NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. NORA 28e Jaargangv No, 8325. Vorscftfjttt dagélijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 15 augustus i9io b Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. T^lephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regeïs 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing' 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Teiefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarue 6. Telefoonnummer 122. schen gezant te Teheran gedaan, om den bloedigen sLrijd tusschen de Fi- deis en do regeeringstroepen in en om Teheran te voorkomen. De Koln. Ztg. gaat nu eens na wat er eigenlijk pre cies is voorgevallen ïn den ochtend van den dag, waarop de strijd zou ontbranden, kwam de Duitsche ge zant, graaf Quadt van het buitenver blijf der Duitsche legatie naar Tehe ran, teneinde maatregelen te nemen voor de veiligheid der Duitschcrs. Hij deed een rondgang door de stad om zich er van te overtuigen, dat overal waar Duitschers wonen, veiligheids maatregelen waren getroffen. Zonder dat het in zijn bedoeling lag, toeval lig dus, kwam hij in een tuin, waarin zich Satar Khon en zijn volgelingen bevonden! Uitsluitend om bloedvergie ten te voorkomen, belastte graaf Quadt, op verzoek van Satar Khan, er zich mee, een mededeeling van laatstgenoemde aan de Perzische re geering over te brengen. Die mededee ling was van een zoodanige strekking dat alle bloedvergieten er door zou zijn voorkomen, indien niet de vrijwil lige nederlegging van de wapenen ware verhinderd door het afgaan van een schot, dat tot het losbarsten van den strijd voerde. Graaf Ouadt heeft dus zich vun el ke politieke inmenging in 4e birmen- landsche aangelegenheden van Per- zië onthouden uitsluitend uit over wegingen van menschelijkheïd, heeft hij de overbrenging van een bood schap op zich genomen. „De lieden die hem dat tot een ver wijt maken, laden de verdenking op zich, dat hun niets gelegen was aan een voorkoming va.n het bloedvergie ten", zegt 't Duitsche blad. We hebben al 't een en ander ge zegd over JAMESONS UITLATINGEN OVER ZIJN INVAL IN DE BOEREN REPUBLIEKEN. De Standard geeft den volledigen tekst van wat dr. Jameson Dinsdag te Durban over zijn inval heeft gezegd. „Ik ga u wat zeggen over den in val", zeidc hij. „De inval was het sterkste bewijs, dat er in Rhodes noch mij de geringste rassenhaat was. Misschien zullen sommigen uwer zich de toespraak herinneren, die Rhodes op een Bondscongres heeft gehouden. De strekking van zijn betoog was ditwaar wij naar moe ten uitzien, waar wij voor moeten werken is het verbond van alle staten van Zuid-Afrika. Bedenkt, dat des- tïj-ds de Kaapkolonie onder de Engel- sche vlag was, onder verantwoorde lijk bestuur, en zoo oolc Natal, maar de twee andere republieken onder su- zereiniteit waren, Ik herinner mij dat Rhodes o. a. zeide Ik houd van mijn vlag en de Boeren houden van hun vlagwij moeten eikaars vlag eerbiedigen, en daarom zeg ik ver bond, niet vsreeniging. Een ander be wijs, dat de inval was in de richting, door die toespraak aangewezen. Ik wil dadelijk zeggen, tegenover de af keuring over den inval uitgesproken, dat hij een dwaze misslag was. Hij deel veel meer kwaad dan goed, en al wie er voor gestraft zijn, hebben ca straf door en door verdiend, maar ik zeg ook, dat bij alle dwaasheid en verkeerdheid, de beweegreden goed was. Hij had ten doel een verdorven regeering op zij te zetten, niet om Afrikaandcrs door Engelschen te ver vangen. Als daarvoor nog een bewijs noodig is ik had destijds in mijn zak da namen van die in den nieuwen Uitvoerenden Raad zouden zitten, als onze onderneming was geslaagd, en de president zou niet een Engelsch- man zijn geweest, maar de meest vooruitstrevende inun, dien wij toen kenden, Lucas Meyer, de voorzitter van den Volksraad." Volgens den correspondent van de Standard bleef Jameson's gehoor on bewogen door deze woorden, en wordt de rede ginds als een tactische fout beschouwd Engelschen noch Afrikaanders zijn er door bevredigd. We zeiden 't ook al Jameson had maar liever niet over die oude zaken moeten spreken. 't Is een weinig onhcusch. BURGEMEESTER GAYNOR VAN NEW-YORK, sterkt aan. De plaats waar de kogel zit is nu met zekerheid vastgesteld en de dok toren meenen, dat het voorwerp zon der veel gevaar zal kunnen worden verwijderd. Echter zal de burgemees ter nog verscheiden weken in het hospitaal moeten blijven. De Londensche Times verneemt van zijn New-Yorkschcn correspon dent, dat de stemming, cm Gaynor in 1912 te candideeren voor het presi dentschap, toeneemt. Dikwijls hoort men reeds de opmerking, dat de moordaanslag Gaynor president van de Vereendgde Staten zal maken. Nu, zoover zijn wij nog niet. Maar het feit blijft bestaan, dat de kansen van Gay nor hij eventueele verkiezingen beslist gestegen zijn. De dader blij kt een ij del heerschap die nu eens tot deze, dan weer tot diie politieke partij behoorde, daarbij een man die tamelijk veel gelezen heeft, maar wien juist door die literatuur heit hoofd op hoi is gebracht. Zoo heeft Gallagher, die in zijn cel de dagbladcorrespondenten ontvangt en er formeel receptie houdt, zijn daad. trachten te verdedigen, dootr ci taten op te dreunen uit Hamlet en Dickens. De man vindt zichzelf blijk baar een niet weinig belangrijk per sonage, een held bijna. In de beschouwingen, die de Ame- rikaansche couranten aan den aan slag wijden, komt vrij algemeen de opvatting tot uiting, dat de wetge vende macht in de verschillende star ten wetten dient te maken, waarbij moordaanslagen op be kleed ers van openbare beambten tot de halsmisda den worden gebracht. We hebben verteld van het malle artikel in de Strassburger Post, waarin er óp aangedrongen werd, dat de Fransche vliegtuigen, die op hun tocht de Duitsche grens over schreden, uit de lucht neergeschoten zouden worden. Het dwaze artikel heeft onder de bevolking en in de kranten van Elzas- Lothariagen hevige verontwaardi ging gewekt. De Freiie Presse is voor al fel en plaatst ais opschrift boven het artikel, waarin zij de Strassbur- g>ar beantwoordt: „Gek of misdadig?" De Temps wijdt een klein artikel aan de onhebbelijke uitlatingen van het Duitsche orgaan. Men herinnert zich niet, zegt het Fransche blad, dat in deze tijden een courant van be schaafde natie zulk een afdwaling vertoond heeft. Ieder, die iels begrijpt van de groote moeilijkheden, die de vllegmenschen te overwinnen hebben bij tochten als in deze kringvluchten gedaan moeten worden, zal begrijpen, betoogt de Temps, dat er van spion- uage geen kwestie kan zijn. De vlie gers zijn sportmenschen, die al him krachten aanwenden voor het welsla gen van hun schoohetaak en zij heb ben er geen oogenblik aan gedacht iets ais een militaire verkenningstocht uit te voeren. De bestuurder van een vliegtuig, die, in een uiterste span ning van zijn zenuwen, met een snel heid van 70 KM. voortjaagt door de lucht, hoeft veelal genoeg te doen met liet besturen van zijn machine en vaak moeite zijn weg te viuden. De Strassburger Post spoort zonder eenl- ge reden tot moord aan, tot schieten op Lcgagneux, Leblanc of Aubrun, zoo dezen, misschien zonder het te willen, de grens overgevlogen waren; hiertegenover herinnert de Temps aan de houding van Engeland toen verleden jaar op 26 Juli Blériot het kanaal is overgevlogen. Stel u voor, zegt het blad, dat de schildwachten te Dover op den stbutmoedïgen lucht vaarder waren gaan schieten! Dan zooi de 26ste Juli 1909 een verfoeilijke datum in de geschiedenis geworden zijn. Ten slotte merkt het Parijsche blad nog even ter snede op, dat een Duitsche vlieger, Llndpaintner ver gunning verkregen had aan de kring vlucht mee te doen en dus zooveel hoven Nancy heeft kunnen vliegen als hij verkoos. Maar van een ander gevoel dan dat van sympathie en be wondering voor zijn verrichtingen hebben de Franschen hem niet doen blijken. De Temps verwacht, dat de niet te kwalificeeren uitval van de Sbrassburgar Post ook in Dultsch- land streng veroordeeld zal worden. Er zijn rechter te Berlijn, rechtscha pen menschen, die zich tegen zulk een anti-sportieve en waarlijk onmen schel ij ka houding met kracht verzet ten. Trubnofskl, de man die den RUSSISCHEN POLITIESPION RY- BAK TE KRAKAU vermoord heelt, heelt nog eenige na dere medeelingen gedaan hij zijn ver hoor door de politie. Hij heeft langen tijd met Rybak samengewerkt voor de Poolsche socilistïsche partij.Rybak werd vroeger door de partij als een eerlijk man beschouwd, die het goed meende. In 1906 begonnen echter reeds kwade geruchten over hem te loopen en het was toen al een soort publiek geheim dat hij in dienst der politie stond. De moord op Rybak heeft in vele Oostonrijksche kringen groote ontstel tenis gewekt. Veie bladen betoogon dat de werkzaamheid der Russische ge- heimo politie buiten Oostenrijksch ge bied moet blijven. Als dergelijke po litie-spionnen niet geduld werden, dan zouden die vervelende moordge schiedenissen op Oostenrij-k&olien grond niet voorkomen. Aan het uit zenden van al die geheime agenten der Russische politie naar andere landen moest nu maar eens voorgoed een eind worden gemaakt, botoogen de bladen. Uit de Omstreken BENNEBROEK. De fiets, welke Zaterdagochtend in het gras bij de Leidschevaart werd gevonden, behoorde aan zekeren F. K., uit Heemstede. Dronken zijnde, heeft hij het, wenschelijker geoordeeld zijn rijwiel aan den wegkant te laten liggen en te voet verder te gaan. D MUIDEN. Overstoomd. Zaterdagavond is op de Noordzee overstoomd de logger Adrlaan SCH 213 door don stoomtrawler Sydney Albert IJm 104. De bemanning van den logger is door de equipage van den trawler gered en te IJmuiden aangebracht. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins vertrok gisterenmorgen naar Montjoie in het Eifelgebergte, alwaar bij tot 16 Augustus zal vertoe ven ten huize van den heer Scheibier* consul der Nederlanden te Keulen. Op 16 Augustus za! de Prins per auto zich begeven naar Maastricht, ten einde aldaar de vergadering van den Alg. Nederlandschen Zuivelbond bij te wonen, die gehouden wordt ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarig bestaan van dien bond. Prins Hendrik zal tevens deelnemen aan het diner, dat door den bond dien dag gegeven wordt. De Prins zal lo- geeren bff Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck, commissaris der Koningin in' 'de provincie Limburg. Na de vergade ring zal hij een bezoek aan de Ro- meinsche katakomben te Valkenburg brengen. 17 Augustus zal de Prins graaf De Marcbant d'Anaembourg, kamerheer i. b. d. van de Koningin, op diena landgoed te Anisteupade bezoeken, 's Avonds 6,43 vertrekt de Prins van Sittard uit naar bet Loo. Prins Hen drik zal vergezeld zijn van zijn adju' dant, Jhr. Van Suchtelen van de. Haare. DE MOORDAANSLAG TE THOLEN. Daar wegens de aangebrachte ver wonding de burgemeester van Tho- leo, de heer M. G. van Stapele, den dag na den aanslag door da justitie te Zierikzee niet gehoord kon wor den, is het parket Donderdag weder over geweest om hem te zijnen huize te hooren. Naar wordt medegedeeld blijft de toestand zeer gunstig en mag verwacht worden, dat de wond spoedig genezen zal zijn. LIJK AANGESPOELD. 'Aan den Maaskant onder de ge meente Vlaardingen is aangespoeld het lijk van de 36 jarigen erts werker F. M. de Miede, wonende Boomgaard straat te Rotterdam, die Maandag nacht bij liet verrichten van arbeid aan boord van een schip te Rotter dam, overboord was geslagen, EEN SCHIP GESTRAND. Het ijzgren klipperschip „Dank baarheid", schipper Willem Met us, van Groningen, geladen met losse tar we, te Rotterdam, met bestemming naar Munster, is op „De Vorm", ten Westen van Urk, vastgeraakt. Schipper Mctus was alleen met zijn vrouw en twee kinderen (jongetjes van 3 en 7 jaar) aan boord en kon het TWEEDE BLAD. De loonregeling van de Gemeente werklieden. Door J. de Vogel en C. Wesselius, resp. voorzitter en secretarie van den Bond van Nederl. gemoente-worklie- den, afd. Hiaarlem, ie nu bij den Raad ingediend een verzoek om het voorstel van B. en W., in zake. dó' loonregeling der gemeente-werkliio den, te verwerpen en twee loouklas- sen in te stellen, namelijk ©ene voor vaklieden met een minimum loon van f 15 en eene voor niet-vaklieden met een minimum Loon van f 14, met voor heide klassen een periodieke ver hooging van 1 om de twee jaar. Daaraan is toegevoegd een memo rie van 20 bladzijden druks, waarin adressanten allereerst verklaren, dat zij na vlietr jaar wachten door het voorstel van B. en W. zijn teleurge steld. Niet alleen omd^t de door het College van B. en W. - voorgestelde minima in vele gevallen lugor zijn, dan zij verwachtten, maar ook om dat door het verminderen van de werkweek van 78 uur tot 60, vele ar beiders een belangrijk loonverlies le den. Adressanten wijzen er op, dat de door B. en W. voorgestelde verhoo gingen neerkomen op 20 cents per jaar, die nog ingehouden zal woTden wanneer B. en W. ernstige grieven hebben tegen de wijze, waarop het werk wordt vervuld. Staat dit, vra gen zij, niet gelijk.inet de door B. en W. niet begeerde geldstraffen? Voor dit geval wenscben adressanten dus beroep op de Commissie van Advies; verder verzoeken zij afschaffing van het stukwerk en kunnen zich niet vereenigen met het denkbeeld van B. en W-, dat een vergoeding boven het gewone loon zal worden toegekend aan werklieden, wier werkzaamheden buitengewoon gevaar meebrengen of bijzondere slijtage van kleeding of schoeisel. In de pldats daarvan wen scben zij gesteld te zien, dat aan de arbeiders, wier werkzaamheden steeds veel slijtage meebrengen, en aan de arbeiders, dien af en toe der gelijke werkzaamheden worden opge dragen d.e daarvoor noodige kleeding kosteloos door de gemeente zal wor den verstrekt. (Het woord „daarvoor" veroorzaakt hier onduidelijkheid en kan blijkbaar geheel worden gemist. Red. H.'s D.) Dit zijn de algemeen© grieven. Bij zondere bezwaren zijn: dat het werk .op de algemeene begraafplaats (meest graafwerk) te laag wordt be taald, dat fitters der waterleiding op ie Zondagen, waarop zij thuis moe ten blijven, slechts vier uur van de 12 vergoed krijgen; dat de z.g. Hout- politie eiken avond tot 10 uren dienst moet dogn, hetgeen door beurtdlenst zou kunnen worden vermeden. Voor den wachtdienst op Zondag aan het slachthuis, verzoeken adressanten eveneens verdeeling over zooveel mo gelijk personeel en bepaling, dat de werktijd zoodanig worde verkort, dat die met. den wachtdienst- mee, niet langer worde don 60 uur en dat ook zij voor overuren zullen genieten: FEUILLETON Naar het Engels ck door CHARLES GARV1CE./ 49) En zelfs als Nora nog eens terug keerde, dan konden er nog wel jaren overheen gaan. In dien tijd was het jheel waarschijnlijk, dat Sir Jozef van gedachte zou zijn veranderd over het land, en Nora zou een groote som jgelds verliezen. Werkelijk, het was haar plicht om tegen zoo'n onheil te waken. Het eenige. wat er noodig was, was «en naam „Nora Ryall". Mevr. Ryall was een heel dwaze en domme vrousv, maar evenals de meeste dwa ze en domme menschen, bezat zij een soort van geslepenheid, Bovendien was zij lang niet van brutaliteit mis deeld en daarom was het niet meer jdan logisch, dat na een poosje de gedachte bij haar opkwam, dat zij natuurlijk in het belang van Nora fie open ruimte onder het bewuste Stuk zou kunnen invullen. Iemand,, dio verstandiger was, 'kou voor uren boven 10 per dag 25 pro cent roeeir, nachtdienst 50 en Zonda gen 100 procent. Wat voor <le ovengenoemde fitters geldt is ook toepasselijk op personeel van de Lichtfabrieken, die des Zon dags thuis béschikbaar moeten blij ven. Indeeling bij het twee- of drie- ploegen-stelsel is nooit ten pleziere van de arbeiders. Voor enkelen, die dat aan de Lichtfabrieken nog niet genieten, vragen adressanten even eens do 60-urige werkweek. Eindelijk gaan adressanten d© tien loonklassen. na, betreurende dat ook ihiun advies daarover niet gevraagd is en verklaren nogmaals, in het ge heel niet te zijn voor verdeeling in groepen. Het komt hun overigens voor, dat bij de classificatie door B. en W. wellicht over 't hoofd is gezien, dat groepen van arbeiders met ver schillende benamingen toch alle met elkaar overeenkomen den arbeid ver richten. Hiervan geven adressanten dan verschillende staaltjes. Wij ontleenen daaraan, dat zich onder de fitters, waaronder er zijn met 28 Jaar praktijk, geen eerste fit ters worden aangetroffen, terwijl een werkman, die den cursus van den heer Blokhuis heeft gevolgd en de hoogste punten behaalde, wordt aan gesteld als fltterhelpe.r. Voorts wordt verzocht, dat enkelen die zijn uitgesloten van de gunstige bepaling omtrent de terugwerkende kracht van het voorstel tot 1 Januari 1910, ook daarvan zullen mogen genieten en ten slotte wijzen zij er op, dat het gros van de gemeen te werklii eden reeds vele dienstjaren heeft, zoodat wordt het ontwerp van B. en W. aangenomen, de z.g. niet vaklieden voor een groot deel boven de 13 gul den zal komen te verdienen en een groot deel van de vaklieden boven de 15 gulden. Het door adressanten gewenschte toonstelsel zou dus niet veel meer kosten, dan het ontwerp van B. en W. Met eerstgenoemd loonstelsel zou, zoo verzekeren adressanten, geen en kele gemeente-arbeider ontevreden zijn. Zij blijven derhalve op inwilliging daarvan aandringen mocht, om .redenen aan adressanten niet be kend, daaraan door den Raad niet kunnen worden voldaan, dan wen scben zij, dat het ontwerp van B. en W. pas zal worden goedgekeurd, na de door adressanten voorgestelde wij zigingen. Buitenlandsch Overzicht DE PAUSELIJKE NUNTIUS HEEFT EEN BEZOEK GEBRACHT AAN DEN MINISTER VAN BUITEN- LANDSCHE ZAKEN. Deze deelde den vertegenwoordiger van den Paus mee, dat de journalis ten, die hem interviewden, voor het meerendeel zijn meeningen juist weer gaven. De Nuntius meende, dat eeni ge der verklaringen van Minister Ca- naleas te radicaal waren, andere vond hij echter verstandig en rede lijk. SOMMIGE ENGELSCHE EN RUSSI SCHE BLADEN TQQNEN ZICH VERSTOORD over ©en poging, door den Duit- hebben ingezien met hoe groot ge vaar deze misdaad gepaard ging en zou zijn teruggeschrikt voor het idéé van een valsche handteokening te zet ten. Maar Mevr. Ryall drong zich zelf op tegenover de enkele scrupules die bij haar opkwamen, dat liet in Nora's voordeel zou zijn, als zij het deed dat Nora als zij terugkwam haar bijval zou betuigen met deze daad van Mevr. Ryall en 'de handtee- kenïng als haar eigen zou erkennen. De kwestie betrof alleen Nora Mr. Ryall. had er niets mee te maken niemand anders had er zich trouwens mee te bemoeien. Zij voelde zich wei nig op haar gemak bij het vooruit zicht van tegenover Sir Jozef te ko men te slaan en hera te moeten beken nen, dat zij niet alleen de honderd pond had verteerd, maar ook geknab beld had aan het grootere bedrag. Een paar dagen tobde zij hierover, en langzamerhand werd de verleiding g rooier om den knoop maar door te hakken en de handteekening na te maken. Maar zij gaf er niet dadelijk aan toewant zij was nog juist leep genoeg om te begrijpen, dat haar echtgenoot zou kunnen weigeren ge loof te slaan aan haar verhaal, dat zij Nora ontmoet had en deze haar handteekening had gezet. Dit ver haaltje zou nog niet dadelijk ópge- discht behoeven te worden. maar het zou noodzakelijk zijn op het öQgenblik dat Sir Jozef het stuk land in bezit wilde nemen,. Er was nog een andere moeilijkheid hij het namaken van Nora's handteekening; zij had deze nog nooit gezien. Deze moeilijkheid bracht haar wat verlichting, een uit stel zij zou niet behoeven fe decider ren vóór zij thuis kwam en Nora's handteekening ergens gevonden had. Deze lastige kwestie zat haar zoo dwars, dat zij niet meer kon genieten en plotseling besloot haar bezoek af te breken en naar huis terug te kee- ren. Zij had getelegrafeerd om te ver tellen, dat zij kwam, maar het tele gram was uitgesteld door de jonge dame aan het telegraafkantoor, die juist jarig was, en daardoor natuur lijk té veel aan haar hoofd had om te letten op zoo'n kleinigheid! .als een telegram, waarin men vraagt om een rijtuig, wat, volgens haar idéé even gemakkelijk besteld kon worden aan het stationskoffiehuis. Mevr. Ryall moest daarom wachten totdal het rij tuig kwam; cu zij kwam aan het Huis zonder dat iemand iets wist van haar komst. Zij was niet in een best humeur, eu 'dat werd niet beter, toen Martha in de deuropening yerscheen in plaats van Mr. Ryall. Mijn meester is ziek, mevrouw. Izei Martha met een blik naar de bi bliotheek. —Zoo antwoordde Mevr. Ryall toch zeker piet erg. Och, pch, wat ben 'ik vermoeid. Ik zou wel kunnen, neer vallen. Breng mij een flesch soda water op mijn kamer. Toen ging zij de hal door, maakte de deur der bibliotheek open en keek naar binnen. Ryall zat ïn den lagen leuningstoel met zijn armen over el kaar zijn kin was op de borst gezon ken, en hij scheen te dutten. Reginald zei Mevr. Ryall. Hij bewoog even en omdat zij dacht 'dat hij sliep, deed zij de deur voor- zichtig toe en ging naar boven, waar de whisky en soda haar wachtten. Terwijl zli zich verkleedde, maakte zij het verhaaltje klaar van haar ont moeting met Nora in Londen en zij ging naar heneden, vastbesloten om het tegenover haar echtgenoot te ge- bruikon als dat noodig mocht zijn. Zij ging de kamer binnen, maar hij scheen nog ta slapen en zij ging naar hem toe en schudde hem bij deu schouder heen en weer. Kom, word toch wakker l zei zé ongeduldig. Ik ben zooeven van Lon den teruggekomenên dit Is niet do vriendelijkste manier om je vrouw te verwelkomen, zou ik denken. Hij hief zijn hoofd op, keek haar met suffe oogen strak aanen zelfs zij merkte de verandering In hem op. Hij had er ziek en vermagerd uit gezien voordat zij heenging, maar oU was hij blijkbaar ernstig ziek. Er was eon .eigeiLaardteeaftobde" king op zijn gelaathij had wallen onder zijn oogen en zijn wangen wa ren hol. Hij scheen het heel moeilijk te vinden Sm te spreken maar einde lijk zei hij, bijna onhoorbaar Ben je teruggekomen, Amalia T- Ja, zei ze, en ik heb een heerlijken tijd gehad, precies als vroeger. Je ziet er niet goed uit, Reginald. Wat scheelt je Hij keek haar met ingespannen aandacht aan, als deed hij zijn best de beteekenis van haar woorden te begrijpen zijn lippen openden zich en éen hand ging achter en vooruit op een mapier, die op Mevr. Ryall's zenuwen werkte. Ik moet zeggen, 'dat Je er netjes uitziet, Reginald, zei ze gemelijk. Je hebt zéker te veel whisky gedronken, tem nu ben je ziek en mag lk je ver plegen. Ik heb eên hekel aan ver plegen. Hij keek haar nog steeds iuel die strakke ultdry^king aan en zijn geest scheen haar bedoeling gevolgd te hebben. Plotseling zei nij - Nora! HOOFDSTUK XX.- DeVerlei ding van Mevr.; R y. a 11, Toen Ryall dat woord „Nora" iiil- fprak, ging Eijn yrouw een stap ach-. teruit, werd doodsbleek en ging heur haar voor den spiegel in orde maken, O, ik stond juist op het punt je van haar te vertellen, zei ze met liet air van iemand, die een prettige ver rassing gaat meedeelen. Je zult blij zijn het nieuws te hooren, Reginald. Ik vond Nora in Londenliep om zoo te zeggen tegen haar aan. Arme, lievo Nora Jammer, dat zij zoo'n heftig temperament heeft. Ik maakte weer vrede met haar, maar kou haar niet bewegen met mij' naar huis te komen. Zij heeft een goede betrekking gekre gen als gezelschapsjuffrouw bij een dame, die buitenslands gaat. Zij zouden den volgendon dag vertrekken een heel goede betrekking van borw 'derd pond per jaar en alles vrij. Ik heb ook tegen haar gezegd, dat wij niet konden verwachten, dat zij zoo'n mooie kans zou laten voorbijgaan om hier bij ons terug Ie keeren. Zij zag er heel goed uit eu verzocht mij de groeten aan jou over te brengen. Zij zweeg en keerde zich snel om. De gebogen gestalte in den steel zat haar nu met een onheilspellend licht in d© eerst zoo uitdrukkingsloozö oogen aan te tijken. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5