BLOCKER'S J GEZ. VAN SANTÉ, Laatste week der Opruiming. CACAO JaarlijkschB Inventaris Opruiming DAALDERS Safe deposit De MELKINRICHTING „DE TOEKOMST" VAN ÏEEN S Co., Kruisstraat 34. Japansche- en Chineesche Stapelgoederen KOOP BUSSEN Groote Houtstraat 105. Costumes - Mantel cos tunics Bovenrokken. oorspronkelijkheid te zijn, ontworpen of vervaardigd te hebben en geen om standigheden worden aangetoond, waaruit is af te leiden, dat dezelfde vorm reeds vroeger publiek domein was of dat de ontwerper of vervaardi ger onzelfstandig handelde of het auteursrecht had prijsgegeven. Als auteur wordt aangemerkt, in na te noemen volgorde a. hij die het voorwerp heeft ont worpen b. hij die het voorwerp heeft ver vaardigd, zonder dat van een vooraf gaand ontwerp blijkt c. hij die het voorwerp heeft ver vaardigd volgens een ontwerp over hetwelk hij krachtens overeenkomst beschikking als auteur had; d. hij die rechtverkrijgende is van een der onder ac bedoelde auteurs, voor zoover zijn titel gedeeltelijken of volledigcu overgang van het recht in houdt. Het auteursrecht blijft voortduren tijdens het leven van den auteiir en gedurende 30 jaren na zijn dood of in geval vac samenwerking van on derscheidene auteurs, gedurende 30 jaren na den dood des langstlevenden. Komt het auteursrecht toe aan een rechtspersoon, dan eindigt het dertig Jaren na den dood van den persoon, die als ontwerper of vervaardiger is te beschouwen. Van Itiikswege wordt gelegenheid gegeven d> vormen, ton aanzien waarvan de uitsluitende bevoegdheid kan bestaan, in een passende afbeel ding of belichaming, welke het eigen dom van den staat wordt, tc doen be waren. De dag der aanbieding tot be- waarneming geldt dan als dag van aanvang van het recht des bewaarge vers, bc-lioudrus tegenbewijs en on verminderd lei recht des bewaarge vers, langs andereu weg van den vroegeron aanvang van zijn recht te doen blijken. De bowaarneming, in het vorig arti kel bedoeld, heeft plaats bij het bu reau van den industrieelen eigendom te 's-Gravenhage en bij de hulpbu- roaux. bij algemeenen maatregel bestuur tot dezen dienst aan te Pers-Overzicht De zaak Dr. KUYPER. (Men zie ook in de rubriek Binnen land). Naai- aanleiding van de uitspraak van den eereraad sclirijft het Alge meen Handelsblad o. a Zij, die gezegd hebben, dat bet on derzoek van den „eereraad'' niets zou opleveren, hebben wei geiijk gehad. De commissie heeft de conclusie g trokken, dat geen corruptie bewezen is. Wij hadden echter gaarne, zoo niet een bewijs, dan toch een aanwij zing gehad, dat van cotrup'tie geen sprake mocht zijn. Niets van dat heeft do „eereraad" ons kunnen ge ven. Wij vreezen, dat niemand die twijfelde aan de eerlijkheid van dr. Kuyper, door het rapport van den „eereraad" van dien twijfel verlost is. Wij wijzen slechts op de twee laat ste alinea's van het rapport van den eereraad, die in liaar nietszeggend heid zoo ontstellend veelzeggend zijn, en indien zij twijfel doen verdwijnen, die twijfel zeker niet in zekerheid van onschuld zullen doen overgaan. Tc verklaren dat. indien de minis ter-president een zijner collega's overreedt een burger op de voorloo- pige lijst voor decoraties te zetten, dit geen auibtsdaad is, is een juristerij, een spelen met woorden, die men toch juist van een eereraad niet zou verwacht hebben. Zulk een aanbeve ling heeft alleen het gcwenschte ef fect kunnen hebben, doordat en om dat het de minister-president was, die, deze aanbeveling doende, met den collega-minister 's lands zaken hesprak. En er zullen wel zeer wei nig Nederlanders zijn, die iets voor de fijne onderscheiding voelen, dat hier „geen ambtsdaad" verricht werd. Wij wijzen er verder op, dat de eereraad zegtZeker, minister Kuy per heeft een man voor een onder scheiding aanbevolen, die zich op geen enkele wijze verdienstelijk had gemaakt, nadat hij (voor de partij kas a propos, heeft de eereraad ook de administratie der partijkas nagegaan geld van dien man ont vangen had. Maar het innerlijk verband tus- schon die heide feiten is der commis sie niet gebleken. Niemand zal ver wacht hebben, dat den drie eminen- ten en eerbiedwaardigen grijsaards dit verband zou gebleken zijn. W; echter wel verwacht kon worden, is, dat, indien er een andere reden dan de geldschenking voor de bemoeiin gen van den minister-president was, deze de commissie gebleken zou zijn. Welnu de eereraad geeft geen enkele andere verklaring voor die daad van den minister-president Corruptie is niet bewezen maar een andere verklaring kunnen wij niet geven aldus de eereraad. De eereraad heeft beantwoord aan de verwachting, die gekoesterd werd omtrent het onderzoek van deze drie hoogstaande en scherpzinnige man nen, gewoon elk woord dat zij zeggen te wikken en te wegen. En in de naaktheid van verontschuldigingen, waarmede zij in het bijzonder bij het laatste geval de vrijspraak bij gebrek aan bewijzen verkondigen, ligt het overtuigend bewijs zoo nog zulk een bewijs noodig was dat de drie leden van den eereraad zich aller minst geroepen hebben geacht door dik en dun de eer te redden van den grijzen staatsman, die zoo grievend beschuldigd werd. Indien liet anderen gaat als dan moeten velen de overtuiging ge kregen hebben, dat een enquête-com missie, een onderzoek doende op Je wijze, nis door de Amsterdamsche commissie voor de G. E. W. is ver richt, een andere uitspraak dan „ge brek aan bewijs" zou hebben gedaan. Wij wijzen er slechts op, dat alleen mej. Westmeyer mondeling gehoord is noch dr. Kuyper, noch een der heeren Lehmann, noch een der vele andere personen, die bij de zaak be trokken zijn geweest, of ais tusschen- personn hebben dienst gedaan, zijn voor de commissie verschenen. En wij moeten tot ons leedwezen verklaren in zooverre is onze ver wachting beschaamd geworden, die wij met gTOot optimisme hebben uit gesproken, toen wij de geëerde na men lazen van de mannen, die den eereraad zouden vormen. Immers al leen een krachtig en scherp gevoerd verhoor van do betrokken personen zou aan het licht hebben kunnen brengen, wat wellicht verborgen ge houden werd. Wij betreuren thans meer dan ooit, dat geen enquête-commissie hier een uitspraak heeft kunnen doen. En wij gel o oven niet, dat deze uitspraak van den eereraad, iemand van de on schuld van Dr. Kuyjper overtuigd kon hebben. De Nieuwe Rotterdam se he Courant schrijft Begrijpen wij de uitspraak van den Eereraad goed, dan wenscht hij het geval Rud. Lehmann beschouwd te hebben als een vrij onbeteekenend voorvalvoor de strafwet gaat Dr. Kuyper „vrij uit", omdat hij van de ontvangen gelden niets voor zich zelf heeft genomen hetgeen, bij ons wc-ten, ook nooit was beweerd en voor zooveel aangaat de bijdragen van den heer Lehmann aan de verkie- zingsltas en die door hem ontvangen decoratie, zou het „te ver gezocht zijn", daartussclien „verband in dea zin van corruptie" te zoeken. Omtrent het geval-E. A. Lehmann brengt de uitspraak nieuws. Geble ken is aan den eereraad, dat Dr. Kuyper van den heer E. A. Lehmann gelden heeft aangenomen voor de partijkas, en daarna een poging heeft gedaan, om hein voor eene decoratie te doen voordragen, zonder dat hij zich door eenige speciale daad ver dienstelijk had gemaakt voor het na tionaal belang. Deze mededeeling, geheel nieuw, naar wij meencn, brengt waarschijn lijk het briefje „paff over het promp te" terecht, het briefje van den heer E. A. Lehmann aan inejuffr. West- meijer „Amsterdam, 30 Maart 1904. Mejuffrouw, In de hoop u met uwe envelop pe goed thuis gekomen bent, wil ik u nu even mededeelen. dat ik van den heer K. reeds antwoord van ontvangst kreeg (paff over het prompte) maar zonder nadere mededeeling over dag en uur van zijn bezoek ten mij nent, wat hij mij in zijn schrij ven adviseerde. Uwe kunst zal wel niet man- keei'eu dit voor mij uit te vinden, en mij dan te berichten. Of zal ik dit misschien zelf bij den heer K. aanvragen Geeft u s. v. p. den kruier een klein antwoord mede hoe of wat, bij voorbaat dankzeggende, Hoogachtend, (get) E. A. LEHMANN." Ook hier vindt de eereraad nog geen grond om corruptie aan te ne men van het innerlijk verband tus- sclien de geldschenking en de daarop volgende poging van Dr. Kuyper om den heer E. A. Lehmann te doen de coreeren, is niet gebleken. Overigens, Dr. Kuyper's voorspraak bij een zij ner ambtgenooten ten gunste van den heer E. A. Lehmann is niet te be: schouwen als een ainbtsdaad. Hij verleende zijn voorspraak als.... par ticulier persoon. Wij meenen met deze enkele woor den van toelichting op het rapport te kunnen volstaan. Een oordeel er over uit te spreken ligt niet op onzen weg, noch Dinnen ons vermogen. De beden kingen, die wij tegen het onderzoek van een eereraad hadden, hebben wij vroeger uiteengezet, en behoeven wij thans niet ie herhalen. Wij mogen het lijden, dat Dr. Kuyper, die aan een uitspraak van een eereraad be hoefte gevoelde, met het rapport te vreden zal zijn. De Residentiebode schrijft: Ziedaar het oordeel van drie poli tieke tegenstanders van dr. Kuyper. Tegenstanders, maar die eerlijk en rondweg, na uitgebreid onderzoek, hun gevoelen zeggen, zonder politiek bijsmaakje. De decoratiekwestie kan daarmee tot het verleden behooren. Eer heeft dr. Kuyper er niet mee ingeh ir toch geen grootcr ca eer beeft hem getroffen dan voor zoover hij zelf schuld beleden heeft. Meer dan laakbare onvoorzichtigheid kan hem niet worden ten laste gelegd. Die fout heeft hij beleden en behoort daardoor tot het verleden. Maar het groote feit, dat hem was aangewreven, de corrup tie, innerlijk verband tusschen gel den en decoratie, geen schijn of scha duw is er van gebleken bij het nauw keurigst onderzoek. De Nieuwe Tiib. Cour., het orgaan van het Kamerlid Arts, schrijft over de uitspraak o.m.: Na de ignobe.'e wijze waarop de vrijzinnige bladen en partijen dr. Kuyper, tegen alle rechtsregels in hebben veroordeeld en met insinua ties belasterd, kan dr. Kuyper hier over tevreden zijn. „Dat dir. Kuyper den heer E. A. Lehmann ook voor een decoratie trachtte te doen voordragen, nadat hij geld voor de partijkas van hem had aangenomen, moge geen ambts daad zijn geweest, verstandig was het niet en te verdedigen evenmin." „Daarom echter is het nog geen corruptie." Gemengd Nieuws TREINBOTSING. Een bijzondere trein uit Brussel naar Antwerpen liep nabij Mechelen, op een ledigen trein. De schok was zóo hevig, dat twee locomotieven om vielen en de eerste waggons boven op elkaar schoven. Er waren gelukkig peen reizigers in den eersten wagen. De treinwachter van den Brussel- schen trein werd erg gekwetst en is, r.aar het gerucht gaat. later overle den, een stoker kreeg zware brand wonden en enkele reizigers liepen kneuzingen op. WETENSCHAPPELIJKE INBREKERS. Do vorderingen dor techniek wor den niet alleen aangewend tot heil van de menschheid, ook misdadigers' bedienen zich daarvan voor hun plannen. Te Birmingham is door tij dige ontdekking een poging tot in braak in een juwelierszaak verijdeld, die bewijst hoever sommige inbrekers het m de techniek hebben gebracht- De heeren hadden in een belendend peroebl een woning gehuurd en brach ten daar alles binnen wat zij tot de volvoering van hun plannen noodig hadden. In een oementen muur van 18 in ches dik werd een gat geboord, groot genoeg om do inbrekers met hun toe stellen door te laten. De stalen deur van de brandkast, werd aangetast met een zuurstof waterstof-steekvlam en doorgesneden. Op twee inches staal volgde een asbestlaag en daur- op weder een inch staal. De voorste staalplaten waren uitgesneden en do dieven waren reeds begonnen met de voi'vv ij dering van de asbestlaag, i >en zij door een uitkijk, met wien zij door een draagbare telefoon waren ver bonden, werden gewaarschuwd, dat onraad naderde. Een open deur trok de aandacht van eon politieagent. Deze maakte alarm. Toen een onder zoek werd ingesteld waren de in bic- kers gevlogen, maar het zuurstof wa terstof -apparaat en de telefoon had den zij achter gelaten. BOSCHBHANDEN. De thans woedende boschbranden in het Noordwesten, strekken zich uit over een oppervlakte van duizend vierkante mijlen m Montana en Ida ho. Volgens een bericht zijn bij het blusschingswerk 22 menschcn om gekomen. 18U. boschwaehters worden vermist en zijn vermoedelijk mede verbrand. Alleen in het graafschap St. Joe is voor eenige luillioenen dol-' lars schade aangericht. Uit Wallace wordt nader gemeld, dat de halve stad is afgebrand, waar bij 24 inwoners zijn omgekomen en 25 gekwetst. De schade wordt daar op een half uiillioen dollars geraamd. 150 woonhuizen en vele kantoren zijn in de asch gelegd; slechts dooi' bui tengewone krachtsinspanning kon de rest van de stad behouden blijven. In westelijk Montana drijven de vlammen duizende vluchtelingen voor zich uit. Velen motssten zich in nachtgewaad redden. ONTPLOFFING. In het laboratorium van het schiet- terrein der firina Krupp te Essen had bij het werken met ammunitie voor de nieuwe kanonnen, een ontploffing van busaruit plaats; de oorzaak is nog onbekend. De arbeiders, in het laboratorium werkzaam, gingen op de vlucht. 1-let vuur, dat snel om zich heen greep, deed grootere buskruit- voorraden ontvlammen, zoodat het geheele laboratorium vernietigd werd Een groote hoeveeliheid kruit, zen dertjes en patronen zijn ontploft Hoewel de herhaalde ontploffingen ontzettend geraas maakten, is het ongeluk in zooverre goed afgeloopen, dat geen menschenlevens te betreuren zijn. Het krachtige optreden van den brandweer van Krupp en die uit Es sen wist verdere niaterieeJe schade te voorkomen, liet laboratorium en liet kruithuis werden echter geheel ver woest; in het kruithuis was 32.000 K.G. ammunitie aanwezig, zoodat de materieele schade aanzienlijk is. EEN WREEDE PRINS. Prins Prosper van Areuberg, die wegens zijn gruwelijke wreedheden als officier bij het Duitsche Koloniale leger in Duitsch-Zuidwest-Afrika in dertijd door den krijgsraad ter dood werd veroordeeld, doch later krank zinnig werd verklaard en vrijgespro ken, is thans uit het sanatorium, waarin hij toen werd opgenomen, als genezen ontslagen. De wreede handelingen van dezen prins wekten indertijd groote opge wondenheid. Ilij had onder anderen een negerkind, dat hem uit den sla.a.p wekte, doodgeschoten, en een aantal wilden op gruwelijke wijze doen ver moorden of zelf vermoord. Toen hij eindelijk voor den krijgsraad werd gebracht, verklaarden zijn familiele den, dat hij als lid eener vorstelijke familie niet voor een gewone recht bank, maar voor een bijzondere vorstelijke rechtbank moest worden gebracht. De. Keizer besliste echter, dat de prins voor den gewonen krijgs raad zou terecht staan. Wegens moord werd de prins toen ter dood veroordeeld; d'it vonnis werd later gewijzigd in 20 jaren gevangenis straf. In 1904 slaagde zijn advocaat er in de zaak weder aan de orde te brengen, door de bewering, dat de prins krankzinnig was en reeds van zij'n jeugd af tot pathologische wreed heid neigde. Hij werd opnieuw voor den krijgsraad gesteld, wegens zwak- zinnigheid vrijgesproken en opgeno-1 men in het sanatorium te Oberode bij Hannoversch-Münden. Thans is hij daaruit als „genezen" ontslagen en zal hij naar Argentinië gaan, om daar een farm te gaan be heer en. -ïerlessnwoordiger voor HederlandA. D. BEYSENS, Bocmprdsstr. Ill, Rotterdam. Iel. Int. 5B03. nm Kantore van CROMMELIN BOUWMEESTER, Kassiers en Commissionairs in Effecten, Assurantiën en Hypotheken STATEN BOLWERK 5, TfcLËFOON 2öo. LOKE'i i EN IE liUbit van 2. per maand af, of f 10 per jaar. ONDERPANDEN vari gegeven pro longatièn kunnen geborgeu worden in een loket of op Naam van den geld gever ten kantore van de Associatie Cassa of de Kasvereeniging te Am sterdam. Depötrente met één dag opzegging 3s/t pCt. Een der firmanten bezoekt dagelijks de Effectenbeurs to Amsterdam. VERSCHENEN de 2de druk van Een boek voor jonge Moeders, door G. A. OOTW.AR, Schrijver van de Wereld van het Kind en de Ziekte van het Kind Verkrijgbaar bij den Boekhande laar-Uitgever G. W. GROENEVELD, Zijlstraat 71. noteert van heden af voor haar Fijne Roomboter f 1,60 per K.G. Melkboter. 1.50 Versche Holl. Eieren 5' 2 ct. per Muk Aanbevelend, DE DIRECTIE. van met 25 pCt. korfing a contant. Porselein, Aardewerk, Antimonium, Theepotten, Kop en Schotels, Mandewerk, Matten, Lakwerk, Katoenen- en Zijden Stoffen, Blouses, Kimono's, enz. enz. Geen zichtzendingen. in plaats van losse cacao of poederchocolade gij betaalt minder, ontvangt betere kwaliteit, en een bus op den koop toe. bus van V2o kilo C/2 ons kost slechts f -.10 Vio (1 - -.18 V* ('/a pond) "42'/, (1 "80 i (2 1.50 Leper en Vloot LUCHTSCHEPEN VOOR ONS LEGER. De Berliinsche corresp. van 't Hld. schrijft Ben ik wel onderricht, dan zou ook het legerbestuur in Nederland de wenschelijkheid ingezien hebben van het aanschaffen van een luchtschip en zullen ter gelegener! tijd voorstel len in dien geest ingediend, worden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6