schip niet regeeren, doordat öe halé van het xeil brak en de zeiltallen In elkaar lienen. Het schip, dat thans 5 1/2 voet diep gang heeft, zit op ongeveer evenveel water. De vrouw en kindoren zijn op verzoek naar Urk gebracht, terwijl de schipper met eenlge Urkers aan boord blijven, om, wanneer de wind (thans Z.-W.) loopt in het N.-W, zoo moge lijk het vaartuig vlot te maken. Het schip is verzekerd, evenals de lading. Het eerste, bij de Onderl. Hee- renveonscho Verzeker.-Mpij. Des morgens te 4 uur Is het schip verlaten door allen, 'daar het voor en achter vol water liep en zonk. ONGBLUK TE OLDENZAAL. Te Oldeuzanl waren eenige werklie den bezig nuu de bekapping van de Eleuw te bouwen machinekamer op et fabrieksterrein van de firma H. V. Geldernian en Zonen, aldaar. Bij het stellen der zware ijzeren 'dakspanten moet door een of andere oorzaak een der spanten gekanteld sijn en met donderend geraas naar be neden zijn gestorttwee andore spun- ten, die reeds gesteld waren, bene vens de werklieden, daarmede werk zaam. in zijn vaart medenemende. Een der timmerlieden, B. Chrlsten- Susz, wonende te Oldenzaal, werd oor den voet van het spant gegrepen •n tegen den muur gedrukttwee an dere werklieden vielen naar beneden «n kwamen terecht op ijzeren balken. Direct werd met hel reddingswerk begonnen om de menschen uit de chaos van ijzeren balken to voor schijn to halen. Verschrikkelijk wa ren de jammertonen van de origeluk- kigen. Drie werklieden moesten gedragen worden, daar zij zoo gewond waren, dat zij in het geheel niet bij machte waren om te loopen. Geneeskundige hulp was spoedig op de plaats des onheils. Bij Christenhusz, die inwendig zwaar gekneusd was, mocht geen dokiers hulp meer baten, want tegen zes uur moest de dood van den onge lukkige geconstateerd worden. De bei de anderen weiden direct naar het gemeentelijke ziekenhuis vervoerd. Hoewel hunno verwondingen zich ©ogenschijnlijk gevaarlijk laten aan zien, is hun toestand niet hopeloos. Christenhusz, een oppassend werk man, laat een vrouw met zee kinde ren achter. Zijn lijk werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Geheel Oldenzaal is onder den in druk van het vreeselijke ongeluk. Do justitie te Almelo heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van het ougeiuk. De burgemeester van Ol denzaal, vermoedende, dal 't ongeval aan verregaande roekeloosheid te wij ten is, heeft op eenige voorwerpen be- jlag laten leggen en de justitie te Al melo telegrafisch van 't voorgevalle ne in kennis gesteld. Er wordt ver moed, dat de spanten zijn omgesla gen, doordat een ijzeren balk met touwen, aan die spanten verbonden, werd omhoog getrokken, terwijl die spanten zelve niet eens behoorlijk wa ren vastgemaakt. AANGEHOUDEN. Uit Borkulo zijn gevankelijk te Zutfen binnengebracht de gebroeders H., kooplieden, verdacht van diefstal van geldswaardige papieren van den landbouwer B. aldaar. Een gedeelte der stukken is vermoedelijk door een van hen te utfen onder een valschen naam te geide gemaakt De 70-jarige landbouwer bewaarde 2ijn effecten op een verborgen plaats onder den vloer, zoodat alleen zij die veel bij hem aan huis kwamen, daar van op de hoogte konden zijn. Een maand of vijf geleden miste hij daar van eenige stukken ter gezamenlijke waarde van 3000. Op 400 daarvan is beslag gelegd. EEN UITBREKER. Uit het huis van bewaring te Am sterdam is ontvlucht de inbreker P. Verba go, die wegens inbraak bij den antiquair Cohen te Amsterdam veroordeeld was tot 5 jaTen gevange nisstraf. Hij was van zijn vonnis in cassatie gegaan en eerlang zou de behande ling oer zaak voor den Hoogen Raad komen. De man moet op de een of andere wijze zich toegang verschaft hebben tot het waschhok, is op het dak van het gebouw geklommen en moet toen een zeer hoogen sprong gewaagd hebben, waardoor hij aan de zijde van de SingeJgracht buiten het gebouw kwam. Doordat het eindvonnis nog niet was uitgesproken, droeg hij zijn ei gen kleeren nog. zoodat hij op de straat de aandacht niet trok. Er is nog geen enkel spoor van den vluchteling gevonden. IN DEN TREIN OVERLEDEN. Bij aankomst van een der treinen Zaterdagavond aan het Centraal-Sta- tion te Amsterdam, bleek een reiziger te zijn overleden. Nadat door een ge neesheer de dood was geconstateerd, is het lijk naar het lijkenhuis op de oude Oosterbegraafplaats overge bracht. De overledene was een 3«-klasse- passagier en bewoner uit de Oosten- burgermiddenstraat. Te Apeldoorn was hij in den trein gestapt, die te 6 50 aan het Centraal-statlon te Am sterdam moet aankomen. Even voor bij Bussura had hij zich onwel ge voeld zijn medepassagiers hadden toen aan de noodrem getrokken. De man was evenwel reeds stervende. Vermoedelijk heeft een hartverlam ming een einde aan zijn leven ge maakt. EEN CONFLICT IN EEN GEMEENTEBESTUUR. De uitsJuiting te Elnschedé is oor zaak geweest van een ernstig conflict in het college van B. en W. van Goor. Bij afwezigheid van den burgemees ter werd gedurende een 4-tal weken door de wethouders vergunning ver leend aan ongeorganiseerde uitgesto tenen tot het houden van collecten in de gemeente Goor. Bil de politieveror dening is het gëVön 'of weigeTeïf f&n vergunning voor collecten aan B. en W. opgedragen. Thans, bij den terug keer van den burgemeester in de ge meente. is door hem het houden van een collecte verboden, niettegenstaan de do meerderheid van het ooilege voor het verleenon der vergunning is. Door don wachtmeester der maré chaussee is den collectanten het inxo- melen belet, hoewel zij niet eens col lecteerden, maar steunbonnetjes ver kochten. Naar aanleiding van hot onwettig optreden zoowel van den burgemees ter als van den wachtmeester ia door een der wethouders een aanklacht in gediend bij den minister van justitie. Wij vernemen verder, dat door den wachtmeester tegen een of eenige der collectanten proces-verbaal is opge maakt. Veel gevolg zal dat proces verbaal wel niet hebben. Bovendien heeft een der wethouders op zich ge nomen, Indien de collectanten veroor deeld werden tot een boete iets wat lntU8schen onmogelijk ia die geheel te betalen. In de eerstkomende raads zitting zal de burgemeester over zijn onbehoorlijk optreden worden ge ïnterpelleerde (Het Volk.) Gemengd Nieuws NIEUWE WATERWERKEN VOOR LONDEN. Ten behoeve van de Londensche waterleidingen worden door de Me tropolitan Water Board nieuwe wa terwerken gebouwd. De werken vor men, op drie uitzonderingen na in de provincie, het grootste kunstmatige meer in geheel Engeland. Zij beslaan een oppervlakte van 165 II.A. en zul len 12 milliard liter water kunnen be vatten, voldoende voor de behoeften van 1,600,000 personen. De bouwkos ten bedratren 6.600.000 p. sterling. Gedurende twee jaren hebben 1200 arbeiders aan de werken gearbeid. EEN ONDERSCHEIDING. Onze landgenoot dr. Van Voorn- veld, practiseerend arts te Davos, Is door den Keizer van Oostenrijk onder scheiden met den titel „Kaiserlicher Rat". EEN AVONTUURLIJKE VERVOL GING. De New-Yorksche correspondent van de Daily Chronicle seint een ver haal, dat stof voor oen detective-ro man oplevert Drie speurder» waren een misdadiger op het spoor, die urt de gevangenis was ontvlucht. Hij be vond zich, te New-York, in een huis van twaalf verdiepingen. Op de acht ste verdieping klom de vluchteling, die zich achtervolgd zag, uit het raam om zich langs de brandladder te redden. Juist was hij op de lad der, toen een der speurders aan het raam verscheen. Ziende dat er geen ontkomen aan was, wijde de vluchte ling zich op straat werpen, schoon de grond 25 NL diep onder hem lag. Juist bijtijds greep de speurder hem bij den pols, Er ontstond nu een worsteling, die ook voor den speur der gevaarlijk was, want de gevange ne trachtte zijn vervolger mee om laag te trekken. De twee andere speurders hadden geen ruimte om te helpen. Snel begaven zij zich naar een verdieping lager, klommen daar uit het raam, de brandladder op en zoo drongen zij den spartelenden ge vangene het raam op de achtste ver dieping binnen. EEN MENSCHENOFFER. In de maand Augustus van het jaar 1910 is te Gador, in de provincie Gra nada, een knaap geofferd. Bleek niet uit het geheele bericht, dat hier van een werkelijk plaats gehad hebbend feit sprake is, dan zouden wij het beschouwen als een misplaatste blad vulling in dezen komkommertijd en het niet vermeld hebben. Nu echter moge het hier een plaats vinden als een staaltje van nog heerechend bij geloof in de beschaafde twintigste eeuw. Het door de autoriteiten ingesteld onderzoek heeft het volgende aan het licht gebracht: In een ravijn nabij het genoemde plaatsje is het haast onherkenbaar gemaakte lijk gevonden van een knaap van zeven jaar. Gebleken is, dat een daar wonend kwakzalver een hem over een borst lijden consu lieerenden boer verze kerd heeft dat slechts warm bloed van een geheel gezonden knaap hem genezen kon. Voor 750 peseta's beloofde de kwak zalver voor het geneesmiddel te zul len zorgen. Met behulp v«m een buurvrouw en haar beide zonen werd het zoontje van den herbergier bij het baden op gevangen, naar een afgelegen boer derij meegevoerd en onthalsd. De boer volgde het voorschrift let terlijk op. Daarna werden de sporen van de gruwelijke misdaad zoo goed mogelijk uitgewischt en het mishan delde lijk in het ravijn geworpen. De belde mannen, die hun hulp verleend hebben, zijn door de gendar men», gevangen genomen. De hoofd schuldige, de kwakzalver, schijnt reeds vóór de ontdekking de vlucht genomen to hebben. DE ZAAP-CRIPPEN. De officieels expert dr. Pepper en een politicdokter hebben opnieuw beenderen onderzocht, welke in den kelder van het door Crippen te Lon den bewoonde huis werden gevonden. Het onderzoek, dat 5 uur duurde, ■ou tot resultaat gehad hebben, dat bet de beenderen zijn van een vrouw, die een operatie heeft ondergaan» 'CHOLEHS IN RÜSLANÖa AXhgaande de cholera in RdaTöid vefneemt de Lokal Anzeigor uit Lem- herg, dat Id Zuid-Roeland de dekte wijder verbreid la dan In 1909. Van Rostof, waar ven t jaar het eerste cholerageval ach hoeft voorgedaan, verspreidt zich de kwaal naar alle lijdon. Uit Odessa en Klëf luiden ambtelijke berichten zoor ongunstig. Overal Wocrdt er over groot gebrek &&n dokters geklaagd. Naar het heet, woedt de cholera hevig in Doebno en ia zij ook uitgebroken te Satanof aan de Russiach-Oostenrijksche grens» Volgens officieel bericht zijn ar van den zomer tot 31 Juli in Rusland 57,720 personen door de ziekte aan getast en £5.554 overleden. Het zwaarst worden de streken geteis terd aan de Don, ln Jekaterinosl&f, Cher bon en Koeban. In do westelijke gouvernementen hoerscht de ziekte minder, en aan de Duitache en de Ooetenrijksche grens zijn nog slechts enkele gevallen voorgekomen. STAKING OP DE FRANSCHB SPOORWEGEN. In oen te Montauban gehouden ver gadering van de arbeiders aan de Zukterapoorwegen, waar Renandel, gedelegeerde uit Parijs, het woord voerde, is een motie ten gunste van de algeineene staking aangenomen, an tevens besloten om, zoodra het sein daartoe wordt gegeven, den ar beid neer te leggen. Mocht er een spoorwegstaking ont staan, dan is het niet onwaarschijn lijk, dat daarbij ook een nieuw soort sabotage wordt toegepust. Uit Nimes wordt nl. aan de Temps bericht, dat de secretaris-generaal van de natio nale vereen iging van spoorwegar beiders in een rede, gehouden op Arbeiderabeurs aldaar, den raad heeft gegeven, niet onmiddellijk op te komen ua ontvangst van een mcbili- satiebevel, maar eerst drie of vier dagen later. Daardoor zou de spoor wegdienst in de war worden ge stuurd en toch zouden de wcgblijven- den niet wegens desertie gestraft kun nen worden. Achthonderd reparatiearbeiders van het Fraosche noordernet, werk zaam te Terguier, hebben Donderdag liet werk gestaakt als protest tegen een straf, een hunner kameraden op gelegd. De stakers hebben een optocht ge houden door de straten van Ter guier en kwamen daarbij eenige ma len in lichte botsing met de politie. Sport eo Wedstrijden WATERPOLO. De Ned. Polo-comiuissie te Amster dam heeft vergaderd. De Ned. Polo-commissie heeft te Amsterdam vergaderd. Het Neder- landsche zevental, dat op 21 dezer te Antwerpen tegen België zal uitkomen, werd als volgt samengesteld doel A. Schravezande (R. Z. C.), achter J. G. Cortlever (IJ.) en B. Struya (IJ.): midden R. Remmelts (H. V. G. B.) (aanvoerder)voorB. Beninga (Maas)L. Beninga (Maas) en P. Ooms (D. J. K.). Invallers zijn A. v. Ua&sels (R. Z. C.) en J. M. Cortlever (U.). Het zevental vertrekt Zaterdag avond uit Amsterdam naar Antwer pen. HET HOOGTE-RECORD OP 2025 M. Drexel hoeft te Lanark, in Schot land. het hoogte-record gebroken. Om 7 uur 's avonds, in oen oogen blik van kalmte (bet had den heelen dag hard gewaaid) eteeg de Ameri kaan Drexel Donderdag op. Een half uur lang zag de menigte den hoog vlieger klimmen en klimmen toen op een hoogte van 1800 meter verdween hii in de wolken, en men zag hem twee uur lang niet meer. Eindelijk kwam er bericht, dat hij 25 K.M. ver weg gedaald was. Hij was in de wol ken do aarde bijster geworden en al zijn benzine was op. Naar Reuter heeft geseind., had hij een hoogte van 2025 M. bereikt, dat ls hooger dan nog iemaivd met een vlieg tuig gestegen is. De Engelsche bladen bevatten bij zonderheden over de hoogvliegerij van Drexel, den zoon van den vele millioenen bezittenden Amerikaan- schen bankier Drexel, vennoot van Pierpont Morgan. Drexel vertelt, dat hij een uur moest klimmen om 2010 M. te bereiken. Voor de volgende 15 M. had hij zea minuten noodig. Toen merkte hij, dat zijn smeerolie opraakte. Hij besloot daarom 1e dalen. Na een uur gedaald to hebben, gedurende welken tijd hij steeds in de wolken was zag hij het Cobbinshaw-meer, op 25 K.M. af- stands van Lanark, onder zich. Hij daalde daar in de buurt op'een stuk heL Een boer gaf hem wat warms te drinken en dat deed hem goed, want het was boven fel koud geweest» Ook had hij last gehad van het ijle van de lucht. Zijn motor ook. De carburatie was in de hoogte niet goed geweest- Op sommige oogenblikken was hij met zoo groote snelheid gedaald, dat hij het gevoel had alsof hij op lijn hoofd stond. c VLIEGIIUMOR. Bij do opening van do Jaoht Ont vangt de Figaro van „de vakvereeni- ging der vogels" het volgende tele gram: „Wij sluiten ons wanhopig aan bij het welsprekende protest te gen het laaghartige plan om vlieg tuigen met geweerschoten Deer t halen." OORLOGSBALLONS AAN DE NB- DERLANDSCHE GRENS. Het nleuvrsageBtecl&p Preea-Teto- graph te Berlijn verspreidt het vol gende bericht: De Rijnsche Luchtvaartvereenlging heeft een haven voar luchtschepen gëJSTÜWtf te tsrèriötn b!j Krefel»! Het ia eon looda van 150 M. lengte met tweo ingangen; een gasfabriek Is er bij. De loods is voornamelijk bestemd voor nieuwe ballons, die de heer Zorn gaat maken. Grafrath werd go- kozen om strategische redenen, om dat het nl. dioht bij de Nederlandsche grens ligt. Die keuze is gedaan op verzoek van het ministerie van oor log, dat zich verbonden heeft de w- eeniging jaarlijks eeu groot subsidie to betalen. DE „DAILY MAIL"-PRIJS. Louis Paulhan, de held van de vlucht van Londen naar Manchester, is te elfder ure op het tapijt versche nen al» de groote concurrent van Graham White in den wedstrijd om den „Daily-MaiT'-priJa van 1000 pd. st. voor een overlond-vluchL Door eenige goedgeslaagde vluchten op LI. Donderdag te Buc, bij Versail les, la Paulhan aan het hoofd der mededingers gekomen. Men hoorde niets van Paulhan se ders de groote vliegweek te Boeda pest, ln het begin van Juni Men ge looft, dat hij voldoende zeker was van den prijs en dat hij kalm kon aan zien wat anders avi&teurs uitvoerden. Gedurende de laatste dagen hebben verschillende deelnemers aan de vlucht in Oost-Frankrijk Paulhon s record gevaarlijk genaderd. Dit drong hem tot een andere, veel hete ro prestatie, waardoor hij nu zeker ia van den prijs. Hij vloog van Buc naar Chartrea en terug en voegde daardoor 321 KM. bij zijn record, waardoor zijn totale afstand 851 KM. geworden is. Graham White, die nog steeds te Blackpool vliegt, probeerde Donder dagmorgen zich aan het hoofd te plaatsen van de deelnemers aan den wedstrijd om den „Daily Mail-prijs. Hij steeg op om 6.30, met het plan, te New Brighton te ontbijten. Na on geveer 3 KM. gevlogen te hebben over de heuvels, moest hij landen te SL Anuee, omdat zijn machine defect raakte. Mecaniciens uit het vliegperk te Blackpool snelden te hulp en her stelden het gebrek. Te New Brighton aangekomen, e treek Graham White neer op de kust, waar eenige andere herstellin gen moesten worden uitgevoerd. No- dat alles ln orde was gemaakt vloog hij terug naar Blackpool. Gedurende zijn tocht passeerde hij twee pasagiersoooten op weg naar 't eiland Man en Llandudno en de op varenden juichten hem hartelijk toe. Uit de Arbeiderswereid DE STRIJD TE ENSCHEDT. Het comité uit de Fabrikantenver- eeniging deelt mede, dat. wanneer do werklieden van de firma N. I. Menko, fabriek Hoornweg, Dinsdag 16 dezer, des morgens om i uur regelmatig het werk hebben hervat, de andere tex tielfabrieken te Enschedé dienzelfden morgen te 9 uur weder zullen worden aangezet. Pers-Overzicht DE STAKING EN UITSLUITING TE ENSCHEDé. Wat te verwachten was is geschied, schrijft het Hbl.: Zoodra de strijd te Enschedé over het doode punt heen zou zijn, waar op zij gekomen was door de weige ring dor arbeider» om de werkgevers- vereeniging inlichtingen te verschaf fen, zoodra de strijd dus alleen over de grieven der werklieden van de firma Menkozou loopen, moeet het einde spoedig komen. De grieven van de werklieden hij de finna Menko waren van betrekke lijk weinig beteekeins. Zeker was de juistheid van die grieven zeer moei lijk te beoordeelen. Bij de firma Men ko en ook op andere weverijen schijnt aan de bazen de beslissing omtrent de verdeeling van het werk te wor den overgelaten, terwijl van die ver deeling voor de werklieden zeer veel ook geldelijk afhangt. Dan be staat de mogelijkheid dat de bazen op een willekeurige en onbillijke wij ze van hun macht gebruik maken. Doch haast zeker is het, dat ook bij eerlijke pogingen om rechtvaardig te zijn, velen steeds zuilen meenen toch te kort te zijn gedaan en achter te zijn gesteld. i Over die grieven kan het groote publiek dus niet oordeel en. Wèl over do wijze waarop de grieven onder zocht zijn: uitsluitend door een oom missie van werkgevers. Nu kan men met ons meenen, dat zulk een com missie bij het onderzoek zoo eerlijk en onpartijdig mogelijk tracht te zijn en toch gelooven dat z'j minder spoe dig willekeur bij de bazen zuilen op merken en erkennen, dan het hun waarschijnlijk bekende ongegronde wantrouwen bij de werklieden. En wij gelooven geen stoute stelling te verkondigen, wanneer wij zeggen, dot de uitspraak van de werkgevers- cornmis9ie onmogelijk aan de werk lieden van de firma Menko de over tuiging kan hebben gegeven: ouzo zaak is onderzocht, wij moeten cms bij die uitspraak neerleggen en ons wantrouwen Jegens de bazen over winnen. Hoe verblijdend en bevredigend bet daarom ook moge zijn, dat de sta king te Enschedé geëindigd ia, wij ge- loovon niet dat de wijze waarop het einde verkregen is, navolgenswaar dig ia, wanneer men beoogt den duur zamen vrede en de goede verstand houding ln het bedrijf te verzekeren. Een krachtine werkgeversorganisatie ls elk' Bedrijf gewenscht; wanneer daartegenover echter zooals in Twente het geval is niet een krach tige werknemersorganisatie bestaat en de beslissing van eiken strijd dus moet zijn de beslissing van liet be stuur der machtigste organisatie, steunende op haar macht, ontbreekt elke zekereid en waarschijnlijkheid dat die beslissing, al mocht zij geheel juist en volkomen rechtvaardig zijn, ook als zoodanig door de groote mas sa van werklieden erkend worde. De Twentschc werkgevers hebben gedurende dezen strijd niet de open bare meaning aan hunne zijde ge had. Die openbare meening is niet veel waard, zullen, niet ge hooi ten onrechte, de Twentsche werkgevers zeggen: de rnken, die beoordeeld moeten warden, kan het groote pu bliek niet booordeelen. Maar deze ééne zaak kon het groote publiek wèl beoomdieeien: de werkgevers hebben het bestuur van hun organisutie als uitsluitend bevoogd om te oordoelen en te beslissen beschouwd. Daarin heeft het groote publiek onvoldoenden waarborg gevonden, dat ook werk© lijk de grieven der werklieden goed begrepen en ernstig genoeg opgevat zouden worden. En daarin moeten wij het publiek wel gelijk geven. Wij begrijpen zeer goed, dat de be vrediging van tal van eischen van werknemers afhangt van de financi eel© resultaten van het bedrijf, dat daarin het recht van de sterkste wel 6teeds zal moeten beslissen en dut de leiders van het bedrijf de beslissing over deze zaken moeilijk uit handen kunnen geven. Maar ook met dergelij ke zaken moet de overtuiging ge schonken worden, dat zij ernstig en met goed begrip van de wenschen der werknemers overwogen zijn. Een uitspraak: wij hebben onderzocht en wij beslissen aldus, geeft die overtui ging niet In gevallenats bij de firma Menko, bij grieven, welker oplossing voor de werklieden van veel grooter belang schijnt dan voor de werkne- s, is hetzelfde in veel grooter ma te het gevai. Het doet ons daarom leed, dat de werkgevers in Enschedé niet beter begrepen hebben, dat het niet slechts gewenscht is een beslissing te geven, die naar hunne overtuiging een rechtvaardige is, maar dat het haast evenzeer noodzakelijk is, een poging te doen om te bewerkstelligen dat de werknemers die rechtvaardigheid er kennen. DE KUSTVERDEDIGING. De Regeering heeft het Nederland- sche volk verrast met een aanvrage van 40 millioen voor de kustverdedi ging, zegt Do Vaderlander. Verrast ia hier het rechte woord, want men had zulks moeilijk kunnen denken op dit tijdstip, nu de tekorten ons van alle kanten zoo erg aangrijnzen. Het kan toch niet de bedoeling zijn, de geklou, die men uit de ver hooging van het tarief hoopt te ver krijgen, en die voor de sociale her vormingen fceeten gereserveerd te blijven, reeds vooraf voor de defensie uitgaven te disconteeren? Er is in dit opzicht alle reden van ongerustheid, nu niemand minder dan de heer No- lens het noodig heeft gevonden, In zijn blad. er ernstig aan te herinne ren, dat de tariefgelden, om ze zoo maar eens te noemen, hun bestem ming hebben, waaraan niet getornd mag worden. Zou het denzelfden weg opgaan, die het onder het ministerie- Kuypar ging, toen de natie niet-be- loofde snelvuurkanonnen kreeg, maar het heilig beloofde ouderdomspensi oen achterwege bleef? Hoe dit alles zij, het ontwerp wekt andere en groote bedenkingen bij ons op. Voorop zij gesteld, dat, als men ons werkelijk bewijzen kan, dat de onafhankelijkheid des vaderlands ge vaar zou loopen als niet onmiddellijk veertig millioen voor de kustverdedi ging beschikbaar werd gesteld, wij ons niet a priori onwillig verklaren dit zware offer te brengen. De Memo rie van Toelichting van het wetsont werp geeft echter die zekerheid aller minst. Daar zit in de Memorie iets, dat niet klopt, zegt het blad. Als inderdaad op 24 September 1904 overtuigend is gebleken, dat onze kust onverwijld versterking behoefde, dan kan men niet begrijpen, hoe vier achtereenvolgende Ministers zich van deze zaak niets hebben aangetrok ken. Nederland kon dus dat wist men aan het Departement sinds 1904, ieder oogenblik zijn onafhankelijk heid verliezen, en noch Minister Ei- lis, noch Minister Cohen Stuart, noch Min. Wentholt, riepen de Staten-Gene raai te hulp om gezamenlijk dat ge vaar af te wenden. Zes jaren lang leefde men genoeglijk vrij en blij; zal men het ons euvel duiden, als wij es gaarne nog zes aan toevoegen en meer, waar het gegeven argument om die millioenen te besteden, zoo weinig steek houdt? Maar er is meer. Men behoeft de M. v. T. slechts nauwkeurig te lezen en te letten op uitdrukkingen als „ie der der strijdende partijen", om te zien, dat iemand aan het woord is, die enkel spreekt met het oog op een mogelijk conflict tusschen Engeland en Duitschland, die niet aan den in druk ontkomt, dat hetgeen hij neer schreef, hem door een van die beido Mogendheden of beiden is gedicteerd. Wij voor ons vragen ons dan ook, al zijn wij leeken op militair en diplo matiek terrein, met schrik af, of de Noordzee-entente ons verplichtingen oplegt, waarvan wij niet weten. Dat is bet cardinale punt. dat hii de be- 1 handeling van dit wetsontwerp aller eerst dient te worden opgehelderd. Wij wllleu geen verbonden op mili tair gebied, noch met groote, noch met kleine natiën, dat kan niet an ders leiden dan tot grootdoenerij, die onze draagkracht verre zou te boven gaan. Wij willen ons zei ven zijn, an onze onafhankelijkheid gewaarborgd zien door do levende strijdkrachten in de eerste plaats, door de weerba re natie en door een verstandige bui- tenlandsche politiek, die alle partij trekt van de zoo uitermate gunstige positie waarin wij, kleine Staat, ten opzichte van onze onafhankelijkheid verkeeren. En wij moeten ons daar van niet af laten brengen door den boeman, die den naam draagt van Duitsch Engelsch conflict. Wij geloo ven niet hard aan dien boeman. En het zeggen, dat oen oorlog tusschen die heide volken niet zal kunnen uit blijven, om den strijd, dien ze voeren op industrieel gebied, mist o.i. allen redelijken grond. Men voert in onzen tijd geen oorlog meer of het geding moet zijn proceskoeten waard zijn; m. a. w. do te behalen buit moet heel wat grooter zijn dan de kosten van den oorlog, en die zijn haast niet meer te berekenen. Het zinken van één eiikclo Dreadnought staat gelijk met een financieele ramp. En dan dient niet uit het oog verloren, dat een overwonnen volk misschien een tijd lang ln zijn industrie kan ge knakt worden, maar dat de eindbe slissing in den industrieelep wed» strijd buiten het oorlogsveld ligt" Land en Tuinbouw EEN ENGELSCHMAN OVER ONS LAND. In de Daily Chronicle vertelt een Engelschman, hoe het komt, dat het in Nederland land- en tuinbouw goed gaat en over 't geheel in Engeland niet, hoewel er in Nederland zoomin protectie is als in Engeland. Hij wil zijn landgenooten leeren, dat zij zelf moeten aanpakken en niet vermeerde ring van de waarde van hun grond en verhooging van de prijzen hunner producten van beschermende rechten verwachten. Hij beschrijft den tuinbouw, d» warmoezerij in het Westland, in Bos koop en Aalsmeer, en toont door cij fers aan hoo die zijn vooruitgegaan verder wat de zuivelbereiding met coöperatie gewonnen beefthoe de boeren ook voordeel trekken uit den coöperatieven verkoop van hun wa ren, enz. Wat, volgens den schrijver, de ver gelijking voor Engeland nog bescha mender maakt is. dat de kosten voor den boer of tuinder hier te lande ge middeld niet lager zijn dan in Enge land. Het lund is niet goedkooper, de arbeidsloouen zijn niet minder, de moat is even duur. En toch gaat het den Hollandschen boer en tuinder be ter dan den Engelschen. Maar zij pak ken aan onder den vrijhandel heb ben zij geleerd tegen de mededingers op te werken. Hebben niet onlangs op een tentoonstelling Hollandsche drui ven het gewonnen van Fransche I Een paar maanden geleden, zegt de schrijver, was er te Manchester een tentoonstelling van Nederlandsche landbouwproducten. Iemand uit Cheshire beklaagde zich bij een der uitstallers over die ellendige Hollan ders, die kaas op de markt brengen in den tijd, dat de prijzen oploopen, en in den tijd, dat de prijzen laag zijn, iets anders doen I Dat is het 1 zegt de schrijver. Zij voegen zich naar de omstandigheden. De eerste les, die hij zijn landbou wende landgenooten geeft issluit u aaneen, leer coöperatie van den Ne- derlandschen bo_©r en tuinder 1 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken 's-Hertogenboscb, 11 Aug. H. G. v« d. Berg Jzn., timmerman, te Herpen. Rechler-commissaris jhr. mr. Van Nispen. Arnhem, 9 Aug. F. C. van Vorsse len, muguzljiiiiiéèster te Bemmel. Rechter-commia6aris mr. P. F. J. Cre- mers. 11 Aug. II. M. Stoete. koopman te Arnhem. Rechter-commissaris mr. P. F. A. Cremers. Breda, 12 Aug. B. A. Gouverneur, bakker, te Ginneken. Rechter-commis saris jbr. uir. E. A. E. van Meeuwen. Utrecht, 10 Augustus. T. H. de Vries, handelaar in veevoeder, te Vreeland. Rechter-commissaris mr. dr. C. J. A. SchepeL Vernietigd O. Hillen, te Roermond, gewoond hebbende te Dlerick en daarna te Venlo. (SL-Crt.) Stoomvaartberichten Het st. Vondel, van Amsterdam n. Java, passeerde 13 Aug. Perim. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 13 Aug. van Perim. Het st. Prins Maurils vertrok 12 Aug. van New-York naar West-Indië. Het st. Asconia arriveerde 12 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. Het st. Prins Willem V., van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 13 Aug., des v.m. 2 uur te Havre. Het st. Nieuw-Amsterdam, v. Rot terdam naar New-York, vertrok 13 Aug., nam. 7 uur 35 min. van Boulog ne sur Mcr. Het st. Derfflinger, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 12 Aug. te Napels. Het st. Frisia, van Buenos-Ayres n Amsterdam, passeerde 13 Aug. nam Ouessant en wordt heden voormiddag te Amsterdam verwacht» Het st. Pr>nz Adalbert (Canada- Lijn) vertrok 13 Aug. van Montreal n. Rotterdam. Het st. Zijldijk (Neptune I-ijn) ver trok 13 Aug. v.m. van Baltimore via Newport News naar Rotterdam. Het at. Tabanan, van Rotterdam n. Java, vertrok 13 Aug. van Colombo. Het st. Wilis, van Rotterdam naar Java, passeerde 13 Aug. Kaap del ArmL

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6