NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. ïïo. 8324. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 13 augustus 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Van 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/fAdvertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (0/;yP|SjS) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant GöUusVeenf ZomUgsbla'd, 'voor Haarlem' I OJ7X Redactie Administratie: Groole Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van. advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Tejephoon interc. 6229. DERDE BLAD. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XVL HOE ZUN ONZE HERSENEN INGERICHT? De hersenen en het ruggemerg vormen samen dat deel van ons lichaam, vanwaar uit al onze zenu wen worden beheerschl. Daarom wor den hersenen en ruggemerg het Cen- traal/zenuwstelsel genoemd. In de hersenen zetelt het denkvermogen en hebben die werkzaamheden plaats, die we gewoon zijn ons zioleleven te noemen. Daar is ook 't middelpunt van 't geen we door de ooren hooren, door de oogon zien, met de t,ong proe ven, met den neus ruiken. Vandaar uit ook worden onze handen bewogen als wo schrijven, onze voeten, als loopen, ons gezicht geplooid als we lachen. En elk van die werkzaamheden ge schiedt in een bepaald deel van de nerseneu. Nam men door operatie een deel van de hersenmassa uit (hm schedel, dan zou men niet meer de werkzaamheid kunnen verrichten, .welke van daaruit geregeld wordt De hersenen van den raon wegen 13 tot 15 onSt die der vrouw gemid deld 1 1/4 ons minder. Men onderscheidt do groote, kleine en midden-hersenen. De groote her senen vormen zeven achtste van de gehoole hersenmassa. Deze zijn in twee gelijke helften verdeeld, half ronden genoemd. Zij liggen boven aan in den schedel. In do voorhoofds- lobben ligt o.a. het spraakcentrum. In de groote hersenen bevinden ïich de z.g. hersenholten. Bij deze holten bevindt zich de z.g. pijnappelklier, een ovaal rood-achtig grijs lichaam, waarin de wijsgeer Descartes den zetel van de ziel zocht. De kleine hersenen liggen in het achterhoofd onder de. groote herse nen. Zij beslaan eveneens uit twee halfronden. Hier vindt men de vierde hersenholte. Do kleine hersenen staan in ver band met 't verlengde merg. 't Uiterlijk verschil tusschen de groote en de kleine hersenen is, dat de massa der groote horsenen in dingen ineengekronkeld ligt, zoo on geveer als de inhoud van een noot. De kleine hersenen daarentegen lig gen a. h. w. als platen op elkander. De middenhersenen zijn do over gang naar het ruggemerg. Zij be staan o.a. uit het verlengde merg, een groote witte kogel, die door het aclitorhootdsgat in het ruggen overgaat. In dit verlengde merg bevindt zich het centrum van de werkzaamheid van liet hart, de ademhaling en de spieren, die in de slagaderen en ade ren den bloedsomloop regelen. Wordt 't verlengde merg gekwetst, dan treedt de dood onmiddellijk in. In do hersenen ontspringen twaalf paar zenuwen, die mogelijk maken, dat men ruiken en zien kan. dat men zijn oogen en oogleden kan bewegen, dut men zijn gezicht vertrekken kan, dat men hooren en proeven kan, dat het liart, de longen, do maag en de slokdarm hun functies kunnen ver richten, dat men zijn schouders kan bewegen en zijn tong kan gebrui ken. Terwijl in de groote hersenen de verrichtingen plaats hebben, die wij bewust doen, worden in de kleine hersenen de z.g. onwillekeurige be wegingen geregeld, o.a. van onze in wejidige organen, die hun bewegin gen verrichten buiten onzen wil om (b.v. 't hart en de longen). Gelijk opgemerkt is, hoeft elk deel der hersenen een eigen functie te verrichten. Wordt een deel der herse nen verwond, dan kan do functie die het verrichtte niet moor geschieden. Zoo kan b.v. een beleediging der hersenen maken, dat iemand, die eo- nigo vreemde talen leent 6dn der ta lon geheel kwijt raakt, ook dat ie mand wel lezen kan, maaT niet meer weet wat de woorden betookenen, of dat hij wel het gesprokene hoort, inaar niet meer de beteekenis der woorden kent. Zoo kan 't ook gebeu ren, dat iemand na een ltersenkwet- suur wel de gewone bewegingen met zijn hand kan maken, maar niet die, welke noodig zijn bij het schrijven. Bij kwetsing van de ge- zichtscentra kan men geheel blind worden, maar ook kan 't gebeuren, dat elk oog maar voor een gedeelte blind wordt, zoodat men do dingen maar half ziet. De hersenen zijn tusschen het 7de on 8ste jaar volkomen ontwikkeld. Na het 50ste levensjaar neemt het gewicht weer af. Buitenlandsch Overzicht ROOSEVELT er niet aan denkt, het volgend jaar naar China te gaan. Waarschijnlijk is zijn blijven in de Vereenigde Sta ten noodzakelijk, want nu de presi dent weergekeerd is uit Europa van ziin triomfalen ommctocht door de oude wereld, en hij niet minder glo- rieriik in Amerika is ingehaald, blijkt liet. dat het met Tuft gedaan is Niet deze, maar Roosevelt deelt de lakens uiL Uit zijn vacantie-oord te Ovslerbay gaan de draden, die de Ainorikaanscbe politiek bchcerscheu. Die draden loopen wel over het Witte Huis te Washington, maar zij zijn be- vestimi aan de armen en beenen van den president-in-ouam. Roosevelt trekt aan de touwtjes en Tuft brengt diens bevelen over aan het Ameri- kaunscho volk. Ook de politieke leider» zien dat. in en gaan daarmee accoord. Want tot nu was het behoorliik. dat de partij leiders in het Witte Huis kwamen con forceren met den president, nu sporen ze Washington voorbij naar Oystorbay en beslissen daar met Roo sevelt over het wel en woo der Veree nigde Staten. Hot is te voorzien, dat Roosevelt na Taft zelf het bewind weer in handen zal neinen. DE TOESTAND IN SPANJE. Een der redacteuren van de Temps beeft te Madrid een gesprek gehad mot Canalejas. die zeide. dat hij be leidvol en krachtig de overwicht van het burgerlijk gezag zal vestigen. Betreffende het conflict met het Vaticaan deelde Canalejas mede, (lat hij al zijn best zal doen om tot eene verzoening te geraken, maar hij zal het ontwerp van Cadeaus bandha- veu. De minister kwam op tegen de be wering, dat de politiek van Spanje onder vreemde invloeden stond. De koning heeft vooral in het tegcnwoiT- dige geval aan een diepe persoonlijke overtuiging gehoorzaamd. Canalejas zeide nog, dat bij wenschtc zijn program te verwezen lijken. zonder voor bedreigingen te zwichten. Een vriend van don Jaime, het hoofd der Carlïsten, heeft volgens een mededeeling uit San Sebastian van dezen oen brief ontvangen, waarin hom wordt verzocht de aanhangers van den pretendent te wijzen op de noodzakelijkheid van eensgezindheid, teneinde den vloedgolf van radicalis me. die het land bedreigt, te k eer en, zonder daarbij echter den vrede van het land in gevaar te brengen. De brief eindigt met de verklaring, dat don Jaime nauwlettend den loop van zaken in Spanje volgt en dat hij slechts dan handelend zal optreden, wanneer de revolutiounainjn het te genwoordig regeeringsstelsel mochten bedreigen. „Wanneer te eeniger tijd", zoo zegt de prins, ,,de revolutionnai- ren den godsdienst, den eigendom of de familie-tradities van de katholie ken in Spanje mochten aanranden, dan zal ik niet aarzelen mijn plicht te doen." DE JONGSTE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN hebben ontzettende verwoestingen aangericht. Heele steden en dorjien zijn weggespoeld vele uienschenle- vens gmgen verlorenin het laag gelegen gedeelte van Tokio alleen staan 30.000 huizen onder water de spoorweggemeenschap m de over stroomde streek is verbrokener wordt veel ellende geleden op vele olaatsen worden de inwoners door hongersnood bedTeigd het geldelijk verlies bedraagt millioenen yens. Door de Engelsche Nationale Ver- eeniging van zeelieden en stokers wordt in den laatsten tijd in strooi biljetten aangedrongen op een NATIONALE STAKING. In een dier biljetten wordt gezegd „In meer dan 40 vergaderingen, ge houden in verschillende havenste den. hebben reeds ongeveer 40.000 zee lieden zich Uitgesproken ten gunste van een veertiendaagsche vacantie. Waar het echter voorul op aankomt, is. dat gij allen, die vacantie tegelij- kertiid neemt De zeelieden op de gelieele wereld ziin slechts slaven. Zij zijn de eenige arbeiders, die gevangen kunnen wor den gezet, wanneer zij hun werk in den steek laten." In een circulaire zetten de reeders hunne houding tegenover de bedrei gingen uiteen. Zij verklaren daarin, van plan te zijn van de gelieele be weging geen notitie te nomen, daar de vereeuiging slechts een klein ge deelte van de zeelieden vertegenwoor digt en dus geen recht heeft namens al do vakgenooten te spreken. De groote spoorwegmaatschappijen, die ook tal van zeelieden in dienst hehben, zijn van dezelfde meening. „De eenige arbeiders, met welken wij een geschil hebben, zijn do leden der Vereeuiging en deze vertegenwoordigt slechts oon tiende deel van al onze werklieden", aldus liet zich een hoog- eeolaatst ambtenaar van de „Great Eastern Company" uit En een ver antwoordelijk hoofdambtenaar van -Ie ..Great Northern Company" verklaar de. dat het geschil tusschen zijn maat- scliappij en de arbeiders slechts over ondergeschikte punten loopt en dat zooveel mogelijk getracht wordt aan do wouschen van de zeelieden tege moet to komen. De aanstaande echtgenoot van wij len koning Leopold's echtgenoote, ba ronesse De Vaughan, wordt veel be sproken. De lieer Durieux is in Brus sel geen onbekende. Hij was vroeger ouderofficier in het Fransche leger, en vervulde in de woning van baro nesse De Vaugban te Laeken, bij Brussel, de rol van hofmeester of iets dergelijks- Op nadrukkelijk verzoek van de Belgische politie keerde hij, na eenigen tijd, naar Frankrijk le- rug, aangezien hij, in automobielen van den koning rijdende, enz., door zijn gedrag aanstoot gaf. Men zegt, dat k-oning Leopold zeer naijverig op Durieux wns en hem eens het huis uit heeft gejaagd. Maar hij werd la ter weer in genade opgenomen. Te Valaincourt. in Frankrijk, w Durioux bij de barones weer de gebie der in huis. De barones staat als Je ioiuredochter Delacroix op de huwe lijksaankondiging. Er is dus geeo burgerlijk huwelijk met koning Leo pold geweest. Het onderzoek der enquête-commis sie naar het gebeurde bij DE LANDAANKOOP-SCHANDALEN IN OKLAHOMA levert hoe langer hoe meer feiten op, die de handelingen van don land- agent Mc. Murray in 6en leelijk licht stellen. Nu weer is door E. B. Latham, vroeger een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar, de verklaring afgelegd, dat Mc. Murray bem, Latham, twee jaar geleden. 120.000 „ten geschenke had - aangeboden". Voorwaarden wa ren aan die gift niet verbonden ge- woest maarhet geld zou worden uitbetaald, als de koopcontracten er door waren. C. D. Carter, afgevaardigde voor Oklahoma in het Huis van Vertegen woordigers te Washington, verklaar de voor de commissie, dat Harnmon te Washington bij hem was geweest, om hem te vragen, de landtransactie in Oklahoma niet tegen te werken. gaat goed vooruit. De New-Yorksohe politie houdt zich nog steeds bezig met het onderzoek van de bewering, dat een dronken politieagent, nog vóór de aanslag had plaats gevonden, zou hebben be weerd, dat Gaynor voor zijn vertrek naar Europa zou worden gedood, of anders bij zijn terugkeer. Hot is gebleken, dat den laatsten tijd tal van hooggeplaatste ambten: len in Ncw-York anonieme dreigbrit ven hebben ontvangen van lieden, die voorgeven onrechtmatiglijk te zijn ontslagen, of die zich reekenden als ..chauffeurs wien een bestuurders- vergunning was geweigerd". Vast staat, dat commissaris Ed wards. de man die Gay nor had ge grepen en overmand, een dreigbrief heeft ontvangen, waarin hem wordt aangezegd, „dat hij binnen 48 uur zal zijn waar Gay nor nu al is." Gavnor heeft de volgende verkla ring afgelegd over den aanslag „Ik betreur hot zeer, dat deze daad is gepleegd. Wanneer de verantwoor delijkheid van een openbaar ambt op een burger wordt gelegd, zonder dat daarnaar van zijn kant is gestreefd, en wanneer hij dan ten volle zijn plicht tracht te volbrengen, zooals hij zelf meent dat het behoort, dan is het hard. op deze manier gestraft te wor den." üok de dader heeft een verklaring afgelegd, die wij in de couranten vin den. Deze verklaring luidde ongeveer aldus „lk gevoel geen berouw, al hoop ik. dat burgemeester Gaynor weer beter wordt. Het is mijn opvatting, dat ik Gaynor moest neerschieten, om het land een les te geven. Ik wilde den hooggeplaatsten ambtenaren in- Drenten. om eerbied te hebben voor de rechten van hun ondergeschikten. Ik ben geen aanhanger van socialisti sche of anarchistische denkbeelden. Burgemeester Gaynor had mij groot onrecht aangedaan door te weigeren, mij te ontvangen. ..Ik was niet voornemens, Gay nor te dooden, vóór ik in een courant las, dat de burgemeester zijne vacantie ging doorbrengen in Europa. Dat maakte mij woedend, want, mij \va« zelfs geen kans gelaten om te wer ken." Brusselsche Kout. CCCXL. Van den goudwaschbaggermolen van oen Haarlemsche werf waarover ik in mijn vorigen kout sprak wer den niet minder dan 46 door de fa briek voor nagenoeg alle werelddee- len vervaardigd. Het is dus niet te •erwonderen dat deze firma een we reldvermaardheid bezit en den naam van Nederland in het buitenland eer aandoet. Hetzelfde kan gezegd warden van de „Haarlemsche Machinefabriek" voorheen Gebr. Figee, die zich in het bijzonder toelegt op de vervaardiging van machines voor de uitvoering van publieke werken en de exploitatie van havens; op de constructie van heimachines, hefwerktuigen, van bruggen van allerlei bewegings- en bedieningswerktuigen van. sluizen. In den tuin heeft de firma een stoomkraan, die 't goedkoopste toe stel van dien aard is dat gemaakt kan, worden en waarmee zij bij mach te is te concurreeren tegen Duitsch land, Engeland en België. De inzending van de Btfonsmoto- rènfabrick te Appingedam was der eerste die hcelemaal gereed was den dag van de opening 23 April Ik moet nog even de aandacht vra gen voor do volledige suikerrietmo- len-installatie van Gebr. Stork Co. te Hengelo. In de rictsuikerfabrieken wordt liet sap, dat de suiker bevat, uit het riet geperst m een installatie van een ze ker aantal molens, al of niet door een crusher voorafgegaan. Bij de instal latie van dG firma Stork nu worden de twee molens en de crusher te sa men door een stoommachine aange dreven, welker aantal omwentelin gen door een gezamenlijke tandrad overbrenging voor den crusher in verhouding van 1 op 13.8, voor don eersten molen van 1 op 23.G3 en voor den tweeden molen van 1 op 19.7 wordt teruggebracht. Dit moge wel wat al te tedmLsch schijnen. Eu het zal daarom het groo te publiek meer belang inboezemen te weten dat deze bekende firma reeds een groot aaniaJ volledige inrichtin gen voor suikerfabrieken heeft uit gevoerd, wel een bewijs hoe hoog haar suikorrieb-molen-instalLalie, waarvan hier een exemplaar te zien is, staat aangeschreven. Uit deze in zending blijkt dat de Nederlunuscho nijverheid dus ook suikermolens kon vervaardigen, machines die NederL- Indische suikorfabrikanten, al be stelden zij het overige in Nederland, nog uit het buitenland plachten te laten komen. Het is dus een nieuwo overwinning van de NederJandsche Machine-nijverheid, door de firma Stork behaald, een van die overwin ningen welke een heel land eer aan doet. Algemeen is men hier zeer tevreden over den Noderlandsclien werkman, wijl deze algomoene ontwikkeling Ixv zit en het is geen uitzondering, dat zoo een werkman in staat is een lo- garithmentafel te gebruiken. Een Duitsche werkman is m^rchien meer ontwikkeld waar het e«v. onderdeel van eene machire gelrt. maar de Ne derlander is op de irvjgle van den bouw van de gó :1e machine. Ook worden :1e Nederlandsche werk lieden steods meegenomen naar het buitenland, wanneer een werkman daar een werk heeft u=t te voeren, o. arbeider alhier, die al verschei dene malen in Vuurland geweest was. Reeds meermalen trachtte ik nadere gegevens te verzamelen betreff-m-ia de inzending der Kon. Neder!. Grof smederij te Leiden, maar tot mijn spijt trof ik den vertegenwoordiger nimmer bij den stand. Ik moet mij er daarom toe bepalen te melden, dal deze onderneming inzond modellen van baggerwerktuigen en drijvende kransen, nieuw systeem ondcrlns- sers, cievatorbakken (patent touw), modellen van ankertypen en van ket tingen. Ik hoop hierop later nog eens terug te komen. Verder viudeu we op de machinegalerij de inzending van de werf Nicolaas NVitsen, firma W. F. Stoel Zn., te Alkmaar. Deze werf, welke reeds van ouden datum is eu zich toelegde op het bou wen en verstellen van kleine houten vaartuigen, is vóór 35 jaren uange- vangen met den bouw van klaine ijze ren vaartuigen en daarna van stoomj booten, tot de oliemotor zijn intrede deed in den scheepsbouw, welke aan leiding gaf, dat zij zich in hoofdzaak' op de vervaardiging van dergelijke booten is gaan toeleggen, waaronder vooral de luxebooten een belangrijke plaats inhcinen. De werf mankt niet zelve de machi nes en motoren, welke zij voor hare vaartuigen noodig heeft, maar overi gens worden zij geheel gereed afgelo- verd. Sedert de vervaardiging van ijzeren vaartuigen is aangevangen, zijn van dc werf 430 vaartuigen te wa ter gelaten. Van de industrie naar de kunst is een heele sprong, maar ik wil dien toch wagen, omdat ik in eiken brief diverse smakeu moet bevredigen. Zoo als ik vroeger reeds mededeelde wordt in oen deel van het Palais du Cinquanlcnolre, eene tentoonstelling van de 17-eeuwsche kunst gehouden* Deze is vooral daaidoor zoo belang rijk gewordon, wijl een aantal parti culieren verrukkelijke schilderijen, schetsen, teekenmgen, penningen, enz. uit hun verzamelingeu hebben afgestaan en dat men te Brussel wer ken kan zien uit musea, die slechts weinigen kunnen bezoeken, o. a. dal FEUILLETON NORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 48) Neen zij is bijna compleet, zei Nora. Er is nog één ei. dat ik zoo graag zou hebben van de groote Skua. Gisteren zag ik een paar van die vogels langs de Groote Rotsen strijken, maar zij hebben veel lager aun nest gemaakt. Jlet had geregend en de rots was veel te glad om ze te halen. Het zijn mooie vogels en ze zijn hier heel zeldzaam. Ik zou graag éen van die eieren willen hebben, lk zal ze aan Miss Railtou geven als ik terug kom. Nu, dat duurt toch nog een poos je, niet zei Eliot luchtig. Nu, zoo'heel lang niet meer, her nam Nora. Ik moot voor den 25sten weg. Eliot keek' verschrikt op. Zoo gauw al zei hij ernstig. Hij dacht even na, toen voegde hij er bij Neen, ik kan niet met je mee gaan. Ik ben besloten nog wat te wachten om Shuffiey door het werk heen te helpen. „Den 25sten." Hij zuchtte en fronste de wenkbrauwen. Het zal hier akelig eenzaam zijn zonder jou, jongen. Drommels, wat zal ik jo missen 1 0, daar zul je wel spoedig aan wennen, merkte Nora op, terwijl zij een blik op Margery wierp, die juist binnenkwam. Eliot stond op, stak zijn pijp aan en verliet met een kort„Goeden nacht" de kamer. Nora kwam den volgenden morgen op den gewonen tijd beneden om te ontbijten, maar Düot was er nog niet. Zij wachtten een poosje en gingen toen voort met hun ontbijt, terwijl Hodges de opmer king maakte, dat Mr. Graham zeker nan de steengroeve werd opgehouden. Nora bleef na het ontbijt rondhan gen, ieder ©ogenblik verwachtend dat Eliot zou terugkeereu maar hij kwam niet, eu om tien uur ging zij naar beneden in de steengroeve met een reusachtig stuk biscuit in haar zak, voor 't geval dat hij dwaas ge noog geweest mocht zijn om uit te gaan zonder ontbeten te hebben. IIij was niet in de steengroeve en Sliuffloy vertelde haar, dot Mr. Gra ham heel vroeg was opgestaan, er gens hoon was getrokken en dat hij hein na dien tijd niet weer gezien had. Hij zei. dat hij gauw terug zou komen, toen hi] mil vanmorgen de hand gaf, merkte hij klagend op, en het is heelmaal niets iels voor hem om zijn woord niet te houden. Welken kant ging hij uit? vroeg Nor;a. Dat weet ik niet, zei Shuffiey. Waarschijnlijk den kant van de rot sen. Nora zocht de rotsen op, keek rond, en liet een schel gefluit hooren maar geen antwoord kwam op de heldere tonen, die door het luchtruim trilden. Zij was verbaasd, maar nog niet ang stig, en terwijl zij langs den rand der rotsen wandelde, verwachtte zij ieder oogenblik hem lang uitgestrekt, rookend in 't gras te vinden liggen, terwijl hij zijn belofte om Schuif ley te helpen, geheel vergeten had. Plotseling bleef zij staan, nu niet meer in gedachten verdiept, maar ge heel en al aandachtwant aan den uitersten rand van de rots zag zij een paar voetsporen, die volgens hun af meting van Eliot moesten zijn. 2jij zag ze verder over het korte, vochti ge gras, maar zij hielden op bij den rand van de rots en vol angst ging zij op den grond liggen om over den rand te kijken. Na een korte helling was de rots buitengewoon steil. Zij zag do voetsporen langs de helling naar beneden, daarop was er niets meer te zien. Zij wist nu, dat hij naar beneden was gegaan en dat hij niet was teruggekeerd, want er was maar één rij voetsporen. Op dit oogenblik leed zij zooals Eliot geleden had op dien dag, toen zij op het verraderlijk uitsteeksel stond te balanceeren. Met een wanhopig gevoel in haar hart keek zij in den afgrond beneden. Er hing een zware mist boven het strand en zij kon niets onderscheiden. Zij floot doordringend, maar er kwam geen antwoord, geen ander geluld dan het slaan van de golven tegen de rotsen en het onheilspellend ge schreeuw van de zeemeeuwen. Zij trachtte zichzelf wijs te maken, dat er niets gebeurd wasmaar zij bleef toch liggen en deed haar uiterste best door het mistgordijn heen te kijken. Daar kwam een windvlaag die den mist voor een oogenblik minder dicht maakte, maar lane genoeg voor haar, om te zien, dat er beneden op een zandhoop tusschen twee groote stec- uen een gestalte lag uitgestrekt. Het was Eliot. HOOFDSTUK XIX. De onnoozole Misdor d I g 81 e r. Mevr. Ryall amuseerde zicli buiten gewoon goed In Londen. liet was als van ouds, maar nu veel „rijker", zoo als zij zelf zeiwant van twaalf hon derd gulden kun Je heel wat profitee- ron vooral wanneej: je de kneuen kent, zooals zij het al weer zelf uit drukte. In gezelschap van „Mouty Gert" en eenige andere café-chantantsterren, ging zij den éenen winkel in, den an deren uit, niet alleen om te koopen, wat haar maar in den zin kwam, maar ook om de winkeljuffrouwen tot wanhoop te brengen door er op aan te dringen allerlei zaken te zien, die zij in 't minst niet van plan was te koopen, Voor vrouwen van den aard van Mevr. Ryall zijn er weinig dingen aantrekkelijker dan omringd te zijn door allerlei vrouwelijke mo de-artikelen, die zij willen zien uitge stald alleen om het genoegen van er naar te kijken. En hoe verrukkelijk waren dan na het winkelen de kleine diners in het zoogenaamd deftige Soho-restaurant, waar men ze3 gerechten kan krijgen, de wijn er bij inbegrepen, voor een halve kroon Dat alle gerechteu op el kaar leken, en do wijn werd vervaar digd bij een of anderen vernufugen chemieker ergens in de nabijheid van Wlütechapel, deed voor Mevr. Ryall en haar gezellinnen niets ter zake zij werden steeds luidruchtiger en vroo- lijker en gingen ln die stemming naar een café-chantant in de buurt, en daarna weer naar een ander derge lijk restaurant met dergelijk eten. Het was heerlijk om te posee ren als eon lid van den landadel: en Mevr. Ryall verkeerde in den ze venden hemel van gestreelde ijdeï- heid en zelfvoldoening en alleen zoo nu eu dan kwam een spook aan het feest haar storen in den vorm van de overpeinzing, dut die heerlijke „oude tijd" snel voorbij gin" dat liet geld haar vliegensvlug door de lmndeu gleed, en dat zij naar Byeworlhy zou moeten terugkeeren om te bekennen dat zij de som, waarvoor zij was om gekocht had opgeteerd zonder iets te' doen om haar te verdienen. Zij lnvd do duizend pond naar oen bank geb-xr/.t, :ad ze nog niet aangeraakt, was zelfs niet van plan geweest dat tc doen maar eens op een morgen entoekte zij, dnt haar honderd pond bijna op "*ns en na tuurlijk gaf zij nu een cbèque af op het geld, dat haar niet toebehoorde. Nu begon zij over deu toestand na to denken en zii ge/aakte buiten zichzelf bij de gedu> .'«te, dat Nora de oorzaak was van «ie icrgeu, die haar nu zoo ernstig bedreigden. Waar kon dat domme meisje zich toch verbergen Het was niet onmo gelijk, dat Nora buitenslands was gegaan, zoouls zij had rondgestrooid,1 Als dat zoo was, clan zou het onmo-1 gelijk zijn haar op te sporen. Zij kon wel een anderen naam hebben uange- nomen besloten zijn om nooit te- rus te keercu. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9