NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8330 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 20 augustus 1910 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 ^0 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. cïlSd zS^blad, voor Haarlem* I I I Redac,ie - Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 21 AUGUSTUS. Soe. Vereeniging: Bioscoopvoor- Mtelling. Brongebouw: Sportten toonstelling •n „Japan". Zandvoort, Olympia Palace: Nederl. Operette-Ensemble: „De gescheiden vrouw," 8 1/4 uur. MAANDAG 22 AUGUSTUS. Brongebouw: Sporttentoonstelling en „Japan". Soc. Vereeniging: Bioscoopvoor stelling. OM ONS HEEN No. 1189. Over onze Gemeentebelasting. Menigeen zal bij het bekijken van zijn belastingbiljet voor de gemeente met genoegen li ebben gezien, dat het percentage lager is dan het vorige jaar. Dat is in elk geval een bewijs, dat die belasting niet maar werktuig lijk altijd klimt en klimt, dat er ook nog eens vermindering mogelijk is en dat op het Stadhuis zuinig met onze dubbeltjes wordt omgesprongen. Toch is hel mogelijk, dat deze en gene dit jaar meer moet betalen, dan het vorige jaar, maar dan is dat al leen toe te schrijven aan verhooging van het cijfer, waarvoor hij aangesla gen is. Bij zoodanige verhooging kunnen zich natuurlijk twee moge lijkheden voordoen dat ze billijk of dat ze niet billijk is. In het eerste ge val heeft de belastingschuldige er toch nog voordeel van, .dat het per centage gedaald is. In het tweede ge val staat de weg tot verzet nog open. Uit onze Vragen rubriek blijkt wel, dat menigeen met de in richting van onze plaatselijke directe belasting nog niet op de hoogte is. In korte trekken is de administratie als volgt ingerichtB. en W. (bijgestaan door de ambtenaren) maken het ko hier op, dat wil zeggen bepalen ieders aanslag, de Raad stelt het kohier vast, de ontvanger zendt de biljetten nit, de belastingschuldige kan daar van in beroep komen bij den Raad, die zijn bezwaar stelt in handen van de Commissie voor de bezwaarschrif ten, welke laatste weer advies uit brengt bij den Raad, die overeen komstig dit advies den aanslag hand haaft of verlaagt. Een van onze lezers heeft gevraagd, jioe een dergelijk bezwaarschrift moet worden gesteld en geadresseerd. Voor hem, licht ook voor anderen, laat ik bier een formujier volgen Aan den Raad der gemeente Haarlem, geeft met verschuldïgden eerbied te kennen de ondergeteekende Jan Jan sen, Kleine Houtstraat No. 500, dat hij zich niet vereenïgen kan met zijn aanslag in de plaatselijke directe be lasting No. 14000, welke aanslag hem voorkomt te hoog te zijn. 'tWelk doende, enz., JAN JANSEN. Dit is kort maar voldoende. Het heeft ten gevolge, dat Jan Jansen te zijner tijd wordt opgeroepen om voor de Commissie zijn bezwaren toe te lichten. Bij dit request val' nog op te mer ken, dat naam en woonplaats duide lijk moeten worden vermeld, bene vens het nummer van den aanslag, dat rechts op ieders biljet onder het zegel staat bovendien is liet vrij van zegel en kan bezorgd worden in de bus van het Raadhuis. De verplich- ting lot betaling wordt er evenwel niet door opgeschortdat wil zeggen, dat de termijnen evengoed op tijd moeten worden voldaan. Krijgt de belastingschuldige gelijk op zijn be zwaar, dan volgt verrekening of te ruggave. Er is nog een ander punt, waarover verwarring bestaat. Het kuhier is in Haarlem niet openbaar, dut wil zeg gen de Raad geeft geen toestemming aan een drukker, om het uit te geven, zooals vroeger bij do verteringsbelas ting gebeurde. Dit neemt niet weg, dat het kohier voor ieder ter lezing ligt op Kamer No. 10 van het Stad huis. Men kan naslaan en opslaan wat men wil, maar aan let ken in gen mogen niet worden gemaakt. Of -Ut laatste verbod wel op een wetsartikel steunt en, zoo ja, op welk, schijnt minder vast le staan, maar op deze juridische quaestie ga ik nu niet in. Een gedeelte van wat ik hier ver tel staat op den achterkant van het belastingbiljet afgedrukt, maar het schijnt, dat vele menschen daarvan geen kennis nemen. Op dienzelfden achterkant staat een nieuwigheid te lezen Voor inlichtingen betreffende den aanslag wordt men verzocht, zich te vervoegen ten Raadhuize bij den Controleur, ingang Groote Markt (aanmelden bij den bode). De controleur, de heer Alberti, is een nieuwe ambtenaar, wiens werk kring luerin bestaan zal, dat hij het kohier moet opmaken, zoo nabij de waarheid als mogelijk is. Dit ge schiedde tot dusver natuurlijk ook, maar de Raad was van oordeel, dat een speciaal voor dit doel aangestelde ambtenaar beter in de gelegenheid zou zijn, tot de juiste aanslagen te komen, dan ambtenaren, die boven dien nog met tal van andere bezighe den zijn belast. Met Mei is de nieuwe ambtenaar in functie getreden, zoodat het kohier voor 1911 door hem niet is opge maakt. Toen indertijd zijn benoeming in den Raad ter sprake kwam, heeft de wethouder van financiën, die voor de instelling van het nieuwe ambt niet veel voelde, gezegd „ik weet niet waar hij staan en waar hij zitten moet In de eerste quaestie zullen wij ons maar niet verdiepen, dat is een punt van hiërarchie, die op het Stadhuis wel van groot belang zal wezen, maar de belastingschuldigen koud kan la ten. Maar waar de controleur tan- slotte is komen ie zitten, be teekent meer. Blijkbaar heeft men geen kans gezien, ons dat duidelijk te maken, althans we worden naar den bode verwezen. En die verwijst ons naar dej assenkamer. De controleur heeft een plaatsje gevonden in de voormalige vestiaire van de oude Raadszaal. Waar dus vroeger de hoeden hingen, zullen voorlaan wij, belastingschuldigen, komen te „han gen". Deze localiteit is, moet ik zeggen, buitengewoon ongeschikt. Niet zoo zeer wat de kamer zelf aangaat, want die is groot genoeg, maar in zoover, dat er geen wachtkamertje aan ver bonden is. Wanneer No. 1 met den controleur in gesprek is, dient No. 2 evenwel te wachten. Waar In de gang. Een andere gelegenheid is er niel. Gelukkig, dat de meeste inlich tingen gevraagd worden in de maan den Augustus en September, wan neer het dus niet koud is. Anders had den de belastingschuldigen kans, om er gratis voor stadsrekening te be vriezen. Indertijd schonk de heer Beynes ten genoege van hen, die de muziek uitvoeringen in den Hout en het Bron gebouw willen hooren, een aan tal stoelen. Is er geen medelijdend Raadslid, dat een half dozijn zetels present geeft, om die in de gang naar do Raadszaal te zetten voor wachten de belastingbetalers Maar de kamer van den controleur heeft nog een andere fout, ze is na melijk gehoorig. Uit de naastbijlit:- gende kamer, die van de wethouders, dc hoeren De Breuk en Dr. Kruse- man, is het gegons van stemmen te hooren. Dus ook omgekeerd. En nu doet het er weinig toe, of de wethou ders de gesprekken zouden hooren, die belastingbetalers met den contro leur houden, maar het is wel beden- kei ij Is, dat lieden die bij de wethou ders op bezoek zijn, iets zouden hoo ren wat hun niet aangaat. Wel heeft de controleur een paar groote kasten tegen den muur gezet, om het geluid te dempen, maar het is Inch geraden om zacht te praten, een noodzakelijk heid, die heel nuttig werken kan op ontevreden belastingschuldigen. Het zou beter geweest zijn, als men den controleur een kantoor had gege ven buiten het Stadhuis. Of wanneer men hem dit jaar nog geen bezoekers op zijn dak had gestuurd, immers daar hij er pas is en het kohier nog niet heeft samengesteld, kan hij uit zichzelf weinig inlichtingen geven, maar moet die op zijn beurt gaan vragen aan de afdeeling financiën. Wie zich nu den controleur voor stelt als een baribal, als een gewelde naar, die zoo maar voor het vader land weg onzen_ aanslag met honder den en duizenden verhoogen zal, heeft het glad mis. Hij is een aange name, welwillende persoonlijkheid, die door ervaring weet, dat goede dingen alleen langzamerhand kunnen tot stand komen. Ik ben dan ook vol goede hoop, dat hij binnen weinig jaren duor verhooging van het belast baar inkomen het percentage tot staan zal hebben gebracht, misschien wel verminderd. En dat is voor een gemeente als Haarlem van liet aller grootste belang. J. C. P. Stadsnieuws ALG. NEDERL. POLITIEBOND. (Vervolg). De afdeoling Zeeland stelt voor, dat op den beschrijvingsbrief der al ge in eon e vergadering een voorstel zal voorkomen, waarbij aan de afgevaar digden en overige leden de gelegen heid zal worden gegeven, aan het hoofdbestuur vragen, de belangen van den bond betreffende, te doen. Tegen het stellen van schriftelijke vragen, de belangen van den bond betreffende, bestaat bij het hoofdbe stuur geen bezwaar, indien die vra gen gedaan worden vóór de voorstel len der afdeelingen in behandeling komen in do algemeene vergadering. Do afdeoling Zuid-Holland onder steunt Zeclond's voorstel. Het advies van het hoofdbestuur wordt in stemming gebracht eu ver worpen. Het voorstel van Zeeland we-rd nu zonder stemming aangeno men met 2502 stemmen tegen 1588. Zeeland stelt verder voor, dat de politiemannen, die wenschen deel te nemen aan het examen tot het ver krijgen van het politïe-diploma, de daartoe vereischte gelden bij vooruit betaling moeten voldoen; zoo zij ech ter door geldige redenen verhinderd zijn aan het examen deel te nemen, zal hun het gestorte geld worden te- ruggegeven. Het Hoofdbestuur heeft geen bezwa ren, in zeer bijzondere gevallen, ter beoordeeling van het hoofdbestuur, bij verhindering dc gestorte gelden te restitueeren. Do afdeeling Zuid-Holland amen deert dit voorstel aldus, dat aan het voorstel wordt toegevoegd „mits le den van den Bond." Het advies van het hoofdbestuur werd in stemming gebracht en aan genomen. Eveneens het amendement van Zuid-Holland. De afd. Utrecht en Noord-Brabant stelden voor, dat het hoofdbestuur van den Bond uit elf loden moet be staan, volgens Utrecht samengesteld uit voorzitters van de Provinciale af deelingen, volgens Noord-Brabant uit iedere provinciale afdeeling een lid, te kiezen door de afdeelingen zelf. De afd. Zeeland stelt voor art. 25 der Statuten van den Alg. Ned. Poli tiebond aldus te wijzigen: „De vereeniging wordt bestuurd door een hoofdbestuur, bestaande uit vijf leden, uit een voordracht van min stens zes leden van den Bond, voor elke vacature door het hoofdbestuur in overleg met de gecombineerde ver gadering bedoeld in art. 17, opge maakt in dier voege, dat zooveel mo gelijk personen van verschillende rangen cn graden daarop voorkomen, door de Algem. Vergadering te bo- noemen'.' Het hoofdbestuur geeft In overwe ging deze zaak commissoriaal te ma ken. Met dit advies ging de vergadering mee. Tot leden der commissie werden benoemd de voorzitters van de afdee lingen, die deze zaak aanhangig heb ben gemaakt, benevens de heer en Van der Knaap te Maastricht Kempers te Harderwijk. Deze commissie werd een crediet van 200 verleend. Met de aanneming van dit voorstel verviel punt 9. Aan de orde was vervolgens de be noeming van een lid van de commis sie van beheer der stichting, wegens periodieke aftreding van den heer B. Koker Jzn., burgemeester te Krimpen a. d. IJssel. Op de voordracht ston den met den heer Koker, de heer en M. G. J. Kempers, burgemeester te Harderwijk en F. J. J. M. van der Knaap, burgemeester te Maasbree. Herkozen werd de heer Koker, die de benoeming aanvaardde. Tevens moest een lid van het hoofd bestuur gekozen worden. De heer G. Udo, aan de beurt van aftreden, wenschte niet meer in aanmerking te komen. Op de voordracht stonden de heeren R. Bonder, te- Meppe), A. J- Roos te Gouda en E. Waaijenberg te Arnhem. Gekozen werd de heer Bon- dei* te Meppel, die de benoeming aan nam. De voorzitter richtte tot den heer Udo oen woord van dank, voor het geen hij voor den Bond gedaan heeft. De begrooting voor het dienstjaar 1911—1912, in ontvangst en uitgaaf sluitend met een bedrag van f 8G95, werd zonder bespreking goedge keurd. Een voorstel van het hoofdbestuur om dit jaar f 250 af te zonderen voor de Stichting, werd zonder discussie aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de afd. Friesland liet hoofdbestuur liet vol gend jaar in die provincie te komen vergaderen. De voorzitter zegde overweging toe. De vergadering werd hierna ge sloten. UIT HET VERSLAG DER ALGE MEENE REKENKAMER OVER 1909. Naar aanleiding van de vraag der Kamer of het niet mogelijk zou zijn het water voor de strafgevangenis te Haarlem, dat op 0.18 per kub. M. werd berekend, op even gunstige voorwaarden te doen leveren als voor de infanteriekazerne aldaar f 0.12 per kub. M. is een nader abonne ment gesloten op gelijke voorwaarden als voor de kazerne, waardoor eene jaarlijksche besparing van minstens f 120 is verkregen. De Rechte r-C ommissaris vergezeld van zijn waamemenden griffier, heeft in het St. Elisabeths- Gaslhuis alhier den heer Hospes ge hoord, naar aanleiding van de aan dezen op de kermis toegebrachte ver wonding. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid ontving ten geschenke van de firma De Porcelijne Fles, voorheen Joost Thooft en Labouchère te Delft eene zeer fraaie kostbare blauwe flesch in aardewerk, zeker een der fraaiste stukken der moderne verzameling. Bovendien ontving het Museum in bruikleen twee Chineesche kommen met medaillons en opengewerkte deelen. Deze kommen zijn bijzonder fijn bewerkt en versierd en behoor en tot do zeldzame stukken uit de tijd perken toen Nederland tot de weinige landen behoorde, die Chineesche kunst en kunstnijverheid invoerden. Zondag is de toegang kosteloos. Ongeval. Gisterenavond omstreeks zeven uur reed de melkrijder V met zijn paard en wagen op den Schotersingel. Door dat zijn paard schrok van een motor fiets slingerde zijn wagen tegen een boom aan met het gevolg, dat de man van den bok viel en een bloe dende hoofdwonde opliep. De lieer B. bracht het paard tot staan en hielp den man het hoofd verbinden. Nationalo Militie. Als bijzonderheid mag worden ver meld, dat Donderdag, bij do loting voor de nationale, militie alhier, de jongste zoon van den heer Rees, Oos terstraat, evenals zijn drie broeders, die vóór hem reeds aan de loting deelnamen, een vrij nummer trok, zoodat alle vier zoons vr» zijn. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. zijn van oordeel, dat de bacteriologische onderzoekingen en de keuring van de levensmiddelen zóó omvangrijk zijn geworden, dat deze niet meer door den directeur der Wa terleiding kunnen worden verricht. Zij stellen nu voor, aan den heer L. W. Havelaar te blijven opdragen, naast zijn taak als directeur der Wa terleiding, de pathologische bacterio logie en overigens Dr. W. M. 1. Borst Pauwels, thans wetenschappelijk us- 'slstent aan het Laboratorium, aan ie stellen als directeur van den keu ringsdienst van voedingsmiddelen op een wedde van f 2000 met vijf één- jaarlijksche verhoogingen van 100. Nader zullen B. en W. voorstellen doen, om een laboratorium in le rich ten Yoor de keuring der voedingsmid delen. De titel van den heer Havelaar wordt dan „Directeur der Gemeente lijke duinwaterleiding en van het la boratorium voor pathologische bacte riologie. Zijn jaarwedde bedraagt ƒ3800, benevens f 700 als vergoeding voor huishuur. De betrekking van wetenschappelijk assistent aan do waterleiding vei-valt dan. Voordracht voor een onderwijzeres aan school No. 6 (vacature-mej. C. J. Donck): de dames Th. Smit, H. J. W. Krijgsman en C. G. M. Blooker, allen te Haarlem. Voordracht voor een onderwijzeres aan de Opleidingsschool voor jongens en meisjes, wegens uitbreiding der klassen de dames H, A. Modoo (Wijk-aan-Zee), J. W. Francken (Haarlem), M. J. T. Beilaart (Vel- sen). Daar de heer J. van der Werf, leer aar aan het Gymnasium te Assen, niet met 1 September in dienst kan treden als leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium alhier, stellen B. en W. voor, den heer X. F. Stades, leeraar aan het Gymnasium, te be noemen tot tijdelijk leeraar aan het Evenals gedurende het vorige cur susjaar zullen thans wederom twee klassen van het Gymnasium moeten komstlg het verzoek van curatoren, Dr. G. B. Brom ook dit lesjaar als tijdelijk leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde te benoemen. Inbraak. Vrijdagmiddag is ontdekt, dat is in gebroken ten huize van mevrouw ie weduwe S. S. RijnbendeVoii Ile- mert, wonende Kleine Houtweg No. 20. De bloemist Buijs, die het gras in den tuin kwam maaien, vond de gangdeur open, die toegang geeft naar de plaats en verder naar den tuin. Deze tuin grenst aan den tuin achter liet Weeshuis der Doopsgezin de Gemeente, en laatstgenoemde koint uit in de laan tusschen Baan en Gast- huissingcl. Wellicht is men dus langs dezen weg binnengekomen. Het huis is tijdelijk onbewoond en mevrouw Rijnbende afwezig. Bij het ingesteld onderzoek is reeds gebleken, dat het gehoele huis is doorzocht, tot de dienstbodenkamers toe, verschil lende kasten opengebroken en goede ren van waarde ontvreemd. Met juist heid kan echter niet alles worden °PU it ^en'gesloten kast, staande op een der bovenkamers, naast dc bad kamer, is een groote partij zilver, ta felzilver, lepels, vorken, enz., ont vreemd. Ook was er zilver geborgen in een open kast op den zolder, die evenwel onaangeroerd is gebleven, zoodat het zilver daarin nog aanwe zig was De inbraak moet tusschen Dinsdag en Vrijdag hebben plaats gehad. Het gebruikelijke souvenir is achtergela ten. Mevrouw Rijnbende is tegen In braak verzekerd. Grappige zetfeilen. Gelezen op blz. 29 van de heden verschenen Gemeenterekening „Toe zicht op de schoolbLaden 135." Dat zou heel erg duur zijnals het waar was, wat er stond. Maar de zetter zal wel een „1" ingevoegd heb ben, zoodat de post slaat op toezicht op de schoolboden. We maken die opmerking om mo- gelijk-verontruste onderwijzerscemoe- deren al hij voorbaat te kalmeeren. Een ambtenaar niet 'n blauw pot lood sjjeurend in de schoolbladen censuur, hu I Een der och! end bladen liet vandaag water aan de Haarlemsche gevange nis leveren voor .zooveel per „v ier- kanten" meter. Staalwater. De Drinkhnl der Staal waterbron nen werd gisteren door 56 personen bezocht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Men meldt ons: Bij den lieer W assenaar, Gen. Cron- jéstraat2, is het nieuwe vaandel van de vereeniging „Koninginnedag" ten toongesteld. Tusschen een smaakvol le bloemvorsiering maakt het vaandel een varrassenden indruk. Er is naar eenvoud gestreefd en naar een dui delijke voorstelling. De groote \V. met omlijsting jan takken oranje-appeltjes in den naam der vereeniging met den datum van oprichting, beantwoordt geheel aan het gewenschte doel. Dinsdagavond werd hei vaandel in gewone ledenvergadering met een kernachtig woord van den heer Hooy onthuld. Het zal voor den eersten keer op 31 Augustus de reis naar Zaandam meemaken. Te hopen is het, dat een heerlijk Oranjezonnet je liet dan nog mooier zal doen uitkomen. SPAARNDAM. In zake dc vechtpartij te Spaarn- dani werd een instructie gehou den, vele getuigen zijn. gehoord. Naar wij vernemen is de dader, de Belg T. Nauts, voorloopig in vrijheid gesteld, daar de mishandeling op den Spaarndammer B. niet zoo ernstig schijnt geweest te zijn, als oorspron kelijk wel gedacht werd. BENNEBROEK. Sedert jaren heeft men er in deze gemeente bij de Itegeering op aan gedrongen, dat de naam: Station- Vogelenzang zou gewijzigd wordeu in: Vogelenzang—Benuebroek, omdat vele reizigers niet blijken te weten, dat Benuebroek met den trein to be reiken is. Zoo kwam 't voor, dat reiziger» uit de richting Leiden éérst met den trein naar Haarlem gingen en dan met de stoomtram terug naar Benue broek. Eenigo jaren geleden richtte da Raad zich daarom tot de Regeering om den naam veranderd te krijgen.' De Minister van Waterstaat besliste echter afwijzend. Thans lezen we in de Staatscourant, dat de Minister be paald heeft, dat het Station Voge lenzang met 1 Mei e.k. den naam van Vogeleiizang-Beunebroek zal dragen. HILLEGOM. Benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Hillegom de heer C. Venemans, van Winterswijk. VELSEN. Benoemd tot onderwijzeres op Wie ringen mej. 1. M. C. Adriani te Vel sen, IJMUIDEN. Quarantaine. De stoomschepen Herhert Horn en Irmgard Hora zijn uit de quarantai ne ontslagen en naai- Zaandam opge- stoomd. Thans worden weder 2 stoomsche pen, herkomstig van Petersburg, in observatie gehouden, namelijk de Jupiter en de Svend II. ZANDVOORT Door den jachtopzichter J. van der Valk alhier is proces-vetrbaal opge maakt tegen J. T. alhier, wegens het opsporen van konijnen met een licht bak carbidlantaarn in het jacht veld de duinen. Vier konijnen werden in beslag genomen. Gisteren werd onze plaats bezocht door de schoolkinderen van Westzaan met hunne geleiders. Zij maakten voorafgegaan door een muziekkorps eene wandeling door het dorp, ver maakten zich eenigen tijd aan hei strand en gebruikten ververschingen in Ons Huis. Otn half vijf vertrok ken zij per extra tram weer van hier. Gisteren was de temperatuur van het water 15 gr. R. Aangekomen badgasten: Fam. Hoffmann, Berlijn, Hotel d'- Orange, 3 pers. Fam. Lervin, Kre- ro, Hotel d'Orange, 3 pers. Dr. van Mens, 's Hei'togenbosch, Hotel d'O- range. P. W. Brand, Dordrecht, Hotel d'Orange. Fam. de Vries, Dinslaken. Hotel d'Orange, 2 oers

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1