strookte Paling ei i I ESEHB H. SPOELSTRA drie maanden schriftelijke garantie op de zolen 50 procent besparing voor elk huisgezin. «ar. -%r» d. niemand verpllcnt zich te laten in schrijven, wat wel het geval was met die zeov.-éden, die voor het eerst een betrekk/z g aannamen of van reederi] ven isaelden. De directeur trad bij geschillen als schovisrechter op, zijn uitspraak was bindend èr> voor de reeders èn voor de visschereliedeD. Bij de zeelieden heeft deze beurs se- deit hare oprichting niet dat ver trouwen genoten, dat men aan ar beidsbeurzen in andere plaatsen toe kent Dit vond zijn oorzaak in hoofd zaak wel daarin, dat de visschers in het bestuur van de beurs hpegenaamd niets te zoggen hadden, omdat dit uit sluitend door reeders gevormd werd. De omstandigheid, dat de directeur uitsluitend in dienst van de reeder ij- en was en ook door haar betaald werd, kon naar de meening van de Visschers niet zonder invloed blijven op bet oordeel van den directur als deze een quuestie tusschen reeders en ondergeschikten moest oplossen. Bovendien waren er een paar xee- derijea met ongeveer een vijfde deelle van de stoomvisschersvloot, di 3 geen gebruik maakten van de be middeling der arbeidsbeurs en recht streeks de bemanningen harer sche pen aannamen. In eene vergaderin" van de LJmui- der Reodersvereeuiging is thans be sloten deze arbeidsbeurs op te hel len, omdat zij niet volkomen beant woordt aan de verwachtingen, d men destijds bij de oprichting had. HILLEGOM. Tot hoofd der Chr. Nat. School voor M. U. L. O. te Breda is benoemd boor D. Moolhuijzen, thans hoofd der Chr. School voor M. U. L. O. te Hil- legoni. Binnenland VOOR DE POLITIE. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder hebben ieder een gift van I 100 doen toekomen aan den heer B. Koker Jzu. te Krimpen den IJsel, voorzitter der van beheer der stichting, bedoeld bij art 2, 4o der Statuten van den Alg. Nederl. Politiebond (verpleging van zieke politiebeambten en de bouw va neen eigen sanatorium), als blijk van belangstelling in het nuttige en menschlieveude streven der commis- R1JKSVKLDWACHTERS. Aan de rijksveldwachters is verhoogde salaris uitbetaald. Zooals gemeld was die verhooging reeds in gegaan op 1 Januari; ze hebben dus 7 maanden moeten wachten. VREEMDE MUNT IN LIMBURG. Men schrijft aan de Maasbode, dat sinds de ministerieele resolutie is uitgevaardigd, bepalende het verbod van de uitgifte van Duitsche gro- schen te Maastricht, St. Pieter en Oud-Vroenhoven, de Duitscho munt zoo goed als verdwenen is. De maatregel hoeft uitstekend ge werkt, te meer, daar in de bedoelde gemeenten do halve mark en de mark slechts geaccepteerd worden tegen 29 en 59 centen. Gok in de omliggende gemeenten komt het Duitsche geld miudcr voor. In verschillende deelcn der provincie wordt geijverd, om van den minister eenzelfde resolutie verkrijgen voor Maastricht. Merkwaardig rs het, dat de franc thans domineert in het Zuiden der provincie. Zij, die vroeger hun Hol- landsch geld iu Duitsche munt om zetten, vanwege het opgeld, koopen thans voor hun Nederlandsch geld francs de winst is echter gering, en hangt af van den koers. Doch de mid denstand wordt or de dupe van. HET GEHEIMZINNIGE SCHOT. 's Avonds omstreeks half ell werd de vredige stilte op de Groote Markt te Rotterdam plotseling verstoord door een geweldigen knal. Een schotEen schot 1 klonk het ©ver de Markt. Wat was er gebeurd 1 Eeu moord Een zelfmoord De nienschen hielden eenige oogen- blikkeui den adem in, om te luisteren, of er geen vreeselijk gegil zou volgen. Geen gil volgde, zelfs geen zucht.... Dan stormen opeens de talrijke be zoekers uit do poffertjeskraam van Kooisbergen weg door Nieuwstraat en Moiensteeg renden tientallen van menschen de Groote Markt op r de plaats, vanwaar de knal was boord, naar den thee- en kofiiewinkel van Van Kossem Aon den winkel was niets bijzon ders te bespeuren. De zaak was geslo ten, het gordijn voor het winkelraam neergelaten. Nu werd het geval nog geheimzin niger. Ik heb het toch duidelijk gehoord zei «u- een. liet was net of er een kanon werd afgeschoten. Als het maar geen gasontploffin; is geweestzegt een ander. Ben je gek, vent 1 Dan lag die winkelruit toch al lang in gruizele menten. Daar klinkt in de verte het welbe kende geluid der spuitwagens. Hijgend komen de wakkere gasten van spuit 22 aangesneld, weldra ge volgd door die van spuit 10. Men praat en delibereert, kijkt naar het huis. rammelt aan de deur, ruikt de ramen, doch geen spoor van x is er te bespeuren. Ontmoedigd trekken de spuitgasten weg, door eeu groot deel der nieuws gierige menigte gevolgd. Knal Een tweede schot Ah klinkt het verrast uit veler monden. En boven uit de lucht stortte een regen van vonken neer, afkomstig van een donderbus, welke ter eere van den verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder in den Salon Doele was afgeschoten, zoo vertelt de Maasbode". AANSLAG OP EEN BURGE MEESTER. Men meldt nader uit Tholen om trent den moordaanslag op den bur gemeester, het volgende: Tegen half Men Woensdagavond. vervoegde zich tan huize van deaa ruim 70-jarigen, alom gezieaien bur gemeester, den heer M. G. v. Stape- le, de wegena herhaaldelijk voorko mende dronkenschap met 1 Augustus" ontslagen gemeenteveldwachter Kaan met verzoek den burgemeester te mogen spreken, welk verzoek niet werd geweigerd. Plotseling hoorde een der huisgenooten in de naburige kamer, een zworen val, men snelde toe en vond den heer Van Stapele ba dende in zijn bloed. Oogenblikkelijk was geneeskundige hulp aanwezig en werd het slachtoffer' de noodige hulp geboden. Door de ontstane verwar ring wist de dader, die onder den in vloed van sterken drank was, te ont vluchten, doch werd later op den avond onder hevig verzet zijnerzijds, in zijn woning in hechtenis genomen. De toestand van den burgemeester, die door een messteek in den hals werd gewond, is bevredigend. PORTEFEUILLE KWIJTGE RAAKT. De heer J. L. de L. L., handelaar in diamanten te Amsterdam, vertoef de, zoo scluijlt de Tel., eenige dagen voor zaken te Brussel. Woensdagoch tend begaf genoemde heer zich naar een bank in de Belgische hoofdstad, ten einde er geld te wisselen. In zijn zakken bevonden zich twee portefeuilles, de een bevatte 7 biljet ten van 1000 francs benevens brillaai- ten en diamanten, ter waarde van 1 18000. Aan de bank liet de heer L. een der biljetten wisselen en deed het ontvangen geld in de andere porte feuille. Hij begaf zich toen naar ver schillende firma's met wie hij zaken had te doen en toen hij na verloop van ongeveer een half uur de porte feuille met biljetten en diamanten schikken wilde, bleek deze verdwenen te zijn. Men kan zich den schrik van den heer L. voorstellen. Hoewel hij anders dikwijls diamanten en briljan ten in commissie heeft, was dezen keer toevallig de geheele inhoud der portefeuille zijn eigendom. Van de zaak weid onmiddellijk bij de Brus- selsche politie aangifte gedaan, die de weinig troostrijke verzekering gaf, dat zakkenrollers in deze drukke tij den bijna elke minuut hun slag slaan. Aangenomen kan worden, dat de Am sterdammei' ook het slachtoffer werd van een dier hoeren. Is dit werkelijk het geval, dan bestaat er natuurlijk weinig kans dat hij zijn eigendom terug krijgt. De nummers der bank biljetten zijn niet bekend. ROYAAL. Gemeentebesturen, die slechts met moeite het evenwicht weten te bewa ren tusschen hun uitgaven en Inkom sten, zij ter navolging aanbevolen 't voorbeeld, gegeven door de gemeente Denekamn, waar een onderwijzer, die 2 maanden lang een vacature waarnam, een gratificatie ontving van... f 5, zijnde ongeveer 8 cent per dag. (N. Ct.) LIJK AANGEBRACHT. De Volendammer visscher. Dirk Jonk, heeft te Volendam het lijk gebracht van een knaap hij vond het drijvende tusschen Marken en Enk huizen. In de vorige week viel een 12-jarige zoon van het schip „Nederland", toe- behoorende aan <le weduwe Tabak uit Groningen. De knaap verdronk voor de oogen zijner moeder en van zijn broer. Vermoedelijk is het aangebrachte lijk, dat van dezen jongen. BOND VAN BOEKBINDERS PATROONS. De Nederlandsche Bond van Boek binderspatroons hield te 's-Graven- hage zijn vergadering, welke met een welkomstwoord tot de talrijke aan wezigen geopend werd door den voor zitter, den heer F. L. van der Bom, te Amsterdam. In het door den secretaris uitge brachte eerste jaarverslag van den Bond wordt met voldoening geconsta teerd. dat het eerste levensjaar van den Bond van vruchtbaren arbeid ge tuigt. Het ledental van den Bond, deel uitmaakt van den Middenstands bond, is in het afgeloopen jaar klommen van 87 tot 94. De Bond telt thans 5 af deelingen en verspreide leden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren F. L. v. d. Bom, te Amster dam A. M. Kapscnberg, te Rotter dam. en G. P. Tlerie, te 's-Hertogen- bosch. Laatstgenoemde werd tevens herkozen als lid der commissie van redactie van het Bondsorgaan. Hierna was aan de orde het rap- Dort der commissie van advies inzake vakopleiding ommissie kwam in haar rap- Dort tot deze conclusion en voorstel len dat de Bond le. vereen igingen aanspore tot op richting van zooveel mogelijk plaat selijke en provinciale vakscholen met beperkt leerprogramma 2e. meer direct de totstandkoming bevordere vau een centrale vakschool, welker programma tot den hoogs ten graad van ontwikkeling voert 3e. zich belaste met het instellen van de onderscheidene examens en het benoemen van de daarvoor noo- dige commissi ën en 4e. het daarheen leide, dat door be voegde personen een grondig onder zoek worde ingesteld naar de wer king der vakscholen in het buiten land, zoo noodig door een persoonlijk bezoek aan een of meerdere van die inrichtingen te brengen. Over de vraag of de opleiding moet plaats hebben in vakschool of in de werkplaats, liepen bij de bespreking ter vergadering de meeningen nogal uiteen. De conclusies werden na eenig de bat aangenomen. Hierna hield do hoer K. F. Katz een lezing over de bestrijding van oneer lijke practijken in handel en bedrijf. Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN, Aangenomen het beroep te IJsel- mondo ds. R. Smeding te Nijmegen. Gemengd Nieuws EEN DAPPERE VROUW. In de laatste wegen is het lynchen van negers in do zuidelijke staten van Amerika zoo goed als aan de orde van den dag, zoodat reeds velen als slachtoffers van rassenhaat zijn geval len. Te Extern in den Staat Georgia heeft eene blanke vrouw den zeldzamen moed aan den dag gelegd, om het voor een vervolgden neger op te ne men. Deze was beschuldigd van een of an der misdrijf, in hechtenis genomen, doe hwist aan zijne bewakers te ont snappen. Toen volgde een wilde jaebt op den vluchteling langs de hoofd straat van Ex ton, totdat de vluchte ling uitgeput voor het huis van eene blanke vrouw, Susie Hillhouse, neer viel aan de voeten der bewoonster. Zij nam eeu pistool, dat de vluchte ling in de hand hield, en legde op de menigte aan, met de verklaring dat er geen lynchpartij zou plaats heb ben en zij den eerste den beste, die den man zou aanraken, zou neer schieten. Onmiddellijk was er een ommekeer onder de menigte te bespeuren, die de wakkere vrouw toejuichte, waarna zij, op de belofte, dat den man geen leed zou worden gedaan op weg daar heen, toestond, dat do menigte hem naar de gevangenis bracht. Zij volg de den stoet om toe te zien, dat die be lofte werd nagekomen. SPOORWEGONGELUK. Over het vreeselijke spoorwegonge luk, dat plaats had in het station vim Telag, een kleine stad in de Algier- sche provincie Orau, wordt nog het volgende medegedeeld Een passagierstrein, die van Flem- cen kwam, stond sedert eeiiige minu ten in het station, toen een goederen trein met groote snelheid op den stil- staanden trein liep. De botsing was ontzettend. Alle reizigers van de wa gens der derde klasse, die den schok hadden te verduren, werden gedood of zwaar gewond. De verongelukten zijn voor het meerendeel, zooals we reeds berichtten, Spaansche of Ka- bylische veldarheidcrs. De lijken wer den in de wachtkamer van het sta tion gedragen, de gekwetsten door uil Oran gekomen artsen behandeld. Men kan zien het ongeluk nog niet voldoende verklaren. De machinist van den goederentrein verzekerde, dat hij gezien had, dat, de ingang van 't station versperd was. Hij had daar om ook onmiddellijk geremd. De rem men hadden echter niet gewerkt, waarschijnlijk door de vochtigheid der rails en tengevolge van de sterke helling. De hoofdambtenaren der spoorweg maatschappij en de autoriteiten van Oran begaven zich onmiddellijk naar de plaats van het onheil. De presi dent van de Fransche republiek en de minister van openbare werken hebben telegrammen van deelneming gezon den I Wij geven Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD TE ENSCHEDE. De Hbld.-correspondent meldt nog: Het comité uit <ie Fabrikantenveree- nigiug heeft, om goed over de door de arbeiders der firma N. I. Menko opgegeven grieven te kunnen oordee- len, nog een lb-tal arbeiders der fa briek „Roomvveg" gehoord, staande huiten de fuhriekscommissie, waar mede het Maandag een samenkomst had. Toen bedoeld 16-tal de fabriek bin nen ging, was e^, niettegenstaande 't houden der samenkomst geheim zou worden gehouden, een menigte volks bij de inrichting aanwezig en blevou blijken van afkeuring niet uit. 's Middags waren eenige honderden personen wachtende bij de fabriek „Roomweg" om den uitslag der con ferentie comité-F. V. en organisatie- besturen te vernemen. Sport en Wedstrijden COURSES TE DU1NDIGT. De meeting trof best weer en woi goed bezet, zoowel wat het bezoek als de deelneming betreft. Dops-prijs, draverij 4de klasse. Prijzen f 400, 75 en 25. 1 Auto, 2430 m., eigenaar J. R. Kemper Baron v. Ittersurn, rijder N. J. Koster,in 4.20 drie vijfde sec. 2 Astreer, 2430 m., eigenaar A. de Ridder, rijder M. Haster, in 4.23 drie 3 Alruna C., 2130 m., eigenaar Stal Mercurius, rijder J. Bakker, in 4.24 twee vijfde sec. Niet geplaatstHarold, Deling, Adria, en gedisqualificeerd Arnoldus, die tweede was, volgens opgaaf voor onzuiver draven. Auto won nog betrekkelijk gemak kelijk en schijnt nog wat sneller te kunnen gaan Arnoldus was eenigen tiid aan het hoofd. Gelukster-prijs. Ren vlakke baan over 1800 M. Prijzen 500 en 50. 1 Kaffer. 58.50 K.G., eigenaar Jhr. L. Boreel (Hare). 2 Golden Am or, 62 K.G., Jhr. C. de Pesters (Tasker) Niet geplaatstJob, Labor en Dra- cula. Gewonnen met anderhalve lengte. Tijd 2.4 vier vijfde sec. Kaffer kreeg spoedig de leiding, Job en Golden Amor vochten in de rechte lijn om de plaats, want van winnen was geen sprake meer, daar Kaffer zich niet liet bereiken. Draverij van meet Sweepstakes voor 3-iarige merriën. Prijzen f 750, 200, 100 en 25. Afstand 1600 M. 1 Alrnna C, eigenaar Stal Mercu rius, rijder J. Bakker, en 1 Adeline, eigenaar L. E. van den Berg, rijder B. ten Hagen, belden in 2.45 twee viifde sec. 3 Agnes W., eigenaar S. Wltteveen, rijder eigenaar, in 2.45 twee .vijfde sec. 4 Aura, eigenaar J. Koster, rij dei- eigenaar, in 2.47 drie vijfde sec. Niet geplaatstAstreer. Een mooie draverij, doch een ver rassing wat aankomst betreft Agues W. was favoriet, maar verloor iets bij het starten. Adeline moest even in houden voor Alruna, daar Alruna C. den weg niet geheel open het voor Adeline. Hot was een spannende aan komst. daar Adeline en Alruna C. dead heat liepen voor de eerste plaats en Agnes W. denzelfden tijd maakte. Een klacht tegen Alruna C., door den rijder van Adeline ingediend, werd wel aangenomen, maar de aan komst bleef, daar Adeline buitenom had moeien gaan. Chatter Mag-prijs. Vlakke baan, i 2400 AL I Prijzen f 500 en f 50. 1 Yole, 56 K.G., eigenaar S. A. F. Baron Creutz (Hare). 2 Kat. 53 K.G., eigenaar G. F. Kru- ger (Mew). Niet geplaatst: Cragette, Safety, CocktaeL Gewonnen met een halve lengte. Tijd 2.48 twee vijfde sec. De winner werd door den eigenaar voor 1150 ingekocht. Yole was spoe dig naast Safety, die steeds aan het hoofd ging. Later kreeg Yole bezoekonder iedere schoen gemaakt worden, van Kat, die zij echter kon afwuch- „The Industructible Schoe" De onvernielbare Schoen. Zie de Etalage. Zie de Prijzen. Dameslaarzen, bruin en zwart - - Heerenbottines- - Jongehearen knoop- en rijgbottines - Meisjes laarzen Kinder Alles prima chroom- en boxkalfleder. Speciale inrichting voor reparatiën met chroomzolen. Drie maal sterker dan gewoon, en nog goedkooper. Kan f 3.40 f 3.65 - - 3.90 f 3.- 3.50 - 3.- f 2.- 2.50 Eerste klasse ten. Vent d'Ouest-prij: draverij. Prijzen 800, f 100 en f 25. 1 Kozyr, 2400 M., eigenaar Stal Mer curius, rijder J. Bakker, in 3.55. 2 Toottit, 2490 M., eigenaar W. Zuidmeer, rijder Th. Monsieur, in 3.55 twee vijfde sec. 3 Lady Hesperus, 2520 M., eigenaar J. W. Schuyl, rijder J. D. M. Schuyl, in 3.55 twee vijfde sec. Niet geplaatst: Miss Refero, Fidelio gedisqualificeerd, Lunbus, Davoust gedisqualificeerd. Bertha Emil. Een verrassing was het, dat Lady Hesperus nu inuoien strijd geslagen werd. In de rechte lijn trachtte zij Kozyr te passeeren, was dicht naast hem. doch verloor dan weer afstand, ook op Toottit, die juist even voor Lady Hesperus den eindpaal voorbij ging. Prijzen 850 en ƒ50. 1 Wavora, 74.50 K.G., S. Baronesse M van Brienen [ilolroyd Smyth). 2 Le Lid, 76.50 K.G., W. Jochems, (J. Knel). Geinaükchjk met vele lengten ge wonnen. Tijd 5.50 drie vijfde sec. Warna en Le Cid gingen eerst te zamen, daarna ging Warna aan liet hoofd, liep op het laatst geweldig uit, en won gemakkelijk. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Roermond. G. II. Simons, winke lier, te Blerick. Rechter-commissar is: nir. Gompertz; curator: mr. W. Wol- ters. Amsterdam. C. S torren berg, café houder, aldaar. Rechtercommissaris: atr. F. B. Enthoven; Curator: mr. Lod. S. Boos. H. D. van Bredorode, winkelier In heeren- en kiiiderkleedlug, al-; daar. Rechter-commissaris mr. F. B. Entlioven; Cur. mr. Lod. S. Boos. De nalatenschap van wijlen G. E. Stouthandel, wed. van A. P. To wer, to Hilversum, Rechter-comm. mr. F. B. Enthoven; Cur.: mr. JohJ M. Jolles. Geëindigd: Tr. W. Kuygrok, koopman en win- kelie rte Utrecht. Opgeheven: M. C. Hamel Sr., L. Granaader, banketbakker, J. Scheepmaker, werk man en koffiehuishouder en M. Pa- pegaaij, allen te Amsterdam. Alléén in Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st Goentoer, thuisreis, passeer de 3 Aug. K. Carvoeiro. Het st. Solo, uitreis, vertrok 4 Aug. van Perim. Het st. Zeelandia, uitreis, is 3 Aug. Fernando Noronka gepasseerd. Het st. Koning Willem II arriveerde 4 Aug. van Batavia te Amsterdam. Onze Lachhoek HOOGSTE ERKENTELIJKHEID. Student Boersina (afscheid nemend van een oud-studievriend, bij wien hij gedurende de vacantie echt st,u- denticose gastvrijheid genoten heeft) 't Zou me kolossaal pleizier doen, ie ook eens te Amsterdam op mijn kast te zienik verzeker je, je zult als een postwissel ontvangen worden. HIJ KENT HEN. Och, dokter, weet u ook een mid deltje tegen de nervositeit van mijn Boer. Mienheer. ik zou gaarne een portret willen hebben van mijn, in 'n hoe biet et zoo in secretaire formaat. Fotograaf. Dat formaat bestaat niet. hoe bedoelt u Boer. Zooals ik bij den burge meester op 't durp bèt gezien. Fotograaf. Bedoelt u kabinet formaat Boer. Justeraent, zie je, ik wist wei, dat er een kast bij te pas kwam. EEN KORTZICHTIG REDENAAR. Nu zou ik graag willen weten, of ze mij goedkeurend toeknikken, of dat ze allen ingeslapen zijn. JUISTER. Rechter. Als ik je goed begrepen heb, getuige, dan kwamen de beide partijen toen tot hooge woorden Getuige. Hooge woorden, edel achtbare Neen, hot waren lage, HIJ WAS HEM VOOR. Ah, bonjour, beste Jansen, hoe gaat 't met je Uitmuntend. Maar ik heb geen celd bij me. 21 Kleine Houtstraat 21 naast de firma LIERA. Telefoon No. 851. Telefoon No. 851. De firma GEBR. SPOELSTRA, Electro-Technisch-Bureau, Spaarnwoudersiraat, hook Wijdesteeg HAARLEM, bericht dat van i Augustus j.l. af, de zaak is over- I gegaan aan den heer en onder diens naam zal worden voortgezet zijn weder in aile prijzen voorhanden. RIVIER V1SCHMARKT 13. TELEFOON 545 WAAROM wordt p y INMAAKGLAZEN PCLA j APPARATEN' algemeen de voorkeur gegeven OMDAT zo zijn lo. geen namaak van verouderde systemen V. practiscb van vorm en doelmatig in gebruik. 3o. voor alle bestaande systemen passend. 4°. van prima qualiteit. 5 billijk in prijs. LEVERING ONDER GARANTIE. VRAAQT geïllustreerde Prijscourant Alléén-Verkoop voor HAARLEM on omstreken bij C. J. v. d. BROEK, firma Wed. VOULLAIRE Oude Groenmarkt 2-4 Telefoon 507. Hoofdagent voor Nederland en Koloniën: Y. J REITSMA, Velseroord (N.H.) DE BRANDSTOF DER TOEKOMST, jgj GOEDKOOP V CONTANT. -< VOLLE «IAAT. ALLEEN „DEVRIES!' Van heden af verkrijgbaar in het nieuw ingerichte Caté Spaarnwouderstraat 144, van Ouds „De Drie Kemphaantjes", Het echte Maastrichtsche Bier, uit de Brouwerij „de Valk" van de Heeren MARRES ZOON, Maastricht. Aanbevelend, CHR. KUIJKEN. Agent de Heer B. F. BONARIUS. B. H. BALM Hzn., Spaarndam, VISCHHANDELAAR, levert uitsluitend eerste kwaliteit GEROOKTE PALING uit eigen rookerij. Dagelijks versche aanvoer. Staanplaatsen t GROOTE MARKT b d Barteljorlsstraat en GED. OUDE GRACHT b/d Groota Houtstraat. Beleefd aanbevelend, B. H. BALH Hzn.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6