NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8336 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG- 27 AUGUSTUS 1910 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - - J 120 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 g|"T^\\V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 IK Elf 50 Cts' v00r 3 Plaatsi"gen a contant. Geïlusfreerd6 ZorSagsblad, 'voor Haarlem I 0.37V, XjRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1^1 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XVIII. WAT IS KORTSLUITING? De meest voorkomende ongelukken met electrische verlichting en electri- 6che trams worden veroorzaakt door de z.g. kortsluiting. Die kortsluiting heelt plaats in de draden, waarlangs de electrische stroom naar de toestellen vloeit. Zooals men weet, zijn deze kopeaen draden, omgeven door een stof, die de eloctriciteit slecht geleid, om te voor komen, dat do electrische stroom uit de dradon wegvloeit h.v. langs gelei- lende sloffen in de omgeving. Daarom noemt men de koperdraden omgeven door een slecht geleidende stof ge ïsoleerde draden. Langs den koperdraad vloeit de electriciteit vrij gemakkelijk af, maar de stroom heeft toch altijd een zeke ren weerstand te overwinnen bij 't doorgaan door den draad. En wanneer de electrische stroom een weerstand te overwinnen heeft, ontwikkelt hij warmte. De stroom, die door den koper draad gaat, ontwikkelt daar dus warmte. Nu kan het in sommige gevallen gebeuren, dat de warmte in den ge- lciddroad zoo groot wordt, dat het isoleersel smelt of verbrandt. En wanneer dat 't geval is, bestaat na tuurlijk de kans, dat de voorwerpen in de omgeving ook in brand geraken. Hoe kan nu de warmte in den draad te groot worden? Men kiest bij den aanleg der- gelei ding zulk een soort draad, die door den stroom, waarop gerekend wordt, niet overmatig verwarmd kan wor den. Maar hot kan gebeuren, dat de twee electrische draden met elkander in aanraking komen, b.v. doordat het isoleersel op die plaats weggesleten is of niet meer in voldoende mate aanwezig is. Komen de draden nu met elkander in aanraking, dan wordt de stroom zoo sterk, dat de draden over matig verhit worden met het boven genoemde gevolg. Men zegt dan dat er kortsluiting ontstaat. Behalve dat bij een derge lijk oügoval brand kan veroorzaakt worden, kunnen ook de machines, die den stroom leveren beschadigd wor den. We zagen, dat kortsluiting in het genoemde geval veroorzaakt werd doordat do stroom te sterk werd voor den geleiddraad. Om zich tegen kortsluiting te bevei ligen worden in den geleiddraad z.g. loodzekerLagen aangebracht. Deze zijn ingericht als volgt: De electrische draad is op een bepaalde plaats afgebroken. Aan het eene eind van den draad is hier een koperen moer gemaakt Een porseleinen pot, omgeven door een kóperen schroef wordt in den moer gedraaid. Door den bodem van den porseleinen pot gaat een koperen staafje. Dit staafje staat door een looden of zilveren FEUILLETON Naar het Engelse!? door CHARLES ÜARVICEk 60) Nora, d'e in de verste verte niet wist, waar de Norfolkstraat te vinden was, nam liet gewone middel, een po litic-agent vragen, te baat, hield juf- trouw Deborah stijf bij den arm vast, wist de oude dame in een bus te krij gen én vond zoo den weg naar het hotel. Er werd een kamer voor Nora in arde gebracht. Juffrouw Deborah had een particuliere zitkamer en hier ging Nora nu binnen. De oude dame zut v ior de tafel met eenige papieren vóór haar uitgespreid. Zij keek op, toen Nora binnenkwam, en knikte verstrooid. O, ben jo daar 1 zei ze. Ik kijk e.-nige papieren na en in verband met do zaak, die mij naar Londen bracht, liet is een zaak, die in verband staat met een heel ouden en dierbaren vriend van mij. Ik kwam hier om Sir Jozef Ferrand te ontmoeten, maar hij Is niet in Londen. Gelukkig was er draad in verbinding met de koperen scl troef om den porseleinen pot. Het andere uiteinde van het kope ren staafje raakt een koperen plaat, die bevestigd is aan het andore afge broken einde vau den geleiddraad. Wordt nu de stroomslerkte in den geleiddraad hooger dan die waarop de draad berekend is, dan smelt het dunne zilveren of looden draadje. En men heeft er voor gezorgd, dat hier geen brandgevaar bestaat, door het loc»den of zilveren draadje met zand te omgeven. Veiligheidshalve legt men tegen woordig de beide electrische draden wel in gasbuizen. Komt er dan kort sluiting, dan kan deze toch geen brand veroorzaken. Buitenlandsch Overzicht Nog even moeten we terugkomen op liet artikel van dr. Emil Reich, in een der groote Engelsche bladen, waarin deze komt vertellen, dat de Duitsche kroonprins door den keizer naar Ja pan gezonden is, om daar inet den lieerscher van het land der Rijzende Zon af te spreken, dat DUITSCHLAND EN JAPAN SAMEN NEDERLa-INDIè ZULLEN INPALMEN en den buit verdeelen. Wat we gisteren geschreven hebben over den onzin van dien m'nheer Reicli, b 1 ij f t gezegd Alleen wil len we nog eenige bijzonderheden mededeelen, waardoor zijn verhaal nog onmogelijker wordt. Dr. Reich is geen idioot, integen deel, hij is een flink ontwikkeld man, die als schrijver in Engelsch-Venezo- laansche zaken een goeden naam ge maakt heeft. Maar de doctor wil te hoog vliegen hij wil de wereld ver rijken met verrassende mededeelin- gen, die alleen in zijn vernuftig brein kunnen opkomen. Die zucht heeft hem ook nu ge duchte parten gespeeld De doctor inocst liever niet over Ncderl.-lndië schrijven, want daar heeft hij geen verstand van. Een enkele aanhaling uit z'n artikel is voldoende om dit te bewijzen. Hij schrijft o. a. „De eilanden, in de Chïneesche en Indische Zee, zijn groote geheimenis sen. De wetenschappelijke bestudce- rintr er van is nog armzalig, en de Nederlanders nemen al hun ambte naren met inbegrip van soldaten, enz.'i een eed af dat zij niets zullen verklappen over den staat van zaken op do eilanden," Ach ach wat een bombast Maar, hoe dr. Reich toch aan dien onzin gekomen en hoe een groot En- gelsch blad bereid gevonden is, om er plaatsruimte aan te spandeeren Het raadsel is gemakkelijker dan men wellicht denkt, 't Is de gewone concurrentie tusschen Engeland en Duitschland. Dr. Emil Reich heeft wel een Dult- schen naam, maar toch is hij geen onderdaan van keizer Wilhelm. Inte gendeel, hij is een verstokte Düitsch- 1 and-hater. Hongaar van geboorte, woont hij reeds lang: in Engeland en deelt met vele Engelschen den haal en de vrees (vooral de v r e e s voor uJ wat Duitsch is. De annexatie van Korea door Ja pan was voor hem nu een mooie ge legenheid, om z'n Duitschland-gevoe- lena te luchten. Tegen Duitschland moest gestookt worden, en hoe kon dal beter, dan door wantrouwen in een mijnheer op zijn kantoor, die van de zaak afwist. Hij was heel vriende lijk en geschikt, en heeft beloofd om mot mij de zaak te bespreken, zoodat ik geen bezoek meer behoef te brengen aan die afschuwelijke city. Ja, hij was heel vriendelijk een bijzonder beleefd man, maar een beetje vreemd. Ik ben ziju naam vergeten, een heel eigenaardigen naam. maar dat doet er niet toe hij zal hier komen. Hoe laat is het, Cyril? llalf zes, antwoordde Nora. Dat is, geloof ik. de tijd, waarop hij zei te zullen komen, zei juffrouw Deborah. Heeft u het geld voor de lmur op Lonaway gekregen vroeg Nora na een poosje van stilzwijgen. Juffrouw Deborah fronste do wenk brauwen en dacht ccn oogenblik ua. O. ja. Kapitein Murks gaf het mij. Waarom je het zelf uïct gébracht hebt, begrijp ik niet. Omdat iedere poging om dit uil te leggen honeloos geweest zou zijn, zweeg Nora en juffrouw Deborah ging voort O ja, van geld gesproken, Cyril, jo deedt beter liet mijne in bewaring te nemen of ik zal het nog verliezen. Omdat zij haar beurs onder uit haar reticule te voorschijn haalde, was er voor dien vrees wel reden. Je zoudt \erstandig doen met voor Jezelf wat kleeren te koonen je ziet er vrij Nederland uit te lokken Als een klap op den vuurpijl was bovendien in dr. Reich's artikel de mededeeling, dat Duitschland voor het bezit van Nederlandsch-lndic wel een oorlog met Engeland over heeft. Nog eens we lachen om den onzin van m'nheer Reich. Z'n artikel zou bijna geschikt zijn vooronzen Luchhoek In de zooveelsle (wc gelooven de vierde of vijfde) rede bij de Konings- bergsche feesten heeft KEIZER WILHELM VERTELD WAT DE VADERLANDSCIIE PLICHT DER VROUW IS. Eerst hoorden de aanzitters van het feestmaal eenige lofzangen op de trouwe koningsstad van Oost-Pruisen. „Hier (in Koningsbergen) woonde de groote soldatenkeizer der Fran- schen en liet stad en land den on- barmhartlgen druk zijner hand ge voelen. Hier werd evenwel ook de ge dachte aan de verheffing en bevrij ding van het vaderland voor hel eerst in daden omgezet. De tijd van de vernedering en van de verheffing ware ondenkbaar zonder koningin Louise te gedenken, van wie nooit genoeg kan worden herhaald, dat zij in de dagen van den algemcenen on dergang des vaderlands de eenige ge weest is die nooit aan de toekomst heeft getwijfeld. Koningin Louise leert ons. dat wij mannen ons steeds Sn alle krijgshaf tige deugden moeten oefenen en onze wapenrusting steeds ongeschonden moeten houden, met het oog op den geweldigen vooruitgang der naburige Staten. Slechts op onze weermacht berust onzo vrede. De vrouwen moe ten van de koningin leeren, dat de voornaamste taak der Duitsche vrouw niet ligt in vergaderingen of vereeni- gii.gen, maar in den stillen arbeid in huis en gezin, zij moeten het jonge, geslacht opvoeden tot gehoorzaam heid, het leeren dat het doel met moet zijn zich uit te leven tcu koste van anderen, maar alleen oog te hebben voor het vaderland. Als werktuig des Hoeren mij beschouwend, zal ik, zon der rekening te houden met mccnin- gen van den dag, mijn weg gaan, die alleen gewijd is aan de welvaart en de vreedzame ontwikkeling van het vaderland. Maar daarbij moet ik kunnen steunen op do medewerking van iedereen in het land." Tot zoover de keizer. Nogmaals blijkt uit deze rede, hoe miliiair Wil helm is. Do woorden „slechts op onze weermacht berust onze vrede" ziju overduidelijk. De vrede in Europa is volgens vori ge uitspraken van den keizer ook voor een groot deel te danken aan het behoud van het evenwicht tus schen de volkeren. Daarom zal Z. AI. met vreugde DE BESTENDIGING VAN DEN DRIEBOND begroeten. Over enkele dagen zal een samen komst plaats hebben tusschen den leider der buiten landsclie politiek 'van Oostenrijk-Hongarije, baron Von Achrenthal en den iuüiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken mar kies di San Giuliano. Men is er te Weenen vast van over tuigd, dat Italië de Driebond-politiek zal voortzetten, en men acht liet als zeker, dat het onderhoud betreffende de actueele vraagstukken, zooals den toestand in het Oosten, tot een vol maakte overeenstemming tusschen de heide diplomaten zal leiden. Het tijdstip van opzegging of her nieuwing yan den driebond nadert, en men verwacht, dat Italië alleen de herziening van sommige verdragsar tikelen zal eischcn. armoedig uit. Ik moet je wat meer salaris geven maar dat doet er nu niet toe kooD wat je noodig hebt en dal andere zullen wij later regelen. Terwijl zij sprak, werd er aan de deur getikt en een kellner kondigae aan „Mr. Stripley". Mr. Stripley kwam op zijn gewone manier binnen, met zijn hoed in bei de handen, zijn hoofd voorover, zijn reusachtigcu mond in een vriendelij- keu glimlach. Zijn oogen keken nu eens naar Juffrouw Deborah, dan weer naar Nora, die hem vol natuur lijke verbazing aankeek en hij scheen wat in de war gebracht. Mijn jongen, Cyril, zei juffrouw Deborah. Mr. Stripley boog voor Nora, die opstond cu het vreemde paar alleen liet. HOOFDSTUK XXV1L E 1 i o t's nieuwe Vrien d. Eliot was diep bedroefd, toen hij lot de ontdekking kwam, dat Cyril was heengegaan zonder hem goeden dug te zeggen, maar toch veroordeel, de hij hem daarom niet als harteloos; want hij wist hoezeer Cyril een hekel had aan een scène, en daarom maar liever den last en de drukte van een afscheid vermeed. Eiiot miste hem heel erg, en liep de eerste paar dagen rond als een schaap dat zijn lam heelt verloren, tarwiü Ook de vrede in den Balkan is in de laatste maanden nogal bestendig ge worden. Alleen brengt het geharre war óver Krelenser aangelegenheden af en toe een beetje onrust, maar be langrijk is dit toch niet. Nu is er ook weer zoo n geschil, na melijk door DE BINNRNLANDSCHE POLITIEK VAN GRIEKENLAND. De Turksche gezant te Parijs heeft bij den Franschen minister van bui tenlandsche zaken aangedrongen op een besluit der beschermende mo gendheden over Kreta, om niet toe te staan, dat de Krotenser leider Veni- zelos het lidmaatschap der Grieksche Nationale Vergadering zou aanvaar den. De minister heeft daarop geant woord dat da geheele quaestie de Turksche regeering niet aangaat en geen reden oplevert, om zich bezorgd te maken, omdat Venizelos niet door de Kretensers, maar door de Grieken gekozen is, wijl hij Grieksch onder daan is, en hij herhaaldelijk gezegd heeft, zijn Kreleaser waardigheden te zullen neerleggen, zoo hij het lid maatschap der Grieksche Nationale Vergadering aanvaardt "Ook wees Z Exc. er nog op, dat Ve nizelos reeds vroeger zijn Kretenser waardigheden heeft willen neerleg gen, maar daarvan weerlioudeu werd door den beslisten wensch der con suls: Ten slotte zeide de minister, dat de verkiezing van Venizelos tot lid der Grieksche Nationale Vergadering in geen enkel opzicht van invloed kan zijn op de verzekeringen, die de mogendheden met betrekking tot Kre ta aan Turkije gaven. Venizelos heeft naar Athene ge seind, dat hij de benoeming aan vaardt en van zijn Kretenser ambten afstand zal doen. In een ander bericht staat zelfs te lezen, dat hij zich gelukkig acht door den loop der gebeurtenissen. Gelukkig voor den gelukkige 1 In den Balkan schijnt tusschen de twistende partijen thans een soort wapenstilstand tc heerschen. Even zoo in DEN POLITIEKEN STRIJD IN ENGELAND. In een rede voor een vergadering van liberalen heeft de Engelsche mi nister Sir Edward Grey gezegd, dat men geenszins behoefde te vreezen, dat de conferentie van leden der re geering cn der oppesiüe de Hooger- huis-quaestie zou wegmoffelen of van de baan schuiven. Aan beide zijden is men overtuigd, dat er iets moet worden gedaan. De minister achtte het waarschijn lijk, dat sommigen niet geheel cn al voldaan zouden zijn over de resulta ten van een eventueel vergelijk, maar wanneer de conferentie uiteen zou gaan, zonder tot een overeenkomst ie zijn gekomen, dan zou het aantal teleurgesteldeu nog veel grooier zijn. Als de conferentie het niet eens kan worden, dan zal de strijd moeten wor den hervat. Maar voor zoover de mi nister kon nagaan, wenscht het land, dat de quaestie niet door strijd, maar door een minnelijke schikking gere geld wordt. Er is nu evenwel stilstand in de onderhandelingen. Balfour, de leider der oppositie, is zwaar verkouden en brengt nog een maand vacantie in Schotland door. Weer een maand uit stel dus 1 DE CHOLERA maakt in Italië cn Rusland veel slachtoffers, in Italië is de vreeselijKe ziekte iets aan het afnemen, maar in Rusland wordt liet aantal gevallen steeds grooter. Te Petersburg komen hij met hart en ziel wenschte, dat hij den jongen kon volgen, die zoo'n groote plaats in zijn hart innam en daarvoor ook zooveel reden had ge geven. Zooals gewoonlijk, zocht hij verlichting in zijn werk. Cyril had de plannen niet afgemaakt en Eliot werk te er met kracht aan voort. Zooals altijd het geval is als men iets over- teekent, bracht hij telkens verbeterin gen aan, totdat hij meende, dat zij geschikt waren om onder de oogen van Mr. Trunion te komen. Natuur lijk greep Bij dit excuus aan, om het eiland te verlatenmaar hij moest wachten tot er een boot kwam. Toen zij op zekereu morgen verscheen, was hij verbaasd een vreemden kapitein te zien. Eliot. geen flauw vermoeden hebbende van het verschrikkelijke nieuws, dat hem wachtte, liep met lichten tred langs de rotsen naar be neden en sprak den schipper aan. Goeden morgen, zei l»ij Een an dere boot zie ik. Ligt de „Happy Lu cy" in het dok? Kapitein Marks is toch zeker wel goed in orde De man keek hem nieuwsgierig aan eu zei toen ernstig Natuurlijk, heeft u 't nog niet ge hoord, mijnheer Kapitein Marks is er heel slecht aan toe geweestmaar hij komt er weer boven op. Het was een heele schok voor hem, en daar is zijn geest niet tegen bestand geweest. Het la ook eeen kleinigheid om in den er dagelijks 50 of 70 nieuwe gevallen voor. De plattelandsbevolking werkt met haar bijgeloovige vrees de bestrij dingsmaatregelen nog legen. DE BOSCH BRANDEN 1\ AMERIKA. Naar uit Missoula in Montana te- meld wordt, ziju daar drie mannen in hechtenis genomen, onder beschul diging de bosch bran den aangestoken te hebben. Er worden nog meer aan houdingen verwacht. Uit Wallace in Idaho seint men, dat de bondsinspecteur van het bosch wezen medegedeeld heeft, dat or 114 van ziju ondergeschikten hij den brand omgekomen zijn en dat er 74 mannen worden vermist Déze cijfers hebben alleen betrekking op 't woud gebied Coeur d'Alène. Men schat not aantal personen, dat in de staten Washington, Idaho en Montana bij .de buschbranden omgekomen is, op 300. Brusselsche Koot. CCCXLIL LA SéANCE CONTINUE Het gesproken woord men leze maar na wat ik de vorige week schreef gaat in vervulling, liet brutaalste optimisme een beminne lijke brutaliteit is niet „arm" ge weest. zooals ik onder den eersten indruk vreesde, maar is rijk, heel rijk. Laten Wij, Holiandertjes. al te spoedig neergeslagen, er een les aan nemen. Ook ik was dien vreeselijken nacht onder den indruk der verwoes ting, ook ik prevelde met diep leed wezen „fini exposition". En ik lachte weemoedig, toen „Le Peuple" in zijn edition spéciale dien zelfden nacht al triornfeerend uitriep „en toch zal er tentoonstelling zijn in Brussel" De tijd van beschouwingen is voor bij. Wij kunnen de rekening opma ken en het blijkt, dat er niet alleen zooveel belangrijks is overgebleven, dat er maar weinige gelukkige Hól landers zullen zijn, die alles kunnen zien wat er nog te zien is, maar ook, dat wanneer dit nummer verschijnt, oud-Brussel weer zal zijn opgebouwd en een nieuwe faqade voor 't hoofd gebouw zal zijn verrezen. Dag en nacht wordt er thans nog gewerkt, maar op één ding kan men rekenen voor deze maand ten einde is, zal de luisterrijke wereldtentoonstelling als een phoenix uit haar assche zijn her rezen. Vooral - September is dan ook nog een zeer goede maand voor vrt-enidelingenbezock. maar men be hoeft er geen oogenblik aan te twijfe len, dat the world show tot haar laatsten snik de belangstelling der geheele beschaafde wereld zal bezig houden, cene belangstelling, die cr zeker niet op geluwd is door den 14- Augustus-brand, maar die zeker ve len zal nopen, nog een tweede maal te komen, om te aanschouwen liet wonder van geestkracht, tegenwoor digheid vau geest, durf en onderne mingsmoed. Si j étais roides Beiges, en or bestonden in mijn land nog geen rid derorden, ik zou inijn ministerie pres sen, ze door de Kamer te doen instel len.alleen om ze op de borst te hechten van dit Comité. En als ooit oen tentoonstcllings- dekoratie verdiend is, denk dan aan het croix d'honneux, dat aan mannen als baron Jnnssens c. s. voor hun geestkracht toekomt, een croix d'hon- neur, niet geprint in papier of me taal beide even geduldig maar in de hoogachting en bewondering van heel de wereld. grond geboord te worden, vooral in een mist. Eliot stond den man met doods bleek gelaat aan te staren. In den grond geboord? zei hij. Wanneer? Toch niet den dag, uuar- op hij van Lonaway is vertrokken Denzelfden, mijnheer, zei de man bedaard. Eliot greep met zijn hand achter zich om zich legen de rots te steunen. De jongen Cyril Werd hij ook opgepikt De schipper schudde het hoofd, en Eliot viei tegen de rots aan en bedek te zijn gelaat met de handen. Ten minste, haastte de man zich er bij tc voegen, ik moet niet zeggen, dat hij niet opgepikt werd mam men heeft niets van den jongeheer gehoord. Het spijt mij, dat ik zulk slecht nieuws moet overbrengen. Juist het verlies tan dien jongen en de onzekerheid, wat er vun hem geworden is, heeft kapitein Marks op het ziekbed go- bracht. Men zou gezegd hebben, dat die jongen zijn eigen zoon was. Kom, mijnheer, trek het u zoo niet aan geen bericht goed berictit, vooral op zee. Eliot kwam overeind en liep met gebogen hoofd weg. Hij was terneerga» rlagen en overslept van verdriet over dit slechte nieuwscn liet duurde eenigen tijd voordat hij den schipper waar kon onzoeken om nadere biizon- Zou in Holland zoo'n wonder moge lijk zijn? Er is een slachtoffer gevallen, mijn collega-briefschrijver voor verschillen de Xederlandsche dagbladen. Geluk kig niet in persoon maar als Nederl journalist der Brusselsche expositie. Hij verliet reeds de vorige week zijn post, omdat de tentoonstelling „haar hoofd had verloren. ileel logisch voegde hij hieraan toe, dat er nog erg I mgrijks te zien was: Duitschland, Frankrijk, Italië, Nederland, Brazilië, Spanje, Canada en nog een paar hoogst be langrijke afdeelingen, ongerekend ds machinegalerij, het nieuwe België, de Fransche koloniën, de vliegmuchine- afdeeling enz. enz. Maar als hij van dit alles zoo hoogst belangrijke wilde, vertellen, was hij nog in geen ties? janr klaar. Laat hem rusten in vrede! Ik zou dit verscheiden niet genie» mureerd hebben als ik niet overtuigd was, dat er tweeërlei onrecht door was gedaan. Eensdeels aan de com missie die zeker wel iets anders ver dient dan een soort medelijden, maar bovenal den lezers, die zouden kun nen meenen, dat het met de tentoon stelling nu zoo wat afgeloopen is er het dus niet ten volle de moeite meer zou loonen er heen te gauu. Daar on der zijn lezers misschien ook vele n ij ner lezers zullen gevonden worden eu dezen zichzelf een groot genot en lee ring zouden ontzeggen wonneer zij op die foutieve meening ingingen^ achtte ik het mijn plicht te replicee- ren: celle que vous tuez se porte tree bien. Bereikte het betalend bezoekers aantal daags na den brand het nooü beleefde cijfer van 250.000, ook daar na is het l z iek van vreemdelingen gmoter gebleven dan voor den brand Zoo dacht ook een der couranten uitgevers uit Nederland er over, dift mij deze week de eer aandeed mij te bezoeken en mij het bewuste artikel ter hand stelde. Het restantje der tentoonstelling hod zijn hoogste be wondering verkregen en vijf dagen lang besteedde hij om het belangwek kendste te bek.::-., op velerlei ge» bied. ik mag naast mijn eigen oordeel' ook graag dat van anderen krantsta ven. Wanneer de menscheu het zoa met je eens zijn, steekt je dat een hart onder den r.em. Bedoelde uitgo ver zou gaarne zien dut nu de Duit sche afdee'iur in mijn brieven een» aan de beurt zou komen. Gaarne ao cepteer ik die uitnoodiging aan da Duitsche a."-mijn volgend» brief gewijd zijn. Verder had ik het genoegen ueït' week met een drietal mijner Haarlem- sche lezers en lezeresaeu kennis tr maken. Hun tcnioonstellingsindruk- keu heb ik niet kunnen vernemen, maar wat waren ze opgetogen ovcir do stad. Alleen zoo'n wandeling zoo als wij den eersten dag maakten lang» Boulevard du Nord, Brouckëre-fon- telii, Anspachfaan en Groote Markt, waar elk huis een kunstwerk is, e dan naar de St Gudule om vlak daar hij de tram te vinden, die u voor lut tele centen Tervuerens heerlijk na tuurschoon doet smaken, is voor iemand, die het nog niet kent, een, jot genet. derheden over het ongeluk te weten tc komen. Hij trachtte zichzelf te ver keren, dat Cyril wel opgepikt zou zijn; maar zijn hart was zoo zwaar nis lood, en hij voelde d'i gemis zoo diep cn zoo scherp alsof hij zijn nuas ten en dierbaarsten bloedverwant had verloren. ilij bracht het treurige nieuws over in de hoeve eu iie steengrot eu had groote moeite om niet geheel aan zijn smart toe te geven. Hij Kon niet verdragen, dat zij over Cyril spraken, daarom pakte hij zijn goed en besloot om zoo te zeggen om van het eiland tc vluchten, waar hij zoo gelukkig was geweest, maar waarvan do her innering altijd verbonden zou blijven aan liet verlies van den jongen, dien hij zoo hijzonder graag mocht lijden. Toen bij in 1'or lush aankwam, zocht hij uadelijk kapitein Murks op, die hem als een gebroken cn zwak man diepbedroefd ontving. Zij be spraken natuurlijk liet geval van de schipbreuk, en overwogen gretig ep met zorg de mogelijkheid, dat Cyril gered zou kunnen zijn maar toch *va» die troost zoo gering, en Eliot ging met een bedroefd hart verder naar Mr. Trunion te NeUwortny. van plao om vandaar naar juffrouw Deborah te gaan, in de hoop, dat zij een cé ander bericht van Cyril zou bebbei ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9