NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. B323. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem7, f *'20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland ......1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Tqlephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 13 AUGUSTUS. Biosc. Theater. Gr. Markt. Voor stelling, 3 en 8 uur. Zandvoort, Olympia Palace: Ope rette-Ensemble v. h. Rembr. Theater: „De Graaf van Luxemburg," 8 1/4 u. OM ONS HEEN No. 1183. Een reis om de wereld. ui. In het vorige artikel vertelde de Ne- derlandsche fabrikant, aan wiens dagboek ik een en ander ontleen, van de moeilijkheid orn in Bombay zaken te doen in den „bazaar". De tijdroo- yende voorloopige besprekingen, zoo verhaalt hij' verder, worden dan ook gewoonlijk gehouden door makelaars, wij zouden hen stadsreizigers noe men. De makelaars behooren tot het ras der Parsees, een uit Perziê ver dreven volksstam, die hier in Bombay de eerste viool spelen. Ze zijn de be zitters der groote weverijen en spinne rijen, höteis, winkels enz., zien er zonder onderscheid lichamelijk zeer welgedaan uit en spreken ook meest al Engelsch. Up ieder Europcesch kantoor vormen zij het personeel, on der toezicht van Europeanen. Men verdraagt hen, vleit heu als men wat van hen hebben moet, maar verder worden ze als minderwaardig be schouwd. Zij zijn evenwel de lui van de duiten, rijden in groote automo bielen óf equipages rond, de koetsiers allerfijnst uitgedost. De Parsee-dames kleed en zich zeer smaakvol, dragen kanten en zijden shawls, gouden sie raden en edelgesteenten. Er wordt menig lief kopje onder gevonden. Europeesche japonnen, zoo meent on ze reiziger, stauu haar evenwel niet en boven de dertig jaar worden ze paf fig dik. Als een Parsee stcrfl, wordt hij niet begraven, maar op de begraafplaats op een hoogen toren gelegd, waar zijn lijk door de roofvogels wordt ver slanden. Up die begraafplaats, waar alleen voor Parsees toegang is, staan drie van die torens, een voor mannen, vrouwen en kinderen. Het afgeknaagd geraamte valt langs een soort van goot naar beneden. De roofvogels heeft de schrijver bij honderde in de toppen van de boomen zien zitten, groote, zwarte vogels met lange nek ken, kleine koppen en scherpe bekken. De koe is voor den Parsee een hei lig beest. Vele van die dieren loopen onbewaakt door de straten en worden door de Parsees gevoed, die wanneer zij /.ooïi beest ontmoeten, het zachtjes aaien en daarna een soort van eer biedsbetuiging brengen, door met de hand over het voorhoofd te strijken. Een andere eigenaardigheid in Britsch Indiè is, dat de inlanders mest verzamelen, die ze in een soort paniiekoekvorin dragen en die zij als brandstof gebruiken, door hun potje er op te koken. Het wus juist een Indische feest- week, ter viering van hot nieuwe jaar en ik ben eens een avond door de In dische wijk gereden, üveral vond ik versiering van papieren rozen, met vlaggetjes en vetpotjes. benevens trommelmuziek. De vrouwen, op haar mooist gekleed, dansten in een kring van mannen, die door handgeklap hun bewondering uitten. Werd er niet gedanst, dan zaten de mannen op hun hurken en wisselden een zeurig gezang met handgeklap af, of zaten in gepeins verzonken. Bedelen is. het lievelingswerk van de inlaudsche vrouwen, met een blind zoontje non de hond of in gezelschap van een grijsaard, om het medelijden op te weisken. Merkwaardig zijn in Bombay de os senwagens, die de trots van den In diër uitmaken. Die wagens zijn aan alle kanten versierd met koperen knopjes of beschilderd met roode, of blauwe en witte sterretjes, terwijl de ossen zelf een paar snoer groote, blauwe kralen om de horens dragen. Zachtaardig gaat de voerman even wel met zijn dieren niet om, hij ran selt die bij voorkeur met een stuk ijzer. Uit Bombay vertrekt onze reiziger naar Calcutta, met een omweg voor genoegen om de oudheden van Delhi, Aera en andere plaatsen te bezoeken. Hij neemt een tijdelijken bediende mee, die niet alleen moet bedienen, maar in den trein ook voor zijn bed moet zoreen en als tolk fungeeren. Het komt mij voor. zegt hij met de verbazing van een Nederlander, die aan geen lijfknecht gewend is, „dat de haas alleen mag denken en zijn bevelen geven." Te Barodu vindt hij een prachtig paleis voor den vorst, waarvan alleen de Indische architectuur vreemd af steekt bij de uiterst moderne inrich ting te Alimedabad, een groote stad zonder bötel, waar hij Jus aan 't station slapen moest in een kamer met iemand, die te bed lag met mala ria. De Europeesche kolonie heeft bui ten de stad een soort van villapark, dat door prachtige lanen met de stad verbonden is. De apen loopen hier bij tientallen rond. Bij Mount Abu bezocht hij per rick sha een paar vermaarde tempels, keert per auto weer terug en neemt daarin een voornaam Indiër op, die helaas zijn waardigheid verloor, om dat hij wagenzïek werd. Bij Ajmcrc brengt onze reiziger een bezoek aan een moskee, waar Euro peanen hun schoenen moeten uittreK- ken, vóór ze binnen mogen gaan, ter wijl het er krioelt van handelslui en ambachtslieden. Kleermakers, schoen makers, sociöteithouders, slapers, be delaars, kijvenden en vechtenden, al les was er te vinden op de marmeren steenen van dit heiligdom. Daar werd ook het heilige meer van Pushkar bezocht. Toevallig was het een groote feestdag. Het beeld van de godheid Vishnoe was uit zijn tempel nis gehaald en werd rondgedragen. „Een niet roode verf bestoven man kwam op ons toe, stelde zich voor .als de burgemeester, en bood aan, ons rond le leiden. Op zijn bevel werd de optocht tot staan gebracht en kregen wij gelegenheid dien te photografee- ren, terwijl de burgemeester moeite had, zijn dorpsgenooten aan het ver stand te brengen, dat het voor ons geen genoeiren was, met roode verf be strooid te worden." In het heilige meer mag niet ge- vischt worden, er leven krokodillen in. die ook als heilig beschouwd wor den. Bij het afscheid moesten de be zoekers in een boek teekenon, dat van 1823 dateert en kregen een handjevol muisjes mee, in een bladermandje, die moral op een Vishnoedag groote waarde heeten te hebben, tot verkrij ging der gelukzaligheid. In Chitor vindt de reiziger een uiterst vervalien boel, die hem de op merking ontlokt„in Amsterdam en overig Holland doet men moeite een enkel geveltje te behouden, hier laat men een gansche stad vergaan." Te Udaipur treft hij in een oud paleis tegels aau, waarvan de geleider zegt, dat ze van Chineeschen oorsprong zijn, maar die een sterk Nederland- sclieu indruk maken, met hun voor stelling van bijbelscho tafreelen, schaatsenrijders, en echt Holland- sche molens. Hier verneemt hij ook, dat de vorst of Maharana vier kunstenaars in dienst heeft, die hem en zijn familie voortdurend in de meest verschillende omstandigheden moeten uitteekenen: op dc tijgerjacht, in vol ornaat, te paard, te voet, op zijn Europeesch enz. Vermakelijk schrijft hij over een rit in Jaipur. „Ik nam een rijtuig en een gidi en reed af, toen op het laatste oogenblik een palfrenier achter op liet rijtuig sprong. Op mijn vraag, wat dit moest, dat hij slechts onnutte ballast was, kreog ik ten antwoord, dat hij moest dienen om op de paarden te passen wanneor zij stilhielden, en om de menschen en alles wat in den weg kwam, weg te schreeuwen en te trek ken. Hij heeft zich voorbeeldig van zijn taak gekweten, schreeuwde mijn ooren bijna doof, en was onvergelij kelijk vluo" in het op- en afspringen, om koeien, ezels en ander gedierte, dat in den weg kwam, op zij te drin gen." Daarop volgt een bezoek aan de verlaten stad Amber. In het begin van du achttiende eeuw trokken de bewoners er uit, omdat de stad te klein werd en te droog was. Amber ligt namelijk op een berg, waar bijna nooit regen valt, zoodat de menschen in hun onderhoud niet kouden voor zien. Alleen een paleis en een tempel worden nog eenigszins onderhouden, de rest is bouwvallig of ligt in puin. Er wonen slechts een tiental arme ke rels, die volgens den gids van vijf cents daags leven. J. C. P. Stadsnieuws Hinderwet. B. en \V. van Haarlem maken be kend, dat bij beschikking van Gede puteerde Staten der proviucie Noord- Iiolland van 27 Juli j.l. aau hun col lege vergunning is verleend tot uit breiding van de op het terrein aan den Ikinnen jansweg gemeentelijke inrichting tot bewaring eii verwer king van asch, vuilnis, bagger, been deren, lompen, mest en meststoffen, door het vervangen van den bestaan- den verbrandingsoven door eenen nieuwen oven. Examens Gymnastiek L. O. Voor bovenstaand examen, te Utrecht gehouden, slaagden o.m. de heeren C. de Boer en H. G. R- Bre mer, beiden te Haarlem. Bekroning. De firma J. J. Beijnes alhier, wier fraaie inzending op de Brusselsche tentoonstelling de algemcone aan dacht trok, is daarvoor bekroond met het eerediploma. HET TIENDE NAAR 'T KAMP VAN ZEIST. Ter deelneming aan dc regiments- oefeningen in de legerplaats bij Zeist zullen dc bataljons van het 10e reg. infanterie uit Haarlem, Den Helder en Hoorn, op 10 dezer per spoor naar Utrecht worden vervoerd en vandaar naar genoemde legerplaats marchee- ren. Peren dieven. Hedenmorgen zijn door den agent van politie le kl. P. W. Voskuijl op heelcrdaad betrapt op diefstal van pe ren in den tuin van den heer G., aan den Kleinen Houtweg, twee knapen van 13 en 9 jaren oud. Zij zijn naar het politiebureau medegenomen, al waar cenige peren op hen zijn gevon den. Proces-verbaal is tegen hen op gemaakt. Drenkeling. Donderdagmiddag tusschen 2 en 2 1/2 uur is Anthonius Dirks, oud 5 jaren, wonende Rozenprieelstraat 36, bij hei scheppen naar vischjes, in het water van het Zuider Buiteu Spaarne gevallen, en daaruit met moeite gered door den 15-jarigen knaap Vau Heel, woneuüo Rustenburgerlaan, die daar toe te water is gesprongen. Dirks was reeds zinkende en half bewusteloos, toen hij door Van Heel werd gegre pen. Op den wal gebracht is hij door toepassing der voorschriften bij dren kelingen bijgekomen en naar de ouderlijke woning overgebracht. Op het oogenblik is hij buiten gevaar. Blinde Moeder Gisteren is een paartje in den echt verbonden, waarvan de vrouw blind is. Haa rman is weduwnaar met vier kleine kinderen en hun nieuwe moe der heelt daarin geen bezwaar ge zien. Zij meent de plichten van vrouw cn moeder evengoed te kunnen ver vullen als een ziende vrouw. Voor zooveel energie moet men eerbied hebben. Staalwaterbronnen. Do drinkhal der Staalwaterbron nen is gisteren door 75 personen be zocht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Mejuffrouw C. II. Ahlers, onderwij zeres aan de openbare school alhier heeft met goed gevolg examen afge legd voor de Hoofdakte. SCHOTEN. Collecte Enschedé. De collecte die hier door de ofd. Schoten van de S. D. A. P. ten bate van de uitgeslotenen te Enschedé is gehouden, beeft 35.89 opgebracht. HEEMSTEDE. DiefstaL Ten nadeele van den heer Kort hals, aan den Bronsteeweg, zijn in den afgoloopen nacht appelen ont vreemd; de politie doet onderzoek. Waterleiding. Aan ruim 100 man werkzaam aan den in aanbouw zijnde watertoren en bijbehoorende werken, zijn vanwege de gemeente bons uitgereikt voor 1 kilo rundvloesch. BENNEBROEK. Donderdag gaf het harmonie- korps „Kunst na Arbeid" een uitvoe ring op het Schoolplein. Veel publiek woonde het concert bij. Zuster Bennink Jansonius, die we gens ziekte tijdelijk de gemeente ver laten moest, zal in het midden van September zich weder aan het liefde werk gaan wijden. HAARLEMMERMEER. Arm dier. Een hond van den landbouwer G. te Hoofddorp, geraakte tusschen een dorschma chine, waardoor de voor- pooten van het beest gedeeltelijk wer den afgekoeld. Het dier werd dade lijk door G. doodgeschoten. G e t r o f f en. Zekere S. uit Haarlem, die te Vijf huizen een werkman van een in aan bouw zijnd; huis wilde spreken, begaf zich daarin en werd, terwijl hij even omhoog keek, juist door omlaagval- lendo kalk aan zijn beide oogen ge troffen. Men verleende hem dadelijk hulp en het bleek nu, dat zijn rech teroog spoedig weer in orde was, maar zijn linkeroog was zoodanig ge troffen, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De geneesheer denkt dat oog niet te kun nen behouden. ZANDVOORT. Onze corr. schrijft: Dondoi'i.'igocliteiid maakte de vis- scher J. M. alhier, die in staat van dronkenschap verkeerde, liet bezoe kers van het strand lastig en werd hij hierover onderhouden door den ageilt van politie P. Paap. In plaats van zich daarna rustig te gedragen, gaf hij genoemden agent een klap te gen zijn hóófd. De agent van politie Zwemmer, die zijn collega te hulp kwam, w erd ook onthaald op klappen en trappen. Daarop werd de man aangegrepen en geboeid onder hevig verzet naar het polilicburcau gebracht. V: en ander 13 proces-verbaal opge maakt. Thans zijn hier aanwezig 6248 bad gasten. Heden was de temperatuur van het water. 15 gr. R. De netto opbrengst van het liefda digheidsconcert ten voordeeie van de vereeniging Ter wille van het Kind, bedraagt 1127.74 1/2. Aangekomen badgasten: Fam. Simon, Stolberg, Hoogeweg 90, 3 pers. Mcj. \an Os, Winsum, Hoogeweg 90. D. Sóhngen, Nijmegen. Maris- straat 11, 4 pers. J. Puncke, Bus- suin, Belvedère. Dr. Fretsch, Frankfurt, Belvedère, 2 pers. B. ten Kate, Brussel, Welgelegen. Mej. van Duuren, Haarlem, Welgele gen. Mevr. Lion, Amsterdam, Wel gelegen, 2 pers. Fam. Vies, Amster dam, Welgelegen, 3 pers. Fam. Daalderop, Tiel, Welgelegen, 7 pers. Fam. Schmidt, Aken, Welgelegen, 7 pers. Fam. Wing Easton, Berg en DaJ, Welgelegen, 12 pers. Fam. Krone berger. Stuttgart. Groot Bad huis, 2 pers. Fam. Spanjaard, Borne, Groot Badhuis, 4 pers. Fam. G. Iluysken. Amsterdam, Groot Badhuis W. C. A. Eisma, Amsterdam, Gr. Badhuis. W. R. Op ten Noort, Am sterdam, Gr. Badhuis. Mevr. Pries ter, Drumpt, Kostverlorenstr.weg 11, 2 pers. Jongeh. Verkade,Zaandam, Kost verloren straatweg 11. C. Dok- kum, Amsterdam, Kosiverlorenstraat- weg 11, 3 pers. Dames Ueirscn, Dordrecht, Kostverlorenstraatweg 11, 2 pers. Mevr. Vos Borger, Comp, Kostverlorenstraatweg 3 pers. Mej. Stekelenburg, Utrecht, Kostverloren straatweg 11. leek geuonden en hebbe daer een lap voor gesmeete en gestopt cn goculwa-< terdt totdat het dicht lach. „Doe sijn wij weederom geseylt noordtwaerdt van de linie equlóc- tiael tot op de hoochte van 81 graede aen groenlandt daer noyt ter ueeielt mensz. geweest en hebbe andre dan wij luyde en het is te beduchte datier naer ons oock niemant come en sal en wij waerender we! 12 weeck dat wijder die sonne nacht en dach ee- hadt hebben en scheen des midder- nachts soo warm dat wij houc op het schip somtijts laegen en sliepen en wij meende daer deur te seyle niacr twasser vol ijs". Binnenland DISTRICIITSINSPECTEUR SPOORWEGDIENSTEN. In plaats van den heer M. R. Wit kop, die zooals we reeds meldden naar den Haag verplaatst is, treedt als districts-inspecteur op de spoor wegdiensten op de heer R. van Ha- reucarspel, eveneens standplaats Haarlem. DE VERMISTE KINDEREN. Gisteren heeft de weduwe De Rijk ook haar beide dochtertjes afgehaald, die vertoefden in liet Sint Gudula- sticht te Lochem. Alle vijf de kinderen zijn nu dus terecht. OOK 'N MANIER VAN ZUINIG HEID. De barbiers in de gemeente Ilci- nenoord hebben den prijs van scheren met 2 cent per keer verhoogd, aantal Ingezetenen heeft nu bc-slotcn zich maar een keer per week te la ten scheren, terwijl anderen den baard zullen laten staan. DE ONTDEKKING VAN SPITSBERGEN. S P. rilonoré Naber schrijft in de „N. R. Ct." „Nu Spitsbergen weer voor een oogenblik de aandacht tot zich trekt en zelfs een zeevaarder als Willem Barentsz voor een bedrieger is uitge maakt, kan het van nut zijn er op te wijzen, dat er zich, onder de op het Algemeen 11 ij ks-Ar chief te 's-Graveu- hage voorhanden schatten, een over oud relaas be\indt, waarin de ontdek king van die eilandeugroep, op eenigszins naive wijze wordt voorge dragen door zekeren Teunis Claesz, die de beruemde reis van Rijp, Ba rentsz en lleemskerek medemaakte. (Aanwinsten Rijks Archief 1899, No. XXVII, 1-7). „Dit relaas, dat nog nooit publiek werd gemaakt, is echter niet als ori gineel voorhanden, wèl in den vorm van oen oude copie. „Uit een wetenschappelijk oogpunt heeft het handschrift eenig belang, omdat Claesz het eiland voor ecu deel van Groenland gehouden heeft. Hij spreekt namelijk uitdrukkelijk van „Groenland" en gebruikt den naam Spitsbergen niet, al is de bedoeling duidelijk. Hij heeft echter niet gewe ten, dat Spitsbergen met Groenland niets gemeen heeft en een edaud is, of uit verschillende eilanden bestaat. Daarmede is de quaestie of Rijp het eiland heeft rondgevaren vrijwel uit de wereld geholpen. Dit toch 10 jaren lang eeue quaestie geweest en wie daarvan meer wil welen, doet best er eeuige geschriften op na slaan, als duur zijn „Het Doopregis ter van Spitsbergen", door den heer De Bas (met eenigo daarop gevolgde •polemiek), de „Geschiedenis der Noorsche Compagnie", van de hand des heeren S. Muller Fz., en „De Reis van Jan Cornelis May", mede van dien auteur. Het relaas van Theunisz Claesz volgt dan in zijn geheel. Wij halen het gcdcolle aan. waarin over Spits bergen gesproken wordt: „Doen quamc wij weeder met ous2 schccpe bij liet voornoemde beiren eylandt en syn daer naer van rnal- condere gescheyde en ons ïuaet HeemskercK met Willem Barentsz slucrinan, sijn naer Nova Sembla met i het eeue schip geseylt en wij met het j ander schip hebben ons cours weder om noorlwcst aengeset en sijn met een mist in het ijs gecome daer wij wel hondeft vijftich mijle doorgeseylt en gedroue hebbe en wij hebbe daer ijs gesion dut wel 30 vademen dick was en dat soo hooch boucn twaeter lach als onse stenge hooch was en daer hebbe wij een gadt in het schip geseylt alsoo dat wij het schip qune- ljjck conde bouen houde. Daer naer sijn wij door het ijs gecome en heb ben all het goedt ouer een sijde van 't schip gclevt oock het geschut anckers bont buyte hebbe het endc touwe en sijn met e 'om het schip geuaere Pers Overzicht DE KUSTVERDEDIGING. De Nederlander verdedigt het wets ontwerp tot instelling van een fonds voor de kustverdediging tegenover de bezwaren, van Katholieke zijde daartegen aangevoerd. Over de be denkingen met narne van De Gelder lander en Het Huisgezin zegt hel blad: „De eerste vreest zelfs „allerbeden- kelijkste verschijnselen in ons poli tieke levenwanneer deze voorstel len door de partijen der rechterzijde zouden worden aangenomen. Wij zijn van oordeel dat dit ook niet ge schieden moet, namelijk niet „door de partijen der rechterzijde'De zaak der landsverdediging is geen zaak van partijen en juist daarom zouden we, ook ai waren inderdaad „in liet politieke leven" allerbedcnkelijksle verschijnselen van de aanneming de zer voorstellen het gevolg, 't belaug van het nationale leven boven dat der partijen willen stellen. „En het wil ons voorkomen, dat ons nationale leven door een behoor lijke landsverdediging wordt gcbaaL Wij kunnen ach cn weo roepen over het geld dal z.g. aan onze verdedi ging verknoeid word:, terwijl de ar beiders „geen dag en geen nacht kun nen wachten" op sociale hervormin gen, maar aan die sociale hervormin gen zuilen we niets hebben zoo te ee- niger tijd de welvaart van ons land in hot verlies onzer nationale zelf standigheid en onafhankelijkheid te gronde gaat." Dan betoogt De Nederlander flut geen der groote mogendheden oorlog wenscht: de leidende staatslieden al ler landen men kan daar zeker van ziin begeeren niets liever dan den vrede. Het zijn de machten en krach ten in de volken zelf, die de oorlo gen voorbereiden en de staatslieden leiden ook. waar zij niet begeeren tc gaan. De booze bedoelingen en zon dige hartstochten die daarbij voor komen kunnen wij niet onderdrukken wel beteugelen. Wij moeten ze de kansen op voordeelen ontnemen. Dat kunnen wij door onze landsverdedi ging. „Ons land, met België, is door zijn ligging aangewezen en geroepen den vrede van Europa te verzekeren. Maar dat kunnen wij alleen door ons voor den oorlog niet minder geschikt te maken dan de ons omringende mo gendheden. „Daarom behoeven wij zo niet in alles na te volgen. Wij kunnen met minder toe, maar dat mindere moei er dan ook zijn." Dit wat betreft het algemeen begin- sel. Over de voorstellen der regcoiing zelf zegt het c.-h. orgaan: „Wij nemen aan, dat die vooral na de instelling van den Raad van Defensie ernstig overwogen zijn. Ook ons Kabinet kent natuurlijk den toestand van ons land zeer wei. kent ook de bezworen die tegen militaire uitgaven in een deel van ons volk op rijzen. Dat het die uitgaven toch meende to moeten voorstellen, over tuigt ons van haar noodzakelijkheid. In tusschen moeten wij ons onthou den van een oordeel over de techni sche waarde van de voornemens dor Regeering. Ook in dat opricht past vertrouwen in het beleid der mannen die de groote taak onzer landsverde diging zich z. Sport en Wedstrijden VLIEGONGELUK IN BRABANT. Van den Amsterdamschen uviatour Archer, die op de Molenheide bij Gilze-Riien in Noord-Brabant met ziin machine neerstortte zonder zich te verwonden, meldt de „Bredasche Courant" het volgende

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1