HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1910 Buitenlandsch Overzicht Men heeft onder „Sport en Wed strijden" de laatste dagen het een en ander kunnen lezen over den schitte renden tocht door lucht in Oost- Frankrijk. Men zal daarbij wel geen vermoeden gehad hebben, dot die vreedzame gebeurtenis aanleiding zou kunnen geven tot verwikkelingen tus- echen Duitschland en Frankrijk. De Matin" had namelijk verteld, dat een der Fransche vliegers rond don Kathedraal van Metz zou komen vliegen. Wat 1 'n Franschman in Dultsch- land Dad, is een uittarting van den gehaten Franschman, denken ve len aan de overzijde van den Rijn, althans do redacteur van den „Strasb. Post", schreef het volgende In zijn blad ,,In geval Fransche avdaiteu.ru wer kelijk een poging zouden doen om per vliegtuig de grens over te stoken, en over de fortificaties heen te vliegen, zouden onze leger-autorlleiten dit feit stellig als zeer ernstig opvatten, en er voor zorgen, dat de aviateurs naar beneden werden gehaald. ..Iioe ook. men moet den stuur- ballons en vliegtuigen verbieden, bij ons binnen te dringen, zelfs om boven onze versterkingen te zweven. Zoo niet, dat men hen met geweerschoten uit de lucht hale." Spioimage-vrees, derhalve. Overi gons moge opgemerkt worden, dat het toch wei dwaas zou zijn, wanneer men niet in een vreemd land zou mo gen vliegen. Daar boven ons hoofd moet men het maar voor internatio naal terrein verklaren en de staat kundige grenzen niet optrekken. Een vrije lucht voor heel de wereld! Dat is de cisch van het vliegend men- schengeslacht. Inmiddels heeft een der Fransche vliegers toch de stoutheid gehad, in Duitsche lucht te varen. Dat meldt het volgende bericht Legagneux veroorzaakte Woensdag eenige sensatie, toen hij met zijn Sommer-Tjiplane opsteeg en, over het dom Chambéry vliegende, richting nam naar de Duitsche grens, die hij passeerde om een goed eind boven Duitschen bodem te vliegen. In verband met de strenge bepalin gen op liet vliegen in Duitschlond, juichten zijn landgenooten Legagneux hartelijk toe, toen hij veilig en wel in het aérodxoom op Franschen bo dem terug kwam. Dit was de eerste maal, dat een 'Franschman een inval per aéroplane in Duitschlond deed. Hst dunkt den heer Jameson goed, in de laatste dagen telkens te spee chen over z'n INVAL IN TRANSVAAL. Dezer dagen hééft hij gezegd, dat de zaak verkeerd opgezet was, waar om ihtj ook straf verdiend had. (Als de in val gelukt was dus niet Maar hii had met den inval toch bedoeld Cecil Rhodes' ideaal een Vereenigd Zuid-Afrika, dat er thans is, te bevor deren. Nu heeft hij weer te Durban ge sproken over deze zaak. liet was zijn doei niet geweest, zei- ue Jui, in Transvaal de Boeren-rcgcc- ling door een van Engelschen te ver vangen. Hij had een lijst bij zich van het ministerie, dat gevormd zou wor den, als de onderneming was ge slaagd, en op die lijst kwam ook voor wijlen generaal Lucas Meyer, de toen malige voorzitter van den Volks raad. De heer Jameson deed beter, om die onverkwikkelijke geschiedenis nu maar te laten rusten. Do oude veeten zijn vergeten, maar de herinnering doet toch nog onaangenaam aan. BOTHA EN SMUTS hebben te Pretoria geredevoerd over de komende verkiezingen. Botha zei, dat do Unie-regeering een talrijke blanke bevolking in Zuid- Afrika zou wiilen zien, maar zij vond het voorioopig oeconomisch gevaar lijk. duizenden immigranten in het land te halen, terwijl er daar reeds duizenden arme blanken zijn. Ook zei hij Ik heb gehoord, dat er •wordt gezegd stem Brltsch 1 Maar, .vroeg hij, heeft het Britsche rijk niet alle reden van mij en mijn partij- genooten als even goede zonen te be schouwen als anderen Smuts sprak over de verdediging Van Zuid-Afrika. Er is geen groot staand leger noodig, zeide hij, maar de burgers moeteïl- geoefend worden, gelijk in Zwitserland, met een kleine kern van geregelde troepen en blijvend korps instructeurs en yasten artilleriedaenst. Het Engelsche ministerie van oorlog had den raad gegeven, dat Zuid-Afrika voor zijn eigen verdediging moest zorgen. Daaraan wou Smuts zich houden, maar hij vond, dat Zuid-Afrika te vens alles moest doen om het rijk bij te staan, dat aan Transvaal en Trans- oranje de vrijheid heeft gegeven (her geven 7). Geen ander land ter wereld vervolgde Smuts In zijn verkie zingsrede zou dat gedaan hebben. De Zuid-Afrikanen zouden die groote daad niet vergeten. Do directie der reusachtige scheeps- werf „Vulkan", te Stettin, is begon nen met het openen van DE REEKS UITSLUITINGEN, welke de Duitsche werf-Industrie staat te wachten. Zij heeft, door aan- Tilakken. doen bekend maken, dat de bonll van Duitsche Scheepsbouwwer- ven niet kon ingaan op de door de arbeiders gestelde looneischen, dat het van de hand wijzen dezer eischen tengevolge heeft gehad het staken van den arbeid op olie Hamburger wer ven. en dat de directie der „Vulkan"- werf zicb genoodzaakt ziet, van 11 Augustus af het bedrijf zeer in te krimpen. Na bijlegging der heer- schendo geschillen zal deze uitslui ting weer worden opgeheven. In verband hiermede worden van de duizenden arbeldens, die op de „Vulkan" werken, niet minder dan 3000 mam ontslagen. In Bremen worden 5500 man ont slagen, volgens dit bericht uit Bre men Od de werf Bremer Vulkan te Vege- sack zijn ongeveer 900 arbeiders uit gesloten op de NoordduiLsche fa briek van machine-uitrustingen te Bremen ongeveer 700 op de werf Tecklenburg te Goestemünde onge veer 800 op de werf Seebeck, ta Bremernaven ongeveer 400 op de werf Rickmers te Bremerhaven onge veer 280. Op de Maatschappij de We- ser te Bremen volgde de uitsluiting gisteravond. Zij zou 2400 man om vatten. Een 9000 ARBEIDERS STAAN DUS REEDS OP STRAAT. toe en vroeg aam Edwards of hij hulp noodig had. „Ja", zei Edwninds, waarop Bloo mer den moordenaar zijn voet op liet gelaat zette.Gallagher was toen gauw overmand, maar moest bij zijn over brenging naar het huis van bewa ring, nog een geducht pak Blaag ln ontvangst nemen. Het bekend worden van den aan slag heeft groote ontroering gewekt, en het gaf aanleiding tot tullooze be wijzen van deelneming. Ten stadhui- ze van New-York loopt het storm van de menseden die van hun belangstel ling voor den getroffene komen ge tuigen, en het regent brieven en te legrammen uit alle oorden der V. St. Zelfs van Amerikanen aan boord van de groote transatlantische stoomsche pen komen uit volle zee condolcan- tie-telegrammen. Iemand heeft aan de politie meege deeld, dat nog vóór de aanslag op Gaynor gepleegd was, een dronken politieman er had uitgeflapt, dat Gay nor zou worden vermoord. 't Zou dan een complot geweest zijn. De NewYorksche recherche heeft de zaak ln onderzoek genomen. Stadsnieuws LANDAANKOOPSCHANDALEN IN OKLAHOMA, is door senator Gore in het bezit ge steld van. een bundel telegrammen, aan Gore geadresseerd door mede werkers van den advocaat Mc. Mur- rav. Deze advocaat Mc. Murray is de man. die met allerlei bedenkelijke middelen den aankoop der landen van de Indianen had voorbereid, en die daarvoor een exhorbitante com missie had willen hebben. Uit de door senator Gore overgeleg de telegrammen blijkt, dat Mc. Mur ray en zijn medewerkers de namen van Sherman, den vice-president van de Vereenigde Stalen, en van Curtis hebben gebruikt, om het te doen voorkomen. dat laatstgenoemden twee voorstanders waren van den landaankoop. DE AANSLAG OP BURGEMEES TER GAYNOR. Burgemeester Gaynor maakt t vrij goed. De doktoren zijn het er over eens, dat een operatie niet noodig zal zijn. Daar middel van Röntgen-onder-1 zoek is de plaats gevonden, waar de kogel zit. Het blijkt dat het projectiel uit twee verschillende stukken be staat; de plaats waair die zitten, maakt het overbodig, te opareeren. Maair toch is gevaar niet buitenge sloten. Gay nor is iemand van 59 jaar, en de plaats waar de wond zit, is toch altijd bedenkelijk. Vele Amerikaanscbe bladen bevat ten uitvoerige beschrijvingen van den aanslag. Aan een van die be schrijvingen ontleenen wij het vol gende: Gallagher (de dader) was, toen hij het eerste verhoor onderging, bont en blauw in het gelaat, zóó was hij met vuistslagen toegetakeld. Het gezicht was gezwollen en de hals vertoonde sporen van vingertoppen. Adam son, de secretaris van Gay- nor, beweert, dat Gallagher, na op Gaynor te hebben geschoten, ook op hem, Adiamson, had gemikt. De kogel had hem echter niet getroffen. Bij de overmeestering van Galla gher is het zeer hardhandig to gaan. Commissaris Ediwards, die voorheen wel in voetbal wedstrijd en is uitgekomen voor de Princeton-uni- versiteit, sprong op Gallagher aan en smeet hem tegen den grond. Ook Ralph Bloomer, eveneens een oud- voelbaJspeler van reputatie, schoot ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 16 Augustus 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, G. F. H&n- del. 2. Adagio, Mozart. 3. Sonate, A. G. Rllter. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wagner. 5. Andautino, César Franck. Examen Fransch L. O. Te 's-Gravenhag© slaagde gister voor de acte Fransch lager onderwijs onze stadgenoote mejuffrouw G. J. de Vries. Examens. Gisteren slaagde te Amsterdam voor de akte van hoofdonderwijzer o.m. de heer J. B. Wilmink van Haarlem. Mej. L. C. Snijders, eveneens van hier, slaagde voor de akte Fnansoh L. O. Voor Engielsch M. O. slaagde mej. A. M. H. Wille, alhier. Rubriek voor Vragen Geabonneerden liebben het voorree.ht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vutbuar, in te zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk Aan vragen, die niet volledig woonplaats van dea inzender vermelden wordt geen nnndncht geschonken. VRAAG: Wanneer wordt de lijn door de Haarlemmermeer geopend en waar zijn de kantoren der direc tie gevestigd? ANTWOORD: Wanneer de lijn ge opend wordt is nog niet precies te zeggen. De kantoren der directie zijn gevestigd Heerengracht 370, te Am sterdam. VRAAG: Kunt u mij ook in het HollancLsch de beteekenis zeggen van de woorden, die onder 't Haarlein- sche wapen staan: Vicit vim virtus? ANTWOORD: De deugd beeft het geweld overw' VRAAG: Waar moei men zich ver voegen om op een stoom-trawler ge plaatst te worden? ANTWOORD: Vervoeg u ten kan tore van een der trawlermaatschap pijen te IJ muiden. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prine is gisterenmiddag per ge wonen Staatsspoortrein van 2 uur 54, waarin eon ooupé was gereser veerd, met zijn adjudant jhr. Van Suchtelen, van 's-Graven'hage naar Soestdijk vertrokken. De Prins heeft de reis van" Utrecht per rijtuig vervolgd. 1 11.000 VERMIST. Een looper van den Algemeenen Besteldienst te Amsterdam, die giste- raiiochtend voor de firma Moquette en Co., commissionnairs in effecten, wissels had geïncasseerd, kwam bij het naar het kantoor rijden tot de ontdekking, dat hij een bedrag van nagenoeg 11.000 had verloren. Onmiddellijk werd van de vermis sing aangifte gedaan bij de politie. Zij stelde eon ernstig onderzoek in en hield den looper voorioopig in arrest. Men achtte niet onmogelijk, dat de portefeuille door iemand aan N. is ontfutseld, of wel aan een kornuit is ter hand gesteld. De recherche heeft den broer van den looper aangehouden en voor een verder verhoor gebracht naaT het bu reau St. Pietershal. HET DAMPLEIN EN OMGEVING. Blijkens eone situatie-teckoning van het Damplein en omgeving, hehoo- rend bij het voorstel van li. en W. van Amsterdam, zal de Damstraat niet recht op het perceel-Hajenlus uit monden, maar voor <ie helft van de breedte, welke 15 Meter zal bedra gen. daar buiten vallen. Het geheele blok. begrensd donr Rokin, Damstraat, Nes en Hennie- t8iisteeg, is voor amoliè bestemd, dus óók het historische Beurspleintje, dat nu als een bultig oud vestingwerkje teaenover het water van het Rokin liet. en evenzou het 17-eeuwsche poortje van Froger en do daaraan be lendende antieke huisjes. De nieuwe passage naar het Rokin, door de op d't terrein to bouwen mo derne winkelhuizen, is ongeveer up dezelfde plaats geducht als 't poortje. Evenals het meerendeel van de deel nemers aan de prijsvraag aangaven, laat Publieke Werken de voorgevel- liin van het zoogenaamde nieuwe Commandantshuis, in het midden te- •u-awiiken. De Vischsteeg wordt ver breed tot aan het restaurant „Pran- ziskanerbröu", met dien verstande, dat van de vrijkomende ruimte een strook grond Ier breedte van de be staande Vischsteeg bij het nieuwe bouwblok wordt' gevoegd. De nieuwe verkeersweg hier ter plaatse krijgt dezelfde breedte als de Damstraat- Het terugbrengen van do rooilijn aan de zuidzijde van den dam (Haje- lius, Horse Shoe" en CréÜer), en Je ■erbreeding van de Paleisstraat, schijnt voorioopig te zullen vei-vallen, althans op dit project komt zij niet NIEUWE BEELDENAAR OP 's RIJKS MUNTEN. Reeds een paar jaar geleden maak te do toenmalige muntmeester van '3 Rijks roiunt den Minister opmerk en, dat ten gevolge van een fout aan bij het maken (te Parijs) van de origineels poinooenen en matrij zen, pu ine oen naar het model van Pander, het stempelmateriaal bij 's Rijks rnunl langzamerhand in 6en onvoldoenden toestand geraakte; met machtiging van II. M. werd daar op order gegeven om over te gaan tot •hot ontwerpen van een nieuwen beeldenaar, waarbij dan tevens voor •de keerzijde der munten een nieuw stempel kon worden gemaakt. zaak ondervond eenige vertraging door de bestuurswisseling aan Munt en voorts doordat H. M. Koningin in 1909 niet kon worden lastig gevallen met het verzoek voor de laatste afwerking van het ont werp eenige oogenbiikken te posee ren. Thans zijn echter de stempels ge reed en dioor Hare Majesteit goedge keurd en zullen er eerstdaags mun ten in omloop worden gebracht met den nieuwen beeldenaar; de eerste munten daarmede vervaardigd, zijn halve guldens voor lndifj. Daarna zul len er Nedeirlandsche kwartjes en dubbeltjes, waaraan groote behoefte is, mede worden geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 1911 guldens met den nieuwen beeldenaar in omloop komen. De nieuwe munt wijkt in zooverre van de oude af, dat de beeltenis van Hare Majesteit do Koningin niet slechts het hoofd doch evenals op do postzegels ook een gedeelte van de buste in hermelijnen mantel te zien geeft (hetgeen wellicht meer in over eenstemming is met de wet die van „borstbeeld" spreekt). De munten rijn voorts voorzien van een broederen rand, evenals die stuiver reeds heeft, waardoor de beel denaar en hel opschrift op de achter zijde bij het gebruik minder spoedig onduidelijk zuilen worden. Wat overigens het opschrift op de achterzijde betreft dit wordt aan merkelijk duidelijker aangebracht dan op de bestaande kwartjes en dubbeltjes. Het ontwerp van den beel denaar en de stempels zijn vervaar digd door den heer J. C. Wienecke, stempelsnijder chef van de afdeeling stempel en medaille-fabricage bij 's Rij lts Munt. Nog deelt men mede, dat aan de Munt proefnemingen worden gedaan omtrent een nieuw model nikkelen stuiver. EEN SCHADELIJK HUISDIER. Dinsdagmiddag 5 uur was er in de Van Oldenbarneveltstraat te Rotter dam iets bijzonders en tegelijk ver makelijks kosteloos te zien, zoo men de harde woorden van den surveil- 1 eerenden politie-agent niet in reke ning brengt. Dicht bij den Mauritsweg Is een ,maison" van modes, waar achter twee aan de straat grenzende ven sters op standaarüljes en koperen staafjes hoeden van „Porijzer chic" en der laatste mode uitgestald ston den. De huisgenooten van het beneden huis waren dien dag uilstedig en het eenige levende wezen, dat achterge laten werd, was een aapje. Voor olie zekerheid was het dier aan een koordje vastgelegd, waar van het zich later losgewerkt had. Door het daglicht aangetrokken was do aap in de etalagekast ge sprongen, waar het dier in zijn ver latenheid troost bij de bloemen op de hoeden zocht En het beest sprong van den oenen hoed op den andere, rukte daar een bloem en ginds een veer af en sprong weer verder. De „Chuntecler hoed" vooral deed zijn oude natuur opbruischen en met woede vernielde hij den k os tel ijken inhoud der étalagekasL De belangstelling vun de buitenwe reld was bijzonder groot en een me nigte mens eken verdrong zich voor de vensters. De jeugd vermaakte zich kostelijk, de dames vonden het jammer van die „schatten van hoeden" en die grijzen van dagen bespraken met ernstige en wijze woorden het gevaL Een dienaar van Hermandad na derde met de hand aan de sabel bel gedrang. Met kennersblik overzag hij het ko mische van den toestand. Een ruk aan de bel en... het i misschien gedaan. Doch hoe luid herhaaldelijk de schel ook overging, de deur bleef gesloten. En of hij al spiedende blikken in d® brievenbus wierp en of eenige straat jongens al spottend begonnen te zin gen: „ln naam van Oranje doe open de poort", het hielp niets, de deur bleef dicht. De aap sprong en danste van den eenen naar den anderen hoek en bleek niet bang voor den blinkenden helm en het ontzag-inboezemende gezicht van don gerechtsdienaar. De ze, die te vergeefs trachtte de voor bijgangers en vooral de kinderen van de vensters te verwijderen, daar, als hij vóór" het eene, zij weer vóór andere stonden, had gaarne het dier volgens een artikel in de gemeente verordening op de straat/politie, dat opstootjes verbiedt, een bekeuring geven. Doch dat ging niet en dus maar met taai geduld de toeschouwers op een afstand gehouden! Toen het donker werd, trok de aap zich weer uit het openbaar leven in de eenzaamheid terug. In den avond kwam de familie thuis en ontdekte spijtig de verwoes ting en de groote schade. BRANDEN. Te Ophemert is bij den landbouwer W. J A. van Beusekom een vrij he vige brand uitgebroken, die spoedig on het daarnaast staande huis van S. van Haaften oversloeg. Beide hui zen werden in de asch gelegd. Van <W inboedels kon weinig gered warden, Eenige kippen en een paar jonge var- keDs zijn verbrand. Vermoedelijk ta hooibroe' de oorzaak. Verzekering dekt de schade. HET DRAMA TE GRONINGEN. Gisterochtend werd op de algemee* ne begraafplaats te Deventer ondel zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den student N. De lijkstoet werd o. m. gevolgd door een commissie uit den Senaat der studenten, de heeren jhr. Feith, ab- actls, en Hiddingh, rector. Land en Tuinbouw Behalve in een vroeger artikel door ons vermelde inrichtingen voor Land bouwonderwijs heeft men In one land nog: 1. De Rijkezuivelschool te Bolsward, directeur de heer W. Kee stra. Aan deze school wordt theore tisch onderricht gegeven, met het doel grondig onderlegde zuivelberel- ders te vormen. De school heeft een anderhalf] arigen cursus, verdeeld ln drie semesters, aanvangende op 1 October en op 1 ApriL Aan de school kunnen bovendien cursussen van. korten duur in onderdeden van de zuivelbereiding worden gegeven. 2. Gerard Adriaan van Swielen Tuin bouwschool te Frederiksoord. Deze school, gesticht door wijlen F. L. A. van S wie ten teir lierinnering aan zijn zoon Gerard Adriaan, beheerd door de Maatschappij van Weldadigheid en gesubsidieerd door het Rijk, heeft ten doel theoretisch en praktisch on derlegde tuinbazen te vormen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den directeur, den heer S. Blee- ker. 3. Cursussen van de Ned. Hei demaatschappij (Directeur der Mij- is de heer A. A. Nengerman te Utrecht). De cursussen zijn In het le ven geroepen ter opleiding van des kundig personeel, en bestaan uit 2 afdeelingen. Afd A. heeft ten doel '6 vormen van boschbazen, werkbazen en bosokwachters; afd. B. is bestemd voor opleiding tot opzichters. Het on derwijs wordt hoofdzakelijk gegeven door de ambtenaren der Ned. Heide- Mij.; de cursus duurt twee jaren; des winters ontvangen de leerlingen the oretisch onderwijs te Utrecht, de overige maauden van het jaar wor den zij werkzaam gesteld op de wer ken van de Maatschappij of van het Staatsboschbeheer. De cursuseen zijn ook toegankelijk voor nïet-aanstaan- de ambtenaren der Maatschappij of van het Staatsboschbeheer. 4. Er zijn 9 landbouw- en 4 tuinbouwwmter- scholen; de eerste zijn gevestigd te Groningen, Veendam, Leeuwarden, Meppel, Zutphen, Schagen, Dord recht, Goes en Sittard; de laatste te: Aalsmeer, Naaldwijk, Boekoop en TieL Deze inrichtingen hebben ten doel, om aankomende land- en tuin bouwers in de gelegenheid te stel len op weinig kostbare wijze de noo dig© theoretische kennis van het land- of tuinbouwbedrijf op te doen. Er wordt bij het onderwijs rekening ge houden met de behoeften van de pro vincie of streek waar de school is gevestigd. De cursus op de winter- scholen duurt twee winterhalfjaren. Nadere Inlichtingen zijn te bekomen bij H.H. Directeuren. 5. Eindelijk worden nog in iedere provincie op tal van plaatsen, over al waar geschikte leerkrachten en een voldoend aantal leerlingen wor den gevonden, land- en tuinbouw- wintercursussen gvhouden, waar ge durende twee achtereenvolgende win ter-half jaren, minstens drie avonden in de week onderricht wordt gegeven aan jongelieden van 15 jam- en ou der in de beginselen van de land- ol tuinbouwkunde. Het onderwijs houdt i zooveel mogelijk rekening met de be hoeften van het land- of tuinbouw bedrijf ln de omgeving der plaatsen, waar de cursussen worden gehou den. Hoewel, zoo we zeiden, deze cur sussen reeds vrij talrijk zijn, moot hun aantal nog veel grooter worden. Overal, op het platte land, dient land ol tuinbouwonderwijs ie worden ge geven. Vakonderwijs is in den tegen- FEUILLETON MOHA N aar het Engelsch door CHARLES GARVIGEi 47) Zij slak haar hand uit, en Nora riep boos: Och, dat is een el van een blauwe zeemeeuw een van mijn eieren 1 Waar heb je dat vandaan genomen? Ik heb het niet genomen, zei Mar gery met verontwaardiging. Mr. Gra ham heeft het mij gegeven. Waar heeft hij het dan vandaan? vroeg Nora nog boozer. Wat heeft hij aan mijn eieren te komen en ze dan weer aan anderen te geven Het is niet een van uw eieren, zei Margery. Het was van hem. Hij heeft het zelf voor mij gehaaid, is er zelf voor oaar beneden gaan. Nora beet op haar lippen. En jij hebt hem natuurlijk ge vraagd om het voor je te halen. Ik zei dat ik er graag een paar wilde hebben, stemde Margery toe. Dat dacht lk wel, zei Nora met minachting. Je mocht je wel schamen. Hij had wel kunnen vallen, zijn nek of zijn been of zooiets breken. Als je eieren wilde hebben, waarom heb je 't dan niet aan mij gevraagd Ik kan ze gemakkelijk genoeg krijgen. Je bent altijd zoo onvriendelijk, Cyril, pruilde Margery. Jij zoudt mij hebben afgescheept of doodgewoon „neen" gezegd hebben. En Mr. Gra ham is altijd vriendelijk, en doet wat ik hem vraag. Zoo, doet hij antwoordde Nora met Ingehouden woede. Ja, dat zal wel zoo zijn hij is* er dwaas genoeg voor. O, houd toch alsjeblieft op met dat schreien I Waar dient het voor Hij is immers toch niet hier om je tot bedaren te brengen. Wat heb ik toch een hekel aan meisjes 1 Met dezen laatsten steek snelde No- ra het huls uit. Zij was boos op Mar gery, boos op zichzelf, maar nog veel boozer op Elloten ln deze lieflijke gemoedsstemming vergat zij haar be sluit om hem te vermijden en ging re gelrecht naar de steengroeve. Ellot zag haar dadelijk. Hij hield op met werken en riep haar met iets onzekers en angstigs in zijn stem Iïallo4 jongen ben jij daar I Dadelijk kwam hij naderbij en keek haar glimlachend aan. Ik heb je dagen lang nlot ge zien, merkte hij op. Wat heb je uitge voerd Ik dacht, dat Je beleedlgd waart, eri Waarom Omdat ik niet als een zacht lammetje achter je aan liep antwoordde Nora. Ik denk, dat je mij niet geruist zult hebben. Je zult zeker wei ander gezelschap gevonden heb ben. Ja, stemde Ellot volkomen on schuldig toe. Margery is veel ln mijn gezelschap geweest. Nora keek op, minachtend krulde zich haar lippen. Dan zul je mij stellig niet gemist hebben, zei ze. Zij is juist zoo'n lam metje als een man graag om zich heen ziet, steeds maar aan zijn zijde han gend. Zeker maakt zij nu van jou ge bruik om aan allerlei dwaze Invallen toe te geven, precies zooals zij dat vroeger bil mij gedaan heeft. —Ik moet zeggen zei Eliot, zij is een aardig meisje, doet mij aan eon klein veldbloempje denken. Zoo, zoo hernam Nora, Ja, dat bloempje ken ik het ls zoo eenvou dig, zoo onschuldig Veldbloempje Och mannen, wat zijn jelui toch blind l Alleeu omdat een meisje haar heeft als uitgeplozen touw en oogen als amandelen, en je nooit tegen spreekt evenals een madeliefje of een boterbloem I Dat meisje 13 zoo slim als een kat I En ik geloof, dat jij zoo Jaloersch bent als Iemand maar wezen kan, zei hij, blijkbaar zeer geamuseerd. Wat heeft dat meisje Je gedaan, dal Je zoo slecht over haar oordeelt, yertél mij dat eens, vriendje Niets, antwoordde Norazij heeft mij zelfs niet gevraagd om langs de rotsen naar beneden te gaan en eieren voor haar te halen. Eliot lachte weer. O, nu begrijp ik 't Ben je daar- n jaloersch, Cyril. Nora kreeg een kleur als vuur, aarna zij plotseling doodsbleek werd. En jij bent, dom en dwaas, zei ze. Dat is wel waar, stemde hij met zooveel ernsti<*en eenvoud toe, dat Nora's woede dadelijk bedaarde. —Dat ls het juist, zei ze. Je zoudt verstandiger doen met Margery aan haar lot over te laten.... Eliot keek haar met nog grooter ernst aan en met eon gestrengheid, die voor hem iets ongewoons was. Hoor eens, beste jongen, zei hij; Je moet nu niet meer dergelijke non sens praten. Maar ik weet het wel, je meende er niets van. Ik zal je het plan laten zien, om gemakkelijk de steeneu aan de kust te krijgen, en van don nieuwen havendam. Hij nam de papieren uit zijn zak en zij verdiepten er zich samen in. Ik ben van plan om naar Nels- worthy te gaan en ze aan Mr, Tru- nlon te laten kijken, zei Ellot pein zend. Hii mocht ze eens niet begrij pen als ik er mijn verklaring niet bij geW, O, ja, dat zal hij zeker, zei Nora snelzij zijn gemakkelijk te begrij pen maar zij zijn erg vuil. Waarom heb jij je handen niet gewasschen vóórdat je ze teekende? Dat deed ik, antwoordde hij een voudig maar op een of andere ma nier werden zij toch vuil. Mijn groote vuist is niet gemaakt voor zulk werk. Hoor eens. zei Nora, ik zal ze net jes voor je copiëeren, als..j Als wat vroeg hij. Als je wilt beloven om geen eieren meer voor Margery te gaan halen, zei Nora. O, denk toch niet, dat ik jaloersch ben verbeeld je Maar ik wil niet. dat jij je nek breekt voordat dit werk voor je in orde is gebracht Ja, ja, zei hij. Ik beloof je geen eieren meer te zullen halen - voor Margery. Wat ben Je toch een won derlijke Jongen Nora lette niet op de pauze voor „voor Margery" en was voldaan. Zij nam de plannen en ging er mee been, vastbesloten om éenigen tijd aan het copiëeren te besteden. Het vooruit zicht van zijn vertrek van het eiland had haar het hort ln de schoenen doen zinken het tou hier afschuwe lijk zij" zonder hem. Den éenen dag voor, den anderen na vroeg hij naar rijn plannen en telkens weer stuurde rij hem met een of ander excuus weg. Eliot trok rich daar niet bijster veel an aan hij was wonderlijk tevreden met zijn bestaan de rimpels verdwe nen uit zijn gelaat, de strakke uit drukking uit zijn oogen. De tijd naderde, waarop Hodges efl Shuffley hun huur zouden betalen, en Nora zelf het eiland zou verlaten^ Nu bogon zij er zelf angstig en be zorgd uit te zien. Zij ging nu altijd weer met Eliot uit, was bij hem in de steengroeve, en blijkbaar was bet voor Eliot een groote verlichting en stemde het hem dankbaar, dat hun vriendschap weer vernieuwd was. HIJ hield niet alleen zijn belofte door Margery geen eieren meer aan te bie den, maar hij nam ook heel weinig of geen notitie van haar. Het waren gelukkige dagen voor Nora er zou zelfs niets aan ontbroken hebben als, zij niet geweten had, dat er spoedig, een einde aan moest komen. Op zekeren avond bracht zij haar eieren mee naar de zitkamer, begon! ze te sorteeren en in wc! te pakken,' Hij zat haar aan den anderen kanti van de tafel met belangstelling gade te slaan. - Geen kw&de collectie, Cyril, zei hij, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5