BEENZIEKTEN. ken, machines, die vermoedelijk niet Opgaan, bewonderd, actief leven ont brak geheel. Daar kooit Van Maasdijk vliegen te Heereuveen, op uitnoodiging van een comité aldaar. De V. v. L. er ook op af, huldigt den vlieger, en schenkt bem ook een plaquette. Maar nu komt een daad. Van Maas- Aijk, die eerst onder ander er hoede In Den Haag zou komen vliegen, steeg thans op onder auspiciën (om ünpreasario-woord te gebruiken) van de V. v. L., die daarmee deed, wat zij al een paar jaar geleden had moe ten doen: een aviateur het opstijgen in ons land mogelijk maken. Laten we hopen, dat deze eerste stap in de goede richting nie' de laat ste moge zijn. De slechte financieel© uitkomst van de „week'' Is anders niet bemoedigend. liet publiek bedankte ar voor en- trée te betalen, waar het van de dui nen af even goed zien kan. Het was daarbij niet „gekleed" om er heen te gaan en wie zou dan in Den Haag een paar gulden betalen als hij voor „louw" ook zien kan? De vorige week zijn te Scheveoin- gen weer twee jongelui verdronken, ten gevolge van baden zonder toe zicht- Elk jaar vallen dergelijke be treurenswaardige feiten een paar ma len te vermelden en dat bewijst, dat hier iets niet in den haak is. Gezwommen in zee wordt er veel, gelukkig, ook door niet vermogenden, maar door deze laatsten bijna altijd op verboden plaatsen, waar geen toe zicht Is, wat ongelukken ten gevolge heeft. De reden tot dit overtreden van de verordening is heel eenvoudig de gelegenheid om gratis te baden is te gering. Bij het Volksbad kan men Dins dag, Donderdag en Zaterdag grat's terecht, tusschen 6 en 7 uur des mor gens en 5 en half 7 's avonds, 's Zon dags alleen tusschen 6 en 7 uur voor middags. Behoeft het nog betoog, dat deze gelegenheid absoluut onvoldoen de is? Bedoeling is natuurlijk geweest aan de arbeidendo klasse gelegenheid te geven, voor of na het werk een bad ie nemen, maar behalve werklieden zijn er nog heel wat meer monschen, die eens in zee willen spartelen, en daarvoor geen geld kunnen uittrek ken. Nemen we b.v. eens alleen de jongens van de armenscholen, die in de vacantie rondslenteren en voor wie het wel heel vroeg dag moet zijn, willen zij om 6 uur te Schevenmgen komen. Waarom niet een gratis badgele genheid gedurende den geheel en dag? Het strand is er groot genoeg voor en do kosten van de twee oppassers kan de gemeente housch nog wel dragen. Er is dikwijls heel wat meer geld voor nutteloozer zaken besteed Moet ex weer gewacht worden, tot Dog meer ongelukken gebeuren SINTRAM. Brusielsche Kout. De ongoluksdag I 't Was een pracht van een dag ge weest. Tegen den namiddag was ik op het terrein gekomen, had in de ma chinehal en het Ned. Paviljoen naar eenige vertegenwoordigers van expo santen gezocht (tevergeefs), wier voor lichting mij voor een gedetailleerd deskundig verslag noodzakelijk was, had daarna met papier en potlood mijn wandeling door het hoofdge bouw vervolgd, nu door een deel der Fransche af deeling. Tot het klokje van zessen mij noodzaakte mijn Zon- dagsarbeid te staken. Wat was het vol op het terrein I Stapje voor stapje kwam men voor uit en daar men moe wordt van 't drentelen en toch niet altijd in tea café kan zitten, ergerde het mij, dat een groot deel der banken was wegge nomen, natuurlijk om de vermoeiden te noodzaken gebruik te maken van een stoeltje. En daarom waren de prijzen nu nog verhoogd ook 1 Om op een stoeltje met armleuning te mogen zitten, moest men 20 centi- men betalen, hetzelfde betaal je In «en groot café op den Boulevard An- epach, muur dan krijg je er nog een consumptie bij. 't Werd half negen. Ik ging juist een der cafés in de Ave nue des Nations binnen, toen ik daar achter een groote vlam zag spelen. Op mijn waarschuwing vloog ieder naar buiten kellnerinnen lieten haar con sumptie in den steek en 't werd een wilde Jacht den hoek om. Mijn vree- se) ijk vermoeden werd bewaarheid, <10 vuurkolom zoog zich op bij den eersten ingang van 't hoofdgebouw en wie zou hier kunnen redden, waar de materie zoo teei» was. Ja, ais hier een brandweer ware geweest als in Amsterdam, wie weet wat er dan ge schied ware. Maar heel het stelsel der brandweer deugt hier niet en niet ten onrechte zegt men ook de brand- weem ff i eieren zijn sterk met den mond, kunnen goed gouden strepen op den mouw dragen en nog beter het hoogste woord in de cafés voeren. Ze ker, toen de nood aan den man kwam, toonde liet corps evenveel moed en doodsverachting als elders. Maar ver zuimd was, dat alle hulpmiddelen aan de eischen des tijds beantwoordden. Dat ik in dezen niet op praatjes afga, zal u het volgende aantoonen. Ik bemerkte den brand om tien mi nuten over half negen, een politie agent die om het restaurant Beau Site liep, zog ze om 5 minuten over half negen, een soldaat die hij den in gang van Brussel Kermesse op wacht «U>n<l om kwart voor negenen en de brandwe«sr volgens haar rapport eerst om tien minuten voor negenen. De bewaking liet dus te wenschen over. Toon de pompiers aanrukten was de \!um ai geweldig groot, na tuurlijk, als men den tijd van smeu len buiten rekening laat. woedde de braiid al tien minuten. De menschen konden echter niets uitrichten, want het water had geen voTdoendo druk king. Een van hen kwam haastig (A la Rotterdam) met een slang en pijp ln de hand, de kraan werd opengezet maar het water spoot maar een me ter verder, niet in de vlammen maar er voor. De brave man begon van woede te huilen. Tweede staaltje. Om tien uur was op do grens van de Fransche en Engelsche afdeel in gen nog geen spoor van een brandweer man gezien. Toen arriveerde de eer ste hrandwear-auto, die van Ixelles wat vlak bij ligt en oven luter die van St. Gillis; ongeveer op denzelfden tijd deed ook op een ander deel van liet terrein de brandweer van Scheer beek haar joyeuse entrée, een uurtje later kwam die van Laeken aanzet ten. Op de Fransche afdeellng staat ergens een brand kraan. Tijdens den brand is er niemand bij geweest om er gebruik van te maken, wat immers toch gaan resultaat zou gehad hebben, want men was hier op het grondge bied van Ixelles en het water had hier nog minder drukking dan op het Brussel sche terrein, m. a. w. er kwam heelemaal geen water uit Op Bruxelles-Kermesse voor den kaas- en sardinewinkel van den heer Togni bevond zich een brandput. Men zou denken dat dagelijks onderzocht zou zijn of ze wol goed werkte. De heer Togni, die van 23 April af aüe da gen in dit huisje ls geweest, heeft nimmer gezien dat Iemand van do brandweer naar de put omkeek. Toen hij op den noodlottigen avond er ge bruik van wilde maken, kon hij de kraan omdraaien zooveel hij wilde, maar er kwam geen druppel water uit. Ik zal, waar ik voor Hollandsche lezers schrijf, het hierbij maar laten, maar deze toelichting meende ik toch niet te moeten onthouden. Men weet nu ten minste waardoor de ramp zoo'n omvang heeft kunnen nemen. Wat de oorzaak van den brand is g" weest, weet ik nog niot, kortsluiting echter zoo goed als zeker niet. Men zoekt te ver. Dat de brand zou ont staan zijn in het commissariaat-gene raai, dat den geheelen dag. of in het postkantoor, dat om twaalf uur ge sloten was, Ls onmogelijk. Nog groo- ter onzin is het verband te zoeken met de keukens der restaurants. Ik heb duidelijk gezien, dat enkel nog do eerste ingang brandde. In dit por tiek, dat toegang gaf tot beide ge noemde kantoren cn tot de W. C. (lu een kelder gelegen) mocht gerookt worden. Ook daar. Dat was dus de Acliilles-hiel van het hoofdgebouw en volkomen klopt dus hiermee, dat het eerst inwendig de brand ontdekt werd bij den stand der kunstmatige zijde, die aan de W. C. grenst. Natuurlijk doen ook geruchten van opzet do ronde. Wat daarvan waar is Wie zal het uitmaken Een grappig staaltje van flegniatis- mo. Te midden van het vreeselijk on heil gingen op het terrein een aantal bezoekers op de stoeltjes staan. Poli tieagenten, soldaten en wakers joe gen zoo goed en zoo kwaad als het ging het publiek naar den uitgang, maar de controleur dor stoeltjes dacht er anders over. Hij ging kalmp jes naar z'n stoeltjes toe en vroeg aan dc menschen of zij al bediend waren. Neen Dan scheurde hij een kaartje af en streek z'n twintig centiemen op. La séance continue" heeft zeker Fransch Kamer-president eens ge zegd, toen een anarchist een bom in de Kamer wierp. Het tentoonstollings- comité zegt het hem na de tentoon stelling is zoo goed als niet gesloten geweest en trekt op het oogenblik nog even veel bezoekers als devorige week. En ik kan hieraan toevoegen, dat niemand, die van plan was hier te komen, zich door de ramp moet laten afschrikken. Er is nog zooveel te zien, dat men zelfs bij een opper vlakkig bezoek het met een week nog niet af kon. Feesten en verlichting gaan gewoon door en met prijzens waardige koelbloedigheid wordt de ramp tot de kleinste proportion terug gebracht. Laat ieder daartoe, voor zoover het in zijn vermogen staat, medewerken. H. HENNING Jr. Stadsnieuws DE UITVINDING DER BOEK DRUKKUNST. Laurensz Coster of Gutenberg? Wie is de uitvinder der boekdrukkunst? Aan gene zijde van den Oceaan lioudt men zich blijkbaar nog druk bezig met dit vraagstuk, zegt het Nieuws blad voor den Boekhandel. Immers op den verjaardag van de Amerikaan sche Bibliographical Society hield de voorzitter een lezing over dit onder werp, waarin hij de onderzoekingen der laatste dertig jaar de revue liet passeeren, beginnende met Hessels' boek over Gutenberg, van 1882, en eindigende „met de zeer morkwaar- dige ontdekkingen, «-elke gedaan zijn sedert de viering van den 500en jaar dag van 's uitvinders geboorte." Het zou volgens mr. Azariah Root, van gewicht zijn, indien hetzelfde nauw keurige typologische onderzoek, dat aan de Gutenbergiana gewijd is, ook aan de zoogenaamde Kostcriana be steed kon worden. Als niemand an ders het deed. zou hij zich bij do eer ste gelegenheid daartoe aan den ar beid zotten. Examens. Onze stadgenoot, de heer rr. Peu- sens, is geslaagd voor dc acte Fransch L. O. Baden. In hel douchebadhuis aan het Leid scheplein zijn in de afgeloopen weck genomen 1047 baden; in dat aan den Koudenhorn h^lroeg dit 904. Benoemd, De hoer W. P. Weber, alhier, Is óe noeind tot onderwijzer aan de Nuts- «ohool le Zwolle. Concert ln den Hout, Het programma voor liet concert m den Hout, tc geven door Haarlems Muziekkorps op Zondag 21 Augustus, luidt 1. Ungarischer Marsch, Tucik. 6. Ouverture „Les Deux Journées", CherubiuL 3. Wienor Bonbons, Walzer, Strauss 4. Grosze Fantasie aus der Oper „Der Trompeter von Sftckingen", Ncsler. 5. Ouverture „Stradella", Flotow. 6. a. Melodie, Rubinstein. b. Aubade Printanière, Lacombe. 7. Grosze Fantasie aus der Oper „Die Zigeunerin", Balfe. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 8 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 2 meubelmakers, mo delmaker, 4 metselaars, 5 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 4 machinebankwerkers, 8 monteurs, 7 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 8 vuurwerkers, 1 ketelniaker, 3 burgersmed >n, 4 machinisten, 4 sto kers, 2 electricians, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 2 loodgieters, schoen maker, l zadelmaker, kleerma kers, 3 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, i bloemisten, 3 tuin lieden, 7 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 7 ma gazijnknechts, 6 loopknechts, 1 huis knechts, sigarenmakers, b kantoor bedienden, I boekdrukker, 1 letter zetters, lithograaf, binders, 12 losse werklieden dienstboden, 4 werksters, x naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster. 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- raut bouwk. opz., boutdraaier. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op voraehilloiid gebied, mits voor boantwoording vatbaar, in te zenden bij de Reductie van Haurlum's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden gebed kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig raam en woonplaats van deu inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. In hoeverre heb ik het recht, mijne dienstbode onmiddellijk te ontslaan, daar zij herhaaldelijk te laat thuis komt en ik haar zoodoende niet binnenliet ANTWOORD. Dan hebt u een drin gende reden oni haar den dienst op te zeggen zonder in achtneming van den wollelijken termijn. U betaalt haar dun eenvoudig tot het oogenblik van haar vertrek. VRAAG. Een horlogemaker zou voor 11.50 mijn horlogo repareeren, maar na verloop van eenige weken ontvang ik het in zoor desolatcn toe stand terug wat is hieraan te doen ANTWOORD. Weinig of niets. Als u nog niet betaald hebt, zoudt u beta ling kunnen weigerenmaar als u wel betaald hebt, dan kunt u toch be zwaarlijk een proces er over begin nen. Een schikking, als hot mogelijk is, ware de beste weg. VRAAG. Zaterdag 13 Aug. had ik van een patroon op mijn aanbieding bericht, dat ik geplaatst kon worden. Ik schreef terug dat ik Maandag zou komen en maakte mijn zaken in orde; maar ontving Zondugmorgeu een te legram dat ik niet moest komen en hij bezet was. Ia daar iets aan te doen ANTWOORD. Schadevergoeding vragen namelijk wanneer u inder daad schade gcloden hebt en b.v. zon der werk zijt. Als hij dat dan weigert, dan kunt u desnoods rechtsmaatrege len nemen en daartoe trachten gratis rechtsbijstand tc bekomen. Dat is dan cou zaak van later zorg. VRAAG. Mijn schoonvader was borg voor mijn zwager, die niet bou wen 'failleerde, en betaalde daarvoor 11000, waarvoor hij een twoede hypo theek moest nomen. Mijn zwager heeft steeds geweigerd daarvoor te teekenen. Is daar iets aan tc doen ANTWOOBD. Uw schoonvader heeft zeker wel een bewijs, dat hij dien borgtocht hoeft afgedaan? Dan is hij van rechtswege getreden in de rechten van den oorspro ukclij ken scliuldeischer. Hij is daardoor zelf schuldeischer geworden en het is niet noodig, dut uw zwager een schuldbe kentenis teekonter is bewijs ge noeg. VRAAG. Ik bewoon een huurhuis, waarvan de pomp geen water geeft, zoodut ik steeds water van buiten moet halen, terwijl het nog wel drie maanden kan duren, eer ik duinwater van Heemstede krijg. Kan ik de kos ten van water halen van de huur af houden ANTWOORD. Eigenlijk niet. VS el kunt u den huiseigenaar noodzaken om het huis bewoonbaar to maken maar dat zou een proces worden en dan zou de huisheer u eenvoudig de huur opzeggen. Doe dat liever van uw kant, of tracht het met hem te midde len. Op een andere manier gaat het toch niet. feËNNEBROEK. Herhaaldelijk werden roeds pogin gen aangewend om den naam van 't station Vogelenzang veranderd te krijgen ln Vogelenzang-Bcunebroek. Eindelijk zijn deze pogingen met goeden uitslag bekroond en zal te beginnen met 1 Mei 1911 de naai van het station luiden Vogelenzang- Bennebroek. De handelaren uit des gemeente zullen hiervan ongetwijfeld met genoegen kennis INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). Eon onovertroffen middel togonbloed- ■rmoede. Digeotief werkend. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Wijion de heer W. P. van Wiek©- voort Crommelln, overleden te Am sterdam, beeft aan de Hervormde Ge meente van Bloemendard zevendul- tend gulden vermaaktvijfduizend aan haar kerkvoogdij en tweeduizend oan haar diakonie. Waterzucht Blazen onder de oogen, Opgezwol len enkels en handen, en Gezwollen ledematen toon en aan, dat de nieren nalatig zijn in het uit het lichaam afvoeren van de vloeibare onzuiver heden en opgeloste vergiften. Waterzucht is een zeer ernstig ver schijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet be hoorlijk doen. Langzamerhand ver liezen zij hun kracht om de vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het bui tensporige water in uw lichaam ver armt het bloed, en het verzwaart aanmerkelijk het werk van het hart. De oogleden van den patient wor den opgeblazen en bijna doorschij nend. Uw gelaat zwelt op, voorname lijk onder de oogen. Het water verza melt zicb in de handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw lede maten buitengewoon op door het wa ter, en wordt de huid gespannen en glimmend, en wanneer men met den vmger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen lijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaal delijk aftappen van het water het eenige middel was om de ernstige waterzucht te doen vordwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, is slechts tijdelijk. De gene zingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, om dat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Fos ters Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, zij voeireu hen zachtjes tot gezond heid en kracht terug, zoodat het op- gelioopte water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloei bare onzuiverheden regelmatig uit liet lichaam worden verwijderd. Wij waarschuwen tegen namaak onder gelijkluidende namen. Let er daarom op, dut de bandteekening van James Foeter op de doos voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heo- ren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147u; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst vun postwissel A f 1.75 voor één., of f 10.voor zes doozen. Aderspatiïge WONDEN. Dauwwormen,, f Jeukingen, WONDEN I ÜtaAC y»n alken «»rd, ZWERBN( tU] UITSLAG, Seneilng IË3 OnmlUtUlla fl 1.75 Ptr fl»»oo f! 1.75 Weigert *tle D«m»oK. Slicht al» piraatl» Se handteekeataj U DEri.-iltR, loliwi-tOrikil. O re «i lu. few Ut**»). Prmnjo ui 'Juli tet«o po»r»l„») no G«n>rul-0«pet int Naiocliul H.SANDBRS, Rokln 6, Arantndom. Te Haarlem bij J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 14T. Malaria (Blnnenkoorts) gaat meestal gepaard met verschijn selen als bleeke, slechte gelaats kleur, huiduitslag, uitputting, hoofd pijnen, doffe pijnen ln borst, rug of lendenen, lusteloosheid, huiveringen en slapeloosheid. Een slepende, wel licht doodelijke ziekte kan weldra hot gevolg van dezen toestand zijn. Een tijdig gebruik der Puim-Pillen echter zal het gevaar bijtijds keeren en U wouter gezond en sterk maken. Het blood wordt als het ware her nieuwd en de gezonde blos keert te rug. Duizenden menschen in de heete wereld hebben dat ondervon den. Maar men wachte niet te lang! De Palm-Pill eu kosten per doos slechts 60 cents en zijn verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten en Apothekers. Centxaal-Depöt: 278 Hee rengracht, Amsterdam. Binnenland OPLICHTERS. De firma Ranford en Mitchell Ld. te Birmingham verkocht een partij rij- wielonderdeelen naar Antwerpen. Omdat de levering vertraagd was, werd de partij bij aankomst te Ant werpen geweigerd. Twee Hagenaars, D. en v. K., was dit ter oore gekomen. Zij 6telden zich in verbinding met den agent der Engel sche firma, den heer H. te Amsterdam woonachtig en gaven te kennen de partij te willen koopen. De heer H., dio zich persoonlijk naar Den Haag begaf, eischte van D. en van K. con tante betaling. Hiertoe waren de Ha genaars niet in staat, doch om van hun goede bedoelingen te doen blij ken. boden rij een zestal effecten Amerikaansche en Franscne sporen als onderpand aan en teekenden een accept op twee maanden. De heer II. nam hiermede genoegen en verkocht hun de partij rijwlelonderdeelen. Do effecten zond hij aan de firma Ran ford Mitchell Ld. te Birmingham. Deze firma deponeerde ze bij haar bankier, doch daar bleek, dat twte der effecten reeds jaren geleden ge amortiseerd en waardeloos waren en dat de vier andere van diefstal af komstig zijn. De levering dezer effec ten en de teekenlng van het accept door D. en van K., nan den heer H. geschiedde in een café op den Coolsin- gel te Rotterdam. Dadelijk gaf de Engelsche firma van haar bevinding aan haar agent te Amsterdam kennis, die zich toen met de hem teruggezonden effecten tot de politie wendde. Deze legde er beslag op. De rijwielonderdeelen waren inmid dels door tusschenkomst eener firma te Rotterdam van Antsverpen naar Den Haag geëxpedieerd, doch nog niet aan de koopers D. en van K. ge leverd. De levering is intijds voorko men en de partij onderhands ver kocht. Een schade van 800 werd door dezen onderhandschen verkoop, expe- ditiekosten en opslagkosten veroor zaakt. Proces-verhaal is tegen de bel de Hagenaars opgemaakt. EEN MERKWAARDIG DIERTJE. Een onzer boekbinders, zoo meldt Het Huisgezin, had een rups gevan gen en deze in een lucifersdoosje ge borgen, waar het beestje zich weldra inspon in een bedje van fijn gaas, om na zijn 'wonderbaarlijke meta morphose, dat groot© en geheimzin nige raadsel in de natuur, straks als vlindertje, in een prachtkleedje ge dost. te zweven en te vliegen over de aarde. Het beestje heeft thans in zijn eng celletje tusschen dunne donkerbruine muurtjes opgesloten, het wonder zij ner verandering van kruipend ge dierte in een zwevend vlindertje, to taal verschillend in gedaante van zijn vroegeren staat, beleefd, en is dezer dagen als vLindertje te voorschijn ge komen. Maar een allermerkwaardigst ver schijnsel bij dit vlindertje, een zooge naamd uiltje, is thans, dat het over dag op zwerftocht uitgaat en vrij rondfladdert. maar zonder mankeo- ren eiken avond weer naar zijn luci fersdoosje, dat op een kast in de huiskamer staat, terugkeert HIJ MAAKTE ER WEER GELD VAN. Een onzer medewerkers, vertelt het N. v. N., wandelde met een Belgi sche dame en heer, to Amsterdam de vacantie doorbrengend, om de merk waardigheden dor stad te bezichtigen. In de Raadhuisstraat komt plotseling een fatsoenlijk gekleed werkman op ixet drietal af, neemt met zwier zijn pet van het hoofd en biedt heel gra cieus do dame een vijftal bijeenge bonden rozen aan. Dc Belgische kijkt even verwonderd den man aan, neemt de rozen en zegt „merci „Ja maar," zegt da man, „ze kosi- ten een kwartje, het zijn zeldzame. Zie je, ik heb ze voor mijn vrouw ge kocht, maar ik liêb d'r spijt van." De galante echtgenoot had zeker de ro zen voor een cent of wat gekocht voor moeder de vrouw, in een weeke bui, denkend aan de wittebroodsweken, maar onderweg spijt gevoelend over zijn gulheid, getracht er een slaatje uit te slaan. De Belgische heer intus- schen vindt 't geval grappig en zegt, dat het voor twee dubbeltjes wel gaan zal en legt ze den man op de geopende hand. „Neen," zegt de man, „d'r motten nog vijf spie bij, anders krijgt moeder de vrouw ze toch" en meteen heeft hij met een vlugge be weging de rozen weer te pakken. De „vijf spie" zijn Ln tusschen al in zijn hand terecht gekomen en nu is hij tevreden. Lacliend, diep buigend, strijkages makend gaat hij verder en wonscht beleefd nog „smakelijken maaltijd." TOETOEDELOE. Hoopjes Engelschen in de ruime Haagsche stationshal wanhopig deli- bereerend over 't verschrikkelijke nieuws uit Brussel, wat ze zoo erg niet zouden vinden, als ze maar niet juist plan gehad hadden er heen te gaan. „And the man of the hotel, why didn 't he tell us so En ze loo- pen dooreen eD schreeuwen hun lee- lijk taaltje en zijn toch niet ougedis- tingeerd, dat zijn de Engelschen nooit. Waarheen? Zwitserland? „But we have our tickets Een van de dames houdt vol „Al was héél Brussel afgebrand, ik heb nu eenmaal mijn kaartje en mijn ka mers." „But dear 1" „Oh, never mind." Maar de gids beduidt, dat alles nu wel erg in de war zal zijn ginds, aat 't reisbureau die tickets wel terug zal nemen. Een paar anderen loopen rond, roe pan dan tegen de hoofdgroep „We might go to Spa l" Maar dat wil niemand. Dan één, die al de pla ten. photo's, litho's en wat dies meer zij,"die onze stationshal versieren, nauwxeurig bekeken heeft, zegt„We might go to the Loo" (toe the Loe). Eén is er maar, die met hem wil, de anderen kennen het, raden den tocht af. Maar onze Engelschman houdt vol en met (achter hem) den stations kruier, die. geduldig lastdier, trouw achter zijn tijdelijken baas aandraaft, gaat het naar het loketje. Niemand I Kloppen nog eens kloppen en eindelijk werkelijk een heer, die vraagt: „Yes De Engelschman met zijn liefste neusgeluid vraagt „Two to the Loo" (toe toe de loe I) De ambtenaar, goed gehumeurd, antwoordt„tratralala" en dicht valt het deurtje voor den neua van onzen verbaasden Brit. Weer tikken weer dezelfde neer? „Yes Sir „Two to the Loo I" Maar een herhaalde grap is geen grn? meer en deambteaaar, een beetje kregel, zegt„I have no time for nonsense. Sir." „Two to the Loo herhaalt dc En gelschman woest en dan tot verduide lijking schrijft hij „L-o-o" „Oh 1" echoot de heer in 't loketje, „oh two the Loo". (Vad.) EEN ZWITSERSCHE OPLICHTER. De „M. CL" meldde dozer dagen „Do vorige week vervoegde rich bfj een familie te Middelburg een zeer net gekleed heer, voorgevende arts en in Zwitserland woonachtig te zijn. Als vreemdeling had hij een landge noot© opgezocht en was zeer ver heugd die aan te treffen. Hij was, vertelde hij, mat zijn broer op reis raar Brussel en te Roosendaal e\«n uit den trein gegaan oi.i een courant te koopen. Intusschen was de trein naar Brussel vertrokken en met dezen ook zijn broer. Daarop was hij met den ©eralvol- geuden trein naar Middelburg g spoerd. De man wist, zoo door zijn optreden als door hel tooncn van verschillende stukken, zoodanig hot vertrouwen der familie te winnen, dat hij aan tafel werd genoodigd en nog 6.50 leende, f 5 voor de reis naar Brussel en 1.5Q >or een nacht logies te Middelburg. De heer des huizes bracht hem naa- ;n hotel, doch nauwelijks had hij hem verlaten, of de vreemdeling was verdwenen. Van teruggave der ge leende 6.50 kwam tot heden nog niets Wij vernemen, dat een Hagenaar, die met een Zwitsersche dume is ge huwd, op gelijke wijze is opgelicht. De man, die het z.g. Bern-Duitsch goed machtig is. kwam er met het zelfde verhaal, kreeg reisgeld naar Brussel, en genoot hij dc familie gast vrijheid. Ilij noemde zich Riohard, Intusschen heeft „Der Bund" dezer dagen bericht, dat een dokter te Lei den, die ook een Zwitsersche vrouw heeft. Ls opgelicht door Alex Rohren, dio zich valschelijk had uitgegeven als bijzonder correspondent van „Der Bund" voor de Brusselsche tentoon stelling. Richard en Bohren zouden wel een en dezelfde persoon kunnen zijn, en Bohren is volgens „Der Bund" een bekende oplichter. Land en Tuinbouw EEN ENGELSCHMAN OVER ONS LAND. In de „Daily Chronicle" zet, oon En gelschman zijn beschouwingen voort: Help u zelf Dat schijnt den schrij ver de leus van onzen landbouw. De vernuftige botercontröle is van dezui- velboeren zelf uitgegaan de staat heeft haar later overgenomen. Met hel toezicht op de kaasbereiding zal 't ook zoo gaan. Landhouwloernnr.i worden door genootschappen be noemd, al helpt de Tegeerlng met de salarissen. Het veestamboek, 'dat zoo veel goeds voor den veestapel heeft gedaan, ig ook geen rcgcorlngswerk geweest. De slaat 'doet met dat nl veel. Hij onderhoudt uitmuntende land- en tuinbouwscholen, cn helpt met geld, waar hulp noodig is. Mot een land bouwgebied zoo groot als alleen d« graafschappen Lincoln, Norfolk, Suf folk en Essex, geeft do staat in Neder-, land meor voor landbouw uit dun Engeland, lu Engeland is de leus or ganiseer en de staat zal helpen I ln de Nederlandsche provincies, waarde organisatie het best is, zijn de genoot schappen tegen geldelijke hulp van do regeoring. Dc schrijver vroeg eens een En gelschman, die een suikerfabriek be zit, wat hem in een Hollandsche fa briek van beetwortelsuiker het meest getroffen had. Dat alles zoo deugde lijk is ingericht, zei hij. In Holland kent de man op het land zijn vak. Een kweeker zei aan den schrijverIk heb in Engeland op een kweekerlj ge werkt als daar 50(10 planten geënt waren rekenden zij op 3000, waarbij het geslaagd was. Hier zal u er 25,000 geënt vinden, cn het is bij alle ge- sluugd. Hoe dat komt? Door er zorg aan te besteden. De schrijver zag met genoegen een jongen Engelschman op die kweekerij het vak leeren. Melkfabrieken met laboratoria zijn dikwijls niet van buiten op het land gebracht, maar uit de boeren zelf ont staan. De schrijver heeft mannen in wambuizen en met klompen aan over bacteriën, serums, temperaturen, decimalen enz. hooren spreken, en niet op den toon, waarmede Engel sche landbouwers op de wetenschap smalen. Men heeft in Nederland een lust om te leeren, die men meer ln Schotland en Wales dan in Engeland aantreft. ln "Nederland i» men op het land ook niet geheimzinnig. Aan Engelsche landbouwdeputaties is alles uitgelegd wat zij weten wilden. Zelf gaan de Hollanders veel op reis om overal rond te kijken of er iets nieuws te vinden is en wat de menschen verlan gen. Wij brengen niet op do markt, wat we kweeken of maken, zei iemand tot den schrijver, maar wat men wil hebben. De planton, do bergen boter en kaas, groente en ooft, worden meest voor het buitenland voortgc- brucht. Margarine, gewoonlijk uit muntend van kwaliteit, wordt op groote schaal binnenslands gegoten in plaats van boter. Op twfee dorpen vond de schrijver bij kweekers, welverzorgde catalogi in Engclsch, Fransch cn Duitsch. Op een plaats hoorde hij van twee van do grootste zaken, die geen enkelen klant binnenslands hadden. De Hollander is oen man waar pit in ziL Eu dat komt ook, omdat hij eenvoudig leeft. HIJ is matig met otcn en drinken. Hebben vraagt schrij ver onze Engelsche landbouwdepu taties in Nederland wel gemerkt, hoe weinig hun milde gastheoren zelf aten en dronken Eeu ambtenaar zet 'o middags den schrijverIk heb ont beten met brood cn kaas. De men schen bezoeken elkaar druk in Hol land, maar zij doen 't niet om tc oten en te drinken. Vele Engelschen zou den verbaasd staan, hoe sober men in

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6