Ofoote Opruiming DE Ml KAPEL „CERES" ÉGGÉOMertaisen zijn de beste, f Kaarlemsche Ouds en Nieuwe Schoolboekhandel Theedoeken Handdoeken Tafelgoederen Lakens,Sloopen Telefoon 763. „De Broederlijke Lieldebeurs' Rijwielen. HL DE VRIES, Jacohijnestr. 3. BOEKEN, ATLASSEN en WOORDENBOEKEN C. DE VLEESHOUWER Co. BLOEMENDAAL, VERGADERING VAN DEN GE MEENTERAAD. Een Late Raadszitting ditmaal: de leden waren tegen acht uur voceerd en kwamen in bijna voiledi- gen getale op, de beer Bijvoet w leen afwezig. De notulen hielden ons langen tijd bezig. 't Wordt tijd, dat Bloemendaal 't moderner gebruik gaat volgen en notulen onvoorgelezen laat. Wie er belang in stelt, kan ze „ter griffie'' nalezen. Ook de gemeente Velsen heelt dit goede besluit genomen. Hierna deed do VOORZITTER mee- deeling der ingekomen stukken. De Commissaris der Koningin had in een schrijven aan B. en W. ken nis gegeven, dat de wijziging in de overeenkomst met Haarlem in zake de leveling van duinwater aan Bloe mendaal niet door Gedep. Staten kan worden goedgekeurd, zoolang liet Bloeinendaalscho Raadsliesluit te de zer zake niet aan Ged. Staten is inge zonden. Op voorstel van den VOORZITTER machtigde de Raad B. en W. thans de reeds door Haarlem goedgekeurde gewijzigde overeenkomst aan te gaan, waardoor de prijs van het ter op 10 ets. per kub. M. wordt ge bracht. Dit Raadsbesluit zal thans aan Ge dep. Staten worden toegezonden. De heer TEDING VAN BERKHOUT vroeg of de Raad zich niet bindt met deze overeenkomst, dat men alleen van Haarlem water betrekken kan. Mag Amsterdam b.v. water leveren in Vogelenzang en Aerdenhout2 De VOORZITTER zegt, dat men Haarlem geen monopolie geeft. Een verzoek van de Gemeente-werk lieden om salaris-verhooging zal bij de Begrootïng worden behandeld. Aan Mej. Francken, onderwijzeres te Ovorveen, wordt ontslag verleend tegen 11 October a.s., wegens haar, benoeming te Haarlem. Op verzoek van de Maatsch. AerdenhoutBent veld werd opgeheven een erfdienst baarheid rustend op een voetpad in Bentveld. Daarna werd de Gemeenterekening «ver 1909 vastgesteld, nada tde heer VAN TIENHOVEN verslag had uit- gebracht namens de Financieele Com missie. De Commissie maakte de volgende opmerkingen: De uitgaven van 10.369 voor het onderhoud der wegen aan den straat maker Kiewit achtte de Commissie te hoog om een dergelijke besteding on dershands te doen geschieden. De VOORZITTER merkte op, dat al le wegen der Binn. Expl. Mij. dit jaar zijn overgenomen. De heer MALEFIJT voegt er nog bij, dat de Gemeente alle materialen aan Kiewit levert, ook voor de grint wegen. Er zijn niet veel straatmakers en als men iemand buiten de Gemeente neemt, heelt men geen verhaar, zegt de VOORZITTER. De straaUnaker Kiewit, daarentegen moet een half jaar voor de bestrating instaan, voegt de heer MALEFIJT er bij. Voorts merkte de Commissie op, dat op den post nachtwachten 525 te veel is uitgegeven. De VOORZITTER zegt, dat er veel nachtarbeid door de werklieden is verricht. De Commissie achtte f 4000 vooa- 't in orde brengen van het Koninginne- duin zeer hoog, doch de heer MALE FIJT merkte op, dat B. en W. nog 1000 zijn gebleven beneden het cre- diet door den Raad toegestaan. De rekening, sluitend met een voor- deelig saldo van 288-1.32 1/2, wordt thans goedgekeurd. Aangeboden werd de Gemeentebe>- grooting voor 1911. Deze zal gedrukt en rondgezonden worden. B. en W. stelden voor aan de Ko ningin te verzoeken het maximum aantal vergunningen te verlagen van 32 op 25. 't Getal van 32 is mogelijk, omdat de 1600 bewoners van Meeren- berg tot de ingezetenen worden rekend. B. en W. willen deze 1600 menschen builen rekening laten en 't maximum aantal te brengen op 25. Do heer KOOLHOVEN merkt op, dat er sprake van is, dat in Ooster duin een café wordt geopend. Wordt het voorstel van B. en W. aangeno men, dan kan men dat café geen vergunning geven. Spr. begrijpt wel, dat de heeren in Aerdenhout wel graag een kroeg in de buurt hebben... De heer VAN TIENHOVEN: Ik wil wei een kroeg. De VOORZITTER zegt, diat men 'kleine kroegjes niet kan weren, als men 't maximum hooger stelt dan 25. Do heer TIDEMAN wil 't maximum brengen op 27, dan heeft men wat speling. Wat spr. zelf betreft, zou hij geen enkele vergunning willen ver leen en, omdat niemand stenrken drank noodig heelt, maar sommige zijn van andere meening. Daarom moeten ver gunningen worden gegeven. Langzame daling acht spr. echter verstandig. Want 't clandestien tap pen in verlofzaken is toch verkeerd. Het wordt door te straffe maatregelen als voorgesteld door B. en W. In de hand gewerkt. De VOORZITTER herhaalt, dat die twee vergunningen zeer waarschijn lijk door kleinere gelegenheden zullen !n beslag genomen worden. De groo tore café'a kunnen dan. toch geen ver gunning krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt nu aan eenomen met de stemmen van de heeren Tldeman en Bispinck tegen. Daarna kwam aan de orde de fi nancieele regeling met Haarlem be treffende het schoolgeld van de Bloe- mendualsche leerlingen op de Haan lemsche H. B. S. Volgens de voorgestelde regeling betalen de Bloemen da alsche leerlin gen 60 schoolgeld, waarbij de Ge meente Bloemendaal een som van 100 per leerling aan Haarlem be taalt. V on deze f 100 zou volgens het voor stel van B. en W. door de ouders aan Bloemendaal worden terugbetaald; bij een inkomen kleiner dan f 2000 40; I 2000—3000 f 50 enz. elke f 1000 hooger f 10 meerdere retributie tot boven 7000 de goheele 100 wordt, terugbetaald. Aanvankelijk hadden B. en \V voorgesteld de retributie te doen be ginnen met 10, maar later is dit ge bracht op f 40. De reden, dat B. en W. dit hoogere bedrag voorstelden, was do overweging, dat de Bloemen- daalsche ouders niet als die uit Haar lem in hun Hoofd. Omslag aan de HaarL H. B. S. boven het school geld meebetalen. De heer TIDEMAN echter was er voor om de minimum retributie op 10 gld te stellen, daar hij 40 gld. te be zwarend voor vele ouders achtte. De heer MALEFIJT verdedigde de hoogoro retributie. Stelde men het minimum op 10 gld., dan zou men een grooten toevloed van Haarlem- scho ingezetenen in Bloemendaal krijgen. Immers, iemand met 2000 gld. inkomen betaalt in Bloemendaal maar 10 gld. Hoofdelijken Omslag. Bij een heffing van tien gld zou de Gemeente op elk dier ingezetenen minstens 90 gld. moeten toeleggen. De heer BISPINCK gaf in overwe ging het minimum op 25 gld. te stel len, doch de Raad vereenigde zich met een nader voorstel van B. en W., om 30 gld. als minimum te nemen er. dit minimum voor elke 1000 gld. in komen met 10 gld. te doen klimmen toi 100 gld. toe. Dit besluit zal de vol gende vergadering definitief worden bekrachtigd, als de regeling met Haarlem in zake de toelating op de H. B. S. is getroffen. Het kohier voor het schoolgeld 2de kwartaal 1910 werd vastgesteld tot een bedirag van f 428.94. Ingewilligd werden de aanvragen tot ontheffing van de bepalingen der Bouwverordening, ingediend door de boeren J. van den Ban en Chx. W. Heybroeck. Vastgesteld werd een bouw- en wegen plan voor den Mee- renbergschen weg. Daarna ging de Raad in vergade ring met gesloten deuren, nadat ee ltige reclames inzake de Hondenbelas ting waren behandeld. ZANDVOORT. Ernstig ongeluk bü bet baden. Donderdagmiddag is, zooais wij reeds kort in ons vorig nummer be richtten, tusschen twaalf uur en half een vlak vóór 't Kuirbaus te Zand- voort een ontzettend ongeluk gebeurd, dat te droeviger aandeed, omdat al- op 't strand in de zon zoo vroolijk en opgewekt was. Een troepje Amsterdamsche vrou wen van den Zeedijk was naar de badplaats gegaan om te genieten van het heerlijke weer. 't Was verklaar baar, dat de lust bij hen opkwam zich met een bad te verfrisschen. De 32-jarige Anna Stam en de 35- jarigo Johanna Bekker, resp. wo nende Zeedijk 70 en 75 begaven zich water, en genoten van den fris- schen golfslag. Ze gingen wat verder en nóg weer verder, en dachten aan vermoedden zelfs waarschijnlijk geen gevaar. Maai- anderen aan den wal de Zandvoorters en badlui zagen zeer goed de sterke strooming, die langs de kust liep. Herhaaldelijk waar schuwden zij beide vrouwen, die hand aan hand door 't water gingen, maar hunne woorden wei-den in den wind n. Steeds gingen de badenden verder. Opeens zagen de velen, die aan den wal stonden, dat de vrouwen elkan der hadden losgelaten, en snel weg- dlreven. Ijlings begaf zich de badman Wil lem Paap te water, die er met veel moeite in slagen mocht, de vrouwen weer op 't droge te brengen. Toen echter bleek, dat de hulp te laat ge komen was. Dr. Varenkamp van Zandvoort en een Duitsche arts, die badgast vertoefde, trachtten ruim twee uur met kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, maar hunne pogingen werden niet met den gewenschten uit slag bekroond. Niels bleef over dan den dood te constateeren. Per brancard werden de lijken naar het lijkenhuisje over gebracht, terwijl direct naar de echt- genooten te Amsterdam, die in de hoofdstad waren gebleven en van t gebeurde dus geheel onkundig wa ren, geseind w erd. De man van mej. Stam hield een bierhuis; het andere slachtoffer was werkvrouw en moeder van 7 kinderen. De lijken zullen naar Amsterdam worden overgebracht De stemming op het strand was ook langen tijd na het ongeluk nog >er gedrukt Van geachte zijde wordt ons uit Zandvoort onder den titel: „Eene dure les en een waarschuwend woord", nog bet volgende toegezon den: Wederom bleek hoe gevaarlijk het is de waarschuwing van den badman in den wind te slaan. Hedenmiddag te ongeveer 12 1/4 urn- vervoegden zich aan het badkan- toor voor hot Iturhaus een viertal da mes met kinderen, die aldaar 4 bad- kaartjes namen. Daar men dadelijk zag dat het vreemdelingen waren, weiden zij gewaarschuwd dat de zee trok. Men baadde in twee partijen. Toen de eerste partij uit het bad kwam, waarschuwden zij de andere partij (do later verdronkenen), zeggende: „Weest voorzichtig, want je kunt niet op de beencn blijven slaan." De ze waarschuwing maakte echter op het tweetal niet veel indruk, evenmin als de herhaalde waarschuwingen van den badman, die zelfs zoover moest gaan, dat hij hen met opgesto ken vuist moet waarschuwen om te rug tc keeron, doch de dames gin gen al verder en verder, verloren den grond onder hunne voeten en werd?n onder vreeselijk geschreeuw door de zee medegesleurd. De bekende badman Willem Paap, begaf zich echter onmiddellijk te wa ter, en door zijn kranig zwemmen mocht het hem gelukken hen beiden te grijpen ecliter te laat.want toen hij hen aan wel gebracht had, bleek dat bij een der dames geheel en bij de andere nagenoeg de levensgeesten gewelcen waren. Aan de geneeskundigen, die aan het strand aanwezig waren. Dr. Van Veen uit Haarlem, Dr. P. Varekamp uit Zandvoort, en 2 Doctoren uit het Grand-Hotel te Zandvoort, mocht niettegenstaande alle pogingen in het werk gesteld wei-den het niet meer gelukken de menschen tot het leven terug te roepen. Een woord van hulde aan den kra nige n badman, die, met eigen levens gevaar, wederom toonde ook bij ge vaarlijke zee geen oogenblik te aar zelen om daarin te gaan, en die we der duidelijk blijk gal van zijne groo- te geoefendheid in de zwemkunst; doch een ernstig woord van waar schuwing aan al de baders aan het strand te Zandvoortt om toch te luis teren naar de raadgevingen der bad mannen en deze niet in den wind tc slaan, wat helaas bij vele baders, en voornamelijk bij goede zwemmers, maar al te vaak gebeurt. Binnenland DE KINDERMOORD TE RENKUM. Een bijzondere verslaggever van 't Hbld. meldt: Jaantje, zoo werd Pulle's dochtertje genoemd, en ik geef hier het sobere tragische verhaal dat een familielid mij deed, was een lief en ijverig riieis- je en ze was voor haar leeftijd ook nog al ontwikkeld. Bij Pullo tehuis zijn vijf kinderen, waarvan Jaantje de middelste was. Breed hebben de menschen het niet en zooals hier ge woonte is, houden ze een paar var kentjes. Als our strooisel voor het var kenshok zijn moest stond Jaantje da delijk klaar om in het bosch te gaan sprokkelen en dat deed ze ook Dins dagmiddag te twee uur na het mid dageten. Ze zocht een zak op, nam den kruiwagen mee en reed liet land op naar het tien minuten van haar huis gelegen Keyenbergschebosch. Tot tweemaal toe keerde het kind zich nog even om en dan klonk een dag moeder over de zonnige akkers. Zoo is het meisje haa,r dood tegemoet ge gaan. Toen vrouw Pulle, die op een 8trijkinrichting arbeidt, te zeven uur tehuis kwam keek haar man, die werkloos is, haar reeds met een ang stig verwonderd gezicht aan. Jaantje was nog niet weergekeerd en anders was ze altoos te vier tehuis. Hevig ontstelde de arme moeder. Ze ging de buurt in maar geen van de andere meisjes wist iets of had haar gezien. Het werd later! Acht, negen uur! De buurt kwam overhoop en de gedachte aan een misdaad liet de arme mi teder niet weer los. Pulle zelf ging mee met buurlui in het bosch aan 't zoeken en ge weet reeds, dat toen bij het licht van een lantaarn omstreeks half tien het lijk van Jaantje gevonden werd. Het bruiwagentjo stond aan den bosch rand en de zak gedeeltelijk met sprokkeltjes gevuld in haar nabijheid. Ineengekrompen, als een hond die doodgetrapt is, lag het meisje tegen een schuine helling in het eiken hak hout, gewurgd met een aaneenge knoopt touwtje en een linnen bandje van haar eigen sprokkelzak en af schuwelijk verminkt. Het ondergoed was gedeeltelijk van het lichaam ge scheurd. de plek waar zij lag was van het bloed doorweekt. De Renkum- sche gemeente-arts, bij het tehuis ge brachte kind geroepen, kon slechts den dood constateeren. Vriendenhan den hebben toen het noodige liefde werk vei'richt en sinds zit de door smart gebroken moeder naast het lijk van haar kind dat in een vergezelde kist in de sobere woning staat, totdat de justitie verlof tot begraven zal ge geven hebben. De justitie uit Arnhem was, van rechercheurs en marechaussees ver gezeld, Woensdagochtend vroegtijdig ter plaatse en begon een omvangrijk onderzoek, waarvan de berichten reeds hebben gemeld. Bij het belang rijkste deel er van zullen wij stilstaan. Op beweren door voorbijgangers in het Keyenbergsche bosch te zijn ge zien werden spoedig twee lieden aan gehouden: een zwervende marskra mer en een inwoner van Renkum. De eerste scheen zich bij het parket, dat Woensdag tot 's nachts half twaalf uur in hotel „Verwayen" zitting hield van verdenking te kunnen zuiveren. hij werd zonder meer op vrije voeten gesteld. Tegen den tweedon aangehou dene rezen ernstige vermoedens. Ilij erkende Dinsdagmiddag in het Keyen bergsche bosch te zijn geweest, maar beweerde Jaantje niet gezien en zelf naar bramen gezocht te hebben. Bij een huiszoeking te zijnen iiuize werd goed, dat in de wasch stond in bo slag genomen om te worden onder zocht. De man werd echter niet ge arresteerd, maar kon huiswaarts gaan. Aan het feit dat de politiehon den, die natuurlijk op een reeds door zoovelen betreden terrein geen spoor meer konden vinden, de pet -\ zen man uit anderen te voorschijn haalden kon de justitie geen waarde toekennen, want later geschiedde het zelfde met de pet van een ander. Maar andere aanwijzingen hebben er i> leid, dat de man opnieuw door tweo marechaussees uit huis gehaald is om een scherp verhoor te ondergaan voor den ambtenaar der justitie, die gisteren tegen het middaguur op nieuw te Renkum was teruggekeerd. Do verdachte, een ongeveer 30jarige kerel, staat als een door en door slecht sujet aangeschreven. Tegen Pulle heeft hij een wrok, om dat deze hem eens een pak ransel heeft toegediend als straf voor een be- leeddging vrouw Pulle aangedaan. Hij zou zich naar zijn zeggen daar over wel eens wreken, maar boven dien kende deze verdachte de kinde ren van Pulle en heeft hij ook Jaan tje meermalen in het bosch aangespro ken. Eens hielp hij Jaantje bij het sprokkelen, maar toen was haar broertje Willem in haar gezelschap. Een ander feit is dat de man het 13- jarig dochtertje van Kees Bakker tweemaal gevraagd heeft mee naar het bosch te gaan. Toen nu deze Bak ketr door het parket ontboden, dit kwam bevestigen en zelfs kleine prut- sorijljes medebracht, die de verdachte als cadeautjes aan het kind had ge geven volgde opnieuw de vermelde aanhouding van den verdachte. Uren is men met hem bezig geweest; de man blijft echter beslist ontken- i. Tal van personen komen inlich tingen geven. De een heeft dit, de an der dat gezien. Alles wordt nauwkeu rig onderzocht. In het belang van het onderzoek moet over genomen maat- hegelcn vooralsnog gezwegen wor den. MOORDAANSLAG OP EEN MEISJE. Nog onder den verschen indruk van het afschuwelijke misdrijf in het aan grenzende dorp Renkum gepleegd, werd Woensdagavond Oosterbeek in beroering gebracht door een moord aanslag. Een 50-jarige onderwijzer van de Christelijke School te Ooster- bcok, L. van Zuylen, die sinds vier maanden wegens dronkenschap ont slagen is, heeft getracht de 18-jarige Rika van Veelen door dolksteken van het leven te berooven. Rika ontving vroeger van Van Zuylen lessen in verband met baar bekwaming voor de onderwijs-acte. Sinds Van Zuylen echter aan de Cliristelijke SchQol is ontslagen, wor den haar die lessen niet meer door hem gegeven, maar door een anderen onderwijzer. Dit schijnt de jalouzie van den man te hebben gaande ge maakt, maar ook moet er een liefdes geschiedenis bij in het spel zijn, want Van Zuylen heeft meermalen verklaard, Rika van Veelen, die een knap en ontwikkeld meisje voor haar leeftijd is, lief te hebben. Hoe dit zij, Van Zuylen, die pas weer enkele dagen van Hooghullen in het dorp Oosterbeek was terugge keerd, wachtte Rika aan de Christe lijke school op, waar zij in handwer ken, waarvoor zij de akte reeds had, les gaf. Van Zuylen sprak haar aan en zei met haar naar de ouderlijke woning te zullen opwandelen. Onder weg moet hij haar verschillende aan zoeken hebben gedaan, waarop het meisje steeds afwijzende antwoorden heeft gegeven. Dicht bij de woning echter haalde de dader plotseling ee.n dolkmes te voorschijn en gaf Rika daarmede een krachtigen stoot in de linker borst. Hevig bloedende en gillende vloog het meisje de ouderlijke woning bin nen, nog vóór haar een tweeden stoot kon worden toegebracht. Onderwij zers van de Christelijke school, die het zaakje niet vertrouwden, waren Van Zuylen en Rika van Veelen ge volgd, maar op te grooten afstand, om het misdrijf te kunnen voorkomen. Onmiddellijk na den aanslag werd geneeskundige hulp ingeroepen en het meisje een voorloopig verhand aangelegd. Het parket te Arnhem werd gewaarschuwd en kwam ter plaatse, om een voorloopig onderzoek in te stellen. De toestand van het meisje, dat veel bloed had verloren, liet toe, dat zij een eerste verhoor kon ondergaan. Van Zuylen, die getracht had naar Arnhem' te ontsnappen, was inmid dels gegrepen en op het gemeente huis opgesloten'. Ook hij werd in ver hoor genomen, waarbij hij zijn mis drijf, om Rika van het leven te bo uwen, bekende. Do man is op last der justitie onder grooten toeloop gevankelijk naar Arn hem overgebracht. Van Zuylen is ge huwd en heeft 5 kinderen. Hij ver keerde veel bij de familie Van Veelen en Rika kwam ook wel bij hem aan huis, om behulpzaam te zijn, wanneer de ziekelijke vrouw van Van Zuylen hot huishouden riet kon waarnemen. Van Zuylen staat bekend als een ont wikkeld man, die echter zeer ruw en grof van aard is en een onverbeter lijke dronkaard blijkt te zijn. Op het oogenblik is de toestand van het meisje redelijk wel. Er bestaat geen levensgevaar. OPENING STATEN-GENERAAL. De Koningin is voornemens dit jaar de nieuwe zitting van de Staten-Gene- Taal in persoon te openen. TYPHUS. Te Woudrichem heerscht in erge mate de typhus, er zijn op het oogen- blik ruim 90 gevallen. Een lijder is overleden. Voor U overgaat tot het aanschaffen van een werktuig, vraagt ons dan eerst aan. Wij houden ruimen voorraad CERES Trommelschudders, Gavel- schudders en Harken, benevens ALBION Maaimachlnes enz. enz. H. J REESÏMK Co. ZUTPHEN. Jansstraat @1s HAARLEM Vestigt de aandacht op de voordec len aan liet Lidmaatschap diar In richting vorbonden, te weten: Bij een lidmaatschap van 6 maanden tot 5 iaar wordt na overlijden uitbetaald I 110; van 5 tot 10 jaar 120, van 10-20 jaar f 130 en boven de 20 jaar f 140, terwijl men na 40-jarig lidmaatschap wordt vrijgesteld van betaling der contributie. e wekelijkschc contributie be draagt 5 cent. Voor inschrijving, reglementen en kwitantieboekjes worden geen koster berekend. Eiken Zaterdagavond van 79 uur kunnen op persoonlijke aanmelding of met gezondheidsbewijs van den Dok ter personen van 8 tot 30 jaar als lo den worden aangenomen. Nog slechts enkele dagen Heeren- en Dames- Aanbevelend, M. STAVING A KLEINE HOUTSTRAAT 4, TELEFOON 2032. WAAROM wordt C V INRr3AAKGLAZEN rltA APPARATEN algemeen de voorkeur OMDAT' ze zijn lo. geen namaak van verouderde systemen 8°. practisch van vorm en doelmatig in gebruik. 3o. voor alle bestaande systemen passend. 4°. van prima qualiteit. 6-. billijk in prijs. LEVERING ONDER GARANTIE. VRAAGT geïllustreerde Prijscourant I Alléén-Verkoop voor HAARLEM en omstreken bi] C. J. v. d. BROEK, firma Wed. VOULLAIRE, Oude Groenmarkt 2-4 Telefoon 507. Ruim voorradig: alle voor Gymn., H. B. S. e. a. Inrichtingen voor Onderwijs. N.B. De meeste boeken In andere plaatsen in gebruik zijn grootendeels ook voorhanden. r\ tm Indien D kennis wilt maken met onze artikelen, belt 11 dan even 763 op

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6