NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8333 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 24 augustus i9io a HAARLEM S DAGBLAD abonnementen ad vertentiên: per drie maanden: V an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ï.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der A Bli Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 Wfltr- p) 50 Cts- v00r 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem" ',osik L Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. 8 de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telcphoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 25 AUGUSTUS. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Brongebouw: Sporltentoonstelling en „Japan", 11—5 en 7—1 luur. BloemendaalGemeen toraadsverga ring, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1191. Hoofden voor de klas. De afd. Haarlem van den Bond van Nederland3chc onderwijzers heeft den Raad verzocht, de zoogenaamd „am bulante" hoofden af te schaffen, met andere woorden ook aan het hoofd weer het les Keven in een klasse op te dragen. Bij dat verzoek is een uitvoe rige toelichting geschreven en toen ik die gelezen had, heb ik even gesid derd. Gesidderd bij de gedachte, hoe veel uren, dagen, maanden en jaren 1 de ambulante hoofden van scholen al nutteloos moeten hebben geleefd. Vol gens de toelichting, wel te verstaan. Toen kwamen er ook andere herin neringen naar boven, van een kwart eeuw en langer geleden, toen ik een chef boven mij had en met mijn col lega's van meening was, dat onze pa troon niet veel uitvoerde; tocli maar een ruim en gemakkelijk leventje ge noot en niets deed, of wij konden het evengoed, zoo uiel beter. Dat wus, weet ik heelgoed, ook zoo de toon op andere kantoren, waar ik wel eens kwam de „haas" beduidde niet veel, do jongelui deden bet. werk. Niemand is een- held voor zijn personeel. Ik weet niet, of dat nog zoo is, ik denk het wel, want de gangbare mee ningen veranderen niet in een kwart eeuw. Maar het wordt mij niet meer verteld en ik ben huiverig om er naar te vragen 1 Als belanghebbende zou ik de ware opinie denkelijk ook niet, 'booren. Mijn ervaring raakt evenwel kanto ren en geen scholen. En hoewel ikT na een ondervinding van een kwart eeuw, tot de slotsom gekomen ben, dat geen zaak van eenigo uitgebreid heid goed kan worden gedreven, wan neer er niet één persoon is, die de lei ding heeft, zou het kunnen wezen, dat lager onderwijs bijzondere eischen stelt. Je kunt. als leek, maar niet we ten. Het è'enitrc middel om in deze duis ternis licht te ontsteken was om eens aan een ambulant schoolhoofd to gaan vragen. En toen ik dat besluit genomen had, kwam een andere her innering boven, die aan een rijmpje dat een andere bestrijder van het am- bulant-hoofdschap eens dichtte en dat aldus luidde Het hoofd zit in zijn kamertje, zoo hcclemaal allceu. Wat hij er doet Hij speelt er mooglijk met zijn grooten teen. Van een ander had ik wel gehoord, dat hij in zijn kamer romannetjes las. Als je dat nu weet en aan de schoolbel trekt, dan vrang je je af „wat zal 't wezen, de teen of een roman Als 't een van beide was, be loofde ik mïjzelven, dan zeg ik goeien morgen en maak dadelijk rechtsom keer. Meneer was boven. Of ik maar even in zijn kamer wou gaan. Na een minuut of vijf verscheen hij. Was even boven in een klas geweest. En glimlachte, toen hij hoorde waar over ik kwam. Maar voordat hij zijn .meening zei, moest hij eerst iels infor- 'meeren en riep een jongetje binnen, dat tege'ijk met mij de school was in gestapt. „Ben je naar huis geweest en heb je gevraagd, waarom je broertje niet op school ie jr. komen „Ja, meneir." „En waarom was het dan „Moeder is hem gaan zoeken." „Wanneer heb je hem 't laatst' ge zien „Om acht uur toen is hij mijn vader brood gaan brengen." „Waarom doe jij dat niet „Mijn vader gooit 't naar mijn kop als ik het breng." „Waarom „Omdat lk geen bier voor hem ha len wil." „Goed boor, je kunt wel gaan." Ziedaar een huiselijke verhouding met enkele woorden scherp geteekend „Als hoofd moet je de gezinnen en hun eigenaardigheden kennen", werd mij verteld. „Wanneer de een© onder wijzer een klas van den ander over neemt, maak ik hem op al die bijzon derheden attent. Overigens geeft die leerplichtwet een heelebocl te doen. Een gedeelte van dat werk kan wel buiten de schooltijden gedaan worden, maar veel er van niet. Als ik er wat over te vragen heb aan een van de leerkrachten of aan een leerling, hoe kan ik dat dan buiten de schooluren doen Daar hangt weer een dagvaar ding, om als getuige voor den kan tonrechter te komen in een leerplicht- zaakje. Dat komt er ook nog bij. De correspondentie met het Stad huis wordt hoe langer hoe grooter. Tweemaal per jaar moet een lijst worden opgemaakt van leerlingen die zich aanmelden voor plaatsing en verder eens per maand een staat in gediend, alles in dubbel. Bij vacature moet een voordracht worden inge diend niet advies, bij elke periodieke verhoogin- moet advies worden gege ven. wanneer iemand van het onder wijzend personeel een examen heeft gedaan, moet het hoofd daarvan ken nis geven aan B. en W., elk jaar moex een beoordeelingslijst door hem aan B. en W., den schoolopziener en de schoolcommissie worden gezonden. Over allerlei aangelegenheden moet hij advies uitbrengen aan het dagc- lijksch bestuur. Daarbij voert bij cor respondentie met den schoolopziener en geeft allerlei inlichtingen aan het publiek, waarbij staten noodig zijn, bijvoorbeeld over adenoïde vegeta ties en kleur van de oogen. Het leer plan wordt niet vastgesteld, dan na dat hij herhaaldelijk met zijn collega's vergaderd heeft Dan zijn er de ouders, die onder schooltijd het hoofd komen spreken. Moet hij die terug sturen tot na twaalven Dan komen zo niet weerom, want op dat uur kun nen ze niet" Er werd goklopt Een jong meisje meldde zich aan. „Wilt u 'even wachten ik ben in gesprek." En toen zij vertrokken was „dit is iemand, die als volontair ge plaatst wil worden. Enfin, ik heb nu laten zien op hoe verschillende ma nier een hoofd van een school aanra king heeft met en werk voor wat bui ten de school ligt Maar nu in de school zelf. Het onderwijzend perso neel aan mijn school is heel goed, maar de personen zijn toch natuurlijk verschillend, bij de werkverdeeling moet rekening gehouden worden met ieders bijzondere geschiktheid en dat is als van zelf de taak van het hoofd. Ei- wordt wel over gesproken ,dat het goed zou zijn als ieder van 't begin af aan met zijn klas meeging, de hee- le school door, maar dat zal nooit gaan, omdat de een het best is voor een hoogere en de ander alleen ge schikt voor een lagere klas. Boven dien zou 't toch heel onrechtvaardig wezen, om een klas jarenlang te la ten onder denzelfden onderwijzer, wunneer die minder goed is. Bij de tegenwoordige regeling, nu do een de klas van den ander over neemt, zou iemand, die het gemakke lijk opnemen wou, kunnen zeggen, dat hij de klas slecht gekregen had. Als er geen controleerend hoofd was, wie zou dan zulke quaesties uitma ken De schoolvergadering Toonee- len zouden er van komen. Het hoofd dient te weten, hoe een klas is, dan kan hij ook beoordeelen wat de vol gende onderwijzer er van maakt lk neem nu en dan het werk over, geef don cijfers en vind soms vrijwat ver schil met die van den onderwijzer of onderwijzeres. „Vindt u niet, dat uw cijfer te laag is?" vraag ik dan. „Ik begrijp er niets van", is het antwoord, „anders is die leerling toch niet goed." „Dan zal ik het nog eens probeereu." Wanneer dan de leerling weer goede antwoorden geeft, moet dc onderwijzer of onderwijzeres wel erkennen, dat de leerling hooger waardeering verdient. Dat behoeft geen opzet te wezen, het kan zijn, dal iemand onbewust een verkeerden kijk op een leerling heeft De taak van 't hoofd is, om daartegen te waken. Van alles komt er in een school voor. 't Is gebeurd, dat een jongen strychnine snoepte, dat hij in een vuilnisbak had gevonden, ik heb hem een tegengift gegeven, een ander had een erwt in den neus, het komt ook wel voor, dat een bijzonder lastige leerling getemd, moet worden wie zal dat allemaal doen, wanneer het hoofd voor de klas staat Ik kan er nog bij zeggen, dat het hoofd do schoolgelden moet innen, 't Koet niet veel tijd, zoowat een uur per week, maar 't moet er toch af, dan heeft hij de zorg voor de leermid delen, voor de bibliotheek, waurvau elk 'jaar een uitgebreide inventaris moet worden opgemaakt kortom, er is voor een hoofd, dat zijn werk goed wil opvatten, zóóveel te doen, dat hij onmogelijk daarbij ook nog een klas kan waarnemen. Maar wie het nooit gedaan hebben, die weten het niet en daarom praten ze er met minachting over." Ik ben heengegaan. Buiten bedacht ik, dat ik heelemaal verzuimd bad het rijmpje over den grooten teen ter sprake to brengen I J. C. P. Stadsnieuws KLEINE VERBETERINGEN. De twee verbeteringen in de gas- techniek, waarvoor aan twee gas- meesters, indien de Raad het wil, een gratificatie zal worden toegekend, zijn de volgende. Vroeger verbrandden de roosters van de vurennu heeft een der gas- meesiers een gootrooster gemaakt, waarin een straaltje water loopt, zoo dat het ijzer niet meer verbrandt. Vroeger werden de deksels van de zuiverkisten opgetrokken, nu worden ze door een liertje omhoog gedraaid, zoodat de krachtsinspanning gerin ger is. DE INBRAAK OP DEN KLEINE HOUTWEG. Dooi" de recherche is een deel der zilveren voorwerpen, gestolen bij me vrouw Rijiibende—von Hemert aan den Kleine Houtweg, opgespoord bij den antiquair van 't H. aan dc Groote Markt en bij een inbrengster der Stads Bank van Leening aan het Korte Spaarne. S t a a 1 b a d. De d rinkhal werd gister bezocht door 55 personen. SCHIETWEDSTRIJD VAN „WIL LEM TELL." Op Woenstduin hield gisteren de schietvereeniging Willem Teil, on- derafdeellng van de afd. Haarlem van den AJg. Nederlandschen Politie bond haar juarlijkschen schietwed strijd op do revolver. Do baan had een lengte van 18 M. Na een zeer geanimcerden strijd was de uitslag; Eereprijs. Gouden horloge, uitgo loofd door mevr. M. C. C. Visser van Hazerswoudevan Merlen, F. van Zeelt Heemstede, met 57 punten. lste prijs: F. Kieinjan te Santpoort, met 57 punten. 2e prijs: J. Bakker, te Bloemen daal, met 56 punten. 3e prijs: J. Duinker, te Haarlem, met 56 punten. De vijf volgenden, de veldwachters T. Bosch te Bennebroek, Boorsma ie Spaarndam, Reinders te Halfweg, Dingshof to Schoten en B. II. Weze naar te Bolomendaal, verkregen elk 54 punten. De rozenprijs, een kleine zilveren medaille, verkreeg na viimigen strijd F. Kieinjan te Santpoort. De prijzen bestonden verder uit kunstvoorwerpen. In den loop van den dag wend een telegram van hulde aan II. M. de Ko ningin gezonden, waarvoor een dank betuiging werd ontvangen. Een telegram van dank voor haar belangrijke hulp bij bet wélslagen van dezen wedstrijd, werd ook gezon den aan mevr. Visser van Hazerswou de. In het tooneelzaaltje van hótel Woestduin werden 's avonds door don veldwachter Dingshof, voorzitter van de onderafdeeluig Kenneinerland van den Bond, de prijzen uitgereikt. Den penningmeester, den heer Ger- rit Bouman te Heemstede, werd als oudste lid van den Bond, onder een hartelijke toespraak van den heer Kokkelkoren, een herinneringsmedail le met oorkonde uitgereikt. Nadat de aanwezigen, waaronder zich ook vele dames bevonden, eeni go vaderlandse he liederen en het ou de Bondslied gezongen hadden, gaven eenige leden van de HaaTlemsche tooneelvereeniging Jacob van I.ennep voordrachten ten beste, die luide toe gejuicht werden. Eon gezellig dansje kroonde dit aardige feest. Tot zeer laat bleef men bijeen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 4 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 8 meubelmakers, mo delmaker, 4 metselaars, 8 opper lieden, 1 stucadoor, 8 witters, 5 machinebankwerkers, 1 monteur, G grofbankwerkers,— metaaldraaier, 4 vuurwerkers, ketelmaker, 6 burgersmedin, 8 machinisten, 4 sto kers, 4 electriciens, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 8 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 8 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 1 bloemisten, 8 tuin lieden, 8 grondwerkers, bakker, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 6 ma gazijnknechts, 6 loopknechts, 1 huis knecht, sigarenmakers, b kantoor bedienden, i boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, binders, 14 losse werklieden dienstboden, 4 werksters, 8 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., boutdraaier. Uit de Rechtszaal UITSPRAKEN. F. K. M. van G., bakkersknecht, zwervende, landlooperij, 5 dagen hechtenis en 1 jaar Rijkswerkinrich ting. P. \V-, los werkman, zwervende, bedelarij, 2 maal 2 dagen hechtenis, en 3 jaar Rijkswerkinrichting. K. W. werkman en C. G., zonder beroep, zwervende, verduistering de le 5e weken gevangenisstraf met al- trek prev. hechtenis, de 2e vrijgespro ken. J. L. de W., io6 werkman te Bever wijk, diefstal, 3 maanden gevangenis straf met aftrek prev. hechtenis. J. van D., zonder beroep te Edam, 4 maanden gevangenisstraf met af trek prév. hechtenis. J. D., koopman te Beots, oplichting, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf niet aftrek prev. hechtenis. E. K., visscher te Zandvoort, we- derspannigheid, vrijgesproken. J. T., bloemistknecht te Schoten, mishandeling, vrijgesproken. G. H., los werkman, te Haarlem, op zettelijke vernieling, 5 dagen gevan genisstraf. J. H. van der K.. huisvr. van J. H., zonder beroep te Heemstede, opzette lijke vernieling, f 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. J. de K., koopman te Haarlem, overtreding hondenbelasting, f 10 boete of 2 dagen hechtenis. D. de 6.. arbeider te Haarlemmer meer, diefstal, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. W., arbeider, zwervende be delarij, 12 dagen hechtenis. S. K., visschersknecht te Volen- dam, mishandeling, zaakbeschadiging en wederspannigheid, een week ge vangenisstraf. H. V., zonder beroep en vaste woon plaats, landlooperil, vrijgesproken. J. van E., arbeider te Haarlemmer meer, oplichting, een week gevange nisstraf. N. de B., los werkman te Haarlem, diefstal, 3 weken gevangenisstraf. L. H., schoenmakersknecht te Haar lem, mishandeling, 3 weken gevange nisstraf. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichtenj. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEIER. Aangereden. Aan den IJweg werd een wielrijd- ster bij het passeeren van een dorsch- machine door deze aangereden, waar door het rijwiel vernield werd en zij zolve een wond aan het been bekwam en 7.: overigens ook nog bezeerde. Als gevolg hiervan moest zij zich on der geneeskundige behandeling stel len. Volgens ooggetuigen ligt de schuld geheel en al aan de wielrijd- ster, mej. B., die het maar waagde om. bij een nauwe passage, de dorscn- machine voorbij te rijden. Rijwieldiefstal. liet rijwiel \an een bezoeker van Café Mes aan den Sloterweg, die des avonds even zijn fiets bij de buiten deur onbeheerd liet staan, is gestolen. De eigenaar, zekere H., deed hiervan aangifte bij do politie, doch tot be den nog zonder resultaat HALFWEG. De Oranjevereeniging komt voor 1 September met een flink program ma voor den dag; optocht van ver sierde rij- en voertuigen en rijwielen, ringrijderij, wedstrijd in het schoon- rijden, ringsteken per rijwiel, volks- en kinderspelen; de plaatselijke mu ziekvereniging Eensgezindheid ver leent daarbij hare medewerking. SLOTEN. Ter vrije paardenmarkt waren 55 paarden aangevoerd; handel gering, prijzen 140 a J 250. IJPOLDER. De collecte voor de school met den Bijbel heeft alhier opgebracht f 98.55. IJMUIDEN. Vrijdag a.s. zal de eerste steenleg ging van de nieuwe Ned. Herv. kerk plaats hebben. Binnenland BEZOEK BELGISCH KONINGS PAAR. Het Hbld. verneemt dat bij gelegen heid van het bezoek van het Belgisch Koningspaar te Amsterdam de pant- seTschepen Jacob van Heemskerck, Piet Hein, Evertsen, en Friesland daar zullen komen. MIDDENSTANDSCONGRES. In de vergadering van het bestuur van den Bond van Vereenigingen voor den Handeldrijvenden en Jndus- trieelen Middenstand is besloten, het Middenstandscongres in 1911 te Roer mond te houden. DE QUAESTIE AAN DE ELECTRICI- TEITSWERKRN TE AMSTERDAM. De gemeenteraad zal Woensdag 14 September worden bijeengeroepen, ter behandeling van de voorstellen van de commissie van onderzoek in zake het gebeurde bij de G.E.W. EEN PANIEK TIJDENS EEN CONCERT. Gisteravond werd in het Kurhaus te Schcveningen een concert gegeven. Nauwelijks was na de pauze weer begonnen ol het geroep brand! bracht in de volle zaal een enorme ontstelte nis te weeg. Men vloog naar de uit gangen, wierp elkander bijna onder steboven, duwde, stompte; en in dat rumoer bleef Dr. Kunwuld kalmpjes door dirigoeren en het orkest speelde zoo correct, zoo rustig alsof alle loden er niet liet minste bezwaar inzagen om levend te verbranden. Toen kwam de bezinning weer terug. Wanneer 't orkest zoo rustig door blijft spelen, dan zal het met den brand toch wel niet zoo erg zijn, begreep men ten slotte; en nog bovendien riep een be zoeker op de galerij gezeten met stentorstem dat er volstrekt geen brand was, waarop langzaam aan, allen terugkeerden en hun plaatsen hernamen, velen vooral bojaardo dames doodelijk ontsteld en flauw tes nabij. Eere Dr. Kunwald en de orkestmu sici die zoo schrijft de N. R. Ct. door hun koelbloedigheid beslist een groot ongeluk hebben weten te voor komen. Men moet de ontsteltenis ge zien hebben ora te hunnen begrijpen wat ear gebeurd zou zijn, indien diri gent en orkestleden hun kalmte ver loren hadden. Met langdurig gejuich is de kranige dirigent voor ziin flink gedrag beloond; hij, Kunwald, en de musici hadden er schik in en de vluchtelingen die zich nu allicht wat schaamden over hun woestheid, lach ten maar mee, hoewel ietwat zuur zoet. Waarom of er brand geroepen is? Er was zoo deelde een suppoost me de in de keuken vet op hef fornuis gevallen en dat gaf even een lichte brandlucht in de zaal, waarop een of andere zenuwachtige mijnheer maar dadelijk is gaan schreeuwen. TEGEN WANBETALERS. Ook Amsterdam heeft thans het twijfelachtige voorrecht, dat ,.De Roode Pet" er zich vertoont. F.en schuldinvorderingsbureau daar ter stede heeft zich, figuurlijk gesproken, met dit hoofddeksel getooid en zendt er een ondergeschikte op uit, die in letterlijken zin met dc roode pet ge tooid is. Het woord „wanbetaling" op dit hoofddeksel moet blijkbaar die nen om afschrikwekkend te werken, zoo meldt "t Hbld. DRTNKLUSTIGF.N. Men schrijft uit Meerssen aan het Hbld.: Eindigden we onze mededeelingen omtrent een Gemeenteraadsverkie zing alhier met het uitspreken van het vermoeden, dat bij bet planten van den boom voor het huis van een gekozen Raadslid heel wat zou wor den gedronken, thans kunnen we nog vermelden dat het nieuw gekozen Raadslid aan dan avond van zijn ver kiezing ten zijnen huize aan dege nen, die hem kwamen gelukwenschen en aan hen, die den boom plantten, onder meer andere dranken, ver schonken beeft 600 liter bier en 1? flesschen cognac. Trouwens bier drinkt het volk hier als water. Zoo hoorden we dezer dagen ook nog dat de knechts in een groote brouwerij alhier dagelijks 20 liter bier opdrin ken en desniettemin zeer bekwaam zijn voor hun werk! PROV. STATENVERKIEZING IE 's-GRAVENUAGE. Naar de H. Ct. verneemt, zijn de rechtsche leiders bereid, geen candi- daat te stellen voor de open plaats, in de Provinciale Staten van Zuid- Holland ontstaan door de verkiezing van dr. Lely tot lid der Eerste Ka mer. DE SCHEVENINGSCHE SPEEI^ HUIZEN. Men schrijft uit Scheveningen aan de Tel.: Nu de „clubs" gesloten blijven; dag en nacht versterkte polilie-posten de ingangen streng bewaken, hebben eenige vreemdelingen het plan opge vat en daaraan ook onmiddellijk uit voering gegeven, bijeen te komen in hun pensions en tijdelijke woningen, waar zij thans ongestoord en onge deerd hun speelzucht botvieren. Eeni ge losloopende croupiers zijn zelfs door hen gearrangeerd. Tot laat in den nacht wordt er in deze privé speelholen, waarvan eenige van ver dacht allooi, gespeeld, zonder dat de politie bij machte is hiertegen op te treden. DE MOORD OP DE NICOLAAS WITSENKADE TE AMSTERDAM. De instructie in de zaak der dienst bode van de Nic. Witsenkade le Am sterdam, die verdacht wordt met haar vrijer haar meesteres te hebben aan- cevallen met kokend water, tengevol ge waarvan deze overleed, js naar Het Volk meldt thans gesloten. De zaak is naar de openbare terechtzit ting verwezen en zal vermoedelijk in het eind der volgende maand worden behandeld. BRANDEN. Gistermorgen verbrandde aan den Jan Glijnisweg te Heerhugowaard de boerderij van den heer D. Schilder.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1