ien aaüer tegen de woede van nol volk mueten beschermen. Hei ontslag was gegrond op een klaclit tegen den veldwachter ingebracht, die naar wordt gemeld misbruik maakte van et erken drank, maar die reeds gerui- mon tijd door den burgemeester met groote verdraagzaamheid was behan deld. VERDACHT VAN SCHAKING. De burgemeester van Overschie ver boekt aanhouding en opzending van Johannes Klapwijk, 22 jaar, geboren te Overschie. en wonende aldaar,.van beroep veedrijver, 1.66 M. lang, schraal van postuur, loopt eenigszius scheef. Hij wordt verdacht van schaking van Pieternalla Mattijs, 17 Jaar, ge- Doren te Overschie, naaister, wonen de aldaar, flink postuur, rond, blo zend gezicht, ongeveer 1.60 M. lang. Namens den vader, die onvermo gend is. wordt mede de opsporing, aanhouding en opzending dezer min derjarige verzocht. VERDRONKEN. liet 3-jarig toontje van den sluis wachter Auke van der Molen te Nye- ga. gemeente Doniaweretel, was spe lenderwijze bezig met een sleef water te scheppen uit den Scharsterrijrt Eenige oogenblikken later zag de moeder de sleef op het water drijven. Het knaapje, dat voorover in het wa ter was gevallen, was verdronken. De 10-jange A. D., te Rotterdam, is aan den Katendrechtschen Veer- dam te water geraakt en verdron ken. NEDERLANDSCHE MIJNARBEI DERS GEZOCHT. In zijn jaarverslag van de Exploi- latie der Nederlandsche Staatsmijnen over 1909, bespreekt de hoofdinge nieur dier mijnen, de heer C. Blanke voort. het vraagstuk van de voorzie ning in de noodige arbeidskrachten. Wij lezen daaromtrent o. a In de laatste jaren heeft men. ook al in verband met de in de industrie heerschende slapte, geen noemens waardige moeilijkheden ondervonden om de benoodigde arbeiders te ver krijgen. Maar welke moeilijkheden zal men ondervinden om een genoeg zaam aantal arbeiders te verkrijgen, die noodig zullen zijn voor Staatsmijn Emma te Hoensbroek, welke mijn eeue der grootste belooft te worden, en zal worden ingericht voor pl.m. 3000 arbeiders, hetzelfde geldt voor de derde Staatsmijn, waarmede binnen enkele iaren een aanvang zal worden gemaakt en voor een nieuwe ontgin- ningszelel der Oranje Nassau-mijn, die binnenkort te Heerlerheide zal worden aangelegd, om niet eens te BDreken van de uitbreiding der reeds bestaande mijnen Zooveel mogelijk zal men natuurlijk trachten Nederlandsche werklieden in dienst te nemen. Voor het aannemen van buitenlandsche mijnwerkers be staat bij de meeste mijn bestuurders een zekere vrees, daar zich onder die vreemdelingen ondanks do genomen voorzorgsmaatregelen, toch dikwerf miuder gewenschte individuen kun nen bevinden. Vanwaar echter de noodige Neder- fnndsche arbeiders te betrekken Men kan hierbij drie groepen on derscheiden lo. Nederlanders, die in het buiten land (België, maar vooral Duilsch- land) in de mijnen werken 2o. Nederlanders, woonachtig en werkzaam in andere deelen van ons land dan Zuid-Limburg, en 3o. Nederlanders, die in Zuid-Lim burg wonen, maar die door de, in lat opzicht ongunstige, ligging hun ner woonplaats, niet in do gelegen heid zijn, om in de mijnen aldaar te Ir beiden. Het is de derde categorie arbeiders, ie in de toekomst het grootste deel der benoodigde werkkrachten zal moeten leveren. En daarom mogen kosten noch moeite gespaard worden, om deze werklieden in ae gelegenheid to stellen gemakkelijk de mijnen te kunnen bereiken, met andere woor- tlen het is hoogst noodzakelijk, dat 'zoo spoedig mogelijk met den aanleg van verkeersmiddelen in ons mijn- district wordt EEN VERGADERING VAN „8LECHTH00RENDEN." De Bond van siechthoorenden zal do volgendie maand zijn le vergade ring houden. In het orgaan van den "Bond wordt do vraag opgeworpen: Hoe kunnen dooven en slechthoo ronden nu vergaderen, ze verstaan niet wat besproken wordt ca de handelingen niet volgen? Toch is schijnbaar de oplossing eenvoudig. Ieder neme een goedhoo renden tolk mede, die opschrijft, dan wel van de lippen of do vingers mede deelt, wat er omgaat, Dan kan men recht gezellig op zijn gemak de besprekingen begrijpen en zonder schroom daaraan deelnemen, indien men dit wenschelijk acht. En voor de doofstommen is het al teer gemakkelijk. Die gaan met vijf of zes aan één tafeltje, waaraan dan een vertolker staande mededeelt wat noodig is te weten. De minder 6lechthoorenden kunnen ook in groepjes zich laten voorlich ten. We kunnen bij wijze van vragen- joufl nog een stukje rondzenden, waar in we zoo goed mogelijk op alle vra gen zullen antwoorden. Een dergelijk drukwerkje ontvan gen natuurlijk alleen zij. die ons hun voornemen te kennen geven aanwezig 4<0 rijn. EEN JEUGDIGE COMPONISTE. Door het 16-jarig meisje N. Boes veld is aan H. M. de Koningin-Moe dor, ter gelegenheid van Hr. Ms. ver jaardag, een muzikale compositie op- Sodragen. Mejuffrouw Boesveld mocht aarvoor een dankbetuiging namens Hare Majesteit ontvangen. MII.TTAIR TEHUIS TE MILLIGEN. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, genoodigden en mili tairen uit het Remonte-depót, werd in «do legerplaats te Milligen hot nieuw- itebouwde Militair Tehuis geopend. De openingsrede werd uitgesproken Joor den gep. generaal J. G. U. clinch, te Apeldoorn, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). Een onoveriroffen middel tegen bloed armoede. Digestief werkend. In de klauwen van een uierziekte. Dikwijls maakt een nierziekte zich geheel van eau lijder meester, vóór dat deze eir zich in liet minst iets van bewust is. Jaren lung heeft deze ziekte zich misschien roods kunnen ontwikkelen, terwijl hij er een geheel andere oorzaak voor zocht en er oen \erkeerd geneesmiddel tegen gebruik te. Dan leidt zijn kwual plotseling tot niersteen, waterzucht, lenden jicht en martelende urine stoornis sen. Zijn meren worden gaandeweg cel na cel vernietigd en verliezen hun kracht om het bloed le filtreeren en wanneer het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt, dan wordt het ge- lxeele lichaam langzamerhand vergif tigd.-. Indien gij oen nier of blaasaandoe- ning hebt, zult gij opmerken, dat de urine bewolkt en zanderig is, dat de loozing moeilijk geschiedt, of da? gij geen macht meer hebt over het water, 's Morgens staat gij met een ellendig gevoel In uw rug op, uw oogen zijn opgeblazen, uw enkels gezwollen. Bij slecht weer gevoelt gij u prikkelbaar, terneergeslagen en afgemat, en 'krijgt gij rheumalische pijnen in de spieren en gewrichten. Alleen een geneesmiddel, uitslui tend voor de nieren, kan de nieren genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pil len zijn uitsluitend voor nier- en blaaszlekten. Zij werken rechtstreeks op de nieren on komen deze op oen zachte wijze te hulp. Zij heeJen de nieren en geven hun gaandeweg de kracht terug om de ziekte-aahbren - gende stoffen uit het bloed te verwij deren. Wacht u voor namaak en let er op, dat de handteekening van James Fos ter op do doos voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de hoeren J. J. Güppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarno 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst- van postwissel ti f 1.75 voor &én, of f 10.— voor zes doozen. BEEHZIBKTEN. AderspattSge WONDEN, Dauwworman, f JeukTngen, WONDEN I vanelkcn sard, ZWEREN, |\1 UIT8UAO, Onmfddalllhe vorllobtlnj <00W fl f.75 Wf «i:o» Pi." «»CM fl 1.75 Talrijke bowljxen ven oenxxlnp. \yelï*rt B,l« PSBiMk» Cu ebt sin gariDlto i» b.nóuelunlfl» a 0ÏKNSIEH, Ipfetaf-ftirtiSl. 47 Te Haarlem bij: J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 14T. HUIDUITSLAG is meestal een gevolg van Malaria (Binnenkoorts) en alleen een specifiek onfeilbaar geneesmiddel voor deze ziekte kan den huiduitslag dan ook slechts tegengaan en genezen. P-alm-Pillen zijn zulk eeoi geneesmid del en genezen alle mogelijke vormen van huiduitslag indien men ze vol gens de gebruiksaanwijzing inneemt. Probeert ze tijdig vóór het te laat is, vóór dat de aandoening ongeneeslijk blijkt en de gevolgen meestal wanho pig zijn. De Palm-Pillen werken rechtstreeksch op het bloed en reeds bij de eerste dosis zult ge, indien de aandoening ten minste niet te hard nekkig is, verlichting ondervinden en den huiduitslag minder zien worden totdat ze allengs gehéél verdwijnt. De Palm-Pillen kosten per doos slechts 60 cents en zijn verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten en Apothekers CÜitraal-Depöt: 278 Heerengracnt, Amsterdam.- Sportpraatje Volgens belofte thans een en ander over het springen. Allereerst over den vèr-sprong. Het vèrspringen behoort in ons land wel tot de drukst beoefende soorten. De oorzaak daarvan zal wel liggen in het feit, dat ieder athletie- ker in ons land haar, zonder dat eenig werktuig noodig is, kan beoefenen. Springen kan ieder zij het dan zon der voorafgaande oefening niot zoo ver. Het record heeft in Nederland lan gen tijd gestaan op naam van den voetballer-athletieker W. Hesselink, rnet een sprong van 6.10 Meter. Ver leden jaar loofde ,,De Revue der Spor ten" een extra-prijs uit voor dengene, die het record verbeterde. En zie, in den eerstvolgenden wedstrijd verlu ierden de vier beste springers allen het record. Evers was no. 1 mol een sprong van 6.55 Meter, E. Koops no. 2 mot 6.40 Meter, 1-1. Jonker en De Mink nos. 3 en 4. Bij hot vèrspringen gebruikte men in ons land tot dusverre een plank, maar -met de nieuwe bepalingen is de ulank vervallen. Men plaatst op de plek, waar de sprong begint, eon balk in den grond, zóó, dat de balk met den grond gelijk ie. Op beide uit einden van den balk plaatst men een vlaggetje, om duidelijk aan te geven waar do springer zijn (linker-) voet hot laatst moet plaatsen, teneinde zlin snrona te kunnen doen Vóór aen Dolk maakt men een ge lijke baan van ongeveer 50 Meter, voor den aanloop, terwijl men don grond aan den anderen leant van den balk uitgraaft en er vervolgens zand op werpt, en wel zóó, dal dit gedeel te op -gelijke hoogte als de nanloop- baan komt te liggen. Ieder springer maakt drie sprongen, waarvan alleen de vèrstc geldt Achterover vallen maakt een sprong ongeldig, voorover vallen is echter wel geoorloofd. Als de springer na den sprong zijn han den achter zich op don grond plaatst, wordt zijn sprong eveneens ongeldig verklaard, ook al is bij niet geval len. Evers,.de Nederlandsche kampioen, neemt een aanloop van 88 Meter en gaat dan mot een spurt naar den balk, zoodat hij daar met alle kracht kan afzetten, llij" licht zich zoo hoog mogelijk op, en houdt de voeten zoo lang mogelijk van den grond. Is hij bijna op den grond, dan strekt hij de beenen vooruit, en worpt zijn lichaam voorover. Zooals reeds gezegd, noemt deze springer een aanlobp van 38 Me ter. het is dus noodzakelijk, dat men zich oefeno in hardloopen over een afstand van 50 Meter ongeveer. De meeste springers oefenon drie malen per week. Voor iedere training is liet goed, de beenen warm te kloppen, dus niet masseeren. Dit laatste gebeurt alleen na de oefening. De volgende maal lets over den hoogte-sprong. In de cricket-sport heeft de jongste Zondag nogal verrassingen gebracht. Won 14 dagen geleden Rood en Wit. betrekkelijk gemakkelijk van de JI.-i genaars, ihans waren de rollen omge keerd. Een flinke innings van dón Haagsclien captain, bonovens het goe de bowlen van De Groot gaven don doorslag en de 's-Gr. C. C. zal weder- den einsdtrijd voor den „Tele- grnaf'-bcker spelen. De andere demi-finale, die tusscben A. C. C. en Volharding, had veel van den regen te lijden de wedstrijd kon daarom niet uitgespeeld worden. Zondag a.s. zal do strijd herval, worden. Voor de competitie werd slechts één wedstrijd gespeeld, maai- deze bracht, wut we ook trouwens ver wacht hadden, een overwinning voor de V. V. V.'ers. Hennes was net slachtoffer. In de tweede klasse deed zich bij deu wedstrijd tusschen Haarlem en Aiax alweer het merkwaardige gevel voor. dat Haarlem in één innings Drecies evenveel maakte als de tegen partij in twee. Ditmaal maakten onze sladgenouten in de 2do innings nog 1 .run en won dus met 10 wickets. V. O. C. besloot eveneens met een overwinning, zoodat „Haarlem" en V. O. C. nu evenveel punten hebben, en er waarschijnlijk een beslissings- edstrijd zal worden g«2speeld. 's-Gr. C. C. II werd met innings en 9 runs door de Rotterdammers ge slagen. De stand is hier thans Gesp. Gew. Verl. Pt. V. O. C. 6 5 1 10 Haarlem 6 5 1 10 Aiax 4 0 4 0 'sr.Gr. C. C. II 4 0 4 0 In de audere afdeeling beëindigde Victoria haar program met een o\er- winning op Olympia, met 9 runs hoe wel de Yictorianèn op de eerste in nings achter waren. In deze afdeeling is de stand Gesp. Gew. Verl, Pt, Hilversum 7 G 1 12 Victoria 8 5 3 10 Albkm 6 8 3 6 Olympia 7 3 4 6 Volharding n 6 0 6 0 Pers-Overzicht dig. De Grondwet bepale s!eclitet dat b.v. alle oud-ministers, alle gewezen hoogste waardigheidsbekleeders in de overzeesche gewesten en alle afgetre den burgemeesters der allergrootste gemeenten van rechtswege zitting ne men in hot Hoogerhuis. Zij regele le vens de Jncomnatibiliteiten aldus, dat de aanvaarding van andere met na me te noemen funcfiën (lidmaatschap van de Tweede Kamer, van den Baad van State, enz.) dit recht doet verbeu ren. Meent men, dat het aantal leden aldus te beperkt zal wezen, omdat vele oud-ministers weder in de Twee de Kanier plegen gekozen te worden, of in den Raad van State een plaats vinden, dan zou de kring nog kunnen worden uitgebreid met b.v. gewezen Tweede-Kamerlcdcri, die, na driemaal herkozen te zijn, hun mandaat neer leggen. Of b.v. met afgetreden Com missarissen der Koningin, al zou deze laatste categorie wel niet zeer breed zijn. Beter ecliter is het wellicht de oud-leden van het Lager Huis niet tol deze functie te roepen, daar de gele genheid voor misbruiken dan kan worden geopend, doordat b.v. een tij delijk verdwijnen uit dat Huis zou kunnen plaats vinden, ten einde op een gegeven beslissing der Eerste Ka mer te influenceeren. Bovendien zijn er districten, die met zoo onvei-droten trouw hun afgevaardigde herkiezen, dat zelfs ©en tot driemaal toe ver nieuwd mandaat geen voldoenden waarborg voor bijzondere gaven schenkt. Trouwens het geval der oud ministers zal, ook al worden degenen, die mot het Eerste-Kamer-lidmnat- schap onvereenigbare functiën aan vaarden uitgezonderd, allicht groot genoeg zijn om, te zameu met de ove rige uitverkorenen, ecu Hoogerhuis van behoorlijke getalsterkte samen te stellen. Jure suo neemt in dezen gedachten- gang leder, die een der bedoelde be trekkingen heeft neergelegd, zitting in het Hoogerhuis. Uit den aard der zaak duurt bet lidmaatschap, behou dens vroegere ontslagneming, levens lang, terwijl, mocht voor krankzin nigheid, ouderdomskwalen en derge lijke vrees bestaan, aan den Iloogen Raad een gelijksoortige rechtsmacht kan worden toegekend als hij over de leden der magistratuur uitoefent. Het recht van ontbinding eindelijk zal be grijpelijkerwijze der Kroon tegenover een aldus georganiseerd Hoogerhuis niet moeten toekomen. Op antecedenten of voorbeelden aan het buitenland ontleend, kon, ter ver dediging van liet aangeboden stelsel, geen beroep worden gedaan. Zij ont breken ten eenenmale. Leger en Vloot LUITENANT CALKOEN. Eenig© maanden geleden had lui tenant jhr. J. G. L. Calkoen van de rijdende artillerie te Arnhem bet on geluk bij een jaclitrit van zijn paard te storten. Zwaar gewond werd hij opgenomen en de doctoren consta teerden, dat liet ruggemerg was be- leedigd, zelfs in die mate, dat de jon ge man luitenant Calkoen was in 1875 te 's-Gravenhage geboren waarschijnlijk zijn heele leven lam zou blijven. Thans heeft de dood een eind gemaakt aan het lijden van den jongen, veelbelovenden officier. Kerk en School ONS HOOGERHUIS. In „De Gids" vindt men een studie over Ons Hoogerhuis van de hand van mr. J. B. Kan, die, na kennisne ming van het oordeel van eenigo schrijvers tot het besluit komt, dat het levensrecht der Eerste Kamer niet onomstootolijk kan worden geacht. En toch, zegt mr. Kan, doet zich het verschijnsel voor, dat schier niemand in onze dagen dat recht in twijfel trekt, behalve de sociaal-democrati sche Kamerfractie in haar voorstel tot Grondwetsherziening. Waar de Marxistische economie baar invloed mist, geldt daarentegen het geloof in het nut der Eerste Ka mer algemeen. Op welke gronden Men doet, geloof ik, goed er maar niet naar te vragen. Est quia fuit. Gij stuit hier op ©en dogma, dat aangebo ren piëteit, gesterkt door onuitroei baar conservatisme, in stand houdt. Actueel is dan ook niet meer de vraag of r>- een Eerste Kamer behoort te zijn, maar uitsluitend, hoe haar samen te stelién. Sprekende van de wijze, waarop do Kamer de haar opgedragen taak het best kan vervullen, zegt schr. nog De Eerste Kamer behoort, zonder te trachten de politiek van den dag naar hare inzichten te regelen, aan de ken nis, ervaring en positie harer leden een aanzien te ontleenen, dat aan ha re beschouwingen en beslissingen in zaken van beteekenis, cachet geeft En te dien einde stelt mr. Kan dan een nieuw plan voor tot recrutecring der Eerste Kamer, dat in de volgende aanhaling is te lezon De bezwaren aan keuze door de Provinciale Staten en door het Tvvee- de-Kamer-kiezerscorps verbonden, zijn evident. Terugkeer tot het stelsel van 1815, volgens hetwelk de Koning de leden benoemde, iu 1848 nog onder de overgangsbepalingen tijdelijk, ge handhaafd en door Heemskerk Azn. toegejuicht, is thans ten eenenmale uit den tijd. Andere kies-metpoden roepen weer andere, niet minder hoog te schatten bezwaren op. Daai-om in het geheel geen keuze. De Eerste Ka mer samengesteld uit mannen, die in het Staatsbestuur een werkzame rol hebben xspeeld. die de zwarigheden, welke wetgevende en bestuurstaak aanklevon van nabij kennen, die, ieder voor zich non ignarus malo- rum. mot volle kenois van zaken hun votum kunnen uitbrengen. Het nil- nisterie als het ware doof een judi cium parium gericht. De wijze, waarop dit 'doel kan wor den benaderd, is schier al te eenvou- aon do reederij der firma Zur Müh- len, schipper J. van der Graaf, en Admiraal de Ruyter, toebelioorende aan den zeesleepdienst IJmuiden. schipper Johs. Kruger. De aanvaring had op 28 Juni jj. binnen do pieren van IJ muiden plaats, bij gelegenheid dat beide sleep boo ten elkander den sleep betwistten van het stoomschip Thai la van de Oostersche Lloyd, welk schip met pleizierraizigers van Wight kwam. De lieer S. C. L. Reigersberg, car gadoor te IJmuiden, verklaarde, dat de scicepsbevrachtersfirma IIooymaD Schuurman, agenten van de „Tha lia" de Admiraal de Ruyter aanna men om dienst te doen. Volgens getuige is het te IJmuiden algemeen bekend, dat de Admiraal de Ruyter de Thalla sleept. De heer Kru ger kwam later op het kantoor mede- deelen, dat de Cyclop hem verhinderd had, dienst te doen. De lieer P. Visser, runner (opma ker van contracten), verklaarde, dat hij in den morgen van 28 Juni, om streeks half elf, niet de Cyclop naar buiten is gevaren. Ter hoogte vnn de Semaphore zag hij een schip aanko men. Het was de .Thalia'", waarmee hij een contract van vijf pond maak te, om het schip van de pieren of te adsisteoren. Hij wist niet dat de Ad miraal de Ruyter reeds contract ge maakt had. Van den agent der firma Zur Muhlen, den heer Roggeveen, had hij order om den concurrenten alles af le snoepen, want concurren tie is vrij. President: Ook wanneer een ander contract lieeft? De heer Visser: Ook als een onder contract had, zou ik nog geprobeerd hebben om het schip te krijgen. Bij de pieren gekomen, wees de lieer Kruger op de vlag, doch getuige beantwoordde dit met een uitroep, in fatsoenlijk Holland.scli overgezet, zoo veel beteeken end als: „ik heb daar maling aan." Toen Kruger vervol gens riep: „Arie pak de lijn!' riep ge tuige terug: „Arie brand je vingers niet'" Daarop werd de tros naar de Cyclop geworpen en terwijl de tros aan boord gebaald werd, had de aan varing plaats. De kok A. C. Blinkhof, van de „Cy- clon". verklaarde in denzelfden geest. De vletterman J. Groen, hierna ge hoord, verklaarde zich tijdens de aanvaring op 500 meter afstand in een vlet te hebben bevonden. Daar hij niet door de „Thalia" heen kon zien, heeft hij van de aanvaring niets be merkt. De heer Joh. Kruger Jr. nam ook slechts uit de verte waar wat cr ge beurde. Hij zag de „Admiraal de Ruy ter" nan bakboordzijde van de „Cy- cIod". aan stuurboord van de „Tha lia". De „Cyclop" zag hij later op de „Admiraal de Ruyter" inkomen. De uitspraak in deze zaak volgt later. Gemengd Nieuws ALG. SYNODE DER NED. IIERV. KERK. Het „Hbld." meldt o. a. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gesproken naar aanleiding van de Borromaeus-encycliek. Wij ver meldden, dat daarop door scliier alle classicalc vergaderingen aangedron gen was. In eene vorige zitting werd reeds het besluit genomen zich uit te soreken. Over de wijze bestond eenig verschil, dat tot eenheid werd. Ea thans werd de tekst vastgesteld. Even wel werd bepaald, dat aan dien tekst geen openbaarheid mag gegeven wor den vóór het in een buiteDgewoon nummer deu: Kerkelijke Courant, het officieelo orgaan der kerk, aan het begin der volgende week is versche nen. Het is gericht aan de leden der kerk en zal verzonden worden aan H. M. de Koningin, aan alle besturen der Ned. Herv. Kerk en van de kan sels in alle Hervormde kerkgebouwen worden afgelezen. Bovendien zuilen alle kerkoradon worden opgewekt als protest van «le daad eene collecte te laten houden voor het fonds van liet Protestantse ha Ziekenhuis te 's-Hertogenbusch, of voor eenige andere Protestentsche stichting of werkzaamheid. Ook hier aan moge in ruimen kring worden voldaan. Het verzoek van Haarlem tot instel ling van een verplicht hulpprediker- schap van eén jaar voor candldaten tot don H. Dienst werd niet verhoord, de reeds vermelde gronden van recht en billijkheid maar aangeno men, om gemeenten en candldaten op dat belang te wijzen. Rechtszaken INSTALLATIE. Gisterenmorgen had te 's-Graven- hage de plechtige installatie plaats van jhx. mr. S. Laman Trip tot vice- president, van mr. A. M. Pleyte tot raadsheer, van mr. E. van der Velde tot griffier en van mr. P. W. Boll tot substituut-griffier, allen van den Hoo- een Raad. Alvorens zijn requisitoir te nemen herdacht de procureur-generaal mr. Noyon do groote verdiensten van mr. Teiders, dio zich om gezondheidsre denen genoopt zag zijn functie, dio hii slechts anderhalf jaar mocht be- kleeden, neer te leggen en wijdde bij een woord van waardeering aan de verdiensten van den afgetreden grif fier. mr. Van Strijen, die «1e belangen der griffie steeds met zooveel ijver heeft behartigd. DE RAAD VOOR DE SCHEEP VAART. Gistermiddag zette die Rond. voor de Scheepvaart t© Amsterdam de behan deling voort van de aanvaring dar zeealeopbooten Cycloj», toebélioorende BRUTALE AFPERSERS. Een afpersingszaak, de Lichtenra- der zeer nabij komende, heeft zich te Frankfort a. O. afgespeeld. Do we duwe van een fabriekseigenaar had een getypten brief ontvangen, die in hield, dat zij 5000 Mark moest betalen of anders zou het haar evenals Kraats caau te Lichtenrade. met andere woorden, bij weigering zou zij in Je lucht vliegen. Daar de weduwe echter in Baden vertoefde brak haar schoon zoon den brief open en gaf hem on verwijld aan de politie. De afzender van den brief li ad degedeeld, dat hij per advertentie ant woord verlangde. Nu werd dan ook in een blad den afperser medegedeeld, dat'men wel 1000 Mark wilde beta len. Hierop nu kwam brief nummer 2, die inhield, dat de afperser met het bedongen bedrag accoord ging iemand zon dan om half twaalf des nachts op een bepaalde plaats het be drag neerleggen en weer heengaan. Dit deed de afperser natuurlijk met hot doel, opdat hem geen strik zou gesponnen worden. Alles ging zooals was voorgeschreven een ledige por tefeuille werd op de bestemde plaats neergelegd, de bandiet verscheen, en.... werd gevangen genomen. De man, een 21-jarige houtbeeldsnijder uit Frankfurt a. O., werd oogenblik- keliik naar het huls van bewaring gebracht TUSSCHEN DE LEEUWEN. Te Durlach bij Karlsruhe hebben zes onverschrokken leden van een zangvereeniglng in een kooi met zea leeuwen eenige liederen gezongen eu een flesch Moezel leeggedronken. Bij bliksemlicht lieten zij zich midden ouder de uitvoering kieken. EEN BOMAANSLAG. Voor een woning in Levallois-Per- ret, een voorstad in het noordwesten van Parijs, is 's nachts een bom ont ploft Het huis wordt bewoond door een beambte van de aangrenzende fa- hriek Clement en een agent hedme politie, met hun Slechts de echtgencote van den eerste was thuis, de politieambtenaar Frisch was met zijn vrouw afwezig. Hoewel groote matericole schade werd aan gericht, vallen geen persoonlijke on- gelukken te betreuren. Een tweede bom, welke nabij de deur gevonden word, is door de politie tot ontplof fing gebracht* Vermoed wordt, dat men hier doen heeft met een wraakoefening to gen den politiebeambte, wiens vijan den dan waarschijnlijk niet geweten hebben, dat hij mot vacantia afwezig was* NAGEDACHTENIS KONING EDWARD. Ook in Indlë is men bezig mot plan non om de nagedachtenis van koning Edward te ©eren. Te Lahore Is al voor zes ten gouds Hollandsch ingeschre ven ten behoeve van een nieuw gask liuis, terwijl Bombay en Madras te* naaste bij 84.000 bijeen hebben gö bra clit.. Te Simla ia f 24.000 Ingezameld voor een standbeeld te Delhi, dat uw bijdragen uit heel lndië tot stand zal komen. EEN GEVAARVOLLE ZEEREIS. Mr. Payne, een der passagier» van „de Trieste" geeft een interessan te beschrijving van hetgeen hij en zijn me-:l©-passagiers op een zeereis, waar bij hunleven in groot gevaar heeft verkeerd, hebben ondervonden. Wij vertrokken 3 Juni van Triest, naar Bombay on de reis verliep goed tot Donderdag 16 Juni toen het schir plotseling begon le vlbreenan en wij eenige oogenblikken later van den len machinist vernamen, dat de schroefas gebroken en de machine on bruikbaar geworden was, zoodat er niets anders opzat, dan uit te zien naar een ander stoomschip, dat ona in behouden haven kon brengen. Er waren in het geheel 162 personen aan boord, waarvan 9G passagiers en de eerste zorg van den kapitein was ons te verzoeken zuinig met het drink water te zijn en niet te veel van de proviand te eischon, opdat, als de hulpriooz© staat, waarin wij verkeer den, lang mocht duren, er geen ge brek aan het noodigste zou ontstaan. Een jong artillerie-officier ver klaarde, dat het mogelijk was een tij delijk Marconi-station op te richten met het draadloos station te Aden of Bombay in verbinding te komen, maar ofschoon alles wat hij verlang de te zijner beschikking werd gesteld do proefnemingen een heelen dag duurden, slaagden zij niet. Den volgenden dag, 17 Juni, werd •astgesteld, dat liet schip acht mijlen noordwaarts was afgedreven, en, ais dat zoo door ging, groot gevaar liep aan de Arabische kust op de rotsen van Kuria Muria geslingerd te wor den. De geheelc l>emanning werd aan t werk gezet en was uren lang bezig met het vervaardigen van noodzei- waarmee fen minste voorkomen werd dat het schip nog langer naar de gevaarlijke "kóst dreef, al kem men er ook niet mee vooruitkomen. In den loop van dezen dag, had een episode plaats, die niet onvermeld mag blijven. Toen liet geirucht van het te wach ten staand gebrek aan proviand da tu-ssrhendekspassagiers bereikte, meldde zich bij den kapitein een jong Mohammedaan aan en verzocht in al len ernst, hém liever te slachten en op te eten, dan de ongelukkige tus- schendckspassagiers te laten verhon geren. De kapitein, officieren en verdere bemanning hadden ir.tusschen de handen vol om de noodzeilen, die tel kens scheurden nf wegwoeien, door te vervangen en van slapen was voor hen zoo goed als geen spra- i. Donderdag 23 Juni, des avonds, wam de „Lowlher Range" in het zicht, wat, zooals licht te begrijpen is, groote vreugde teweegbracht. Door lichtsignalen, vuurpijlen en noodschoten trokken wij de aandacht gaven wij onzen toestand te ken nen, en met lichtsignalen werd ge antwoord, dot men bereid was hulp te bieden. Juist om dezen tijd werd de „Tries te" in het gewirlwaxl van een moes- so en gedreven; beide schepen rolden en werkten ongehoord zwaar en het was spoedig duidelijk dat het onmo gelijk zou zijn voor het aanbreken van den dag iets uit te voeren. Het weer werd steeds stormachti ger en de „Lowthcr Range" werd door seinen verzocht tot .den morgen in de nabijheid te blijven, wat zij be loofde. Den volgenden morgen was alles tijdig aan dek en toen het dag werd, begonnen de pogingen, een sleeptros van schip tot schip te brengen. Dat was op 24 Juni. Door 't slechte weer was het onmogelijk een boot uit te zetten. Op de „Lowtber Range" bond men een lijn om een vat, wierp het vat overboord en beproefde door zei lm a- noeuvres hel vat naar de Trieste te laten overdrijven, maar de Trieste kon niet sturen en alle pogingen mis lukten. Na urenlange moeite probeerde men op de geschetste wijze een vat van de Trieste naar de Lowlher Ran- over te voeren en slaagde daarin ten laatste. Nauwelijks echter had men de lija aan belde zijden vastgemaakt of door hot vrceselijk rollen deT schepen brak deze als garen af. Verschillende ma len word de poging herhaald, maar telkens brak de lijn. De dag en de nacht gingen voorbij en groote moedeloosheid maakte zich van ons meester. Een nieuwe dag brak aan en het weer was zoo ontzettend, dat aan nieuwe pogingen niet gedacht koü worden. De orkaan huildo, men kon goen waarnemingen doen en wij leef den ln «ioodsangst, dat de „Trieste" ver van de vrachtboot zou afdrijven. En terwijl de etonn floot, de sche pen als gummiballen op en neer vlo> gen en de rogen neerstroomde, sein de de „Lowlher Range" steeds op nieuw dat zij bereid was de pogingen nogmaals te beginnen. Maar de kapitein van de Trieste antwoordde, dat zijn schip naar om standigheden zokcr was, zoodat hij goon recht had de bemanning van den tot huip boreiden stoomer te nood zakou, het leven te wagen, zooals ïU den voriiwi «lag gedean had. Al die»

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7