HAARLEM'S DAGBLAD. ™KKia£L OM ONS HEEN No. 1180. Habetrachtlsg van de Kermis. Zonder katterigheid van te veel uit gegeven geld, zonder leedwezen over genoegen dat voorbijgegaan is, want Ik heb in t geheel geen kermis ge vierd, moet ik toch zeggen, dat ik den indruk heb gekregen van een vaal en vuil boeltje, dat wonderlijk staat in onze Btraten, als een ouwe hoed on aangenaam treft op een pas geschoren grasveld. Wonderlijke verzameling! Acht en twintig kramen met speel goed en koek, die we van 1 Januari tot 31 December vooral niet minder in qualiteit en stellig niet hooger in prijs, kannen koopen in tientallen winkels. Een halt dozijn pofferkra- mon op de Oude Gracht en een paar weidschere inrichtingen op de Groote Markt, waar je ook beignets koopen kunteon stoomdraaimolen, die je aan 't lachen bracht met zijn mistee- kende figuren op den gevel, een paar zweefmolens, een paar ouderwetsche 'draaimolens, ziedaar de eigenlijke kermis. En ter gelegenheid daarvan uitvoeringen in allerlei lokalen, waarvan ik alleen maar de voor naamste noem de Sociëteit Vereenl- ging, den Schouwburg, het Bronge bouw en Stoel en Spree. Is er in deze zalen iets opgevoerd, -'dat niet zou kunnen worden vertoond, wanneer er géén kennis was, Lots dat fechtstreeks verband hield met de ker mis Het loont, dunkt me, wel de moeite om daarop eens een antwoord te geven. De voorstellingen in den schouwburg waren gelijk aan die in November of Februari. Het maakt hoegenaamd geen verschil, of we Arflène Lupin of Huzaren- koorts in de kermisweek zien op voeren of in den winter. Anders staat de zaak in de Socië teit Vereeniging en het Brongebouw. De revue van ter Hall is een speciaal kermisstuk, zooals blijkt uit zijn, overigens onbeduidend, overzicht van gemeentelijke aangelegenheden en in 't Brongebouw moest de kermistint zelfs op de voorstelling geschilderd worden door coupletten, die meer (of als men wil) minder dan onbeholpen waren. Op het podium van deze beide zalen kun je buiten den kermistijd veel hater dingen zien en hooren, dan in de kermi3week. Ik ben er zelfs niet zeker van, of de directies bulten ker mistijd zoo'n programma willen doen uitvoeren. En ik heb menschen, die er geweest waren, met een schouder ophalen hooren zeggen „och, voor de kermis is 't wel aardig. Dat waren kermisgangcrs, geen te genstanders dus van de kermis en toch was deze hun uitspraak erger, idan een felle critiek. Er lag in opge sloten, dat men In de kermis zoo kies keurig niet wezen moet, dat het dau al gauw goed is. Waarom toch Een gulden in de kermisweek is evengoed honderd centen als in de andere een en vijftig weken en even moeilijk te .verdienen. Iedereen probeert het heo- le jaar door zooveel mogelijk waar voor zijn geld te krijgen, in de ker misweek komt, schijnt het, dat er minder op aan. Stoel en Spree ten slotte hebben in hun eigen tent een sterk gepeperde Fransche klucht vertoond. Die vertoo ning hangt wel Innig met de kermis samen. Buiten die week zou dit volks theater allicht geen permissie krijgen, gesteld al dat het die zou vragen, om in een houten tent een tooneelstuk op te voeren. En laat ons maar zeggen, 'dat de Haarlemsche bevolking door de vortooning van een stuk als Parfum noch beter, noch gelukki ger wordt. Heel plezierigs indrukken heb ik 'dan ook summa summarum van deze kermis niet overgehouden. Ze leek me een raar interval in ons zomer leven. Is dat mijn schuld Gaan 'de jaren tellen, zoodat lk de zon niet meer ln 't water kan zien schijnen? Of was de kermis dit jaar inderdaad veel minder, dan ln vorige jaren Uit de cfjfers schijnt dat niet te blij ken. Een toboggan mag plaats maken voor een cake walk, voor 't overige was de kermis van 1910 aan die van 1909 vrijwel gelijk. Achteruit giiat ze, maar langzaam, heel lang zaam. Zoodra 'de nieuwe electrische tram over de Markt gaat, krijgt een nieuwen opstopper, maar toch geef lk haar minstens nog vijf en twin tig jaar leven, wanneer ze althans niet vroeger bij Raadsbesluit geweld dadig wordt gedood. En dat zou ik betreuren, de Raad moot naar mijn meening de kermis niet afschaffen, tenzij j s Maar 'daarop kom ik terug. Vooraf dien ik me te verdedigen op de Le- tichting van inconsequentie, die ik verwacht. Hoe kan iemand, die 'de kermis een anachronisme vindt, het daarop gebodene óf niet bijzonder óf inferieur, nog tegen afschaffing zijn Het antwoord Is gemakkelijk te geven. In het leven van velen heeft de ker misweek een zeer bijzondere beteeke- nis, ze ls voor kinderen de illusie van de schittering van klatergoud, voor ouderen vertegenwoordigt ze de ge dachte aan vrijheid, verkregen na een jaar van ingespannen arbeid. Het kan niet goed zijn, die illusiën van klein en groot te vernietigen met een bij meer of minder toevalligheid ver kregen meerderheid in onzen Raad. Laten wij, die niet kermis vieren, die er onzo hand niet om verdraaien, be denken dat er zoovele anderen zijn, voor wie ze is al3 een feest week, waar i maanden lang op afsturen. Konden we hun maar wat beters ln die dagen aanbieden I De kermis ver beteren, 't is onbegonnen werk, iemands overgrootmoeder kan ook niet meer met linten en strikken in een jong meisje worden nmgetooverd. Maar kunnen we niet wat anders er voor in de plaats geven De kermis heeft in de laatste jaren al een ge- duchten concurrent gekregen in de va- cantiedagen, die vele patroons aan hun personeel, met behoud v$n loon. toestaan. Menigeen besteedt in die twee of drie dagen, liefst van kop of staart voorzien, als er een Zondag voor of achter kan worden aangezet, de spaarpenningen, die anders aan de kermis zouden zijn geofferd. Dat vrije-, dagen-systeem kómt er telkens meer n het laatste woord ls daarbij nog niet gesproken. De twee dagen zul len drie, de drie vier, de vier vijf wor den en al gaat het langzaam, omdat ook de best willende patroons wel te gen den last en de kosten opzien, een week vacanöe is wel te bereiken en dan ook niet overdadig. Misschien groeit er (tweede, maar veel bezwaar lijker stap) langzamerhand nog een extra uitkeering aan. Maar welbeschouwd zijn we er dan nog niet. Sommigen kunnen bij fami lie of konnissen uit logeeron gaan, de iqeesten zijn klein behuisd en dan is op reis een logement de toevlucht, wat kostbaar en voor weinig bereisde menschen niet aangenaam is. Daar bij komt het bezwaar van een groot gezin, kleine kinderen, een zwakke vrouw, kortom aan menigeen zou een dienst worden bewezen, wanneer hij met zijn gezin zijn vacuntie in of vlak bij Haarlem doorbrengen kon. En nu ligt het op mijn weg niet, om volledi ge plannen te bedenken, maar wel om eens een denkbeeld aan de hand te doen. Wat ik me gedacht had is een Com missie, samengesteld uit allerlei men- ischon, die zich tot taak stolt, het be ginsel van vacantia voor den arbeider ta bevorderen, ingang te doen vinden daar waar het nog afgewezen wordt was dat eenmaal verkregen, dan zou haar werk kunnen zijn, die vacantia te verkrijgen in dezelfde dagen, wat voor verreweg 'de meeste werkgevers het voordeel zou meebrengen, dat zij hun werkplaats of fabriek ln die da gen geheel kunnen sluiten, zooals een enkele al doet. En was dat be reikt, dan zou kunnen worden over wogen, of in Haarlem een goed pro gramma kan worden vastgesteld voor vier of vijf feestdagen, bijvoorbeeld ln 't laatst van Augustus en eindigen de met den Koninginnedag, een feest periode, waarin geen minderwaardi ge voorstelling zal worden geduld, maar het beste gegeven, wat voor den onbemiddelde anders onbereikbaar Is. Een paar flinke poffer- of beignet- kramen, zelfs een draaimolen voor de kinderen, zouden mij dan niet schrikken Ik zeg niet, dat hiermee de kermis In drie jaar zal zijn verdwenen, zeirs niet in vijf. Maar wel in tien I En t lijkt me vruchtbaarder, ln deze rich ting te sturen, dan telkens weer adressen te richten tot den Raad, waarin de traditie van de kermis- Illusie wordt voorbij gezien en niets daarvoor in de plaats geboden. J. C. P, Buitenlandsch Overzicht DB PERZISCHE HOOFDSTAD WORDT WEDEROM door opstandelingen verontrust Het eigenaardige in Perzië is wel, dat deze lieden er steeds ln slagen, de stad Teheran zelf als middelpunt van hun operaties te kiezen. Het teekent zeker do geringe mocht er Regeering of haar zorgloos heid dat het den ontevredenen ge lukt zich ln de hoofdstad te ver schansen. Volgens de laatste berichten hebben de opstandige Fideis 30 gewonden ge kregen. Zij lieten 300 hunner zegt het Regeeringstelegram in do han den der Rijkstroepen. Dezen hadden 12 dooden en gewonden. DE TOESTAND IN 'T INWENDIGE CHINA is voor de politiek niet van belang ontbloot Op het oogenblik oefenen die honderden mil li oenen in de ber gen met hun on-onthoudbare namen, nog wennig invloed op de algemeens politiek. Eeuwen achtereen hebben ze er hun leventje geleefd, onderworpen aan hun heerschers. Maar het wordt anders. Daarvan vertelt Dr, Geil, een Amerikaan, die nu reeds vijf tochten door China maakte en er thans weer in jaar vertoefde. Aan zijn belangwekkend verhaal zij hier het een en ander ontleend De laatste reis ving verleden jaar zomer aan. Zij had ten doel, het brengen van een bezoek aan de hoofd steden van alle Chineesche provin cies. Dr. Geil wilde namelijk de nieu we toestanden in de verschillende po litieke centra van China bestudeeren. In Juni 1909 vertrok dr. Geil uit Sjanghai over Hangtsjau naar Foet- siau. Van Foetsjau deed hij een uit stapje naar het gebergte, om daar de hondenaanbidders te bestudeeren. In Kanton begon hij een lange reis land inwaarts, en wel naar Tsjeng-toe in Tsjetsjoean. Op dit gedeelte van zijn tocht kwam hi] in K wang-ei en Kweitsjan door streken, waar de in woners hem vertelden, nog nooit een blanke te hebben aanschouwd. Hier bezocht hij oorspronkelijke volks stammen, waaronder één, bij welken de vrouwen gedost waren in een kleedij, welke aan die der mannen van de Schotsche Hooglanden deed denken. Te Tsjengtoa aangekomen, reisde hil per boot de Min-rivier af en ver der de Jangtse af naar zee. Bij Jotsjau verliet hij de Jangtse hij voer het Tsjoeng-ting-meer over naar Tsjang- sja. waar hij juist vóór het uitbreken van de recente troebelen arriveerde. Ook bij Woetsjang verliet hij de Jangtse, om een reis te maken in noordelijke richting, naar Kaifeng, de hoofdstad van Honan en later ging hij door naar het Pojang-meer en vandaar naar Nangtsjang. Na de hoofdstad van Ngang-wei te hebben bezocht, zette hij de reis voort naar Nanking en Soetsjau, vanwaar hij naar Sjanghai terugkeerde. Na aldus alle hoofdsteden van Zuid-China te hebben bezocht, met uitzondering van Joennan (waar hij op een vorige reis was geweest) vertrok dr. Geil naar het noorden hij reisde van Kiautsjau naar Peking, in welks nabijheid hij zeven weken doorbracht met dr. Mar tin. den voonnaligen president van de universiteit van China Overal ta China merkte Geil het bestaan op van een gevoel van onte vredenheid over het feit, dat tn Chi na op het oogenblik een kind op den troon zit Men is niet bepaald gepor teerd tegen den Regent maar de lei ders van het Chineesche volk zijn niettemin van oordeel, dat de verjon ging van het rijk niet op behoorlijke wiize tot haar recht kan komen, zoo lang er een kind op den troon zit Chineezen, die him aandacht wijden aan de openbare zaak, wezen er op, dat vele Jammeren van den Jaatsten tiid in China over het land gekomen waren in tijden, dat kinderen op den troon zaten. Maar ook vond dr. Geil op sommige plaatsen .een anti-dynastieke stroo ming. Echter ziet hij geen reden voor een revolutie in China. Integendeel, de regeering doet al wat zij kan en de reeds te constateeren veranderin gen acht dr. Geil bijna wonderbaar lijk. Hij hoeft vergaderingen bijge woond van provinciale parlementen, hii heeft overal in China scholen ge vonden. En hij Ls getroffen door den geest, die de Chineezen bezielt, om China tot oen modernen staat te ma ken. In K wang-si vond hl] eene groote school in aanbouw, die geheel op moderne leest geschoeid zal zijn. Algemeen en groot was daar de leer gierigheid onder do jeugd. Dr. Geil woonde het daar bij, dat de gouver neur der provincie zelf de lessen volg de ln het internationaal recht. De particuliere secretaris van dezen gou verneur heeft te Oxford zijn graad gehaald en twee secretarissen dra gen geen staart meer. Slechts zij, die China goed kennen, kunnen besélfen wat dat beteekent Te Kwei-loeng vond dr. Geil een volkomen modern Ontworpen gevangenis ln aanbouw. In de afgelegen provincie Kweitsjau vond hij armhuizen in aanbouw, waar honderden menschen plaatsing zullen kunnen vinden. Ook trof hij daar een instituut aan voor de beetu- deering van de zijde-rups. Maar vooral was dr. Geil verbaasd over de militaire toebereidselen, die hii overal in China had waargeno men. Waar hij ook kwam, overal zag hij de voorbereidingen tot de vor-i ming van ©en reusachtig leger. Niet enkel ln de provinciale hoofdsteden, maar ook overal in de kleinere ste den zag hij overal soldaten bezig met oefeningen in den wapenhandel. Dan was dr. Geil getroffen geweest door de vermindering in den verbouw van opium, die hij had kunnen con stateeren. In den staat Oklahoma werden on langs door senator Gore beschuldigin gen Ingebracht tegen politici van naam en Invloed, ln verband met LANDVERKOOPSCHANDALEN IN OKLAHOMA, waair pogingen zijn gedaan, om aan Indianenstammen in dien staat hun gronden te ontnemen. Die landen wa ren gekocht en de koop was door het Coiigras te Washington goedgekeurd, maar president Roosevelt had de tiransactie gestuit. Een enquêtecom missie onderzoekt nu deze kwestie, en voor dia commissie verklaarde sena tor Gore, dat de huidige vice-presi- Sherman; senator Cuniss en de leden van het Huis van Afgevaardig den Bird en Mc Gulre bij de transac ties betrokken waren geweest, en al thans belang bij de zaak hadden ge had. Voorts verklaarde Gore, dat Hamman geprobeerd had, hem om te koopen, onder het zeggen, dat daarbij geen gevaar was, en diat hij, Gare, gedekt zou zijn, daar machtige poli tici, o.a. Sherman, de vice-president van N. A., hun de hand hoven het hoofd zouden houden. Zooals te verwachten was, is te genspraak niet uitgebleven. Uammon zelf is als getuige voor de commissie verschenen en ontkende de beschul diging van Gore. Maar, even tevoren was voor diezelfde commissie getui genis afgelegd door senator Creagar, die de beschuldiging van Gore in hoofdzaken heeft bevestigd. Ook hem, Creager, had men getracht om te koopen. Sherman zelf heeft dadelijk een ver klaring laten publiceeren, waarin hij alles tegenspreekt, wat ten zijnen nar deele zou kunnen worden uitgelegd. En senator Curtiss heeft voor de com missie getuigd, dat zoowel hij zelf, als Sherman er tegen waren gew> dat aau een tusschenpersoon 7 1/2 millioan gulden zou worden uitge keerd voor diens diensten, bewe» bij de voorbereiding van den koop. Inmiddels ie een nieuwe beschuldi ging wegens amkooping ter kennis van de enquête-commissie gebracht. Dr. Mc. Curaln, een advocaat, die de belangen der Choctaw Indianen be hartigt, verklaarde, dat hem door ze keren Ma Murray f 62.500 wa» gebo den voor zijn medewerking tot den verkoop. De beschuldigingen in deze zaak hebben een pijnlijken indruk maakt. ROOSEVELT schijnt geen rust meer te hebben in de Vereenigde Staten: *t Volgend jaar gaat hij er weer op uit. Wij zullen ditmaal niet zien, maar wel de broeder», de Chineezen; want de ex-President gaat een reisje maken door t Rijk van het jonge Keizertje. Nader blijkt, dat bij het ongeluk met DEN ONDERZEEéR A I, 2 officieren en 5 minderen zijn ge wond. Deze boot heeft al meer ern stige ongelukken beleefd. In Febru ari 1903 werden er ook 7 man door ontploffing op gewond en in t 1904 werd de A 1 door de Ber wick Castle in den grond geboord. De bemanning, twee officieren on minderen, verdronk. Toen Zaterdag het ongeluk gebeurde lag de A 1 in de haven van Portsmouth klaar om uit te varen. Een van de gewonden werd door de opening van de boot 5 M. de lucht ln geslingerd. DE KONING VAN SPANJE ls Zaterdag op de hardzeiler ij bij Cowea aan een gevaar ontsnapt Hij zeilde mee op de Shamrock, het jacht van Sir Thomas Lipton. Midden on der den wedstrijd brak de giroote maat en viel over boord met tuig en al. Gelukkig werd niemand gekwetst Op een vorige Shamrock is indertijd op een hardzailerlj een dergelijk on geluk gebeurd, terwijl koning Eduard aan boord was. Ook toen viel de zwa re stalen mast buiten boord. Alleen werd Lipton gewond. De eerste vrije Engelsche school in den Vrijstaat Ls te Ficksburg ge opend. Reuter's correspondent, die 't meldt, voegt er bij, dat er op die vrije scholen gezorgd zal worden voor de moedertaal der kinderen als voertuig het onderwijs en voor behoorlijk onderricht in Hollandseh enEngolsch. Indien het doel dier Engelsch© scho len aldus goed was weergegeven, zou- zlj volkomen overbodig zijn, want dat is het beginsel van de Vrijstaat- scbe Staatsscholen. Het werkelijke doel van die scholen is echter om hetj Hollandseh onderwijs tegen te wer ken. d'Orange. D. Richards. Londen* Hotel d'Orncss. - j. Keilmaan. LeiJ Zig, Hotel d'Orange. W. J. Blijden 8tein, Enschede, Hotel d'Oronge. H. Elzas, Winterswijk, Hotel d'Oron- ge. 2 per». A. Kaphengta, Pudentz, Hotel d'Orange, 2 pers. Fam. Krom bergh, Stutgart, Hotel d'Orange, 2 p Prausnite, Berlijn, Hotel d'Orange, Bussornus, Munster, Hotel d'Oron- - van Delden, Enschedé, Gr. Badhuis. G. E. U. Tutein Nolthe- nius, Apeldoorn, Gr. Badhuis. Me vrouw Houwing, Sneek, Kostverloren weg 12, 2 pers. Mej. Downer, Bus- sum, Kostverlorenweg 12, 3 pers. Mevr. Kleeman, Amsterdam, Ko t er- loremveg 12, 4 pers. Fam. Hinloo- per, Amsterdam, Schoolplein ■•4, 5 p. Fam. v. d. Veen, Amsterdam, Dia coniehuisstraat 5, pers. Fam. Tul der, Amsterdam, Willemstraat 17. 2 Pers- Fam. G. Schade van Wes- trum, Amsterdam, Br. Engolbertstr. 16, 3 pers. J. Bleyenhurg, Amster dam, Br. Engelbertsstr. 1G, 1.. Kru- mor, Amsterdam, Br. Engolbertstr. 16, 4 pens. J. Mommers, Amster dam, Br. Engeibertstr. 16, 3 peis. H. Evers, Amsterdam, Br. Engelhart- straat 16, 2 pers. C. Bousvman, Haar lem, Spoorstraat 40, 5 pers. Fam. Klein, Amsterdam, Gasttiuisplem 2, 2 pers. Fam. Brunot, Amsterdam, Postraat 8, 4 pel's. M. Curjel, Ham burg, Duinweg 17. K. Goldachmidt, Hamburg, Duinweg 17. Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO. Het voorgenomen vertrek van de Koninklijke Familie op Woensdag - is uitgesteld tot Woensdag 17 de- Uit de Omstreken ZANDVOORT. Op 15 Augustus as. hoopt Piet Paap den dag te herdenken waarop hij voor 25 Jaren werd aangesteld tot stoelen- man bij de badinrichting van het Groot Badhuis. Naar wij vernemen zullen in het Groot Badhuis en aan het strand bij de badinrichting 'van het Groot Badhuis gelden ingezameld worden om Piet een souvenir aan te bieden. Aangekomen badgasten. F. Bayer, Prat, Beau Site. G. Ullbamann, Munchen, Beau Site, 3 pers. Mej. de Bruyn, Baden-Baden, Beau Site. Mevr. Kranenburg Hoen Groningen, Beau Site, 3 pers. Dr. H. Takkenberg, Groningen, Beau Site E. J. Bonten, Amsterdam, Beau Site. Mevr. Quinius Kool, Amster dam, Beau Site, 2 pers. E. D. Sa- lomonson, Amsterdam, Beau Site, 3 pers. Fam. Proot, Amsterdam, Beau Site, 3 pers. E. van Ouwenaller, Amsterdam, Beau Site. Fam. Le- venbaoh, Amsterdam, Beau Site, 7 pers. A. Herweg, Hagen, Beau Sl- - Fam. Wttewal van Stoetwegen, Oosterboek, Beau Site, 4 pers. M. Frledl. Munchen, Beau Site, 2 pars. H. Wolff, Manheim, Beau Site, 6 pers. R. Carson, Londen, Hotel Jhr. P. J. VEGELIN VAN CL'AER- BERGEN. Bij Koninklijk besluit van 6 Augus* tus is jhr. P. J. Vegelin van Claerber- geu, met ingang van 7 Augustus, eer vol ontslagen directeur van het Ka binet der Koningin, benoemd tot Staatsraad in buitenge Wonen dienst HET DRAMA TE GRONINGEN. Van eeu ooggetuige vernam de •JProv. Gron. Crt." het volgende Onsreveer kwart voor 12 kwam hij per fiets over den Heerenweg, waar hii „Moord, moord 1" hoorde roepen- Hij wierp rijn fiets neer en snelde den weg naar den Papiermolen op. Daar zag hij een jong meisje, dat vervolgd werd door een man met een re.volver. De man schoot viermaal, op haar en trof haar, 'voor zoover onze zegsman kon zien, eenmaal in haar ziide en driemaal in den rug. Onze zegsman snelde op den maft toe. om hem de revolver af te nemen, doch voordat hij dit doen kon, had da student nogmaals geschoten. Deze kogel trof niemand, doch ging ln de richting van een inmiddels toegescho ten grasmaaier Eindelijk richtte de student de revolver op zich zelf, zette den loop op dsn rechterslaap boven het oog. drukte af en viel daarop on middellijk neer. oogenschïjnlijk doo- delijk getroffen. Het meisje was inmiddels tot aar* den Heerenweg doorgeloopen en wai daar ineengezakt. Onmiddellijk waa de politie ter plaatse, die de beide ge troffenen naar het Boschhui» trans porteerde. Het meisje is naar omstandigheden redelijk wel. De student schijnt reeds dagen te hebben rondgeloopen met plannen om zijn meisje en daarna zich zelf van kant te maken. Toen zij eenige dagen zeieden 's avonds in een bioscoop ra ten. heeft hij plotseling een revolver voor den dae gehaald, waarop het meisje onmiddellijk is wegge!©open. Hii heeft haar toen later bij hui» opgewacht, zij hebben eenigen tijd gepraat samen, en daarna heeft hij den volgenden dag de revolver weer verkocht. Toen de vacantie begon, vertrok de student naar Deventer, maar kwarn na een week weer terug. Studeeren deed hij niet meer, sedert zim ouders verklaard hadden, tegen de verkeering te zijn. En als gevolg van het ntet-studeeren slaagde Ilij on langs niet voor zijn e DE MOORDAANSLAG TE TIIOI.EN. Omtrent den moordaanslag op den burgemeester, meldt de Midd. Crt., ter aanvulling van het reeds medege- De gemeente-veldwachter K., die FEUILLETON NOKA Naar Eet Engqlsoh door CHARLES GARVICEj 44) Eerst was haar gelaal nog somber van uitdrukking, veroorzaakt door het prijsje aan Margery toen hel derde het op en kwam er een glim lach voor ln de plaats, terwijl zij fluisterde liet liefste, mooiste meisje, dat lk ooit gezien heb. Vreemde inconsequentie der vrou- welijko natuur I Het genot van die enkele woorden door Eliot uitgespro ken, verdreef voor een oogenblik het gevaar, waarin zij zich bevond, het fevaar van ontdekking, dat haar nog oven het hoofd hLng. Zij ging langzaam naar de hoeve terug. Toen zij binnenkwam spraken zij over Eliot, wiens avondgroet zij overbracht en Hodges was blijkbaar bijzonder met den nieuw-aangekome- he ingenomen. To8q Nora den volgendon morgen beneden kwam was zij een beetje ze nuwachtig; want zij wist dat allerlei moeilijkheden haar nog te wachten stonden, en dat zij op haar hoede moest zijn, anders zou een enkel toe vallig woord haar kunnen verraden. Hoe vroeg zij ook was, Eliot was toch al een poosje op de hoeve aanwezig, en stond in den tuin tot Margery te praten, die verlegen met een roos te gen haar lippen slaande, stond te luisteren. Dat hinderde Nora bui tengewoon en zij holde hen voorbij met een korten morgengroet in ant woord op de vriendelijke begroeting van Margery en een kort knikje van Eliot. Zij kwam niet' binnen om te ontbij ten voordat de anderen er mee klaar waren, en Hodges vertelde haar, dat Eliot naar de steengroeve was gegaan en graag zou willen, dat Cyril hem volgde, omdat hij het een en ander met hem te bespreken had. Zoo zei Nora, terwijl zij haar kin in de hoogte stak. Ik was er mij niet van bewust, dat Mr. Graham mijn meester was of dat ik tot zijn dispositie zou moeten zijn. Toevallig heb ik Juist vanmorgen iets ander» te doen. Maar zij ging toch naar de steen groeve. Eliot was daar met Shuffloy. had zijn jas uitgetrokken en droeg een monsterachtig stuk steen. Nora zat op den rand van de helling, en zat on verschillig aan het gros te plukken. Daar kreeg Eliot haar in 't oog en riep Hé daar, jongen, wil je wel eens hier komen I Nora kreeg een kleur en deed of zij hem niet hoorde, daarop herhaal de hij hot bevel met oen stem, die dooden zou hébben doen ontwaken. Dank u welik heb het hier heel goed naar mijn zin, riop zij terug. Kom gauw naar beneden, Jij luie drommel 1 schreeuwde Eliot opge wekt Je kunt best een handje helpen. Wel bedankt, zei Noraik ben er al meer geweest Ik weet wat het beteekeat om met dat graniet een handje mee te helpen bovendien, het is te warm. Eliot haalde zijn schouders op, lachte en ging weer aan zijn werk en Nora nam een in 't oog vallend luie houding aan en keek naar het werken der anderen. Daar hoorde zij een voetstan; en Mejuffrouw Margery kwam naar boven met een kan en een mand. Nora stond dadelijk op. Donk Je, Margery, zei ze vriende lijk. Hoe aardig van je om mij wat eten te brongen I Het is ook voor Mr. Graham, zei Margery yerlegen met neergeslagen oogen. Natuurlijk, tel Nora vriendelijk. Ik tol naar beneden gaan en het hem brengen. Je behoeft niet te wachten. Ik weet dat je het druk hebt. En ik zag zoo pas een koe in het korenveld loop en. 0. Nora Margery ging terug om de denk beeldige koe weg te jagen, en Nora ging met de mand en de kan naar be neden. O, nu kom je, nu er iets te eten valt. merkte Eliot op, terwijl hij Nora met do goedhartigheid van een reus aankeek. Je schijnt niet bijzonder op werken gesteld, Cyril. Dat is niet zoo, zei Shuffley Cyril komt hier dikwijls bij ons en steekt dan ook zijn handen wat flink uit de mouw. Ik weet niet, wat hem vanmor gen scheelt Nora zei niets, maar verkruimelde haar eten en stak het zwijgend in haar uiond. Shuffley en Elioi gingen dadelijk na het eten weer aan 't werk; maar Nora hield zich er buiten, en zij stond op en wilde weor naar boven gaan, maar Eliot verzocht haar nog een paar minuten te wachten, daarom ging zij halverwege zitten wachten. Hij wierp zich naast haar neer, strek te na de groote lichaamsinspanning zijn lange leden uit en zuchtte van voldoening. Is er nog meer graniet op het eiland? vroeg hij. Het geheele eiland ia graniet, zou Ik denken, antwoordde Nora onver schillig, Te drommel I mompelde hij. Ik weet er niet veel van, maar ik zou zeggen, dat de eigenaar hier een for tuin kan verdienen. Zoo zei Nora even onverschil lig als te voren. Ja. Men zoy er natuurlijk gere gelder voor moeten werken. Tegen woordig haalt men alleen hier en daar stukken uit den grond en werkt op do moest primitieve wijze. Ik heb in Australië het werk in steengroeven wel gezien daar heb ben zij stoomboren, allerlei soort van machinerie, groote kranenal dat soort van dingen zou men hier ook moeten hebben. En zij hebben hier zulke ontzaggelijk groote voordeelen; met een goed systeem om den steen naar berieden aan den haveudam te laten rollen, zouden zij boel gemakke lijk maar steeds voort kunnen gaan met Inladen Zij zouden een eenvou dige huvcu in de baai kunnen maken oa" een eigen dam. Ik zal daarover aan Mr. Trunion schrijven. Dat zou ik, zei Nora; zij zouden u als directeur aanstellen en uw for tuin was gemaakt. Maar misschien zou u cr niet op gesteld zijn, om in een eenzaam, verlaten gat als dit le vend te worden begraven Dat zou mij niet kunnen schelen, rel hij somber. Ik wil even lief mijn dagen hior slijten als ergens anders. Nora wiero hem een blik toe. U spreekt als een oud man of alsof ge verdriet hebt. zei ze met een kort lachje. Ja ik heb verdriet gehad, zei hij na een oogenblik gezwegen te hebben. Je zoudt mij niet begrijpen, als ik je ertelde, wat het waa Je bent nog te jong. Hoe weet je dat? antwoordde Nora. 'Ik geloof dat ik het wel kan ra den hoe jong ik ook ben. Eliot keek haar vol verbazing en nieuwsgierigheid op zijn open gelaat aan en na een pauze zei Nora slim Zal ik eens raden Doe het, als je er plezier in hebt, antwoordde hij ik wed, dat Je hot aardig mis zult hebben. Eu ik wed van niet, zei Nora. Zij wist, dat zij zich op gevaarlijk terrein; waagde, maar de verleiding om de waarheid van zijn eigen lippen te hoo-, ren was t« groot Ik heb altijd gezien, dat mannen het meest© verdriet on da meeste drukte hebben over een of ans aere vrouw. De verbazing op bet gelaat van Eliot werd groote* (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5