PRENTBRIEFKAARTEN. Naar aanleiding van een bericht In ons blad van een pnstuiubtenuar, be treffende nrentbriefkaarten, deelt een der handelaren in dergelijke kaarten ons mede, dat hij rich gewend heeft tot het hoofdbestuur der posterijen omtrent het verzenden van een door hem in den handel gebrachte kaart. Het antwoord, dat ons ter inzage werd gegeven, luidde Naar aanleiding van uw schrijven heb ik de eer u mede te deelen, dat den directeur van het postkantoor te IC, door toezonding van een afschrift dezes, is medegedeold, dat tegen toe lating als drukwerk, van de door u bedoelde kaarten, waarop een z.g. Imitatie hrieventasch is gehecht, mits zij onder open omslag worden ver zonden, geen bezwaar behoeft to wor den gemaakt. Namens den directeur-generaal, de administrateur, (was get.) v. Vleuten (onleesb.), Loc. adm. Het merkwaardige van het geval is nu, dat er verschillende opinies heer- echen. Postambtenaren in verschil lende plaatsen weigeren de prent briefkaarten bovenbedoeld, 't hoofd bestuur zegt nu. ten onrechte Het zal zaak zijn, dat dit hoofdbestuur aijn meening aan alle poetambtena ren bekend maakt. Waarom iniusschen de prentbrief kaart nu wel als drukwerk in een en veloppe en niet als zoodanig zonder enveloppe mag worden verzonden, is ons niet recht duidelijk. t.TeL") EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. De Amsterdamsche politie heeft de zer dagen een goede vangst gedaan. Als medeplichtige aan straatroof werd een bewoner der Rozengracht aangehouden, die bij de politie al in een heel slecht blaadje staat. Hij wordt verdacht van het plegen van chantage en werd o. a. onlangs aan het bureau St. Pietershal gehooid in verband met de vermissing van een portefeuille met 11.000 door een loo-, per van een besteldienst. De straatroof, waarvoor hij thans ls aangehouden, had Maandagavond op de Egelantiersgracht plaats. Aan een man, die uit een café kwam, werd door een Jongen de por- temonnaie ontrukt en toen de besto lene zich te weer stelde, schoten twee andere mannen toe, die blijkbaar in het complot waren. Zij gingen echter weer aan den haal toen er politie op daagde. Eén van die twee was de man, die thans is aangehouden. Hij trachtte het te doen voorkomen, alsof hij krankzinnig was .en toen hij daags na den straatroof in zijn wo ning was gearresteerd en naar het politiebureau Westerstraat was over gebracht, deed hij daar allerzonder lingst. Zoo ontkleedde hij zich in het wachtlokaal der agenten en scheurde zijn kleeding in stukken. De aangehoudene woonde vroeger Ln de 2de Weteringdwarsstraat, l'e zijnen huize werd toen, een paar maanden geleden, de beruchte inbre ker Arie Boere (sedert overleden) na hevig verzet gearresteerd. De man is met zijn kameraden ter beschikking dor Justitie gesteld. Gemengd Nieuws EEN WELBEWAAKTE BABY. Met eenige verbazing ziet de bevol king van Bar-Harbour, een der chi que badplaatsen in Maine, Winson Moleau, de erlgenaam van 250 mil- .ioen gulden, rondrijden in een nieu werwetse he kinderwagen van staal, die een soort kooi vormt om de baby, en gesloten is met zeer gecompliceer de sloten. Alleen de nurse, die het kind rijdt, kan deze kooi openen. Vele gewapende detectives, bijzon dere bewakers, 30 bedienden en 50 •eainbten beschermen den toakomsti- gen millionair tegen elke poging tot aanranding. Deze maatregelen zijn genomen, nadat 14 dagen geleden werd beproefd het kind te stelen. Er hebben den laats ten tijd vele kinder- schakingen plaats gehad in de Ver. Staten en de moedor van den kleinen Winson Molean meent dat deze zoo doende veilig zal zijn tegen het drei gende gevaar. INBREEKSTEIL De politie van de Berlijnsche voor stad Schöneberg, heeft 'n zeer jeug dige inhreekster, dochter van zeer achtbare ouders, gearresteerd. - Het 12-jarige meisje, dat nog op school gaat, was gisteren door een open staand venster van een woning ge- lij kvlocrsch geklommen en had daar een aantal ringen, ter waarde van verscheidene honderden Mark, gesto len. Ze verkocht den buit even later voor... 90 pfennig aan IlaliaanscJie arbeiders, die aan een in aanbouw zijnd huis in de buurt werkten. De gestolen sieraden konden alle nog wol-den opgespoord op een gouden Ting na. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Op de Japansche ambassade te Lon den zijn de volgende bijzonderheden omtrent de noodlottige overstiroo- mingen in Japan ontvangen: Zestien prefecturen waren overstroomd, 800 menschen zijn omgekomen, terwijl er nog 500 vermist worden, en 160 ge- "vond werden. 3700 hulzen zijn totaal verwoest of weggespoeld, 2200 zijn ge deeltelijk vernield en 398.000 hebben er onder water gestaan. Alleen te Tokio hebben 200.000 menschen hulp noodig. Het ergste schijnt nu geluk kig voorbij te zijn; het weder wordt weer normaal. DUUR VLEESCH, Uit Duitschland en Oostenrijk ko men ernstige klachten over do hoo ge vleeschprijzen, die bot bijna on mogelijk maken voor geheele klassen der bevolking om vleesch te krijgen, flvat, naar de „Fxankf. Ztg." in een fcoofd^TtiJcai uiteenzet, een groot na deel is voor de volksgezondheid, wijl de volksvoeding daardoor wordt ver slechterd. En waar do groote physi- ologon en gen ces hoeren het er over eens zijn, dat de voeding der groote massa in Duitschland toch al, ten gevolge van do hooge graan- en vleeschprijzen, te wenschen overlaat, daar acht het blad het noodig krach tig op verbetering aan te dringen. De thans in Duitschland voorko mende vleeechnood wordt toegeschre ven aan de taktiek der agrariërs, om hun veestapel to vergirooten. Verleden jaar was de hooioogst heel slecht en dientengevolge werd veel vee ver kocht voor do slachterijen, wijl de groote veehouders vreesden geen voed sol genoeg voor hun vee te heb ben. Dit jaar is do hooioogst buiten gewoon goed geweest, en nu willen de veehouders hun veestapel weer vergrooteu. Zij kunnen dat slechts doen, door weinig of geen vee aan de markt te brengen. En daar de gren zen voor den invoer zoo goed als ge sloten zijn, is er gebrek aan vleesch. De slagers kunnen slechts weinig slachtvee koopen en dan nog tegen zeer hooge prijzen, zoodat het vleesch zeer duur en dan nog schaars is. De directeur van de stedelijke centraal veestallen, de heer Goltz, verklaar de aan een redacteur van het Berl. Tageblatt, dat hij volstrekt niet van meening is, dat de hooge prijzen in afzienbaren tijd zullen dalen, of dat de aanvoer zal toenemen, tenzij de grenzen voor buitenlandsch vee wor den opengesteld. Duitschland is aan gewezen op den veeinvoer uit Oosten rijk en Denemarken. Het aangekon digde uitvoerverbod van Oostenrijksch vee zial wel niet won-den uitgevaar digd; want al zijn in Oostenrijk zelf de vee prijzen abnormaal hoog, de Oostenrijksche agrariërs zien in het uitvoeren van hun vee juist een mid del om in Oostenrijk de prijzen hoog te houden, en zullen dus het bezwaar, dat dit verbod in strijd is met de handelsovereenkomst, breed uitme ten. Maar des ondanks is de invoer uit Oostenrijk bijlange na niet vol doende om in den vleeschnood te voorzien. Het Deense he vee wordt geweerd, omdat het gevaarlijk zou kunnen zijn voor de Duitsche volksgezond heid. Nu is het allang bekend, dat de tuberculine-inspuiting door we tenschappelijke mannen als een on voldoend bewijs van gezondheid wordt aangezien. Want juist de run deren, die slechts weinig door tuber culose besmet zijn, reageeren op die inspuiting het ergst, en worden afge wezen; maar do meest besmette die ren worden doorgelaten. Het Berl. Tageblatt zou wenschen, dat de in gevoerde runderen aan de grenzen worden geslacht en gekeurd, dan zou het gezonde vleesch kunnen worden ingevoerd. TELEGRAFIE ZONDER DRAAD. Uit Cherbourg wordt gemeld Een beambte van de machine-werkplaats van het tuighuis hier, genaamd De- brix. heeft een toestel uitgedacht, dat het mogelijk maakt, om telegrafie zonder draad met de Morse-tclegraaf te verbinden. Een telegram, dat van zee uit door een stoomschip wordt af gegeven, zou met het nieuwe toestel door elk telegraafkantoor aan land automatisch en zonder stoornis kun nen worden opgenomen. De minister van marine zal de nieu we uitvinding laten onderzoeken. HET GROOTSTE BRITSCHE OORLOGSSCHIP. Zaterdag zal te Portsmouth de Orion" van stapel loopen, het groot ste slagschip van Engeland. Het is het eerste oorlogsschip, dat bewa pend is met do zware 13.5 inch ka nonnen, waarvan hel er tien zal krij gen. Het schip, dat 584 voet lengte heeft, zal een vermogen krijgen van 27.000 p.k. en een snelheid van 21 knoopen. Er zijn nu nog drie schepen van hetzelfde type in aanbouw. EEN EERLIJK BELASTING BETALER. De Tax Boord te Chicago heeft Vrijdag zijn zittingen moeten verda gen. omdat dc leden der commissie uit pure verbazing over het optreden van een belastingschuldige, die zich beklaagde niet hoog genoeg te zijn aangeslagen, niet in staat waren verder arbeid te verrichten. Die verbazingwekkende belasting schuldige was dc Standard Oil Com- Danv. De Trust betaalde het vorige jaar te Chicago 30.000 dollars belas ting. dit jaar was zij aangeslagen voor 125.000 dollars. Maar nu ver scheen Vrijdag iemand in het bureel van den Tax Board, die verklaarde Wij zijn niet hoog genoeg aangesla gen. De leden der commissie vielen haast van hun stoelen. Alleen de voorzitter behield genoeg tegenwoordigheid van geest om te kunnen vragen Voor wie komt gij Voor de Standard Oil, was het antwoord. Nog grooter ver bazing en twee burgers, die zich juist over een te hoogen aanslag kwa men beklagen, maakten zich be schaamd uit de voeten. Daarop ver? klaarde de advocaat van de Standard Oil. dat de Trust ook belasting wenschte te betalen over eigendom men vroeger in New Jersey aangesla gen. en dat 180.000 dollars de som was, welke zij meende verschuldigd te ziin. DRANKGEBRUIK IN AMERIKA. Ook in Amerika draagt het drank gebruik in ruime mate Bij tot de in komsten van de openbare schatkist. Ei- is thans een verslag verschenen over de financiën van de steden met meer dan 30.000 inwoners, waarvan de Unie er nu 158 telt. Echter in het verslag worden slechts cijfers aange geven omtrent 151 van deze plaatsen en dan blijkt, dat de vergunnings rechten hier niet minder dan 41.950.000 dollars ophrengen, dat is drU millioen meer dan in het voor gaande jaar en 11 milïïoeh meer dan üi 1908. Die hooge re opbrengst ls voorname lijk een gevolg van de verhooging der rechten. Het aantal drankhuizen Ls daarentegen verminderd, het be draagt thans 67131 en is in drie Jaren tiids niet 4000 afgenomen, ten gevolge van het feit. dat verschillende steden een algeheel verbod van drankhuizen hebben uitgevaardigd. Vooral in de Zuid-Atlantische staten maakt de drankbestrijding goede vorderingen. In verhouding tot de bevolking hebben Texas. Wisconsin en New- York de meeste drankhuizen, Penn sylvania. Massachusetts en Nebras ka de minste Galveston heeft een huis met vergunning op elke 138 in woners Milwaukee een op elke 141, Hoboken een op elke 175. Te Phila delphia was er een drankgelegenheid od elke 758 inwoners, en Lincoln in Nebraska telt er een op elk© 2038 in woners. ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Eenigen tijd geleden maakten wij melding dat, ten gevolge van m<x> ningsverschil tusschen het collego van regenten over de gevangenissen en het Ned. Genootschap tot zedelij ke verbetering van gevangenen, over de wijze, waarop enkele leden van dat genootschap hun taak hadden opgevat, bij gelegenheid, dat dc heer Sijthoff zijn straf onderging eeni ge leden van dat genootschap hun ontslag hadden genomen. Het waren de heoren W. Cool, G. L. M. van Es, J. A. Lipjes, C. W. Schalkwijk en H. A. Visser. In de gisteravond gehouden verga dering van het genootschap zijn thans in hunne plaats benoemd de hoeren mr. A. A. F. W. van Ro- mondt, mr. A. J. van Schelven, J. Ferrares Jr., mr. H. van Goudoever en E. Bangert (Tel.) KONINGIN MARIA PIA. Fransche bladen laten zich uit Lis sabon het volgende verhaaJ melden van een ongeval, dat aan de koning in-moeder dezer dagen zou zijn over komen. Koningin Maria Pia, die nog altijd tengevolge van den aanslag op haar echtgenoot en haar zoon in een toe stand van zenuwachtige overspan ning verkeert, brengt enkele weken op het koninklijke buitengoed te Coimbra door. Dezer dagen nu maakte zij een rij toer door een streek, waar men bo zig was een terrein te effenen, toen plotseling een geweldige knal weer klonk, gevolgd door een regen van steenen, waarvan verschillende in 't rijtuig der koningin-moeder vielen. De koningin verschrok geweldig en sprong, juist toen de koetsier, even eons aan een aanslag denkend, de zweep over de paarden legde en in vliegende vaart wegrende, uit hot rij tuig. Vol angst liep zij dc velden in, waar. een paar boeren haar echter spoedig kwamen geruststellen. De knal was dan ook niets anders ge weest dan de ontploffing van een dy- namiet-patroon om een of ander be letsel uit den weg te ruimen, waarbij men naar het schijnt niet al te voor zichtig te werk is gegaan. Toen de koetsier van zijn schrik was bekomen, en met het rijtuig was teruggekeerd, kon de koningin, die alleen een paar kwetsuren aan haar band had gekregen, weer instappen en wegrijden. TATJANA LEONTIEFF. De 27-jarige Russische terroristc Tatjona Leontieff, die op 1 Septem ber 1906 in het hotel „Jungfrau" te Interlaken den rentenier Müller doodschoot, dien zij voor den Russi- schen ex-minister Durnowo aanzag, bevindt zich op het oogenblik in het krankzinnigengesticht M (inningen te Bern Volgens het over liaar uitgesproken vonnis moest zij thans, daar haai1 straf afgeloopen zou zijn voor den tijd van 20 jaar uit het kanton Bern worden uitgewezen. De Berner regee ring heeft echter besloten, hiertoe nog niet over te gaan, zoolang de moorde nares krankzinnig is. Tatjana Leontieff blijft tot nader order a's gevaarlijke krankzinnige ln het gesticht opgesloten. Van haar overbrenging naar Rusland is afge zien, daar haar vader op zich heeft genomen, de verplegingskosten aan het l/.nton Bern te vergoeden. Mocht zij echter genezen, dan zou dc Bondsraad haar onmiddellijk over de Zwitserschc grens doen zetten, daar gevreesd wordt, dat zij als hartstochtelijke terroriste nog meer dere misdaden zou kunnen begaan. Het is thans nog onzeker, hoe lang Tatjana Leontieff nog in het gesticht moet blijven. Hoewel haar geestestoe stand in den beginne slechts in ge ringe male abnormaal scheen, wordt haar ziekte thans door de psychiaters vrij pessimistisch beoordeeld. EEN NIEUWE PENSIOEN BEWEGING. Uit dc belanghebbende, bij het N. V. V. aangesloten bonden van amb tenaren en arbeiders in diemst bij rijk provincie, waterschap, gemeen te, spoor en tramweg Mij. is, op initiatief van den Bond van Neder- landsche gemeente-werklieden, na ampele samenspreking op een tweetal daarvoor gehouden vergaderingen, een oomité gevormd, dat zich speciaal zal hebben te belasten met het voe ren eener krachtige actie ter verkrij ging van onderscheidene zeer noodig geacht wordende verbeteringen in de bestaande pensioenwetten alsmede van opneming in die wetten van alle hierboven bedoelde groepen van amb tenaren en arbeiders benevens hun ne weduwen en weezen. Als voorzitter van dit comité «al fungoeren den heer N. v. Hinte, secr. v. d. Bond v. Ned. Goto, werklieden, terwijl den heer B. J. Stapele, yoot-' zitter v. d. N. N. Post Bond zal op treden als eecr.-penningmeester. BARONES YAUGHAN GEHUWD. De Parijsche correspondent van de Gazette meldt, dat Donderdagoch tend om half zeven te Aronvllle het huwelijk voltrokken 1e tusschen me juffrouw Delacroix, bekend onder den naam barones Vaughan, en den heer Durieux. Niettegenstaande het vroege uur was een groote menigte voor het ge meentehuis samengestroomd, waar onder verschillende photografen. Ten einde zich tegen hun „aanslagen' te beschermen, stak de geheele bruids stoet do parapluies opl Na afloop'der plechtigheid bega ven dc gehuwdien zich naar het kas teel Balincourt. DE SCHEEVE TOREN VAN PISA. Een ambtelijk rapport verklaart, dat de vermaarde scheeve toren van PLsa, dien men bedreigd achtte, nog zeer 6olide is Nergens valt een scheur te ontdekken en sinds 1829 is de afwijking uit den rechten stand slcclrts 22 c.M. toegenomen. Vele oude schrijvers hebben beweerd, dat de to ren op een platform rustte. Het on derzoek heeft dit platform naar het rijk der fabelen verwezen. Men zal nu in alle kalmte en gerustheid de bodemgesteldheid nog eens nagaan, om te zien of er aan de stabiliteit dei- fundamenten nog iets te doen valt. Dr. WENZELBURGER. De Duitsche keizer, koning van Pruisen, heeft den Amstendamschen correspondent van de „Köln. Ztg.", dr. K. Th. Wen-zei burger, die onlangs zijn zilveren jubileum vierde, be noemd tot ridder 4de klasse in den Rooden Adelaar. Sport en Wedstrijden PARUS—LONDEN. Hoewel Moisant gisterochtend een nieuwe schroef uit Parijs heeft ont- vangen, waarmede hij zijn toe6tel we der voldoende kon uitrusten om des middags verder naar London te vlie gen, belette de zeer sterke wind nem tot dusverre zijn nieuwe plan te vol voeren, daar de wind eerder toegeno men dan in kracht verminderd is. John B. Moisant heeft tegen een EugeJsch journalist gezegd, dat naar zijn eigen meening, hij nog niet vlie gen kan, in elk geval nog half zoo goed niet als Latham, Paulhan en White. Zijn fout was geweest, dat hij vliegen had willen leeren met de toe stellen, die bij zelf gebouwd had. Maar die zijn te snel, zij lopen 110 tot 120 K.M. in het uur. Daarom is hij ge ëindigd met een Blériotrtuig te koo pen. Zijn nieuwste vliegtuig is geheel van aluminium, er is geen cnkeie ka bel of draad aan. De steunvlakkeai zijn gemaakt volgens hetzelfde begin sel als bruggen. Men kan gemakke lijk 500 Eng. ponden gewicht aan elk orvon hangen zonder dat zij zullen breken. Wanneer hij eenmaal goed vliegen kon, zou hij zijne eigen toe stellen gebruiken. De tegenwoordige vliegtuigen wa ren nog te duur, zeide hij. Dat kwam," omdat er nog maar zoo weinig men schen aan deden. Hij zelf had al tus schen de 70.000 en 100.000 gulden aan zijne toestellen verdaan. De herstel ling van de Blériot zou hem op 1440 gulden komen te staan en elke vlucht kostte hem 240. Er waren maai- wei nig menschen, die zulke uitgaven konden getroosten en dat zou do ont wikkeling, van de luchtvaart tegen houden. Letteren en Kunst KEIZER WILHELM OVER KUNST. Een Zweedsche schrijfster, Annie Wall, die cenigon tijd in Bergen ver toefde, is op uitnoodiging van Keizer Wilhelm eens aan boord van den Ho- henzollern een praatje komen maken. Hierover vertelt ze in de Stockholm er „Dagens Nyheter": „De keizer sprak er zijn groote voldoening over uit, dat het krasse realisme der moderne drama s aan hot afnemen is, en dat de schrijvers van tooneelspelen thans bij voorkeur geschiedkundige feiten kiezen, Suder mann heeft het roer omgegooid, merkte de keizer op; „Strandkinder" heet het nieuwe hoofdstuk, in zijn kunst... Ik heb ook laatstleden winter kunnen opmerken, hoe gezond het volk in de werkmansklasse kan oor deel en. In den schouwburg hebben wij namelijk het afgeloopen seizoen arbeiders-voorstellingen gegeven, en niets viel meer in den smaak van dat publiek dan Prins Frederik van Homburg van Kleist, Had men den arbeiders iets realis tisch voorgezet als Nachtasyl of zoo iets, dan zouden ze dank-je gezegd hebben. Zij willen hun dagelijksche omgeving niet zien. Als zij het thea ter bezoeken, willen zij iets zien en hooren wat hen verheft en opvroo- lijkt, waarmede ze het dagelijksche leven kunnen vergeten." Onmiddellijk noemde de keizer toon Hebbel en diens drama Die Nibehin- gen, en zeide: Die Nibelungen boort tot bet schoonste wat ooit in de Duit- eche taal is geschreven ledereen moet dit drama lezen! Maar jammer genoeg is Hebbel in Duitschland te weinig bekend. Maar aanstaanden winter zal bet Nibelungendrama in den schouwburg worden opgevoerd; die opvoering sal eene in elk opzicht waardij» en schoons voorstelling zijn. Hoe Jammer, aai onze Wagner den tekst va nllebbcl niet heeft gebe zigd tot grondslag van zijn trilogie! Hoeveel anders zou dan niet de trilo gie geworden zijn! Nu verwarde Wag ner de Edda-figuur, die toch een hei- densch karakter draagt, met de Ni belungensage, die zooals bekend is, reeds in den Christentijd valt. Hoe heerlijk zou Wagner niet de muziek tot machtige en aangrijpende toonee- len hebben kunnen scheppen, waar in Hebbel's stuk do doode Siegfried den Dom wordt ingedragen, en waar Kriemhild Hagen den moord van den held uitbrengt! Voor eenige Jaren was ik in Weenen, en zocht do weduwe van Hebbel, de oude Christine ze is nu dood op, en ik zal de oude dame nooit vergeten. Zoo oud als zij toen reeds was, was haar ziel nog een en al vuur en gloed 1 Wal moet zij eene ontzaglijke kunstenaresse van een toaneelspeelster geweest zijn. Het beste wat ik anders van de tooneel- speelkunst gezien heb is wel van het Moskouwer theater geweest. Neen, zoo iets hoogs en voornaams zag ik nooit. Voor eenige jaren speelde het in Berlijn. „Zar Fedor, heerlijk was dat eenig... Maar overigens zou dan ook de Zweedsche Wasa-konin gen een heerlijke stof tot dramatische bewerking opleveren. Maar het zou een nieuwen Shakespeare vragen, om al die Zweedsche koningsdrama's te schrijven....'* (U. D.) TIJDSCHRIFTEN. Het 1 a akst-verschenen nummer van „De Auto" bevat: De kleppenlooze Pan hard en Lovassor. Wat moet men op reis meenemen? De organi satie van het Oostenrijksche vrijwil lige automobiel corps. Uit de prac- tijk van den automobilist. Onge rustheid in Frankrijk en de Prinz- Heinrich-Fahrt 1911. 40. P.K. Luchtscheepvaart Vliegen in Ne derland. liet circuit de l'Est. Een eere-schuld. Motorwielrijden. Een goede carburator. Vragen- bus. Lndusürieelo mededec-lingen. Allerlei.- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Koloniën DE BRITSCHE EXPEDITIE IN NED. NIEUW-GUINEA. Zeer zelden bereiken ons berichten omtrent de verrichtingen van de Britse he expeditie naar het Sneeuw gebergte. Af en toe echter valt or iets over te lezen in een Engelscli ko loniaal blad. Zoo staat thans in de „Brisbane Courier", dat een der leden van de expeditie, de heer Shortridge, amb tenaar hij het Britsch Museum, met de „Van Waerwijk" naar Brisbane is overgestoken „om te recruteeren" (wat hij daar reoruteeren wil, is ons niet duidelijk). Aan genoemd blad had de heer Shortridge verteld, dat de expeditie nog maar weinig was op geschoten; tot dusver had zij zich voornamelijk bezig gehouden met het verzamelen van voorraden en het vormen van kampementen, die tot ba sis kunnen dienen. Om de twee maanden moest naar do kust worden teruggekeerd om voorraden op to doen bij voorbijko mende schepen. De heer Shortridg© dacht per vol gende Hollandsche boot gelegenheid naar ^ieuw-Guinea terug te keeren om zich weder bij zijn expeditie aan te sluiten. Van de zoo merkwaardige ontdek king van een stam van dwergen, welke de expeditie, volgens zekere Engelsche bladen, zou hebben go- daan, zeide de beer Shortridge aan het Brisbane'sche blad niets. (Java-Bode). Marktnieuws BEVERWIJK. Groentenmarktnan 19 Aug. 191$ Postelein por Heet, 30 ct. Andijvie 100 str. 2.50. Wortelen 100 bos 6. Bieten per 100 1.20. Komkommers per 100 4. Augurken per mandje 40 ct, Aardap. klei, per Heet. 3.50, ld. zand, per Heet, f 4. Doppers, per Kilo 12 ct, Capucijnors per kilo 14 ct. Raspers per kilo 16 ct. Tuinboonen por 1000 1, Snijboonen per 1000 f 1.50. Heerenboon en per 1000 40 ct Roode kool per 100 5. Bloemkool per 100 10.; Uien per Heet. f 1. Prei, per bos 10 ct. Sla, pe rl00 krop 1.25. Rabarber, per 100 bos 5. Pieterselie por bas 5 ct. Appelen, per Heet f 8f 10. Peren per Heet. 4. Frambozen per mandje 10 ct Druiven, per Kilo 45 ct PREDIKBEURTEN ZONDAG 21 AUGUSTUS. EGLISE WALLONNE. Voorm. 10 1/2 heuTes, Mt. A. Mcïb\ pasteur la Haya, GEREFORMEERDE KERK. (God. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. J. Muiden, pred. te Broek op Langemdijk, 'e Avonds 5 1/2 ure, Ds. J. Muldeft EBEN-HAëZEH KERK. (Klein-Heiligland). Voorin. 10 ure, Da. Tibben, *8 Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure. Godsdienstoefening, 's Avonds 5 1/2 ure. Godsdienstoe fening. NOORDERKERK (Ridderstraatl, Voorm. 10 ure, Ds. Ringnalda. 's Avonds 6 ure. Dezelfde. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. H. J. ToxopeüS Ev. Lutli. pred. te Harlingen. 's Namiddags 1 ure. Zondagsschool (Nassaulaan). KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. J. W. v. Stuij- venberg, Doopsgez. pred. te West- zaan-Zuid, REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN* Geen dienst. Middags 1 ure, Geen Zondags school. KERK DER BROEDERGEMEENTE Voorm. 10 ure, de heer M. L. Fraiv kena, Evangelist te Naarden. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. NUTSGEBOUW, Zijlstraat 48 50. Voorm. 10 ure, Prof. Dr. L. Knap pert, van Leiden. BAPTISTE GEMEENTE, (Lokaal: Stoofsteeg 6.) Voorm. 10 ure, Openb. Samenk. Namiddags 12 ure. Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Evang. Samenkomst Maandagavond 7 .1/2 ure, Kleine Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 7 ure, Meisjesveree niging. Dinsdagavond 8 ure, Bidstond eb Bijbelbespreking. Woensdagavond 8 ure, Jongelings- Vereeniging. Donderdagavond 8 ure. Zangrepe titie. EVANGELISATIEGEBOUW, Jacobijneetraat 26. Voorm. 10 uur, de heer H. J. Bosch, 's Middags 12 ure, Zondagsschool. Zondagavond 6 uur, H. J. Bosch. Woensdagavond 8 uur, Naaikrans. Donderdagavond 8 1/2 uur, de heef H. J. Bosch. BENNEBROEK, Voorm. 10 ure, Geen dienst., 's Nam. 2 1/2 ure, Ds. Gerth Vaa Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. Van Bemmel DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. EVANG LUTHERSCHE GEMEENTB Voorm. 10 ure, Ds. H. A. Ludwig, Ned. Hemr. pred. te Tjalleberd. .BLOEMENDAAL. Voorin. 10 ure, Ds. H. H. Borger, pred. te Utrecht HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. W eener, pred. te Haarlem, HOUTRIJK EN POLANEN, Voorm. 10 uur, de Heer De Voogd, Cand. te Amsterdam. SANTPOORT, Voorm. 10 ure, Ds. Bax, EVANGELISATIE. .Voorm. 10 ure, Ds. J. P. Een-inga» pred. te Amsterdam. 6PAARNDAM. Geen opgave ontvangen.. VELSEN. .Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. WUK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel, UMUEDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzberg, 's Avonds 5 ure, Ds. Creutzberg. DOOPSGEZ. GEM. en PROTEST AN* TENBOND. Voom. 10 1/2 uur. Ds. E. Pekema. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Met medewerking van £et Kerkelijk Zangkoor. Buiten gewon o kollekte voor hef DiaconessenhuiA te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10