Nu door het gesloten zijn van de meeste speelhuizen wat ongowenscht volk zijn slag in de buitenlucht zoekt te slaan, zou een nieuwe klopjacht allicht goede vangst brengen. Het wild la talrijk voorradig: Amsterdam Is daar 'a zomers een niet onbelang rijke loverancior van. De vermakelijkheden op Sclieve- nlngen zijn thans Ln vollen gang. In ,het circus Schumann, dat ton slotte toch nog gekomen is hot had wcl- tnig geschoeid of Busch was ditmaal in liet beton gebouw getrokken .wordt het gebruikelijke pracht-rna- nege-schouwspel gegeven, dat in den regel even kunstig samengesteld in werkelijkheid als in naam is. De ir.enschen 3taan over al die licht effect- en verdere regie-wonderen ge- ivoonlijk pal en vergeten daardoor te boden kon. dat de eigenlijke dressuur (van ..Herr Director" soms tamelijk pover is. Zonder gebruik te maken van de zweep slaagt geen enkel num mer en niet alleen de man, die de paarden „voorvoert", hanteert er een, maar rondom staan nog stalknechts, die de dieren soms aardig hardhandig duidelijk maken, dot de dresseer- kunst van den directeurniet zoo 'hijster groot is. Moet een paard hoog springen, dan staat achter het dier oen man met een zweep, links en rechts van de hinder nis worden er ook geposteerd en als hot paard dan tenslotte uit angst voor die dreigende strafwerktuigen de barrière noemt, klapt hot publiek als dol bij dit kunststuk van dressuur. We hebben de latere jaren Jilor nooit oen tweeden circus gehad, en dat maakt het voor Schumann wei wat heel gemakkelijk en voor de paar den minder aangenaam. Minder aangenaam voor velen zal het ook zijn, dat de man met de roodc pet zijn intrede in de residentie ge daan heeft Over het al dan niet ge paste, om op (leze wijs geld in te vor deren, zwijg ik het is daarbij een vraag, of winkeliers hun klanten niet zullen wegjagen als zij do mogelijk heid niet uitgesloten mogen rekenen, dat ze bij een mogelijk tijdelijk niet- in-staat-zijn om te betalen, het roode monster voor hun huis zien verschij nen. Van praktische werkzaamlieid van de ..pet" hoorde ik nog niet, weet al leen dat de man rondgaat Het zou me niet verwonderen, als hii hier heel wat te doen zou krijgen: vooreerst zullen afzetters hem wel ge bruiken om mensciien terecht of teu onrechte geld af te zetten, en verder is de geraffineerde wijze, waarop vele mouse hen hun betalin gen weten uit te stellen, in zoo'n staat van soms verbijsterende vol maaktheid gekomen, dat alleen krachtige maatregelen tot betalen kunnen dwingen. Een deurwaarder is niet algemeen bekend zijn bezoek valt niet op en wordt daardoor niet zoo gevreesd in deze stad van leven op uiterlijk fat soen. De roode pet is een straat ver lo zien. on zal gezien wurden door ..vrienden" en „buren", die hun neus natuurlijk legen de ruiten zullen platdrukken om den rooden maner t» .volgen. Deze wijze van Invorderen is daarbij vermoedelijk nog goedkooper dan door een deurwaarder. In de dagbladwereld hebben wc hier een doode te betreuren „De Avond" i3 overleden. Het, blad, verle den jaar herfst opgericht, gaf alleen verslagen van alles wat op tooneol- en variété-gebied voorviel, zonder zich verder te bekommeren om wat er in de wereld gebeurde. Het eerste nummer droeg reeds do kenteekenen van den naderenden dood en dat de doodstrijd nog zoo lang geduurd hoeft, komt alleen doordat er een niet onaanzienlijk kapitaal ingesto ken was. Een f 60.000 is er mee verlo ren gegaan, wat, gezien de soms slor dige exploitatie, heel goed te begrij pen is. Wat de ondernemer gezien heeft in een theaterblad in een stad, waar nagenoeg geen vast schouw burgpubliek bestaat, is een raad sel. Alleen als hij prima-critici op kunstgebied aan zijn blad liad kunnen verbinden, zoodat dit een toonaangevend orgaan ware gewor den, had hij kans van slagen gehad, al was die kans dan nog gering. Zooals de redactie thans gevoerd werd moest het spaak loopen de weinig vakkundige schrijverij deed het blad kelderen. Het is voor den eigenaar wel hate lijk, dat hij de exploitatie moet sta ken op een tijdstip, dat overal weor gebouwd wordt en er dus woor nieuw leven in den winkelstand komt. De gevolgen van dou bouwcrisis van twee jaren geleden schijnt men te boven gekomen en wel moet de vraag naar huizen op liet oogenblik groot zijn, dat ze in alle deeieu van de stad verrijzen, in een tijd, dat geld nog duur Ls. Er zit echter weer durf in en dat is al veeldo olgoinee- iie moedeloosheid van een paar jaar terug verhoogde de crisis zonder di recte noodzaak. Voor personen, die huizen zoekon ïs die verhoogde levendigheid geen prettig teelten. Tot ovor een paar maanden was van de huishuur heel wat af te krijgen do eigenaar was dan ul bliji als hij maar wat geld zag. SINTRAM. Stadsnieuws Museumvan IC u n s t n ij v e r- heid. De bekende oud-Hollandsche keu- Ken met bij kamer, die zich in het Mu seum van Kunstnijverheid bevindt, werd in de laatste tijden met eenige seer merkwaardige stukken aange vuld. Dit gedeelte van het Museum als ook de oude Raadszaal heeft voor ve len een sierke bekoring hier toch zien wij hetgeen door onze voorouders werd vervaardigd en gebruikteen stuk volkskunst dus uit oude tijden,' dat ons doet zien, hoe hoog de am- bach'skunst toen op ieder gebied «tcnd. Zondag is de toegang kosteloos. STUKKEN VAN DEN RAAD. ONTTREKKING GROND OPENBA REN DIENST. B. ©n W. stellen den Raad voor aan den openbaren dienst to onttrek ken een gedeelte grond aan het Nieu we Kerksplein ter oppervlakte van pl.m. 2.50 vierk. M. en liggende tef zijde van het perceel aan de Korte Ann astraat no. 2. Concerten in D en Ilout. Hot programmia voor het concert Zondag 14 dezer in Den Hout te geven door Haarlems Muziokkorpa luidt: 1. Roosevelt Marsch, Kriens Jr. 2. Ouverture Silvana, Weber. 3. Invitation A la Valse, Weber. 4. Fantaisie de l'opéru Madame Butterfly, Puccini. 5. Ouverture op motieven van Mo- zaïrl, Suppé. 6. La Princesse au Sabat, Ballet, Gn,nno. 7. Fantaisie de l'opéra Lo Postillon de Longjunieau, Adam. Voor Maandagavond 15 Augustus: 1. March» de Cortege, Kriens. 2. Ouverture Zauberflote, Mozart. 3. Valse Caprice, Rubinstein. 4. Jüdische Trilogie (Klaagliederen! Hamerik. a. Ouverture. b. Lamento. c. Synifonia Triomfale 5. Ouverture La Muotto de PoirUci, Auber. 6. Loreley Paraphrase, Noswaba. 7. Un Bal k la Cour, Valse, For- bach. 8. Fantaisie de l'opéra Le Muletler de Tolède, Auber. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 4 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker, l mo delmaker, 3 metselaars, 8 opper lieden, B stucadoors, 2 witters, 6 machinebankwerkers, 8 monteurs, 9 grofbankwerkers, 9 metaaldraaiers, 9 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 4 burgersmedsn, 4 machinisten, 6 sto kers, 2 electrlciens, 1 instrument maker, 1 koperbankworker, 1 ko perslager, 6 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 7 schilders, 9 behangers, 2 stoffeerders, 1 bloemist, 8 tuin lieden, 6 grondwerkers, t bakkers, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 11 ma gazijnknechts, 7 loopknechts, 8 huis knechts, slgarenmakors, 5 kantoor bedienden, l boekdrukker, 2 letter zetters, lithograaf, binders, 16 losse werklieden dienstboden, werksters, 9 naaisters, 1 kook ster, 2 hulshoudsters, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. Tuberculosebestrijding. Men schrijft ons De kleintjeB van do l-cts.-Verecni- ging „Door kleintjes groot" hebben wederom hun oogst over Juli j.l van 6000 centen afgestaan aan het Lighal- fonds van de Vcreonigiug tot bestrij ding dev tuberculose voor Haarlem en omstreken. Met dit geld kunnen do kosten bestreden worden» om weder êen armen longlijder drie maanden lang van de frissche, hoerlijke buiten lucht te laten genieten, wordt wel licht weder een menschenleven gered, weder een Tiron of andors zeker een toekomstig gevaar van besmetting te niet gedaan. Welk een uut. als men liet toch goed beseft, doen die kleintjes, en welk een edel werk. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Beroepen. Alhier is beroepen als predikant bij de Ned. Ilerv. kerk ds. J. H. Wol- tere te Sloterdijk. Gevonden voorwerpen. Ter Secretarie zijn inlichtingen to bekomen omtrent eon zakje met geld, op straat gevonden. BENNEBROEK. Een paard gespannen voor een vrachtwagen, toehehoorende aan een voerman uit Beverwijk, raakte gis teren op hol. In de Bennebroekerlaan werd de vaart gestuit doordat de wa gen tusschcn de hoornen bekneld raak te. Niet onaanzienlijke schade is aan tuig en wagen toegebracht. Het paard bekwam geen letsel.- IJ MUIDEN. Kinder genot. Vrijdag bracht de vereeniging Kin dergenot een bezoek aan IJmuiden. Ruim 500 kinderen bracht zo per stoomboot Koningin Wilhelmina i Aan boord waren de kinderen ont haald op belegde broodjes, koek, melk, limonade enz. Te lJinuiden werd met de muziek voorop een rond gang door de plaats gemaakt, waar na naar het strand getrippeld werd rond de visschershaven. Ook daar werden de kinderen weder onthaald en mochten ze zich in do duinen eu aan het strand zich vermaken. Jammer dat de dreumesen, wien de behoefte aan licht en lucht op het gelaat te lezen is, zoo'n tricsten dag getroffen hebben. Het was een aar dig gezicht, die lange stoet met de vroolijk wapperende vlaggetjes en ze had veel bekijks. Aan boord zagen we vóór het vertrek weder bergen van kadeties en krentenbroodjes. „Het zijn zulke' grage magen", zei men WIJK AAN ZEB. Tragisch ofigelük. Donderdag maakte mej. Van Dam uit Amsterdam met een familielid een uitstapje naar Wijk aan Zen Om streeks 5 uur wilde de zeer zwaarlij vige vrouw, meenende aan een halte te zijn, op do tram aan Wijk Zee naar Beverwijk stappen. Do tram reed eohtor door, met het noodlottig gevolg, dat do vrouw bekneld raakte tusschen den tramwagen en een hok. Aan den arm van het familielid liep de vrouw nog een klein eindje, doch ze zag er zoo slecht uit, dat van een nabijzijnde woning uit htiar een stoel werd aangeboden. Eenige oogenblik- ken nadat de bejaarde vrouw op den stoel had plaats genomen, gaf zij den geest. De verslagenheid iu de familie te Amsterdam is algemeen. Do vrouw had pas veertien dagen geleden met haar echtgenoot da gouden bruiloft gevierd.- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). Een onovertroffen middel tegen bloed armoede. Digestief werkend. Jeukende huidziekten. Niets kwelt u meer don oen jeuken de huidziekte. Aambeien zijn door hun pijnlijk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken er van maakt u bijna krankzinnig. Zij ver woesten uw slaap en maken u mis moedig on wogkwijnend. Nooit krijgt go de minste verlichting, of gij staat, zit of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en hot breidt zich schrikbarend vlug uit. De prik keling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer go warm wordt, dat gij bij na met kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schurft en gordelroos zijn eveneens zeer pijnlijk on in staat om u moedeloos te ma ken. Voor aambeien, eczema cu iedere jeukende huidaandoening is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet on middellijk de kwellende prikkeling bedaren, en geeft een ongekend go voel van rust. AI naarmate do aan wending dor zalf wordt voortgezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid, en do volharding van den pa tient wordt ion slotte beloond door een volkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet doet haar ook niet te vlug opdro gen. Over do goheele wereld oogstte zij door haar uitstekende hoedanighe den niets n.idcis dan lof. Verzekert u, dat gij de oclite Fos ter's Zalf krijgt. Zij is to Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toe-zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of 10.— voor zee doozen. BEENZIEKTE!. Aderspetttge Dauwwormen, WONDEN ZWEgEN, hwi<i fl 1.75 "»»r «MM W»l(jert slis Duiuk. UlMbt guronll, Ao bcnil<«eV»nlng 0. OrrcHSIE», Uittihf-IiWlEl. M fe bt. Inw -nul. Pr*n«0 un buil legen ooovIim) un CeneruhDipoi rsor NehtrUwl H. BANDE BS, R4kln 8, Aenitenlua. Te Haarlem bij: J. J. GOP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. Zenuwzwakte komt voornamelijk voor bij vrouwen on meisjes on is uitsluitend het ge volg van een verarmden toestand van hot blood. Verschijnselen als hoofdpijnen, stoken in de borst, bleo- ke, slechte gelaatskleur, doffe oogen, prikkelbaarheid, lusteloosheid, en vermagering doen zich weldra voor cn oen slepende, wellicht doodelijke ziekte het gevolg van de ondermij ning van liet Lichaam is meestal het einde. Muur iudien ge bijtijds het goede middel aanwendt dan zal het einde andors zijn en iu plaats van oen lang ziekbed zult go weder ge zond en stork worden. Het eenige, goed» middel zijn de Palm-Pillen zooals tienduizenden vrouwen meisjes in de geheele wereld tot hun heil hebben ondervonden. De Palm- PiUen kosten per doos slechts cents en zijn verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten en Apothe kers. Centr aal-Depót: 278 Hoeren- gracht, Amsterdam, Binnenland VERHOOGING VAN VLEESCHPRIJZEN Het „Vad." vestigde de aandacht op den zich in den laatsten tijd zeer uit- breidenden uitvoer van slachtvee naar Zwitserland en Italiö, waardoor binnen enkelo dagen de vleeschprij- zen aaninorkolijk, zelfs met 15 A 16 cts. per pond zouden worden .ver hoogd. De „Tol." heeft zich ter nadere In lichting, tot eenige, direct bij den vleeschhaudol betrokkenen gewend on van hen vernomen, 'dat deze en de vo rige week op de veemarkten hier te lande, vooral op de buitenmarkten reusachtige opkoopen voor Zwitser land en Italië zijn gedaan. De gevol gen bleven niet uit. De slagers moes ten ter kalvermarkt minstens 40 cts. per kilo meer betalen dan voor een drietal weken. Wanneer de Zwitsersche veekoo- pors do volgende weken op onze markten zouden terugkomen, wordt vloeschprijsverhooging hoogstwaar schijnlijk geacht. De monschcn, die 't. weten kunnen, golooven niet, dat de Zwitsers zich do volgende week weer op onze markten zullen vertoonen. 't Is uiet de eerste keer van het jaar, dat de Zwitsers hier komen inkoo- pen. Zij hebben reeds eenige malen geprobeerd in hoeverre zij niet het Hollandsche vee tegen Zwllscrsch-in- landsch konden concurreeren, maar het lukt zelden. Op ieder hier gekocht kalf komt n.l. een f30 onkosten aan vracht en inkomend recht voor het in Zwitserland is. liet zal daurdoor waarschijnlijk nog al losloopen met de verhooging der vlocscliprijzeu, wanneer de Zwitsers maar weg blij ven. HERTEN IN GELDERLAND. Als een bijzonderheid kun gemeld worden, dat op de hofstede „Harde- veld" dezer dagen meermalen een hert met een drietal jongen is gezien. Zoo wel het moederhert als do jeugdige beosljes zijn volstrekt niet schuw en laten zich tot op korten afstand na deren, alvorens een schuilplaats in de bosschen te zoeken. AVONDCONCERT OP HET CARILLON. Do N. R. CL schreef dezer dagen In Den Briel is door den klokke nist, den heer Wilhelm Borstlap, de proef genomen om, in navolging van wat er in Meclielen gebeurd is, een avondconcert te geven op liet carril- lon der Öint-Catharina. Eu hoewel beide klokkenspelen niet met elkaar te vergelijken zijn. is dat van Den Briel toch ook oen kunstwerk van de I7o eouwscbe gebroeders lloniony. lloe bescheiden deze proef ook moge zijn, zij voldeed zeer goed. Het is iets heel moois die zuiverroine klankjes, door de zwoele zomer-uvondlucht heen, in vlugge opvolging over een stad heengestrooid, waarvan het dag gerucht overgaat in de rustig© stilte van den nacht. Onze voorouders hiel den van de „salmen" van hun klok kenspelen. Misschien wekt het Me- chelsche voorbeeld in do Noordelijke Nederlanden tot meerder navolging op. Naar aanleiding van dit bericht schrijft iemand in do „Delftsche Cou rant", waarin hij wijst op het heer lijke klokkenspel van den „Langen Jan", den Nieuwekerkstoren, te Mid delburg. Dit carillon wordt bespeeld over dag, des Donderdags van 12 tot 1 uur: do legende zegt, dut dit op den markt dag en op dat uur geschiedt, ter eere van de Walchersche boeren, die, toen liet bovenste gedeelte van den toren in brand stond en er door de langdu rige droogte geen water te krijgen was, zich met hunne melkkurren naar liet Koorkerkhof spoedden en met de ze kostbare vioeistof den „Langen Jan" wisten te redden. Een eigenaardige gewoonte is ech ter, dat ditzelfde carillon den leu Mei, verder iedoren Vrijdag en den laatsten dezer inuund des av onds 'bespeeld wordt, van 5 tot 6 of van 6 tot 7 uurdan lieet hel geen „boere- dountje", maar ineu noemt het „Mei- deuntje" dat klinkt heel unders, daar is een zekere wijding in, de ra men worden wijd opengezet om toch maar goed te genieten van dat „Mei- deuntje". Mij zijn werkpluatsen be kend, waar gezorgd werd, dat er op dat uur stil werk werd verricht om toch maar goed te kunnen luisteren. Men gedenkt zelfs hen, die „er verle den jaar nog waren en het nu niet meer kunnen hooren." Zoo was het althans in mijn kinder jaren en ik vermoed, dat er wel geen uuitleiding geweest is om met dit al oude gebruik te breken. HET ONGELUK MET DE „HOLLANDLA"'. Omtrent het ongeluk met de „Hoi- landia" wordt nog gemald De ..Hollandia" is een van do drie nieuwe groote mailbooten van deu Koninklijken llollandsclien Lloyd. Het schip, groot ruim 7000 ton, werd verleden jaar Ln dienst gesteld. Dinsdag was liet van nier vertrok ken met 146 man equipage, 36 passa giers lo en 79 2o klasse. Het heeft eerst. Dover, daar Bou logne sur Mer aangedaan voor het opnemen van passagiers en loding. Het Duitsch© stoomschip Sparta", waarmede hot in aanvaring is geko men. is een boot van de Hamburg— Amerika-lijn, groot 1700 ton, van Bombay naar Antwerpen. De „Hol landia". die met eigen stoom terug keert. om hier de schade te laten her stellen, wordt morgen in IJmuiden verwacht, tenzij de gezagvoerder bet beter oordeelt om zijn toevlucht te zooken in een Kanaal-haven. UIT VROEGER EEUWEN. Sinds geruimen tijd is men, meldt de N. Ct., bezig met het restaureeren van de Groote of Magdalenakork te Goes, Bij die restauratie zijn thans drie grafkelders blootgokomen, die gedekt zijn door nog geheel gave, on geschonden grafsleeoien met duidelij ke inschriften. Volgens die inschriften liggen daar begraven Willem Mertsen Drlewege, burgemeester van Goos, dio in 1618 overleed en van zijn vrouw Cornelia Smallegange, overleden in 1637. In het derde graf moet vermoedelijk in de 14e eeuw zekere ridder vau Heen- vliet en Cattedijk begraven zijn. Op den steen ligt de ridder lovonsgroot uitgebeiteld in volle wapenrusting, don voet op een leeuw. Aan weers zijden prijken de vier kwartieren van zijn huis en geslacht. Do beenderen van drie persoenen lagen to een dar kelders blieen. EEN MAN MET GEMENIEDE HAREN. Zeker» W. van der M., te Nijme gen woonachtig, had gisterenavond, na te veel aan bacchus geofferd te hebben, zich aan den Waaldijk na bij het Slachthuis neergelegd om zijn roes uit te slapen, doch het alziende oog van een zoon van de Heilige Her mandad vond hem daar. De politie meende in hem een monsterdier aan to treffen. Zooals later bleek, hadden nl, oenig» personen het aangezicht van den man zwart gemaakt en zijn haren gemenied. Wie de bedrijvers van deze handeling zijn is onbekend. Met heel veel moeite wist de man, na te zijn uitgeslapen, zijn gelaat en haren schoon te krijgen. EEII GOEDE LES. Elk staatsburger wordt geacht de wetten des lauds to kennen, schrijft het ..Hbld.". Dat is zoo in theorie, doch dat de practijk anders uitwijst, heeft eon winkelier in een onzer provincie plaatsen ervaren. Een poos geleden wist een reiziger iu papier hem te bepraten, een flinke hoeveelheid inwikkelpapier te koopen. Toen de partij werd geleverd, bleek ruim 20 pCt. 1e weinig te zijn en de Dartii bovendien van zoo slechte hoe danigheid te wezen, dat onze winke lier tor plaatse van inwoning voor lager prijs stellig beter papier zou heblwn ontvangen. I-Iij weigerde dan ook to ontvangen en ten langen lesto volgde ten zijnen suuiste een vonnis, waarbij hij in het gelijk werd gesteld en de koop nietig werd verklaard. Onze winkelier meende nu van het „koopje" af te zijn. Doch hij had gerekend buiten de rechtskennis van den leiverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getui gen. benevens do volle hoeveelheid besteld papier voor zijn deur. Of hij het maar wilde accepteeren er ontbrak geen velletje aaner was zelfs nog iels boven het gewicht „voor 't indrogen", ziet u. Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel hot geval deed uitleg gen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten, omdat anders weer een procedure zou volgen met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd De winkelier had verzuimd en hij heeft niet geweten, dat bij dit moest doen, omdat noch kantonrech ter, noch wie ook, hem gewezen heeft op die verplichting bij exploit aan den papier-leverancier binnen zes weken het vonnis te doen beteekenen. Een goede los voor andere kooplie den. die niet zoo juist de wetten des lands kennen. MISHANDELING. Te Bleüerheide hoeft een zware mishandeling plaats gehad. Twee be kende belhamels, zekere G. en V., die reeds meermalen met de politie heb ben kennis gemaakt, en waarvan thans nog eenige zaakjes van mis handeling, gebruik maken van vuur wapenen, etc., hangende zijn, bevon den zich omstreeks 9 uur in het cafe Hupperlz te Bleijerheide. Ten gevolge van eenige feestelijkheid hadden zij wederom iets te reel gedronken cn in zulken eenigszins verhitten toestand, schijnen oude veeten gemakkelijk te herleven. Zekere Ogermaus, uit Nulland, die in een der aanhangige zaken der da- dors als getuige moest optreden en bij het voorloopig verhoor misschien meer heeft moeten zeggen, dan den beklaagden lief was, was hetzelfde café binnen gekomen en in eenige oogenblikken was de ruzie od liet hevigst. Men heeft toon mei de ruziezoekers korl proces gemaakt en hen eenvou dig aan de lucht gezet. Na eenige oogenblikken zijn beiden, de een met een schop, de ander met een zware ijzeren staaf gewapend, te ruggekomen en hebben eerst de rui- teu. daarna de deux bewerkt, waarbij de bovengenoemde O. zich achteruit naar buiten heeft begeven. Doch buiten gekomen kreeg li ij van den een een lievigen slag met de ijzeren staaf over het hoofd en van den ander een slag met de schop ach ter liet oor, ten gevolge waarvan de getroffene hevig bloedend cn bewus teloos is neergezegen. Onmiddellijk werd geneeskundige en geestelijke hulp ingeroepen en na hot leggen van een voorloopig ver band. werd de zwaargetroffeno naar het hospitaal te Bardénberg vervoerd. Na het volvoeren van het misdrijf zijn de daders Bleijorheide afgewan deld en door de Slak wederom te ruggekomen tot aan de plaats, waar zii de daad bedreven hadden. Daar werden ze evenwel door de aanwezige maréchaussees en gemeen te-veldwachter ingerekend en geboeid naar de kazerne overgebracht. Schop en iizeren staaf werden tevens in be slag genomen. VER VAN ZIJN LAND GESTORVEN. Uit don trein van 9 uur gistermor gen is te Apoldoorn het lijk ontladen van eon in dien trein gestorven man van middelbaren leeftijd, vermoede lijk een Griek, reizende naar Kon- stanlinopel en komende van Ameri ka. Dr. Hoefer heeft geconstateerd, dat de man ziekelijk was en waar schijnlijk aan een leverkwaal leed. Hij had medicijnen, van den datum 1 Augustus, bij zich. In zijn koffertje met kleeding, zonder verdere identi teitsbewijzen, vond men 30 dollar in papier. Hij hoeft in Amersfoort nog mot een medereiziger der tweede klasse gesproken en is tusschen Assel en Apeldoorn gestorvon. HIJ WILDE NIET 24 UUR WERKEN. 'A. Berger, ploegbaas van de Wcstl. stooratram, te Monster, ls, zoo meldt de Ras. Bode, Woensdag door de di rectie ontslagen mot behoud van 8 dagen loon. De oorzaak daarvan is, dat de heer Berger weigerde 24 uren achtereen dionst te doen. Hij beriep zich daarbij op artikel 50 van het tramwegiroglcment, hetwelk voor- «clirijft, dat beambten, wier werk zaamheden op cte veiligheid van h*» vorkoor van invloed zijn, geen lango ren diensttijd dan 16 achtereenvol gende uren mogen 1)ebben. De zaak is nu in handen van den raad van toezicht op ie spoorwegen. VERGUNNING GEWEIGERD. Door don loco-burgemeester van Putten, den wethouder H. van de Poll, is aan de aldaar bestaand» Orunjovereeniging vergunning gewei gerd tot het houden van feestelijkhe den, ter gelegenheid van den ver jaardag van de Koningin, De wet houder vond het, volgens zijn schrij ven boter de vlag met oranjewimpel uit te steken, en H. M. in den gebod» te gedenken, dan feest te houden. DE VERMISSING VAN 11.000. Nader wordt vernomen dat de kruier beweert het geld te zijn kwijt goraukt toen hij stond te kijken naar hot op hot droge brengen van paard on rijtuig van jhr. Van Loon, Kei zersgracht bij de Vijzelstraat. Do kruier was 19 jaar oud; sedert enkelo maanden was hij in betrek king bij een besteldienst te Amster dam. Zijn patroon had, toen hij hem in dienst nam, goede informaties ge kregen. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR BELGIë. Het „Hbld. vau Antvv." schrijft Mou verwachtte te Brussel het be zoek van president Fallières en van Koningin Wilhelmina, en ter gele genheid van dit hoogstvereereud feit, zouden groote feestelijk lieden worden ingericht. •erneemt men, dat de zooge naamde „internationale protocol" of hotetiket al die verwachtingen is ko men in de war gooien. Inderdaad, de Belgische Vorsten, hun eorsle bezoek aan buitenlandacha hoven gebracht hebbend te Berlijn, zoo betaamt het., zegt men, dat hot do Duitsche keizer zij, die liet eersio tegenbezoek te Brussel aan onze vor sten brengt. En daar Wilhelm II zijne aankomst te Brussel heeft aangemeld in do maand October, zei er geen tijd meer overschieten orn president Fallières of Koningin Wilhelmina te ontvan gen en rond te leiden op de Wereld tentoonstelling. Zoo deze protocol naar de letter moot worden gevolgd en president Fallières zijn bezoek uitstelt tot de aanstaande lente, moeten wij hier Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik niet verwachten vóór den zomer van 1911. Sportpraatje Hadden we het de vorige week over den vèr-sprong, thans willen \vo een en ander over den hoogtesprong me doc! celen. Hot hoogspringen is oen van die lichaamsoefeningen, die in de athlo- tick wereld nog slechts weinig l»e- oefond worden. Vooral de hoogte- sprong zonder aanloop is in ons land weinig of niet bekend. Hel hoog springen-met-aanloop kan op twee wiizen beoefend worden. Men onder scheidt namelijk den gewonen en den Schotschen hoogtesprong. De eerste wordt hier bijna uitsluitend in toe passing gebracht, de laatste vindt in Engeland en Amerika de meeste be oefenaars. Bij den gewonen hoogtesprong bUifl het front van het lichaam, zoo lang men vóór de lat van den spring- standaaxd is. evenwijdig daaraan. Men heeft, in tegenstelling met liet vèreprltigon, geen grooten aanloop noodig, hoogstens lü k 12 pas. Een langen aanloop kan niets, dan den sprong benadeel en. Ook is de juiste nlaats van afzet een belangrijke fac tor. Op twee manieren kan men deu gewonen hoogtesprong uitvoeren. Bij do eerste wordt na den afzet van hat rechterbeen, het linker gestrekt op waarts geslingerd, terwijl het rech terbeen daarna aansluit en 't lichaam zich in een hoek over de lat beweegt. Zoodra de beent-ri zich boven de lat bevinden, wordt liet lichaam gestrekt, zoodut de hoek. welke gevormd werd door den romp eu de boenen, ver dwiint- Hierdoor ondervindt ook het bovenlichaam een ©enigszins op- waartsche beweging. Men begrijpt, dat liet strekken van het lichaam zeer snel en op het juiste oogenblik ge schieden moet Bij de tweede manier worden d» boenen na den utert krachtig inge trokken en boven de lat. weor krach tier in voorwaartsche richting ge strekt. Aon het uitstrekken van de beone» gaat tegelijkertijd een uit strekken van het geheele lichaam ge naard. Het intrekken der beeuen moot zóó geschieden, dei de knieën ter hooate vau het hoofd komen. Zoowel bij den eersten als bij den tweeden sprong voorkomt men het aanraken of afwerpen van de lat, door er boven zijnde, een kwart-draal naar links of rechts om de lengte-os van liet lichaam te maken. BLi d9n Schotschen hoogtesprong geschiedt de aanloop niet rechthoekig on de lat. maar in een richting, die een hoek van 40 tot 45 graden mot do lat vormt Men zet af met den voet, welke van de lat is afgekeerd, slin gert het andere been over de lal, ter wijl men daarna het been, waarmede men heeft afgezet, eveneens krachtig opheft on daarna voorwaarts be weegt. Door deze beweging mankt hel liclvaarn boven de lat een kleinen draal om de lengte-as. Het neerko men vooral is lui dezen sprong zeer moeilijk, daar dit gewoonlijk t*o- schiodt op het boen, (lat het eerst ov ar do lat is geslingerd. De resultntm van deze wijze van hoogspringen ziin veel beter dan die van den ge-' wonen hoogsprong. Wil men zich in deze sport oefenen, dan is het goed te beginnen inct i©de-| ren morgen 10 diepe Kniebuigingen to maken. Na ongeveer een maand ver dient liet aanbeveling, bij de knie buigingen lichte halters van 3 of 4 K.G. te nemen. Ook is het goed, mat slechts loge sprongen te beginnen, die eiken keer één of twee C.M. liou- ccer gemaakt worden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6