NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8334 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, donderdag 25 augustus i9io a Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Vi de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Tclefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Dl 1" NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 2G AUGUSTUS. Brongebouw: Sporttentoonstelling en „Japan", 11—5 en 7—11 uur. Stadsnieuws O in Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad", in de rubriek Om Ons Heen. KONINGINNEDAG. Het z o m e r I h e a I e r. Iets heel nieuws en, wanneer het weer inaar wat meeloopt, iets heel aardigs, zal het zomertheater bieden in den Hertenkamp. Tal van werklieden zijn er al druk in de wear om 't feestterrein in ge reedheid te brengen. Het opslaan der zitplaatsen aan weerskanten van het groote plankier in liet midden, vordert veel werk. Niet minder toch dan 2000 genummer de zitplaatsen zullen loges, stalles, parterre en tribunes bieden. En naast de zitplaatsen tegenover elkaar de beide zomertheaters, die heel aardig zullen ingericht worden. Iii deze, zoowel als op en boven het plankier, zullen de voorste'lingen door het I.uiksche specialiteit ;n~eizel- schop gegeven worden, voorstellin- gen. beslaande uit equilibristische en acrobatische toeren, waarna een ze-er leuke pantomime zal gespeel! wor den. Een zeer interessant nummer zal zeker zijn het per fiets oversteken van den Hertenkamp over een koord en andere emiiühristische toeren bo ven den grond. De Gehrs. Livormoor zullen acro batische toeren verrichten op een stellage, dat op hot plankier zal ver rijzen, kon i- h. fietsers zullen de toeschouwers in niet geringe mate vermaken, er zijn hardloopers enz., Voor elke voorstelling zullen de artiesten van kostuums verwisselen en steels zullen andere nummers ge- geren worden. SPUIT 10. Dinsdagavond zijn op den Stads- Doclen door de vrijwilligers van spuit 10 wedstrijden gehouden. Op het ter rein was een gang met verschillende bochten en een versperring opgesla gen, waardoor en waarover de slan gen gelegd moesten worden, ook wa ren in het materiaal verschillende ge breken gemaakt, die door de vrijwil ligers ia de:i kortst mogelijken t.jd verholpen moesten worden. Met drie ploegen werd gewerkt, die alle ir. zeer korten tijd water wisten te geven en de verschillende fouten te herstellen. Alles ging zeer correct en vlug. De wethouder, do heer Joh. dc Iireuk, die de wedstrijden bijwoon de, uitte daarover ziju tevreden heid aan den kapitein van Spuit 10. Na afloop der wedstrijden werden door den heer G. A. van der Steur, kapitein van Spuit 10, inet een toe passelijk woord de prijzen uitgereikt, er aan herinnerende, dat het kader door het gemeentebestuur in de gele genheid was gesteld deze wedstrijden te organiseeren. O. F. C. Volgens ae „Officicelc mededeelin- gen van den N. V. B." zal het II. F. C-elftal voor het komende voetbalsei zoen aldus zijn samengesteld doel, A. Mooy acbler, L. Schalkwijk en Iv. Kimmijzer, midden, F. A. J. de Klerck, J. J. Beijnes en A. Kater, vóór, J. Oet- gens van Wavereu Puucras Clifford, Ch. van Laar, 11. J. M. Francken, C Rcydon en J. la Bastide. Examen F r a n s oh L. O. Te 's-Gravenhage slaagden gisteren voor bovenstaand examen o. m. ue hee.' \V. II. Goedheer en inej. F. Klein, bei Jen te liaailem. Bekroning. Op de gehouden landbouwtentoon stelling te Woerden, behaalde II. Schetter alhier ecu 2den prijs met een inzending in de afdeeling kortijnen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Blrl-.eus een bericht in de S:.-Ct., is v.i(, t tijdvak van 1 September lt'Ti en met at Augustus l'Jll Ut assistent aan do Technische ilöog''- sr:.,"i 1« Delft, bene :u<i om de heer L J.'F. Reydon, technoloog alhier, voor de anorganische en physische scheikunde. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 17 tot en met 23 Augustus kwamen ter kennis van den Cemtralen Gezondheidsraad 1 ge val van roodvonk en 1 geval van diphtheritis te Haarlem en 1 geval van roodvonk te Schoten. Staal water. Dc Drinkhal dor Staal waterbron nen werd gisteren door 60 personen bezocht. VEREEXIGING VAN AMBTENAREN IN DIENST DER GEMEENTE HAARLEM. Nadat reeds een 3-tal vergaderin gen waren voorafgegaan, waarin de door het voorioopig bestuur ontwor pen statuten en huishoudelijk regle ment "werden behandeld, is in de op Dinsdag 23 Augustus j.l. gehouden vergadering, na vaststelling van sta tuten en huishoudelijk reglement, tot definities e oprichting van bovenge noemde vereeniging besloten. Behalve zij, die zich reeds als voor ioopig lil hadden opgegeven, traden nog 10 ambtenaren als lid toe, zoodat de vereeniging thans 106 leden telt. Het bestuur der vereeniging is als volgt samengesteld 11. S. A. van Beek, voorzitterP. Kaiblleisch, onder-voorzitterJ. F. Cramer, le-secertaris N. C. A. Ock- huijscn, 2e-secretans A. F. P. On derwater, penningmeester H. J. Bau- mau, bibliothecarisA. van Driel, D. Kuit en P. M. van der Sluijs, com missarissen. Inbeslagneming. Abusievelijk is vermeld, dat door de recherche een gedeelte van de bij mevrouw de wed. Rijnbende-Von Iie- mert gestolen voorwerpen in beslag zou zijn genomen bij den antiquair Van "I II.-, op de Groote Marktde in beslagneming heeft plaats gehad bij Van l H., inbrenger gem. bank van leuning, Jausstraat 63, en bij Van 't II., houdende een huis van verkoop met recht van wederinkoop, Jaus straat 68. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichtenj. Uit de Omstreken SANTPOORT. Gisteren brachien de leerlingen der o 1. school per tram- en bootgelegen- heid een bezoek aan Artis. Door de bewoners der Kerkbuurt c a., alhier, zal aan den betrokken Minister een verzoekschrift gericht worden tut plaatsing van een brieven bus iii bovengenoemd gedeelte van het dorp. HAARLEMMERMEER. Bij den landbouwer B. aan den IJ weg is des nachts een poging tot inbraak gedaan. Door het forceeren van de buitendeur van een zomerhuis is men binnen gekomen, maar hier blijkt men geste.ird cn gevlucht te zijn. Uit liet zomerhuis zijn eenige le vensmiddelen, waaronder een zak met 5 pond koffiebonnen en eenige andere eetwaren, ontvreemd. Op den vloer vond men den volgen den morgen verscheidene afgebrande lucifers. Twee Amsterdamsche kooplieden in rundvet hebben in deze gemeente slech'n praktijken in beoefening ge bracht. Bij K. gaven zij voor. geen voldoende geld bij zich te hebben, om een anderen kooper van een bankbil jet van 1 25 terug te geven, zoodat zij onder allerlei aannemelijke voor wendsels, cenig zilvergeld aan K. vroegen, zeggende het spoedig terug te zullen brengen. Daar K. reeds meermalen bij de vragers gekocht had, heeft hij het geld, ongeveer f 5, bijeen gebracht en gaf het. Maar tot op heden wacht hij nog op het terugkeeren van de koop lieden en ook op het geld. Nu is ge bleken, dat de voorwendsels valsch waren, en dat meerdere personen in onze gemeente op deze wijze de dupe zi.m geworden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. HALFWEG. B ij afslag zijn gisteren alhier pu bliek cevc.ld, de hofsteden Javalioeve Bmiifohoeve en Sunmtrahoeve, het lairümis tegenover het station Half- u. - i o ruim 257 H.A. bouwland in den Houirakpolder; ingezet op -i 15 985 en afgemijnd in diverse l».-i fei» op f 107.055 was de tota le opbrengst f 653.039. Do 7 1/2 H.A. teelland in den LJpol- der brachten op 20010. Een cn ander behoort tol de nala tenschap van wijten den heer D. Bau- duin. ZANDVOORT. Ongeluk. Onze corr. te Zandvoort seint Hedenmiddag zijn bij het baden twee vrouwen uit Amsterdam ver dronken. Pogingen tot redding mochten niet baten. Meen zegt, dat de badman bijna ook omgekomen is, doch dat bij hem de levensgeesten nog konden worden opgewekt. De namen zijn nog onbekend. De verjaardag van H. M. de Ko ningin zal alhier feestelijk herdacht wordendes voormiddags aubade, optocht der kinderen van de twee openbare scholen en de vacantiekolo- nièn, aan welken optocht gecostu- rneerden en versierde fietsen kunnen deelnemen traclatie der schoolkin deren, des namiddags volksspelen en des avonds kinder- en groot bal in het Groote Badhuis. Verder bestaat bet plan om, wanneer de funcièn het toe laten, de kinderen van dc twee hoog ste klassen der beide scholen een t' ditje naar Amsterdam te doen ma- keu, onder geleide hunner onderwij zers. Gisteren was de temperatuur van hel water 14 1/2 gr. R. Binnenland HET DEENSCIIE GESCHENK. Het door Hr. Ms. Evertsen aange brachte kanon uit Kopenhagen is ter beschikking gesteld van het Rijks museum te Amsterdam. MIDDENSTANDSBOND. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Middenstandsbond werd Maandag in het Nederlandsch Pavil joen op de Brusselsche tentoonstel ling officieel ontvangen. De heer jhr. mr. 11. W. van Asch van VVijck, commissaris-generaal, heette hot bestuur welkom. Ilij wees op de uitnemen ae wijze waarop Ne derland op deze tentoonstelling aan den wedstrijd dér volkeren deelneemt en gaf voor het welslagen van onze afdeeling de eer aan den lieer Rcgout tleu togenwoordigen Minister van Ju stitie, die vóór aan spr. deze functie1 werd opgedragen, commissaris gene raal was. De lieer J. S. Meuwsen, voorzitter van uen Middenstandsbond, zeide den commissaris-generaal dank voor de ontvangst en ueehie mede, dat ver moedelijk een deel van het eerstvol gende .d iddciiSiaiids-Congres zal ge wijd zij n aan de besprekingen van tentoonstehingsbeiaugeii, bezien van het standpunt van den haudeldrij- venden ou iïiaustiiotien Middenstand ZONDERLINGE QUAESTIE Een zonderlinge quaestie doet zich te Rotterdam voor zoo vertelt „de Maasbode". Een tijdje geleden word door de rechtbank het faillissement eenor stu- wadoorsfirma uitgesproken. Onder den goveilden inboedel bevonden zich drie gesloten brandkasten, waarvan echter de sleutels niet te vinden wa ren. Daarop werden door een smid de kasten geopend, waartoe ze echter achterover gelegd moesten worden. De losse plaat in een der kasten kan telde toon en kwam tegen den ach terwand te staan. Do kooper van deze kast transpor teerde zijn koopje onmiddellijk naar een veilinglokaal om de kast weer to verkoopen. Toen do kast eenmaal daar stond, verscheen de nieuwe cigonaax, die mededeelde, dat hij de kast uit den faillieten boedel van bovengenoemd faillissement had gekocht, en dat er zich nog eenige anndeelen eener hy potheekbank in bevonden, waarop hij als kooper recht meende te hebben. Nadat de kast geopend was, bleek dat er zich inderdaad 13 aandeelen in een by pothe-ekbank, icdar groot 500 gulden, in bevonden. Deze werden door derv Kieuwen eigenaar medege nomen, nadat de vertegenwoordiger der firma, welke de kast opnieuw in de veiling zou brengen, hem l»ad ge zegd, dat hij zich verplicht achtte den notaris, die den faillieten boedel der stuwadoorsfirma verkocht had, dit feit mede te deelen. De curatoren m het faillissement1 der stu wad oorsfirma, met dit geval in kennis gesteld, meen en, dat die ef fecten niet mede verkocht zijn. De kooper beweert daartegenover de brandkast gekocht te hebben, zoo als zij was, dus met alles wat er in was. Hij heeft de zaak in handen ge geven van een advocatenfirma. ONGEVALLENRENTE. Dezer dagen werd de vraag gesteld of iemand, die een ongevallenrente heeft, een winkelzaak kan opzetten of overnemen, zonder gevaar, zijn rente te ver'iezcn. De nu afgekondigde nieuwe tekst der Ongevallenwet geeft het antwoord in art. 70 „Wanneer na de vaststelling eener rente feiten of omstandigheden be kend worden, welke, indien zij daar vóór waren bekend geweest, van in vloed zouden geweest zijn bij de vaststelt insz der rente, of wanneer de toestand, welke den maatstaf vormde voor het vaststellen, het toekennen of het weigeren van een rente, verande ring ondergaat, kan ambtshalve of op aanvrage herziening plaats hebben op de neiziening zijn dezelfde bepa lingen van toepassing als op de oor spronkelijke vaststelling, toekenning eu weigering." Het antwoord op bovenstaande vraag is dus zoo stellig mogelijk. Zoo- c-ja aan bet toezicht blijkt, dat de j unetrekaer ia goeden doen is geko men, zocxlat hij de rente niet meer noooig iieoU voor zijn onderhoud, kan de Rijksverzekeringsbank haar ver minderen of intrekken. IIET LEUVENUMSCHE BOSCH BEHOUDEN? Thans bericht dr. J. Th. Oudemans, de voorzitter van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland dat er besloten zou zijn het Leuvenumsche bosch wèl te verkoopen, maar dat aan hem in bo- vengenoeinde qualiteit optie verleend is voor den lijd van drie maanden. „Omtrent de wijze, waarop de Veree niging zal trachten zich de gelden te verschaffen om van de optie gebruik te kunnen maken, zal eerlang in een bestuursvergadering besloten wor den. Dan zal het woord zijn aan hen, die voor het landschappelijk schoon van ons land belangstelling koesteren en inzonderheid het bosch eon warm hart toedragen. Zij zullen de beslis sing in handen hebben." VEREENIGING VAN. ST00M- VAARTBELANGEN. In de te Gouda gehouden vergade ring werd o.a. besloten aan een com missie, beslaande uit de heer en Wo- genburg uit Leiden, Pcunevis uit Gouda en Heug uit Nijmegen, op dracht te verstrekken gegevens te ver zamelen om nogmaals bij de overheid pogingen aan te wenden om de in aanbouw zijnde brug voor den spoor weg door de Haarlemmermeer te Oude Wetering op een doorvaart- hoogte van 4 M. te brengen, evenals de bruggen bij Aalsmeer en Leiden. De vei'oon.iging zal zich tot de be trokken autoriteiten wenden ten ein de verbetering te verkrijgen van de vaart door Leiden, opdat ook stoom- booten voji de tegenwoordige afme tingen van Rotterdam over Delft, Lei den en Haarlem Amsterdam kunnen bereiken. INBRAAK TE ROTTERDAM. Gisternacht is ingebroken in de dis tilleerderij van de firma Boll en Dun- lop. te Rotterdam. De brandkast werd omgeworpen en aan de achterzijde geopend. Een geldswaarde van ruim duizend gulden, die onderin lag, is niet gevonden. In het kantoor lag 'n dichtgolakt couvert, waarin 20, waarop door de firma geschreven was: „Hoeren inbrekers worden ver zocht geen schade aan te richten, daar aile gelden bij de bank liggen. Dit couvert hebben de inbrekers even eens laten liggen. KWARTJESVINDERS. Gistermiddag fietste iemand uit Delft in de omstreken van 's-Graven hage, toen hij ter hoogte van het huis „Den Deil" zich liet verleiden door kwartjesvinders, een kansje te wa gen. De man was spoedig platzak en verdobbelde bovendien zijn fiets, wel ke hij nog wel geleaud had. Een der kwartjesvinders fietste op het gewon nen rijwiel weg en de speler kon ioo- pen, met lood en schoenen. ONGELUKKEN. Gistermorgen is te Zoelen het 1 1/2- jarig kind van den molenaar Van Ommeren door een slag van een der molenwieken gedood. AUTO-ONGELUK. Een auto, die met een gangetje door de LangesLraat te N ij kerk reed., door het kleinste kind bij te houden, had het ongeluk het zevenjarig dochtertje van H. Mosterd te overrijden. Het kind werd levensgevaarlijk gewond. De aandacht van den chauffeur was, zoo meldt het Hbld., even afgeleid door jongens, die achter de auto mee liepen. De inzittenden burgemeester van Zwartewaal en dochter waren zeer geschokt door hei gebeurde en toon den zich vol zorg voor kind en be trekkingen. VROUWELIJKE ONDERWIJS KRACHTEN. In het jaarverslag van den school opziener in het district Assen wordt medegedeeld, dat de eenige gemeen te, die een zeer bepaalde voorliefde had voor onderwijzeressen als leer kracht ook voor de hoogere klassen, omdat er gemakkelijker mee te wer ken viel, daarvan nu schijnt terug te komen. De meegaandheid van de on derwijzeressen is bet bestuur niet meegevallen, sinds dezen niet ge schroomd hebben misstanden JDloot te leggen of in bet verstrekken van leer en schoolbeboeften of in een or delijke schoonmaak der lokalen. Hoe dit zij, de tijd is niet ver meer af, dat deze gemeente met het afwijkend stel sel breken zal, waarbij ook voor het onderwijs in de hoogere klassen on derwijzeressen worden aangesteld. Sport en Wedstrijden HIPPISCHE SPORT. De heeren Lammens en Bakker hebben veel verlies geleden. Eerstge noemde, eigenaar van Graaf Adolf, verloor dit paard door een plotseling sterfgeval. De heer Bakker trof een zelfde lot met Vim. Ook Alfred van stal Mer- curius is zwaar ziek. EEN QUAESTIE OVER UIT BETALING. Zondag liepen in een cours© to Ber gen Edinitza, Delwig, Drusbacka en Letta. Door een combinatie van trai ners en eigenaars, behoorden pari's „als stal" gegeve nte worden. Letta won dit nummer, waardoor de pari's ook op de andere drie mededingers behoorden uitbetaald te worden. Dit werd echter heden door de bookmakers geweigerd, niettegen staande officieele personen beweren, dat uitbetaling behoort te geschie-' den. Men heeft zich nu tot de kamer van Wocstduin gericht. VLIEGEN. DE UTRECHTSCHE VLIEGWEER. Het zag er met gunstig uit voor den eersten Utrechtschen vliegdag. Het werd vijf uur. maar nog steeds bleef do hangar gesloten. „Zou er wel ge vlogen worden vroeg menigeen zich af, en met angstige blikken keken velen naar de lucht. Telkens dreigde het te gaan regenen, maar het bleef gelukkig bij dreigen. Inmiddels is het zes uur geworden. Daai komt plotseling beweging in de menigte de hangar wordt* ge- cpend, co het vliegtoestel wordt naar buiten gereden, doch daarbij blijft het. Do vlieger, Jan Olieslagers, wacht af tot het weer hem gunstig genoeg lijkt. Het is half zeven geworden, en nu begint men ernst te maken met de voorbereiding. De muziek speelt de Brabanconne, het publiek klimt op stoelen cn icbt zich uit om nietg to missen van het door de meesten nooit geziene. De-motor begint te snorren. Nog enkele oogcnblikken en Jan Oüc- s'agers gaat met zijn machino de lucht in. Met bijzondere behendigheid stuurt de koene vlieger zijn toestel, dat als een vogel zich niet sierlijke wendingen dan naar boven dan naar beneden beweegt Het publiek is en thousiast en juicht den moedigen Ant werpenaar levendig toe. De motor gromt in het luchtruim. De dieren in de weiden, waarever Olieslagers vliegt, huilen heen en weer. verschrikt door het vreemde geraas Na eenige malen in bevallige wendingen heen en weer gevlogen te zijn met een snel heid van 90 K.M. per uur. en na enke le malen tusschen de 7u'en 80 meier hoog geweest ie zijn, daoit Oliesla gers slak voor de tribune neer. De tocht had 6 minuten 57 2/5 seconden geduurd. Bij het neerkomen van ue machine werden een vork van een wiet, een paar dwarsverbindingen en een van de vleugels van de schroef verbogen. De eerste vlucht te Utrecht is prach tig geslaagd. Algemeen was de roep over de wijze, waarop Jan Oliesla gers zijn werktuig weet te besturen. Onder de aanwezigen was de Com missaris der Koningin in de provin cie Utrecht, terwijl ook de vlieger Van Maasdijk werd opgemerkt De afdee ling Utrecht vau de Vereeniging Eer ste Hulp bij Ongelukken was mot een brancard en een tiental helpers op het vliegterrein. De beschadiging van het vliegtoestel is zoo gering, d it men haar in enkele oogenblikken kan her stellen. Behoudens onvoorziene om standigheden gaat de vliegtocht Uus ook heden beslist door. WATERPOLO. „HEI IJ" IN BELGlë Het zevental van Het U, dat een toer door België maakt en m verschil lende plaatsen wedstrijden zal spelen, ontmoette Maandagavond de sterke le klasse w uterpoloclub „Cercle do Natation" te Brussel, waarin o.m. de kranige polo ers Meybooin en Ple- tinckx meespelen. De Hollanders brachten liet er al even slecht al als het NederlaJiiische zevental te Ant werpen J.l.Zondag. Met 6—1 word Het IJ geslagen. Het tegen punt kwam van Los van Haarlem. De Belgen waren door hun meerde re snelheid eu hu ngrootere waterpolo fahigkeit den Hollanders verrew eg de baas. Na den wedstrijd demonstreerden de Belgen hun xwemwijze, waarmede zij zulk een verrassende snelheid we ten te bereiken. CRICKET. DE YORKSHIRE WANDERERS. Na „Rood en Wit" bekampt te heb ben zijn de Yorkshire Wanderers naar Den Haag getrokken, om tegen de 's-Gr. C. C. den strijd aan te bin den. De match verliep aldus De Engelschen winnen den toss en kiezen batten. Hare en Greaves ope nen en spelen beiden een keurig spel, zoodat De Groot van Buysen en A ar ia out geen succes op hen hebben. Met de lunch is de stand nog 0 voor 117. Als het totaal 153 geworden fs. wordt Greaves door Chapelle gebowled voor een goedeu 55. Bentley verdwijnt dezelfde over en in de volgende over van De Groot wordt Hare in de slips gevangen, ilij had 90 runs gemaakt, waaronder 13 vieren. Vooral Aer- nout's slows werden menigmaal door hem voor 4 geslagen. Havley speelt een bal van Aernout kalm in Feith Jr.'s handen. Üp Squarleg en Siswictc verdwijnt L B. W. B. dc Groot. De 4 volgende batsmen l>cbaien allen de dubbele cijfers respectievelijk 15, 25, 17 en 26, en het totaal wordt 260. De wedstrijd wordt heden voortge zet. Kerk en School DE ZENDING. De „Standaard" schrijft In dit jaar waren er over de ge- heele wereld 22.000 zendelingen De Bijbel is vertaald in ongeveer 500 ta len en dialecten. Wat voor de zending bijeengebracht wordt, is ongeveer 25.PW.OOO dollar jaarlijks. Duizenden missionaire urt- sen in de heidcnsche landen behande len S.000.000 patiënten per jaar. Er zijn 40 Zendingshospitalen en over de 500 weeshuizen cn toevluchtsoorden. Er zijn over de 6000" ongehuwde vrou wen, die als zendelingen onder de heidensche vrouwen en kinderen ar beiden. Er zijn ongeveer 93.000 predikanten, evangelisten enz. uit inboorlingen, die onder hun eigen vol kagen ooien werken. Voorts ongeveer 3ÓÓU scho len en inrichtingen voor onderwijs, die door Protestantsche zendelingen in hcidcnschc landeu verzorgd wor den. Er zijn meer <lan 160 zendings drukkerijen en uitgeverszaken, en 500 Christelijke bladen op de Zcndings- veldeu. BOND VAN EVANGELISATIE. Te Zeist werd de 18e jaarvergade ring gehouden van den Bond vcor Evangelisatie in en ten bate van de Ned Herv. Kerk, onder presidium van jhr. mr. O. Q. van S win de ren.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1