NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. NTORA 28e Jaargang. No. 8331 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1910 B HAARLEM S DAGBLAD AD VER rENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229, ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemp 0.37Yt de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Nog altijd duren de ONZEKERE TOESTANDEN IN DEN BALKAN voort. Zelfs de K re tenser quaestie Is nog miet van de baan I De vaak bespro ken voorloopige regeling schijnt zóó slecht te bevallen, dat her haaldelijk pogingen aangewend wor den, om verandering le brengen. Maar de beschermende mogendheden over Kreta blijken te beseffen, dat er waarheid is in het spreekwoord, dat alle verandering nog geen verbetering is. Daarom moeten deze diplomaten niets van verandering hebben I Dezer dagen was door de Engelsche pers een bericht verspreid, dat er nu toch heusch spoedig door de mogend heden een conferentie zal worden ge houden tot het vaststellen van ecno autonome regeering op Kreta zelfs werd een Deenscho prins aangewe zen als aanstaand vorst, of z.g „hooge commissaris". Een mooi bericht in dezen komkom mertijd I Maarde „Norddeutsche Allg. Zeit." het Duitsche blad, dat de spreektrompet der regeering is komt roet in het eten strooien. Van het geheele bericht is niets bekend. „Het is ook niet duidelijk wat eon dergelijke conferentie zou moeten. Zij zou toch slechts over een wijziging n de staatsrechtelijke stelling van Kre ta beraadslagen. Over zulk een wijzi ging zou echter slechts dan kunnen worden beraadslaagd ols de eigenaar der provincie, dat is Turkije, het voorstel deed. Dit zou evenwel niet in haar belang zijn." Dus geen conferentie. Alles blijft op Kreta zooais het nu is, totdatde eilanders, de Grieken of de Turken weer luide hun ontevredenheid gaan uitschreeuwen. Wat er door de mo gendheden dan weer gedaan zal wor den, om het uitbreken van het nog altijd smeulende Balkanvuur te voor komen, is een zaak vo.n later zorg. De Turksche diplomaten liebl>en niet alleen hoofdbrekens met Kreta, maar ook en in deze dagen vooral I met Sam os. OP SAMOS BRANDT EEN OPSTAND, die wellicht tot nieuwe verwikkelin gen zal leiden. Ter verduidelijking zij opgemerkt, dat dit eiland sedert 1834 een schat plichtig vorstendom, onder de souve- reiniteit van den Sultan van Turkije eu onder garantie van Engeland, Frankrijk eu Rusland, is. Toen Alxloel Humid aan den Gou den Hoorn te KonstantLnopel als Sul tan troonde, betcekende de Turksche opperheerschappij op Samos heel weinig. De Satuiërs doden en lieten wat ze beliefden, ilet gevolg was, dat er eigenaardige toestanden geboren werden, toestanden dve nu niet meer gedoogd kunnen worden. De vorst van Samos begreep dit en wilde verbeteringen brengen, waar door het uoodig was, dat de teugels ■\aa het bewind wat sterker werden «tuugehaald. Daardoor maakte de vorst Andreas Kopassis zich vrien den, maar natuurlijk ook vijanden. Tegen zijn politiek vormdé zich een sterke oppositie-partij, die zelfs inde Kamer optrad en bij de jongste ver kiezingen een meerderheid behaalde. De oppositie-partij heelt in den laatsten tij T herhaaldelijk protest- vergaderingen gehouden, cn ook on geregeldheden verwekt. Dit heeft den vorst aanleiding gegeven, aan de Turksche regeering te verzoeken, een FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. Ik ben op alles voorbereid, kapi tein Marks, zei Nora. U heoft het recht niet u zelf verwijten te doen, en dat wil ik niet hebben. An dere zou ik u niet verzocht hebben mij vandaag mee te nomen, want daar was ik juist hijzonder op gesteld. Dus u ziet, als er roden is tot verwijten, dan moeten wij ze samen deelen. Gesproken als een echt zeeman, mijn Jongen zei kapitein Marks. Dat is je echte zcemansbloed, de ware Engelsche spirit Doe nu dien gordel om als een flinke jongen. Aan stonds zal ons lot beslist zijn, want de boot is vlak bij ons. Misschien krijgt zij ons in het oog. Ik hoop van harte, dat het zoo zijn mag. Dc gor del, jongen, de gordel f schreeuw de hij plotseling. Nora deed of zij naar den reddings- fi >rdel greep. Zij keek over haar echouder en zag een monsterachtig gevaarte als een spook boven hun hoofd. Zii hoorde kapitein Marks voldoend aantal troepen en schepen te zijner beschikking te stellen. Daarop werd evenwel door de te genstanders van den vorst een tele gram aan den groot-vizier gezonde*! waarir niets meer ot minder ge vraagd werd dan afzetting van den vorst en niet-uitvoering van de door dezen voorgestelde maatregelen. De grootvizier en de overige Turk sche regeerders moesten dus nu par tij kiezen. Het is begrijpelijk, dat ze te vinden waren voor de handhaving van de Turksche oppermacht op het eiland. Als antwoord op den eisch der opposanten, seinde de groot-vizier te rug, dat de Turksche regeering met zou dulden, dut de rust op het eiland ook slechts voor éën oogenblik ver stoord wordt, en tevens, dat de op roerkraaiers ten strengste bestraft zullen worden. Bovendien werden een kruiser, twee torpedubooten en een transportschip met G0Ü man infante rie naar Samos gezonden, met het hevel, zoo noodig, den staat van be leg voor bet eiland af te kondigen. Toch eigenaardige toestanden I De meerderheid der Kamer wordt in het ongelijk gesteld, ja zelfs als oproer kraaiers gebrandmerkt. Pleizierig voor de heeren is dit zeker niet. Meer pret maakt men thans in I1ET NIEUWE KONINKRIJK MONTENEGRO. Zaterdag is te CeUïnje, de hoofd stad van Montenegro, de Skoepsjtini in buitengewone zitting bijeen geko men, om de verheffing van het vor stendom tot een koninkrijk te procia- i nee ren. Daardoor zal, ua de goed keuring der Europcasche groote mo gendheden, de laatste, maar tevens de oudste der onafhankelijke Balkan- staten in gelijken rung staan naast Roemenië, Servie en Bulgarije. Tevens beginnen dan de feestelijk heden ter eere van het 50-jarig regee- rings-jubileum van den Montenegnjn- schen vorst, die in de koningskroning hun hoogtepunt zullen vinden. Ook wordt de gouden bruiloft van liet vorstelijk paar gevierd. Zoo wordt in Montenegro thans een drievoudig feest gevierd. De vorst der Zwarte Bergen einde lijk koningl Op den ouden dag is zijn ideaal dus toch nog verwezen lijkt Ook keizer "Wilhelm is dezer dagen weer eens aan hot feesten geweest, t as Zaterdag bij do inwijding van het residentie-paleis te Posen. Wil helm moest natuurlijk een speech af steken. Van te voren was er al veel geschre ven over de vraag, wat de keizer zou zeggen, want er waren er die mede deel ingen over DE DUITSCHE POLITIEK TEGEN OVER POLEN waarschijnlijk achtten. Zij, die zoo spraken wezen er op, dat er in den laatsten tijd eenige verslapping in de straffe anti-Poolsche richting waar te nemen is geweest, wat men toege schreven heeft aan den invloed van geziene Poolsche edelen ten hove. De verwachtingen zijn evenwel be schaamd. De keizer heeft in zijn inwijdings rede alleen eenige algemeenheden gezegd. Z. M. sprak de hoop uit, „dat de aanblik van het grootsche paleis aan Posen's burgerij steeds het be wustzijn zou geven van de landsva- derlijke bescherming, die hij en zijn opvolgers op den troon iederen eer lijken arbeid steeds zullen verleenen cn tevens, dat de nieuwe residentie steeds moge zijn en blijven eer. toe verlaat en kweekplaats voor Duitsche beschaving en Duitsche zeden." Bij het feestmaal in het nieuwe pa- schreeuwen, hoorde nis antwoord wild geschreeuw van het afschuwe lijke monster, dat op hen neer zou komen. Het maakte den indruk van een afschuwelijken demon, die hen dreigde te vernietigen. Zij sprong naar kapitein Marks toe en legde haar hand op zijn arm. Hier is hij, hier, hier I riep zij. De kapitein greep haar hand cn nog voordat zijn vingers de hare hadden losgelaten, hoorde zij een hevig gekraak, en het geluid van splijtend hout, vermengd met ge schreeuw en gevloek van de menschen op de boot boven hen. Het laatste uur van de „Happy Lucy" was ge slagen. Bijna onmiddellijk liep zij vol en ging overzij. Nora voelde het kou de water om haar heen opstijgen, ter wijl het het ranke bootje binnen stroomde. Zij uitte geen kreet; ook kapitein Marks zweeg. Het geheel was in een oogenblik ofgeloojvem en toen zij haar oogen opende, zog zij het reusachtige schip voorbij gaan en verdwijnen. Instinctmatig had haar hand go- grepen naar den gordel, dien zij ge weigerd had, en even instinctmatig deed zij hem thans om. Een oogen blik werd zij door een flauwte be dreigd, maar zij voelde ineer dan tij wist, dat in zwijm vallen sterven ton zijn. Zij sloot haar oogen en dreef zoo door den mist alleen weg, de leis bracht de keizer een toast uit en zei nog „Dit paleis zal een symbool zijn van mijn landsvaderliike belangst»!- ling in deze schoone Duitsche provin cie, die onder den scepter van mijn huis tot grooten bloei is gekomen en tegelijkertijd een aanmoediging voor ieder, die lust gevoelt met lichaam en ziel mede te arbeiden aan de ontwik keling van dit schoone land. Moge de provincie Posen bloeien en zich ontwikkelen en een edelsteen blij ven aan mijn kroon 1" Wel scbocne, maar niet veel betee- kenende woorden. Het is dus nog »n- zeker, of er een keerpunt in de poli tiek tegenover Polen te verwachten is. Even onzeker is de toestand thans mist, die dreigde haar graf le zullen warden. HOOFDSTUK XXIV. Gered. De erandering van temperatuur, want het water was heel koud, hielp Nora in haar strijd tegen een flauwte. Verdrinken mag een gemakkelijke dood zijn, maar de tijd, die er aan vooraf gaat, als het slachtoffer nog zijn best doet, te blijven leven, is al lesbehalve aangenaam. Eenige minu ten geleden was Nora overtuigd ge weest, dat de dood niets angstaanja gends voor haar had maar nu, ter wijl zij door den mist voortdreef, was hot verlangen om te blijven leven, teruggekeerd, en begon zij te denken over haar kans daarop. Maar haar eorste gedachte was aan kapitein Marks. Zij verhief zich op haar gordel zoo hoog als zij kon. en riep hem, maar haar zwakke stom scheen ln haar eigen ooren maar enkele voeten ver te dragen en er volgde geen ant woord. Zij kon zwemmen als een vtsch en eerst dacht zij er over den gordel in den stock to laten en ronl te blijven zwemmen, om hem te zoe ken maar hoe groot haar verlangen ook was om dit to doen, zij wist dat het een vruchteloos pogen zou zijn. Als hij een stuk yon do boot had kun- DE CHOLERA IN 1TA Lie hreidt zich nog uit. Gedurende de laatste 24 uur werden te Tranl negen nieuwe gevallen van cholera gecon sulteerd, waarvan 5 met doudelijken afloop. Te Andrea 1 geval en 1 over leden to Barietta 3 gevallen en 2 overleden te Remo het eerste geval en daarop een doodelijk te Cerig- nalla 3 gevallen en 2 overleden. Ie Bori kwam geen nieuw geval meer voor evenmin te Bitonto, Bisoeglie, Coronto, Spinazzola. De ingekomen berichten aangaande den gezondheidstoestand in andere deelen van Italië zijn bevredigend. Stadsnieuws nen machtig worden, en daarop nu ronddreef, dan zou hij in dezelfde richting drijven als zij hun eenige kans scheen hier maar te blijven ronddrijven, in de hoop, door een voorbijkomend schip te worden opge pikt. Zij verlangde nu naar het ge luid van een sirene, en zou opgewekt het gevaar onder de oogen gezien hebben om te worden overvaren want alles was beter dan hier rond te drijven in die afschuwelijke eenzaam heid. omgeven door een mist, bijna even ondoordringbaar als een muur. In zulke omstandigheden schijnen minuten uren en uren dagenzij voelde kramp in haar handen en vroeg zich af hoe lang het nog duren zou oer zij door de koude bevangen word eu gedwongen zou zijn den gordel los te laten, die haai- droeg. Na eau poosje werd zij gekweld door een hevigen dorst en het was bijna oen verlichting, toen er een soort van fevoelloo&heid over haar Kwam. In ozcu toestand ging liaor geheele le ven als in een merkwaardig panora ma aan haar geestesoog voorbij. Zij dacht aan Eliot, en wenschte van ganscher harte, dat zij genoeg moed bij elkaar had kunnen zamelen om hem goedendag te zeggen. Zou hij er verdriet van hebben, dat hij den jongen Cyril verloren had of zou hij zoo vervuld zijn van zijn ongeluk kige liefde voor Nora Ryall, dat hij niét meer aan den jongen dacht, dien 9. ld. id. in zake straten en plein ten zuiden Amsterdamse tie Vaart 10. Id. id. beschikbaarstelling gel den verbetering Opleidingsschool voor jongens. 11. Aanbeveling Curatoren Gymna sium herbenoeming tijd. leor&ar. 12. Id. id. benoeming tijdeiijken leeruur. 13. Voorstel B. en W. herbenoe ming onderwijzend personeel Meis jesschool voor M. O. 14- Aanbeveling id. benoeming leer- ares id. 15. ld. id. id. tijdelijk personeel H. B. School met driejarigen cursus enz. 16. Id. id. id. leeraren Avondschool voor liandelsonderwijs. 17. Voorstel id. herbenoeming on derwijzend personeel id. 18 Voordracht i<L benoeming on derwijzeres Opleidingsschool voor jongens en meisjes. 19. Id. id id. id. School No. 6. 20. ld id: id ouderwijzend porso- ncel Herhalingsschool 21. Voorstel id. verzoekschrift H. IL Spangenberg, benoeming makelaar in metalen. 22. Zitting met gesloten deuren. Concert ih den Hout Programma voor het concert le ge ven op Vrhdag 26 Augustus 1 Concert-marsch. Riedel. 2 Ouverture ..Zauberflóte". Mozart S Caprice Italienne, Tschaikowsky. 4. Grande Fantaisie de l'opéra „Pagliacci", Leoncavallo. 5 Uuvcrture „Le Domino Noir", Auber. 6. Indigo VValzer a. d. Operette lausend und eine Nacht, Strauss. 7. Grande Fantaisie de i'opóra „La Favorite', Donizetti. Rubriek voor Vragen Gonbonneorden hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, ruits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarleui's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats Tan den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG- Kuilt u mij ock zeggen wat een hagedis eet? ANTWOORD: Meelwormen en Mie renaieren. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den raad der ge- nieoiito BloemendaaJ, te houden op Donderdag 25 Augustus 1910, des na middags om acht uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1909. 3. Aanbieding der begrooting voor 1911. 4. Verzoek om verlaging van het maximum aantal vergunningen. 5. Regeling met de gemeente Haar lem betreffende het schoolgeld voor de Hooge re Burger School. 6. Kohier schoolgeld 2e kwartaal. 7. Aanvrage ontheffing bepalingen der Bouwverordening door J. van den Ban. 8. Aanvrage onthetling bepalingen der Bouwverordening door Chr. W. Heybroek. zij nad voorgesteld. Plotseling werd zij uit dit soort van veixioovmg gewekt, doordat hoor voet stiet tegen een of ander voor werp, dat naar haar toedrcefeven huiverde zij en sloot de oogen, over weldigd door den angst, dat het het lijk van kapitein Marks zou kunnen zijn maar toen zij keek, zog zij, dat het een stuk van het d»*k cn een mast tan de „Happy Lucy" was. Haar moed werd weer levendig, want snel trof haar dc gedachte, dat de kapitein ook biiuien het bereik van een over blijfsel van die ongelukkige boot zou hebben kunnen komen. Met moeite wist zij het stuk wrakhout binnen hoar bereik te krijgen en er zelf op te klimmen, en nu lag zij daar te hijgen, maar vol dankbaarheid jegens het feit, dat zij zich tot nog toe drijvende had kunnen houden. Gelukkig was de zee kalm, en zij kou betrekkelijk veilig en gemakke lijk uitgestrekt liggen, zich vastklem mend aan een ijzeren ring maar zii •wist hoe snel de wind en de golven in het kanaal van Bristol opsteken, en dat ieder oogenblik die kalmte van de ree verbroken kon worden, waar na zij veel gevaar zou loopen van het dek afgeslingerd te worden. Z»j had geen horloge, er waren geen ker.- teekencn, waaruit zij den tijd kon opmaken, maar de lucht werd koe ler, de avond naderde en zij wist. dat het vreoselijk vooruitzicht voor haar 9. Vaststelling Bouw- en Wegen- plu n voor den Meerenbergscheweg 10. Reclames in zake Hondenbelas ting. HILLEGOM. Naar de St. Ct. meldt, is mej. S. AL Rouwers, overste van het Mariage- sticht alhier, benoemd tut ridder in de Orde van Oranje Nassau. Binnenland DE ENGELSCHE TROONSBESTIJGING. De omstreeks 3 uur uit Den Haag vertrokken trein met den chef en de 4 ieden der buitengewone Engelsche ambassade kwam Zaterdagmiddag te 5 1:2 uur te Apeldoorn binnen. Te 7 uur ontving de Koningin den ambas sadeur in gehoor, die aau 11 M. door den minister van buitenlandsche za ken werd voorgesteld, waarna de chef der missie de leden der ambassa de aan H. M. presenteerde». Op de uudiëntie heeft graaf De Granard zich van zijn opdracht ge kweten met de volgende toespraak „Ingevolge de bevelen des Knnings, mijn geëerbiedigde Souvereiu, heb ik de eer aan Uwe Majesteit het ko ninklijk schrijven te overhandigen, waarbij dc Koning Haar bekend maakt den dood van Z. M. Koning Edward Vil, Koniug van liet veree- mgd koninkrijk van Groot-Bntunniö en Ierland eu der Britsche overzee- sciie landen. Keizer van Indie, alsme de Zijn bestijging van den troon Zij ner voorvaderen, onder den naam van George V. De Koning heeft mij bovendien opgedragen aan Uwe Ma jesteit Zijn levendige voldoening te betuigen met het constateeren der hartelijke betrekkingen, die zoo ge lukkig beslaan tusschen Nederland en Engeland en die, naar Hij hoopt, met Gods genade zullen worden voortgezet en toenemen. Ik zal de eer hebben, aan den Koning, mijn meester, mededeeling te doen van de zoo vriendelijke ontvangst, welke Uwe Majesteit wei aan Zijn umbassa- de heelt willen bereiden, zoomens van de talrijke blijken van ingeno menheid en welwilleudbeid. waarvan wij godureude ons hier te lundu het voorwerp wwn Daarna was er ltr eere van de Unisono autoriteiten. Dit ken merkte zich door grooten luister. D< koninklijke tafel schitterde in een zee van licht, waarin mooi uitkwam de versiering van witte bloeuiklokjes met violet hart. In den loop van Het diner dronk onze Koningin op de ge zondheid vuu den Koning vun Enge land, in antwoord waarop grunf Van Granard een toost instelde op het wel zijn van Koningin Wilhelmina en het Koninklijk Huis. Beurtelings hief de muziek, die in den tuin speelde, het God save the King en het W ilhelmus EEN ZWENDELAAR IN DE VAL. Men had zich een lot laten aan- preeken; het kostte een gulden. Een paar weken daarna komt een def tig heer de boodschap brengen, dat tiet gekochte lot zeer zeker een boo gen prijs zou geven, want het was uitgekomen in de tweede serie. Maar dan moest vijftien gulden bijbetaald worden. Ongelukkig was de zoon des huizes, die eigenaar van het lot was, afwezig. Mijnheer zou 's anderen daags evenwel terugkomen. In af wachting van zijn komst was ook lag van den nacht alleen eu bi ge vaar te moeten blijven drijven in een kanaal, dat dikwijls vol is van sciip- pen even roekeloos als dat waardoor de „Happy Lucy" aan haar eind was gekomen. Zij had een groot verlangen om te gaan slapen en huiverde van de kou de haar ledematen schenen gevoel loos en niet te gebruiken, maar haar hoofd gloeide als van koorts, terwijl haar oogen onuitstaanbaar pijn de den. Langzamerhand kwam ar een af schuwelijke moedeloosheid over haar; zij begon te wenschen, dat de dood, die onvermijdelijk scheen, dadelijk zou komen eu haar verlossen uit die vreeselijke onzekerheid. Zij was in doze wanhopige stem ming. toen zij ziel) bewust werd van beweging in de luchtdc wind bo gen te wakkeren langzaam aan en langzaam kwam er beweging in de lucht. Zij wist in een zittende hou ding le komen en keek begeerig om zich heen zij kon nu op «enigen af stond zien. maar er viel niets op te arken dan de onafgebroken uitge strektheid water, kapitein Marks was nergens te xten. (Wordt vervolgd). IN DE AMERIKAANSCHE POLITIEK. De berichten daarover zijn zoo ver schillend, dat er bijna geen wijs uit te worden is. Alleen is duidelijk, dat or een eenigszins gespannen toe stond heerscht tusschen Toft en Roo sevelt, alsook, dat Roosevelt zich wel beschikbaar zal stellen voor de nieu we presidentsverkiezing in 1912. Volgens den correspondent van de „Standard" is Taft zonder dat hii zich daar goed van bewust was, in de handen van de politieke „bazen" nis werktuig tegen Roosevelt ge bruikt. orn dezen zijn jongste neder laag toe te brengen Die bazen vertel den in kleuren en geuren rond, -lat Taft Sherman, den Amerikaanschen vice-president, tot tijdelijk voorzitter van de republikeinsche conventie in New-York verheven wilde hebl>en, terwijl Taft metterdaad wenschte. dat Roosevelt's politieke inzichten den doorslag zouden geven. Dadelijk na dat Sherman verkozen was, werd daarop een poging ondernomen, om Roosevelt aan het verstand te bren gen, dat 'Taft tegen hem gewerkt ha/1. Er schijnt in elk geval nogal gekuipt te zijn. De „New-York Herald" verneemt uit Beverly, waar Taft zijn zomer- verlof doorbrengt, dat, indien Roose velt zich candidaut voor bet presi dentschap wil stellen, Tuft bereid is, tegen-candidaat te zijn eu dan nadruk zal leggen op hetgeen zijn bewind in vergelijking met dat van Roosevelt tot stand heeft gebracht. Taft zit onderwijl op zijn zorgvuldi ge stelselmatige wijze aan zijn bood schap te werken. Roosevelt is nog altijd zeer popu lair. De oud-president had Vrijdag te New-York een rede gehouden voor den Bond van kleurlingen-kooplieden over de gelegenheden, die hel darid aan het gekleurde ras biedt, om voor uit te komen Bisschop Clinto, een neger, wiens ouders nog slaven waren geweest, hield daarna een lofrede op Roose velt, die, zooals hij zeide „de deur van de hoop niet zou toeslaan voor den neus van iemand, omdat zijn huid toevallig zwart was"', en hij eindigde zijn rede met de verzekering, dat welke „promotie" in het openbare leven (weder candidaat voor het pre sidentschap) Roosevelt ook mocht inaken, het neger-element hem steeds zou steunen. Deze verklaring lokte langdurig ge juich uit Toen dit verstomd was, be trad de bekende neger-apostel dr. Booker T. Washington, de tribune, om mede te deelen, dat hij zich ten volle aansloot bij hetgeen door deu vorigen spreker gezegd was. Al de vergaderden stonden toen op van hun zeföls en hieven opnieuw een gejuich ter cere van Roosevelt aan. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht ieorares in de aardrijks kunde eu Ned. Tual aan de Meisjes H. B. S. (vacature Mej. II. Uaudet) op een wedde van f 1400: de dames J. C. van Gelsdorp, Nijmegen en J. E. Wennekes, Den Haag. Voordrachten herhalingsonder wijs: de dames A. Rab en Th. Smit; b. de dames J. E. H. Boel houwer eri H, J. W. Krijgsman; a de heeren J. B. van Dorp en R. Haverechmidt; b de heeren W. IL Hoefman en J. Ott; c. de heeren H. Zwart en J. Mulder; d. de heeren J. Over en J. H. Kuy- per; e. de heeren R. AL van der Hart en M. M. Stam, f. de hoeren H. Natte en K. Postuma; g. de heeren H. van dor Have en IJ. Swaagsira. Voordrachten voor leeares (defini tieve benoeming) aan de Meisjes school voor AL O.: de dames E. C. Sclvetfer (geschiedenis en aardrijks kunde) en T. J. W. van Oort (gym nastiek) en tijdelijk de dames L C. E. Peolen (kunstgeschiedenis) en N. Kiaassen (wiskunde). Bij Verbeterblad stellen 11. on W. voor aan de Commissie tot behoor van de school van bejaarden van ,,'t Nut" vergunning te verleenen de les sen dezen winter te doen geven in school no. 5 (Leidscheplein). GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 24 Au guslus 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw in komend lid. 3. Voorstel B. en W. verzoekschrift Bestuur afd. Haarlem dor Vereoni- giiiig tot bevordering vtui hot onder wijs in handenarbeid in Nederland, waarborging 100 in eventueel na- deelig saldo. 4. ld. id. vervanging keibestrating Rozemarijnsteeg door kliukerbeetra- ting. 5. Nader voorstel B. en W. overne ming van voor straat bestemden grond ten noorden Schouwtjeslaan. Voorstel id. goedkeuring tech nisch plan aanleg tramlijn II. IJ. S. M. 7. Id. id. verzoekschrift Wed. A. Schornagel, ruiling grond Nieuwe Kerksplein. 8. Id. id. gebruik schoollokalen voor school voor bojaarden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5