BEECHAM'S P1EEEN KOSTSCHOOL. G. P. J. BECCARI, Stoom-Timmer- en Lijstenfabiiek. N. V. Bronwaterfabriek „Hollanu" - A'dam UITZETTEN „De Kleine Kapel", G. DE VLEESHOUWER Go. HAARLEM. Paul Krugerkade 31. Telefoon 1324. HOLS' Reductieboekje achteruit ta loopen, tot het op een ge geven oogenblik kwam te vallen. Da tweede koetsior, de circa 30-jarl- ge D. J., wonende te Jutfaas, die In middels was afgesprongen om het paard te grijpen, werd bij den val van het dier meegetrokken en kwam ongelukkig onder het tramrijtuig to- recht, met het treurig gevolg, dat hij er hevig verwond werd onderweg ge haald. Hij werd naar huis vervoerd, alwaar de Inmiddels ter plaatse ver schenen dr. Idenburg, beenbreuk bo ven den dij constateerde. Leffer en Vloot KORPS DER KONINKLIJKE NE- DERLANDSCHE WEERBAAR- HEIDSVEREBNIGING. KAMP BIJ LAREN. Men schrijft ons Ook dit iaar stroomden voor de ne gentiende maal de leden der K. N. W. V. uit alle oorden van ons land samen op de hei bij Laren, om zich drie weken onder het vaandel der K. N. W. V. te komen oefenen. Toen in den vroegen morgen van den dertienden Juli het detachement, dat het voorkamp zou betrekken, in de legerplaats aankwam, lag deze nog stil en verlaten. Slechts het hou ten gebouw, dat als eetzaal dienst doet en waarin zich tevens een reau voor den commandant, eene rustkajner en een keuken bevindenl en de uit groote keien opgestapelde vaandelstoel. bewezen, dat, wij voor de negentiende maal op onze kamp plaats waren aangekomen. Terstond werd een aanvang ge maakt met liet traceeren der tenten en het in ontvangst nemen en afha len van kampernentsgoederen te Naarden. Hier werd geteld en nog eens geteld, ontvangbewijzen getee kend. enz. enz. Eindelijk kon een aanvang gemaakt worden met het opzetten der tenten, nadat de vlag weder op den vaandel- stoel geplaatst was. Tegen vijf uur was de cantins zoover in orde ge bracht. dat allen zich op hei signaal ,.'t is voor den kok in de keukeu" aan tafel konden begeven, om alle eer te bewijzen aan het eerste middagmaal in het kamp, bestaande uit aardappe len. spercieboonen, biefstuk en haver mout. Toen Maandag 13 Juli het korps, ter sterkte van pl.m 200 man, liet kamp binnenrukte., stonden er ruim- 40 tenten gereed om haar bewoners te ontvangen. Zoodra de troep in het kamp was aangekomen, werd het kampvoor schrift voorgelezen. De luitenant- kwartiermeester deelde vervolgens de manschappen in de verschillende ten ten in. Daar de koffers ook reeds aan gekomen waren, werd er cenjgen tijd beschikbaar gesteld tot het Inrichten der tenten. Iedere tent wordt door de rij kof fers in twee helften verdeeld, het ach terste gedeelte, waarin stroo ligt, doet dienst als slaapvertrek, terwijl het voorste gedeelte bestemd Is voor zit- en ontvang-kamer. Zes zeven manschappen worden in een tent on dergebracht. Een korporaai voert er het bewind hij draagt zorg, dat zijn tentgenooten op tijd opstaan hij waakt over hen als een moeder, hij wijst ieder ziin vaste slaapplaats de plaats yoor zijn kleeding aan den kaustok aan. Nadat de tenten door den kamp commandant, den reserve-le-luitenant der infanterie, geïnspecteerd zijn, be geven allen zich naar de eetzaal, om koffie te drinken. s Middags vingen de "oefeningen aan. De eerste week is hoofdzakelijk bestemd voor de meer elementaire oe feningen in de soldatenschool en de velddienst, terwijl er in de beide laatste weken meer ingewikkelde oe feningen gehouden worden. Het zou te ver voeren een volledig verslag te geven van alle oefeningen, doch volstaan kan worden met enkele bijzonderheden te vermelden. Gedurende de eerste week werd het kamp bezocht door den kapitein De Gelder, directe ui' der Militaire School- compagnie te Amersfoort, de Aka-de- mie voor verlofsofficieren. 's Avonds hield hij een voordracht voor alle kampeerenden, waarin hij het doel en de inrichting der Militaire Schoolcompagnie uiteenzette. Vele kaderleden van het korps, die bij hun in dienst treden hun rang be hielden, voltooiden reeds aan deze in richting hunne militaire opleiding en op die wijze kweten zij zich zoo goed mogelijk van den zwaren plicht je gens het vaderland, die op hen rust, zij namen niet met de geschiktheid voo ringenieur de plaats van een beider in, neen, zij namen de plaats in het leger in, die zij met het oog op hun maatschappelijke positie en ontwikkeling behoorden in te nemen. Na nog enkele der van weinig kracht en besef van eigenwaarde getuigen de opmerkingen als: „wat kunnen wij nu tegen een zooveel grootere mogendheid doen enz., duidelijk weerlegd te hebben, wees de kapiteii er op, dat een volk dat zichzelf wil zijn en dat zich van zijn eigen kracht bewust is, onoverwinlijk is. Ten slotte sprak hij den wensch uit dat door dezen avond weder de beid der inrichting meer bekend zou worden, waarom hij zich ook bereid verklaarde ieder door op aanvraag de noodige inlichtingen te verstrek ken. De tweede week werd met de staf- niuziek een marsch gemaakt over Hilversum, Bussum en Naarden. 's Avonds gaf de muziek een con cert in het restaurant Graailoo, dat door een groot getal K. N. W. V.'ers werd. bijgewoond. De avond werd besloten met een goed geslaagd geïmproviseord bal. De laatste week werd het kamp bezocht door den sous chef van den staf de overste Van Terwisga en den majoor van den staf, Jhr. G. A. A. Alting von Geusau. Deze hcofdofficieren stelden gedu rende een geheelen dag een nauwkeu rig onderzoek in naar de geoefend heid van manschappen en kader en verklaarden bij hun afscheid ten zeerst* voldaan U zijn óver hetgeen zij gezien hadden. Van de oefening, welke gehouden werd in verband met do cavalerie en de artillerie uit Amersfoort werd reeds eerder in dit blad melding ge maakt. De laatste week nam de stafmuziek gedurende twee dagen aan het kamp deel. Vrijdagavond werd in het Hotel Nieuw Bussum de tradltioneele einfl- fuif gehouden. Dr. Merens zat als oudste K. N. W. V.'er voor. Nadat een dronk was uitgebracht op H. M. onze geëerbiedigde Koningin, nam de kapitein Hoffman van het 7e regiment Infanterie het woord en hij wees er op, hoe langzamerhand na een negen tienjarig aanhoudend streven de ar beid der K. N. W. V. meer gewaar deerd werd. Hiervan getuigden reeds de bezoeken van Z.Excellentie gene raal Sabron en don generaal-majoor Neeteson in vorige kampen gebracht. Een bewiis van meerdere waardee ring in het leger waren ook de oefe ningen gehouden in verband met de infanterie en zeor zeker ook de gedu rende dit kamp in verband met de be reden wapens, gehouden oefening, waarbij dc overste Piepers en de ma joor Staal hunne tevredenheid over het korps betuigd hadden. De heer Merens stelde vervolgens een dronk op allen, die gedurende zoovele jaren hun beste krachten ge wijd hadden en nog wijden aan de K. N.W. V. De avond had verder een gezellig verloop en om elf uur keerden allen weder kampwaarts, om zich voor 't laatst op de lange veeren uit te strek- ken. Zoo was dan weder de laatste Za terdag aan het kamp aangebroken. De dag, waarop men afscheid moet nemen van zoovele trouwe vrienden waarmee men drie weken heeft saam- geleefd en lief en leed heeft gedeeld: want kampeerenden zijn dikwijls la ter de beste vrienden gebleken en ve len hebben zelfs later in het buiten land geen levergeefsch beroep gedaan op den korpsgeest der K. N. W. V. Allen keeren naar huis met de over tuiging zich gedurende een drietal weken met den meesten ijver geoe fend te hebben, doch tevens met een zekeren weemoed neemt men afscheid van de hei, van zijn tent, ja van het heele kamp. leder heeft het vaste voornemen het volgend jaar weer te keeren, doch voor hoevelcn zijn de maatschappelijke plichten dan een be letsel geworden 1 Behalve het besef zich eenigszins te kwijten van zijn plicht jegens het va derland vormt tevens de goede kame raadschap, die er in het korps heerscht, voor velen een aantrekke lijkheid," die hen noopt steeds weer naar Laren terug te keeren, om te voldoen aan de heilige traditie der K. N. W. V. SUA. Gemengd Nieuws De brand op de BrussBlschB Tentoonstelling. De Nederlandsche Regeering heeft aan de Belgische Regeciring haar deelneming betuigd met de ramp te BrusseL Twee vraagstukken worden door-1' publiek druk besproken, n.l. hoe staat het met de verzekeringen, en hoe met de verantwoordelijkheid? Het Antwerpsche Handelsblad schrijft hierover: Het is stellig dat het woord „na tionale ramp" dat wij in onze bijzon dere uitgave bezigden, niet overdre ven is. Inderdaad, men hoeft maar enkel te denken aan liet leger van bedien den, opzichters, kleinvcrkoopers, die zoo plots van hunne broodwinning zijn beroofd geworden. Hebben die menschen op iemand verhaal? In hoever kunnen die scha deloos gesteld worden? Welke verant woordelijkheid kunnen de tentoonstel Iers inroepen? Zeker is het flat de maatschappij der Tentoonstelling alle risico's draagt der onderneming, door haar tot stand gebracht en die zij uitbaat met de hulp haar verleend door den Staat, de provincie en eenige gemeen ten, in den vorm van toelagen, die gevoegd worden bij de andere baten waarover zjj bcechikt: abonnemen ten. toegangen, loterijen en verhuring der plaatsen. Die maatschappij is gesticht met een kapitaal van 2 millioen, waar borgkapitaal tegenover gebeurlijk de ficit. Men was er zeker van te sluiten met een schitterend saldo. Welk zal nu het tekort zijn, nu hot vuur groo- tendeeJs datgene heeft vernield, wat de bezoekers aantrok? De meeste tentoonstellers zijn na tuurlijk verzekerd. Door assurantie- maatschappijen zijn ontzaglijke som men gedekt; men noemt er eene die voor 300 millioen betrokken is in verzekeringen voor de Tentoonstel ling. Maa ruien voorziet hier oneindi ge moeilijkheden. De maatschappijen kunnen, inderdaad, de heiopening eisehen der vernielde gedeelten: ge beurt dat niet, dan zullen zij onge twijfeld slechts toegeven tegen ver laging der sommen, die zij verplicht zijn uit te betalen. Dan heeft men ook de tentoonstel- Iers, die alles verloren hebben en die zich richtten tot de maatschappij, om van haar schadeloosstelling te vra gen voor geleden en niet geheel door verzekering gedekte schade. Natuurlijk denkt men daarbij aan den Staat, Moreel enkel, erkent de Chxamque, schijnt de Staat verantwoordelijk te genover de Belgische en vreemde ten toonstellers, om te voorkomen dat de Tentoonstelling van 1910 voor hen de ondergang zij. Er bestaat hier geen vaste rechts plefclngof liever men kan oveaf dén uitleg der bepalingen van het tract tusschen het uitvoerend comité en de tentoonstellers, pleiten en twis ten in oeternam. Er komt daar eene bepaling in voor, waarin do tentoonstellers de onverantwoordelijkheid: erkennen van de regeering, den algemeenen com missaris van het gouvernement en de inrichtende maatschappij. En de Belgische rechtspleging neemt in 't algemeen de thesis der onver antwoordelijkheid dezer lichamen of dezer personen aan, alhoewel op het eerste zicht die onverantwoordelijk heid onvereenigbaar schijnt met de verbintenis, die het algemeen com missariaat aangaat: alle noodige maatregelen te nemen om de ingezon den voorwerpen te vrijwaren tegen alle verlies of beschadiging. Hier spreken we nu alleen van Belgen; wat de vreemdelingen aan gaat, zullen die hunne algemeeoie commissarissen aanspreken en zullen deze dan op hunne beurt do inrich ters of het Belgisch algemeen com missariaat dagen? Zoo loopt het gerucht, dal het Engelsch algemeen com missariaat het uitvoerend comité wil aansprakelijk maken voor de schade, die, volgens een Reuter-telegram, door de assuradeurs op 12 1/2 milli oen wordt geschat. Kortom, hoe meer men in de zaak doordringt, hco minder er in 't ste oogenblik wijs uit wordt, doch hoe meer men ook het besef krijgt der uitgestrektheid een er ramp, zoo als in de geschiedenis der tentoon stellingen er nog nooit eene zoo ver schrikkelijke werd aangestipt. Toch blijkt de omvang dór ramp ten slotte mee te vallen, voor zoover bij zoo veel schade van meevallen ge sproken mag worden. De voorzitter van het tentoonstellingscomité, baron Janssen, heeft gisterenmiddag in den Chien Ve/rt de Brusselsche pers ont vangen; hij wees er op, dat men zich vooral had te hoeden voor overcLrij ving; in werkelijkheid is slechts een tiende gedeelte der expositie ver woest; maatregelen zullen genomen worden, om de getroffen afdeelingen elders een onderdak te bezorgen. Reeds.heeft de Britsche commissaris- generaal besloten stappen bij de En- gelsche regeering te doen, ten einde machtiging te erlangen de Engelsche sectie weder voor het publiek toegan kelijk te maken. Wordt de vergun ning gegeven, dan zal het uitvoerend comité aan Groot-Brittannië do groo te feestzaal afstaan. Hij voegde aan deze verklaring toe, dat de commissie de ruïnen niet zal doen opruimen, doch alleen aan het oog onttrekken. Heden zullen alle afdeelingen, voor zoover ze niet geleden hebben, her opend worden. Op aandringen van den heer Janssen zijn do. troepen naar de kazernes teruggezonden en is de bewaking toevertrouwd aan de gendarmerie en politie. Alle krachten worden ingespannen om zoo spoedig mogelijk voor liet groote publiek de geslagen wonde te verborgon. Slechts op deze wijze kan getracht worden de aangerichte schade door een niet verminderend bezoek zooveel mogelijk te herstellen. De eerste dar gen had men zeker niet te klagen. Terwijl het gemiddelde bedrag der dagelijksche ontvangsten 20.000 fres. is, ontving men Maandag 91.000 fx.l Talrijke nieuwsgierigen moesten af gewezen worden! Steeds luider worden de klachten over het onvoldoende brandweerwe- zen, dat, ten gevolgde der vrijwel af wezige samenwerking tusschen de 14 voorsteden der hoofdstad op dit ge bied, bij een dergelijke geweldige ramp tekort schiet. De Brusselsche Gazette schrijft in dit verband over „Een w ree de les." „Het schijnt onbetwistbaar, om niet te zeggen: het is zeker, dat de hulpdienst in geval van brand on voldoende was. Men haalt stichtende feiten aan, talrijke kleine feiten waarboven een hoofdfeit heerscht: 't gebrek aan water. En voor de be treur onswaardige ontoereikendheid van dezen dienst, schijnt het wel dat er een voornaamste oorzaak is: het gebrek aan eenheid, het belachelijk verstrooien van de krachten waarover men in Brussel en voorsteden be schikt, waar het tijd is dat de dien sten eindelijk vereenigd worden in de machtige organen die zij zouden kunnen zijn, die zij moeten zijn in een agglomeratie van meer dan zevenhon derdvijftig duizend zielen en welke men stijfhoofdig over verscheiden dorpen verdeelt. De wreede ervaring van Zondag moet beslissen dzijn. Dat men, zoo men wil, de territoriale ver deelingen behoude, aangezien enkelen er zoo zeer aan schijnen te hechten; maar dat men ten minste de groote openbare diensten een make, waar van de veiligheid en de voorspoed van Brussel afhangen. „De les is wreed. Zij mag niet on nuttig zijn. De uitgebreidheid der ramp heeft ten overvloede bewezen welk gevaar een verouderde inrich ting oplevert, welke en daarvoor is hel méér dan tijd, dient her vormd." Tot Dinsdagmiddag was het den tentoonstellers verboden het terrein van den brand te betreden; eerst moest het parket zijn onderzoek be ëindigd hebben, voordat iets mocht worden aangeraakt; zelfs de lijken van de wilde dieren van Bastock moeeten onaangeroerd blijven, slechts mochten xij met chloor be sproeid worden. Toen het verbod op- geheven werd, stroomden de angstig- nieuwsgiorige firmanten en belang-j hebbenden toe om te onderzoeken» hoe zwaar de slag wel zou blijken. Vooral de kleinere exposanten lij den schade. De pachters dier herber gen en drlnkh allen van Oud-Brussel zijn wanhopig, velen van hen zijn zo ogoed als geruïneerd. Alleen aan door het weghollende publiek niet be taalde verteringen verliezen zij reeds duizenden. Hoezeer allen willen medewerken om zo ogoed mogelijk de ellende te verminderen, blijkt uit het aanbod van een aantal Belgische schilders, die zoodra de ondernemer van Brus sel-Kermis het getimmerte weer zal hebben opgetrokken, zorgen zullen voor bet verdere decoratieve werk. De ondernemer hoopt, dat het oord van jolijt den 27sten Augustus dc bezoekers weder zal kunnen ontvan gen. Het uitvoerend comité ontvangt uit alle landen van de wereld bewijzen van deelneming in de ramp; duizen den en duizenden telegrammen wor den aan het geïmproviseerde bureau in den Chien Vert, waar het bestuur zijn tenten heeft opgeslagen, afgege ven. Met groote waardeering spreekt dc Indépendence Beige over deze sym pathiebetuigingen, die, zonder Iets aan de zwaarte van het nationale leed te kunnen afdoen, toch het Bel gische volk aangenaam aandoen, nu het voelt, dat de geheele beschaafde wereld deelneemt in zijn smart. In het bijzonder maakt het blad dank baar melding van het halfstok hij- schen van de Nederlandsche vlag op de Hollandsche afdeeling, welke „geste délicat" hoog op prijs wordt gesteld. DE SCHEEPVAARTRECHTEN. Pruisen zet zijn wil door. Het ont werp op de heffing van scheepvaart rechten is door den Bondsraad goed gekeurd, wordt bij den Rijksdag in gediend en zal dan door liet blauw- j zwarte meerderheidsbloc wel worden EEN GOUD TIENTJE PER DOOS WAARD. VOOR ALLE Gal- en Zenuw-Aandoeningen, ZOOALS Hoofdpijn met Misselijkheid, Verstopping, Zwakke maag, slechte Spijsvertering, Zieke Lever en Storingen ln het Vrouwelijk Gestel. Uitsluitend vervaardigd door THOMAS BEECHAM, Si. Helens, England, Alom verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in doozen van 10.75 (56 pillen) en van 11.75 (188 pillen). Bij zes doozen tegelijk 14.25 en 110.— «n bij den Vertegenwoordiger van Th. Beecham AMSTERDAM. TELEFOON 4318. OVERTOOM 341. Kunstmatige Apenta18' ct. Drachuquelie 11 Emter15 Facblnjia15 Frees Joief B. W18' st Vlcüy25 VictoriaII Wllduagee25 ALLK& PER LITERSCHROEFFLE8CH. Daarna zal met Oostenrijk en Ne derland worden onderhandeld, zon der wier medewerking op Riin en Elbo geen rechten kunnen worden gehe ven .Zoolang die beide staten weige ren zich daartoe te Jeenen, zullen die rechten moeten worden geschorst, maar in Pruisen verwacht men, dat de voordeelen, die aan Oostenrijk en Nederland zullen worden geboden, deze landen wel tot toegeven zullen nopen. En baat dat niet, dan volgen de bedreigingen. De Berliner „Post" zegt „Hoewel het plan tot aanleggen van een kanaal van Wezel naar Ein den om daardoor een nieuwen Rijn mond te maken, op ongeveer 40(J mil lioen Mark zal komen te staan, houdt men in Nederland toch wel rekening daarmede, wijl het geschikt is Rot terdam en geheel Nederland volko men af te snijden van het reusachtig achterland van den Rijn en zijn be langrijken handel. „Het is dus wel aan te nemen, dat Nederland op grond der vele voordee len, die het bezit, bij de aanstaande onderhandelingen den boog niet al te straf zal spannen. „Zouden bjj Oostenrijk moeilijkhe den voorkomen, dan zal worden ge poogd ten minste voor den Rijn de scheepvaartrechten in te voeren en de Elbe eerst later, als de moeilijkheden zijn opgelost, te belasten. Maar Hol land moet wel bedenken, dat het niet alleen, zooals het met voorliefde doet uitkomen, de gevende partij is, maar dat het groot belang er bij heeft, als nemende partij, de Rijnscheepvaart in zijn gebied te vergrooten .In Hol landsche regeeringskringen weet men zeer goed, dat een al te star weigeren in de te behandelen quaestie er zelfs toe leiden kan, dat de Nederlanders zelf den tak afzagen .waarop zij thans, steunende op den handel met een nijver en opbloeiend achterland, rustig en veilig zitten". „Bange machen gilt nicht", zegt an ders een oud-Duitsch spreekwoord voegt het „Hbld." er bij. Onze Lachhoek PROTEST VAN EEN DICHTER. Door den loco-Burgemeester te Put ten o. V. is aan de „Oranje-vereeni- ging" de vergunning geweigerd voor openbare feestelijkheden op 31 Augus tus a. s. Hij deed dit onder toevoeging van zijn persoonlijke meening, dat de ver jaardag der Koningin herdacht moest worden door het uitsteken van een vlag met oranje-wimpel. De „Nijkcrksche Courant" bevat nu het navolgende gedicht Putten op 31 Augustus. Geliefde Kpningin 1 Wij stamelen de bede, Dat Uwe Majesteit ons lang nog blijv* gespaard Dat in Uw rijk bestendigd wordt de vrede, Opdat ons Putten ook voor rampen zij bewaard W" ontplooien onze vlag en zitten vreedzaam neder, Wij hunkren naar geen pret of we- reldsch feestgedruisch, Uw Putters vlaggen slechts (althans, bij gunstig weder), Zij gaan de deur niet uit, doch blijven kalmpjes thuis. Verleden jaar, Vorstin, (de schuld zij ons vergeven), Toen hebben wij tot eer van 't lieve Koningskind De brandspuit geprobeerd, en nog wel meer misdreven. Het menschelijk hart is vaak tot boos heid slechts gezind. Maar nu, o, Majesteit, de dag van Uw verjaring Weer atoffe geeft tot dank, en tot wat vlaggentooi, Nu 8iueeken wij deemoediglljk om Uw bewaring, W* ontplooien onze vlag... ep daarmee is het mooi I Verkrijgbaar by D L. KEUR, Apotheker, ZUUtraal 73, Tel. 448 VOOR DE Gierstraat 4-6. Telefoon 763. Eigen ateliers. Directe levering naar maat. WAAROM wordt nFV INMAAKGLAZEN REA j APPARATEN algemeen de voorkeur gegeven? OMDAT zo zijn lo. geen namaak van verouderde systemen t°. practisch van vorm en doelmatig in gebruik. 3°. voor alle bestaande systemen passend. éu. van prima qualiteit. 6. billijk in prijs. LEVERINQ ONDER GARANTIE. VRAAQT geïllustreerde Prijscourantt Alléén-Verkoop voor HAARLEM en omstreken bij i C. J. v. d. BROEK, firma Wed. VOULLAIRE, Oude Groenmarkt 2-4 Telefoon 507. voor Brussel en de Wereld-Tentoonstelling, bevat kaarten, plattegronden, reductie-bons voor beziens waardigheden en tevens gratis-verzekering tegen ongevallen. Prijs slechts 60 cent. VERKRIJGBAAR BIJ A. WIESENHAAN, Firma J. VOOGD, ALGEMEENS BOEKHANDEL, Groote Houtstraat 94. Telefoon 716.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6