NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. NORA 28e Jaargang. No. 8330 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagerv zaterdag 20 augustus 1910 c Tot de'plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Via" Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissenu-nl Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. (C& Bij Abonnement aanzienlijk rabat. y/J Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; IS^a'T -50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant 3Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. dat zij integendeel den Landdag een voorstel zal voorleggen, dat zeker met een belangrijke meerderheid zal wor den a-meenomen. Wat met andere woorden zeggen wil, dat de Regee- ring slechts een voorstel mag indie nen, dat de partijen, die deze bladen vertegenwoordigen, behaagt. In de bladen lezen we uitvoeriger berichten, hoe KEIZER FRANS JOZEF zijn SOsten verjaardag heeft doorge bracht. De Keizer staat altijd vroeg op en dat deed hij Donderdag ook. Toen hii dien ochtend tc 4 uur de ontbijtkamer batrad, vond hij reeds een prachti" bouquet van zijn klein kinderen on iafcl liggen. Na het ont bijt begaf hij zich naar de werkka mer, waar een stapel telegrammen en geschenken uit 'alle deelen van de wereld bi-oen lag. De oude vorst be gon dadelijk aan de beantwoording van enkele der telegrammen. Daarna woonde hij de mis bij u» de kapel van de keizerlijke villa, waai na hij, onder hartelijke toejuiching van de menigte, in een rijtuig, dat door de dames to lschl met Alpenbloemen versierd was, naar het Kurhaus reed, waar een feestmaal zou plaats heb ben. Na afloop van den maaltijd hield aartshertog Franz Ferdinand de vol gende korte redeEen hoogst verblij dende aanleiding heeft ons allen hier vereenigd. Wij en met ons millioenen trouwe onderdaken vieren met innige vreugde den dag, waarop onze be minde keizer zijn 80sten verjaardag viert. Het behage Uwe Majesteit ons nogmaals te veroorloven uitdrukking te geven aan de gevoelens, die opwel len in de harten van hen, die door banden van genegenheid en bloedver wantschap met Uwe Majesteit verbon den zijn en die diepgevoelde wcnschen voor uw geluk en voorspoed aan uwe voeten leggen? Wij danken de goddelijke Voorzie nigheid, die dezen dag deed beleven en vatten onze gevoelens van liefde, eerbied en dankbaarheid samen in de innige bede tot den Almachtige, dat Hij u steeds moge behoeden en be schermen eu dat Zijn rijkste zegen u te beurt moge vallen. Het schijnt, dat de breuk tusschen ROOSEVELT EN TAFT nu volkomen is. De oud-president denkt er over om het presidium van de Vereen. Staten ten derden male te aanvaarden. Dat bleek gisteren, toen hij sprak in een vergadering van den Amerikaanschen Bond van Neger kooplieden. De voorzitter van den Bond verze kerde Roosevelt den steun van alle negers bij een candidatuur van het Presidentschap. Voorloopig zal Roosevelt gouver neur van New-York worden. Hij heeft wel weinig zin daarin, maar z'n poli tieke vrienden schijnen hem er toe te dwingen. EEN VREEMD ONGELUK is voorgekomen op den Hechtsheimer Berg bij Mainz. Daar waren een ba taljon pioniers en een bataljon infan terie bezig met oefeningen met ont plofbare stoffen bij 't fort Heilig- kreuz. Het schijnt, dat de lading op een gegeven oogenblik verkeerd is ge sprongen, althans 15 pioniers wer den na een ontploffing door een in stortend deel van den berg bedolven. Mei zuurstofapparaten wi3t men dc bezwijmden weer bij te krijgen, be halve éen der soldaten, die stierf. Twee officieren en 8 than werden ern stig gewond. Een duidelijker lezing van 't onge luk doet vermoeden, dat de solduten dcor bedwelmende gassen bewuste loos werden en daardoor niet spoedig genoeg weg konden komen uit de buurt der ontploffende massa. De Lokal-Anzeigcr deelt bijzonder heden mede over DE LEVENSWIJS VAN ABDOEL HA MID, den vroegeren Sultan. Abdoel-Humid is nog even bang voor zijn leven als indertijd op Jildis. Hij vermijdt niet alleen angstig, zich aan het raam van zijn landhuis te vertoonen, maar gaat ook snel van de ruiten weg. wanneer het toeval hem in de nabijheid van den muur, waar het licht door invalt, brengt. IIij vreest nog altijd, dat zjju ouue vijanden hem met een kogel zullen neerschieten. Hij is noch door verzoe ken noch door voorschriften van zijn dokter te bewegen, oin den tuin in te gaan en zijn vertrekken op de middel ste verdieping van liet huis te verla ten. Naar een hoogere verdieping wil hij uiei gaau, omdat hij bang is, oui men dan het huis beneden hem in brand zal steken. Voor 7- leven bovendo, leidt hij hetzelfde rustelooze, slapelooze be staan van vroeger. Hij blijft zooals vroeger altijd in zijn kJeeren. Mager en gebogen, inet een baard, die haast wit is, sluipt hij ook 's nachts door de kamers tot hij ergens uitgeput opeen canapé no'rvalt, om wat te sluimeren. Overdag maakt hij nog altijd meu belen .Hij heeft pas een kast afgele verd, die om haar werkelijk artistie- ken vorm goroemd wordt. Ilij zou die graag willen verkoopen, niet om het geld, maar om te toonen. dat hij nog wat kan. Maar men wil de kast niet weg sturen, omdat men bang is, dat hij ergens een mededeeling aan zijn vrienden er in zou verstoppen. Hij snakt naar nieuws, maar krijgt niets te hooren. Hij mag zelfs geen kranten lezen. Hij heeft onlangs twee honderd pond geboden voor een paar kranten, die hij in de handen van een bewaker zag, maar kon ze niet krij gen. Wanneer ambtenaren of officie ren hem moeten spreken, tracht hij hen altijd uit te hooren. Zij mogen echter niet anders dan ontwijkende antwoorden geven. Zijn eerste vraag is altijd„Hoe denkt en spreekt het volk over mij Dan vraagt hij, wat de vorsten van Europa van hem ge zegd hebben en dan verlangt hij elk oogenblik van zi.in twee vrouwen, van de vrouwelijke bedienden en de wach ters bijzonderheden over de omwente ling en over zijn val te vernemen. Zijn matte oogen beginnen te fonke len, wanneer hij er maar iets over te hooren krijgt, en daarna zit hij uren lang te peiuzen. Wanneer hij vrij was, zou hij evenals Napoleon III doen, die dagen, weken, maanden in het Brilschö Museum te Londen op den voor hem gereserveerden stoel over kranteu en boeken zat, die zijn val beschreven hadden. Zeer zelden vraagt hij naar de te genwoordige machthebbers. Hij ver raadt ook geen wrok jegens zijn te gen staarde rs. Maar hij iaat zich bitter uit over de dienaren, die hem verra den hebben. Zoo spreekt hij dikwijls over den tweeden eunuch op Jildis, die den Jong-Turken den weg naar zijne verborgen schatten gewezen heeft. Zijne bitterheid kwam ook boven, toen zijn gevolg hem op den laatsten dag van zijne verjaring en van zijn troonsbestijging gelukwenschte. Hij brak toen in tranen uit, zeggende ,,lk ben een groot sultan geweest, ca daarom kunt gij nu met nnj spotten, wanneer gij mij nu in mijne vernede ring gelukwenschen brengt." Het wordt eenzaam om hem heen. Abd-oel-Jlocbim, de «enige zoon, die hem in zijne gevangenschap gevolgd was, heeft hem verlaten, omdat zijn vader, naar zijn zeggen, zoo onver draaglijk en zenuwachtig was, dat niemand het bij hem kon uithouden Boerhaneddin, zijn lievelingszoon, wil niet meer met hem tc maken hebben en beschuldigt hem, dat hij zijn moe der vermoord heeft, omdat hij, toen zij ziek was, geen Europeesch dokter aan haar ziekbed wilde toelaten. Een van zijne vroegere getrouwen heeft zich slechts voor hem willen op offeren. Deze sloop tegelijk met de leveranciers de villa binnen, verwis selde met Abd-oel-Hamid van kleeren en zette hem aan, de vlucht te ne men. Maar nog voor de gewezen sultan zich zijn baard had laten af scheren, werd de poging ontdekt. Se dert dien tijd mogen de leveranciers niet meer aan de achterdeur van de villa hunne koopwaren komen afle veren. Binnenland RUWIELD1EVEN. De politie te Den Haag is er de laatste dagen in geslaagd, een groot aantal rijwieldieven achter slot en grendel te zetten. Toch wordt er van politieweg© op aangedrongen, geen rijwielen onbe heerd op sLraat te laten staan en de straatdeur van de gang, waar fietsen zijn geplaatst, op nachtslot of grendel te deen. Wel zijn thans binnen eenige da gen een tiental van de meest bekende rijwieldieven opgeborgen, maar er loopen nog verschillende individuen rond, die door de politie verdacht worden, zich met loopers of op andere wij zo toegang te verschaffen tot por-' talen en vestibules, waar rijwielen staan. Deze personen hebben meestal hand langers, die zich van het gaan en ko men van de bewoners op de hoogte stellen en de dieven waarschuwen, als de gelegenheid daar Is, om onge zien een fiets weg te nemen. HET BUITENGEWONE BRITSCHE GEZANTSCHAP. De hoeren van liet buitengewoon Britsch gezantschap hebben gister middag bun opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Za ken, die hun een diner aanbood, dat ook bijgewoond werd door den En- gelschen gezant, het legatiopersoneel cn eenige groot-officieren van het Ko ninklijk Huis. Het koninklijke gezantschap van Engeland werd op zijn reis naar Den Hang van Chrisiiania vergezeld door majoor Bridges, militair attaché bij het Brilsche gezantschap aldaar en te 's-Gravenhago. Ook kapitein Heath, zee-attaché bij de legatie te 'e-Gravenhage, is aldaar aangekomen. De chef en verdere leden der missie hebben gistermiddag hun opwachting gemaakt aan den minister van Bui tenlandsche Zaken bij een bezoek op diens departement. HAEGSCII Iemand, ongehuwd, bemiddeld, veelal huiten Den Haag verblijf hou dend voor het behartigen van eigen zakelijke belangen, huurde onlangs op een der meest deftige punten on zer stad tegen Hinken prijs gemeubi leerde kamers. 't Was er goed, netjes, 't Eenlg euvel was dat ze hem drie dagen la ter weer werden opgezegd, dus nadal hij nauwelijks zijn koffers had uitge pakt. zijn kleeding opgeborgen. Waarom of..... Ja, ziet u, een reden die zijn peri soon gold was er volstrekt niet, in t geheel niet. Maar, ziet u, ze konden c> kamers verhuren aan den secretaris vun die en die legatie, juist even na dat meneer ze gehuurd had En, ziet u, zoo iemand dat 's niet de eerste do beste, dat kan men zich toch niet laten ontgaan, nietwaar Deftigheid, mooie stand, legatie-secretaris en enfin, dat zou meneer zelf ook wél begrijpen. Maar meneer snapt er niets ao. Dat komt omdat ie geen Haegenaar van geooorte is. denk 'k. (,,N. CL"), BRUTAAL. Woensdagmorgen, omstreexs tien uur, wilde de vrouw van den heer Jan Jougenelen, kerkschilder te Roo- zendaal, een tamelijk groot bedrag aan geld naar de bank van de firma Laane brengen, welk bedrag zij ge deeltelijk in zilver en de rest in pa pier, namelijk vier briefjes van 100, bij zich droeg. Dit i&aiste, het papie- rengeld, had zij in een enveloppe, waarin tevens nog een Brusselsch lot van frs. 100, bedrukt met firmanaam, in haar hand, toen, even op Markt zijnde, haar schoenveter los ging en zij dien wilde vastmaken. Hiertoe stak zij de enveloppe in den zak van haar japon, of weL... waarschijnlijk er naast, en ging, toen zij haar schoen weer vastgemaakt had, zon der de enveloppe weder in de hand te nemen, naar de firma Laane. Daar constateerde zij tot haar grootert schrik, dat zij de enveloppe met de f 400 had verloren, en spoedde zi v terug langs den weg dien ze geko men was- Niets werd echter meer gevonden, hoe men ook zocht, en niemand kon eenige inlichting geven. Des avonds, toen de lieer Jongenelen de post uit de brievenbus wilde ha len, zag hij tot zijn groote verwonde ring en blijdschap, dat de enveloppe weer in de bus was gestoken. Hoe groot was zijn schrik en verontwaar diging echter, toen bleek, dat ze niets meer bevatte dan het Bruseel- sche lot, terwijl de vier briefjes van f 100 verdwenen waren. Pogingen om door middel van een politieliond den roover van het geld te vinden, mochten niet baten. INBRAKEN. Gisterennacht is uit een brandkas* van het centraalbureau der Scheve- uingsche hotels in het Palace Hotel circa f 18.000 gestolen. Van den dief stal worden verdacht twee beambten, van wie één toegang had tot de lie- doelde kantoren, en welke beambten hedenochtend niet zijn verschenen. Politie en justitie zijn onmiddellijk van den diefstal in kennis gesteld Te Maarssen is gisterennacht inge broken in de kerk der Ned. 'erv. Ge meente. Een be'iongr.Jk bedrag aan geld wend medegenomen. -s.n de da ders tot heden geen spoor. DERDE BLAD. JINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XVII. HOE WERKT DE TELEGRAAF? De telegraaf of ver-schrijver gerust op het beginsel, dat een staaf week ijzer, d. L uitgegloeid en lang zaam afgekoeld smeedijzer, magne tisch wordt, wanneer een electri- sche stroom rondom het staafje ge leid wordt en zijn electriciteit weer verliest, als de electrische stroom op houdt. Bij de telegraaftoestellen is het stukje week ijzer in lioefvorm omge bogen en daaromheen is geïsoleerd koperdraad gewonden. In dien vorm heet het een electromagneet. Die electromagneet maakt deel uit van een keten, d. w. z. de electrische draad, die om het week ijzeren staaf je gewonden is, is verlengd en vormt op sommige tijden een geheel geslo ten ring. De keten wordt gesloten en ge opend door een z.g. Morse-sleuteL Die sleutel bestaat uit een staafje met een knop er op, om het naar be neden te kunnen drukken. Dat staafje maakt deel uit van den kelen. Aan de eene zijde is 't beves tigd aan den koperdraad en aan de andere zijde ligt 't andere uiteinde van den draad er vlak onder. Drukt men nu op 't knopje, dan luwt men dus t staafje op hel uiteinde van den draad. Nu is de keten gesloten. De electrische stroom, die nl. in den draad gebracht is, gaat nu door' 't staafje van den sleutel en vandaar in het andere einde van den draad. De stroom gaat nu in den draad ver der en komt in de windingen rondom het weeke ijzeren staafje. Naar we boven al zagen, maakt de stroom het ijzeren staafje magnetisch. Een ge volg is, dat het magnetisch geworden ijzeren staafje een ander stuk ijzer, dal er boven bevestigd is, aantrekt Dit ijzeren staafje anker geheoten wordt nu naar beueden getrok ken. Maar daar dit staafje draaibaar gemaakt is, gaat het tegenoverge stelde deel van dit staafje omhoog, terwijl het aangetrokken deel omlaag gaat naar de magneet. Aan dit omhoog gaande deel heeft mi-ii een potlood bevestigd. Wanneer nu b.v. een telegrafist te Haarlem op den knop van den Morse sleutel drukt, kan de electrische stroom doorgaan en loopt b.v. door de tolcgraafdraden naar Amsterdam. Daar komt hij in het toestel, waar hij het hoefijzervormige weeke ijzer magnetisch maakt. Dit trekt nu de draaibare staaf met 't potloodje aan en de stift van 't potlood drukt togen een smalle papierstrook aan. Deze papierstrook draait voortdu rend. Houdt men nu in Haarlem den sleutel heel even in de laagte, dan komt in Amsterdam 't potlood ook maar even tegen 't papier aan cn maakt daarop een punt. Wordt de Morse-sleutel lang naar beneden ge drukt, dan komt er een streep op den FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GAR VICE. 54) Goedendag, Margery, zei ze. Je hebt beloofd mij to zullen ver geven. nietwaar Aan een plotselinge opwelling toe gevend, trok zij het meisje naar zich toe on kuste haar toen sprong zij niet tranen in de oogen aan boord. Huni' hart was zóó vol, dat het scheen te willen bersten. Het gewone luidruchtige afscheid tusschen Hodges en kapitein Marks werd ditmaal zeer verkort. De zeilen worden gehoschen en de „Happy Lu- cv" zette koera naar don wal. Zoo, boste jongen, nu moeten vs ij ons een poosje samen vermaken, merkte kapitein Marks op, cn ik ben heel blij je weer te zien. Nu ik 'o goed bekijk, zou ik zeggen, dat je verblijf op Lonaway je geen goed heeft gedaan. Anders wel een heel gezonde pliuds, met altijd zeewind. Maar hot is toch altijd het land en de monsohen worden daar bleek en ziekelijk. De zee is de eenige gezonde. papierstrook, daar deze zich onder 't potlood voortbeweegt. Warmee.- men wat langer op den knop van den sleutel drukt, wordt de ze weer door een veer in de hoogte ge duwd. De sleutel is dus niet meer in aanraking met het eind van den ko perdraad, waardoor do kolen niet een geheel meer vormt en do stroom ook niet meer door kan gaan. Een gevolg daarvan ls. dat het week-ijzeren staaf je niet meer magnetisch is en daai- door de draaibare staaf niet meer aantrekt. Ook hier brengt een veer dit staafje weer op zijn plaat3. Met, de punten en streepen kan men op deze manier de letters, die de woorden vormen overbrengen Voor elke letter heeft men een bepaald stel punten en strepen vastgesteld De tclecranf van dit systeem is de Morse-telegraaf, die sinds 1845 in ge bruik is. Voor hem was het stelsel van Stein- heil in zwang. Ook bij dit systeem, evenals bij dat van Morse, liet men den tweeden koperdraad weg, omdat de aarde zelf als stroomgeleider kon dienen. Men verbindt nu de uiteinden van den tweeden draad aan een me talen plaat, die in den grond wordt gestoken. Gauss en W'eber uit Gottinger, die in 1833 de eerste telegrafische ge meenschap tot stand brachten^ had den daarvoor twee draden noodlg. Voor hem had Van Sommering uit München een systeem bedacht, waar voor 24 draden noodig waren. Hij was de eerste, die van electrische stroomen gebruik maakte, maar op een andere maaier dan bij de latere telegraaf-systemen. In 't eind van de 18de eeuw gebruik te men geluid- en lichtsignalen om tijdihgen tusschen twee plaatsen over te brengen. Buitenlandsch Overzicht De belangrijke strijd om HET KIESRECHT IN PRUISEN schijnt een nieuwe fase te zijn inge treden. Mogen we de „National Zei- tung" gelooven. dan zal een nieuw kiesrechtvoorstel in den herfst bij den Pruisischen Landdag worden in gediend. Het blad meldt, dat de in houd van het voorstel nog niet vast staat, maar dat de regeering voor- nenjons is in plaats van de indirecte verkiezingen de directe, in plaats van de openbare de geheime stemming in te voeren. Het instituut der „ontwik kelden", die wejjens maatschappelij ke positie of afgelegde examens in een hoogere klasse zullen worden inge deeld dan waarin zij volgens hun be lasting-aanslag thuis behooren, zal nog worden uitgebreid. En bovendien zal een gewijzigde mdeelmg der kies districten worden voorgesteld. Naar de „l-'rankf. Ztg." waar schijnlijk acht, wil de Regeering eerst den uitslag der Rijksdagverkiezingen afwachten, voordat zij met bepaalde voorstellen komt Dat die uitslag voor de ontwikkeling der Pruisische poli tiek van groote beteekenis wezen zal, wordt door niemand betwijfeld. En de reactionnaire bladen maken daarvan reeds gebruik, om op hun wijze te pogen, invloed op die verkiezingen te oefenen. De „Deutsche Tages Ztg." verklaart, dat zulk een voorstel, als de „National Ztg." bedoelt, nooit een meerderheid zal krijgen, noch in het II uis van Afgevaardigden, noch in het Heerenhuisvan de tegenwoordi ge regeering mag verwacht worden, plaats, geloof dat maar gerusL Het is nog wel heeJ vroeg en je bent ge wekt uit je gezonden jongeusslaap. Ga daarom hier wal in het vooronder liggen, en ik zal oen oliejas over je heenleggen, want het is een beetje koud en dan zul je slapen als een os. HOOFDSTUK XXIIL In gevaar. Nora nam heel graag dat aanbod aan. ofschoon zij een gevoel had, of de slaap voor altijd uit baar oogen was gebannen en zij lag terneer en worstelde met haar ellende. De wind verminderde, zoo nu cn dan sloegen do zeilen tegen den mast aan. Zij hoorde den kapitein ontevreden mom pelen, en nu ging zij opzitten en keek rond. Is er iets aan de hand vroeg De wind gaat liggen en een lec- lijko mist begint op te zetten, ant woordde hij maar maak niet ongerust, jongen. Ik maak mij niet ongerust, zei Nora, die liet absoluut koud liet, of de wind al ging liggen en do „Hap py Luey", die haar vérre voerde van hem, dien zij liefhad, ntet verder kwam. Neon, dat geloof ik wel I zei de kapitein. Je bent de moedigste Jongen, dion ik ooit gezien heb. Je kent geen vrees, daarvan beu lk over tuigd. Maar in elk geval is het niet aangenaam, om met een dichten mist in het Kanaal van Bristol, te zijn. Het is al erg genoeg, om in een mist op den open oceaan te zijn, maar daar heb je ten minste ruimte om je el bogen te bewegen, in dit verwen scli- te kanaal is het iets andersje weet niet, waar je heendrijfL Bovendien zijn er lie el wat andere vaartuigen in den omtreken eenige daarvan, stoombooten en dergelijke, letten er niet bijzonder op, waar zij gaan. Zij komen aangezet en boren je in den grond, voordat je nog Jack Robinson hebt kunnen zeggen. Het is niets dan oen visschersvaartulg of een kust- schip, en dat beteekent niet veel, den ken zij. Maar nu ben ik tooh bezig je schrik aan te jagen, mijn jongen. Kom, eet wat spek eu drink een kom koffie. Nora hielp hem om alles klaar te maken, en iiet gelukte haar wat te eten. Zij luisterde naar de zeeverha len van kapitein Marks of liever, zij luisterde met een half oor. Weer voor de zooveelste maal docht zij aan het verschrikkelijke avontuur tus schen de rotsen. Zoo nu en dan hielp zij met de zeilen, en zij merkte op, dat kapitein Marks om zich heen be gon te kijken met een ernst, die niet ver meer af was van angst De wind was bijna geheel gaan liggen, de boot dreef maar en de mist werd steeds dikker spoedig omgaf hij hen als een muur. Plotseling klonk heel dicht bij een schril, schor geluid het was de sirene van een naderend vaar tuig. Kapitein Marks stond op en tuurde voor zich uit. Daar heb je er al een, brom de hij. Waar zou het nu zijn, en waar liggen wij precies Waarom schreeuwt u niet? vroeg Nora. Kapitein Marks lachte. Wie zou dat hooren vroeg hij. Onze stemmen dragen maar vijftig meters ver, en hun lawaai zou het onze toch overstemmen. Neen, jongen, er blijft ons niets anders over dan het aan het toeval over te la ten. Zij wachttenhet lawaai van de sirene kwam dichter bij, toen ging het schip hen aan bakboord voorbij. Daar gaat gelukkig nummer één I merkte hij op, maar daar komt al weer een ander. Luister maar I Na een paar minuten hoorde Nora de sirene, weer wachtten zij cn weer ging het schip hen voorbij. Uren achtereen werd de stilte verbroken door het leelijke geluid van de waar schuwende sirenen. Nora begon er volkomen aan te wennen, ging weer liggen en trachtte te slapen. Zij moest in slaap gevallen zijn, want plotse ling ward iU wakker door «en af schuwelijk geluid, dat maar enkele meters van hen af scheen. Kapitein Marks stond vooraan op de plecht on zwaaide een scheepslantaarn heen en weer. Nora sprong naast hem. Komt het op ons af vroeg rij. Ik vrees van wel, antwoordde hij norsch. Het is precies in ons vaarwater ik kan de lichten zien. Misschien zien zij het ome maar dat zou een toeval zijn. Luister eens, jon gen, als als or iets mocht gebeu ren, doe dan dien zwemgordel om. Hij wenkte naar zoo'n voorwerp, dat hij al klaargelegd had. Nora zag, dat er maar één was. en zei Is er een voor u? Kapitein Marks schudde ongedul dig met zijn hoofd. Dat doet er niet toe, zei hij. lk zal de „Happy I ucy" niet verla ten. Wij zijn te Lang samen geweest om haar ln den steek te laten, als zij in gevaar is. Doe dat ding nu maar liever dadelijk om, Nora zei niets. Zij stonden daar on tuurden voor zich uit in don mist, en luisterden naar de sirene, die zij nu angstig duidelijk konden hooren. Nora begon zich bewust te worden von hot. gevaar, waarin zij verkeer den. Zij wist, dat zij eigenlijk bang moest zijn, maar was onnatuurlijk kalm. Zij haalde de kleine verlakte portefeuille te voorschijn, die het geld bevatte, dat Hodges haar be taald had. liet het ln den borstzak van den pijjekker van kapit-ju Marks glijden en zei Wil u zoo goed zijn, daarvoor t« zorgen Of hij zich bewust was van haar daad en haar hoorde of niet, daaraan moet getwijfeld worden, want hij nam er geen notitie van. Nu wendde hij zioh tot haar met een uitdrukking van meegevoel en zelfverwijt op «ijn eerlijk, verweerd gelaat Ik ben eigenlijk heel erg wreed tegenover je geweest, v gen, zei hij ernstig. Je moest niet liier zijn. Dat ±s alles goed en wel voor mij een schipper loopt alt. d ge-aar, eu hij moet ex zich ln schik Ken als het komtmaar met jou -s het iets an ders. Bovendien, ik xen al op jaren, cn de tijd begint voor mij te komen, om de gr-o.e reis te maken maar jij bent nog zoo jong en behoort nog een heel leven voor je te hebben. Ik hen boos op mijzelf, dat ik het ge waagd heb, nu uit te zeilen maar lk dacht ?.iet, dat dc mist zoo erg zou worden lat hij t .uw weer zou op trekken en ik had beloofd, dat ik van daag met de mail terug zou komen. Vergeef het mij, Jongen Maar kijk l lk schreeuw al voordat lk geslagen word, wij zijn al in de branding; heel waarschijnlijk xal de boot ons nog passeer en, zooals de andere ook ge daan hebben, dus, jongen, de moed maar niet verloren.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9