NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8337 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - J Haarlem van 1—5 regels ƒ1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing* Franco per post door Nederland1.65 (g/ JT TkNjj 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant 6 Afzonderlijke nummers0.02 H ji fêfcfV .^>5 4F n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaalTeIefoonnuinnierderRedactie600enderAdrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 30 AUGUSTUS. BrongebouwSporttentoonslelling en „Japan", 11—5 en 7—11 uur. Haarlemraerliedé c.a,. Gemeente raadsvergadering, voormiddags 10 1/2 uur. d Velsen: Gemeenteraadsvergadering, namiddags 1 uur. Hoe Olieslagers Zondag te Utrecht vloog. Sedert Woensdag vliegt, zooals on ze lezers weten, de Antwerpenaar Jan Olieslagers te Utrecht. Dat wil zeg gen hij heeft er getracht, te vliegen. Woensdag lukte hetDonderdag maakte hij een schitterenden tocht •van een half uur. bij prachtig weer. Vrijdag liet <le weersgesteldheid het niet toe, Zaterdag evenmin. Dien avond werd het publiek ongeduldig, -het had betaald en wou wat zien voor zijn geld. De machine werd te voor schijn gehaald en naai- het punt vuil vertrek gereden, het scheen of Olie slagers zijn stoeltje oo klimmen zou, maar hij aarzelde, de wind stond hein niet aan. „Oh IA IAzei hij, in tweestrijd zijn vuisten ballende, en daarop, in zijn eigenaardig Vlaamsch tot de leden van het Comité „als u zelit, dat ik vlicken moet, dan vliek ik Maar die hecren, huiverig voor de groote verantwoordelijkheid, wil den er niet op aandringen. Hij moest het zelf weten. En Olieslagers, na zich nog eens bedacht te hebben, liet de machine in de loods terug bren gen. Hij zou dien avond niet vliegen. Het publiek, van den tweeden rang, protesteerde, luid en heftig. In zijn grappig Neder)andsch sprak hij het toe en onmiddellijk daarop, van mee ning veranderende, zoooIs alleen een volksmenigte dat dioen kan, juichten de menschen hem toe en gingen naar huis. Later op den avond kreeg Oliesla gers de tijding van. den val van Van Maasdijk en diens treurig einde. Hij wou het niet gelooven, telefoneerde naar Arnhem en kreeg bevestiging van het treurig bericht. Zondag zou hij, om het publiek te vreden te stellen, tweemaal vliegen, te één uur en te vijf uur. Als het weer het toeliet. Én de menschen stroomden van twaalf uur af met hun van de vorige dagen overgehouden kaarten naar het veld. Maar wie er wat van wisten, beg re ik n al gauw, dat er vooreerst geen kans zou" zijn. De wind stond dwars op het veld, was doorgaand sterk en bovendien ongelijk Toen Olieslagers omstreeks twee uur op jiet veld kwam in zijn met Belgischo en Neieilandsche viag- geu versierde auto, toegejuicht door de wachtenden, verspreidde zich al gauw de tijding over het terrein, dat er vooreerst vau vliegen geen sprake wezen zou. Aan weerskanten van de 85 meter brtede vliegbaan zaten en stonden tic menschen te wachten, praatten over Van Maasdijk's dood, en tuurden naar het betrekkelijk kleine houten gebouwtje, waarin bet vliegtoestel ge borgen was. Daar werden maar wei- r»ig< personen toegelaten, leden van het comité en de peis. Ik heb het toe stel gezien, ui al z.jii sobere bioos- lieid van dunne staaldraden en lat- werk, de drie kleine fietswiel! jes, twee voor- en één achteraan, waarop de vliegenier zijn aanloop neemt, de twee draagvlakken, waarmee hij de bochten maakt, het nietige hoogte stuur, dat hij onmiddellijk na het af gaan laat zakken, om door den dan verhoogden luchtdruk te stijgen, het nog teerder richtingroer, de kleine zit plaats in het stoeltje achter den mo tor. Die motor, een zoo klein mogelijk gehouden werktuig met zeven cilin ders en van zestig paardekrachten, en het koperen benzinereservoir daaron der waren de twee onderdeelen, die den indruk gaven van stevigheid en deugdelijkheid. De rest leek speel goed, kinderwerk. In het donker van de loods leek het toestel een geheimzinnig dier. Meer dan anders onderzocht Olieslagers met zijn monteurs al de onderdeelen. „Zou hij bang wezen vroegen de ineuschert elkaar zachtjes af. „De wind minderde toch." Bung, neen ■wie in dit vak bang is, kan niet meer naar boven gaan. Maar dat de herin nering aan Van Maasdijk, die hem Donderdag had zien vliegen, die toen met hem gesproken en hem de hand gedrukt had. Olieslagers Zondag be klemd heeft, is wel zeker. Buiten wachtten dc menschen, on tevredener wordende naarmate de tijd verstreek en huiselijke afspraken In de war dreigden te raken. Totdat te vijf uur de voorwand van de loods werd weggenomen, en het vliegtoestel zichtbaar werd. Nog altijd had Olie slagers bezwaar tegen den zijwind, die het toestel, terwijl het over het veld rijdt, zou kunnen omverwerpen, en zóó zelfs de opstijging beletten. Hij besloot dus dwars over het veld te staiten, vlak tegen den wind in, hoe wel de afmeting nauwelijks voldoen de was. Langzaam rijden de monteurs het vreemde toestel naar de plaats van afvaart. Nog een laatste maal wordt alles nagekeken, de motor geprobeerd. Olieslagers klimt op zijn stoeltje. De menigte geeft geen geluid meer. tuurt maar en houdt den adem in. Rrrrrrrrrsnort de motor. Daar geeft, de vliegenier een bevel, de mon teurs laten los en het toestel rent over het veld, dan gaat het achterstuk eerst, daarna het voorgedeeltc de lucht in en stijgt de man met zijn machine omhoog. Dat oogenblik als het toestel de lucht in gaat, is machtig. Het be klemt, het verbaast, het verheugt. Al le zenuw-.n zijn gespannen bij de me nigte menschen, die nu den Belg na kijken, terwijl hij het oosten invliegt In een oogwenk is hij ver weg, dan maakt hij een groot.cn bocht, vliegt naar het westen tot hij een stip is, dia snel voortschuift langs den rand van stapelwolken. Maar een minuut later wordt het puntje groot en groot er, nadert weer. In de verte klinkt het snorrend gegons van deu motor, tel kens duidelijker hoorbaar, totdat hij boven het vliegterrein is, daar zijn vaart van licht wel tachtig of negen tig kilometers matigt en over het veld heen vliegt, onder handgeklap en hoera-geroep van de toeschouwers, dat hij met een zwaai van de hand beantwoordt. Dc wind is nu gaan liggen, het is prachtig weer. En over ons komt een zonderlinge gerustheid. Het is nu, of alle gevaar voorbij is, of die man daar, honderde meiers hoog in de lucht, niet meer neerstorten zal, om dat een draadje breken of hij zelf eeji verkeerde beweging maken kan. Ze schijnt een natuurlijkheid, een van- zelfsheid, die vliegende machine met haaa- bestuurder, wiens hoofd ter nauwernood, en dan nog alleen vlak bij, zichtbaar is. Maar de dieren der schepping zijn in angst geraakt. Schichtig \liegen vogels in hun uiter ste snelheid weg uit de nabijheid van den vreemden kameraad, en paarden van de veldartillerie draven, opge schrikt uit hun Zondagsrust, achter elkaar hun weiveld rond. Maar die dappere vliegmensch blijft boven in de lucht en snijdt in doods verachting sneller dan de vlugste sneltrein door de wolken. Hij wil het Nederlandsche, zijn eigen record van 44 minuten, verbeteren. En telkens in steeds grooter kringen trekt hij langs onzen uitersten horizon, komt dan terug, kruist weer het veld. Op een oogenblik daalt hij lager en vliegt dwars over het terrein. „Nu komt hij beneden", voorspelt er een. En ja, na een scherpe bocht komt hij terug, laat zijn toestel als liet ware omlaag dui ken, schiet het veld op en staat. Nu is het publiek niet meer te hou den. Het wil zijn bewondering op de een of andere manier uitsproken, den dapperen vliegenier toejuichen, hem zien. Dwars door greppels en slootjes stormen dames, heeren, kinderen, op de machine af, juichen en jubelen. Een stuk of wat stevige kerels heffen hem op en laten hein zien aan de me nigte, niet het gezicht stralend van den glimlach van den triomf. Vijftig minuten lang heeft hij prach tig gevlogen. Maar rust kent hij niet. Maandagavond vliegt hij in Ostende, daarna te Zwolle, Amsterdam, Win schoten Is we voetje voor voetje tusscnen de menigte van het veld gaan, hebben we een nieuwen, diepen indruk op gedaan. Van durf, van iniuinelijken, onversaagden moed. In onze buurt, vertelt iemand, hoe Olieslagers vloog met Daniël Kinet, toen deze neer stortte. Olieslagers daalde, om te hoo- ren, hoe het zijn kameraad vergaan was, hoorde dat hij het leven had ga laten en.... steeg onmiddellijk weer op. Roekeloosheid Ruwheid Onver schilligheid Neen. La peur d'avoir peur, noemde het een Fransch generaal. Hij was bang om bang te wezen. En om geld alleen is het niet te doen. Olieslagers is nu al een vermogend man. zou kunnen uit scheiden als hij verkoos. „Wanneer houdt u ei* mee op is hem te Utrecht gevraagd. „Als ik doodval", heeft hij gezegd. Dat kluikt rauw, maar bewijst meteen, hoe menschen als hij aan het vliegen gehecht raken, om het vliegen zelf, de heerlijke be weging in reiner lucht, met niets dan wolken cn vogels. Stadsnieuws Benoemd. Aan de R. K. school te Beverwijk, is benoemd als onderwijzeres mejuf frouw A. E. Schaap, van hier. COCADORUS LN JAPAN. Zaterdagavond had Cocadorus de rolschaatsende, dansende en athleti- sche menschheid van het plankier op het Japansche Marktveld verdreven eri sprak er z'n glossen over de hoof den der lachende menigte, die om hem beengegroept te luisteren stond. Ivokie vertelde van z'n reis uit Japan herwaarts, om te kunnen vcr- koopen. Want geld verdienen was noodig „25 Procent van de op brengst geef 'k aan den Minister van Oorlog voor de kustverdediging." On derweg had Kokie tante Bertha ont moet, tante Bertha von Suttner, die de hoven van Europa rondreist, om aan keizers en koningen te verzoe ken, tot ontwapening over te gaan. „Tante Bertha", had Cocadorus gezegd, „nou moest je toch eens bij ons komen, want de Minister van Oorlog heeft veertig millioen ge vraagd voor. de kustverdediging." „Laat maai-, Kokie", had tante ge zegd. „Bij jou doet het leger toch geen kwaad Waarvoor de 40 millioen moeten dienen Cocadorus beweert, dat de mogendheden zoo jaloersch op elkaar zijn, dat. ze het Vredespaleis willen stelen. Daarom moest dit extra-goed verdedigd worden. Overigens gaf hij zijn voornemen te kennen, om Neder landsche artillerie aan te konpen. Maandag zou hij de kanonnen op het A instel veld in Amsterdam verkoopen. Bang behoef je er niet voor te zijn, want die dingetjes doen toch geen kwaad. Later deed-ie 't verhaal van zijn ontmoeting met een matroos. 'k Zit daar in den trein, vertelt, hij, met 'n matroos, die lang-uit op de bank te slapen ligt. „Kokie", zegt hij, wakker wordend, „jij moet zorgen, dat ik hier rustig kan blijven liggen 1" Goed, 'k was de oppasser van me neer den matroos. Nou, allés gmg goed tot in Den Haag. Daar komt me zoon borporaaltje de coupé binnen, zoo'n speel goed-korporaaltje, jelui weet wel. Hij schudt de matroos bij den arm. „Korporaal", zeg 'k, „doe dat niet, want je krijgt oorlog „Nou", ziet-ie, „ik ben z'n meer dere 1" Hij maakt den matroos wakker. „Waarom maak je me wakker vraagt de matroos. „Wel", zegt de korporaal, „ik ben je meerdere I" „Waarom ben je nou eigenlijk m'n meerdere 7" vraagt de matroos. „Omdat 'k zooveel geleerd heb", was het antwoord. „Zoo, heb jij zooveel geleerd, om korporaal te worden", vraagt de ma troos weer. „Wat heb je dan zooal geleerd „Aardrijkskunde, geschiedenis, wis kunde, rekenen „Zoo, rekenen ook zegt de ma troos. „Kan jij dan zoo goed reke nen Dan moet jij is voor mijn wat uitrekenen. Bij ons aan boord heb ben we matrozen, 1ste en 2de klasse.... reken uit", zeil ie, „dan hebben we bootslieden, 1ste en 2de klasse, kon stabels 1ste en 2de klasse.... reken uit! En dan hebben we adelborsten 1ste, 2üe en 3de klasse, luitenants ter zee, kapiteins ter zee, kolonels ter zee reken uit 1 Dan schouten-bij-nacht en admiraals. Nou moet jij 'ns uitreke nen, als ik je zeg, dat 'k maling heb aan den admiraal, hoe 'n groote ma ling 'k heb aan.... jou Jullie hebt wel eens gehoord, ging Cocadorus voort, van 't Merwedc- kauaal bij Amsterdam. Nou. dan weet je ook, dat ze daar altijd zitten te vissehen. Laatst zaten er vader en zoon. maar die waren niet in hun schik, want ze hadden geen geld om 'n borrel té koopen. Toen ze daar zoo'n heelen morgen gezeten hadden, zegt dc vader „Jongen, 'k heb toch zoo'n kinder- achtigen smaak in m'n mond .,Ja, vader", zegt de zoon, „zou er nou geen gelegenheid zijn voor een fatsoenlijk meiisch, om 'n borrel te krijgen zonder cenien „Nou", zegt de vader, „we zullen 't eens probeeren." Ze gaan 'n herberg binnen en de vader zegt tegen den kastelein „Geef m'n zoon 'n katsie en mijn n potje bier We zitten te vissehen in 't kanaal, weet je, en nu willen we een borrel hebben.... Geef m'n zoon nog 'n katsie en mijn 'ij potje bior. 't ls anders niks gedaan tegenwoor dig Vroeger, zie je. vroeger, toen kwam 'k dikwijls met 'n heele ben met visch thuis maar nouGeef >n een kaï^e en mijn 'n potje biorTegenw oordig zit je met z'n achten naast elkaar en dan begrijp je. dan haal je niks mt-ei opGeef m'n zoon 'n katsie en mijn 'n potje bier Maai- zeg nou er 's, kastelein, wat zou je nou wel doen, als er iemand hier kwam en hij kon je niet betalen „Wat 'k doen zou", schreeuwt de kastelein, ,,'k trapte 'm d'r uit „Zoo", zegt dc vader, „geef m'n zoon dan nog een katsie en.... trap mijn d'r maar uit Maai- Cocadorus stond hier niet om te praten alleen, hij wilde ook ver koopen. En nu zal je vragen, wat heeft-ie dan te koop „Kijk 's, 'k heb hier fijne horloges. Als 'k je zei. dat ze 24 uur hepen, dan zou ik je bedriegen, maar ze loo- pen zes uur. Dat kost bij mij geen f 12, geen 10, geen 5, geen rijksdaal der, dat kost bij mij geen gulden, dat kost bij mij geen 50, dat kost 25 cents. En wie nou zoo'n klokje wil hebben, die krijgt 't horloge one want 'k spreek heel best Engelsch, dan 'n ketting er bij cadeau two en dat alles in étui three Hou' nou je kwartjes gereed Maar de kooplust was niet groot en men liet den man-in-de-kimono met de horloges statui. In levendige verbazing brulde hij „Wat is me dat hier een bende 1" De „bende" lachte. HAARLEM'S ZANGGENOT. Deze liedertaf '1 directeur de heer N. H. An driesseri. nam Zondagmid dag deel aan de wedstrijden, georga niseerd ter gelegenheid van de fees ten ter herdenking van Eet 750-jarig bestaun der stad 's-Hertogenbc seh Haarlems Zanggenot kwam uit in de 1ste afdeeling en behaalde den 4den prijs. VERGADERING VAN GEMEENTE BESTUREN. Men meldt ons: Tegen Vrijdag 2 September a.s. zijn de dagelijksche besturen der gemeen ten Velsen, Bloemendaal, Schoten, Zandvoort, Hillegom, Bennebroek, Lisse, Sassenheim, Warmond, Noord- wijk, Noordwijkerhout en Katwijk geconvoceerd voor een vergadering te Haarlem, ter bespreking van het vraagstuk der watervoorziening der genoemde gemeenten. Naar wij vernemen gaat de oproe ping voor deze vergadering uit van 't Gemeentebestuur van Velsen. Men zal zich herinneren, dat in den Raad dier Gemeente plannen zijn geopperd, om met andere gemeenten uit den omtrek een coöperatieve waterleiding te stichten. De Burgemeester van Velsen, Mr. Ver Loren van Themaat zal de bij eenkomst presideeren. Naar buiten. Door de goede zorgen der afdeeling Haarlem van het Centraal Genoot schap voor Vacantiekolonies vertrok j.l. Zaterdag een groep kinderen naar Egmond, die daar vier weken zullen vertoeven. Dit seizoen zijn er nu ruim 60 uitge zonden om versterking te zoeken, het zij in Egmond, hetzij in Nuuspeet. De afdeeling moge in het volgend jaar in staat zijn, dit getal te verveelvulcLi- gen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichtenj. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Tot heemraad van het waterschap De Beeinster, is bij Kon ink!besluit van 24 Aug. 1910 benoemd de heer E. »Vas Visser, alhier. Bij de alhier gehouden onderhand- sche aanbesteding voor het bouwen van een dubbel winkel- en woonhuis, voor rekening van den heer F. Oos- terhoorn, onder beheer van den archi tect, den heer J. v. d. Lip. Ingeschreven werd dour de heeren: W. A. v. Amstel, 6666. J. Vooges, 7174.50. L. Zieren, 7S9S.50. S. P. Adriaanse, 9489. BENNEBROEK. Vergadering van den Gemeente raad van Bennebroek op Dinsdag den 30en Augustus 1910, des namiddags te 8 uren. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken: 2. Vaststelling der gemeente-reke ning dienst 1909. 3. Wijziging voorwaarden, opgelegd aan de woningvereeniging Benne broek, bij raadsbesluit d.d. 17 Juni 1910. 4. Regeling der behandeling gem.- begrooLing dienst 1911. 5. Behandeling overeenkomst mei de gemeente Haarlem, in zake het school traan van kinderen uit deze ge meente, met retributie-verordening en verordening op de invordering. Tot onderwijzeres aan de R. C. Par. school alhier is benoemd C. M. A. A. Russell te Haarlem. HAARLBMMERLIEDE C. A. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 30 Augustus 1910 des voormiddags te 101/2 uur. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Aanvrage eervol ontslag mej. J. M. C. W. Schulze als onderwijzeres a. d. O. L. school te HoutrakpolJer. 3. Vaststelling Gemeente-rekening, dienst 1909. 4. Idem rekening Algem. Burg. Armbestuur, dienst 1909. 5. Idem rekening legaat-Broekhufr- zen, dienst 1909. 0. Aanbieding Gemeente-begrooting dienst 1911. 7. Wijziging der algemeene politie verordening. 8. Uitlating aandeel ad ƒ500 geld- leening 1892. 9. Vaststelling le suppletoir kohier Hoofd. Omslag 1910. 10. Adres J. J. Koning, afwijking bouw- en woningverordening (aange houden vorige vergadering). SCHOTEN. De tooneelvereeniging „Vriend schap zij ons doel' hield dezer dagen haar jaarvergadering, onder voorzit terschap van den heer H. Jansen. Uit do jaarverslagen bleek, dat de veree- niging steeds vooruit gaat. Wegens periodieke aftreding van vier be- stüursleden werden herkozen de hee ren K. de Kort, als penningmeester, 1. Kwaaitaol en H. v. d. Kort als com missarissen, en gekozen in de plaats van den heer J. Verbeek, de heer J. Schaaf. HAARLEMMERMEER. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn van den arbeider de K. aan den Kruisweg vier volwassen konij nen uit een hok, staande op het erf, ontvreemd. Door de K. werd hiervan dadelijk kennis gegeven aan de politie, doch daar alle aanwijzingen ontbraken, had een door haar ingesteld onder zoek geen resultaat. In verband lnermede werden even wel Zondagvoormiddag door de poli tic te Haarlem, op aanwijzing van de K., die zich toevallig aldaar bevond, een tweetal personen aangehouden, waarvan eeri hunner noc in het bezit gevonden werd van de konijnen van de K. Het zijn een paar oude beken den van de politie. -Een voorloopig onderzoek is inge steld geworden, waarna zij door de politie" van hier, na een ontv angen telegrafisch bericht, zijn gehaald en naar Hoofddorp overgebracht. In afwachting van het onderzoek, dat nu alhier wordt voortgezet, olij ven de verdachten in voorloopige be waring. Men vermeent in een hunner den persoon in handen te hebben, die den laatsten tijd de geheele omge ving, waar hij verblijf hield, onveilig maakte. Door de politie is opgespoord de dader van de vele diefstallen van boom vruchten. stroo en andere artikelen, die bij voortduring in do laatste we ken aan den Ringdijk O. Z., in de om geving van den Bcnnebroekerweg voorkwamen. Het is de losse werkman S. van T.. aldaar woonachtig, die te genover de politie, nadat door ver schillende personen bezwarende ver klaringen tegen bem waren afgelegd, ten slotte volledig zijn misdrijven be kende. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. SLOTEN. Het 60-jarig bestaan der afdeeling van de Holl. Maatschappij van Land bouw alhier met October a.s. zal ee- nigszïns feestelijk worden herhaald. Deze afdeeling telt 54 leden, die te Sloterdijk bijna 90. Aan den Sloterstraatweg is door 't spelen van kinderen met lucifers de gevulde hooiberg van den veehou der Snijders geheel verbrand; twee brandspuiten deden dienst en behiel den de belendende gebouwen; het hooi is verzekerd. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor aan A. Bert- ling vcrguniïing te vorleenen bij het plaatsen van 'n tuinhuis af te wijken van de bepalingen der Bouwverorde ning; maar opperen bezwaar de Duin-: lustweg van adressant over te ne men, zoolang deze niet is gedoleerd en geen som voor het onderhoud is gestort B. en W. stellen voor onbew .on baar te verklaren de perceelen Zee weg 18, 20 en 22 (Veseroord sectie M 428 en 858) van S. van den Boogaard aldaar; D 5254 (Velseroord sectie M- 142) van de N. V. Amsterd. Ballast- Mij. De woduwe R. Zwemmer deelt me©,, dat haar zoon, op den politiepost ont boden, daar een stuk heeft geteekencL, om 10 te zuilen betalen voor hel recht een wagen op Gemeentegrond te laten staan. Verzoekster vraagt teruggaaf der betaalue gelden, daar haar zoon min derjarig is, zij hem geen bevel tot hek teekenen van 't contract heeft gege ven en de zaak niet door haar zooa wordt gedreven. B. en W. kunnen geen termen vin den tol teruggaaf van het precario recht. De Commissie, belast met het on derzoek van de rekeningen der Ge meen te adviseert tot goedkeuring vac de rekening der gecontracteerde we gen, die van 't SehaaJamibesluur (zij! merkt op, dat de ziekenverpleging steeds rneer gaat kosten} en die van 't R.-K, Armbestuur. Het is gebleken, dat het saldo van 't vorige jaar verkeerd was overgeno men, door 1 laatste armbestuuY. Na bespreking met dit bFstuuU bleek dc Commissie dan ook, .dat heli voordeelig saldo niet moet zïjffi f 171 35 1/2, doch 1612.63 1/2. Inzake de rekening van den hee? Kramer over de jaren 19061909, zegt de commissie, dat de misstan den in 1906 aangetroffen in de andero jaren bestendigd zijn gebleven, om dat voor 1909 geen onderzoek naai deze rekeningen is ingesteld. Uit het onderzoek bleek, o.m., dal de heer Kramer verschillende beta lingen deed, zonder machtiging door den Raad, dat reis- en verblijfkos ten ten onrechte op deze rekening zijn; gebracht, dat hij f 142.S5 uitgaf voor het fotografeeren van Gemeentege bouwen, waartoe hij geen luuchtiging had. Op het verzoek van de Commissie om nadere inlichtingen, deoleu B. ea W. mee, dat die zaken buiten hun college zijn omgegaan. Ten opzichte van administratieve opmerkingen over de kasstukken van den Gemeente-ontvanger deeleu B. es: W. mee, dat het in hun voornemen ligt deze zaken administratief te re gelen. Omtrent opmerkingen over de Ge meenterekeuing deelen B. en W. mee,, dat zooveel mogelijk leveranties wor den opgedragen aan ingezetenen. Dat het vele bijwerk bij aanbestede wer ken zal kunnen vermeden worden door de aanstelling van een Gemeen tewerkman. 't Brandweerkader te Velsen en Vel seroord had ontslag genomen, oindaf de Raad had bepaald, dat de kader leden f 3 zouden krijgen, als verte ringskosten. Dat wcnschten zij niet, wei eet verdubbeling van uitkeering bij brand. Als nu een brand lang duurt* ontvangen de manschappen meer dar5 de kwartiermeesters. B. en W. stellen nu voor de volgen de regeling te treffen: voor elk uit' rukken aan de kwartiermeesters 3, de ass.-brandmeesters 4 en de brand meesters en op perbrandmeesters f f uit te betalen. De opperbrandmeesters genieten nog een toelage van 10. B. en W. stellen voor den heer J. Adriaanse, directeur der gasfabrielf. te Harderwijk op te dragen het toe< zicht op de werken voor de gasleve ring door Haarlem. De hoer Adriaanse is reeds adviseur der gemeente. Het toezicht op de werken en het: maken van plannen voor de buisleg ging, legging van den zinker in he» Noordzeekanaal, het maken van dei* gashouder, zal f 5500 vorderen. Suppletoire agenda voor de openoa- re \ergadering van den Gemeente raad van Velsen op Dinsdag 30 Augus tus 1910, n.m. 1 uur. 15bis. Voorstel, om aan den hec-r J. Adriaanse. directeur der gasfabriek te Harderwijk, op te dragen het toezicht

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1