minister van arbotd, en ten slotte M. de Kerning in verheven woorden de beteekenis dor grooto plechtigheid hadden toegelicht. Nog nooit had iBelgië aan de wereld de macht iij- nor nijverheid, de beteekenls van zijn handel, de grootheid van stjn econo- mischen bloei, too schitterend ge toond als in deze omstandigheid. En terecht mochten, voor deze indruk wekkende uiting van ons nationaal vernuft, de Oude en de Nieuwe We- Tekl aan het kleine BelgiÖ dea groet hunner bewondering en van htm eer bied brengen. Dat alles is nu een rookande puin hoop, de vrucht van joron arbeid, een geheel dat miilioenen en nog mii lioenen waarde had, le gedeeltelijk vernield. De afmetingen dezer ontzettende lamp zijn zoo groot, d.at wij, in do haast van dit schrijven, geen woor dtin vinden 'orft do gevoelens weer to geven die ons bestormen." Aan de Belgische bladen zijn do volgende bijzonderheden ontleend: Het was omstreeks 0 uur 's avonds, toen het schrikkelijk geroep zich ver spreidde: Brand! Brand! en reeds toen ging van den hoofdgevel der ten toonstelling, boven de hovingen, naai den rechtervleugel, een rasse gloed in de lucht die op verren afstand wérd gezien. Het waren hot post-, tele graaf- en telefoonbureel en dit van het uitvoerend comiteit, die in brand stonden. Onder de ontzaglijke menigte, die nog in de prachtig verlichte hovingen rondwandelde, ontstond er een pa niek, zooals niemand van de toe schouwers er eene ooit had bijge woond. Vrouwen en kinderen wer den onder de voeten vertrappeld, en men Z3g van alle kanten lieden, die als waanzinnige rondliepen en tracht ten te vluchten. Onmiddellijk wer den de reddingswerken ingericht. Dó pompiers van dienst in de ten toonstelling kwamen toegesneld maar het vuur had toen reeds, in deze licht ontvlambare gebouwen zulke uitbreiding genomen, dat zij volsla gen machteloos waren. Op korten tijd waren heel de Belgisclio afdeeling en die der eiectriciteit slechts éóne vuur zee. Daarna werd de Engelsche sectie aangetast en letterlijk in een omzien, zoo groot als zij was, vernield. Men gaf op dit ooganblik bevel Oud Brussel te ontruimen. De wind joeg naar Terkamerenbosch een dichten regen van gensters, die zelfs voort- vloog tot in de Louisalaan. Al de be schikbare troepen van het garnizoen zijn bij hoogdringendheid opgeéischt. De pompiers van ai de gemeenten der i Brusselsche omgeving en de troepen van het geheele garnizoen kwa men aangestormd in de richting dór tentoonstelling. Heel het brand- wcerinateriaal der omgeving was ter plaatse. Ton half 11 bleef ©r van den monu- mentaleii gevel au van de geheele Belgische afdeeling nog slechts cm puinhoop over. Om half elf waren al de pogingen er op gericht, om de Fransche afdee ling en de Natiënlaan te redden, doch het was alsof men de zee wild© leeg scheppen. O pliet ogenblik dat de brand ont stond bevond zich in Oud-Brussel een ontelbare menigte. De paniek, die er ontstond, is niet te beschrijven. Ooggetuigen zeggen dat de paniek ontaardde in een waar verwoed ge vecht leven 0111 dood. Mannen, als door zinneloosheid aangetast beukten tegen het volk in en baanden zich ee- nen wég met stampen on vuistslagen. Velen hunner werden verpletterd, andere vielen in bezwijming, met een woord het was een tooncel, dat met geen pen te beschrijven is. De soldaten der genie, van Ant werpen gekomen, hebben de brug doen springen, die de twee dealen dor Fransche en Engelsche ofdeelingen verbinden die boven de Solboschlaan ligt. Maar ondanks dit liep het vuur met gruote snelheid voort. Daarna breidde het zich uit over de andere afdeelingen en opvolgenlijk werden de sectiën van Denemarken, Rusland, Noorwegen, Oostenrijk, Ja- pun, China, enz. aangetast. Daarna werd de ltaliaansche af deeling aangetast en ondanks al den goeden wil van pompiers en troepen, was ook deze spoedig grootendeels de prooi van het allesvorslindend ele ment. Ten half twaalf uur schijnt de brand beperkt. In strijd met wat eerst gezegd werd, is de ltaliaansche afdeeling niet geheel, maar enkol gedeeltelijk vernield. Do 6chade is er echter onbereken- jdai. De pompiers zijn er in geslaagd 't vuur in te toornen aan don. ingang •van deze afdeeling. Wat de andere afdeelingen aangaat gelegen in het internationaal gedeel te, liet blijkt nu dat Denemarken, Rusland, Noorwegen, Oostenrijk, Ja pan. Vereenigde Staten, Turkije en Zwitserland niet geheel maar slechts ten deele verwoest zijn. Oud-Brussel bestaat niet meer, behalve dat er nog een gedeelte van het restaurant de Groene Hond is overgebleven. De Engelsche afdeeling Is ©veneens geheel in puin gelegd. De Fransche afdeeling is sterk be schadigd en geheel vernield tot aan het standbeeld der Republiek, Het paviljoen van do stad Parijs bestaat niet meer., Vérscnuienae uitstallingen van me dio en toiletartikelen kondon gered worden.- Hot Flransche rastaulrant Qrubefr- Duval is tot op den grond neerge- hrand. Wut de Belgistho sectie aangaat, dio langsheen den hoofdgevel loopt, daarvan bestaat niets meer, evenals de linkerzij van de Natiënlaan. Het verongelukken van twee men sch en wordt gelukkig gelogenstraft. Het wordt evenwel bevestigd dat er ongeveer dertig gewonden zijn, waar tussciien twee zeer gevaarlijk. De Brusselsche correspondent van de Kölnische Zeitung seinde gisteren, dat de tentoonstelling vermoedelijk geruiinon tijd gesloten zou moeten worden, „indien zij nog wel heele- maal geopend kan worden." Juist Za terdag waren buitengewoon vele vreemdelingen uit do provincie en uit het buitenland, vooral Duitschland aangekomen. Alle hotels waren tot op de laatste plaats bezet, en de in druk, dien het berioht van de vernie ling van een groot deel van de ten toonstelling op de Brusselsche eii vreemde bevolking maakt©, was ver pletterend. Door vele commercieel© berokeningen, dio op het slagen van de tentoonstelling berustten, moet de brand een streep gehaald hebben. De schade, die de stad middellijk of on middellijk door den hrand lijdt, is onmetelijk. Deze correspondent geeft aJs verwoest op: de Belgische hoofd- afdoeling, de Engelsche afdeeling en do v oediings middelentento onstel 1 Ln g van de Fransche afdeeling, het pavil joen van de stad Parijs, bovendien 21 woonhuizen, die op het tentoostellings terrein een groep vormden, en de Brusselsche kermis. Erg gehavend zijn bovendien nog de juweelenten- tooustelling van de Fransche afdee ling, die het dichtst bij de brug over de Solboschlaan ligt. Zondagochtend had Renkin, de mi nister van koloniën, in de feestzaal een congres betreffende de stoffelijke ontwikkeling van de koloniën ge opend, dat gisteren zijn werk zou be ginnen. Gisteren zou ook een interna tionaal congres voor hooger onderwijs geopend warden, De Engelsche commissaris-generaal geeft in de Times de volgende be schrijving van de verwoesting van de Engelsche afdeeling: Hij vertelt er in, dat de Belgische en Engelsche afdeeiingen in 50 mi nuten vernield zijn. „Ik heb zegt hij slechts te be richten dat de prachtige en kostbare tentoonstelling, die de koninklijke commissie te Brussel had aangericht, waarop onherstelbare kunstschatten waren en sommige onverzekerde uit stallingen, in vlammen opging, voor ar een poging tot redding gedaan kon worden," Hij vertelt dan, hoe een dozijn be ambten van zijn staf hard hebben ge werkt, om het geld en alle papieren van waarde, met name de plannen van de Turijnsche tentoonsteiing te redden. Maar men was daar nauwe lijks klaar mee, of er werd geroepen: Sauve qui peut! Bij het binnenkomen van de hal zag men een groote bundel vlammen boven langs de tableaux van Brad ford en Huddersfiel den de kostelij ke uitgeleende verzameling van meu belen vliegen, door het uitgespannen dook flitsen en op do uitstalkasten brandende stukken neerwerpen. Een groote tocht voer door het neer vallende dak en toen was alles ge daan. Men moest de meesterstukken van Bernard Moore en Hovvson Tay lor aan een eTger vuur overlaten dan aan den gloeienden oven van een pot tenbakker... Do Engelsche commissaris-generaal zegt ten slotte: Niet voor tien uur, toen de Engelsche, Belgische en Fran sche afdeelingen al ten doode waren gewijd, hoorde men het welkome ge luid van ontploffingen, ten teeken dat men het juiste en alleen uitvoer bare middel om den brand te stui ten, te baat nam. (Zie ook Eerste Blad). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER, Postduiven. De postduivenvereeniging „De Te legraaf" alhier hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven van Dordrecht, afstand ruim 60 KM. In vrijheid gesteld te 9 uur was de aankomst van de le duif van J. van Es om 9.49. IJMUIDEN. Overstoomd. Men schrijft ons uit IJmuiden: Omtrent de overstooming van den Sclicveninger logger Adriaan SCL 213 kunnen we nog berichten, dat de aan varing plaats had Zaterdagavond kwart na 7 en zoo lievig was, dat de Jogger na een kwartier zonk. Met moeite wist de bemanning zich op den trawler te redden. De schipper van den stoomtrawler had zich juist naar beneden begeven om te eten, ter wijl het rcer werd waargenomen door een matroos. Deze nog gewaarschuwd meer vrij van den logger te sturen, meende die te kunnen vrijstoomen, doch liep er boven op. Do logger ia gezonken op 14 vaam' water 55 mijl noorden ten Westen half West van IJmuiden en was Vrijdagavond van Vlaardiingen ter viöscherii. vertrokken. Binneftlandi frlïNS HENDRIK OP REIS. Prins Hendrik kwam Zondagmid dag met den trein van 3.16 te Maas tricht aan en werd ontvangen door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Buys de Beorenbrouck. De Prins gebruikte de thee ten huizo van den Commissaris en vertrok daarna per auto naar het station, om met den trein van 4.17 uur via Aken te ver trekken. De Prins droeg den arm nog in een draagband. DE EVERTSEN. Reuter seint uit Kopenhagen, 'dat het Hollandsche pantserschip „Evert- sen" gistermorgen uit Borgen daar aankwam. EEN INVAL. Zaterdag in den laten avond tus- schon elf uur en middernacht heeft do justitie een inval gedaan ln de Sportingclub aan dcu Gevei's Dey- nootweg te Scheveningeu. Do inval geschiedde, onder leiding van mr. Van Klcffens, substituut-officier van justitio bij de Haagsclie Rechtbank, door leden van het parket cn amb tenaren van do Haagscho recherche, welke heeren in een tweetal auto's van Den Haag kwamen. Tot ongeveer één uur nu midder nacht was justitie en politie bezig mot het verhoor van de in de club aanwezige personen. Naar mon vernoemt, geschiedde de inval naar aanleiding van klachten, dat daar valsch werd gespeeld en word op grond van dit vermoeden, dat door het voorloopig verhoor ter plaatse nog versterkt word, een Fransch croupier in hechtenis geno men. DOODSLAG, Zondagavond is in Meerbeek, ge meente Beek, te Limburg, een man doodgestoken. Het lichaam was ge- lieel doorkerfd. VERDRONKEN. Zondagnamiddag zijn te Huisdui nen, voorbij het fort Kijkduin, bij Dcu Helder, door het zich te ver in zee wagen bij het zwemmen, twee jongens vun ongeveer 17 en 19 Jaar, G. B. en J. K., verdronken. De lijken zijn later opgevischt en naar de ou derlijke woningen in Den Helder vervoerd. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. De Nutscommïssie voor Onderwijs, dr. D. Bos, voorzitter, cn J. Bruin- wold Riedel, secretaris, heeft, zoo meldt liet Hbld., van haar medelid mejuffrouw W. A. Naber beschouwin gen ontvangen over: „De school en het wetsontwerp tot regeling van de positie van verouwelijk© Rijks-arnbte- naren on onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, diie in liet huwelijk treden." Haar conclusies schrijft mej. Naber als volgt neer: „Met ter zijde stelling van beschou wingen over de in het wetsontwerp tot regeling der positie van vrouwe lijke Rijks-ambtenaren en onderwij zeressen bij het Openbaar Lager On derwijs, die in het huwelijk treden, gelegen vrijheidsbeperking, met terzijdestelling ook van beschouwin gen omtrent de plaats der gehuwde vrouw en moeder in het gezin, als zijnde beschouwingen, die vallen buiten de grenzen van het veld van werkzaamheden der Nuts-commissie voor onderwijs, en mij bepalende tot de overweging welke de vermoedelij ke uitwerking der wet zal zijn in do school ten opzichte van onderwijsge venden en ondorwijsontvangenden bei den, meen Ik te moeten concludeeren, dat de voorgestelde regeling der po sitie van vrouwelijke Rijks-ambtena ren en onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs, die in bet hu welijk treden: 1. het zedelijk bewustzijn bij de on derwijsgevenden zal ondermijnen en aan liet door den minister in zijne memorie van toelichting vooropge steld© belang, dat de Staat heeft bij de geboorte van kinderen, zal scha den; 2o. aan het opvoedingswerk in de school zal onttrekken vele vrouwen, die juist dat werk bij uitnemendheid zouden kunnen dienen; 3o. voor allen zonder onderscheid zal voorschrijven wat telkenmale een punt van Individueel onderzoek be hoort te zijn, daar de gemeenteraad dio benoemt, immers kan ontslaan bij gebleken ongeschiktheid. ook bij gebleken ongeschiktheid wegens huwelijk; 4o. de eenheid van onderwijs bij het openbaar lager onderwijs zal ver breken en de toepassing van het stel sel van ooeducatie bemoeilijken; 5o. het peil der opleiding van onze meisjes zal doen dalen tot schade van den man, van het gezin, van de maatschappij in haar geheel." Hoewel niet alle opvattingen van mej. Naber die zijn van al hare leden, acht do Nutscomrnissie openbaarma king van deze beschouwingen wen- schelijk, nu de meeningen over het wetsontwerp tot regeling van de posi tie van vrouwelijke Rijks-ambtena- ressen en onderwijzeressen bij het openbaar luger onderwijs, die ln het huwelijk treden, nog niet allerwegen gevormd zijn, VECHTPARTIJEN. Te Glanerbrug werd Zondag 'de bri gadier der marechaussee Vosmeer door Iemand uit een kort te voren uit- eengejaagden troep bruiloftsgasten, die opnieuw samenschool, met een naar nem «©women stok.ïoodanig tronen, dat hem eemge tanoen 'uit den mond vlogen 8n hij een verwon ding aan de lippen bekwam. De dader bleef onbekend. Ook hadden dlenzelfdon dag daar twee 8-jarige schooljongens een hoog gaande ruzie, waarbij de een den an der een snode van 12 O.M. lang fn den arm toebracht. HET ONGELUK TE OLDENZAAL. De officier van justitie te Almelo, mr. A. W. C. Wentholt, heeft Zater-1 dag persoonlijk een onderzoek inge steld naar het ongeval met doodelij- ken afloop bij den aanbouw der fa brieken van de firma II. P. Gelder- man Zonen te Oldenzaal. Den bur gemeester dier gemeente, die. zooals reeds werd gemeld, aanvankelijk ver- moedde, dat het onheil te wijten zou zijn aan verregaande roekeloosheid van den aannemer, is bij dat onder zoek nader gebleken, dut niet de aannemer in ile eerste plaats schuld aan 't onggval schijnt te hebben. Om trent de directe oorzaak van 't onge luk liepen do verklaringen zeer uit een. De zaait zal nu be de arrondisse- ments-rcchtbank te Almelo in behan deling komen. Verschillende .getuigen zullen worden gehoord. Voor de in leven gebleven gekwet- steu bestaat hoop op herstel. Gemengd Nieuws FRANSCHE APOTHEKERS ASSISTENTEN. Het syndicaat der Parijscho apo thekersassistenten zet do beweging tot liet verkrijgen van sluiting ten negen ure krachtig voort. Zaterdag avond werd in de arbeidsbeurs een vergadering gehouden, waar ongeveer 600 personen luisterden naar de rede voeringen van enkele voormannen der beruchte Confédêration Générale du Travail als Yvetot, Putaud en Levy, die tot sabotage en het toepas sen der directe actie aanspoorden. Besloten werd Woensdagavond een grooter betooging te houden op de Place du ChAtelet. Na afloop begaf men zich in op tocht naar enkele apothekerswinkels, waarbij ruilen wenden ingeworpen en wut geschreeuwd werd, tot do po litie opdaagde en de menigte uiteen dreef. Zoo werd ook de winkel van den beer Dupuy bereikt, die, vertrou- wende op de vergunning vau het syndicaat om geopend te blijven, be zig was een dringend recept voor een ernstige zieke gereed te maken. Als antwoord op zijn weigering om te sluiten, werden zijn spiegelruiten in geslagen en een gedeelte van den in ventaris vernield. Na nog verschillen de botsingen met de politie \erspreid- den zich de betoogers eindelijk tegen middernacht FLORENCE NIGHTINGALE. Florence Nightingale, de vermaar de helding uit den Krjmoonlog, is te Landen op 90-jarigen leeftijd kalm ontslapen., MIJN EERSTE VLIEGPROEF., Ik kocht laatst een aeroplan van 't type Blériot en wou toen daadlijk vliegen gaan, Ik dacht: „Dat gaat maar zool" Eerst reed 'k..een eindje over 't veld voor ik naar boven vloog, maar nauwelijks had 'k tot 10 geteld, omhoog zoo ik ging daar „Hoe heerlijk," dacht ik, is zoo'n vlucht in een aèroplun, als maar niet boven in de lucht d© motor stil blijft staan!" Op 't zelfde oogenblïk: een knal! Mijn motor sprong in twee, Ik riep nog: zie daar heb je 't all en 'k viel zoo naar Deneé. Ik zat toen vreeslijk in de rats want 'k viel met groote vaart en eindlijk met een flinke pau bereikte ik de aard. Mijn monoplan lag in elkaar vermorzeld tot fijn gruis. Mij zelf bracht men in een brancard, Zoo op den rug naar huis. N. G. C. .(Vertaald uit LIFE). MAETERLINCK OVER HET BOKSEN. Maeterlinck zingt in het Zondags blad van den „Gaulois" den lof van het boksen Hij zegt, dat het gebruik van wapens door den mensch heeft celeid tót het verwaarloozen van zijn tem door de natuur gegeven weer middelen. Vergeleken bij andere die ren zooals insecten, schijnt de mensch slecht uitgerust te zijn. doch dat is niet het geval.; de geheele kracht van ziin lichaam kan zich concentreeren in ziin arm en door de vuist worden geuit. Als wij werkelijk in gevaar komen, gebruiken wij alle lichaains- deelen, wij bijten, krabben en verwe ren ons op erbarmelijke wij zo. Als Je mensch slechts leeron kon, zijn beter instinct te volgen, dat hem aanwijst zich van de vuist te bedienen, zou hij niet zoo angstig, niet zoo overgevoe lig en niet zoo haatdragend zijn. Hij zou voor iedere echte beleediging kort en krachtig revanche kunnen nernen en zou zich zekerder gevoelen van zichzelf. DE NIEUWE KOMEET. Aan de sterrenwacht te Bamberg heeft men de nieuwe komeet, die het eerst in Amerika was gezien, ook ont dekt en opgemeten. Het hemellichaam slechts met groote kijkers te zien, staat in het sterrebeeld Herkules.: EEN LEELIJK ZAAKJE. Te Münater hebben een ambtenaar bij den dienst der musea in Westfalen en een antiquiteitenhandelaar broe derlijk eamen falsificaten vervaar digd en ten gemeenen nare van de hand gedaan. De eerste, Battoux, had toegang tot alle musea en kon' onge stoord afgietsels nemen van merk waardige oudheden. Zoo maakte hij met behulp van den handelaar Hei-, mann een duplicaat van een Gothi- scho figuur in bet bisschoppelijk mu seum te Münster en zette dit op do plaats vau het echte beeld. Dit laat ste trachtte men te verkoopen. De geestelijke, met de leiding van het museum belast, merkte van de ver vanging nietshij trok zich van de zaken weinig aan. Interessant is, dat de beide nu ge arresteerde gezellen vroeger al eens in een proces gewikkeld waren, de handelaar als beklaagde, de ambte naar als getuige-doskundige. Hei man» is toen voornamelijk op de slel- ligo verklaring van Battcux, dat het stuk, waarovef het geding liep, echt was, vrijgesproken. Thans hangt den „deskundige" een meineedzaakje op liet hoofd. liet paar heeft reeds vele jaren mét goed gevolg gewerkt, en wel voor de internationale markt, zoodat heel wat van hun falsificaten over breed ge raakt zijn. Een museum te Hamburg moet voor een door hen vervaardigde tinnen schotel f 9000 betaald hebben. MERKWAARDIGE VONDSTEN. De Aziatische vereeniging te Cal cutta, heeft van een Japanner, den 20-jarigcn onderzoeker Taschibana, vijf manuscripten op perkament ge kocht, welke deze uil Middcn-Azië heeft meegebracht. De strooken per kament zijn 8 duim lang en 5 duim breed. Het opschrift is echter in een vreemde, nog niet ontcijferde taal geschreven, waarvan tot nog toe slechts enkele voorbeelden op restjes perkamont in het zand van Midden- Azië zijn gevonden. De jeugdige rei ziger stelt zich voor, een nieuwe reis te ondernemen. Hij heeft tot nog toe in Turkestan en Mongolië, 400 hand schriften en munten gevonden. Hij wordt gesteund door graaf Otani, op perpriester der boedhistische shinto- sekte. Pers Overzicht WAT NIET MAC. We lezen de volgende juiste opmer kingen in „Do Politie-Bode" Dat zich in Nederland het geval kan voordoen, dat de mogelijkheid om oen verdwenen persoon terug te vinden, althans met goede kans op succes te zoeken, wordt te-niet ge daan doordien men te lang moet tal men met 't beginnen der recherche is allertreurigst. Te Oosterbeek.. toen daar de der tienjarige Theodora Kraak zoek raak te, was dit toch de loop der zaken. Bij het zoeken met politie-honden is 't natuurlijk noodig, dat het spoor nog versch zij. Hoe nuttig de hond bij de recherche kan zijn, komt telkens aan den dag. Maar een ieder begrijpt, dat de schrandere beesten niets kun nen uitrichten, als er dagenlang door stortregens is uitgewischt, wat het verlangde spoor kon doen vinden. Van de landelijke gemeente uit, waar dit drama werd afgespeeld, sein de men naar de residentie 0111 hulp, door middel van speurhonden. Geant woord werd „Wij kunnen ze niet missen." Niemand heeft 't recht der gelijke weigering aan de politie van een groote stad euvel te duiden. De heeren boosdoeners van allerlei soort zorgen er wel voor, dat men geen „surplus" aan krachten heeft. Voor al fles zomers als het badseizoen in vollen gang verkeert, heeft de Haagsche politie de handen vol, ook met het bewaken van de diverse ver dachte figuren, die er als do kippen bij zijn zoodra ze in de volte een „kansje" kunnen wagen. Wanneer de groote steden bij voor komende gelegenheden van hun poli- tie-matcriaal naar de kleinere plaat sen moesten afstaan, de boeven en boefjes zouden stof tot juichen heb ben Toch is de toestand onhoudbaar. De gelukkige tijd, toen althans het plat teland verschoond bleef van de bezoe ken der misdadigers van allerlei soort, ligt, helaas, achter den rug De toenemende middelen van snel verkeer hebben eigenlijk stad en land gaandeweg één gemaakt en wan neer dc oplichters, kwartjesvinders, inbrekers cn consorten eens wat „va riatie" in hun bedrijf willen brengen, trekken zjj naar de dorpen en stad jes. Tegen zulke toestanden zijn de ouderwctsche dorpsveldwachters niet opgewassenVroeger was voor hen een sabel, die op zijn hoogst ln ker mistijd moest getrokken worden, be nevens een stok, wanneer de appolen- en perendieven gedreigd werden, vol doende. „Kom daar n u 's om zou Stastok zoggen. Behoorlijk politie-toczicht in alle streken des lands is geworden een der meest dringende eischen van dezen tijd Men kan 't verwonderlijk en treurig vinden dat, zoolang Staat en Gemeen te de reorganisatie niet hebben vol bracht, het „particulier initiatief" niet tracht aan te vullen wat thans noe ontbreekt Met wat goeden wil en wat offervaardigheid, kón men ln gevallen als bijv. het Oosterbcekschc heel wat bereiken. dunkt ons. En wie zich de marteling, de radelooze, maohtelooze smart van ouders, die hun kirid plotseling verloren hebben, vóór oogon stelt, zal de „onaandoen lijkheid", waar wij hier in 't voorbij gaan op wezen, stellig met ons be jammeren. 't Mag intusschen niet voorkomen, dat de autoriteiten in dergelijk© ge vallen verhinderd zijn, om te ver richten wat de moderne middelen tot recherchceren mogelijk maken. De gedachte dat iemand, over veel geld beschikkend en wien een of an dere ramp treft, zich meer kans op redding en hulp zou kunnen verschaf fen dan de onbemiddelden ze is onverdragelijk. Dat justitie en politie tegenover den rijke hulpvaar diger zich betoonen dan tegenover den mingegoede, mag men niet be weren. Maar de organisatie onzer politie, speciaal te plattelande, is in tal van streken gansch-onvoldoende. De grootste iiver der ambtenaren en be ambten kan ln die leemte niet 'voor zien. Zoolang de verhouding tusschen Rijks- en Gemeente-politie niet af doende Is geregeld, kan men trou wens geen beteren toestand verwach ten. Hoeveel drama's zullen er nog moe ten afgespeeld worden hoeveel smart en ellende berokkend, vóórdat men te lange leste de koe bij de horenB vat de zoó urgente zaak tot een goed einde brengt? Met eerbiedigen aandrang richten wij deze vraag tot den bekwamen man, thans aan het hoofd van Justitie geplaatst. Sport en Wedstrijden VOETBAL.. Zondag werden op het terrein bij de Centr. Werkplaats voetbalwed strijden gehouden. Van 1 1/2—3 1/3 uur speelden de A. V. V. Quick I en de I-I. F. C. Victrix I. Rust 20 voor Quick, ïia rust won Quick welver diend met 4—1. Van 3 1/2—5 1/2 uur speelden gecom bineerd Victrix en Quick II. Rust 1— 1. Na rust won Quick II welverdiend met 2—1. Zoo kwamen Quick 1 en 2 in de £i- nule van 67 uur; niet rust was de stand 1—0 ln het voordeel van de eerste. Einde kwam met 3—0 voor Quick I, Daarna ontving Quick I de elf draag- insigncs en Quick II de zilveren me daille. Dit is voor de Amsterdamsche voetbal vereeniging een succesvollen dag. De medaille en insignes werden onder luid applaus ontvangen, daar na bedankten de aanvoerders. SCHIETWEDSTRIJDEN TE LOOSDUINEN. Uitslag internationale match op ge weer Wereldkampioen 1910 met oorlogs geweer werd de'Duitscber Jean Reich met totaal 1018 punten. In liggende houding, was het hoogst de Fransche schutter Paroche, met 352 punten. In geknielde houding, de Duitsclier J. Reich. Het hoogst aantal punten behaalde Zwitserland. De uitslag was Zwitserland met 4918 punten, Frankrijk mot 4844 p. België met 4786 p. Nederland met 4711 p.Ita lië met 4709 p. Duitschland met 4489 p. Denemarken met 4276 punten. DE KRINGVLUCHT IN HET NOORD OOSTEN VAN FRANKRIJK. Zaterdagmiddag hebben Leblanc en Aubrun hun weg van Mézieres naar Douai voortgezet. Leblanc vertrok om 3 u. 55 m., Aubrun om 4 u. 5 min. Het woei vrij hard. Om 4 u. 20 min. vloog Leblanc over Mauberl-Fontaine heen; Aubrun volgde om 4 u. 25. Bij hevig©» wind, die met rukvla gen woei en onder de onbeschrijfelijk geestdriftig© toejuichingen eeaier reusachtige menigte zijn beide vlie gers te Douai aangekomen. Het eerst kwam Aubrun, om 6 u. 25 min.; een half uur later daalde Le blanc, die zich te Landrecies opge houden had. Aubrun verkeerde in deoruiswaardigen toestand, zoo uit geput van vermoeienis was hij. De officiccle tden zijn: voor Aubrun 2 u. 19 m. 4 3/5 sec.; voor Leblanc: 3 u. 3 min. 18 sec. Naar uit Douai aan de Petit Bleu gemeld wordt, heeft zich bij <1© lan ding vun Leblanc een incident voor gedaan, dat groot opzien heeft ge wekt. Een Duitsch kapitein, die voor een Duitscho courant de kringvlucht volgt, snelde op den vlieger toe en zeide: „sta mij toe, in naam der in ternationale wellevendheid, dat ik u de hand druk" Leblanc hield zijn beide handen op zijn rug en ant woordde: Neon, ik ben daar niet op gesteld. De officier trok zich terug. Het goval wordt druk besproken; ve len-laken de houding van Leblanc. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN.- Het stomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 14 Aug. Kaap Bonifacio. Het stoomschip Koningin Wilhehni- na, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Augustus van Tanger. Het stoomschip Sandhurst, gechar terd, van Amsterdam naar Java, ar riveerde 14 Aug. te Antwerpen. Het stoomschip Bengalen vertrok 15 Aug. van Calcutta naar Java. Het stoomschip Zaandijk, Canada Lijn, van Montreal naar Rotterdam, vertrok 15 Aug. nam. 1 uur van Hamburg. Het stoomschip Delfland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, arri veerde 13 Aug. te Santos. Het stoomschip Rijnland vertrok 13 Aug. van Buenos Ayres naar Am sterdam. Het stoomschip Goeben arriveerde p. t. 14 Aug. van Rotterdam te Shanghai. Het stoomschip Kediri arriveerde 15 Aug. van Hamburg te Rotterdam. Het st. Rindjani, van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 Aug. te Southampton. Het st. Ternate, van Rotterdam n. Java, passeerde 13 Aug. Perim. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, pas seerde 14 Aug. des namiddags 1 u. IC m. Lizard. Het stoomschip Zijldijk, Neptune- lijn, van Newport News naaT Rot terdam, vertrok 13 Aug. des voor middag s van Baltimore. Hot stoomschip Frisia arriveerde 15 Aug. von Buenos Ayres t© Amster dam.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6