Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 15 Aug. 1910. Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Coruna (Spanje) laagste 750.0 ia.M. te Malln Head (Westkust van Engeland). «Verwachting tol den avond van 1& Augustus 'AVlndmeest matige ZuLd-Oostelij- ke, later Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht i toene mende bewolking, onweer. Temperatuur: later koeler. uur 758 m.M. Achteruitgang. .Vorige stand te üur 763, OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien 86 ZIJLSTRAAT HAARLEM. ïhermometerstand te Haarlem. Zondag 14 Augustus Hoogste gisteren F. 64, Laagste heden nacht i F. 65 Hedenmiddag 19 uur F. 68* Maandag 16 Augustus HoogBte gisteren F. 69» Laagste heden naoht. F. 55* Hedenmiddag 19 uur F. 68* HOOQ- en LAAQWATERSTANDEN 16 Augustus. Hoog water. IJmuldeu vm. llu. 98 m.; nm. lSu. ra Katwijk vin. llu. 3a; vm. llu. S5m Petten va llu. 48 m.; ntn. 12u. 20rn Laag water. IJmulden va 7u. 28m.;nm. 8u. m Katwijk nm. 7u. 8m.;nm. 7u.40m Petten nm. 8u.68m.;nm. Öu. 30 in Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moot te 7 u. 66 m. geschieden. Et zijn twee zwaar en 31 licht ge- wonden. De ramp is inderdaad van grooto beteelceuis. Wel is waar behoorde liet hoofdgebouw met zijn eeuigszins ba nale architectuur, niet tot de fraakste gevels van de tentoonstelling, maar het was zeer ruim opgevat, had oen ontzaglijke hoogte en gaf daardoor een cachet van voornaamheid oun de inzendingen, die er waren tentoon gesteld. Om het verband der berichten goed «e begrijpen diene, dat het postkan toor waar de brand schijnt aangeko men te zijn, zich in het hoofdgebouw bevindt, terwijl de Belgische, Engol- sche en Itaiiaonsche afdeelingen in dit hoofdgebouw gevestigd zijn en in elkaar overgaan. Zondagavond te 9 uur is de brand begonnen. Waarschijnlijk was het postkantoor toen gesloten, aangezien in Bolgic de Zondagsdienst bij de posterij (men denke aan de bekende postzegels met het onderschrift: nietopZondag bestellen) zeer in acht wordt geno men. Daarmee is dan ook verklaard, waarom het vuur niet onmiddellijk na de uitbarsting ls gebluscht. Immens alle voorzorgen tegen brand waren genomen. Zoo streng was het bestuur, dat bij gedrukte kennisgevingen ieder die rookend in een van de gebouwen werd aange troffen, werd bedreigd met de straf van verwijdering uit de tentoonstel ling, waarop hij in geen geval meer zou worden toegelaten. De schade, niet alleen aan het ge bouw, maar ook aan verbrande in zendingen, moet zeer groot zijn, ook indirect. W.e zijn in het hartje van het reisseizoen, een tijdelijk gebouw kan spoedig wear gereed zijn, maar de inzenders hebben meer tijd noo- dig, don de zes weken, die ons nog van het einde der drukke weken scheiden. Ook aan Bruxelles Kermesso, naast het hoofdgebouw gelegen, heeft do tentoonstelling een harer groot e at tracties verloren. Daar, te midden van oude gevels en grachtjes, was 't vooral s avonds overdruk en gezel lig. AI kan hiervan nog veel worden hersteld, toch gaat er veel kostbare tijd noodwendig verloren. Alles te zamen is het gebeurde voor de onderneming een ware ramp. Voor ons raam in de Groole Hout straat is een drietal prentkaarten te zien, voorstellende den gevel van hat hoofdgebouw en het prachtige ga- bouw vim don restaurant du Chien vort, dat bij don ingang van Bruxel les Ken nesse ls gebouwd. Gemengd Nieuws KONING ALFONS MET VACANTIE. De -toestand moet in Spanje wet rustig zijn. Want koning Alfonso ver maakt zich hier, In het vaderland zijner gemalin, als een levenslustige jonge inau; aldus schrijft de Louden- eche correspond, von de Tel. Verleden week was hij te Cowes bij de zeil wedstrijden. En con dag hud Iv'j daar het fortuintje, op een Jacht te zijn, waarvan de mast brak, zoodat hij zijn koelbloedigheid weer eens kon toonen. Deze week vertoeft hij In Eaton Hall van Chester, het buitenverblijf van den 41-Jarigen hertog van West- minster. Hij ls daar in even vroolijk als voornaam gezelschap. Want de gasten van Eaton Hall munten door hun „bonvivante" natuur uil. Enkele jaren geleden speelden daar eon paar vrienden van de hertog een „mock- burglary", door 'a nacht in het kas teel ln te breken voor de grap. lederen dag wordt op het ruiine veld van Eaton Hall polo gespeeld, in welk spel Alfonso matador ia Hij rijdt, stoutmoedig, in hemdsmou wen, tegen de beste Engolsche polo spelers op. In een rijwedstrijd tus- 6chen pareu, waarbij de cavalier uit het zadel moest stijgen, om beider na men -in een boek te schrijven en daar na naar het einddoel te galoppeeren, kwam koning Alfonso het laatst van de tafel weg. Doch met zijn mede dingster haalde hij in vluggen galop alle paren op één na weer ia. „You see, 1 had to write doun such a long name", merkte hij op. Zijn grootste pret had hij over een „mock hull-fight". Stierengevechten mogen in Engeland niet piaats heb ben. Doch zijne Spaansche majesteit houdt er zooveel van. Zijn gastheer vond het volgende er op: De hertog en eeuige adellijke hoe ren verschenen in de klourige klee- dij van toreadors, matadors en pica dors, gereed tot het bevechten van een stier. Een teeken werd gegeven. En daar vorscheon, springend, hot gevaarlijke dier. Uit een auto-hoorn slaakte het varvuaxiijko kreten. En toen de stierenvechters het met hun ne rottingen hadden afgemaakt, kro pen ex- twee voorname hoeren uit zijn huid. De koning van Spanje had nog nimmer zooveel pret gehad en lachte tranen. ALS MEN PRESIDENT VAN MEXICO IS. Generaal Porfirio Diaz is voor de zevende maal tot president van Mexi co gekozen, sinds 1877 bekleedt hij met een onderbreking van vier jaren 1880—1884 het ambt van eersten bur ger der groote republiek, Tocli is hij niet ie benijden, want hot ambt van president van Mexico te zijn, legt zware verplichtingen op. De president van Mexico heeft geen bij zondere voorrechten, maar zijn eigen huis moot voor iederen burger van Mexico open staan. Als zijn dienstjaren om zijn, zinkt de president ween- gewoon in de mas sa terug. Zoo kon men voor 80 jaren in Mexi co het wonderlijke schouwspel zien, dat president Zulnaga op den dag, dat hij zijn ambt moest nederieggen, wederom een sigureuwinkeltje over nam, en in den winkel 6igaren en si garetten ging varkoopen, terwijl zijn mouw een banketbakkerswinkel hield waarzij liaar klanten zelf de chocola de inschonk. Wie den president 6prekon wil, al is het maar om hem goeden dag te zeggen, die heeft slechts aan den ad judant zijn visitekaartje over te rei ken en zonder verdere formaliteiten wordt hij ontvangen. Generaal Diaz zelf is de held van een amusante anecdote, welke de ei genaardige vöiUioudingen wel ken schetst. Toen president Lordo tegen den wil van het volk in, het presidentschap niet wilde neerleggen, scheepte zich Diaz, die als banneling te New-York toefde, in op het stoomschip City of Habana ooi naar zijn vaderland terug te keeren en de leiding van de Volks beweging op zich te nemen. Hel was een stout waagstuk, want Lordo had een grooto som op Diaz* hoofd gesteld en het was zoo goed als zeker, dat hij zonder plichtplegingen geliisilieox-d zou zijn geworden, als de regeeringsniannen hem ie pakken hadden kunuen krijgen. Hot schip deed oen Mexica arische haven aan en moeot daar een troep regeerlnigsaoldiaten aan board nemen. Trots zijn vermomming, werd Diaz herkend en men zou hem als een hond hebben neergo3clwten, als hij niet met nog nooit geziene koenheid over boord was gesprongen ondanks de hevige onstuimige zee. Het schip was alweer onderweg, aan den horizon zag men de haven van Tampico, vier mijlen scheidden dan koenen zwemmer van de kust. Toch na een vijf uren lar. gen strijd met de golven, bereikte hij geheel uit geput de kust en kon hij zich in vei ligheid brengen. Toen hij later president was en in zijn arbeidskamer zat, reikte men hem een kaartje over van een hem geheel onbekend man, die hem drin gend wenschte te spreken. De bezoeker werd binnengelaten en toen ontspon zich hot volgende ge sprok: „Wat kon ik voor u doen?" „Men heeft mij verlokt van uw won derbare vlucht van de City of Haba na, maar de geschiedenis klinkt mij vrij onwaarschijnlijk." „En ioch me heer,' zeide de presi dent, „is zij w«ar gebeurd." „Gij hebt dien koenon tocht werke lijk durven ondernemen?'-' „Op mfin eerewoord'. TTVèrg'éer me dan, wahl ik «al hel eorst gdooven, wanneer ik heel de geschiedenis uit uw eigen mond ver neem." „Ik ben tot uw dienst.' En voor de honderdste maal misschien moest ge neralij Dieet de geschiedenis van zijn vlucht Jvenhalem, omdat oen burger van Mexico die verlangde te hooran. EEN GEVAARLIJK METAAL. Een der vele langs scheikundigen weg verkregen samenstellingen van metalen, die in den laatsten tijd zijn verworven is ferro-6ilicium, een ver- biuding van ijzer met ruim 50 si licium, het grondbestanddeel van kiezelzuur. Het wordt In den hoog oven of in den electrischen oven sa mengesteld cn in de nijverheid voor verschillende doeleinden gebruikt Het is echter gebleken een lang niet onschadelijk, ja zelfs levensge vaarlijk product te zijn. Dat bleek 't eerst toen een trommel met ferrosili- cium, die uit een loods werd gerold, plotseling ontplofte. De ontwikkeling van fosfor-water stof tengevolge van vochtige lucht, die op het ferrosilicium had inge werkt, bleek er de oorzaak van. Ook werden 50 tussc hendekspassa giers op een schip, dat ferrosilicium vervoerde, ziek en 11 hunner stier ven. Alien hadden in de nabijheid van het gevaarlijke goedje hun hut gehad. Een dergelijk geval deed zich voor aan boord van een stoomboot op den Rijn en van andere schepen. Het heeft lang geduurd voor men de ware oorzaak van die ziekte- en sterfgevallen ontdekte, welke ook het nauwkeurigst onderzoek naar cho lera- of pestgevalien aan boord im mers niet aan den dag vermocht te brengen. Thans weet men het, of schoon de onderzoekingen nog niet tot oen volledig resultaat hebben ge lold. Wat. men vroeger vocvr een soort acetyleen hield, blijkt te zijn oen fosforus- en arsonicum-bevat lende waterstof. VOOR DE GRAANZUIGERS. De Antwerpsche Kamer van Koop handel heeft in zake de graanzwigers een besluit aangenomen, waarin zij protesteert, „namens de hoogere be langen der plaats en der handelsvrij heid. tegen de beslissing van den ge meenteraad en tegen de moimnollsa- tie, onder welken vorm ook, der on dernemingen van bewerkinz in de ha ven van Antwerpen.' In de overweging heet het Van oordeel, dal de stemming van den gemeenteraad, de vrije uitba ting van vlottende graanzuigers ver werpend van aard is om aan den plaatselijkon handel een onherstel baar kwaad te doen en de haven van Antwerpen in een schreeuwenden staat van minderheid stelt tegenover concurroerende havens, waar die uit bating aan geen paal of perk is on derworpen en waar, dank aan die vrijheid, zij zich kan ontwikkelen na- volgens de noodwendigheden van 'het trafiek van oordeel, dat ten gevolge der traagheid, aan het verkozen stelsel eigen, de invoering der zoo dringend noodige graanzuigers en de rationee ls vermeerdering dezer tuigen nood lottig een groote vertraging zullen on dergaan, tot groot nadeel van de toe komst onzer haven; van oordeel dat, onder oogpunt van den voorspoed der haven on van den handel, geen enkele reden pleit in het voordeel der door de stad aange nomen beslissing, enz. GEDENKSTEEN VOOR PRINS ALBERT VAN ENGELAND. Te Karlsbad is een gedenksteen ont huld voor wijlen prins Albert van Sakseri-Koburg en Gotha, gemaal van koningin Victoria van Engeland. Oorspronkelijk was bepaald, dat de plechtigheid in den aanstaanden herfst een hulde zijn voor koning Ed ward, den zoon van den prins-gemaal en de familie van het hui:; Koburg. De dood des konings echter bracht wij ziging in het plan. DE BEVOLKING VAN DU1TSCH- LAND. Aan de ambtelijke statistiek over de bevolking van Duitschlaiul in 1908 is hot volgende ontleend: De geboor te overtrof de sterfte met 879.562, d. i. met 8062 minder dan in 1907 en 90.713 minder dan in 1906. De geboorte w«s 33 op de duizend inwoners, tegen 33.2 in 1907, de sterfte 19.01 o. d. d. tegen 18.98 in 1907. Voor het eerst sedert ve le jaren was de sterfte toegenomen. Do daling in de geboorte is sedert, ee- nigo jaren aan den gang. Het vermin- dieren van do sterfte van kinderen onder het jaar heeft diie daling ge deeltelijk goed gemaakt. Er stierven beneden het jaar in 1908 359.022 kin deren, togen 351.046 in 1907, 374.636 in 1906 en 407.999 in 1905. Landverhuizers uit Duitschlar.d wa ren er in 1909 24.921 togen 19,883 in iy08. In 1908 waren er minder dan in cenig ander jaar sedert hot be staan van het Duitsche Rijk. HET PLOTSELING VERGRIJZEN VAN HET HAAR. Dat het haar van menschen bin nen «enige uren kan vergrijzen of wel sneeuwwit kan worden, is reeds lang verteld. Als oorzaak wordt meestal schrik of vrees genoemd. In de geschiedenis kwamen vele gevullen van plotseling grijs worden voor. Bijv. bij Marie Antoinette, toen ze haar doodvonnis vernam, bij den gevangene van Cbillon. Frans Boni- va rd e. a. Een soldaat, zoo vertelt men, moet met zwart haar in den slag bij Kö- niggrfttz zijn gegaan en met totaal wit haar er van ioruggekomen zijn. Ook tijdens den Krimoorlog zijn zul ke gevallen voorgekomen. Hoewel de wetenschap zich met dit zonderling verschijnsel al dikwijls heeft beziggehouden, is men er tot nu toe niet in geslaagd een overtuigende théorie er over op te bouwétf. Ja, cr zijn zelfs doktoren, die de mogelijk heid van plotseling wit worden niet willen aannemea Onlanes zoo meldt een tech nisch blaadje over het haar heeft een Japansche doktor ecu geval van plotseling vergrijzen wetenschappe lijk nagegaan. Door microscopische onderzoekingen kwam hij tot hot re sultaat, dat in tijden van smart^ zor gen en gebrek de kleurstof van het menschelijk haar verbleekt. Is de ge moedsrust teruggekeerd, dan ver krijgt het haar weer zijn natuurlijke kleur. Volgens een Duitsch professor wijst het grijs en wit worden der haren niet op een verandering of een ver dwijnen van het haarpigment maar het wordt daarentegen door haar zon der pigment vervangen. Het proces is dan ook geen verdwijnen van het pigment, maar een wisselen van haar. Het pigment, de kleurstof, is zeer duurzaam, men vindt het zelfs nog bij de Egyptische mummies in 't haar aanwezig. OUDE ZIEKTEN. Een openbaar werk, in Egypte on dernomen tot verbetering der irriga tie, heeft een aantal oude begraaf plaatsen blootgelegd, cn daardoor een overvloed van menschelijke over blijfselen voor de studie beschikbaar gemaakt. Met het oog op het groote belang van «en zorgvuldige opgraving heeft de Egyptische regeering alle mogelijke voorzorgen genomen en het onderzoek heeft dan ook reeds zeer belangrijke zaken aan het licht ge bracht. In de oude mummiën van 5 6000 jaar oud vindt men de duide lijke aanwijzingen van dezelfde kwa len, die nu nog het menschdom teis teren. De ziekte van den dag, appen dicitis, ontbrak niet. Allerlei vormen van rheumatiek en jicht evenmin. Ook werden bewijzen gevonden van een buitengewoon weerstandsvermo gen tegen schedelverwondingen, zoo als men dat nu nog bij Indische vol ken aantreft. STOFVRIJE WEGEN IN ENGELAND Het stofvrij maken van de wegen wordt in Engeland steeds meer toe gepast, en het schijnt niet lang meer te zullen dut en voor men zeggen kan, dat alle hoofdwegen stofvrij zijn ge maakt. Het middel, dat men er, na verschillende proefnemingen, voor ge bruikt, is teer. De toepassing heeft echter nog bezwaren. Als het teren niet met groote zorg geschied, is 't middel schadelijk voor rijtuigen en dameskleercn, maar vooral loopt men gevaar is den vischstand door te bena- deelen. Een flinke regenbui, die wat van de vloeistof in het water spoelt, kan oorzaak worden van den dood van tal van visschen. Men vertrouwt evenwel, dat men deze bezwaren op den duur wel zal leeren te overwin nen. Laatste Berichten Gev. Voorwerpen. Een bril. Rozenstr. 51 c. Een huissleutel, aan het politiebu reau. Een portemonnale inh. geld, K. Wolstraat 9. Een rood koralen halsketting. Gr. Houtstr. 29. Een ceintuur, Brouwersstr. 104. Een bril. Da Costastr. 24. Een palingfuik, aan het politiebur. Een broche, SchagclieUtr. 36. Ben kinderWagenkleedje, L. Begij nestraat 34. Een zilveren damestaschje met in houd, Coornhertstr. 17. Een lederen band met plaat, waar op „J. Trompetter", Gortesteeg 15. Een gouden broche, Jansweg 40. Een zilveren broche, K. Begijne- str. 28. Een taschje met inhoud, Hoofdstr. Wijk. C 107, Lisae. Lenige postzegels. Frederik Hei- me rstr. 19. Een armband, Leliestr. 9 B. Een huudje (colly-, Assendelver- straat 9. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een piaxd, van hot verliezen van een damesnorloge, van het ver liezen van «en heerenhorloge. Diefstal van zink. Naar ons wordt meegedeeld, be merkte dezer dagen de heer H. S., dat er door een handelaar in metalen twee zinkenplaten wei-oen verzonden naar oen soiellerij in Rotterdam, die ofkomst-g waren van de firma Joh. Enschedé en Zonen. üe rechercheur Kersten kwam juist bijtijds te Rotterdam, om het smelten te voorkomen. Do platen wer den in beslag genomen en een onder zoek ingesteld naar den dader, die een werkman van de firma bleek te wezen en door haar dun ook onver wijld werd ontslagen. Hij had de platen voor 1.20 ver kocht aan den opkooper P., die ze weer verkocht had aan den hande laar in metalen, welke ze naar Rot terdam expedieerde. Person alia. Mejuffrouw C. J. Pieleprat van hier lieeft bedankt voor de benoeming van onderwijzeres aan de O. L. school te Aalsmeer. Mej. G. Proper alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de openb. la gere school te Vlachtwedde (GTonin- gen), HAARLEMMERMEER. Feestelijke inhaling. Onze plaatsgenoot, de eerw. heer J. W. Pompe, die enkele dagen geleden tot R. IC. geestelijke is gewijd, zal Dinsdagavond van de greus dezer ge meente af, aan de Cruquius worden afgehaald door een stoet, bestaande uit 30 ruitere en ruim 20 wielrijders. De deelnemers zullen allen in blauw witte kleuren zijn uitgdost. Van de Cruquius ral do stoet zich langs den Kruisweg naar zijn ouderlijke wo ning te Hoofddorp begeven, onderweg opgewacht door het fanfarecorps „Ex celsior" te Hoofddorp, dat den stoet met muziek verder zal begeleiden. 4mst8róamgcöe Beurs. Openingskoersen van 15 Aug. 1910, LABOUCUEBE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 577. Z. AMERIK. STAATSFONDSEN: C. Peru 11 3/4, Pref. Peru 39 1/2. TABAKSAANDEELEN: Nieuwe Asahan 88. RUBBER AANDEELEN: AmsL Rubber 254, Java Rubber 96, Ned. Rubber 7 1/2. PETROLEUM-AANDEEI.EN flau wer: Koninklijke Petr. 500, Dordtsche Olie 160 1/2, Geconsolideerde 379, Su matra Palembang 197, Tarakan 130, Orion 138—139 1/2. AMER1KAANSCHE MARKT vast. Atchison Topeka 1013/4, Denver 31 7/8, Erie 22 1/16, Kansas 30. Prefe rente 63 1/2, Missouri 33 3/8, Ontario 43, Rock Island 311/8, Southern Rails 241/16, Southern Pacific 1161/2, Union Pacific 1691/4, C„ Wabash 17 5/8, Wabash Pittsburg 5, Steel 713/4, Cavren 49. C. Marine's 5 7/16, Preferente 161/2, Amalgamated 67, C. Cigars 61. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN - Aug. 13. M. C. Verhaart—Hienkens, z., C. Uitendaal—v. d. Weiden, d.. 14. J. M. Hunting—Bouma, d., 15. G. v. d HaakScholte, z., E. J. de Vos Grisel, d. OVERLEDEN Aug. 14. A. E. Koster—Poortman, 40 j., Brouwersstr., M. H. Japikse, 86 j., Schagchelstr-, G. W. Jansen. 52 j., Schotersingel. Koloniën GENERAAL LOKE HERSTEL LENDE. De N. CL meldt, d|at blijkens in Don Haag ontvangen telegrafisch be richt, generaal Loke, chef van het wapen der artillerie in Ned.-Indië, herstellende is; het gevaar zou zijn geweken. Marktnieuws Haarlem, 15 Aug. 1910. Graan- en Zaadm.arkt. Witte tarwe. 100 H.L.. ƒ7. Karwijzaad, 1800 kg., per 50 kg. 12.50. Telegrammen EEN BRITSCH OORLOGSSCHIP GESTRAND. LONDEN, 13 Augustus. De gepant serde kruiser „Duke of Edinburgh" is hij mist gestrand op den rotsach- tigen bodem van St. Catherine Point, eiland Wight. De ligging van het schip wordt als gevaarlijk beschouwd. Het heeft een bemanning van 704 koppen. LONDEN, 14 Augustus. De „Duke of Edinburgh" is door sleepbooten, zonder averij, vlot gemaakt. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. SAUJON (Charente), 14 Augustus. In het station liep een pleiziertrein met 1100 personen uit Bordeaux door verkeerd en wisselstand op een goede rentrein. Er werden 36 personen gedood en ruim 50 gewond. BLOEDIGE BOTSING TF. WEENEN. WEENEN, 15 Augustus. Bij gele genheid van de aankomst van 300 Tsjechen, die de jacht tentoonstelling kwamen bezoeken, is een conflict uit gebroken met de politie. Vele honderden Duitsche betoogers en vele politie-agenten werden ge wond. Negen personen werden gear resteerd. (Hbld.) Sport en Wedstrijden NEDERL. KAMPIOENSCHAPPEN. Jhr. G. Bosch van Drakesteijn won het kampioenschap der amateurs zoo wel over den korten als den langen afstand. Guus Schilling werd na flinke verdediging van den Haarlem- mar Tulleken kampioen der profes sionals over den korten afstand. RECTIFiCATIE DAMRUBRlhK. In het diagram van het eindspel (zie rubriek 13 dezer) moet de witte schijf van 49 op 43 geplaatst worden, terwijl zwart het eerst aan zet is. CRICKET. Rood en Wit versloeg gister Vol harding met 83 runs, waardoor de Haarlemsche vereeniging thans vrij zeker kampioen is. Rood en wit kwam het eerst aan 't bat en maakte 230. (Van Manen 41 en Posthuma 51, Holdert 52). Volharding scoorde 147. V.V.V. won van A. C. C. met 51 runs, en 's Gr. C. C. van Hermes. Ajax won van 's Gra. C. C. II met 57 runs en V. O. C. van Sparta. P. W.Victoria werd gestuukt wegens tijdgebrek. VLIEGEN, Onder ontzaglijken toeloop van het publiek vloog Olieslagers Zondagmid dag te Helpman om drie uur 17 mi nuten cn om half zeven 44 inlauten. Clement van Maasdijk vloog gister op Httoenburg in Don Haag 7 u. 6 mi uuten tot 7 uur 13 xnin., dus zeven minuten GYMNASTIEK. De damesverconigingen Hygiëa, SjWpj tacus en Olympia van Amsterdam, b* nevens twee Rotterdamsche verectnli gingen zijn naar Brussel gegaan voa» de turn wedstrijden van Zondag avond. Zaterdagmiddag worden zij en de andere Europeesche turnbonden officieel ontvangen en werden dos avonds na een optocht door Brussel door hot Gemeentebestuur ontvan gen. Besloten werd om in 1913 bij de ope ning van 't Vredespaleis in verschil lende landen een turntcurnooi te hou den. Wegens den brand kwam van de uitvoering Zondagavond niets. WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL. Naar De Courant verneemt, hoeft de Nedorlandsche Athletiek-Unie be sloten, voor de internationale athloli- sche wedstrijden te Brussel, op Zon dag 21 Augustus a.s., waaraan En- gelechen, Franschen en Duitschers van naam zullen deelnemen, in tö schrijven voor: Hardlopen 100 meter met voorgift en 400 meter scratch M. Th. Pronk, van D. E. C., en '500 meter scratch en 4000 meter met voorgift J. C. Busser, van de Atlileet, terwijl nog nader beslist zal worden, wie van onze beide bekende springers C. van Veenhuizen en J. v. <L Moer, beiden van Daventria, zal deelnemen aan het nummer polsstok-hoogsprin gen. Valt de keuze op den laatstge noemde, dan zal deze ook mede doen aan het nummer hoogspringen. DUINDIGT. De maatschappij Duindigt had Za terdag en Zondag wederom een twee- daagsche meeting georganiseerd, waaraan door een flink aantal paar den deel genomen werd. De sport, die men te zien kreeg was in een woord subliem. Het klassieke gedeelte der beide programma's was Zaterdag de Clin- gondaal Cup en Zondag De groole prijs van Scheveningen. Bij den eersten prijs van den Clin- gendaalprijs was naast de f 800 een zilveren cup door Baronesse M. van Brienen uitgeloofd, die zeer eigen aardig. door Ava. het paard van de baronesse, zelve veroverd werd. Luna was voor dit nummer groote favoriet, doch Scroggs gelukte het Ava het eerst over de streep te doen gaan; met een halve lengte was Luna twee- de en slechts met een halslengte ver schil volgde Golden Lassie als derde. Ava bevestigde dus haar reputatie als Derbywinsler, alleen Hard gaat ze, kon thans de pace niet volgen. Hoewel slechts vier van de dertien ingeschreven paarden voor dezen be langrijken prijs aan den start ver schenen, was dit van het begin lot het einde een zeer spannenden strijd. In den grooten prijs van Scheve ningen, waarvoor 22 paarden inge schreven waren, stelden zich een 10- tal candidaten onder de orders van den starter op. Gedurende de geheel e course was het een strijd zóó scherp, als wij niet dikwijls te zien kregen. Schoolmaster, die een vorige maal dit nummer won, was thans geen enkel oogenblik in de course. De Belgische mededingers kregen ditmaal klop en eindigden zelfs on geplaatst. Do Stal Jhr. Van Loon was met No- vare II en Little Sprout sterk verte genwooTdigd. Novare II, waarvan men goede verwachtingen scheen to hebbon, deed hot uiterst slecht, alleen Killick deed wat hij kon, doch Moun tain Gun gereden door den Engel- schen jockey Buck, won met Uvea lengten, en nog wel één paar kilo'r in de hand. Wavora toonde zoowel Zaterdag in den horden ren als Zondag in den steeple chase de beste Steepler in ons land te zijn. De merrie won met het hoogste ge wicht, nl. 81 KG., beide Tennen als het ware in oen cantor. Mr. Holxoyd Smyth de gentleman- trainer van den stal Baronesse van Brienen, heeft dit jaar niet alleen be wezen, een eerste klasse trainer ie zijn, doch tevens een uitstekend steeple chase-jockey. Zoowel Zaterdag als Zondag was hij op Wavora in den zadel en word vooral Zondag luide toegejuicht, mot welke hulde wij gaarne onze instem ming betuigen. Eveneons dienen vermeld te wor den, de uitstekende draverijen, door Gréviste en Lord geloopen. Gréviste vooral heeft bij Koster zeer veel voor uitgang gemaakt. Koster Jr. reed den hengst onver beterlijk; zoowel in de heat als in het groote nummer, bewees Stal Zuid- meer, met Foottit en met Gar anti, thans nog de meerdere te zijn. Do verriohting van Lord in den Roclf- prijs. waarin deze zoon van Concur rent en Emeer over de 2520 Meter een kilometertijd van even 1.37 liet zien, strekt zoowel Koster Sr. als Jr. tot groote eer. Stal Schónrock kwam beide dagen met Admiraal C en Adriaan uit, doch kon het telkens niet verder dan twee de aankomende brengen, en Excen- trique scheen ons niet voldoende voor bereid een heat te kunnen winnen. De gevolgen bleven dan ook niot uit, de tweede heat viel de hengst kreupel en Jiad toen afgedaan. Meer en meer komt het ons toch voor. dat 10 minuten rust tusschen el ke heat beslist te weinig is, in geen enkel ander soort van dra\erijea woTdt zooveel van een paard ge vergd, als ln een heat. Beter wos.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2