NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8329 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. vrijdag 19 augustus i9io a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maandenj Van regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Oa2!Skd zTd^sblad, 'voor 'Haarlem" I I 037K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 W Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. <3 J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 20 AUGUSTUS. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Brongebouw: Opening Sportten- toonstelling, 2 uur. Concerten. Café „Do Kaxseboom": Concert, 8J uur. Zandvoort, Olympia Palace: De Ned. Operette-Ensemble: „De Dol larprinses'', 8 1/4 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Biad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Ja nan in Haarlem", in de rubriek Om Ons 1-Ieea. Hinderwet. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 11 Augustus j.l. aan J. B. Anthonisso vergunning is verleend tot oprichting van eene inrichting voor het bereiden en bewaren van bleekwater, in het perceel aan de Klerksteog no. 140. Kohier Bedrijfsb ©lasting. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dut de op den 15en Augustus j.l. executoir verklaarde kohieren nos. 1 en 2 op de Bedrijfsbe lasting dezer gemeente, dienst 1910— 1911, aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. De ingezetenen worden er tevens aan herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. 'N EXTRA-PROTEST TEGEN DE LOTING. Kóópt en léést...! Men kocht en las, het was in i Groote Houtstraat in den drukken avond. Politie-agent, drentelend ze achterna en was 't blijkbaar met zichzelvcn niet eens. Mocht men d&t verkoopen en „doen" lezen? Je zag den man er over peinzen. Eindelijk nam hij 'n kloek besluit en sprak een van de vlugmaren vi koopers aan. Koo-óópt en lee éést...! brulde nian aan 's agenten oor. Ophouden met verkonpen? Hij dacht er niet aan. Rond twee venters en den agent kluwde de Houlstruutbevolking zich tot standje. Maar de politieman was kort van stof. Propagandist liet m biljetje kwa- si vallen, om 'n begeerïg kooper ie be lieven, maar de agent ving het met 'n forsche handgreep tusschen de om standers vandaan. Dan maai' mee naar het bureau, zei hij en pakte een van de propa gandistcn bij den arm. „Gerust, hij pakt Tn in z'n arm', ontzette zich 'n verschrikt juffie. Toen slierte 't standje zich uiteen, en de menigte joelde de hoofdperso nen achterna. Agent in gêwichtig-evenwichtigo stemming von gezag-handhaver stap te tusschen z'n twee arrestanten in. „Kóópt en léést..." brulde de een, en de ander secondeerde: ,,'n extra- prótost tegen de verloting van mèn- schenvleeschl" „Gunst', liep 't juffertje van straks, „getroffen door de bravoure van die lui, die niet eens bang waren voor de „poliesje", gunst, ze blijve maai- dooi- roepe...l" En 't publiek lachte en joelde, jon gens floten snel-scherp tusschen hun vingers. Do agent schreed in kalme waardig heid tusschen do twee extra protesten naar de Smedcstraat, gevolgd door de menschen, die tot 't laatst toe wil den genieten hun relletjes-genot. Gekozen. In de gisterenavond gehouden ver gadering van do Coöperatieve bouw- .Vcreeniging „Eigen Haard", werd tot penningmeester gekozen de heer II. -de Zwart, in plaats van den heer Van den Berg, die als zoodanig bedankt bad. Inplaats van den heer Do Zwart werd tot commissaris gekozen de hoer Th. Kort. Geheelonthouding. Inplaats van mej. A. Gerhard, die naar elders vertrekt, is tot bestuurs lid van de afdeeling Haarlem van de Nedcrlandsche Vereeniging tot af schaffing van Alcoholhoudende dran ken gekozen de heer M. Reinalda. Geen „ze e"-s lang. Gistermiddag werd door een winke- lier in de Oranjestraat een slang in zijn winkel ontdekt. Door een buur man werd bet dier gevangen en in een flesch gedaan. De slang was een halve meter lang. (Zie verder Stadsnieuws onder loat- ete berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Geschrikt. Hedenmorgen te elf uur ongeveer schrikte voor de stoomtram op den Rijksstraatweg een paard, gespannen voor een wagen van de broodbakkerij ..Het Oosten". Het dier sloeg achter uit. waardoor de kar omviel en het lemoen brak. De koetsier kreeg eeni- ge ontvellingen aan de banden. HAARLEMMERMEER. Benoemd. De heer E. v. Gcuns, onderwijzer aan de openb. school te Hoofddorp, is benoemd tot onderwijzer aan de straf gevangenis te Arnhem. Uit eerstgenoemde betrekking is door hem bereids eervol ontslag aan gevraagd. Schadepost. De heer J. Ovcrmeer, notaris te Nieuw-VenDep, had op reis zijn hond medegenomen en dezen doen plaatsen in een goederenwagen van den trein. Het dier is onder het rijden er uitge sprongen of gevallen en verpletterd. De hond was een raszuiver dier van hooge waarde, zoodat het een groote schadepost is'. IJMUIDEN. De heer G. Klimp alhier daagde gisteren te Groningen voor het exa men, ter verkrijging van de hoofd akte. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Dr. Baur, Bad Ems, Beau Site, 3 p. S. G. Prins. Ovcrveen, idem, 4 p. M. Friedl. Mnnchen. idem, 2p. - Prof.Ulimann. Munchen, idem, 3 p. G. G. Gleichmnn, Rotterdam, idem, 6 p. j. M. Kiev, Rotterdam, idem. Dr. Romenv, Rotterdam, idem. 4 p. Mevr. Cramer. Amsterdam, idem. J. W. Nolting. Amsterdam, idem. A. Koker. Amsterdam, idem. J. Kat. Amsterdam, idem. Mevr. Van Doorn, Amsterdam, idem. W. Lo- man. Amsterdam, idem, 2 p. M. Hardenbroek. Zutfen. Groot Badhuis. J. C. den Tex Boudt, Amsterdam. Groot Badhuis, 4 p. C. llcbel, Baarn. Groot Badhuis. Binnenland STAATSCOMMISSIE VEREENVOU DIGING ADMINISTRATIE. Bij Keninkliik besluit van 10 Aug. is eene Staatscommissie ingesteld tot onderzoek van de vraag, of de inwen dige organisatie van de Departemen ten van Algemeen Bestuur en van de daaronder ressorteeren ie adminis- tratien voor vereenvoudiging en in het algemeen voor verbetering vat baar is. In die conunissie zijn benoemd tot lid en voorzitter, mr. W. F. van Leeu wen, oud-burgemeester van Amster dam. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot leden jhr. mr. P. J. van Bey- ma. lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaa 1oud -secretaris-gen era a 1 van het Departement van Justitie L. A. Dittlof Tjassens, Staatsraad in buitengewonen dienst, secretaris-ge neraal van het Departement van Ma rine G. A. A. Middelbcrg en jhr. mr. Ch. J. M. Ruvs de Beerenbrouck, le den van de Tweede ICnmer der Sta ten-Generaal tot secretaris jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van I-Ioogland, commies-grif fier van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. BOND VAN DEN HOLLANDSCHEN JONGEN. Naar aanleiding van een aantal vragen is te 's-Gravenhage hel plan ontstaan tot oprichting van een ..Bond van den Hollandschen Jongen" in den geest van den Bond der Scouts in Engeland. De Nederlandscho Bond voor Li chamelijke Opvoeding neemt dit werk ter hand. Het plan is, «lat jongens zich vereenigen tot clubjes of groe pen. en dat zii oudere en bevoegde personen tot leiders kiezen. De lei ders der groepen zouden don aan het bureau van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding moeten opgeven het aantal en de na men der jongens van hun groepen, met verklaring tevens, dat zij lid van den Bond zijn of wenschen te worden. Van bondswege worden dan den leiders medegedeeld de namen der leiders van de overige groepen in de plaats hunner inwoning, terwij] zii dan tevens kennisgeving ontvan gen van de nummers hunner groepen. De groepen verkrijgen het recht de vlag van den Bond te voeren; zij moe ten echter in het kruispunt den naam of het wapen van de plaats hunner inwoning aanbrengen (instede van den leeuw, die op den Bondsstan- daard is aangebracht). Boven het kruispunt wordt dan het nummer van de groep geplaatst. De Nederlandsche Bond voor Licha melijke Opvoeding neemt nu op zich, inlichtingen te verstrekken, behulp zaam te zijn, waar het geldt leiding te geven. enz. Tevens wordt ernstig overwogen in hoeverre het mogelijk is bij tijdige aanvrage, tegen matige vergoeding, tentmateriaai te ver schaffen. f 2000 MEEGENOMEN. E. Ch., 23 jaar, boekhouder aan het Savov-holel te- Scheveningen, is ver dwenen met medeneming van een be drag van ongeveer 2000, ten nadeele van de exploitatie van dat hotel. Zijn vader moet te Aken een machinefa briek hebben. Hij zou vroeger te Lon den gewoond hebben Wood Lane 75, Londen W. EEN AUTO-BEKEURDER. Ilct gebeurde Zondagmiddag op het, dorpslein van D. De veldwachter stelde zich verdekt op het pleintje op, met den chronome ter als armband gewapend. Hij zou de automobilisten eens controleeren. Tc drommel, het bord „mufcimum- snclheid 18 K.M. per uur" stond er toch niet voor niets 1 En hij contro leerde dapper, den geheelen middag, met het aanteekenboekje in de eene hand en de keurigwitte handschoe nen (het was Zondag) in de ander». Daar had hij er een. Die kwam nu toch zeker met te groot© vaart aan. F«-nstig hief hij de hand, met het Loekje er in, op. De auto stopte en kreeg een waarschuwing. Chauffeur protesteert druk. Hoe kon die man dat nu controleeren Veldwachter toont zijn bracelet. Houdt vol, dat de man te hard reed. Chauffeur houdt te gendeel vol. Veldwachter zweert bij zijn chronometer en opschrijfboekje. Rijdt u dan zelf het eind mee, dwingt de chauffeur. En "de veldwachter neemt vol waar digheid naast hem plaats.... Aufo keert terug tot vóór het waar schuwingsbord en nu gaat het in een gangetje, dat de dorpsautoriteit voor schrijft. En langzaam gaat het, inderdaad. Op het pleintje gekomen, wordt de chronometer geraadpleegd. Nu was dan toch langzaam genoeg gereden Het mocht wat.... De 18 K.M. waren nóg overschreden. Toen hoorde men uit den mond van den chauffeur, triomfantelijk, tegen den veldwachter, die meegereden en dus meagezondigd had Bekeurt u mij nouWe hebben toch de snél ge reden iMaar de veldwachter was wijzer. Dat was zijn bedoeling niet geweest, verzekerde hij. En wij, omstanders, geloofden het maar. Ook andere auto's, die wat hard reden, kwamen er dien middag met een waarschuwing af 1 SPEELHUIZEN TE SCHEVE NINGEN. Vóór de Sportingclub, aan den Ge vers Deynootweg te Scheveningen, waar Zaterdagavond laat door de justitie een inval werd gedaan, ei vóór de daarnaast gelegen Jockey club, staat thans een politiepost van des middags twaalf uur af; avonds om zes uur worden de posten versterkt tot dubbelposten. De taak der politieagenten is, geen bezoekers tot de clubs toe te laten. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. Van Maasdijk heeft gisteren boven Ilanenburg bij 's-Gravenhago gedu rende zeven minuten op verschillen de hoogten eenïge afwisselende kring vluchten gemaakt. Chailley vloog te Veendam gisteren 21 minuten en 30 seconden. HILGERS TE EDE. Men meldt uit Ede, d.d. 18 Aug. Ihlgers deed twee vluchten van minuten en vloog ongeveer 20 meter hoog. DE VLUCHT VAN PARIJS NAAR LONDEN. Moissant is wegens een gebrek aan den motor te Rainham, 6.5 K.M. van Chatham moeten landen. Volgens een loopend verhaal heeft Moisant bij liet dalen de schroef van zijn toestel gebroken, en heeft hij naar Parijs om een nieuwe geseind. Moissant was des morgens om vijf uur te. l ïlmanstone weer opgestegen. Aanvankelijk ging het vliegen goed, zoodat hij om half zes Canterbury al had bereikt. Om tien minuten over zessen had hij echter bij Sittingbour- ne bet ongeluk dat er iets brak waar van het herstel drie uur vergde. O ink wart voor tien overkwam Moissant een erger ongeluk nabij Rainham. Uierdoor werd hij weder genoodzaakt te dalen. Bij het om laaggaan brak de motor, terwijl Moissant zelf in een ongebruikte kalkgroeve terechtkwam; hij kreeg geen ernstig leisel. Telegrafisch be stelde hij uit Parijs een nieuwen mo tor, maar hij kan natuurlijk vandaag niet het Kristallen Paleis in Syden ham bereiken. Een grooie menigte wachtte heden bij het Kristallen Paleis op Moissant. Ten deele was men aangetrokken door liet bericht, dat de luchtvaarder in don omtrek van het Paleis gezien was. Toen ten slotte bleek ,dat Mois sant niet in staat was Londen van daag te bereiken, was men algemeen bitter teleurgesteld. De Eagelsche bladen vertellen, dat John Moissant zijn vliegtuig pas voor de zesde maai gebruikt had. Hij heeft zich uitsluitend op zijn kompas ver laten. Met behulp van dat kompas is hij .recht op Amiens en daarna op Calais aangevlogen. Daarvoor was hij nooit van zijn leven ten N. van zonderlijke trajecten. De prijzen van Aubrun bedragen 13,000 frank. LUCHTVAART. DE VLUCHT DOOR OOST FRANKRIJK. Leblanc vertrok te 5.03 uit Amiens en kwam te 6.50 te Issy les Moull- neaux aan. Aubrun vertrok te 5.09 uur en arriveerde te 7.03. Een ontzag lijke menigte was op de been, om van bet schouwspel getuige te zijn. De aviateur Moisant vertrok te 5.15 uit Amiens. De luitenants Cammerman en Vuillierme kwamen ook te Issy les Moulineaux neer. Legagneux landde te elf uur. Letteren en Kunst DE BERG SINAï GEVONDEN? Prof. Musil te Ween en is van een onderzoekingsreis in Arabië terugge keerd. Hij heeft zeer mooie resulta ten gehad, onder meer uitgebreide doodenstcden met merkwaardige op schriften ontdekt. Ook gelooft hij den echten berg Sinaï uit den Bijbel go- vonden te hebben. Kerk en School HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de fac. der rechtsgeleerdh. aan de Rijkstmiv. te Leiden, om onderwijs te geven in het Ned. burger 1. recht en het int. pri vaatrecht, mr. E. M. Meijers, te Am sterdam.: INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Eedactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer Zou U zoo beleefd willen wezen on- Parijs geweest, behalve eens toen hij derstaandc in uw geacht blad te wil mot den trein, naar Cherbourg was len opnemen Bij voorbaat mijn gereden. dank De machinist Fileux, dien hij alsEen vergeten of minder bevoorrech- reiziger ercr hel Kanaal heelt moese- 'f sl™' S.h'i°k"j1 ii straat te zijn. Of dc bewoners dier nomen, is vol lof over zijn meester. gtraat bela^iQg betelen weet ik niet, Met zoon man moest men zich m de doch zij zu]Ien dal wel doen geioof lucht op ziju gemak voelen. ik. Over de verlichting wil ik maar Bij zijn overtocht over het Kanaal niet schrijven, twee of drie lantaarn- heeft Moissant geene bijzondere ge- palen met die betere verlichting, zoo- waarwordingen gehad, zoozeer was als b.v. in de Zijlstraat, kosten niis- hij van zijn vliegtuig en zijn vlucht schien te veel ?Dochhetis in hoofd- vervuld, lig een paar visscher*. pinken en kleine booten, maar mets „iet ^eugt. zeifs gevaarlijk is, vooral anders, voor hij aan de Engelsche bij regenachtig weer. Dat geen ern- kust neerstreek. Hij vloog 1000 Eng. stige ongelukken voorkomen, is zeker voeten hoog toen hij land ondeir zich te danken aan de groote voorzicht ig- kreog en 'viel daarna in een halve beid, waarmede de Warmoesstraat ■hihuut tot op 300 DO ro- rOK doch och gen, dien hij in zijn gezicht kreeg, zoove6j mogelijk de V armoesslraat was zoo hevig alsof het hagelde en' ^erme£en wordt, en dat is voor de bezorgde liem een ontsteking aan eenbewoners dier straat natuurlijk geen oog. voordeeL Komaan Veel ziende en Moissant, een man 35 jaar, is archi-1 veel opmerkende leden van den Ge- tect van beroep en was voor zijn ge-meenteraad, komt eens kijken, het noegon in Europa gekomen. H.j u?<st «gepacht,gen dag, kreeg daar pleizier in vliegen bouwde twee vliegtuigen voor hij kon vliegen. Een ervan, zijn tegenwoor dige toestel, is een Blériot-type met een Gnome-motor. Voor zijn Kanaalvlucht had hij on- derkleeren van rijstepapier aange trokken, om zich tegen de koude te beschermen, en over zijn gewone kleeren droeg hij een trui en een overjas. Zijn machinist, die veel dik ker is, droeg zijn gewone werkmans- kleercn eu liad daarin, geen last ge had van de koude. Moissant had liet als ge dan in de Warmoesstraat komt, neemt dan een loopje, zooals de jon gens op de sneeuw doen, en ge komt van zelf een heel stuk vooruitDen meer voorzichtigen lieeren raad ik aan een paar oude sokken over de schoenen te trekken. EEN BEWONER DER WARMOESSTRAAT. Gemengd Nieuws EEN IIOTELDIEF. uucx De Pariische politie heeft dezer da- UnugVoudphZHi'^rtw» reddinggordels bij zich, voor liet ge val ca- oen ongeluk gebeurde. Een meisje Farnier, vier jaar oud', heeft Woensdag met hare móéder te Bouy een tochtje gedaan in een vliegtuig, dat Louis Dufour bestuur de. lukte haar in een voornaam hotel Engelsc.hmaa te arre6toeren, in wiens persoon men naar alle waarschijn lijkheid een gevaarlijken hoteldief trenakt heeft, Nadat reeds vroeger door verschci- verdwünen van kostbare hun kamers was gemeld, deed dezer dasen een in het hotel logeerendo SDaonsche diplomaat aangifte, dat Reuter seint uit Londen, dat de hem des nachts een tasch met eenige aviateur Moisant van Parijs per aero- duizenden francs aan bankpapier er plane naai' Dover gevlogen is en nu in. afhandig was gemaakt. Bij het langs den spoorweg naar Londen naar bed gaan. had hij de tasch naast vliegt. I zijn bed gezet, en 's morgens vroeg bemerkte hij onmiddellijk zijn ver- KRINGVLUCHT IN HET NOORD- lief- OOSTEN VAN FRANKRIJK Het ingestelde onderzoek leidde dc verdenking op een gentleman, die als Volgens officieele opgave heeft Le- Arthur Simour in het vreemdelingen- blanc over den afstand Amiens-Issy boek stond ineèschreven, zeer deftig 1 u 46 mm. oi sec. gedaan. Aubrun 1 0ntrad en de duurste kamer in het u. oi min. 1 sec. In het geheel heeft hotel bewoonde. Toen de detective, Leblanc over de geheel© kringvlucht die met het onderzoek der zaak be- 12 u. 56 sec., Aubrun 13 u. 28 min. 15 last was. Simour's kamer binnentrad, sec. gedaan. om zich te overtuigen, of de mou- Leblanc ontvangt behalve den prijs daine Engelschman inderdaad degene vn 100.000 frank van de Matin nog was. voor wien hij zich uitgaf, ont- ongeveer 27,000 frank voor vijf eer- dekte hij bij den eersten oogopslag de ste-prijzen en twee prijzen voor af-vermiste iasch. waarvan de beugel even boven den rand van Simour's bed kwam ui taluren. Juist toen hii zich bukte, om hefi corpus delicti te grijpen, haalde Si mour een revolver uit zijn zak, maar voor hij nog had kunnen vuren, haS de detective, die zich in den roep mag verheugen een prima dsjioe-dsjitsoe- vechter te zijn. den arm beetgepakt» die het wapen vasthield, en draaide dien met een kunstigen greep zoc krachtig uit het gelid, dat de En gelschman, overweldigd door de ra- zonde pijn, de revolver moest losla ten en zich gewillig liet wegbrengen. Op het bureau van politie verklaar» de de gearresteerde hoteldief Jack Simour te hoeten en uit Liverpool ge boortig te zijn. Hij bekende ten slotte, de verschillende vermiste juweefcn t« hebben gestolen, die hij achter het wandtapijt van de hotelgang op de tweede verdieping had verborgen. Uii het nasnuffelen van zijn kaïner, vond men in den dubbelen bodem van koffer een geheel arsenaal van uiterst kunstig bewerkte inbrekers- werktuigen. zoodat er niet de minste twijfel overblijft, of de Parijsche po litie heeft een geroutineerden, zee*' gevaarlijken hoteldief te pakken ge kregen. EEN GOEDE VANGST. Tc New-York is gearresteerd, ina.vf tegei' borgstelling weer vrijgelaten, een zekere William T. Wintemutc, een mïjnspeculant, die beschuldigd wordt tal van personen, en dan meest dames, in Engeland en ook in Hol* land. te hebben opgelicht door dei* verkoop van waardelooze aandeelen. Er ziin niet minder dan 700 aanklacht ten tegen den man ingediend. EEN VREK. Tc Maidstone is zekere George Mi res gestorven, die voor de wereld doodaTm leefde en dikwijls bedeeld werd; hij laat f 48000 na. Daarvan heeft hij twee legaten van J 600 ver maakt aan twee mannen, die gewoon waren, hem goeden morgen le vvenr schen. NU HEUSCH GESTORVEN. Bij de mislukking van den aardap peloogst in Ierland, in 1847, toen dui zenden van gebrek zijn omgekomen, begroef men ook zekeren Thomol Guerin te Skibbereen, in een gemeen schappelijk graf met honderden ande Ten. Maar de man bleek nog levend, werd weer uit zijn gTaf gehaald en ia nog 70 jaar geworden. Nu is hij be graven vlak bij de plaats, waar me® hem 63 jaar geleden onder den grond wilde stoppen. BRAND IN DE VEREEN. STATEN. Een brand heeft de fabrieksvvijfc van Jersey City in de V. S., verwoest. De cshade wordt op 2i tot 5 miliioea gulden geschat ALPEN-ONGELUKKEN. Op den Rottal-Saltel moeten twee Zwitsers en een dame verongelukt zijn, die van Rottal uit den Jungfrau beklommen hadden. Zij zijn Dinsdag waarschijnlijk door zwaar weer ver rast. Men heeft hun drie ijshouw eeleo gevonden. Gidsen uit Lauterbrunnen hebben in de Rottal hut hun namen ingeschreven gevondeai en zijn er nr> op uit, om de lijken te zoeken. HET SPOORONGELUK BIJ SAUJON. Dc- verantwoordelijkheid voor dc treinbotsing nabij Saujon draagt da wisselwachter Désafit, die aan den pleiziertrein het sein gegeven heeft, dat de weg vrij was, terwijl deze nog bezet was door de locomotief en den tender van den rangeerenden goede rentrein. Hii meende, zoo heeft hij aan de justitie verklaard, dat liet rangeeren afgeloopen en alles in or de was. De man tracht overigens zijn fout niet te ontkennen. Nog steeds is niet met zekerheid het aantal slacht offers bekend. De maatschappij geeft op 37 dooden. maar de prefectuur van Roebelle spreekt van 43 dooden BRAND IN EEN KERK. Omstreeks negen uur Woensdag avond is er brand uitgebroken in a« hoofdkerk van Saint-Just et-Saint- Pasteur te Narbonne ,een bouwwerk uit de dertiende eeuw. De brand kwam aan achter het hoogaltaar. In een oogwenk was al het houtwerk verbrand. Een luchter, die midden in het schip van de kerk boven het altaar hing, plofte neer. Oude mar meren zuilen werden er door vcrlia- vend. De looden en zinken versiersels van het groote koororgel sinoltem Verder zijn er mooie g eschilderdd glazen uit de veertiende en vijftiende» eeuw vernield.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1