NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8318. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 6 augustus i9ic a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden» Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 j» Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der ®'i Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AdvertentiËn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 rfs- Tffi? jajfl1 -no) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contanL oSSzTdSad.Vo'orW.ri'em' M7H J^Il Redacfle en «ministraHe: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfter. Directeur J. C. PEHREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. T^jiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESLAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 7 AUGUSTUS. Leger des Heils: Bijeenkomsten voorin. 10 u., 3 1/2 u. (Aerdenhout) en 8 uur. Brongebouw 1 Specialiteiten- en Revuevoorstelling 8 uur. Schouwburg ..De Kroon" Ned. Operette-Ensemble„De gescheiden .vrouw", 8 uur. Schouwburg Jansweg Ned. Too- nealvereen.: Arsène Lupin, S uur. Schouwburg Stoel en Spree „Par tuur', 8 uur. Soc. Vereeniging Henri ter Hall. Voorstelling. 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstellingen, 'Alberts Freres. Bioac. Gr. Markt: Voorstellingen. Sint-Bavo, SmedestraatBioscoop voorstelling, 8 uur. KI. Vereeniging; Matinée. Bal, 8 u. Groote Vauxhail: Bal, 7 1/2 uur. ZandvoorlOlympia Palace En- ■emble "^stspiel, 81/2 uur. MAANDAG 8 AUGUSTUS. Brongebouw. r Specialiteiten- en Revuevoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon: De Dollar- prinses, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned.- Too- neelvereeitviging: Huaa/renkoorts, 8 uur. Schouwburg Stoel en Spree: „Par fum", 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstellingen, Alberts Frères. Biosc. Gr. Markt: Voorstellingen. Sint Bavo. Smedestraat: Bioscoop voorstelling, 8 nur. KI. Vereeniging: Bal 2 en 8 uur. Zandvoort, Oivmpia Palace: Ensem ble gastspiel, S 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1179.' Twee van onze Rechters. Onze fotograaf heeft hen getroffen, loen zij uit h'et Paleis van Justitie kwamen, de plaats waar zij gewoon ziin een deel van hun arbeid te ver richten. Voorop Mr. II. van Logheir de Josselin de Jong, lachende om het geval, op den achtergrond Jhr. Mr. J. R. de Marees van Swinderen, die r— men kan het op zijn gezicht lezen niet begrijpt wat die photograaf daar uitvoert en waarvoor dat kiekje dienen moet. Het zal nu zoo langza merhand wel tot Haarlem's bekende ingezetenen doordringen, dat wan neer ze op straat plotseling gekiekt worden, hun portret vroeg of laat in deze courant komen zaL Een van onze Raadsleden had daar «oo weinig zin in, dat hij zijn eene hand voor zijn gezicht heeft gehou den, ten gevolge waarvan zijn per soonlijkheid in waarheid éénzij dig is geworden. Waarom hij tegen het kieken bezwaar had, ik weet het niet. Niemand behoeft hang te zijn, dat hij in een minder goede houding, op een oogenblik dat het niet past, zal worden afgebeeld. Daar wordt voor gezorgd. De camera heeft haar grillen, tnaar wij houden haar duch tig in liet oog. Een van onze photo's geeft een bekende Haarlemsehe fi guur weer, terwijl hij vroolijk zijn rechterbeen optilt en tegelijk de ge balde rechterhand boven zijn hoofd zwaait Precies een zeeman, die uit passagieren is, en de voorbijgangers noodigl tot een vechtpartijtje. Tocii was het haudgebaar slechts bedoeld als groet tol een voorbijgaanden vriend. Ik heb deze photo niet laten repro- duceeren, maar als merkwaardigheid aan den gephotografeerde zelf gezon den, die er in zijn huiselijken kring veel pret, over heeft gehad. Een ander is gekiekt op het oogen blik, dat hij een juffrouw zóó rake lings voorbij loopt, dat het schijnt of hii haar stilletjes de hand drukt. Deze photo zal to eoniger tijd wel worden gereproduceerd, maar de Juffrouw ls daarvan verdwenen. Maar keeren we tot de teekening van vandaag terug. Jhr. Mr. Do Marees van Swinderen la vice-president in onze rechtbank, volgens gebruik belast met het voor zitterschap in de behandeling van strafzaken. Mr. Van Loghom de Josselin de Jong is de jongste rechter in straf zaken. De crediteuren van een financleele instelling alhier, menschen die an ders zoo niet in het Paleis van Justi tie bezoeken plegen af te leggen, heb ben Vrijdagmorgen deze beide heeren naast elkander zien zitten tn de Rechtszaal, Mr. De Marees donker van haar, Mr. Van Loghem blond, al zullen zij nu misschien moeite heb ben hen in deze teekening te herken wie daar. zeker meestal wel door eigen schuld, maar dan toch ook zoo vaak voor een groot deel door de kracht der omstandigheden, naar dat beklaagdenbankje zijn gedreven. Tus- schen den beroepsboef en den onbe- rispelijken burger liggen zoo ontel baar vele nuancesde humane rech ter streeft or naar, die zorgvuldig te onderscheiden en daarnaar te oor- deelen. Mr. de Marees van Swinderen is 53 jaar oud, geboren te Groningen, en behoort soderl 21 October 1904 tot deze rechtbank. Mr. De Josselin de Jong maakt nog maar zeer korten tijd deel van het nen, omdat toga en bef het uiterlijk wol veranderen. „Haarlem heeft tegenwoordig een uitstekende rechtbank, zoowel voor civiele- als voor strafzaken", heeft, onlangs een bekencl advocaat van el ders mij verzekerd. En zoo is de alge- meene opinie. Hoe moeilijk moet de taak wezen van den rechter, vooral van den strafrechter, die immers erooter verantwoordelijkheid heeft, dan zijn collega voor civiele zaken. De laatste heeft veelal over quaesties van eigendom te beslissen, de eerste beschikt over de vrijheid van zijn modemensch. Hoe moet hij zoeken naar licht in de dikwijls duistere za ken, waarover zijn oordeel wordt ge vergd, hoe moet hij de zielen peilen om de waarheid te vinden, hoe moet hij dikwijls met zichzelf in tweestrijd ziin over het antwoord op de vraag of hier schuld is of niet. Het is voorai de rice-president, van wien veel afhangt. Hot is zijn taak, den beklaagde tot spreken te brenger., getuigen op hun gemak te zetten, te zorgen dat allen, die verklaringen afleggen, dat duidelijk en volledig doen, de gebeelc zaak als het ware te rzien en aan zijn mederechters te doen zien dat Mr. De Marees van Swinderen daarin slaagt, is zeker een groote lof. Maar daarnaast bezit hij eigenschap, die voor den rechter even onmisbaar is als doorzicht en verstond, humaniteit, dat is menschüevendhcid, mededoogen met college uit, namelijk sedert 3 Novem ber 1909, maar gebleken is reeds, dat in hem een goede keuze is gedaan. Hii werd in Zutfen geboren en is 46 iaor oud. la het begin van deze vluchtige schets heb ik gezegd, dat de rechter een gedeelte van zijn arbeid in het Paleis van Justitie vindt Het overige wacht hem thuis. Niet -het minst be langrijke. Terwijl hij in het gebouw het openbare deel van zijn taak ver richt. moet hij in de studeerkamer thuis de ontvangen indrukken rang schikken en verwerken tot een eind besluit. Hoe zouden de muren van het vertrok dikwijls kunnen spreken van pijnlijk wikken en wegen, van soms kwellenden twijfel I Het is een moeilijk ambt, recht te spreken over ziin medemenschen, maar een schoo- ne taak. waar het wordt opgevat met de voorzichtigheid en do humaniteit, die in onze Haarlemsehe Rechtbank valt te prijzen. J. C. P. Stadsnieuws Onderscheiding. De firma VV. Voet en Zonen alhier, ls op de Brusselscho tentoonstelling bekroond, voor gefotografeerd zilver werk, niet een gouden medaille. Staal water. De DrLukhal der Staalwuterbron- nen werd gisteren door 44 personen bezocht HET VROOLIJK TOONEEL. In de Vereeniging gaf gisteren avond „Het Vroolijk Tooneel", dat in September van 't vorige Jaar werd opgericht en onder leiding staat van do heeren Sol. J. Kilisbergen en Jac ques Sluijters Jr., een eerste uitvoe ring. Eerlijk gezegd is ons het program ma van dit gezelschapje wel wat te gengevallen. Twee één-adertjes, een voordracht van het duo Köhler en een paar bioscopisclie heelden, het is waarlijk niet veel, om een ganschen avond mee te vullen. Dat het toch lukte is in de eerste plaats te danken aan 't slechts weini ge minuten beginnen vóór half ne gen, aan een lange pauze en een zeer goed archeslje, dat de hiaten lus- schen de verschillende programma- nummers op uitnemende wijze met aardig© bekende melodieën vulde. Als eerste stuitje werd een blijspel letje van Rid© opgevoerd: Een vrouw met energie, of medfe-minnaars, maar vrienden, 't Is ©en historie van twee officieren, die op dezelfde dame ver liefd worden. Zijweet niet wien ze zal kiezen, en zegt, dat ze dien nemen zal, die haar binnen rijf minuten 1 beste bewijs van zijn liefde geleverd heeft. D© twee minnaars zijn echter ook vrienden en zij besluiten de co quette juffrouw, eens bang te maken. Beurtelings doet de oen of hij den an der heeft vermoord en Blanche zoo heet de besluiteloos© dame staat d© grootste angsten uit. Ten slotte komt zij achter do be driegerij, en jaagt beide minnaars de deur uit. Do jongste gaat ook, maar de oudste, die 't oprecht te mee- nen schijnt, aarzelt. Dit is zijn geluk, want nu schenkt Blanche hem hand en hart. Jan Buderman was als kapitein Thomerij prachtig, maar de mede minnaar, de heer A. Verzijl, slaagde er niet in het goede spel van zijn col lega na te bootsen. Mevr. Kinsbergen- Rentmeester, ddo de rol van Blanche speelde, gilde zonder onderscheid in alle emoties haar woorden de zaal in. Of zij vreugde of droefenis, wrede of angst had uit te beelden, 't Was alles precies eender. Ook mevrouw Dora Boon. die 't kameniertje Marie cre- öeivle kon ons maar matig bekoren. Het duo Köhler gaf zijn bekend© aardige voordracht „De broedma- chine" La couveuse. Prachtig ver beeldde de lieer Köhler het boertje Kees en mevrouw Köhler had 'n groot succes toen ze plots als volwassen vrouw uit de couyeuse te voorschijn kwam. De leuke liedjes vielen zeer in den smaak. Het was ongetwijfeld 't beste van den geheelen avond. „Lólolte" is een blijspelletje dat veel beier een klucht heeten kon naar het Fr arisch en de situaties daarin zijn al bijzonder gewaagd, 't Is iets in den geest van „Parfum", en de aardigheden, die er iu voorkomen, nu... enfin, men verwacht van de kermisvertooningen niet veel anders. Er wordt om gelachen, en dat is deze week het voornaamste. Mevr. Cath. Kinsbergen—Rentmeester gaf in de titelrol hier en daar goed spel te zien, maar Jan Buderman was als Boislou prachtig. Hom viel zeer verdiend na afloop een krans ten deel. „The Royal Biosoope" gaf een paar goede films te aanschouwen. Do Ju- lianafeesten te Amsterdam werden luid toegejuicht. Museum van Kunstnijver heid. De tentoonstelling van het werk der leerlingen der aan het Museum van Kunstnijverheid verbonden School werd door een groot aantal belang stellenden bekochtde teekeningen en werkstukken van verschillenden aard trokken de algemecne aandacht. De tentoonstelling werd de laatste dagen der opening bezichtigd door den Bur gemeester van Haarlem, den Referen daris van Kunsten en Wetenschappen te s'-Gravenhuge en der, Adviseur der Regeering wat betreft het onderwijs jn kunstambachten. Het Museum van Kunstnijverheid is Zondag kosteloos toegankelijk. Kath. Levensverze kering- maatschappij. De Staatscrt. bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap Eerste Roomsch-Katholiekc Levensverzeke ring-maatschappij te Haarlem. Christiaan Kriens. Over het Kurhaus-concert te Sche- veningen schrijft de „N. R. Cf' Van een in Amerika werkzamer landgenoot, Christiaan Kriens, zoon van den kapelmeester in Haarlem, werd een symphonisch toondicht naar Daudet's roman 1 es rois en exil voor de eerste maal uitgevoerd. De componist stelde zich lot taak eenigc der hoofdfiguren koningin, koning en kroonprins en in heel korte trek ken den tragischen afloop muzikaal te karakteriseeren. Hij stelt daarvoor eenige motieven op, waarvan het eerste, in breede unisono's geëxpo seerd, de voornaamste grondstof tot verwerking, later o. a tot een fuga- to. aanleiding geeft en ook ten slotte met groote nadrukkelijkheid, onge veer zooals in het begin terugkeert. In het uiterlijk verloop viel een met veel aplomb opgezet allegro op, waarbij veel koper en slagwerk, dat zich trouwens in het geheele nogal om vangrijke werk geducht doet gelden. Nog kunnen gereleveerd worden een lieve, vredige melodie voor Engel- schen hoorn met pizzicato-begeleiding, die vrij plotseling afgebroken wor-.it dooi een soldaten-marsch met pic colo's, trompetten en roffcltrom en soli voor cello en viool, die om zoo te zeaeen van de dramatis personae ver tellen. De indruk, door het geheel verkre gen is. dat Kriens iemand is, die wat te zeggen heeft. Hij doet dat op zijn manier erg gewichtig, soms wat te opgeblazen, te luidruchtig, alsof h:j zijn woorden niet goed weet te rang schikken en te beheerschen. Dat daar bij wel eens duidelijk te merken is, naar welke voorbeelden hij werkt Tschaikowsky slaat daarbij niet ach ter. komt zelfs eenmaal erg opvallend om den hoek gluren is bij jonge componisten niet vreenul. Naar goede voorbeelden werken leidt later tot zelfstandigheid- Het vertrouwen is door deze compositie gewekt, dat van Kriens. wanneer hij doorwerkt en er zich door strenge zelfcritiek op toelegt ziin gaven en technisch kunnen In overeenstemming te brengen, voel goeds te verwachten zal zijn. Het werk vond een warm onthaal, zoodat de aanwezige componist van de galerij af voor den bijval buigend dankte. D e B o v-S couts te Haarlem De Engelsche Boy-Scouts zullen op hun reis door Nederland, volgens de Tel., ook Haarlem aandoen. 3 Augus tus vertrokken de Engelsche jongelie den naar Rotterdam èn werden daar feestelijk door de mntrozenvereeni- ging „Joi'.r Nederland" ontvangen. Via Deu Haag, Haarlem en Amster dam, ga ut de troep dan per fiets naar België "om den 19en de terugreisnaar Oxford te aanvaarden. Bekroning. De heer B. Zweers alhier behaalde op de Internationale Phot. Ausstel- lung te Budapest de gouden me daille. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 881 baden genomen; in dat aan het Leidschepleïn 630. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Als gevolg van het nutte en daarbij vaak zoele weer, neemt de aardappel ziekte grootere afmetingen aan en openbaart zich nu in alle soorten, op enkele velden kan bij het rooien een kwart gedeelte worden weggeworpen. Bij den landbouwer H., nabij Nieuw-Vennep, waren een viertal timmerlieden bezig met het stellen van nieuwe bergroeden. Toen twee nieuwe geplaatst, waren en de kap ver omhoog geheschen was, knapten een paar oude nog staande roeden af, waardoor de zware kap naar bene den schoot. Ongelukkig kwam de rand hiervan neer op den timmerman S. van Buy ten, die inet groote moeite na 3/4 uur losgewerkt werd. De in middels ontboden geneesheer consta teerde zware kneuzing van de heup streek en dat het dijbeen van boven gebroken was. Dc locstand van den man is hoogst ernstig. Per rijtuig is hij naar zijn woning overgebracht. HALFWEG. Een belangrijk besluit. Daartoe door de erven van wijlen den heer Bauduin in de gelegenheid gesteld, wordt duor hel polderbestuur aangekocht de zoogenaamde laan in den Houtrakpulder, die, nu loopende tot den Zuiderweg, als weg wordt doorgetrokken tot het voormalig eiland Ruigoord in het midden van j den pulder, waarop o. m. de R. K. kerk is geplaatst. Alsnu krijgt men een korte verbin-* ding van hier met dat gedeelte van den polder n.J. van minder dan een half uur gaans. Voor aankoop, beharding en onder houd worden de polderlasten ver hoogd en verleenen de huurders en ook particulieren bijdragen. ZANDVOORT. Ernstig ongeluk voorkomen. Op het station is door het kordaat ontreden van den stationschef een ernstig ongeluk voorkomen. De trein, welke 11 uur 2 min. naar Haarlem behoort te vertrekken, was reeds in beweging, toen een heer, voorzien van een viool, kwam aansnellen. Hij wierp de riool in een geopend portier, wilde hierna zelf haastig instappen, doch struikelde, met het ongelukkig gevolg, dat hij achterover viel, hal verwege op het perron en op de loop plank van den in beweging zijaden trein liggende. De chef, bemerkend in welk gevaar de man verkeerde, snelde toe en wist hem nog tijdig van de loopplank op het perron te trekken. De gevolgen waren anders niet te overzien geweest. Gisteren was de temperatuur van het water 15 gr R. Aangekomen badgasten: Dames Roile, Amsterdam. Hooge- weg 92, 2 pers. M. A. du Ooo, Am sterdam, Hoogeweg 92, 3 pers. B. L. Voskuil, Amsterdam, Hoogeweg 92, 7 pers. J. A. de Geer, Gorinchom, Hoogeweg 92. P. LIchtenstein, Gro ningen, Hoogeweg 92, 2 pers. S. de Wid, Zaandam, Hoogeweg 92, 3 pers. Dames Botje, Amsterdam, Hooge weg 92, 3 pers. Mej. Ham, Uithui- ■zienaeden, Hoogeweg 92, Dr. Van Griinin, Keulen, Hoogeweg 92, 4 pers. G. van Egmond, Utrecht, Ilooge- weg 92. R. Koppel, Hovenerhof, Hoogeweg 92, 2 pers. Schroder, Hovenerhof, Hoogeweg 92. H. J. Uyldert, Hilversum, Tramstraat 9, 3 pers. J. K. Smit, Amsterdam, Trom straat 9, 6 pers. L. ten Kate, Am sterdam, Tramstraat 9, 3 pers. Fa milie Kroon Amsterdam, Smedestraat 1, 3 pers. Fam. Wiersma, Amster dam, Poststraat 11, 4 pers. Jooste, Amsterdam, Poststraat 11. Fam. Ooms, Amsterdam, Poststraat 11, 3 pers. Fam. Kruseman, Amsterdam Bd. Barnaart 17, 5 pers. Fam. ten Bruggen Cate, den Haag, Strandewg 18, 5 pers. Malan, Novarra, Strand weg 18. 1 pers. Faro. Rossum, Am sterdam, Br. Engelbertstr. 8, 8 pers- Fam. Koning, Amsterdam, Strand weg 14, 11 pas. M. Arons, Amster dam, Kosterstraat 13 W. Polak, Amsterdam, Kosterstraat 13, j< Saks, Amsterdam, Kosterstraat 13, Fam. Schutte, Haarlem, Dr. Me-zger- straat 50, 6 pers. Fam. Schut, Am sterdam, Haarlemmerstr. 37, 10 pers. Fam. Smit, Amsterdam, Zeestraat 64, 3 pers. Fam. Wolff, Ainsterd- Zeestraat 64, 3 pers. Fam. Meyer, - Amsterdam, Zeestraat 64, 3 pers. Fam. IJzerman, Antwerpen, Dr. Mez- gerstraai 39, 9 pers. Fam. Zinnige, Amsterdam, Bd. de Fauvage, 7 pers., Fam. Wezolaa, Haarlem( Haarlem merstraat 68, 5 pers. Fani. Goller, Wurzburg, Ilotcl d'Orange, 3 pers. Fam. Engel, Praag, Hoiel d'Orange, 2 pers. Fm. Ililger, Maagdenburg, Hotel dOrange, 3 pers. Fam. Pop per, Weenen, Hotel d'Orange, 3 pers. Fam. Modem, Weenen, Hotel d- range, 3 pers. Fam. Pecivul, Wee- non, Hotel d'Orouge, 2 pers. R* Sprick, Bulefeld, Hotel d'Orange. Fam. Schaeffer, Heidelberg. Hotel d' Orange, 3 pers. Fam. Boot, Den Ilaag, Hotel d'Orange, 5 pers. Fam. Kassei, Rotterdam, Hotel d'Orange, 2 pea's. Fam. Woddigen, Barmen^ Hotel d'Orange, 3 pers. E. Kern. St. Petersburg. Hotel d'Orange A. Geldcrman, Arnhem, Groote Badhuis, 4 pers. F. van Dinteren, Amsterdam, Groote Badhuis, J. Nassau, Ber lijn, Groote Badhuis. Fam. Feit man, Dortmund, Bd. de Fauvage 5, 5 pers. Fam. Bryn v. d. Leeuw, Am sterdam, Bd. de Fauvage 5, 2 pers. Fam. Dornink, Utrecht, Bd. de Fau vage 5, 3 pers. Fam. E. de Wolff, Amsterdam, Spoorstraat 14, 7 pers. Binnenland DE KONING EN DE KONINGIN DER BELGEN NAAR NEDERLAND. De Vlaamsche Gazet schrijft: De reis naar Holland en het bez ek aan het N--ie;mdsche Hof, door den

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1