wetenschappelijke en vaktijdschriften at ij n ei' het. moest in handen daarna komt dc kunst en liefdeliteratuur. Door de particuliere leeszalen in onze stad, die van het Nut en die van de Toynbee-vereeniging het Lees museum in de Molstraat staat hier wegens zijn eigenaardig karakter eenigszina buiten zal deze verster king van de kasmiddelen van de Openbare wel in haar lezersaantal gevoeld worden. Het zou echter jam mer zijn indien ze verdwenen. De Openbare toch geeft geen boe ken mee naar huis de beide anderen wel en door de menschen, die verkie zen in eigen kring te kunnen lezen, zou het zeker betreurd worden, indien ze voortaan naar de publieke lees zaal moesten, wilden ze wat leerzame ontspanning. Toch vrees ik, dat de steun, die beiden zoo heel noodig heb ben, minder zal worden door het ge meentelijk subsidie aan de Openbare. Toynbee en 't Nut mogen hun bloei tijd gehad hebben, overbodig zijn ze oog niet. Tegen het advies van den wethou der heeft oen zeer onvoltallige raad uitgasproken er waren slechts 26 loden aanwezig dat het gewcnscht was aan minvermogenden cokes te gen verminderden prijs te leveren. Deze liefdadigheid want anders is dit geven tegen minder dan het kost niet te betitelen zal nog tot eigenaardige moeilijkheden aanlei ding kunnen geven, nu daargelaten dat deze filantropische aderlating op de resultaten van het gasbedrijf wel eens een zeer ongunstige uitwerking kon hebben. De minvermogenden moeten de co kes aan de fabrieken halen, maar de ze staan in de buitenwijken, en de afstand van volksbuurten tot de far brïek is tamelijk groot. Scheveningen is b.v. van beiden een goed half uur verwijderd on het voordeel dat de be woners daar van de prijsverminde ring zullen hebben dus teer betrek kelijk daar de meesten wel niet in de gelegenheid zullen zijn telkens een zak ook es te laten halen en voor het inslaan van een beduidende hoeveel heid ineens ontbreekt meestal de bergruimte en steeds het geld. Wü de gemeente deze inwoners ook laten profileeron, dan zal ze ln Sche- veningen een opslagplaats moeten maken, waar de cokes verkrijgbaar is en is men eenmaal hiertoe overge gaan, waarom dan b.v. aan bewo ners van de Sumatrastraat niet het zelfde gemak verschaft? Dat zou ten slotte nog heel wat meer kosten dan de f 30.000, waarop de wethouder het leveren-onder-de markt taxeerde en is de behoefte aan cokes wel zoo dringend dat ze derge lijke sommen rechtvaardigt, nu nog daargelaten dat altijd een betrekke lijk gering aantal personen van de prijsreductie gebruik zal maken/ Zou het niet veel goedkooper en minder administratief-omslachtig zijn als de gemeente aan .Armen zorg' een groot aantal hectoliters co ses schonk, tor verdeeliug naar beste weten? Liefdadigheid wordt in deze toch betracht en een particuliere ver- eeniging zou de verstrekking heel wat eenvoudiger doen plaats hebben "dan sen gemeente, waar alles veel papier en veel handen vereischt. Op 31 Augustus wordt steeds in den "Koekamp oen volksfeest gegeven, dat van aard nogal verscheiden is, maar vrijwel steeds in het honderd loopt. Een paar jaren had een muziek concours plaats, waarvoor nogal aardig wat vereenigingen hadden in geschreven. Do regeling had echter één gebrek; er waren geen stoelen verkrijgbaar, zoodut do heele menig te zich doodmoe hing en stond voor de muziektent. Programma's waren er wel, maar werden niet verkocht, waarom is me onbekend. De gaheele voorraad een paar duizend stuk lag netjes ingepakt in een tentje, waar geen verkooper aanwezig was en kon na afloop als oud papier weg gegooid worden. Andermaal zong Orelio. nraar vun 'diens toch anders vrij krachtige stem, was weinig op een afstand te hooren, omdat ulle geluid naar boven ging, hij afwezigheid van een klankbord. Verleden jaar gat het gezelschap- Van Lier een voorstelling, waarvan verreweg de meeslen niets konden verstaan en thans zullen de Hagespo- lers komen met „Lanceloet". Wat daarvan terecht nroct komen De uoodige decoratie aanbrengen op den eenvoudig planken vloer gaat niet. lichteffecten kunnen niet verkre gen worden, daar overdag geen kaarsen kunnen branden en van dit iniddeleeuw'SCh spel, waar elk woord goh' 'Ord moet worden, wil men het goed verstaan, zal niet alleen het uiterlijk weergeven, maar ook net in- aerlijk begrijpen een onmogelijkheid A'ordeu. Waarom laut liet comité niet een echte, onver va Ischtc klucht opvoeren? Er moet toch een volks„fcest" geboden worden en geen mislukking van „al»ele spelen' die ver boven de be- ratting van do toehoorders liggen, telfs u I wordon zo model gegeven. De vliegerij van Van Maasdijk is wel treurig verloopen, in alle opzich ten. liet weer werkte niet mee en ffe organisatie leek ton slofte op een Janboel. Een dag, toen een vlucht reeds had plaats geihad, werden aan laatkomers toch nog kaartjes verkocht en Zon dag, een dag dat er een stevige wind stond, werden de menschen toch toe gelaten op Ilanenburg. Booze tongen beweren zelfs, dat Van Maasdijk op de uren dat hij zou vliegen, in Central achter een biertje zat. Biljetten, genomen op een dag, dat zr'ei gevlogen word, waren den vol genden dag gekUg, maar Maandag was onze vlieger roods vertrokken.... Het zal dan ook lang duren, vóór aien hier de measclien weer warm zal krijgen voor vliegtochten, zelfs al kunnen zo die gratis bijwonen. Van Maasdijk had de eerste dagen niet over gebrek aan populariteit te klagen. Kwam hij per auto terug, dan stonden de aanbidders langs den weg geschaard en groetten en bogen als de ..jonge hold" zooals hij ook al genoemd werd voorbijreed. Onze luchtvaarder verwaardigde zich dan te knikken en sorns even te buigen. Aan de vllegweok hebben we toch nog wat nieuws te danken in een hoedenwinkel stond een luchtschip- perspot voor de ramen. Als dat maar geen ernstige gevol- een heeft. Evenals de autosluier heel wat eerder populair werd dan het voertuig van het egoisme, zoo zou ook deze pet aangetroffen kunnen wordon op hoofden vun mannen, die alles eer der zullen doen, dan hoogvliegen. Een vliegmachine is duur en zoo'n pet staat gekleed. O wee ab het mode wordt 1 Ecu mode, en dan in Den Haag SINTRAM. Esperanto. ALGEMEEN MAANDEL. WERELD OVERZICHT DER ESPE- RANTO-BEWEGING. België. Een nieuwe Esp. groep werd te Luik opgericht. Onder den titel van „Liège Esperanto" ver schijnt een bulletin, dat de voornaam ste gebeurtenissen van het Esp. vereo- nigingaleven in Luik bevat. Duitschland. De belangstel ling, die de Esp. beweging in dit land geniet, vooral in de handels- en nij- verheidskringen, is bijzonder groot. Esperanto geniet den steun der han delskamers te Liegnitz, Dresden, Kas sei, Hannover en Augsburg. Vele nieuwe groepen werden opgericht, o.a. te Essen a. d. R. een der gewich tigste nijverheidscentra der wereld. In Chemnitz volgen een groot aantal onderwijzers de Esp.-cursussen. In Leipzig weird door Prof. Schmidt een zeer belangrijke lezing gehouden over het onderwerp: „Ver dient Esperanto de aandacht van de wetenschappelijke kringenDeze le zing, waarbij vele bekende personen uit do wetenschappelijke wereld te genwoordig waTen, was een prachtig manifest voor de wereldhulptaaL In Hannover stond de wethou der van onderwijs toe, Esperanto op de openbare scholen facultatief te onderwijzen. Engeland. De Esperantist ische vvielrijdersclub te Londen organiseert wekelijks fietstochten, waarbij na tuurlijk in verschillende dorpen en plaatsjes ijverig propaganda voor de hulptaal gemaakt wordt. Een Rus uit den Kaukosus bezocht de Esp. Lon den Club eu hield daar een /.eer in teressanto causerie over: „De landen om do Zwarte Zee." Hij sprak o.a. ook over hot giroote nut van Esp. dat hij op zijn reis ondervonden had en dat een Esperantist op reis niet ken nis maakt met monumenten (hiervoor bestaat de Baedeker) maar met men schen. Frankrijk De verschillende Esp. groepen in Parijs breiden zich snel uit. Nieuwe clubs en vereenigin gen worden maandelijks opgelicht. Parijs is een waar Esperanlista Hej- waar men iederen avond club bijeenkomsten, lezingen of feesten kan bijwonen en zoodoende de wereld taal kan leeren spreken alsof het de moedertaal ware. Esp. hotels. Esp. café's en leesinrichtingen vindt men in allo gedeelten der stad. Door de groote massa vreemdelingen, dat Pa- rijt trekt zijn de bijeenkomsten der Esp. vereenigingen dikwijls inder daad zeer interessante internationale avonden. Het kleine bulletin „Espe- ranto-Nouvelles" Ls nu omgezet in een flinke courant „La Movado".i Noorwegen. Een tweede cursus in Esperanto voor blinden is te Chris tiania opgericht. Oosten r ij k Door den Minister van Spoorwegen word aan allo amb tenaren oen circulaire gezonden, waarbij zij opmerkzaam gemaakt worden op het groote nut van Espe ranto voor het internationaal ver koer. Australië De belangstelling voor Esperanto^ breidt zich vooral in Sydney sterk uit. Door het bestuur der Esp. Groep werd het nut en de practiseho waarde van Esp. uiteenge zet bij den secretaris van het open baar onder-wijs. Een tweede club word onlangs opgericht Vnn den Heer Eduard Webber te Invercargill op het eiland Nw. Zee land (Australië) ontving ik dezer da gen een aardige briefkaart. Twee vrouwen in de eigenaardige kleeddng der Nw. Zeelanders ontmoeten el kaar, zij geven elkaar de hand ten in plaats van een kus drukken zij de neuzen tegen elkaar. Dit is de wijze van begroeiing onder de Nw. Zeolau- ders, schreef de Heer Webber. Hij meldde mij verder, dat hij Hoofd ee rier School was en aan de leerlingen der hoogste klasse ook het Esperan to onderwees. Indien mijn leerlin gen met de zijne wilden correspon- deoreu, zou hij mij eenige adressen zenden. Natuurlijk nam ik dit aan bod ca ar no voor mtfn leerlingen aan. Op onze bijeenkomst van 2(J Juli Jl. was in ons midden de Heer Mau- rits Paarson uit Sheffield. Hij had mij om inlichtingen geschreven om trent een verblijf van eenigo dagen in Holland. Hij wilde gaarne sclioo- ne streken zien, plaatsen ook bezoe ken waar de menschen op houten schoenen (klompen) liepen en kennis maken met Holl. Esperantisten. Dat ik hem Haarlem met hare schoone omstreken, met uitstapjes naar Zandvoort en Marken aanradde, is to begrijpen. Hoewel hij geen woord Hollandsch en bijna niemand onzer Engolscli kon ■spreken, hebben wij den avond gezel lig doorgebracht, dank zij het Espe ranto. J.j. Vrijdag ontving ik bezoek van den Heer Alfred Borovsky uit Praag. Daar ik niet thuis was, ontving mijn vrouw hem, praatte een uurtje inet hom over zijn land en ons land en gaf hem de noodige inlichtingen. Ilij zou dien dag Zandvoort bezoeken, terwijl hij den volgenden dag de slul zen te IJmuiden wilde bezichtigen. 1-Ioe heerlijk toch vindt go niot, zoo met alle aardbewoners van godach ten te kunnen wLsselen. Vivu la Es- perantol J. H. W. HABERMEHL. Uit de Omstreken BENNEBROEK. De uitslag der gehouden loting voor do Nat. Militie, lichting 1912, is I. J. J. Verstraten, 2. B. L. Broek hof, 3. C. Meijer, 4 J. v. d. Aar, 5. W. Ree, 6. G. van Wonderen. 7. J. C. Prins, 8. A. Treffers, 9. A. van Wilh- gonburg, 10. W. Kouwenaar, 11. A. J. Apswoude, 12. C. van Huis. De burgemeester dezer gemeente is van verlof teruggekeerd. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Tevens verzoekt A. Bertling. als li- quidateur van de cxploitatie-muot- 8Chappij „Duinlust" te Haarlem en tevens als mondeling gemachtigde van de te Amsterdam gevestigde N. V. Mij. tot Beheer en Exploitatie van Onroerende Goederen „Voenduin", eigenaresse van bedoelden weg, der gemeente dezen weg in vollen en on- j bezwaarden eigendom en onderhoud to willen overnemen. Bij overneming van dezen weg wil de heer Bertling afstand doen van zijne aanspraken op vergoeding we gens eene door hem. op verzoek van den toenmaligen burgemeester aan den Duinweg gedane verbreeding van 11/2 Meter tot een totaal oppervlak van pL min. 440 vierk. M.. welke ver goeding door hem op 880 was ge steld. Deze adressen zijn nog niet behan deld kunnen worden in een vergade ring van B. en W. met do Commis sie voor de Publieke Werken. Zij zui len ten spoedigste aan de orde van bohandeling worden gesteld. In tie eerstvolgende vergadering \an den Raad hopen B. en W. nog prac-advies uit to brengen. Afwijking rooilijn. Gerrit Bongers te Santpoort ver zoekt voor een bijbouw aan zijn per ceel afwijking van de rooilijn, die vour den Duinweg op 10 Meter uit den as van den weg was vastgesteld. B. en W. stellen den Raad voor, gunstig op het adres te beschikken. (Jok de commissie van Publieke Wer ken had geen bedenkingen. Wijziging Uitbreidingsplan Velseroord. Chr. de Vilder, directeur der N. V. „Amstordamsche Ballast Maatschap pij" te Amsterdam, \erzockt den Raad wijziging van het uitbreidingsplan op do gronden van bovengenoemde Muni- schappij te VelserooixL Inlichtingen moeten nog gevraagd aan het Bouwbureau en het advies moet worden ingewonnen van de Ge zondheidscommissie B. en W. stellen daarom voor het adres ter verdere behandeling in hunne handen te stol len. De /aak komt dan later weder ter tafel van den Gemeenteraad. ZANDVOORT. Men schrijft aan het „Ilbld." Als mijn schrijven u bereikt, hebtu reeds bekend gemaakt, dat te '/.and voort bij ihet baden weer 2 dames vei- dronkon zijn, niettegenstaande de baddoktoi's alle moeite hebben ge daan, de levensgeesten weer op te wekken. Wanneer Zandvoort zijm naam als hadpluat-s wil behouden, is het noo dig, dat er meer voor de badgasten gezorgd wordt. Vóór ongeveer 5 weken verdronk hier bijna een Zwitser onder de oogou van zijne vrouw en kinderen, niette genstaande groote krachtsinspanning van verschillende badknechten, gewa pend met palen, lijnon, kurken, ves ten. enz., en deze heer was zeker ver dronken, wanneer niet het toeval wil de. dat een bekend Ainsterdamsch zwemmer, namelijk de hoor Rooden burg, het strand kwam oploojn-n. De ze heer, het ongeval ziende, trok zijn jas uit, sprong in zee en bracht onder grooi hoera en onder dc OOgeu van gaston en knechten den Zwitecr mee uit de zeer zware zee. Zulke zwem mers mankeer er. te Zandvoort. Nu do gebrekkige toestand wanneer zoo iemand uit zee wordt gehaald. Voor den Zwitser moest een wollen deken gehaald worden (vain hot Oran je-Hotel), voor bovengenoemde dames cognac, naderhand ïnoosl nog een ander heer telefonoeron naar tien apotheker, om kamferserum on spuit jes. Wanneer men zooals ik beide ge vallen bijwoont, komt men tol de con clusie, dat er bij Driehuizen, Ornnje- hotel en Kurzaal een buisje moest stnan, waar alles voorhanden is. zoo als medicijnen, dekens alsook tafels om don drenkeling op te leggen, want in de meeste gevallen tracht men den drenkeling in zïin badkoets rio levens geesten op te wekken, waar do ruimte zeer primitief is voor 8 of 4 perso nen. Ik hoop, dat ik door mün schrijven een goeden wenk mag geven aan het gemeentebestuur van Zandvoort, om toch vooral aan hun badgasten te denken, waar zooveel voor dit dorp van afhangt ingezonden mededeel1ngen 30 Cte. per regel. STAALWATER (WILHZLMINA BRON). E«n onovertroffen middel tegenbloed- «rmoedo. Digestief werkend. Hoe gij kunt vaststellen ol gij eeiii^ iceken van de verschrik kelijke mor- of bluasziekte hebt Vraag 1. Hebt gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opgebla zen? Hebt gij blauwe zwellingen on der de oogen? Zijn uw enkels en hon den opgezwollen? (De eerste kenteeke- nen van waterzucht). Vraag 3. Is uw uriue bewolkt, met bezinksel of schrijnend? Loost gij te veel of te weinig urine? Vraag 4 Zijn uw ledematen bevend of rheumatisch, vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wan neer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd? Werkt het hart onregelma tig? Wordt gij duizelig na eenigen tijd gestaan te hebben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, len den- of heup jicht? Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wijze aan geen enkele pa tient heeft alle kenteekenen, maar ie dere patient heeft sommige kentoeko- nen. Indien gij editor eenige aanwij zing voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogoren graad, geklommen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden. Alleen een niererigenoogmiddel kan een uierziekte tot in tiaar wortels uit roeien. Foster's Rugpijn Nieren Pil- j leu dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zij lossen het urinezuur i volkomen op eu werken rechtstreeks op de lijdende nieren. Zij staan lien1 op een zachte wijze bij in him grootsch werk om het bloed te filtree- ren ea de urinevergiftcn af 1e voeren. die zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen teweegbrengen, j Itet op den ju is ten naam. Foster's! Rugpijn Nieren Pillen en weigert alle namaak. De échte zijn te Haarlem verkrijgbaar hij dc heeren J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaame 38. Toezending geschiedt franco «a ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. BBÏÏNÏIBKTBH. Aderzpattlge WONDEN, Dauwwormen, f Jeukingen. WONDEN iftÜ van eiken aard, zweren, Vl 4 UIT3UAQ, eoMi'oc |£y 0»»im»i||1» eer vtriiobt'og fl .75 ïif-'scci Ptr t*M* fl 1.75 Tclrtjli* bswljien van Qonvilnc- W*g«ft n»mtslc. 'BMebt als gartoll* <3s baodtrcktnlng Of OtfsasiER, UftstoefSitet. Hm» fc.\ 1» l'fvis). Prsfiö tid hu's it£«n nonvitn-' «»r> C«ncr*sbOepoi nee tHAerUeJ H.S\NDEWS. Mokln b. Ara.ttw.m. Te Haarlem bijJ. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. Arm of siecfot Moed. uit zich op duizenderlei wijzen, maar de meest voorkomende verschijnselen en de voorboden tot een slepende, wellicht doodelijke ziekte zijn een bloeke, slechte gelaaskleur, zenuw zwakte, prikkelbaarheid, hoofdpij nen, lusteloosheid, doffe pijn in baret, rug of lendenen, huiveringen, hui<to uitsJag en slapeloosheid. Alleen een specifiek verstel kingsmiddel voor het bloed kan het lichaam weder gezond en sterk maken, al deze ellendige ver schijnselen genezen en daardoor er ger voorkomen. Zulk een geneesmid del zijn de Palm-PUlen. De Palm-Pil- len zijn bereid dit de zeldzaamste kruiden, planten eu gewassen die in de Natuur gevonden worden en reeds bij de eerste dosis zult ge do welda dige, genezende werking ondervin den. Probeert ze eens; ge zult er baat bij vinden. De Palm-Pillen kosten per doo9 slechte 60 cents en zijn ver krijgbaar bij de voornaamste Drogis ten en Apothekers. Centraal-Depót, 278 Ileqrengracht, Amsterdam. Binnenland Verkiezing prov. staten zaandam. De r. K. kiesverooniging Recht en Plicht te Zaandam heeft besloten bij de verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in de vaoature-K. Gz. de Boer den caudddaat der anti revolutionairen den heer K. Baas Gz. te steunen. een muur ingestort. Van de in aanbouw zijnde nieuwe kanteren der firma J. F. Scholten Zonen te Enschede stortte een gedeel te muur naar beneden en kwam te recht op ecu 10 M. hoogen steiger, waarop zich de metselaars J. G. Sen- nema en J. Wormers uit Hengelo en G. Achterhorst uit Lonneker bevon den. Met het gedeelte steiger gingen allen naar beneden en werden meer of mindor bedolven. Sennema brak 't linkerbeen en drie ribben. Hij be kwam teveus verschillende kneuzin gen en is met Achterhorst, die ook werd gewond, naar 't Ziekenhuis over gebracht Wcrniers, die ook kwetsu ren kreeg, is naar Hengelo vervoerd. De toestand van geen der drie is le- v ensgevaarlijk. HET NIEUWE BEURSGEBOUW TE AMSTERDAM. Naar wordt medegedeeld heeft hot bestuur der Vereenigiug voor den Ef fectenhandel, op voordracht van. de Commissie van advies in zake het houwen van eene effectenbeurs en bij- behoorende lokaliteiten" den heer Jos. Th. J. Cuypers, ingenieur architect, met don bouw van liet nieuwe Verse»- nigingsgebouw belast. ONGELUKKEN. De 16-Jarige zoon van den visscher P. Spil to Boots is in de groote sloot aldaar verdronken. Hij was lijdende aan toevallen. Toen de landbouwer W. van den Berg met kar en paard de markt te Barneveld verliet, schrok zijn paard, waardoor de berijder met zooveol kracht tegen een boom geslingerd werd, dat hij dadelijk gedood werd. In de Marnixstraat te Amsterdam werd een negenjarig meisje, Steijger genaamd, bij het oversteken der straat door een wagen van den stads- reinigingsdienst overreden, met het noodlottig gevolg, dat haar linker arm bijna geheol werd afgereden. AUTO-ONGELUK NIJKERK. De toestand van het overreden, dochtertje van H. Mosterd is redelijk en geeft hoop op behoud. Abusieve lijk werd gemeld, dat de auto eigen dom was van den burgemeester van Zwartowaal. De lieer Jhr. Royaards van Scherponzeel met verloofde wa ren de inzittenden. HOTEL WAGENINGSCHE BERG VERBRAND. Gisteravond is bet bekende hotel „De W'agenlngsche Berg", gelegen op het hoogste punt van den Wagening- schen berg, tot den grond afgebrand. Omstreeks half negen bemerkte de pachter van het hotel, terwijl hij met zijn huisgezin aan de theetafel zat, een brandlucht. Onmiddellijk trok hij met een kellner op onderzoek uit en zag. dat do zoogenaamde Brabant- sche muur van kamer 26, welke onbe woond is. in brand stond. In allerijl werden pogingen aangewend om het vuur meester te wordon, welke po gingen men aanvankelijk meende dat gehikt waren. Even slechts, want na locnigo loogenblikken bleek, dat het vuur reeds dc geheele bovenverdie ping had aangetast. Er was toen geen blusschen meer aan. De logeergasten den gewaarschuwd. Daar het sei zoen reeds nagenoeg ten einde is, wa ren er nc slechts vier families, te zomen 11 personen. Dezen wisten nog intijds niet hun eigendommen een goed heenkomen te zoeken. De kellners en het personeel tracht ten ook nog hun lijfsgoederen en waarden in veiligheid te brengen, wat grootendeels gelukte. Steeds fel ler werd echter het vuur en een kell ner moesf zijn jas met 200 gulden, zijn verdienste* van het geheele sei zoen, als onbereikbaar in den steek laten. Wel was de Wagenïngsche brand weer met haar manschappen en ma teriaal spoedig ter plaatse, maar zij vermocht niets uit te richten, hetgeen begrijpelijk is als men nagaat, dat. 't dak van het hotel liooger ligt dan het hoogresorvoir in den toren van de Wageninger waterleiding. Toch bleef zo trachten ccn verbin ding te krijgen van 't sportterrein af. Dit was echter hoofdzakelijk om een uilgebreiden bosciibrand te voorko men. Omtrent de oorzaak van den brand valt weinig te zeggen. Aange zien het even tevoren hevig geon weerd had bestaat hot vermoeden dat de bliksem ingeslagen is. Het hotel behoorde aan oen naamlooze vennoot schap van dien naam. met een maat schappelijk kapitaal van I 60,000. Het was verzekerd voor f 46.000. De inboe del, het eigendom van den pachter, den heer J. van Hanja, is verzekerd voor f 23,000. Ook daarvan is alles, het kostbare tafelzilver incluis, oen prooi der vlammen geworden. Drommen menschen uit Wagenin- gen en Ronkum kwamen om het ver nielende clement in zijn werking ga de te slaan. BRANDEN. De boerenhofstede Harst-landen on der Lonneker, bewoond door den heer Hoekema, toobehoorende aan deu heer G. J. O. D. Dikkers aldaar, brandde totaal af. Het vee werd ge red. Oorzaak hooibrooi. Alles was verzekerd. Er ontstond brand bij den koetsier M. in do Pilllnkstraut te Lochcm. De brand,, die ruimschoots voedsel vond in hooi en rogge op den zolder, breid de zich spoedig uit tot een drietal mutere woningen, welke met het huis bewoond door M., eon blok uitmaak ten. Vioor de brandweer geheel ter plaatse was, stonden alle 4 woningen in vlam, en zij zijn dan ook geheel verbrand. Vermoedelijk is do brand ontstaan door liet vlam vatten van eon petro leumstel. Gistermiddag ontstond een begin van brand in den A-toz«n, achter de K.-renbeurs, te Groningen, waar lood gieters bezig waren metreporatièu ter hoogto van het uurwerk. De brand word met emmers wafer gebluschL De brandweer hoeft niet gewerkt, Zij had hier anders schoone gelegens heid gehad, te toouen, of rij nu wel hooger kan spuiten, dan bij den brand indertijd in de academie, zot schrijft de Tel. POGING TOT DOODSLAG. In «Je boruchte Zandstruatbuurt te Rotterdam, alwaar Vrijdagmorgen 4 uur het nachtleven nog in vollen gang wint, is op dat tijdstip woei- een bloed bad aangericht, waarmede waar. sciujnlijk een menschenlevan ge mooid is. L>e aanleiding tot de misdaad was, _e volgende. De vrouw Greda S., die een café drijft in pand 22 in de Schavensteeg, vond 's nachts thuisko mende, haar café onder water staan, doordat op de eerste vwdieping da kraan van de waterleiding was open gezet door den man J. M. L., wonen- do in de Zandstraat. Dat was vermoe* delijk uit plaagzucht geschied. Op wraak bedacht, stormde Greda o. naar het zuurhuis von Toosje H., Zandstraat 45, een kennis van J. M. L. Werkelijk trof Greda daar dert ge zochte aan, en gaf hem een geweldige maasteek in de linkerzijde, onder het hart, waardoor dc long geraaid werd. Eenige vrienden van het slachtoffei droegen hem op een lodder naar liet ziekenhuis aan den Coolsiugel, waar jn toestand levensgevaarlijk bleek. Do dadcros was naar hare woning teruggekeerd. Aan de politie was in middels de poging tot doodslag lei oore gekomen, daarom begaf zich de inspecteur li. W Alberts, naar de woning van Greda. Zij bekende uit wraak den messteek te hebben toege bracht, wegens de groote waterschade te hare woning aangericht. Men vreest voor het leven van I ANTI-KERMIS ACTIE. De afdeeling Zaandam der S. D. A. P. heeft inet 71 stemmen voor, 8 tegen en 2 blanco besloten, niet deel to ne men aan de actie ten gunste van uf- schaffing der kermis. ILLUMINATIE. Naar men verneemt, zal het illumi natiestuk op den Vijver in het Bosch to '8-Gravenhage ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koning in voorstellen het slot Brederodo in zijn oorspronkelijken toestand. DE REIS VAN MR. LOEFF. Gemeld wordt, dat de reis van tiet Kamerlid, inr. Loeff. oud-minister van justitie, naar Ne<L-Indië, waar van wij reeds melding hebben ge maakt. een geheel particulier karak ter draagt. DE MISDAAD TE RENKUM. Do Ilbld. verslaggever meldt nog'. Ze zijn nog niets wijzer, werd s morgens in mijn hotel beweerd, met „ze" de justitie bedoelend En zoo i3 liet ook. Het zeer omvangrijk onder zoek, het hooren door het Parket van zeker wel twintig menschen die rae- dedoolLagen te doen wisten, dié iets gezien of belangrijks meenden verno men te hebben, bracht nog geen licht in de duisternis waarin dit walgelijk Itenkumsche moordbedirijf tot nu toe gehuld blijft. De justitie hield zitting in een ge meentelijk gebouw dat omringd word door dichte drommen nieuwsgierigen, die, gelijk ieder hier thans doet, het misdrijf bespraken. De publieke opi- een voor getuigen suggercoren- <lo factor, wees hier spoedig den ver dachte J. R. uls den dader aan en het onderzoek concentreerde zich ook om zijn persoon, vooral nadat hij ten tweeden male was aangehouden. Zooals ik reeds berichtte: toen te ïim middernacht bet getuigenver hoor was afgeloopen, werd de ver dachte R. door twee marechaussees oorgeleid. Ilij is een slanke jonge aan, met grooten. blonden knevel en blauwgrijze oogen. Zijn wipneus en de uitdrukking van zijn oogen geven hem iets afstootends, maar op den eersten aanblik ziet men in hem niet den boef. dien hij volgens den com munis opinio zijn moet. 11. hield zich na zijn voorleiding volkomen kalm en bleef in de mili taire houding staan. Op de vragen gaf hij korte antwoorden en bleef zijn onschuld volhouden. Daarop verzocht het parket aan dr. Korsten, den gemeente-arts van Ren kum, den verdachte, met het oog op hel gepleegde misdrijf, aan den lijve te onderzoeken wat in een ander ver trek in het bijzijn van twee mare chaussees gebeurde. Dit onderzoek le verde echter voor den verdachte niets bezwarends op. Op het lichaam noch op do onderkleeren werd bloed go- vonden en ook toonden hals eu borst geen sporen van nagelkrabbeis. R. kon evenwel op grond vun de vele reeds genoemde bezwarende aanwij zingen tegen zijn persoon uict naar huis gaan, maar werd te een uur in den nacht door de politie per laatste tram naar Wageningen vervoerd, ten einde in afzondering en onder bewa king te blijven. Het staat, aldus vernam ik van bevoegde zijde, niet vast of Jaantje Pul Ie door verworging dan wel ten gevolge van de ontzettende mishan deling, die groot bloedverlies heeft veroorzaakt, is overleden. Ztker is daf de gewone verschijnselen \an een go hanyone of geworgde bij de eerste sectie niet zijn geconstuetavd. De justitie, die in do zaak van do vonniste Doortje Kraak nog steeds iu iliot duister fast, iw-eft, een oogenblik verband gezocht tusschcn heide mis drijven op jeugdige meisjes gepleegd, aangenomen dan, dat ook Doortjo Kraak als slachtoffer van den oenen' of antieren misdadiger gevallen is, wat vrij algemeen wordt uungeno^ men. Het echtpaar Kraak bleek R. lieslist' niot to kannen, zoodat hij niet als een der mannen, die zich wel onder verf dachte omstandigheden te Onsterbeek ophielden, kon worden aangewezen. Ook was er een ander vermoeten. De r, ff icier van justitie te Arnhem had

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6