KWARTJES ADVERTENTIEN V RAAC-EN-A ANBOD'S ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f0.50 BIJ VOORUITBETALING Holland leeft. Een rijk» Doer blijft een eenvoudige boer, die men met klom pen aan en in een bont hemd ziet loo- pen. Twee mannen, die de schrijver op een kweekcrij zag planton, in hun hemdsmouwen, bleken reizigers van do firma te zijn, die drie vreemde ta len spraken. Ja, zei iemand, die En geland en Nederland beide kent, wij werken harder, zijn zuiniger, en we doou, meeiTik, moer om de klanten te gerieven. Ik geloof niet, dat de om standigheden verschillen, maar do nicnschen zijn ander3. Wat Holland ook te stade komt 13 het kleine landbezit en de kleine pachtboerderij. Van de 182,000 erven van een of meer hectaren zijn er meer dan 157.000 minder dan 50 acres (1 H A. is 2.47 acre) groot. Het aantal erven kleiner dan 1 H A. moet zeer groot wezen. Van de 157,000 erven van minder dan 50 acres zijn er 87,000 het eigendom van de mannen, die er op werken. Die kleine bedrijf heeft de voortbrenging enorm bevorderd. Maar een groote factor voor den grooten bloei van het landbouwende Nederland is de vrijhandel. Al wat er boter, kaas, groele, fruit, planten en eieren uitvoert is er voor vrijhandel. Iri onze tuinen, zei oen Hollander aan eenige F.nselsche bezoekers, zult gij verscheidene Engelscho werktuigen eien. Onze kassen worden verwarmd met ketels uit Engelandze worden gestookt met gaskolen van Engelscne steenkolen. Als uw land onze produc ten koopt, is er dus slechts een ruil die voor ons beiden voordeelig is. Zonder de mededinging met het bui tenland, waartoe de vrijhandel ons dwingt, hadden wij niet allerlei moe ten beproeven, zei een ander, en had don we niet zooveel kunnen voort brengen ais we nu doen. Een hooge autoriteit in den botcrhandel zei Vier jaar geleden zonden we 20 pet. van onze boter naar Duitschland. Dat '.egde toen lü mark op den centenaar. Maar sedert hebben wij onzen uitvoer naar Duitschland vermeerderd tot 50 pet. Duitschland had goede boter noodig en wou de onze hebben. Wij tonden ze en de Duitschers betalen de 10 mark, niet wij. Een ander zei Duitschland koopt meer van onze kool dan ooit, en betaalt zelfs hellioo- ge invoerrecht Met den uitvoer van planten naar Duitschland is het net zoo. Intusschen kunnen de Hollan ders onder vrijhandel alles goedkoop koopen. Er zijn wel graanbocren in de ach terlijke provincies in het zuiden, dio beschermende rechten willen, maar zij die bij die rech+on op graan voor deel zouden hebben, zijn maar een zeer gering deel van de Nederland- sche boeren. Die rechten zou den graanbouw vermeerderen, maar de landbouw zou er niet intensiever door worden het tegendeel. De landbou wer is nu al in hooge mate intensief. Er zijn in Eerste en Tweede Ka mer bij elkaar dan ook geen 24 leden die graanrechten verlangen, hoorde de schrijver van een politicus van naam. Als er tariefhervorming komt, zal ze vooral van fiskalen aard zijn, niet van protectionistischen, maar een van de meest bekende staatslieden van Holland, zelf een voorstander van tariefhervorming, zei tot den schrijver, dat de landbouw geen be scherming van den staat noodig heeft. De slotsom van den schrijver is, 'dat land- en tuinbouw in Nederland zijn buitengewonen bloei te danken heeft aan de ligging van het land, 'den aard van don grond, den over vloed van water, die tegen droogte beschermt en gemakkelijk vervoer geeft, verder aan de flinkheid, den ondernemingsgeest, den ruimen blik en het sobere leven van de menschen over het heele laud, aan hun ver standige bereidwilligheid om samen te werkc aan hun aanvaarden van wat de wetenschap voor den land bouw heeft gevonden, aan hun han delsreizen en algemeene ontwikkeling en in hooee mate aan den vrijhandel. Al die voordeelen. besluit de schrij ver, hebben de Engelschen ook of kunnen ze verwerven. VERSLAG OVER DEN LANDBOUW IN NEDERLAND. OVER 1909. 't Ligt niet in onze bedoeling en 't sou ook niet doenlijk zijn, om uit hot Verslag ook maar een vluchtig over zicht van den toestand van onzen landbouw te geven wij willen slechts een en ander daaruit aanstippen, dat vermelding verdient of voor onze le zers van belang kan zijn. Omtrent bouw- en graslandontgin ningen wordt opgemerkt, dat deze voortdurend toenemen en de aanleg over 't geheel geschiedt met uitste kend gevolg. Waar de resultaten te wenschen overlaten, is zulks door gaans te wijten aan onvoldoende be werking en 't gebruik van slechte gras- en klaverzaadmengsels. Meer en meer algemeen wordt do teelt van lu pinen vóór rogge, welke door boseli wordt gevolgdde Ned. Heide-Mij. bezaaide in 1909 ruim 512 H.A. met lupinen. Ook bij den aanleg van gras land wordt ter voorbereiding van den grond steeds meer van lupinen ge bruik gemaakt. Op de uitgestrekte bi'schontginningen in Noordbrabant, welke door de Heide-Maatsch. worden beheerd, werd een deel van het bij de dunning verkregen hout tot houtskool verwerkt, hetgeen goede opbrengsten belooft. Voorts werd de proef, welke In 1908 werd genomen mot het drijven van varkens in de bosschen, ter ver betering van den bodem en ter bevor dering eener goede humusvorming, in 1909 met gunstigen uitslag herhaald. De ontwikkeling van het vereni gingsleven en de coöperatie op land- bomvgebiad ging ook in 1909 geleide lijk voort. Het ledental der verschil- lendo land- en der tuinbouwvereeni- pingen bedroeg resp. 134,815 en 26.862 tegen 100,328 en 20,965 in 1905. Het iuiir 1909 kenmerkte zich door een rnchtige beweging op het gebied der sociale verzekering. Inzonderheid moet in deze melding worden ge maakt van de oprichting van ,,De Tuinbouwonderlinge" en „De Centra le Landbouwonderlinge", welke orga nisaties zich in de eerste plaats ten doel stellen de verzekering van d« arbeiders tegen de geldelijke gevol gen van bedrijfsongevallen, zulks wat de uitkeeringen betreft zooveel moge lijk In aansluiting bij de ongevallen wet 1901. Nieuwe coöperatieve J aardappelmeelfabrieken kwamen stand te Coevorden, Nieuw-Amst tot -Amster dam en Alteveer (Onstwedde)coöp. stroocartonfabrieken te Stadskanaal, op de grens van Groningen en Dren te, en te Appingedam van coöp. ex port-slagerijen werd de grondslag ge legd te IToogeveen, Emmen, Coevor den en Vries-Zuidlaren. Het aan- tul plaatselijke boerenleenbanken aangesloten bij de Centrale Raiffei- senbank te Utrecht, steeg van 271 in 1908 tot 290, aangesloten, bij de Cen trale te Eindhoven van 237 tot 263, bij de Centraio te Alkmaar bleef gelijk, n.I. 29. De Rijkslandbouwleeraar voor Overijscl wijst er op, dai r. i. de onderlinge veefondsen meestal in te kleinen kring werken, zoodat bij te genspoed de premie te hoog wordt en de 'vereenizing gevaar loopt te gronde te gaan. Als voorbeeld wordt aange haald een veefonds te Steenwljk. Door het natte weer had het veel te genspoed. Daardoor gingen de zroote boeren bedanken en bleven de kleine veehouders cr mee zitten, waardoor de vcreeniging vrij zeker zal worden ontbonden. De zuivolconsulent voor Friesland, die tal van watermonsters onderzocht, zegt naar aanleiding daarvan „Het water, afkomstig van boerderijen, is bijna altijd ongeschikt, dikwijls schadelijk voor drinkwater, onder dat der zuivelfabrieken is maar zelden iets goeds. Ik heb norton- water onderzocht met slechts 170,200, 400 milligram verdampingsrest per li ter, maar ook met 13.2 en 25.7 gram per liter. Zulk water bevat veel keu kenzout, kalk, magnesiazouten en ijzer. Wat zou een onderzoek in ande re provinciën opleveren Uit alle dee- len des lands komen berichten om trent het voortdurend stijgen der landprijzen. Het is niet te ontkennen, dat in deze stijging een groot gevaar ligt voor de toekomst. Bijzonder sterk is zij in Twente, waar blijkbaar som mige fabrikanten een deel van hun vermogen beslist in grond willen vast leggen en daarbij het maken van een behoorlijke rente geheel als bijzaak beschouwen. Gemeld wordt, dat een boerderij, welke pl. in. (250 huur deed, voor ongeveer (25.000 werd ver kocht. C. B. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Nijega en Elahuizen de heer H. II. Kolk- meijer, cand. te Soest HET MANNHEIMER-STELSEL. Naar liet „Maandblad" mededeelt heeft liet bestuur der afdeeling Am sterdam van het N. O. G. B. en W. verzocht een commissie te willen be noemen, aan welke wordt opgedra gen de wensclielijkheid en de moge lijkheid te onderzoeken van de toe passing van het MannJieimer-stelsei op de Amslerdamsche scholen. I11 de toelichting zegt adressante De laatste jaren zijn herhaaldelijk en van verschillende zijden klachten geuit over de resultaten van het La ger Onderwijs. Over de gegrondheid dier klachten wcoscht de afdeeling nu geen oordeel uit te spi eken. Echter zijn voor en na door gezag hebbende 1x3 r son en middelen ter ver betering van den tegenwoordige® toe stand aan de hand gedaan. Een dier middelen is de invoering van het Manulicimor-Schoolstelsel, welk stel sel hier en daar op de vergaderingen van afdeeling van het N. O. G. en in de organen is besproken. Deze school- inrichüng, naar de inzichten en on- dor leiding van dr.' Sickinger te Mannheim toegepast, en gebaseerd op het geven van een geheel van onderwijs aan alle kinderen in over eenstemming met hun begaafdheden en het bijbrengen van zooveel moge lijk gelijk begaafden in dezelfde klas se, waardoor de bezwaren van het klassikaal onderwijs heelen te wor den uit den weg geruimd, vindt in onderwijskringen warme aanbeveling doch ook bestrijding. Met hot oog op het groote aantal leerlingen, dat zelfs bij trouw schoolbezoek, niet het ge tuigschrift van loffelijk ontslag kan behalen, of zelfs niet de hoogste klas se kan bereiken, ja erger nog, het niet verder brengt dan de nitddel- HOTELBRAND. Telegrammen uit Bozen melden, dat het grootste hotel der Dolomiten, het bekende en drukbezochte Karereee- hotel, door brand geheel verwoest is. Het Kareraee-hotel was een der mooiste en best ingerichte hotels in de Oostenrijksche Alpen, het uitgongs pumt van groote tochtfen in de Dolo miten. Klaarblijkelijk dooT een schoorsteenbrand is liet geheele hotel een prooi der vlammen geworden. Het was geheel bezet, doch alle gasten konden, met hun noodzakelijkste klee dingstukken, gered worden. Meer dan 300 gasten kampeeren thans in het gebergte. Daar de weinige en slecht onderhouden bluscbtoestellen volkomen onvoldoende bleken, moes ten de gasten het aanzien, dat bet ho tel met hun koffers en voornaamste goederen stond te branden, zonder ee nige kans of hoop op redding. Tele foon en telegraafleiding smolten af, zoodat nadere berichten niet te ver krijgen zijn. De autoriteiten te Bozen zonden automobielen naar Kararsee, om de daklooze gasten af te halen en elders onder dak te brengen. Het hotel was dit jaar aanmerkelijk uitgebreid door een nieuwen vleugel, waarin de prachtige gezelschapsza len waren gevestigd. De Manufacturier schrijft Men spreekt te Parijs van een op handen zijnde Louis XVI-mode Les extrêmes se touchent men wil ons direct na de hyperslanke mode, de aera der overnauwe rokken eneenigs- zins verkorte tailles, plotseling de spits toeloopende taille en den wijden rok brengen. Maar zelfs le Parijs is de stemming voor dezen al te grooten ommekeer zeer flauw en we mogen aannemen, Sportpraatje De vorige week is er weer Iteel wat gecricket, liet seizoen loopt overigens ton einde en weldra zal koning Voet bal zijn kleinen collega weer verdrin gen, en zich voor lange maanden van de velden meester maken. En daar mee zal de publieke belangstelling dan ook wel weer sterk toenemen, want die is voor cricket-matches nog Steeds niet zoo groot als wel ge- wenscht was. Toch kon de belangstel ling voor den wedstrijd Rood en Wit- Volharding niet klein genoemd wor den het tribunetje aan de eeue zijde van liet veld was goed bezet Wat den wedstrijd zelf betreft, beeft Rood en Wit veel aan het slechte fielden van Volharding te danken. Zoo weiden er eenige vangen gemist en de bats- lui, die van dat gelukje profiteerden, toonden hun dankbaarheid, door het publiek nog een geruimeri tijd op hun spel te vergasten. Een bijzondere vermelding echter voor do innings van Van Manen, op wiens bat de ja ren geen vat schijnen te hebben, want hij maakte een goede en geheel kans- looze 41. Posthuma bracht door een geluk kige 51 en E. Holdert door 'n kalme 52 veel bij, dat een totaal van 230* werd bereikt Er was nog 3 1/2 uur speeltijd, zoodat voor Volharding, dat de runs met een gemiddelde snelheid van 40 50 per uur maakt, geen schijn van kans was, om dit totaal te bereiken. Wel deed Rood en Wit al het mogelijke, door Kool te laten bowlen, maar z'n ballen werden ge woonlijk genegeerd, wat van een Vol harding-standpunt bezien nu niet zoo onverstandig was. Toen Hisgen, na 33 gemaakt te heb ben. door Holdert Jr. werd gebowld, zag het er voor de Amsterdammers echter donker uit en hoewel Van Boo- von er cordaat op los sloeg, waardoor do score eenigszins toonbaar wea-d, was de zaak niet meer te redden en een half uur voor hot einde viel het laatste wicket op 147, wourdoor Rood en Wit dus met 83 runs won. Door deze overwinning leggen onze stadgenooten tevens vrij zeker beslag op het kampioenschap. Onze hartelij- ko gelukwenschen daarvoor 1 Met A. C. C. is het droevig gesteld. Schroder, die zooals we reeds meld den den arm gebroken heeft, speelt dit seizoen niet meer en zonder z'n captain is Kincker z'n zelfvertrouwen absoluut kwijt Het gevolg is een al- lerslapste vertooning en daar ook hot V. V. V.-batten nu niet juist het sterke punt van het elftal is, was de geheele wedstrijd een parodie op eer ste klas cricket. In een wedstrijd, waarin de bow lers hun enorm succes aau zwak bat ten en aan eenige hulp van het wicket te danken hadden, won V. V. V. met 51 runs. I11 Den Haag werd eon merkwaar dige wedstrijd gespeeld, of liever een wedstrijd, die merkwaardig begon en e\cuzoo eindigde. Van Buijscn opende met een hattrick in de eorste over en Van Loon eindigde met Dirkzwager in één over 6 maal naar de boundary te slaan, terwijl hiertusschen de Hingsche 105 en Hennas 45 had ge maakt. 's-Gr. C. C. wou dus met 60 runs. Voor de tweede klas moest Hilver sum tegen Albion spelen. De vacantio speelde echter den Hilversummers parten en ze zagen geen kans eene eenigszins toonbare combinatie naar Zaandam te zenden, waardoor ze den wedstrijd gewonnen moesten geven. Voor don Van Hasseltbcker werden tw<vo wedstrijden gesjoeld, liet 2de elftal van de 's Gr. C. C. verloor van Ajax met 47 runs, daar Ajax 141 en 's-Gr. C. C. 92 maakte, terwijl V. O. C. van Fparta wist te winnen met zes wickets, hoewel de Spartanen op de eorste innings een 2-tal runs vóór wa ren. Do Spartanen maakten -ln hun ecrsle innings 100 en kunnen dus wel tevreden zijn met hun debuut in den N. C. B. Misschien voelen ze zich ♦h.ms wel krachtig genoeg, om het komende jaar hun geluk eens in de ?d« klas te probeeren. klasse 1, en uit overweging, dat de hoofdstad des rijks aan haar eer ver plicht is kennis te nemen van elke verbetering, die in bet buitenland den toets der critiek heeft, of boet te heb ben doorstaan, acht de afdeeling liet gewenscht te onderzooke-n, of eene schoolinrichting als die te Mannheim, zij het dan ook meer of minder ge wijzigd. ook te Amsterdam tot verbe tering kan leiden. Gemengd Nieuws DE SPITSBERGEN-CONFERENTIE. Do „Tidens Tegn", het blad, dat met de regeering van Noorwegen in nauwe betrekking staat, schrijft over de resultaten van de pas geslote® Spitsbergenconferentie: „Met de ver kregen resultaten zullen de Noor- weegsche onderhandelaars wel niet in elk opzicht tevreden zijn. Men is echter toch ten minste tot een positief resultaat gekomen. Het zou te veel verlangd zijn, dat na de dooi- de conferentie aangenomen ontwerpen de Nuorwegers op Spitsbergen in gunstiger positie zouden zijn dan vroeger, toen er geen controle en geen concurrentie was. Het is in elk geval als winst te beschouwen, dat ten opzichte van deze kwestie, welke op liet punt stond om tot wrijvingen lusschen Noorwegen cn zijn noorde lijke nuburen te leiden, een accoord is getroffen, al is dit ook met achter stelling van zekere Noorweegsch# be langen verkregen. Tlians is het te laat om te overwegen, of het wel ver standig was om de Spitsbergen kwes tie voor een conferentie te brengen. Naar we hopen, zal de overeenkomst, waart«oe men is gekomen, ten minste vnn dien aard zijn, dat ze nieuwe moeilijkheden crvcr het vraagstuk buitensluit. rechte lijn atsluiten dan weder ver rassen zij door de gewaagdste kleu rencombinaties, zooals b.v. daardoor dat heel lichte en rijk geborduurde bekraaide voilages het onderste deel der tailles en het bovendeel der rok ken bedekken en de rest van bet kos- cuum in zeer donkere tinten te voor schijn laat komen. Ook de borduurkunst onderscheidt zich door nieuwe vormen en effecten. Men begunstigt op het moment de A-jour-genreB. Het eigenlijk borduur sel vertoont meestal eigenaardig vreemde dessins, welker stijl niet al leen den toeschouwer, maar ook den teekenaar zelf onduidelijk isvol doende is het, dut de lijnenrichting een vreenul karakter draagt Vooral kralen zijn weer in de mode en daar, behalve de ook reeds lang weder versverkte gekleurde fantasie- kralen. veel zwarte en witte glazen kralen in entredeux en galons in pleins en groote borduursels gezien worden, is het wel zoo goed als zeker, dat wij weder een groote kralenmode zullen kr::-en. We zagen aardige modellen in zwarte zijden robes met kralen gebor duurde tunicas, waarbij de kralennp- placaties zich op zwartzijden filet fonds bevinden. Als afsluiting dezer tunica dienen kralen-borduurselga- lons op tullen fonds of kralenfranjes. Men zal goed doen de kralenmode in het oc te houden, want zij heeft werkelijk veel kans op succes. En om nu tot de trolteurs over te gaan, ook hier heerscht de groote mode der knoopgarneeringen zoo zijn de dikwijls wederkeerende pat- tengaruoei ingen zeer vlugzij be staan uit vierkante oplegsels, die al naar de soort der patten op jaquette en rok opstaand worden aangebracht en welker vrije oppervlakte door knoopen of knoopsagraffen verleven digd wordt. Soms wordt de kraag in shawl-kraag vorm op de overgeslagen wordende zijde, naar onderen, tot aan het einde van het jaquette, verlengd en deze lijn loopt dan in dezelfde ricn- ting op den rok voort, van boven tot onderen eenigszins zijwaarts doorloo- pende De aoheele circa 5 c.M. brcede streep is altijd op bepaalde afstanden door zulke natten met knóopen, van de zijde uit komend, bedc-kt. De groote costuummode heeft ook de blouse weder in «er en aanzien trachten te herstellen cn dus zijn de nouveauté's in blouses ook veel tal rijker geworden. Donkerkleurige en zwarte voilages zijn nu reeds een sta pelartikel geworden er moet dus op het gebied van blouses iets bijzonder nieuws worden gebracht. In oierdek- te blouses zijn weliswaar slechts en kele modellen nieuw, wat de mouwen betreft, waarbij de Japanscli aange knipte gladde mouw door twee dikke lijnen raglanvormig gegarneerd is verder eenige genres in een zeer dure uitvoering, onderblouse en overtrek met borduursels versierd, die op liet overtrek A jour opengewerkt zijn. Te vermelden valt nog, dat ook op blou ses kiioopengarneering, vooral iu bol vorm, dikw ls te voorschijn komen, want men ziet taffet- en atlasbolletjes en vooral fluweelen bolletjesknoopen \uor de garneering gebruikt. Ten slotte nog eenige woorden over een eigenaardige nouveauté n.L gar- neeriugeu van mantels, zoo ook cos- tuums en vooral van blouses, worden in schuine lijnen gehouden, die zich als een langgerekte spiraal om het lichaam aansluiten. Zoo gaat bij blouses een schuine lijn van den eenen schouder tot aan de sluiting van de pas of nog dieper naar de andere zijdezoo wisselen gladde cn gegarneerde deelen in schuine rich ting elkander af en zoo worden de mouwen spiraalvormig gegarneerd, dermate, dat onder- en bovenmouw in elkander overgaan. Wanneer deze spiralen door afwisseling van gladde en geplooide en geborduurde deelen gevormd worden, zitten ook hier op de gladde oppervlakten rijen knoo pen, met een op oogen gelijkende agraf-versiering. OVER DE PRAKTIJKEN DER RUS SISCHE AMBTENAREN. In de „Historische Bode" deelt de vroogere controleur, G. P. Miller, daarvan een staaltje uit eigen erva ring mede. Miller had, kort nadat hij ambte naar in Turkestan was geworden, be vel gekregen naar Kiril-Orwan te gaan en 50 kameelen in ontvangst te nemen, die door den troepen-com mandant daar, overste Sultanow, vcor de regeering waren gekocht. De overste ontving den heer Miller met groote vriendelijkheid en beleefdheid en noodigde hem uit om eerst een hartversterking te nemen. Doch zijn bezoeker wilde eerst de kameelen zien waarop zich het volgende ge sprek ontspon Dat zal moeilijk gaan, vriend, zei «le overste joviaal. Hoe dat zoo, overste Ik daarvoor toch hier gekomen. Ja, maar de kameelen.... Wel LI heeft de kameelen toen gekocht? Zeker, zoker I Vijftig kameelen, tegen 75 roebel het stuk. Hier is de kwitantie. Waarop de overste een beduimeld, vies stukje papier te voorschijn haal de, waarop ucn paar Tataftrsche woorden gekrabbeld stonden. Maar dan kunt u mij de kamee len toch ook wel laten zien Ja, ziet u, daarmede is mij een eigenaardig geval overkomen. Wat voor een geval Dat zal ik u vertellen. Ik kocht ze Donderdag van een Tataar, be taalde ze contant en kreeg toen deze kwitantie. Het waren toch zulke prachtige dieren Doch ziet daar wordt er Zaterdagmorgen een ziek, onmiddellijk daarop nog een, en toen nog een, en nog een... Dien avond had ik er geen enkele meer le vend, zo waren ulleniaal dood 1 U gelooft mij niot? Werkelijk. 'I 19 zoo! Ik heb er dadelijk een protocol laten opmaken 1 E11 wat is er van de hulden ge worden Ja, daarmede is het ook een won derlijk gov al. Ik had zo allemaal op een hoop laten werpen. De Tataar heeft er mij nog bij geholpen. Maar toen is er in den nacht ecu storm opgestoken en die heeft alle dieren liove ben dat het bij een voorloopige poging zal blijven precies als na de groote princesscmode destijds beproefde in voering der Louis XV-mode. Maar er zijn nog een heele reeks medenroe- \en, dio voorzeker veel meer opmer king verdienen, daar zij als verdere ontwikkelingeu hun weg wel zullen vinden. In de eerste plaats mogen wij wel de direct in het oogvallende groote voorliefde voor knoopengarneeringen vermeldenwij staan zeker weder voor een zeer groote gamoerknoopen- mode. Aan gezclschapstoilotten ziet men de ziiwaarts opgesplitste tunicas, aan weerszijden van het split, met een aan weerszijden van het split, met lange rijen knoopen gegarneerd. De afsluiting van het split vormt ge woonlijk een groote reset uit een grooten knoop met garneering. Zijn de splitten nog rnet koordgarneeriiig voorzien, dan is ook dit gewoonlijK bij de roset te zaraen genomen of loopt snel toe. Over liet algemeen onthoudt men z'ch evenwel van inrijgsels ook komt men terug van do al te nauwe rokken. Waar die inrijgsels worden aangebracht, vindt men intusschen \ec-l nieuwe variaties; zoo worden sinds kort de vernauwingen door breedo stro oen van lengte-plooien le voorschijn geroepen, dio ieder door een knoop bijeengehouden worden. De geheele streep is dan nog aan weerskanten door -borduursels in entredeux-vorm omgeven, die zich ook aan de mouw en hot urmgat voortzetten. Ureede vernauwingen door gladde uni zijde of fluweel zijn nog het meest gewild zoo ziet men zelfs witte kanten robes met zwarte overklecdercn verwerkt, die aan de afsluiting uoor breede zijden of flu weelen strepen een, zij hot «Jan ook een matige, vernauwing krijgen. De overkleeren bieden nog steeds een rijk veld aan de vreemdste fanta sieën nu eens zijn ze scliorlvormig van voren tot aan den zoom verlengd, terwijl zij op de rugzijde slechts tot vlak naast de knie zaan en daar in met zoo'u laag zoutstof lxnlea. dat het werKelijK niet de moeite meer zou ge loond hebben ze af te stroopen. Toen hebben we ze maar begraven, daar boven op dien heuvel. De Tataar heeft er mij bij geholpen. Maar graaft 11 dan ten minste éen van de lijken uit, opdat ik mij overtuigen en rnpporteeren kan.... Kom, kom, vadertje, laten wij do dieren laten rusten. Hier is de kwi tantie. Is dat niet voldoende? WIJ maken ons hier niet druk om zulke kleinigheden Maar u zult toch begrijpen, dat ik een profnkol ©ver de zank moet op stellen en inzenden O, dat is in orde! Een protokol- letje zullen we opstellen. Dat kan nooit kwand Het moedertje papier.... ja, we zullen alles opschrijven. En dan gaat het nuar Petersburg, wat een verre, werkelijk een heel verro reis is En eer het terug komt... ach, vadertje, wie weet waar w ij dan zijn Kom. laten we een hartverster king nemen. Op uw gezondheid, va dertje Het protokol werd opgesteld, onder teekend en naar Petersburg gezon den. G. P. Miller verklaart, dat hij nooit verder iets van heeft gehoord FLORENCE NIGHTINGALE. De deken van Westminster heeft aan de familie va® miss Florence Nightingale aangeboden de begrafe nis in Westminster Abbey te doen nlaats hebben, maar op grond van bepalingen in het testament heeft de familie voor dit huldigende aanbod moeten bedanken. Stoomvaartberichten Het stoomschip Kawi vertrok 18 Aug. van Batavia naar Rotterdam. liet stoomschip Tabanon, van Rot terdam naar Java, arriveerde 19 Ang le Batavia. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 18 Aug. van Port Said. Het stoomschip Amsteldijk, van Rotterdam naar Newport News ei* Baltimore, nnsseerde 19 Augustus, T.m. 9.50, Lizard. Het stoomschip Ophïr, van Jar* aar Rotterdam, vertrok 19 Aug.. 5 30 n.m van Tanger. Het stoomschip Sloterdijk (Neptune Lijn) arriveerde 19 Aug. van Balti more te Rotterdam. Het stoomschip Prins FrederfM Hendrik vertrok 19 Aug. van Amster-' dam naar Paramaribo. Het stoomschip Derfflinger, van Rotterdam naar Japan, vertrok tT Aug. van Suez. Burgerlijke Stand SCHOTEN. ONDERTROUWD: A. Karrenbeld en J. M van Slnde» ren. BEVALLEN: W. van Schie—van Bruggen d. M. .-an DatenOkkerse z. J. Kersloot— Maij. d. C. Bomhoff—K waai taal x- V van Hamburg—ten Bosch d. I, KroonHofslra z. OVERLEDEN: L. Witlenaar, 6 m. N. A. Alting# 1 m. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen T. II. v. Andel—Van Breugef, z. H. J. Kemper—Vries®, koop. z. HILLEGOM, ONDERTROUWD: L. Muller cn R. Bk»emendaaL BEVALLEN: A. E. DuwelSeijsener d. A. M. Y« d. Reep— Ruigrok z. A. Steekere- t. d. Splinter x. OVERLEDEN: K v. d. Akker, i m. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ONDERTROUWD: J. G. de Boer en C. Korver. BEVALLEN: A. AriszWebhe d. E. MuijsVlot* tes d. D. v. d Kolk—Oldenburg x. OVERLEDEN: P. Durge, 5 maanden. Onze Lachhoek OPENING VAN DE JACHT. Deze brief, waarbij namen van ge adresseerde en adressant kiese b- heidshalve worden weggelaten, i« toevallig in onze handen gekomen, schrijft het Hbld. „Den He© rX, rentenier alhier. „Ingevolge de aanvrage van UWel-j edelgeborene ben ik zoo vrij u te be richten, dat ik bereid ben, als u den sten voormiddag op de jacht gaat, tot 11 uur voor u de volgende stuks te reserveeren: 1. Haas, no. 5, volwassen, schot ail in de flank, kogel {kaliber van uw g» weer) gemakkelijk uit te nemen. 2. Haas, no. 7. hondebeet aan dei keel, geschoten in het bovengedeelte van den bulk. 3. Ree, vrouwelijk, schoten aan den linker acliterlooper en in de 1®^ ver. Daarbij een uitvoerige bosclirifc ving va® de jacht op reeen. waarbij voorbeelden, hoe men reejacht varha» len moet vertellen. 4. llert, achtender, kan echter kun« stig in twaalf- tot zestien-onder wor den veranderd; is verder sterk gebe ten. vang- of genadeschot door d« I hersenen. „Gezamenlijke waren worden kort voor don koop in daarvoor ingwich-, te ruimten verwarmd en zóó verpakt, dat liet wild bij aankomst nog levend warm schijnt. „Uw g.-.-ordc- pdracliten teeemoek ziende, enz

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7