Gemengd Nieuws SOCIALE VERZEKERING. Van G tot 8 September zal te 's-Gra- venhage-Schevenlngen de internatio nale conferentie voor sociale verzeke ring gehouden worden. De regeeringen van 13 Staten heb- bon officieele vertegenwoordigers aan gewezen, terwijl nog ven ecnige Sta ten de officieele mededoeling mumor Vertegenwoordigers wordt tegemoet gezien. De deelnemers der conferentie behooren tot 23 verschillende naties. Belangrijke persoonlijkheden zullen aun de discussies deelnemen. J)e deelnemers aan de conferentie zullen in den avond van den 6den ten paleize worden ontvangen door Prins Hendrik., Den 7den September 's avonds zul len de deelnemers worden ontvangen door de regeering, ln de Ridderzaal op het Bumenliof. Den Oden Septem ber wordt door de Kamer van Koop handel te Rotterdam een boottocht aangeboden. Den lOden zullen de ex cursies aanvangen naar de schilder achtigste gedeelten van ons land. HONDENTROUW. To Nieuwkoop viel onopgemerkt ecu kind van den veehouder H. te water. Dc bond, die niet bij machte was de kleine te redden, zocht zijne meesteres op en bracht haar op de plaats des ouhalls en deze redde spoe dig haar lieveling. ONDERZOEK NAAR EEN SCHEEPS RAMP. Het hof van onderzoek van het En- gelsche ministerie van handel beeft in zake het v ergaan vuii bet stoomschip British Standard, van Cardiff, uitge sproken dat het bij Kaap Frio niet ge zonken is tengevolge van bet stooten op een wrak of rots onder water, als werd beweerd, maar dat menschen- hand bet water in bet schip had doen stroomen. Het kon evenwel niet uit maken, wie de schuldigen waren. Maar ondanks het lek, had het schip geied kunnen worden, als niet de ka pitein en de eerste machinist schul dig waren geweest aan grove nalatig heid. Ook had het hof verklaringen van beiden onwaar bevonden. Het hol schorste het diploma van den kapitein voor 13 maanden en veroordeelde hem, 1000 guineas in de kosten te be talen. Het diploma van den eersten machinist werd voor 12 maanden ge schorst en hij moet 50 guineas beta len. De derde machinist kreeg een vermaning. Hot schip had indertijd van bou wen 33.267 pd. st. gekost en was ver zekerd voor 55.300 pd.st. EEN VERMETELE AANSLAG. Uit San Francisco komt bericht "an een vermetelen aanslag aan boord van het stoomschip Uuckmau, op weg naar San Francisco. 'Jerwijl het schip bij Euieka was, schoot een reiziger den kapitein dood, terwijl een hand langer zich meester trachtte te maken van de machinekamer. Hij werd ech ter overmand en in hoeien geslagen. Toen da moordenaar van deu gezag voerder zag, dat de toeleg mislukt was, greep hij een zwemgordel, en sprong over boord. Men heeft een tijd naar hein gezocht, maar kon hem met vinden. Vermoedelijk is hij ver dronken. VERGIFTIGING. Te Wrexham zijn vijf mqnschen aan ptomaine-vergiftiging overleden. Ver der zijn er meer dan honderd men- schen ziek van geweest, of nog. Men schrijft do ziekte toe aan het eten van varkenspastei uit blik. HET GESTRANDE ENGELSCHE OORLOGSSCHIP. De kruiser Bedford" wordt els verloren beschouwd, liet ongeluk ge beurde, terwijl het schip bezig was, snelheidsproeven te doen. Het stoom de dus met volle kracht, en aange zien iiet 23 knoop loopt, dat i3 een 43 K.M., begrijpt men wat het geven moest, toen het schip op de Seiua- ang-lclippen, bij het eiland Quelpart liep. Het water moet met groote snel heid liet kolenruim en de machine kamer binnengestroomd zijn, want van de 18 man, die bij de rainp het leven hebben verloren, zijn slechts twee matrozen, de overigens zijn een machinist en vijftien stokers. Het ove rige deel der bemanuing is van het schip afgebracht. Er is weinig kaas, den kruiser af te brengen, want het water staat in de maclxinekamer tot aan liet venlck. Tw.-e andere Engel- sche oorlogsschepen blijven in de buurt en aan de Japansche regeering is om hulp gevraagd. De Engelsche vloot lijdt in de Bed ford een groot verlies. Het is een ge pantserde kruiser 1ste klasse, die eerst in 1903 in dienst is gesteld. Hij hoeft 81/2 millioen gulden gekost, voert 14 kanonnen van 15 c.M. en 8 tv.aalfponders. De bemanning telde 537 koppen. Zijn tonnenmaat bedraagt 9800. VOOR DE ERFGENAMEN. Een tijd lang bleef de hoogste prijs uit de loterij der Urusselsche tentoon stelling 200.000 frank onopge- vraagd. Nu kwam cenige dagen voor de trekking een jong Belgisch mijn werker om het leven. Naar gebruik werd hij in zijn beste kleeren begra ven. De familie herinnerde zich later, dat hij een lot in die loterij bezat Zij verzocht en verureeg ten slotte verlof om liet lijk te laten opgraven, en in zijn vestjeszak zoo zegt het ver haal vond men inderdaad het hoog ste lot uit de loterij. HISTORISCHE VONDST. In de abdij van Fontévrault, In liet Frensche departemeut Maine-Loire, •heeft men de graftomben gevonden vau G Eiigelsche koningen uit het huis Plantagenet, o. a. Richard Leeuwen- ha rf Deze vorsten waren eens be schermers van dit klooster. EEN GERUISCHLOOZE MOTOR BUS Volgens een Engelsch Wad heeft de Londensche Algemeone Omnibus- miatschappij nu oen geruischlooze motorbus in het verkeer gebracht. Hij loopt, naar het heet. haast zoo zacht en onhoorbaar als een electriscbe tuf. Er rijden er al verscheidene zoo. De maatschappij heeft er dadelijk vijftig besteld, en het plan is geleidelijk de oude door dit nieuwe soort te ver vangen. EEN MOTORSLAGSCHIP? Volgens een bericht zou de Engel sche admiraliteit besloten hebben, een nieuw motorslagschip te laten bouwen, dat da schepen van het chroadnoughltype zou kunnen vervan gen. Hierdoor zouden alle marines, do Engelsche in de eerste plaats, een omwenteling beieven. De deskundigen betwijfelen echter de juistheid van t bericht Naar de Times verneemt, zal de Engelsche admiraliteit waarschijnlijk binnenkort een proef nemen met een torpedojager ol kleinen kruiser, voor zien van een machine die met olio go- stookt wordt. Van een grooten oor logsbodem, aldus uitgeirust, is er voorloopig geen sprake. Koloniën VOOR SLACHTOFFERS VAN „PRINS WILLEM II". Door het Surinaamsche „Prins Wil lem 11-Coinlté" is aan den Gouverneur van Curasao overgemaakt een bedrag van f250, ter uitreiking aan de op Curacao achtergebleven weduwen van het stoomschip „Prins Willem II". DE CHOLERA OP JAVA. De cholera heeft in de afdeeling Bondowoso van 1 tot 10 Juni 8u2 doo- den en van 11 tot 20 859, van 21 tot 30 Juni 502 slachtoffers geëischt DE POKKEN TE BATAVIA. Aan de politie werd 1 geval van pokken gemeld met doodelijken af loop bij een Chinees te Pintoe Ketjil. Rechtszaken VOOGDIJ OVER KINDEREN. Gister deed het Gerechtshof te Am sterdam uitspraak in zake het appél van den Voogdijraad Amsterdam li tegen do beschikking der Amsterdam sche Rechtbank; waarbij de weduwe De Rijk te Hilversum hersteld werd in de ouderlijke macht over hare vijf kinderen. Hot Hof overwoog dat het request door den voorzitter en secretaris van den Voogdijraad, waarbij appèl werd aangeteekeud, d.d. 28 Juli 1910 bij het Hof is ingediend; dat op dien datum door den Voogdijraad nog geen be sluit omtrent het appelleeren was ge nomen en de voorzitter en de secreta ris dus handelden zonder besluit van den Voogdijraad; dat geen appèl kan worden ingesteld dan bij besLu.it van den Voogdijraad; dat eeTst op 1 Aug. 1910 door den Voogdijraad tot het in dienen van appèl besloten werd, zoo dat het door'den voorzitter en secre taris ingediende appèl niet kan gel den. Met buiten beschouwing lating van liet overigens aangevoerde, werd daarom de Voogdijraad niet ontvan kelijk verklaard. MELKVERVALSCHING. De 54-jarige melktapper Wijbe W., te Lekkurn, hoorde voor da Leeuwar der rechtbank, wegens melkverval- sching, (10 h 12 water werd bij de melk gevoegd) 6 weken gevangenis straf tegen zich eischen. Uit de Arbeiderswereld UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Men schrijft uit Hengelo aan „Het Volk": Den arbeiders der Nederlandsche katoenspinnerij, alhier, is aangezegd, dat zij voortaan 1 uur per dag lan ger zullen hebben te werken en dat tegelijkertijd het loon voor allen ver laag dzou worden met 12 pet. Naar het heet, kan de firma De Monchy niet concurreeren met de Engelsche markt De arbeiders zijn allen ongeorgani seerd, maar de organisaties zullen toch met hen vergaderen. Sport en Wedstrijden OVER HET KANAAL ZWEMMEN. De Belg Maas zal evenals de Hol lander Ooms trachten over het Ka naal te zwemmen. Hij zal zijn tocht te Calais beginnen. WEER EEN HOLLANDSCHE LUCHT VAARDER. Naar het Hbld. verneemt, zal de hear F. Solar, laatstelijk verbonden aan hot tooneelgezelschap van mevr. C. van Dommelen, Amsterdam, te Ede zich in het vliegen gaan bekwa men. Hot ligt ln zijn bedoeling, daar na vliegdemonstratLes te geven. ZILVEREN VOETBAL. De loting liad tot resultaat t 4 September A. V. O. C.—Quick II (Den Haag) scheidsrechter Meerum Terwogt. B. HaarlemN. O. A. D. Groot- hoff. C. Beerschot F. C. (Antwerpen) Kampong Tromp. D. Yelocitas (Breda)Quiok (Den Haag) M. Terwogt E. Sparta—H. F. C. j Groothoff. H. B. S. lootte vril. 11 September F. Winner E—winner DTromp. G. II. B. S.—winner A M. Ter wogt. 11. Winner B—winner CTromp. Na afloop wordt bij loting bepaalii, welke van de drie verliezende verec- nigingen ln de halve beslissingen komt. 18 September J. Winner Fwinner G Tromp. K. Winner II—winner loting M. K. :Winner IIwinner loting M. Terwogt. L. Eindstrijd Groothoff. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Beroepen tc Ilpendam (toez.^ ds. J. N. Drost te Moordrecht. Aangenomen het beroep te Heer- Ilugowaard ds. J. Broekema te Neer- langbroek. Beroepen te Hedel ds. A. Dekker, te Gameren (Geld.) Aangonomen het beroep te St. Mt- chiol-Gestel ds. J. J. De Vries, te Boek (Limburg). Beroepen to Dordrecht ds. J. L. N. Zülingor Molenaar te Bolswaxd. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravemocr ds. C. A. van Nood te Blokzijl. Aangenomen hot beroep te Barne- veld ds. A. Janse te Temeuzc-n. Beroepen to Nieuw-Amsterdam (Dr.) ds. A. J. de Boer te Grijpskerk (Gr.) Bedankt voor het beroep te Wol- phaurlsdijk da F. H. Boersma te Wir- dum. Beroepen te Katendrecht as. C. Liu denboom te Gorinchem. Bedankt voor het beroep te Grand Rapids, N.-A., ds A. Jonse te Ter Neuzen. Bedankt voor het beroep te Nieuwe Pekela ds. J. Brinkman, te Bcilen. R. K. KERK. Z D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Haas trecht den weleerw. zeergel. heer J W. van Heeswijk, leeraar aan het Se minarie Hageveld te Voorhout. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 30 Cts. per regel. Rers-Üverzicfct DE UITSPRAAK VAN DEN EERE- RAAD IN DE ZAAK DR. KUYPER. „Het Vaderland" zeigt: Do uitslag van het onderzoek der op vorzoek van Dr. Kuyper door den voorzitter der Eerste Kamer benoem de Commissie zal naar alle schijn niemand verwonderd, niemand teleur gesteld en waarschijnlijk weinigen verblijd hebben. Het werk dat zij had te verrichten was buitengewoon on dankbaar. Na de verwerping van het Enquête-voorstel door de vrienden van don oud-minister kon voor haar onderzoek ter nauwemood op belang stelling worden gerekend. Immers indien iets door de over dat voorstel govoorde debatten duidelijk was ge worden, dan was het wel dit, dat een onderzoek door een Eereraad tot niets zou leiden. In de hoerschende opinies over de zaak-Kuypor zal het rapport dor Cora missie en hij zal zelf niet anders verwacht hebben dan ook wel geen wijziging brengen. Wat de heer De Beaufort op den eersten dag van het Enquête-debat zeide tor bestrijding van de voorge stelde enquêtte is thans van toepas sing: Wij kennen de feiten eigenlijk alle; er zouden alleen nog eenige bij zonderheden aan kunnen worden toe gevoegd. Zoo ls het inderdaad uitge komen. De Nieuwe Amhemsche Courant spreekt van een „klucht". Enfin, we weten nu op T gezag van den Eereraad, dat dr. Kuyper zich niet heeft schuldig gemaakt aan cor ruptie. De coalitiepers zal zich op de ze uitspraak beroepen om het „deco ratie schandaal" aan te duiden als een uitvindsel van liberalen en soci alisten. De afgevaardigden van Om men kon weder in de Kamer ver schijnen, ditmaal zonder boetekleed eigenlijk vraagt men zich af, waar om hij zich daarin tooide? en de lintjeszaak is, naar de meening zij ner aanhangers voor goed getoe- toept, in de doofpot gedaan. De klucht ls uit. Maar in de Handelingen blijft voor' immer bewaard mr. Troelstra's mach tige rede, waarvan de beteeken is door geen Eereraad te niet gedaan wordt, materiaal biedend voor den toekom- stigen geschledschr ijver over de cor ruptie in politiek en Staatsbestuur tijdens hel obristelijik bewind bij uit nemendheid. „Land en Volk" merkt op: Inlusschon lijkt het rapport Ons toch wel degelijk een veroordeel ing van de feiten in te houden. Wan neer men er op let, dat de Commissie ten aanzien van het geven van geld voor de m-j-. partijkas door den beer R. Lehmann, zegt: dat „bet verband in den zin van corruptie te ver ge zocht zou zijn, „laat zij daarop vol gen: „dat voor wat den heer E. A. Lchmann aangaat, de zaak zich an ders voordoet." Bij wijze van verzachtende omstan digheid wordt dan ten slotte do cor ruptie niet bewezen geacht, omdat de voorspraak door dr. Kuyper niet te beschouwen 13 als eon anibtsdaad. Verdere commentaar op deze uit spraak achten wij thans overbodig. Onze opinio ovcir dr. Kuyper's han delingen in de lintjeskwcstic stond reels vast vóór de benoeming van den eereraad; zij is door de uitspraak van dat college niet gewijzigd. „Het Volk" oordeelt: Toch spreekt de commissie niet het .schuldig over den heer Kuyper uit. Wij maken haar daarvan geen grief. Gewapend met zoo onvolledige gego vens als waarover zij beschikte, mo*t zij wel aarzolen om een oordeel te formuleeren, dnt onherroepelijk ten nadeele van. den beklaagde zou zijn geweest. Wat. wij de commissie edi tor wel tot grief aanrekenen, is hel feit, dat zij een oordeel uitsprak. De ze drie mannen uit d'c aanzienlijkste leringen van het land hebben hun solidariteit met een man, tot hun omgeving opgeklommen, gesteld bo ven het landsbelang. Zij hebben, door zichzelf als rechter-college over den heer Kuyper te stellen, zich gesteld boven de lichamen, bij de wet inge steld voor de beoordeel ing van prac- tijken als de heer Kuyper bedTeef Zelf niet in staat, een behoorlijke rechtspraak te geven, hebben zij aan de pariijen, wier kliekbelang eischic dat dT Kuyper werd gespaard, de gelegenheid geboden om dat kliekbe lang boven de reinheid in bestuursze den te doen zegevieren. Verklaarbaar Ls de houding dezer mannen alleen, indien men zich steil op het standpunt van den heer De Beaufort, die wat openbaar was ge worden reeds voldoende vond om in het vervolg Kuy per-prakt ij keu tc voou-komon; die terugkeer van Kuyper tot de regeermacht onmogelijk acht te, en die voor den roep van ons land naar buiten tegen verder roeren Ln vuiligheid, waarschuwde. Is de zaak nu uit? Van een behoor lijk onderzoek zal wel niets meer ko men. In zooverre is de zaak uit. Niet uit echter is zij, waar de anti revolutionaire partij in en buiten de Kamer dezen man, in wien het fias- ko der christelijke beginselen is beli chaamd, blijft aanwijzen als haar vertegenwoordiger bij uitstek, en waar de beide andere koalitiepartij- on hem als zoodanig aanvaarden en opdringen aan het land In dezen zin is de Kuy per-affaire het levend be wijs van het zedelijk verval van een deel der heerschoude klasse, dut on der' een theatraal viroomheidsvertoon do laagste machtsbegeerte en de vun- zigste ijdelheden verbergt. De a.-r. Rotterdammer merkt op: Reeds veertien maanden geleden gingen de geruchten van een „lint- jeshandel". Sindsdien is er door de Pers menige kolom druks aan gewijd en heeft ook de Tweede Kamer er verscheidene uren aan besteed. Toch is nu de „zaak" nog niet uit. Reeds verschillende bladen geven be schouwingen, waarin onvoldaanheid wordt uitgesproken. Wanneer zal het einde zijn? Het „Centrum" schrijft: Afgezien van alle „politieke" en de voor dr. Kuyper persoonlijke vijan dige overwegingen, welke in het laat ste jaar maar al te zeer tot uiting kwamen en die ook nu zich het zwij gen nog wel niet zullen laten opleg gen, valt te constatoeren, dat de Staatsman»-eer van den anti-revolu tioimairen leider uit dat onderzoek van een boven elke verdenking verhe ven commissie ongerept te voorschijn komt. Wel straalt ook in dit rapport door, dat hij niet van onvoorzichtigheid ls vrij te pleiten en dat hij als openbaar persoon strenger keur had moeten aanleggen voor sommige zijner han delingen. Maar waar hij op dit stuk openlijk schuld beleden beeft, lijkt het met zeer nobel hierop verder te Insistee- ren, te minder daar de waarschuwing die noodig kon zijn, verkregen is, ea het landsbelang geacht moet worden volkomen buiten schot te blijven. De „affaire", zoo geducht opgebla zen als een schandelijke, conrnptlo brengende en diep onieerende lintjes- handel, ia door het rapport van den Eereraad tot proporties teruggebracht die zulk een „exces d'Lndignitê" aller minst wettigen. De „Maasbode": Hoe dit ook zij, de feiten leveren naar het oordeel van den Raad, nog geen grond op om corruptie aan te nemen en van het innerlijk verband tusschen die feiten ls de commissie bij liaar onderzoek niet gebleken. Om deze uitspraak ls 't ons alleen te doen. Met genoegen zien wij, dat deze zaak, door de poLitieke hartstochten van enkele politici en vrijzinnige pers organen zoo opgeblazen, thana, door de bezonnen uitspraak van den Eere raad, tot de juiste proporties ls te ruggebracht. Wij hopen, dat thans nu de po litieke opwinding is bedaard de conclusies van den Eereraad allerwe gen zullen worden aanvaard. Wij zijn echter wat dit laatste betreft niet zonder vreoza. Politiek van de slechtste soort beeft te lang in deze zaak een rol ge speeld: Het „Huisgezin** meent: Wat wij in de uitspraak van den e ereraad missen is het verlossende woord: dat aan corruptie zelfs niet geducht kan worden. Hetgeen de eereraad. in zijn zeer voorzichtig gesteld oordeel zegt is voldoende om hen, die van den even- niensch zoc-lang zij kunnen het beste donken, te bevredigen en hen te be vestigen in him overtuiging dat dr Kuyper aan niets laakbaars plichtig staat. Maar het :s niet voldoende om den tegenstander te ontwapenen en tc overtuigen. Voegen wij er bij dat dit ook zeer moeilijk zon vallen in een zaak, die vóór alles een quaestie van waardeo ring is en waarbij van meetaf de po litieke hartstocht een zoo groote rol heeft gespeeld.: „De Nieuwe Courant" wijst er op. dat het rapport, dat de op dr. Kuy per's verzoek door den voorzitter der Eerste Kamer samengestelde commis sie van onderzoek betreffende de rid derorden-zaak heeft uitgebracht, voor den oud-minister allerminst bevredi gend is te noemen. Men kan zeggen, dat het op een enkel novum na de zaak laat znoals zij was. De vele cfficieele bescheiden die haar ten dienste stonden, het mate rieel haar door dr. Kuyper bovendien Ier hand gesteld, de schriftelijke in lichtingen door haar aan onderschei dene personen gevraagd en van deze vorkregen, een verhoor aan mej. Westmoijer afgenomen, hebben de oommissie ten aanzien van de beschul diging „als zog hij zich, tijdens hij minister van Binnenlandsche Zaken was, schuldig gemaakt hebben aan corruptie", tot een uitspraak geleid, die m 't Kort aldus is samen te vatten: ns is niet gebleken dat er corruptie heeft plaats gehad. Indien drie hoogstaande en onpar tijdige mannen als de heeren Van Swinderen, Kist en Van Karnebeek hadden verklaard, dat dr. Kuyper zich in zake de decoratie van de hee ren Lelimaun had gedragen naar d e n u o r m, die voor het gedrag van een Nederlandsch minister uit poli tiek en moreel oogpunt als geldig moet worden aangenomen, er ware, meent het blad reden geweest om het gestrenge oordeeL door zeer velen over dr. Kuyper's handelingen uitge sproken, te herzien Die reden bestaat thans niet. Veel eer mag uit de motiveering der ver klaring. dat de commissie geen gron den heeft «zevonden om corruptie «un to iiomen^ worden afgeleid dal hetgeen ter barer kennis kwam, haar evenmin aanleiding gaf harerzijds ook maar iets te uoen om des ouu-minis- ters goeden naam van de daarop ge worpen blaam te zuiveren. De (ai r.) Stichtsche Courant Het oordeel der commissie is niet anders dan wij verwacht hadden. Er is geen sprake geweest van corruptie. Zullen nu de perfide aanvallen van Dr. Kuyper's politieke tegenstanders een einde nemen nu, nu hij door politieke tegenstanders ia geoor deeld Het (a. r.) -Arnhemsch Dagblad: De „Kuyper-zaak" is thans afge daan. Drie mannen van hoogen naam, al- om in den lande bekend en geacht, spraken het openlijk uit, dat de oud minister, naar hunne overtuiging, zich niet schuldig heeft gemaakt aan corruptie dat hij, wat de hoofdzaak betreft, vrij uit gaat; dat zijn zeae- lijke eere ongerept blijft. Do (r. k.) Gelderlander De' Eereraad zeide -. Wij hebben geen corruptie gevonden. Wel hebben wij geconstateerd lo. het aanwijzen van daden om een ridderorde te verdienen, en 2o. aandrang, door den persoon dr. Kuyper uitgeoefend op een minis- ler-coiiega, om iemand te decoreeren, diö zich op geenerlei wijze verdien stelijk had gemaakt voor het land, docli wèl gelden had gestort in de a.-r. partijkas. In een beoordeeling dezer beide da den treedt de Eereraad met, hij zegt alleencorruptie is het niet. Dat het verkeerde en lakenswaardi ge handelingen waren, zal echter wel niet bestreden worden. Wel ongerept in zijn eer, maar niet ongedeerd als politiek man komt dr. Kuyper uit deze vuurproef. DE VEERTIG MILLIOEN VOOR DE. KUSTVERDEDIGING. „Lazvd en Volk het regeerings- voorsiel om 40 millioen te voteer en voor de kustverdediging besprekend, wil aannemen, dat de ministers het deden zonder pressie van buiten af, met name van Duitschland. Maar dan dringt zich aan het vrij*-- dem. orgaan de vraag op, waarom de voordracht eerst nu swaui. Het bkul citeert gespatieerd deze zinsnede in da memorie van toelichting „Zoo zal, ln verband met de in de laatste jaren meer op den voorgrond getre den verplichting om te allen tijde ln staat- te zijn onze onzijdigheid aan de zeezijde stipt te handhaven En schrijft dan Wat is de juiste be teek/mis van deze woordenIs hier bedoeld do moreele verplichting, een stijlbloemp je, dat een krijgsman zoo gaarne te pas brengt in een vaderlandslievende speech, of hebben wij hier te maken met een contractueels verplichting, oen uitvloeisel b,v, van de -Noord zee - entente Hij, die in dat opzicht ietwat scep tisch is aangelegd eu de woorden goed bekijkt." vindt hier voetangels en klommen op zijn weg. De moreele verplichting om te zorgen, dat wij in staat zijn onze onzijdigheid te kun nen handhaven, heeft altijd bestaan nu is echter volgens de mededoeling der regeering in de laatste jaren meer op den voorgrond getreden de verplichting, om te allen tijde in staat te zijn onze onzijdigheid aan de zee zijde stipt te liondhaven. Wie den nadruk legt op de door ons gespatieerde woorden, kan daaruit zijn conclusies trekken. Het zou wel van belang zijn, dunkt ons. voor de Nederlandsche natie, om eens precies te weten, hoe het daarmee eigenlijk staat. EEN NIEUWE ZAAK-VAN HEECKEREN. Wij lezen in „L. N." Men spreekt zoo dikwijls over ons „kleine land". Maar zoo klein is ons landje niet Want alle hoofdsteden ter wereld, waar een NederLmdsch -.ezantschap is gevestigd, belmoren tot ons gebied. Ton minste zoo heeft ecu lid der Eerste Kamer, tevens gezant, die bij liet berekenen van zijn declaratie van reiskosten Stockholm beschouwde als te liggen binnen bet Rijk, het opge vat. Volgens bestaa.--e wetten en ge bruiken van alle landen, zoo rede neerde hij, wordt de gezanlsrhaps- woning beschouwd als gelegen binnen het Rijk, hetwelk den gezant afvaar digde. Up het gebied van volkenrecht mo ge ten aanzien van de z.g. exlerrito- rialiteit deze redeneering opgaan, maar uit een oogpunt van plaatsbe paling ten behoeve van declaraties, waarhij vergoed wordt de ren> „van en plaats gelegen binnen het Rijk, waar de declarant metterwoon geves tigd was", niet De Rekenkamer weigerde dan ook terecht die declaratie goed te keuren, en het Eerste-Kamerlid mocht ele: iits declareeren voor een reis van Kuurlo naar Den Haag. Stoomvaartberichtcn TRANSATLANTISCHE LIJNEN, net st. Bali, thuisreis, pa^-erde 2t Aug Perim. Het sL Koningin Wilhelmina, uit reis, vertrok 24 Aug. van Suez. Het st. Koning Willem «1. uitreis, p-:.-seerde 24 Aug. OuessanL Het st. Koning Willem III, thuis reis, vertrok 23 Aug. van Genua. Het st Sumatra, uitreis, arriveer de 24 Aug. te Padang. Het st. Kediri, uitreis, passeerde Zr Aug. Ouessant. Het st. Menado, thuisreis, vertrok 23 Aug. van Port Said. Het st Rindjonl, uitreis, arriveer de 24 Aug. te Marseille. Het st. Prinz Adalbert arriveerde 24 Aug. van Montreal te R tterdam. Het st. Amsielland, uitreis, passeer de 22 Aug. Fernando Noronha. Het st. Eemlaud, uitreis, vertrok 23 Aug. van Duinkerken. Het st. Banda arriveerde 23 Ai van Java te Calcutta. Vervolg Gemeenteraad PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W om udvies lo. eeu verzoekschrift vau het Be stuur van de Nederlandsche Vereem- ging van loodwitfabrtkanten, in zake het gebruik van loodhoudende verf stoffen 2o. een voorstel van deu ly;er J. B. Lusschuit in zake verbetering van de toegangswegen nabij de Amsterdam- sche Poort 3o. een verzoekschrift van H. Sciieurkogel en andere agenten van politie der 4e klasse, om hun uurloon te. willen verhoogen; b. dat zjjn ingekomen lo. een voorsts! van B. en W. tot wijziginc van het uitbreidingsplan van gronden ten Zuiden van de Wes tergracht en ten Westen van de Leid- sche Vaart, 2o. een voorstel van dezelfden toi toekenning van een gratificatie aan de gasmeestera J. N. Bos eu J Ketner voor door hen bewegen buitengewone diensten 3o. een schrijven van dezelfden, houdende aanbieding van de rekening en verantwoording der gemeente over 1909; 4o. «en voorstel van derelfden, in zake 8phtsing \au de functiên van di recteur der gemeentelijke duinwater leiding en vun directeur van het ge meentelijk l&boratormm 5o. amendementen van den heer M. de Braai op de voorgestelde luourege- ling der gemeente-werklieden 6o. eeu voorstel ran deu heer Z. Middelkoop en anuertm, om gedrukt stuk uo. 169 van 1910 te stellen in aan den van eene te benoemen randscom missie van 7 leden om daarover prae- advies uit te brengen en zoo noodig gewijzigde voorstellen te doen 7o. een verzoekschrift van de af deeling Haarlem van den Chr. Bond van Gemeen te-werklieden en van de onderafdeehng „Gemeente-werklie den" van de afd- Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond in zake de nieuwe loonregeling der gemeente werklieden 8o. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Bond van Ncd. Ge- ineente-werklieden, in zake de nieu we loonregeling der Gemeente-werk lieden 8a. een verzoekschrift van de er- eouiging van werklieden „De goede Verwachting", in zake de nieuwe loonregeling der Gemeeute-wcrKlie- den öo. edu verzoekschrift van J. A. Buurman en 5 andere fitters der Ge meente-lichtfabrieken in zake hunne loonregeling „Het spreekt wel van zelf, dat dooi deze adressen en het onderzook, dat zij vorderen het uitzicht, dat geopend was, om de Invoering van het Werk- liodenreglement met 1 September e. k. te doen plaats vinden, niet onaan- I zienlijk is verzwakt", merkte de VOORZITTER hierbij op. lOo. een schrijven van mej. S C. Land, houdende bericht van aunne- 1 ruing van- en dankbetuiging voor de

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7