaken der justitie. De pie- sident benoemde onmiddellijk een zij ner intieme vrienden tot fiscaal van het hooggerechtshof en deze gaf nu lust deu agent in vrijheid te stellen. Aan den minister van binnenlandsche zaken werd verlof verleend wegens gezondheidsredenen en deze vertrok daarop onmiddellijk naar do Unie. Met dezelfde boot vertrok ook San Miguel. Dezen werd bij zijn vertrek een schitterende ovatie gebracht. Op hartelijke wijze namen zoowel de Amerikaansche, Spaansche en Ila- iiaansche gezanten als duizenden Cu banen en vreemdelingen van hem af Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote of SL fiavokerk te Haar. lem, op Dinsdag 9 Augustus 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, doo den heer W. Ezerinan. Programma No. 1. Toccata en Fuga, J. S. Bach, Na 2. Adagio, M. Brosig. No. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante trauquiiio. c. Allegretto. d. Finale. No. 4. Legende, A. Dvorak. No. 5. Aria (Stabat Maler), Roes int. Uit de Omstreken scheid. De voornaamste reden, waar om de regcering San Miguel wilde compromitteeren en onschadelijk ma ken, was diens verzet tegen een over eenkomst met een Eneelsche spoor- waarbij deze in on Villanova het achtmaal groolere waarde hebbende arsenaal met omliggend terrein zou ontvangen. Ondanks de belangrijke sommen voor het omkoopen van afge vaardigden beschikbaar gesteld, slaagde de regeering er slechts met groote nmeite in dezen rufl te doen be krachtigen. Tot zoover de onthullingen van een Duitsch dagblad-correspondent. 't Gebeurde werpt weer een eigen aardig licht op de toestanden en den revolutie-zin in eenige Amerikaansche républiekjea. DREIGENDE SPOORWEG» STAKINGEN zijn er nu in Frankrijk on ook In Italië. Wanneer de conflicten zullen uitbre ken, is noe niet bekend. De leiders der spoorwegarbeiders-organisatie in Frankrijk zijn gemachtigd het bevel tot staking te geven, wanneer h. i. de tijd daarvoor gekomen is. 't Is dus afwachten. Nu hebben de machinisten en sto kers te Parijs in een vergadering be sloten zich aan te sluiten bij de ove rige spoorwegarbeiders, ten einde ge zamenlijk deinwilliging der gestelde eischen af te dwingen In Italië is de toestand ook drei gend. De groote klacht der werklie den is de, in verband inet den van hen geéischt wordenden arbeid en dagtaak, veel te geringe betaliug, die zij volstrekt niet in overeenstemming achten met de herhaaldelijk geuite bewering, dat zij een bevoorrechte klasse in de arbeiders were ld zonden vormen. Zij strijden, zeggen zij, niet alleen voor hun daselijksch brood, maar ook voor hun waardigheid. Zij verlangen evenwel met" van de regeering, dat deze, om de salarissen j u"l!"w"cu 1 te kunneu verhoogïn, de n,neven tal J* Zuiddrhootslaan. BtoiMwwe;, opdrijven, hetgeen ten nadecle zou j \an Merlenlaan, en het gedeelte weg zijn van den landbouw, de industrie, bij de Glipperbrug werden anngeno- öen bundel eu <jeu staat zelveu. Zij men; eveneens om de bestraling te pleiten in hoofdzaak voor eeu zuinig vernieuwen op Voorweg, Glippervve? beheer en -even daarbij een reeks iu j eu Meerweg, te voeren bezuinigingen aan. welke Voor eeiT-i een aanklacht vurmt tegen de staats- j administratie, die volgens hen de wn vaj dwaaste uitgaven gedaan heeft. Zoo staan, bijvoorbeeld het aanschaffen van j Beslist werd over de al of niet op- Arnerikaansche en Duitsche locomo- heffing van den tol aan den Binnen tieven, welke in het gebruik volstrekt i wog niet aan de verwachtingen beant- I be discussies, die ditmaal daarover woordden <ie Amerikaansche moes- i ten na eenige weken reeds in de ro. Pleate haddeu, ware i ongeveer 3«e,( para tie en zijn sindsdien buiten diensta's van£ft maal, toen wy ze uit- iteld. De Duitsche verbranden zoo- voerig opuainen. veel kolen, dat ze nog slechts op lo- Het einde w.is dat B. eD W.'s voor- kaalsporen gebruikt worden. I stel tot opheffing met 6—5 stemmen Onbruikbare wagens zijn aange-1 verworpen werd, terwijl een vuorstel- HFEMSTEDE. UIT DEN RAAD. In de gisteravond gehouden raads vergadering presideerde de burge meester en waren alle leden aanwe zig. De rekening der gemeente, die met een batig slot van ongeveer 1 5ÜÜ0 sluit en die van de gasfabriek, die oen nadeelig saldo aanwijst van f 50.02, beide over 1909, werden in handen van ie finunciecle commissie gesteld. De instructie voor den gemeento- werkrnan-doodgraver werd vastge steld en het perceel aan den Clooster- weg 10 onbewoonbaar verklaard Aan de ord^ kwam vervolgens eon voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het buizennet der gas- en water leiding, van de Meesteriottenlaun naar de Hildebrandslaan, en verder naar de Vijvorlaan. Voorts in de Kraaienhosterlaan en hij 't Casa-Novaplein. De Raad besloot volgens B. en VV. s voorstel. De voorstellen tot bestrating van i ander werden creaie- i I 4663.04 en f 13765 toog» schaft, slechte dwarsliggers, steen kool van ;nferieure kwaliteit, enz. De beambton komen tot de slotsom, dat bij beier beheer, 60 millioen lires kunnen bespaard worden, wanrmede het salaris van het personeel dan kan worden verhoogd. De minister van openbare werken Sachi voeii zeer veel voor het bezui niging sstelsei en heeft het personeel verzocht vertrouwen in de regeering te stellen, daar een dergelijke admi- Van Houten om dezen tol te laten bestaan en er tevens een aan de Kamplaan te plaatsen met 8—2 stera men werd aangenomen. Aan de tolgaa rdster, mej. Timmer, werd eervol ontslag verleend zij kon de betrekking wegens ziekte niet langer waarnemen en tot he? geven van een toelage van f 3 per week, 'oorloopig tot 1 Januari 1912 beslo- nistratieve vereenvoudiging niet zoo ten. maar ineens kan worden Ingevoerd Een 2e suppletoir© begrooting werd Teveus waarschuwt hij, dat hij goedgekeurd, zich niet zal laten dwingen tot lian- Verdunning aan H Korrine-i en delen, door een bedreiging met sta-1 ,f.p' king. 00 W. J. van Vliet, tot het maken en Bissolati, het socialistisch Kamer-hebben .van een dam in de sloot langs lid, heeft bewerkt, dat de beambien den Bronsteeweg, werd veileend. den minister den noodigen tijd zullen geven om zijn plannen uit te werken en zich rustig houden tot November. Reeds is gemeld, dat de SPOORWEGSTAKING IN CANADA GEël.NDIGD IS. Deze uitkomst is vooral te danken aan de regeering, die als bemidde laarster optrad en beide partijen tot hei doen van concessies wist te bewe gen. Zoo zal de maatschappij geen sta kers, die zich aan gewelddadigheden hebben schuldig gemaakt, iu haar dienst behoeven terug te nemen, ter wijl bovendien aan de nieuwe arbei ders, die zij in dienst nam, niets door het personeel in den weg zal worden Daartegenover staat dat de maat schappij zich verbindt om, met in gang van 1 Januari 1912, op hare lij nen dezelfde 1 oenen te betalen als op eenige andere lijnen worden uitge keerd. Aangenomen werd ten slotte aangaan vau een regeling met Haar lem, om de gemeente 100 te 'loon betalen voor ieder kind dat de H. B. S. aldaar bt^oekL Met eenige wijzigingen weid de re tribut'e-regeüiig, door B. en W. voor gesteld, goedgekeurd. Na de gebruikchjae rondvraag werd de vergadering hierna gesloten. LIMUIDEN. Men schrijft aan 't Hbkl. nog over de opheffing der arbeidsbeurs Als gevolg vau de starving der zee lieden in het visscherijbeiirijf werd in net begin vau dit jaar te. lJmuiUeu een arbeidsbeurs opgericht door do Vereeniging vuu Reeders te IJmuiden en werd tot directeur van deze beurs de heer F. P. Vermeulen benoemd. Deze beurs werkte met het boekjes- systeem eu omvatte zoowel machinis ten en slukers als matrozen en stuur lieden. Alleen do schippers werden rechtstreeks door de reederijen aan genomen. Van de toen varende zeelieden was FEUILLETON NORA N a a r he t E ngo is ch door CHARLES GAOVICEJ 41) Zelfs de terugkeer bij zijn beminde Baarden was niet in staat, hem op te wekken. Hij deed zijn werk werktui gelijk, en bracht zijn lodige uren met rooken en tobben door hij werd ma- Kor en veranderde in alle opzichten zoo in zijn nadeel, dat Sir Jozef er van schrok, toen hij toevallig eens door de stallen liep. 11 i.t schrok nog meer toen Eliot hem vertelde van zijn plan om bij Sir Jo zef zijn ontslag aan te vragen. De groote man hield zich uiterlijk kalm, en keek Eliot onderzoekend aan. Wat scheelt er aan vroeg hij. Is er iets niet in orde Toen ik je den laatsten keer zag, scheen je vol komen in je schik en ik meende, dat je tevreden was met je betrekking. Wat ben je van plan te gaan doen AVaar ga je heen Eliot keek somher voor zich. Ik weet hot niet. zei hij. Ik ÏW denk er over, terug te gaan naar Australië. Sir Jozef sloeg zijn oogleden zoo ver neer, dat er van zijn oogen niets meer te zien was, en liet zijn sigaar van den eenen kant van zijn mond naar den anderen verhuizen. Dat zou ik niet doen, als ik jou was, zei Sir Jozef. Het is daar tegenwoordig een slechte tijd. Je ziet er niet best uit. Je hebt behoefte aan verandering. Ik ben pas in Londen geweest, zei Eliot Ik zal mijn best doen, daar wat te doen te krijgen. Ja, ik heb behoefte aan verandering. Ik ben bang, dat u mij heel ondankbaar zal vinden. Sir Jozef, maar O, er is geen sprake van ondank baarheid. zei Sir Jozef. Je hebt je werk uitstekend gedaan, en je geld vejxlieud, en ik ben volkomen tevre den. Maar natuurlijk, als je lust hebt heen te gaan, zal ik je niet tegenhou den. Ik lien zelf jong geweest Er is toch zeker niet zooveel haast bQ, is 1 wel Je wilt toch wel wachten, tot ik iemand anders heb gevonden, om je Dlauts in te nemen 7 Maar natuurlijk, stemde Eliot toe. Dat is goed, zei Sir Jozef. Ik kom nog eens terug can allee met je te bepraten. Hij knikte en liep peinzend weg. Hot is niet goed om hom uit het oog te verliezen. mompelde hit Neen. dat kan niet Wat kan er toch met hem aan de hond zijn Een poosje geleden scheen hij nog zoo ge lukkig. Bij zijn terugkeer op de Hall vond hij Mr. Trunion op zich wachten. Zij spraken een poosje over zaken, maar Sir Jozef scheen er zijn aandacht niet bij te kunnen bepalen, en heelemaal onverwacht zei hij Apropos, er is een jonge man hier bij mij, die zijn ontslag wil ne men. Hij is een degelijke jongen, en ik zou hem liever niet uit het oog willen verliezen. Weet u ook Iets, dat hem zou passen Niet in Londen, maar ergens in den omtrek. Wat kan hij doen 7 zei Mr. Trunion. Alles met zijn handen en voeten. En u kan hem vertrouwen, wat zel den voorkomt tegenwoordig. Hij heeft het opzicht gehouden over mijn paar- denstoetorij maar zooals ik zeg, u kan hem overal voor gebruiken, be halve voor de schrijftafel, daar heeft hii een hekel aan. Trunion bleef even nadenken, toen zei hij langzaam Toevallig is er juist een betrek king or&n, die hem misschien wel zou passen. Kent u het eiland Lona- way, Sir Jozef 7 Ja, maar Ik ben er nooit ge weest Het eindje van de wereld, ge loof ik. niet 7 Het ia er buitengewoon saaL stemde Mr. Trunion toe. maar heel gezond. Daar twijfel ik niet aan, zei Sir Jozef droog. Het behoort aan een cliënt van mij. ging Mr Trunion voort Een heel excentrieke vrouw, en het is daar in alle opzichten een verwaarloosde toestand. Ik heb altijd het idéé gehad, dat daar nog wel wat uit don grond f.3 halen is graniet, enz. Do regee- ring zal daar te eeniger tijd ecu ha ven moeten maken. Sir Jozef spitste zijn ooren. Wil uw cliënt het verkooj>en 7 vroeg hij. Dat wil zij niet, zcMo Trunion beslist Niets zou haar bewegen, er ook .maar een H.A. van te verkoopen. Mnar uw man kan er heengaan en eens rondkijken. Ik wil er liever niet openlijk een opzichter heensturen. Natuurlijk niet, zei Sir Jozef snel. Een gewoon, verstandig mcnsch zou kunnen doen wat ik wensch. Na tuurlijk zou ik hem niet veel kunnen aanbieden. Dat doet er niet toe, zeide nu Sir Jozef. U geeft hem wat u denkt dat hij waard is en ik zal voor de rest zorgen. Feitelijk wil ik hem niet uit het oog verliezen hij ziot or elecht uit en denkt dat bij behoefte heeft aan verandering: hij zal wel graag terugkomen, als hij eerst maar op zoo'n eenzame plaats tot rust geko men is. Zij worden het eens, maar Sir Jozef liet een week voorbijgaan, voor dat hij met het voorstel bij Eliot kwam. Voor een man in de conditie van Eliot schijnt een verlaten eiland de eenige begeerlijke plaats op aarde om zijn kalmte terug te krijgen, en F.iiot nam dadelijk het aanbod aan. Ziin eerste ondergeschikte werd tij delijk bevorderd Sir Jozef stond er op, dat het maar tijdelijk zou zijn en kreeg de betrekking van Eliot, en omdat er nu niets meer was, dat hem terughield, maakte Elïoi dadelijk toe bereidselen om te vertrekken. Den avond voordat hij uitzeilde, bracht hij nog een bezoek aan hei be wuste boschjo, en stond op de plaats, waar hij gestaan had, toen hij Nora in de armen had genomen en gekust, en later ging hij nog eeus uit. oim te kiiken naar het huis, het venster Y4U de kamer, waarin hij dacht, dat rij sliep on wandelde somber het dal door. Hij ncm afscheid van alles wat hem door Nora dierbaar was gewor den. Daarna zou hij de gedachte aan haar van zich afzetten, moeilijker zou het zijn, haar uit zijn hart te ver bannen. HOOFDSTUK XV1L Gevaar. Nora vluchtte totdat tij bij een klei nen kuil in de duinen aankwam daar Het zij zich üd den «rond val len en bedekte baar gelaat met do handeu. Het was niet alleen vrees, die er haar toe gebracht had te vluch ten. maar ook een gevoel van schaamte. Hoe vreemd het ook mag schijnen, voor bet eerst werd zij zich volkomen de gevolgen van haar me tamorphose bewust. Eliot Graham, de man die haar be minde. die haar in zijn armen had genomen en gekust, was daar op het eilqpd. Hij zou haar herkennen hij zou waarschijnlijk haar geheim wel bewaren, maar hoe zou zij het ver wijt, de beschuldiging in zijn oogen kunnen verdragen 7 Zou zij niet kun nen vluchten Zij sprong overeind en snelde vlug, maar behoedzaam den heuvel op, om de „Happy Lucy" juist weer terug te zien gaan. Kapitein Marks maakte gebruik van bet getij en was al weer op zijn terugreis. Bleek en bevend ging zij naar haar eerste schuilplaats terug maar zij wist. dat zij daar niet zou kunnen blijven als niemand andere op de hoeve haar zou missen, ducht zij bit ter, dan zou Margery het toch doen. en haar komen zoeken. Ja, zij moest teruggaan, moest Eliot Graham on der de oogen komen. AYordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5