veal misbruik mtunma van «tertien drank, wcs, nadat da ma.sol was geloopau, ontslagen. Hoewel algemeen bekend: was, dat Juist de burgemeester bem steeds, ei genlijk togen ieders zin, de hand bo- ven het hoofd had gehouden, weet K. achter dit ontslag steoda aan den bur gemeester. Na in Der gen op Zoom Zondag werk gezocht te hebben, kwam hij 's avonds weer dronken thuis. Nogmaals ging hij Woensdag daarheen en kwam Don derdagavioul hevig beschonken thuis. Naar het gerucht wil, moet hij des avonds half acht nog in een herberg gezegd hebben: „Zie zoo, vanavond moeten er een paar aan." Voorbedachte rade schijnt dus wel vast te staan. Ongvveecr negen uur begaf K. rich naar een wethouder. Deze trad zeer kalm op en beloofde hem zoo noodig lijn hulp. Dit schijnt zeer kalmeerend op hem gewerkt te hebben, zoodat hij zich Astlg heeft verwijderd. Regel- rectet ia hij toen naar den burgemees ter gegaan. Duar hij in burgerkleeding was, mei een pet diep over zijn gezicht go- tiokken, herkende het dienstmeisje bem niet in de gang, zoodat de bur gemeester naar voren kwam, omdat er iemand was om hem te spreken. „U bent de schuld, dat ik ontslagen ben, zeide K. „Ja, K. in zeker opzicht. Zoo dik wijls heb ik je hei goede voorgehou den en zoo vaak gewaarschuwd, doch eindelijk door den nood gedrongen moest ik wel, antwoordde de burge meester. Tegelijkertijd hoorden zijn doch tem» een gil en kwam de burgemeester, lie vig bloedende uit den hals, de kamer inlcopen. De deur weird onmiddellijk op slot gedaan. Een der dochters sloeg een ruit in en riep om hulp. De veldwachter liep ondertusechen de a-raat op en riep tegen een vrouw: „II: heb er een wezen vermoorden. Ondertusschen had zich een woeden de menigte voor het huis van den bur gemeester verzameld. Politie werd gehaaid en daar liet gerucht liep, dat K. met geladen ge weer of revolver in zijn kamer zat, was hei geraden, dat ook de politie van vuurwapenen voorzien was. Gelukkig voor K., dat dit gerucht liep, want had het volk geweten, dat K. niet gewapend was, dan was men zeker K.'s woning binnen gedrongen, en is niet te zeggen, wat dan gebeurd zou zijn. De kantonrechter, dio in Bergen op Zoom woont, was met verlof en de griffier van het kantongerecht, die, In het vooruitzicht op ontslag, ook al vast maar naar Dergen op Zoom is vertrokken, was dus ook niet in de gemeente, aoodat de plaatsvervangen de kantonrechter heel wat werk had. Nadat de politie, vergezeld van den plaatsvervangenden kantonrechter in casu den ontvanger der registratie K. uit zijn woning gebracht had, viel oen woedende menigte op hem aan en nam de taak der politie over en het was voor hem een geluk, dnt' het arrestantenhok slechts 20 meter van zijn woning was verwijderd. Wa re die afstand een 400 meter geweest, dan was K. vermoedelijk daar niet le~ end aangekomen. Tot laat in den nacht liep men in de straten, terwijl Donderdagochtend vroeg alweer menschen ter been wa ren. Het parket uit Zieriksee arriveerde om half twee per automobiel uit Zijpe. Geboeid tusachen zes politiebeamb ten werd K, om half drie naar het kantongerecht gebracht, begeleid door een 400 d 500 menschen. Te ongeveer 7 uur was het verhoor afgeloopen en werd K. onder politie geleide over het veer gebracht, om per tram naar Zieriksee te worden vervoerd. De toestand van den burgemeesetr blijft bevredigend. Hoewel de patiënt veel bloed verloor, tengevolge van de 7 c.M. lange en ruim 2 c.M. diepe snede, is levensgevaar beslist uitge sloten. De heer Van Stapele is nog niet door den rechter van instructie gehoord kunnen worden, daar abso lute rust noodzakelijk is. Op last der justitie wordt in do ha ven en de kade gedregd naar het waDen. waarmede de treurige daad we ril verricht en dat door den dader, die gedeeltelijk blijft ontkennen, ver moedelijk in het, water is geworpen. Gistermorgen zijn een drietal getui gen, tegen wio beklaagde gezegd heeft ..ziezoo, er is een moord geschied", door de instructie naar Zieriksee ont boden. EEN MERKWAARDIGE STER. In den nanacht kan in deze maand aan den oostelijken hemel een merk waardige ster worden waargenomen, die, hoewel zij zich niet door vorm of helderheid van de andere hemellicha men onderscheidt, toch alle aandacht verdient, 't Is Mira Ceii, tot de z.g. veranderlijke sterren behoorend, die den 12en Augustus 1596 door Fabrici- us in den Walvisch ontdekt werd als een ster der 2e grootte, d. L dezelfde helderheid als de poolster bezit. Nog nooit te voren had hij deze ster ge zien. En ook in October van liet vol gende jaar zocht hij de ster vergeefs. Was zij verdwenen, vergaan? In 1639 werd de merkwaardigo ster plotseling weer door Holwarda in Franeker geobserveerd. Deze bekwa me astronoom vervolgde haar voort durend en kwam weldra tot de ont dekking, dat zij in helderheid veran derde. Sedert heeft men een groot aantal veranderlijke sterren ontdekt Mira Ceti, de „wonderlijke", van den Walvisch, waarop heden duizenden den kijker gericht hebben, la de eerete geweest .VERDACHTE ZIEKTE GEVALLEN. De bootwerker Dijkshoorn, woon achtig in de Foeliestraat te Amster dam. kwam Zaterdagmiddag zeer on gesteld thuis. Hij was namelijk plot seling ziek geworden en zulks onder zeer verdachte omstandigheden. Kort daarop werden ook vijf Kinderen on wel. Een dier kinderen werd zoo hovig ziek, dat het spoedig overleed. Een tweede, ook een jongen, werd in hoogst ernstigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd, waar de knaap Zaterdagnacht overleden Is. De nnan wordt thuis verpleegd. Thans bevinden zich twee der kinde ren redelijk wel, terwijl liet vijfde kind zeer licht ongesteld is. Dij de moeder deden ziel) geen verschijnse len voor, welke zich bij do andere zieken voordeden. Dr. Iünlz heeft liet gezin in behandeling. De directeur van het Binnengast- huis dealde mede, dat het b-naapje, dat hi het Gasthuis overleed, vermoe delijk gestorven is aan een gewone zomer Ziekte, eon soort maagdarm ca tarrh. De gemeentelijke gezondheids dienst is echter van het geval in ken nis gesteld en heeft reeds de gebrui kelijke voorzorgsmaatregelen geno men. DE BORROMAEUS-KNCYCLIEK. De Synode der Ned. Iiarv. kerk hooft zich met algemeene stemmen op do volgende wijze over de Borromaeus encycliek uitgesproken De Alg. Synode der Ned. Herv. kerk vergaderd te s-Gravenliage, Gevolg gevend aan eigen diepge voelde behoefte en den drang der kerk, om zich uit te spreken naar aanleiding van de encycliek „Editae Saepe"; doelend in de verontwaardiging on der fzrotestanten en zelfs F.oomsch- katholieken openbaar geworden over dit pauselijk geschrift, waarin laster lijke woorden worden gebezigd ten opzichte van de helden dor Hervor ming, de Vorsten en volken der 16e eeuw, ons geestelijk voorgedacht, on der wie ook de Nederlandsclie belij ders en martelaren en de edele voor zaten van ons geëerbiedigd Vorsten huis een eerste plaats innamen; overtuigd, dat in die woorden het oordeel wordt weergegeven van roomsch-katholieke zijde geveld over alles, wai den protestanten heilig is, en dat daarin duidelijk aan het licht treedt, dat Rome de vijand is van en een voortdurend gevaar voor het be houd van de onschatbare voorrechten op elk levensgebied, door de Reforma tie den volken geschonken; overwegend, dat die woorden niet zijn teruggenomen noch herroepen; evenwel in aanmerking nemend, dat öf gebrek aan historiekennis, öf wed bewust verkrachten van geschied kundige en godsdienstige waarheid, die aantijgingen in de pen gaf, acht het niet noodig aan de encycliek zel ve verder eenig woord te verspillen; maar gevoelt zich door haar open baring gedrongen om nevens innigen dank aan God, met volle overtuiging hulde en dank te brengen aan de edele mannen en vrouwen die eer biedwaardig in hun grootheid door de kracht des geloofs. tot den prijs van hun goed, vrijheid en leven aan de Christenheid den schat hergaven van bet Evangelie van Gods genade en der rechtvaardiging uit het geloof en de vrijheid verwierven om dat Evangelie te belijden en God naar zijn woord en naar de inspraak des gewetens te dienen; acht zich geroepen getuigenis af te leggen van haar vast geloof, dat de eer dier mannen en vrouwen wel kan worden aangerand, maar niet ver duisterd; spreekt haar trouw uit aan het Vorstenhuis van Oranje, waarin zij een waarborg vindt voor het behoud van protest on tsche rechten en voor rechten; en wekt alle leden der Ned. Herv. kerk op, om in dezen tijd, waarin Rome met steeds grootere aanmati ging optreedt, met woord en daad krachtig en waardig te strijden voor 't heerlijk goed van goioof en vrijheid en met beslistheid zich te scharen achter de groote Hervormers door blij moedige belijdenis van het Evangelie van Jezus Christus en door heiligen levenswandel Van dit manifest zullen afschriften verzonden worden aan do Koningin en aan alle besturen der Ned. Herv. kerk. Besloten werd het te "doen op- nomen in de Kerkelijke Courant en het te doen voorlezen viui alle kansels der Ned. Herv. Gemeenten. BOND VAN KLERKEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. De Bond van klerken, werkzaam bij de rechterlijke macht in Neder land. heeft te Utrecht eene druk be zochte algemeene vergadering gehou den. Voor het volgend Bondsjcmr werd het bestuur als volgt samengesteld II. J. Ketting, te Amsterdam, voorzit ter G. Bemelaar, te Utrecht, onder- voorzitte- Th. J. Wijnands, te Rot terdam. secretaris M. VV. Tjepkema, te Haarlem, penningmeester, en G. I, Prinsen, te Heereriveen, algemeen secundus Tot eere-leden van den Bond wer den. op voorstel van het bestuur, be noemd de heeran mr. J. A. Loeff en mr. E. E. van Raalte, oud-Ministers van Justitie mr, E. 11. H. lïegout, Minister van Justitie, en Th. M. Kete laar. lid van de Tweede Kamer. Het bedrag der uitkeoring bij over lijden werd voor het volgend Bonds- jaar vastgesteld op 350. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. Verschillende huishoudelijke werk zaamheden werden voorts afgedaan. De vergadering droeg, in verband mef de omstandigheid, dat meiï voor de eerste maal samenkwam na aan neming van da wetsontwerpen rege lende da positie der klerken bij do rechterlijke macht waarvoor de Bond jarenlang geijverd heeft eon feestelijk karakter. Na afloop werd een rijtoer gedaan in de omstreken van Utrecht, gevolgd door een feestmaaltijd. GELDVERSPILLING? Do Am-sterdainsche correspondent van de „Pr. Gr. Ct." meldt „Ren wonderlijke geschiedenis maakt op het oogenhlik het onder werp van gesprek uit in de wereld der belastingambtenaren. Zoo als men zich herinneren zal, kreeg eenigen tijd geleden de heer Sioteiuaker, inspec teur der belastingen alhier, van Jen minister van Financiën de opdracht, een nieuw wetsontwerp op de heffing van invoerrechten samen te stellen. De heer Sloteinaker kreeg den titel van waarnemend directeur met een extra-toelage en toen hij zijn tauk had voleindigd, toonde minister Kolk man zich daarvoor zoo dankbaar, ilat hii hem tot directeur der directe be lastingen benoemde op de juiat open gevallen plaats te Middelburg, De heer Slotmaker had echter niet veel lust in Middelburg en verzocht de di rectie te verplaatsen naar Breda, waar hij zich blijkbaar beter thuis dacht te gevoelen. De heer Kolkman stemde toe en de directie werd ver plaatst naar Breda met den heer ölo- temakar als chef. Wanneer men nu weet, dat eerst enkele jaren geleden do weleer te Breda gevestigde directie door de Re- aeeri.'ig naar Middelburg werd over gebracht. dat daar voor een goede hand vol geld het daarvoor geschikte gebouw werd aangekocht en inge richt, dat titans hetzelfde moet ge beuren met de terugverhuizing naar Breda, dat bovendien de te Middel burg geplaatste ambtenaren schade- vergooding krijgen voor hunne on verwachte verhuizing naar Breda, dan begrijpt men. dat er nu gespro ken wordt van bedenkelijke geld ver kwisting en de hoop wordt geuit, dnt de Kamer, wellicht daartoe geprik keld door do openbare opinie, daar voor uJsnog een stokje zal steken. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DE DUlTSCHLA.s, \EDERLAND- WEDSTRIJD. Naar „De Ct." verneemt, zal de DuitsetiiaudNederland-'.vwisLnjd op 9 October a.s. te Cleve gespeeld wor den. onder leiding van een Belgiscnen scheidsrechter. De Gemeinnnuiger Verein in Cleve heeft de leiding der voorbereidingen in handen, en organiseert verschil lende feestelijkheden, ter gelegenheid van den wedstrijd. CRICKET. Ook ditmaal slaagde België er niet in van Holland te winnen, maar wel heeft het Zondag gespannen, want toen de Belgen eerst 110 gc- muaitl hadden en er daarna 4 goede wickets van onze landgenooten neer waren voor 40 rune. was de toestand met bepaald rooskleurig. Feith wist evenwel door een goede 42 te Hol- landsche kleuren hoog te houden. 143 werd gemaakt, zoodat de onzen met 32 runs wonnen. C. Yvus zonder Schroder, en werd derhalve een gemakkelijk slachtoffer van Volharding. Vooral aan het batten van Hisgen was het te danken, dat laatstgenoemde vercéiii- cniK met 59 runs da overwinning be haalde. Voor de tweede klasse competitie ging Ajax met negen spelers naar de 's-Gr. C. C. II en won met 8 wickets. Voor de Amsterdainsche zilveren lauwerkrans-wedstrijden speelde Al bion tegen Haarlem. Haarlem verloor met 70 runs. HOLLAND—BELGIë. Zondag werd deze wedstrijd to Haarlem gespeeld. De Belgen gingen eerst hutten. Het elftal was samenge steld zooals we dit reeds vroeger ge publiceerd hebben alleen was graaf d'Oultremont verhinderd, en Dautne- rie speelde in zijn plaats. De Zuid-Nederlanders begonnen al lerminst gelukkig, want pas waren er twee runs, of Seeldrayers werd door De Groot gebowld. De volgende batslui slaagden er echter allen in, hun wicket eenigen tijd staande te houden. De innings sluit voor 110. Iri het begin ging het ook voor de Hollanders met al te bestreeds op 7 werd Kool door Scott gebowld, en ook Van Waveren maakt het kort, zoodat op 15 reeds 2 wickets neer zijn. Feith bracht 'zijn elftal echter in vei lige haven, door een fraaie ^42. Van Loon die een prachtige zes sloeg en Acrnout passeerden het Belgische totaal. Op 142 viel het laatste wicket. Nog 2 uur speeltijd restten en de Bel gen begonnen nogmaals. Weer was het Mc Farlane, die den meesten te genstand bood. Toen de Belgen voor hut verlies van 4 wickets 89 gemaakt hadden, sloten zij hun innings, om de onzen nog een half uur te laten bat ten. waarin Van Booven en Feith Jr. 34 runs maakten, zonder verlies. De Belgen verloren dus op de eer ste innings met 33 runs. Deze match heeft bewezen, dat het Belgische cricket sterk is vooruitgegaan. De scores waren als volgt België: Eerste inningsSeel dravers b. De Groot 0, Mc. Farlane b. De Groot 29, Lewis b. De Groot 15. Alpen b. De Groot 8. Maxwell c. Aer- nout b. Posthuma 12. Daumerie c. Posthuma b. De Groot 7, Scott b. Pos thuma 19. Eaton b. Do Groot 0, Bro- thertor not out 2. Slater b. Posthuma 4 Extra's 13. Totaal 110. BowlingcijfersPosthuma 4 voor 38. De Groot 6 voor 46, Holdert 0 voor 9. Kool 0 voor 4. Tweede inningsSeeldrayers b. Posthuma 1, Mc Farlane not out 35, Brothcrton 1). Posthuma 2. Eaton st,. Feith Jr. b. Kool 26, Alpen c. Aernout b. Posthuma 7, Maxwell not out 11. Extra's 7. Totaal voor 4 wickets 89. BowlingcijfersPosthuma 3 voor 37. Kool 1 voor 34, De Groot 0 voor 9, IloLdert 0 voor 8. Holland: Eerste InningsKool b. Scott 3. Van Waveren b. Lewis 8, ihr. mr. C. Feith b. Scott 42, Jhr. C. W. Feith c. Daumerie b. Mc. Farlane 14. Posthuma b. Mr. Farlane 0, Van Loon b. Scott Si. Aernout c. Scott b. Alpen 20. Van Booven c. Lewis b. Boott 5. jhr7 Von Spongier not ouf 1, Holdert c. Maxwell b. Alpen 0, De Groot c. Slater b. Scott 5. Extra's 11. Totaal 143. Bowlingcijfore Lewis 1 voor 55, Scott5 voor 43. Mc. Farlane 2 voor 13, Eaton 0 voor 7. Jteotherton 0 voor Tl, .Alpen 2 voor 1. Tweede innings Van Booven not out 18. Feith Jh. not out 10. Totaal voor 0 wickets 34. Bowlingcijfers1-owls 0 voor 16, Scott 0 voor 18. SCHAKEN. MEESTER-TOURNOOr TE HAM BURG. De uitslag van het meester-tour nooi te Hamburg iseerste prijs Karl Schlechter, tweede prijs O. Duras, derde prijs Niemzowitsch, vierde prijs Spielinann, vijfde en zesde prijs Teichmann en Marslioil, zevende prijs Dus-Chotimirski, achtste prijs Alc- khine, negende prijs Tarrasch en Forgaes. Onze landgenoot Speijer behaalde in de voorlaatste ronde een prachtige overwinning op den tweeden-prijs- winner Duras. Hij kwam met 51/2 p. als 15de van de 17 deelnemers aan. HET NATIONALE VLIEGKAMP BIJ EDE. We lezen in de „Telegraaf' eau be schrijving van hot vliegkamp bij Ede. Op eenigen afstand van het dorp Ede, bij den driesprong aan het ein de van hst Eder bosch, op den weg naar de Harskamp, van Ede komen de, linksaf, door een laantje naar de open Eder- en Doesburger hei, ligt liet vliegterrein van de firma Verwey en Lugard, die, een der eersten op het gebied der automobiel-sport, nu voor ons land ook de pionier is voor de nieuwste en schoonste aller spor ten: de aviatiek begint de schrijver. Een aantal vlaggen, op verren af stand van elkaar, wier rood-wit- blauw klappert over de bruine, paars beschoten hei, paalt het 500 hectaren groote vliegveld af. Het ter rein, ruim en vlak, met slechts enke le, weinig diepe en lang-ges trek te plooien, loopt naar het zuiden tot een kleine heuvelhoogvlakte op, de plaats waar de groote tribune, die weldra zal worden opgeslagen, komt te staan, domineerend hel geheele vlieg kamp en uitricht gevend tot in de plooien van het terrein. Aan den oost kant, aan den rand van het naald hout komen de hangars voor de vlieg toestellen en de monteurswerkplaats; een der hangars staat reeds in het ge bint en zal binnen enkele dagen vol tooid zijn. Ze biedt ruimte voor drie machines. Het plan is voorloopig 5 dergelijke loodsen, later 15 te doen verrijzen. Op het terrein zijn op het oogen- blik een goede 100 man bezig, met het leggen van paden, het gelijk ma ken van oneffenheden, het rooien van dennenopslag en andere terrein-werk zaamheden. De toegangsweg tot het vliegkamp is reeds geschikt gemaakt voor automobielen en woordt nog steeds verbeterd; men kan nu reeds geheel per auto op het terrein komen. De werkzaamheden worden snel en krachtig voortgezet; de heer Verwey heeft persoonlijk de leiding op zich genomen: men mag dus verwachten, dat binnen zeer korten tijd alles in de puntjes af zal zijn en Nederland, wat zijn vliegterrein aangaat, kan wed ijveren met de beste landen op vlieg- gebied. De keuze van het terrein is alles zins gelukkig te noemen. Het is vol doende gemakkelijk te bereiken, voor al wanneer binnenkort een „Fiat"- omnibus een snellen en geregelden dienst tusscheu bet station Ede en het vliegkamp gaat onderhouden. Al leen zal het noodzakelijk zijn, dat de Staatsspoor een paar treinen meer te Ede laat stoppen, wat haar, gegeven de groote belangstelling, welke ook hier te lande bij het geheele publiek voor de vliegsport heerseht, niet an ders da nten goede kan komen. Onze regeering kan in dezen een goeden invloed uitoefenen op de maatschap pij, die haar spoorwegen exploiteert en wij verwachten dan ook niet an ders, of de slaat zal hierdoor het kra nige streven van de firma Verwey en Lugard te hulp komen. Een steun, die de ondernemende mannen van de vaderlandscheaviatiek ruimschoots verdienen 1 Een honderd meter van de bijna gereed zijnd® hangar staat een reu- zenkist en een afdak. De kist, waar in het vliegding uit Frankrijk geko men is, wordt voorloopig als mon- teursweirkplaats en het afdak als be schutting voor de monoplane gebruikt totdat over enkele dagen de fraaie Blériot-machine in de hangar een be tere haven zal vinden. De machine is, als gezegd, een Blé- riot-type, als waarmede de eerste be roemde Kanaalvlucht is gemaakt Ze is voorzien van een Anzani-motor van 30 P.K. Het vliegtuig maakt een bui tengewoon eleganten indruk, licht en stevig als het is. Het is een der klei nere modellen van het Blériot-type en een uitstekende machine voor kleine re vluchten. De proeven, welke er mee afgelegd werden, vertoonden de groote stabiliteit er van en de snel heid, welke met den betrekkelijk lich ten motor kan gemaakt worden. Binnenkort verschijnen meer ma chines op 't vliegkamp; verschillende systemen zullen er hun vliegkunst ver toanen. In de werkplaats der firma, op het terrein bij Soesterberg, is men bezig aan het voltooien van een Wrightmachine met enkele wijzigin gen en verbeteringen, die weldra ook bij Ede in de lucht zal gaan. De bestuurder van de thans aan wezige Blériot-monoplane, de heer Hilgers, die zijn vliegschool te Pau dooxloopen heeft, is een jongs man. met een Indisch type, licht, viug en lenig en bewonderenswaardig k.niivi en koelbloedig. Hij is volkoman ver trouwd met rijn machine. AU 't ding klaar staat voor een vliegtocht, springt hij, dan voet nooit missend, in do epsUiplus, licht en veerkrachtig in zijn stoeltje en zit ineens „vast" in zijn machine zooals een fletser ineens vaat op zijn zadel springt. Onder de vlucht geen evenwicbtswelfolingonj T wonderbare evenwichtscantrum In de hersenen, het stabilitelts-lnstinkt, be- heerscht hot vliegtuig. De heer Hilgers is „evenwichtig" één met zijn machine. (Ter verduide lijking vergelijk de evenwichtige één heid van ervaren fietser met zijn rij wiel). Wij hebben andere vleugelaars is dit woord misschien bruikbaar in het Nedorlandsch? vaak om hun evenwicht zien heenscharrelen; bij den lieer Hilgers daarvan geen spoor. De vlucht, welke wij Hilgers zagen maken, muntte uit door rustige sta biliteit. Tegen half acht, toen de wind was gaan liggen en de avondlucht wat zwuarder begon te worden, werd Za terdag de machine naar buiten ge bracht. Eerst reed Hilgers naar het einde van het vliegveld, keerde daar, steeg weldra statig omhoog en vloog hot terrein op een hoogte van pl. 20 M. over zijn geheele lengte over. De talrijke genoodigden en het publiek, dat In een dichte haag aan den rand van het terrein stond, juichten en zwaaiden met zakdoeken en hoofddek sels. De zon ging juist onder en de groote motor-vogel stak grauw tegen den gloed der avondlucht af, de vleu gelranden een weinig purper ge kleurd. Wij hebben nu ons nationale vlieg kamp; Holland doet mee aan de nieu we weroldsport. Naar de Tel, uit betrouwbare bron verneemt, heeft het bestuur van de Nederlandscho Vereeniging voor de Luchtvaart het vliegterrein bij Voort- huizen afgekeurd. Op het terrein van de firma Verwey en Lugard, te Ede, zal nu hel paviljoen der veroeniging verrijzen. LUCHTVAART. VAN MAASDIJK. Als gevolg van de vliegdemonstra- ties te Heerenveen is de vlieger Van Maasdijk uitgenocdigd ook te komen vliegen te Arnhem, Haarlem, Zwolle en Leeuwarden. Na de volgende week vliegt de heer Van Maasdijk op Hout- rust bij den Haag, aldus meldt de N. R. Ct. Omtrent het vliegen in Den Haag heeft men Teeds in onze Hoag- sclie Brief het een en ander kunnen lezen. Wat Haarlem betreft, die meedoe- ling kan bezwaarlijk juist zijn, mis schien dat Van Maasdijk op Woest- duin vliegt, gelijk hij onzen verslag gever heeft meegedeeld, tijdens zijn verblijf te Heerenveen. WIJNMALEN. Uit Mourmelon-le-Grand wordt ge meld, dat Wijnmalen Zaterdag een mooie vlucht heeft gedaan van 50 mi nuten in een tweedekker-Farman. Hij vloog over de kerken van Bony en Mourmelon. Bij het neerdalen zweef de hij over een afstand van 10 meter. Door den 2e luitenant der infante rie te Amersfoort, H. J. Gordijn, wordt een vliegmachine vervaardigd met slaande vleugels. De machine wordt gemaakt in een daarvoor ge bouwde loods „Avia', in de nabijheid van dcai rijksstraatweg Amersfoort-- Utrecht, bij den z.g.n. Stompert". Omtrent de voorgenomen plannen wordt de grootst mogelijke geheim houding in acht genomen. De onderneming gaat uit van de heer en Gordijn en Schollen. Gemengd Nieuws EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Omtrent een geheimzinnig geval wordt uit Belgrado aan de „Pesther Lloyd" gemeld „In de Servische pers wordt be weerd, dat Woensdagnacht in het gebouw van een gezantschap te Bel grado een doodkist is binnengedragen die niet meer uit het gebouw is geko men. Een vrouw, die in bet gezant- sdiapsgebouw woont, moet haar broe der vormoord hebben, om zich eene erfenis te kunnen toeëigencn. De Dolitlo tracht de zaak te onderzoeken, maar wordt in haar nasporingen zeer belemmerd door de exterritorialiteit." Met den arbeid van do Spitsbergen conferentie te Christiania, moet het niet goed opschieten. Volgens be richten uit Petersburg moot Noorwe gen in de laatste dagen vergaande eischen hebben gesteld, welker ver vulling door Rusland vlakweg gewei gerd wordt. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Uit Pola is te Weenen bericht ont vangen, dat het Duitsche zeiljacht „Nisida". dat aan eeu zekeren heer Rudolf Wolter toebehoort, kort na het vertrek uit de haven van IJrioni door vijf Oostenrijksche torpedoboo ten achtervolgd weivl, wijl de opva renden van süio.image werden ver dacht. In volle zee werd het jacht achterhaald en doorzocht. Do uitslag van hot onderzoek wordt geheim ge houden. BRUTALE STRAATROOF. De kassier van de sodafabriek te Troppau is Zaterdag op klaarlichten dag, toen hij rich met oen tasch met geld vopr de loonbetaling naar het bureau begaf, door twee opgeschoten jongens overvallen, die hem de gelJ- tasch ontrukten. De kassier sloeg met ziin stok naar de roovere, waarop een van hen een revolver trok en op den beambte schoot. De kassier werd in het onderlijf gewond.- De beide roovers ontkwamen met den buit, eenige duizenden kronen. Uit de Arbeiderswereld ARBEIDSGESCHIL. Aon de sigarenfabriek der firma Van Oenen en Monssen aan den Laor- derweg te Hilversum dreigt eene sta king. Eenigen tijd geleden vroegen de sigarenmakers, 120 in getal, invoe ring van het Axnstordamsche loon en toen de firmanten daarop niet ingin gen, werd af-gedaald tot 25 cent pe: mille daar beneden. Ook dit weiger den de patroons, waarna 103 van d« 120 sigarenmakers nu den eisch ge steld hebben, nog deze week inwilli ging van hun verzoek, daar anders in staking zal worden gegaan. De 17 an deren, Christelijken en ongeorgani seerden, hebben nog geen definitief besluit genomen. De patroons zijn niet van zins toe te geven, zoodat een staking verwacht wordt DE STRIJD TE ENSCHEDE. De organisatiebesturen hebben het schrijven van het comité der fabri kantenvereniging besproken, terwijl ditzelfde geschiedde in de stakersver gadering. Men noemt de concessies zeer ge ring. Een besluit werd alsnog niet ge nomen. Aan de organisatie-besturen droegen de stakers op een antwoord aan het fabrikanteric-omité te ontwer pen, ten einde dit in de stakers-verga- dering te kunnen bespreken. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Flores, van Batavia naar Amsterdam, vortirok 6 Aug. van Perim. Het stoomschip Vondel van Amster dam naar Batavia, passeerde 6 Aug. Kaap del Armi. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na vertrok 6 Aug. van Amsterdam n. Batavia. Het stoomschip Prinz Adalbert (Ca nada Lijn, arriveerde 5 Aug., des vm. van Bremen en Rotterdam via Mon treal te Quebec. Het stoomschip G oen toer arriveer de 6 Aug. te Rotterdam van Java. Het st. Djocja vertrok 6 Augustus van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java, passeerde 6 Aug, Perim. De stoomschepen Menado en Ophir, beide van Java naar Rotterdam, ver trokken 6 Aug. van Aden. Het stoomschip Potsdam, van Rot terdam naar New-York, vertrok 6 Aug. n.m. 3 u. 50 m. van Boulogne. Burgerlijke Stand BENNEBROEK. OVERLEDEN Johannes van Egmond, 54 jaar, ge huwd met A. M. Huijbers. ZANDVOORT. ONDERTROUWD: P. de Jong en G. Kerkman. GETROUWD: Jb. Keuning en G. M. van Ingen, BEVALLEN: G. A. Volhandvan der Veen z. Ph. J. Keurvan Muscher z. J. C. Veth— van Petegem z. OVERLEDEN: J. Paap—Visser 69 jaar. Onze Lachhoek WERKTUIGLIJK. I.eerlmg-electricien (zijn boterham bekijkend). Kijk eens, Willem, wat droge elementen de juffrouw ons weer heeft geprepareerd I DE KORTSTE WEG. Zij (tot haar dood-zeezieken man).. Zal ik je je twaalfuurtje hier aao dek laten brengen, schat Hii (zwakjes). Och, neen, lieve ling. Laat hel maar direct over boord gooien. Dat spaort tijd en last. Sergeant. Je knoopen rijn niet gepoetst. Hoe heet je Soldaat. Worst, sergeant. Sergeant. Me dunkt, dan moest ie er toch wat smakelijker uitzien. EEN HARDE SCHEDEL, Boer (bij het dorschen tot één der knechts). Hei, Hannes, hou oewe kop 'n bietje naar .binneneen dorschvlegel kost ók "geld. VOORGEVOEL. Man (die 's nachts om drie uur thuis komt en met geen bedsermoen ontvangen wordt). Hoor ik niets 1 Drommel, dan zal ik morgen een aar dige rekening van de modiste te zien krijgen. Jan, zei de heer Parvenu bij ziin aankomst in een hotel aan de Riviera. zet het venster open eu laat het klimaat binnenkomen. OPSCHEPPER. No. 1. 't Is wat die luchtvaart. No. 2. Is u al eens met een ballon mee geweest No. 1. Neen, maar ik ben de man, die in zijn jeugd zóó hoog. sprong, dat hij zich in de lucht ver veelde. Hij. Het is soms moeilijk, een geheim te bewaren, hè Zij. Dat weet ik niet, hoor, ik heb het nooit geprobeerd. Kunstkooper. Hoeveel kost die schilderij Artist. 2000 gulden. Kunstkooper. 2000 gulden M'n goede man, je vraagt prijzen voor je werk, alsof je al tweehonderd laaf dood waart.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6