wooreilgen tijd bóX vóór «ten boer én don kweeker onmisbaar; waar de ge legenheid daartoe niet bestaak blijkt het gom Is uit de achterlijkheid van het bedrijf In die streken. Do vakver- eentgingen moeten hier het initiatief nomen: zij moeten de leerlingen op sporen en, als het ware dwingen om In te gaan; zijn leerlingen en onder wijzers gevonden, dan wende men jlch tot den Rijkslandbouwleoraar der provincie en de zaak komt wel in orde. C. B. TEGEN DEN WORTELBRAND. Het bestuur der afdeellng Haarlem mermeer van do Hollandscho niaat- schuppij van landbouw heeft uitge- brcide proeven genomen tor bestrij ding van den wortelbrand, voorko mende bij hot suikerbietengewas. Blijkens een rapport, door haar daar over saamgesteld en aan de leden der afdeeling bekend gemaakt, is men eenstemmig lot de conclusie gekomen, dat het aangewezen middel om dit kwaad te ondervangen, is het mengen van 400 gram kopervitriool door 50 kg. Biilkerbietenzaad. Koloniën UIT ATJEII. De „Delï-Ct." verhaalt van een pa- Iroullle u»t 'lakengou (Atjeh) ..Toen die patrouille een heuvel be klom. vluchtten een vijftal djahats, waarvan er twee konden worden neergelegd. Do oommandant meende een uuuir kerels te zien verdwijnen in de aloë, en dToeg daarom aan een ge deelte der patrouille op, die terrein- hindernis te doorzoeken. Er werd echter niets gevonden, zelfs geen spo ren Of men goed gezocht had Dit jnoge blijken uit het volgende Op ongeveer 100 meter afstand in te aloë zag de patrouille-comman dant een boengk<K an liggen en ge lastte ten dwangarbeider om dat voorwerp te halen. Zekerheidshalve gaf hij dien man zijn klewang mede. Na oenige oogenblikkeu klonk in de aloë plotseling een schot. Wat was gebeurd Ongevraagd en ongemerkt was een Amboineesch marechaussee den dwangarbeider gevolgd, en was on verwacht besprongen door een Gajo, die zich in de aloe verstopt had, den marechaussee zwaar verminkte en met dient karabijn verdween. Doch de wakkere dwangarbeider zotte den diahat na. en rustte niet, eer hij hein inet de klewang neergelegd had. Ze gevierend kwam hij met do herover de karabijn bij den patrouille-com mandant terug." Sport en Wedstrijden Z. K. H. PRINS HENDRIK TE LOOSDUINEN. Te kwart voor twaalven gistermor gen reed de auto met de Prinsenvlag voorop de eerepoort van de Ockén- burger banen, binnen, en stapte de Pruis, gekleed in civiel en vergezeld ■van zijn adjudant, kapitein Van Suclitelen van dc Ilaare, uit. Prins •Hendrik, die den rechterarm nog in een slingerband droeg, weTd verwel komd door het bestuur van den In ternationalen Schietwedstrijd, niet den eore-voorzitter Gysberti Hoden- pijl aan het hoofd, daarna begaf men zich naar het recepliesulon, waar de Commissaris der Koningin, mr. Par tijn, cu de gezanten van Duitschland, Frankrijk en Belgie, zoomede de bur gemeester van Loosduinen, mr. Ho vy, uan den Prins werden voorge steld Bij aankomst in het receptie salon werd de Prinsenvlag daarbo ven gehesciien. Na een kort onderhoud begaf de Prins zich naar de banen, waar op uitdrukkelijk verlangen alles zijn ge wonen gang bleef gaan. Geruimen tijd vertoefde de Prins in Je prijzen- kaïhór en op de schietbanen, waar hij zich eemge dames en verschillen de buiten- en binneiiiandsche schut ters deed voorstellen en zich ©enigen tijd onderhield niet kolonel Tonnet van het regiment Grenadiers en Ja gers. Om half éen begaf de Prins zich aan hot vroegmaal, dat gediend word in het restaurant op het schiet- terrein. De ©erevoorzitter heette Prins Hendrik uit naam van de Ko ninklijke Yereeniging hartelijk wel kom en verzekerde dat in dc ure des gev aars het vorstenhuis op de Neder- landsche scherpschutters kan reke nen. Met ©en dronk op het Konink lijk Huis eindigde de heer Gysberti Hodcnpijl zijne toespraak, welke met eon driewerf hoera en fanfarege- schal werd begroet. De Prins dankte en richtte zich daarna in de Fransche taal tot den heer Merrillon, president de L'Union de tir, wien hij het commandeurs kruis der Oranje Nassau orde over handigde. De heer Merrillon bedankte in een geestige rede, releveerde, dat de ver schillende natiën zich hier tegenover elkander meten in vreedzamen strijd, roemde de Hollandsche gastvrijheid en stelde een dronk in op Noorlands beminnelijke Koningin. Na afloop van het vroegmaal be zocht de Prins nog de ambulance en vertrok daarna te twee uur, uitge leid door dezelfde personen, welke hem hadden ontvangen. JAN OLIESLAGERS, die het Nederlandech record aan Maasdijk bij zijn eerste vlucht heeft ontnomen, deelde aan een redactie lid van de „Prov. Gron." d© volgen de bijzonderheden uit zijn levensloop mede: Hij is in 1883 te Antwerpen geboren en werd opgeleid voor mecanicien. Zijn eerste triumfen In de sport be haalde hij als wielrenner en als zoo danig kreeg hij Yan een Franscb blad öm zljha onvdtedTffóVkehheld tféfl bij naam „de Antwerpsche duIveL" In Januari 1908 zag hij Farman vliegen en dadelijk kreeg hij do be vlieging om ook te gaan vliegen. Hij spaarde geld en in Sept. 1909 kon hij eon JJleriot-machine koopen. Maar hij had geen geld om zich onderwijs in het vliegen te laten ge ven. Geen noodt Hij zou het zich zelf leoron en toen hem te Issy les Mouli- naux bij Parijs de machine werd af geleverd begon hij aanstonds zich te oefenen, daarbij gebruik makende van de leerboeken. Nog voordat hij het zich bewust was was hij 12 meter boven den grond. Nu kou hij ook wel eens een rondo maken. Hij probeerdo het, maar kon het niet, met dit ge volg, dat zijne machine kapot sloeg. Bij ©ene volgende proefneming brak bij het afstappen een der vleugels. Maar al doende leert men en toen Olieslagers kort daarna te Antwerpen kwam, heeft hij daar, afgescheiden van verschillende kleinere vluchten, 8 minuten op eene hoogte van 40 Me ter gevlogen. Vervolgens ging hij naar Oran in Algerië, waar hij in Januari van dit Jaar gedurende een verblijf van 6 weken 22 vluchten heeft gedaan. De voornaamste was dia over de stad Oran heen en terug 57 minuten over land en 22 minuten over de Mid- dellandsclie zee. Zijn laatste vlucht dnar duurde 2 uur en eindigde on gelukkig, hij kwam met zijn machi ne in de telegraafdraden terecht, welke daardoor in brand geraakte en vernield werd. Toen terug naar Frankrijk en twee nieuwe machines gekocht, waarmede hij naar Spanje loog. Te Sevllla won hij den beker voor den langsten duur. Van Spanje naar Italië. Te Nice behaalde hij het wereldrecord voor het snelste afstorten op 13.20 me ter en den prijs voor de grootst© hoogte 217 meter. Toen weer naar Spanje. Te Barce lona won hij den bekor voor dc grootste hoogte 400 M. en den langsten duur. Van Barcelona naar Genua, waar hij den eersten dag over liet casino en over de zee vloog en den tweeden dug door een rukwind in de zee ge slagen werd. Anderhalf uur bleef hij op zijn toestel in de ze© drijven, hij werd behouden aan land gebracht, maar zijn machine was kapot. Te Bologna won hij in de gauwig heid nog even den prijs voor de grootste hoogte en den langsten duur. Van Bologna naar Reims naar do „Grande semaine". Het werd in derdaad een „groote week" voor Olie slagers. Want daar behaalde hij in een vlucht van 392 KM. en 5 uur 7 mi nuten het wereldrecord. Ware hij lid van de Fransche aeroclub geweest, hij zou daar den Michel in beleer in ontvangst hebben kunnen nemen. In de week ie llheims heeft Olieslagers maar eventjes 80.000 francs ver diend; op zijn 72 concurrenten had •hij een voorsprong van 400 K.M. voorwaar geen kleinigheid. Toen naar BrusseL Daar heeft hij zijne laatste lauweren behaald, en 53000 francs verdiend, ongerekend de bekers, die op 15.000 francs gesohat mogen worden. Jan Olieslagers heeft Donderdag weder een prachtigen vliegtocht ge maakt van 33 minuten 55 seconden. Hij ging 11 minuten voor zeven onder groot enthousiasme het luchtruim in en werd na een prachtig geslaagde landing door toeschouwers op de schouders getild en naar den hangar gedragen. Er waren ongeveer 7000 be talende bezoekers. DE VLIEGWEEK TE GRONINGEN. Zooals we reeds mededeelden vliegt te Helpman bij Grumng-.u de avla te ur Olieslagers, die gisteren weer een prachtige Vlucht gedaan heeft. Het vliegterrein is ruim 5 H.A. groot. Te vijf uur zou de Belg opstijgen, maar de wind was hem om dien tijd nog te sterk en zoo werd het kwart voor zevenen, «er de motor begon te ratelen. Even huppelt de machine op haar wieltjes over den grond en dan schiet hij omhoog. De toeschouwers, die ongeveer 5000 in aantal waren, juichten luide, toen de aviateur met een snelheid van 95 K.M. per uur over hunne hoofden snorde. De snel trein van Groningen en de boemel van Nieuwe Schans werden beide in- trehauld. 32 minuten na de opstijging daalde Olieslagers weer. Hiermede is het record van den heer Van Maasdijk verbeterd. Op de schouders van geestdriftige sDortamen werd de vlieger naar den hangar gedragen. LUCHTVAART. De ballons „Rotterdam" en „Am sterdam" zouden heden te Utrecht Jij gunstig we^r omhoog gaan. De „Rotterdam" (commandant ka pitein v. d. Steur medevaarders de heer Nell en luitenant Van Heyst) heeft ten doel uitsluitend meteorolo gische waarnemingen te doen. De „Amsterdam" (commandant kapitein Wal aardt Sacré medevaarders lui tenants Hissink, Ten Poorten en Vo- gelesang) dient ter opleiding van bal 1 on-commandan ten. De bekende Engelsche schrijver Rudyard Kipling oppert in „The Car* van 27 Juli een denkbeeld voor een met lucht opgeblazen lichaamshe- scherining voor aviateurs. Voorna melijk hoofd en nek worden er door beveiligd bij een val. De luchtkussens dezer hoofdbekleeding dienen als êohokbrekers. Hij geeft eenige ruwe eohetsen van de hoofd- en schouder stukken, zooals hij zich die voorstelt. Juist nu in den laatsten tijd de aviatie zoo vele offers heeft geëtecht, te het van belang over Kipling's idee ïiS CS" (fënfcsb Rgf ,,De ïtffo". Mert wapent zich tegen koude, tegen warm te men heeft zwemgordels om het verdrinkgevaar kleiner to maken waarom dan niet valhoeden enz. om den val te breken voor aviators 7 De „Mat.ln" verneemt uit Vitry-les- Francois, dat de Hollandsche avia- tour Wijnmalen vliegend© van Mour- mclon naar Nancy, van een aanzien lijke hoogte gevallen is. Het vliegtoe stel werd icrbrijzeld. Wijnmalen be kwam gelukkig geen enkele verwon ding. De heer Hc'nrich van den Burg zal in de volgende week op het vliegter rein te Ede vliegproeven ondernemen met het toestel, dat te Schcveningen was tentoongesteld. Dit toestel, dat naar de eigen vinding van den heer Van den Burg is vervaardigd, zal de- zo week van Soheveningen naar Ede worden vervoerd. Uit New-York wordt gemeld, dat de aviateur brookms te Arbuny Park oefende. Bil het dalen wilde hij ver mijden, onder hot publiek neer te ko men. nam een te snellen draai. Het toestel viel en verwondde verscheidc- no toeschouwers. Bewusteloos endou- delijk gewond werd de vliegman op- WIELRIJDEN. Vierdaagsclie afstandsrit, uitge schreven door den Ned. Bond voor Licbameiiike Opvoeding. Woensdag begon de groote vierdaagsclie rit. Orn 8 uur reden de deelnemers van de in- fanterie-kazerne te Deventer af. Er waren 15 deelnemers, onder wie 7 hoeren en 2 dames uit Rotterdam. Een dame, die den rit als hospitanie medemaakte, was niet voor den wed strijd ingeschreven. De tocht ging over Zutphen, Harderwijk, Zwolle naar Kampen. Eersl-aangekomene was de heer Enthovcn van Haarlem, om 3 uur 10 min. Deze had dus den 120 K M. langen weg in 7 uur 10 min. afgelegd. Tweede was de heer Spier dijk van Rotterdam, die om 3 uur 20 min. aankwam. Daarna arriveerden successievelijk de heer Franken van Amsterdam en de heeren Van der Haak en Vermeulen, beiden van Rot terdam. Vervolgens kwam een club van 9 rijders aan. Eén wielrijder was achtergebleven, 's Avonds genoten de deelnemers bij heerlijk weer van het concert in de Buiteu-Societeit te Kam pen. Zij bevonden zich in zeer goede conditie. De atsLuid verklaarden zij, was hun niet meegevallen. Do af te leggen weg in de gemeenten wus n.I. niet iri rekening gebracht. Dat was voor hen, vooral te Apeldoorn, ook te Zwolle een tegenvaller. Tegen 10 uur had no. 15 zich Dog niet bij hen gevoegd. Daar debarometer vooruit liep, had den zij ook voor Donderdag goeden moed. Gistermorgen om 8 uur reden zij te Kampen van de Buiten-Socie- teit af. Voor dezen dag was Gronin gen het einddoel. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN ft 30 Cts. per regel. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatste nummer van „De Au to" bevat: Do Chauffeursechool te 's- Gravenhage. Invloed van de car rosserie op den gang van een auto mobiel. De organisatie van T Oos tenrijkse)*! vrijwillige automobiel- oorps. Uit de praktijk van den automobilist. De tegenwoordige stand van het automobilisme. Uit Engeland. Over wedstrijden. Ingezonden mededeel in gen van le zers. Luchtscheepvaart. Motor- wielrijden. Allerlei. HET LEVEN. Het juist verschenen nummer van Het Leven (No. 32, van 12 Augustus 1910) bevat de volgende geïllustreer de artikelen en foto's: Een EngeLs oh „Klein maar Dapper" in onze stad; De Criokctrwedstrijdl Nederland-Bel- gië te Hnarlem; Met ITr. Ms, „Fries land" naar Noorwegen; Een zestal aardige kiekjes uit het kamp van „Volksweerbaarheid'1 te Laren; Oude Enkhuizer Geveltjes, door P. Fran sen Jz.; Het internationaal Schaak- meestertournooi te Hamburg; Van de Scheveningsche Wielerbaan; Het Le ven in d© Natuur, een nieuwe in- heeinsche visch ontdekt en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de reproductie van een schilderij van G. J. Staller (Ge buurt). Gemengd Nieuws DRANKBESTRIJDING. De Antwerpsche afdeeling van den Vaderlandschen Bond tegen drank misbruik heeft een verzoekschrift ge zonden aan koning Albert, waarin gewezen wordt op het onrustbarende misbruik van sterken drank in het land, blijkende uit het toenemende aantal herbergen (nl. ruim 211.600, d. I. één op de 34 inwoners). Hoewel de Bond inziet, dal de be staande toestanden niet met een pen- nestreek zijn te verbeteren, is men toch van meening, dat door ingrijpen vaai staatswege de uitbreiding te voor komen is en er een trapsgewijze be perking dier dir o nkgelegenheden kan ingevoerd warden. Ten «lotto vesflgt, het wrzoefcst&rift 's konlngs aandacht op het euvel, dat „een ieder, die maar als gezagheb bende meent te kunnen optreden, als bijv. stouwers, natiebazen, bevrach ters, er op uit is een dirankdeblct te openen zoogenaamd als plaats van aanwerving, uitbetaling enz., om hierdoor ten koste van zijn onderge schikten en hun huisgezinnen zich een dubbel bestaan te verzekeren." OVER HYPNOTISME. Men hypnotiseert tegenwoordig bij na niet meer, zegt Babinski in dc Se maine Módicale van 27 Juli 1.1. En hij vraagt: Wat mag daarvan de reden zijn? Zou do therapie slechts een kwestie van mode zijn? Of zouden aan deze geneesmethode grootere nadoe len verbonden zijn don men aanvan kelijk gedacht had? Of, eindelijk, zou men zich in bet nut er van vergist hebben? Daar zijn er die in het hypnotisme slechts een fictie zien, en de hypothe se, dat het heele hypnotisme niets meer is dan een comedle, une faroo, is niet zoo absurd. Babinski evenwel acht op grond van eon veeljarige er varing in de Salpétrière. het werke lijk bestaan van een toestand, dien men „hypnotischen slaap" kou noe men, wel waarschijnlijk, maar beslist ontkent hij, dat het hypnotisme is, wat men vroeger er van geslacht heeft Kenmerkend voor het hypnotisme zouden zijn: a. Het hypnotiseeren zou tegen den zin van den te hypno tiseeren persoon kunnen geschieden; b. de gehypnotiseerde persoon zou zich in wakenden toestand niet meer herinnoren, wat gedurende den slaap zou hebben plaats gevonden; c. in den lethargisch en toestand zou hij bewus teloos zijn; d. in den toestand van somnambulisme zou zijn eigen wil niet meer bestaan, en hij zou tijdens de hypnose of na het ontwaken hem gesuggereerde handelingen ook tegen zijn zin volbrengen. Welnu, al deze kenmerken worden door Babinski be slist geloochend. De wil van den ge hypnotiseerde in somnambulen toe stand is slechts schijnbaar afwezig. Men kan wel is waar in dezen toe stand den gehypnotiseerde zonderlin ge handelingen loten ten uitvoer brengen: een paraplu ie op laten ste ken, terwijl het niet regent, een hond laten streelen, die er niet is, een kind laten wiegen, dot slechts in do verbeelding bestaat, etc.; maar al die daden hebben geen belang of beteeke- nis. Beproef hem een handeling te suggeo-eeren, die, ik zeg niet schade lijk, maar zelfs ook maar weinig on aangenaam is, en gij zult op een on- overwinnelijken weerstand stooten. Tracht bijv. een vrouw in toestand van somnambulisme 'n toilet te laten aandoen, dat zij niet bevorderlijk aan haar schoonheid acht en gij zult niet slagen. A fortiori is dit het geval met handelingen die tegen het gewe ten indruischen. De kritische gêast is tijdens den hypnotischen slaap niet opgeheven; de persoon wordt niet een passief ie mand en hij doet wel degelijk zijn keuze tusschen de verschillende eng gestiën. Do wil is zoo weinig opgehe ven, dat de gehypnotiseerde geheimen zelfs van geen belang, die men zoekt te ontsluieren, weet te bewaren. De hypnotische slaap schept niet de suggestibiliteit; zelfs is niet bewezen, dat hij haar doet toenemen; de hyj>- notische slaap is eenvoudig een ui ting der suggereerbaarheid.- Vroeger heeft men wel is waar een groot aantal hysterische personen ge nezen door hen te hypnotiseeren; maar de genezing was niet het gevolg van het hypnotisme, doch kwam voort uit het feit dat depatienten ont vankelijk waren voor overreding. Psychotherapeutische handelingen in wakenden toestand zouden hen evenzeer van hun ziekte bevrijd heb ben. En niet alleen dat het hynotis- me in het algemeen onnuttig is, maar de pogingen tot hypnotiseeren kun nen zelfs het doel doen missen dat gij beoogt; want, wanneer gij uw patiënt aankondigt, dat gij hem in slaap zult brengen, en het gelukt u niet, dan lijdt gij een échec, waardoor gij den heilzamen invloed verliest, dien gij misschien op zijn genezing hadt kun nen oefeneu. Het is gemakkelijker door overreding in waaktoestand een hysterische verlamming of contrac tuur te genezen dan iemand met zulk een stoornis te hypnotiseeren. En wat de beteekenis van het hyp notisme voor de gerechtelijke genees kunde betreft, zegt Babinski o.a.: De verantwoordelijkheid van een hypno tiseur, die iemand tot een schuldige daad zoekt te suggereer en, is geen an dere dan die van hen, die zonder voot afgaande hypnose andoren tot een misdaad verleiden. DE TRANEN VAN DEN H. LAURENTIUS. Gisteravond, aldus lezen we In het „Hbld.". het weer werkte prachtig mee. kon uitmuntend de Perseidcn- regen worden geohserveerd. De nauw keurige waarnemer zag herhaalde lijk geelachtige lichtstrepen, de zoo genaamde vallende 6terren van Au gustus, waayvon de oiule Engelsche kerkkalender reeds melding maakt, die ze de tranen van den H. Lauren- tiua noemt. Zooals men weet, zijn vallende sterren kleine, donkere licha men. die met groote snelheid door de oneindig uitgestrekte kosmos snellen. Om en bij den lOden Augustus breekt de aarde door een vrij dichten stroom. Dan komen de lichaampjes met den dampkring in aanraking, zij worden gloeiend en gaan ten slotte in gasvorm over. Deze hooge tempera^ tuur, dqor dc wrijving tfr.tfft» domp«, fcrtaSftwM. fewee* gebracht, !s er de oorzaak van. dat de stofjes hun don kerheid verliezen, zoodat zij een lich tende boog beschrijven aan het fir mament Daar in den nanacht de maan niet hinderde, kon het inte ressante natuurverschijnsel boter worden waargenomen dan in Jaren het geval is geweest. Inmiddels vliegt de aarde door den zwerm. Reels don 8sten Augustus ontmoette zij de eerste grenswachters. Onze planeet stoorde zich evenwel niet aan het onschuldige bombarde ment cn snelde met denzelfden spoed verder. Op het oogenblik bevindt zij zich in het dichtste gedeelte van den Augus- tusstroom, zoodat, indien tenminste het heldere hoog blijft heerschen, de vallende sterren ook ilog hedenavond goed kunnen worden waargenomen. Immers, eerst tegen den 14den is de aarde door den stroom heengedraaid, zoodat het „bemelschc" vuurwerk slechts langzaam uitdooft. Men zoeke vooral in den nanacht, wanneer het halve maantje niet meer stoort, aan den Oostclijken hemel. Hier staat het sterrenbeeld Perseus, waaruit de lichtstrepen te voorschijn komen; van daar. dat men van Pêrseïdenregen spreekt Do ondervinding heeft ge leerd, dat de sterrenregens van Au gustus eerst tegen <1© ochtendscheme ring hun groote te dichtheid bereiken. Niemand late thans de schoone gele genheid voorbijgaan. EEN KERKTOREN VERPLAATST. Te Rocholt in België heeft men den kerktoren verplaatst. Duizenden vreemdelingen zijn van heinde en verre gekomen, om dc hoogst belangwekkende werken der verplaatsing van den toren bij te wo- De kerk van Bocholt is een schoon gebouw, dagteekenend uit de veer tiende eeuw, gerangschikt in de derde reeks dei' te behouden monumenten. De provincieraad van Limburg, ver gezeld van volksvertegenwoordigers, senators, hooge ambtenaars en an dere notabelen der provincie, is ver leden Maandag de werken gaan be zichtigen. Te Bocholt waren al de huizen en zelfs do kerk bevlagd. Vreugdeschoten weergalmden, ter wijl de klokken luidden uit al haar macht. De schoolkinderen zongen de Brabanconne en Ran den voet van deu toren, op de plaats zelve, waar hii weldra zal komen te staan, wer den redevoeringen uitgesproken. De toren werd voorlaalsten Maan dag twee centimeter opgeheven, en letterlijk van zijne grondvesten ge rukt door driehonderd kattekoppon. De horizontale beweging is Donder dag begonnen. Zij werd insgelijks voortgebracht door kattekoppen, vast gemaakt in dikke eiken balken, die de beweging aan den toren overbren gen. Deze laatste glijdt op stalen rol len, geplaatst op vier dubbele banen van vijf aaneengesloten sporen. Zoo dikwijls de opzichter fluit, laten de werklieden door oen hefboom den kattekop het. vierde van een draai maken en de ontzaglijke massa gaat dan 21/2 millimeter vooruit. Den volgenden Donderdag werd dc toren 0.10 Meter vooruitgeschoven, Vrijdag 0.43 M. en Zaterdag 1.03 M. Verleden Maandag nu, in bijzijn der provincia le raadsleden, was de voortgang 0.17 Meter. - De verplaatsmg is Vrijdag ge schied. LI.TKKISTDIEVEN. Het lijk eener Russin, die te Ilal- berstadt na een operatic was gestor ven. zou door een maatschappij al daar naar Gotha worden vervoerd, om daar in het crematorium te wor den verbrand. Toen de bloedverwan ten der doode te Gotha aankwamen, werd hun verzocht nog een weinig geduld te oefenen, daar men in deu lijkoven nog eenige maatregelen moest nemen Toen zij na een huif uur terug- keorden, werd hun de toegang nog steeds ontzegd. Eindelijk, na twee uren. «Lachten zij zoo nadrukkelijk om in het crematorium te worden toegelaten, dat de beambten wel moesten toegeven. Daar de echtgenoot der overledene al dadelijk den kostbaren krans mis te. dien hij had medegegeven, onder zocht hij de zaal nader, waar liet liik verbrand zou worden, en bevond nu, dat men de kostbare praal kist, ter waarde van 600 mark, en waarin de gewone doodkist besloten had ge zeten, eenvoudig had weggenomen. Een reeds gereed staande groote kast had ongetwijfeld de praal-doodkist moeten vervangen. De zaak is bij de politie aangegeven en de schuldige beambten zullen streng vervolgd worden. DE MOORD AAN HET MEER VAN COMO, De Itabaansche vice-consul te New- York heeft den ambtenaar van het openbaar ministerie, Garvens. met de instructie der zaak van Porter Charl ton belast, doen weten, dat zijne re geering uitlevering van den gevan gene verlangt. Porter Charlton is de man, die zijn vrouw, terwijl beiden aan het meer van Como vertoefden, vermoordde en haar lijk in een kist in het meer wierp. De man is sedert naar New-York ontkomen, waar hij in hechten's ge steld werd. Signor di Rosa had bij zijn bezoek aan den officier van justitie aange drongen op een onpartijdig onder zoek naar do geestvermogens van den beklaagde. Of dit alsnog geschie den zal De „Daily Mail" wist reeds te berichten, dat Porter Charlton door een geneeskundige commissie tc Jersey C'ty krankzinnig verklaard !s. VALSCHE MUNTERS. Te Ouhlins, in Frankrijk bij Lyon, werden twee valsche munters bij de politie aangegeven, die hen achterna zette. Een der valsche munters schoot een agent met een revolver dood en wondde een grondwerker. Dit individu werd door een anderen agent met een geweerschot gewond. De andere valsche munter is even eens gevangen genomen. TEGEN HOOGE HUISHUREN. Teneinde te betoogen tegen de ver- hcoging dor huishuren te Bari (in Italië), te een groote menigte door de straten getrokken, waarbij revwlver; schoten op de politieagenten werden celost. De poll tic schoot terug. Twee Letoogers zijn gedood en 12 gewond van de agenten zijn er 15 gewond. De militaire macht heeft de orde her steld. DE TOESTAND IN PERZIë. Baktiarcn zijn het park van Ata- bek binnengedrongen. Zij hebben het Daleis en eenige huizen van Russi sche onderdanen, met name dat van den gouverneur von dein Sjah, ge plunderd. EEN MOORDAANSLAG IN EEN TREIN. Een opzienbarende moordaanslag werd Dinsdagmiddag gepleegd in een compartiment 1ste klasse van een Londenschen tramtrein. Eoii vijftig-jarig heer, mr. Frost, word in een van Bukerstreet naar Ruislip gaandeu trein plotseling over vallen door een jongen en er als een vreemdeling uitzieuden man, die al k-en met hem in den coupé zat Mr. Frost, 'n krachtig man, verweerde, zich zoo goed hij kon, en er volgde nu een vreeselijk gevecht. De aangevallene trachtte aan ae noodrem te trekken, maar dit mocht' hem niet gelukken. De aanrander vuurde hierop zijn revolver op Froet af en een der kogels verpletterd© dezen do kaken. De trein moest, volgens de dienste regeling, het station Swisz Cottage voorbij rijden, maar de seinwachtcrl aldaar bemerkte, dat de deur van' eon coupé der eerste klasse open-' stond on bracht den trein tot stil stand, toen deze juist een tunnel zou inrijden. Een schrikkelijk schouwspel wacht te den toesnellenden conducteurs. Frost lag badend in zijn bloed, met in flarden gescheurde kleederen en half verbrijzelde handen, op den vloer, Hij was nog bij bewustzijn, maar zeer zwak door het groote bloedverlies. Van den dader was geer spoor to ontdekken. Een afdeeling beambten doorzocht echter in allerijl de tunnel, en greep aan het andere einde een jongen, half verdoofden man vast, wiens ui terlijk overeenstemde met het door den aangerande gegeven signalement Ilij werd. gearresteerd, maar zijn. identiteit kon nog niet worden vast gesteld. Hij schijnt een vreemdeling tc zijn en had een aantal bedelbrie ven in zijn zak. De toestand van mr. Frost Iaat weinig hoop op herstel. De man, die Dinsdag bij het station Marlboroughroad van den Metropoli laan schei) spoorweg werd gepakt, bleek voor den politierechter werke lijk dc man te zijn, die in den trein een moordaanslag op Frost had ge pleegd. Hij viel mij eerst aan, was de onwaarschijnlijke verdediging van den bandiet, die overigens geen vreemdeling is. maar een bij de po- liiie welbekend Etigelscbman, en niet kort en gezet, als Frost nog had ge tuigd, maar lang en mager. De poli tie had op bem gevonden 43 scherpe patronen, twee fleschjes chloroform, een fleschje laudanum en drie einden touw. De revolver lag op den spoor weg Frost had die nog door de open deur uit den trein weten to schop pen. Aangezien Frost, met wien het vrij goed gaat, nog niet tegenwoordig kon wezen, werd de zaak verdaagd. SCHEEPSONGELUK. Te New-York werden de opvaren den van een schoener, de „Sunlight", aangebracht door het Engelsche stoomschip „Ikalis", dat de lieden bij het eiland Barbados in stervenden toestand op hun zinkend vaartuig had aangetroffen. De „Sunlight" was bij zworen mist van Antigua uitgeloopen en toen uit den koers geraakt. Het schip begon te lekken, zoodat de bemanning voort durend aan de pompen moest werken. Tot overmaat van ramp werd bij een storm de provisie en het drinkwater overboord gespoeld, zoodat de men- edhen zich bijna twee weken lang met azijn en suiker op de been hadden moeten houden. Toen de „ikalis" de „Sunlight" be speurde, zwalkte het vaartuig hulpe loos rond, terwijl de kapitein en zijn vijf helpers ten gevolge van vermoeie nis en ontbering bewusteloos op het dek lagen uitgestrekt Stoomvaartberichten Het st. Grotius, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Aug. 6 uur n.m. van Algiers. Het st, Timor, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Aug. Pantella- ria. Het st. Nöordam, van New-York n. Rotterdam, passeerde 11 Aug. v.m. 12 uur 20 min. Wight Het stoomschip Kediri arriveerde 11 Augustus van Rotterdam te Ham burg. Het stoomschip Ophir, van Java naar Rotterdam, arriveerde 10 Aug. te Suez. Het stoomschip Noordam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 11 Aug., v.m. 1 u. 45 min., Lizard. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zutphen, 2 Augustus. IL Platen- kamp. smid, te Oene, gemeente Epe. Rechter-commissaris mr. A. S. de Blócourtcurator mr. W. H. Cost Budde, te Deventer. Amsterdam, 10 Augustus. H. F. Schmeding, koopman en winkelier te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. F. C. van Geer curator mr. G. Par ser. S. H. Hartog, uitgever te Am sterdam. Rechter-commissaris als vo ren curator mr. G. Parser. G. N. Metz, rijwielhandelaar te Amsterdam thans in Engeland. Rech ter-commissaris als voren curator mr. D. W. St'bbe. H- Mulder, vrachtrijder te Bus- sum. Rechter-commissaris als voren curator mr. C. J. Heemskerk, te Hil versum. Geëindigd H. N. van Schaik, te 's-Gravenhage.f

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6