HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BEAD. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1910 Buitenlandsch Overzicht In ons vorig Overzicht wezen we al op eenige eigenaardigheden in DE REDE VAN KEIZER WILHELM, dezer dagen to Koningsbergen, bij de feesten tot inwijding van 't nieuwe paleis, gehouden. Toch hadden we nog niet kunnen verwachten, dat de speech zóóveel politiek stof zou doen opwaaien Over deze rede van Z. M. wordt bij na evenveel drukte gemaakt als over 't bekende Keizer-interview in een Engelsch blad, inzake den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, 't Gele gevaar, en zijn goede bedoelingen tegenover En geland. Dat was in 't laatst van 1908. Toen is er allerwege op aangedron gen, dat de Keizer meer gematigd zou optreden en zich onthouden van liet voeren eener eigen politiek, buiten de ministers en buiten de volksvertegen woordiging om. 'tWaren harde noten, die gekraakt werdenDe storm bedaarde eerst, toen de rijkskanselier in den Rijks dag verklaringen aflegde, waaruit was op te maken, dat Z. M. voortaan voorzichtiger zou zijn. 't Duitsche volk is voor een belangrijk deel zeer keizersgezind en daarom was, na de belofte van beterschap, 't oud ver trouwen weer spoedig hersteld. Toch waren er menschcn, die met vrees in de toekomst zagen. Ze ken den Wilhelm en daarom vreesden ze. De Keizer is een man van tempera ment en wil een persoonlijk heid zijn. Thans is Z. M. 51 jaar en zou hij zich nu nog kunnen veran deren Bijna twee jaar is alles goed ge gaan, maar nu is 't weer mis. De Ko- ningbergsche rede heeft 't gedaan Zaterdag gaven we een uittreksel ran de rede. Nu we de speech van den Keizer woordelijk vóór ons heb ben. is er wel aanleiding ecnige aan vullingen te geven, om duidelijk te laten uitkomen, dat de spreker zich op 't standpunt plaatst, dat hij „Kei zer bij de genade Gods" 'is. In den aanhef van zijn rede had Wil helm in herinnering gebracht, hoe de groote keurvorst zich krachtens eigen recht den Pruisischen hertogshoed had opgezet en hoe zijn zoon dien voor iie koninklijke kroon had ver ruild. Na een herinnering aan den Franschen tijd en don vrijheidsoorlog vervolgde hij „En hier (te Konings bergen) zette mijn grootvader zich, 1 wederom uit eigen recht, de Pruisi sche koningskroon op het hoofd, ter wijl hij nog eens nadrukkelijk deed uitkomen, dat zij hem alleen van Gods genade verleend was en niet door parlementen, volksvergade ringen en volksbesluiten. en dat hij zich als uitverkoren werktuig des he mels beschouwde en als zoodanig zijn plichten als regeerder en hcerscher vervullen zou." Dau volgde, zooals men al weet, de verheerlijking van de figuur van koning Louise, met een stock onder water aan de vrouwenbe weging, en een vermaning, om in de oorlogstoerustingen, de eenige waar borg voor den vrede, niet te verslap pen. Ten s'otte komt dan de klap op den vuurpijl, als de Keizer zegt „Als werktuig in de hand des Heeren mij beschou wend, zonder achtte slaan op denkbeelden en meeniu- gen van den dag, ga ijc mijn weg, die uitsluitend en al leen de welvaart en de vreedzame ontwikkeling van ons vaderland is ge- w ij d. Maar ik heb daarbij de mede werking noodig van allen in het land, en tot dien arbeid wilde ik u thans nog eens oproepen. Een deel der DUITSCHE PERS IS ZEER VERONTWAARDIGD over de uitspraken van den Keizer. Ter illustratie zullen we hier eerst eenige liberale persoordeelvellingcn laten volgen. De Tagliche Rundschau schrijft: Zeker is Keizer Wilhelm een streng constitutioneel vorst en door alle tij den heeft hij met de daad bewezen, dat hij de grondwettige rechten van het volk weet te eerbiedigen en te be schermen. Maar waartoe dan dat na drukkelijk wijzen op het „koning schap bij de genade Gods" eu „uit eigen rechten", dat ver in het land misverstand moei doen Ontslaan en aan de antimonarchale gezindheden voedsel zal geven. Deze keizerlijke toespraak zal werken als een strijdleu ze. Voor de goede monarchisten ont staat een toestand van diepe tragiek. En het zou ons niet verwonderen, als de Rijksdag zich met deze redevoering bezig zal houden." Do Frankfurter Zeitung verwacht na deze toespraak van Z. .M nieuwe militairo vorderingen en nieuwe be lastingen, maar is toch nog "t meest ontstemd over ,,'t eigen recht" des konings. Wie zijn weg wil gaan, zon der rekening te houden met de denk beelden en meeningen van den dag, zal eenzaam blijven en buiten aanra king met de eigenlijke volksstemming: bij zal niet de medewerking vinden van iedereen in het land, die de Kei zer noodig acht en inroept. Uit de denkbeelden en meeningen van den dag toch ontstaat de samenstelling der parlementen, een der grondwetti ge organen voor de wetgeving. Daar mede moet iedere heerscher rekening houden, en wil hij de medewerking van elkeen in het land inroepen, dan moet hij zich vertrouwd maken met het denken en voelen des volks. Dan eerst kan hij voor de welvaart en de vreedzame ontwikkeling van het va derland niet succes arbeiden." 't Berliner Tageblatt meent„Het Duitscin. volk houui vast iuu de ge dachte, dat het nieuwe Rijk een con- stilutiouueelc slaat is, en dat de op vatting van het „Gutlesguadentum" der vorsten iu de Duitsche toestanden geen bevestiging vindt, wijl van uit schakeling der grondwettige verant woordelijkheden gt-en sprake meer kan zijn." De (democratische) Berliner Volks- zoitung kan niet anders aannemen, dan dat „de rijkskanselier den tekst van de rede vooraf heeft goedgekeurd. Daarom is de vraag geoorloofd, die millioonen thans zullen stellen:Wat bedoelt de verantwoordelijke leider van de Pruisische staatkunde met dit plotseling to berde brengen van de vraag van de verhouding van den vorst tot de volksvertegenwoordiging? De rijkskanselier zal goed doen, hier op ommegaand antwoord te geven.' De Vorwart-s ('t orgaan der sociaal democraten) gaat ook te keer. De re de bewijst 2. L, „dat het elementaire en eenstemmige verzet van het Duit sche volk tegen de persoonlijke staat kunde te zwak is geweest om op Wil lem II indruk te maken, dat de Kei zer niets van de November-dagen hoeft willen leeren. Wat Willem II ditmaal gezegd heeft, klinkt als een antwoord ep de uitnoodiging, oin de grenzen in acht te nemen, die de grondwet den Duitschen Keizer ge steld heeft, en dat antwoord op het verlangen van het Duitsche volk is een barsch en uitdagend neen." Do conservatieve bladen vinden de rede van den Keizer niet zoo erg. De Reichbotc 0. n. ziet in do woorden over het „Gottesgnadentum" geen proclamatie van het absolutisme, dat niet de constitutie in Pruisen en in het Rijk onvereenigbuar is. 't Blad verwacht veel geschreeuw van de de mocratische pers. maar moent dat daarvoor geen reden is. Wat zal 't gevolg van deze protes ten in de pers zijn 't Valt nog niet te vermoeden ook niet, omdat 't te ver wachten is, dat 't lautste woord dooi de pers nog niet gesproken is en de polemiek zeker nog dogen de couran ten in 't land onzer Ooster buren vul len zal. E11 dan? Zal er oen nieuwe verklaring van den rijkskanselier in den Rijksduj» ko men waarin aan de woorden van den Keizer de scherpe kanten ontnomen I worden Of zal Z. M. op den thans weer in geslagen weg voortwandelen, zoodat een nieuw tijdperk van persoonlijke staatkunde te wachten is Nieuwsgierig zien we naar de aan staande gebeurtenissen uit. L'it eenige gemengde berichten is bekend, dat IN DLl 1SCHLAND TWEE SPION- NKEKENDE ENGELSCHEN GE VANGEN GENOMEN ZIJN. De arrestatie der Engelsche studen ten (andere berichten houden vol, dat 't officieren zijn) geeft iu de Engei- sihe bladen stuf tot beschouwingen. Duidelijk weidt evenwel uiigespiu- ken, dal de bladen niet aan de schuld hunner l.nulgenooten gelooveu. De Daily Mail is vooral geraakt en spreekt zelfs van 't plotselinge herle ven der spionage-dwaasheid in Duitschland. Deze aanval wijst de Kuluische Zei tung af. Dit blad schrijft, dat Duitsch land zeker niet getoond heeft, ooit aan spinnage-dw aasheid te lijden, en dat zeker de Engelsche Jingo s niet het recht hebben op die wijze te spre ken. Hoe lang is het geleden, dat de Engelsche Jingo-bladen ware uitin gen van spionnage vrees toonden, de Engelsche lucht met Duitsche spook schepen, Londen met een spionnen- leger van 30,000 Duitsche keliners be volkten, en zelfs onder de Noordz' Duitschers een tunnel had hooren graven Wie zulke spiormage-dwaas- heden beeaat, moet waarlijk niet schreeuwen, ais een ander land, kalm en ernstig, zonder ophef, een geregeld proces begint tegen menschcn, die zich toch van spionnage hebben ver dacht gemaakt. Het blad wijst er verder op, dat in Engeland het maken van photo's in den omtrek van vestingen reeds tot een ernstige veroordeeling kan lei den, terwiil in Duitschland de bedoe ling om te süiouneeren duidelijk moet worden bewezen. De twee iu hechtenis genomen En gelsche verspieders hebben vergun ning gekregen een Engeisctunan als verdediger te kiezen. Deze is al naar Einden onder weg. DE ANNEXATIE VAN KOREA dwr Japan is voor de Koreanen een... weldaad. Burggraaf Terauki, de nieu we resident generaal van Korea, ver klaarde althans in een officieel be richt, dat de keizer van Japan den won&ch te kennen heeft gegeven, dat niets onbeproefd zal worden gelalen 0111 de Koreanen tot hel inzient te brengen, dat de annexatie geen ver nedering voor hen is, maar integen deel een weldaad. De Japansche staatkunde zal er n.l. naar streven de hulpbronnen van Korea te ontwikkelen. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat hoewel de verdragen met buiteulandsche mogendheden door dc annexatie vervallen zijn, de tegen woordige toltarieven voor Korea voor onbepaalden tijd gehandhaafd blijven. Buitenlanders zullen Lu Korea de zelfde rechten genieten als in het ove nge gedeelte van Japan. Men verwacht gtxin. ongaregeldhe den bij de afkondiging van de nadere bijzonderheden der annexatie. HET PROuRAM VAN OuO-PKESI- DENT ROOSEVELT. Volgens een persbericht zal oud president Roosevelt op zijn tournée door ue erecuigdu Staten het volgen de politieke program ontwikkelen: ge leidelijke verlaging der invoerrech ten, waardeschatting der spoorwegen ten einde een basis te verkrijgen voor vaststelling van billijke spuorwegta neven; regecringscontrole op spoor wegen en industrieele maatschappij en; invoenng van een progressieve in komstenbelasting. biaujineuws ZWEMFEEST VAN DE H. O. Z. In den laatsten tijd vooral begint zich de zwemsport sterk te ontwikke len. Allerwege leest men van mat- i cues, zoowei in binnen- rns buiten land, van waterpolocompetitiea, en sinds eenige jaren komen ook heel wat zwemfeesten op de seizoenpro gramma's voor. Het is een verblijdend teeken, dat ook onder het onderwijzend perso neel de zwem-idee al meer opgang begint te maken, en Haarlem voor- aJ ue haaiieinsciie jeugd mag zich geiuKkig prijzen, dut net de eerste stad is, die een Onderwijzers-zwem- club heeft. Het doel dier vereeniging is in laatste instantie, verplicht schoolzwemmen te verkrijgen, maar zij begint bij het begin, eu dat is, lielaugsLeiiiug wekken, zoowel bij ouders als bij kinderen nu de zwem- sport. Het is zonderling, zooveel argu menten de ouders hebben om hunne kinderen toch vooral niet te doen zwemmen; de een meent er deze, de ander die reden voor te hebben. En ondeitusschen, missen de kinde reu een neerhjk, en wat meer zegt, buitengewoon gezond en nuttig ver maak. Het zwemfeest nu, dat gisteren in de zweminrichting van den heer A. A. Sprenger Sr. gehouden werd, was ovengeus wel een krachtig middel om al die vooroordeeltjes weg te nemen. Eu met genoegen merkten we vele ouders op, die niet nalaten zuilen zoo veel in hun vermogen is, om de zwem sport te propageeren. Uitgenoodigd waren ook B. en W. en de raadsleden, aan welke invitatie de heeren Schram en Van de Kamp gevolg gegeven hadden. B. en W. en vele leden van den raad hadden bericht vun verhinde ring gezonden. De kinderen hebben inderdaad een heerlijken middag gehad. Een draai orgel zorgde voor aardige muziek, en 't mooie weer hield een levendige op gewekte stemming onder gen eindig den en zwemmers. De nummers mu ntten rug- en borslzvveiiunen, en het vas werkelijk belangwekkend te Zien, hoe deze jonge knapen en mei* jes, die nog eerst kort gewend zijn, zich in het natte element te liewegen, de edele zwemkunst reeds gevor derd ziju. Het programma werd aan- gevuld door een spannende waterpo- lowedsirijd tusscheu leden van H. V. G. B-, die na hardnekkigen kamp door de blauwe partij oj> de witte met 3 tegen 2 goals gewonnen werd. Het nummer ..gekleed zwemmen" door eenige jeugdige zwemmers, allen leer lingen der inrichting, was bijzonder musuiit. Het was wel te zien, dat de leeren erg hinderlijk waren, maar nan den anderen kant heeft deze oe fening dit groote voordeel, dat zij moei dan de andere de werkelijkheid nabij kunt. Als men in het water valt, heeft men immers ook zijn kleu ren aan. Mooie sprongen werden gemaakt door de heeren Joh. M. Schmidt, Buys, en Schönhuth. die sterke staal {jes van water-acrobatiek te zien ga ven. 'n Duverend applaus oogstte de kleine Otmar Schönhuth, die manmoedig de sprongen der volwassenen en wat kranig! nadeed. Dq gedetailleerde, uilslag is als 'olgl: Snel borstzwemmen, 25 M voor meisjes van 10—13 jaar. lste prijs: G. Kemper in 36 2/5 sec.; 2e pr. H. Roozeu, 41 sec., 3e pr. II. bteeiiké, Li 2/5 sec l&ie troostprijs, H. 46 2/5 sec., 2e troostprijs, A. Meyer, 56 sec., 3e troostprijs, J. Tu- ines 1 min. 3 3/5 sec. Meisjes vuu 14—16 jaar 25 M. lste pr. A. ülokkor, 32 2/5 sec.; 2e pr. G. Blokker, ob sec., 3e pr. II. Swart, 37 1/5 sec., lste troostprijs, M. de Boer, 46 2/5 sec., 2e troosiprijs, J. Mails' sen, 45 sec., 3e trooslpr., II. Bicier, 45 2/5 sec. Schuonzweimnen, meisjes, lste prijs G. Blokker, G8 1/2 punt, 2o prijs, A. Blokker, 01 punten, 3c pr. H. Swart, 57 punten, lste troostprijs H. Bieler, 46 punten. 2e troostprijs G. Kernper, 40 1/2 p., 3e troostprijs IL Roozen, 27 p. Snel borstzwemmen, 25 M., jon gens. lste prijs A. Schreudor, 30 4/5 sec., 2c pr. C. Visser, 31 2/5 sec., 3e pr., J. Corvers, 32 sec., 4e pr. K. Sturm, 34 sec., 5e pr. J. Vreem, 34 2/5 sec., lste troostprijs A. G. E. Meme link. 35 sec., 2e troostprijs, G. J. Groe- nevèld, 36 sec., 3e troostpr. W. Sloot weg, 36 3/5 sec. Snel rugzvvemmen, 25 M., lste pr. G. J. Groeneveld, 30 sec., 2e pr. H. J. Schuurman, 45 sec., 3e pr. A. N. Roo zen, 40 sec., troostprijs J. Vreem, 51 1/5 sec. Jongens van 1113 jaar, snel borst- zwem.uen, 25 AL, lste pr. A. Prinsen, 28 sec., 2e pr. 1'. Mooiman, 38 sec., 3e pr P. van Nieuwkerk, 35 3/4 sec., lste troostpr M. v. d. Schaar, 39 1/4 sec., 2e troostprijs W. van Gulik, 45 Schoonzwemmen. lste prijs L. Klees, 87 1/2 punt, 2e pr. A. Dekker, 73 punten, 3e pr. G. J. Audrée, 72 p., 4e pr. W. Kamp, 65 p., 5e pr. K. Koe man, 65 p. lste troostpr. W. Dijkstra, G3 p., 2e troostpr. A. N. Roosen, 61 p. Tobbetje-varen, 25 M. lste pr. K. Sturm, 42 sec., 2e pr. C. Ernke, 50 sec.. 3e pr. G. J. Groenevekl, 52 sec. Hinderniszwemmeu 25 M., lste pr. J. Nlenwenhuizen. 5i sec., 2e pr. A. v. Hemert, 1 min., 3 sec., 3e pr. J. H. do Groot. 1 min., 7 sec., troostprijs A. Schrouder, 1 min. 12 4/5 sec. Alvorens tot de prijsuitreiking werd overgegaan, zeide de heer R. Haver- vchmidt, voorzitter van de Haarlem- 'chc Onderwijzers Zwemclub, allen dank. die tot 't welslagen van dit feest hadden meegewerkt. Spr. hoop te. dat het feest 't volgend jaar nog hitterender zijn mocht, dan 't nu reeds geweest is. Daarna nchte Dr. W. E. Merens, voorzitter der jury, die bestond uit de heeren Dr. W. E. Merens, A. A. Sprenger Sr.. U. Haverschmidt, S. do Groot en II. Remmelts. de prijzen uit, uie bestonden uit medailles, horloges, boeken, wekkers etc. Het was een mooi wél-geslaagd waterfeest. KINDERFEEST IN JAPAN. Snel rug2wemmen. Jongens van 11—13 jaar, 25 M. lste pr. P. Mooi man, 35 2/5 sec., 2e pr. A. Prinsen, 401/5 sec., lste troostpr. P. van Nieuwkiwk. 46 1/5 sec., 2e troostpr. M. v de Schaar, 47 1/2 sec. Snel borstzwemmen, jongens van 14—16 jaar, 50 AL, lste pr. L. Klees, 404/5 stc 2e pr. N'. Klees, 53 3/5 sec., 3c pr. A. Dekwer, GO sec. Troostpr. C. EruUe, 1 min. 1 4,5 sec. Snel rugzwemmeu, jongens van 14lb jaai, z5 M., Isle pr. L. Klees, 26 sec., 2e or. K. Koeman. 33 1/5 sec., lste troostpr. N. Klees, 35 sec., 2e troosipr. A. Dekker, 3" sec. j Schoolzwemmen, 100 M. Isle pr. Schuol 10 (hoofd de heer J D- Fran se! in 2 min. 35 3/5 sec. Ploeg A. ScUreuder, V\Sclireuder, C. Visser en J. Haan, 2e pr. School 5 (hoofd de heer G. Max in 2 min. 45 sec. Ploeg J. Bertholer, T. Heysman, \V. de Vos en A. Mazurel. den Japanschen tuin geluid heeft, beeft de „Bron"-direetie niet geaar zeld, andermaal zulk ten jeugdfestijn te geven, dat minstens evengoed als het eerste is geslaagd. Maar ditmaal kwam er nog iets bij, dat den middag bij uitstek belangwekkend maakte. De heeren Van Gasteren eu Chabot toch hadden de goede en mooie ge dachte gehad, de verpleegden 111 de ces- en godshuizen tot een bezoek an den Japanschen tuin uit te noo- digeu, en zou een zonnestiaaitje meer te gieten in het leven dezer kinderen, die in hunne ouders zooveel verloren hebben of de ouden-van-dagen ar eens te doen lachen in de zon tusschen de bloemen, zoo bun ge dachten terugleidend naar den eigen jeugdtijd, en zc een oogenblik de las ten en ongemakken van den ouder dom te doen vergeten. De Yinriksha's deden nu eerst recht dienstrijden zc op andere dagen meest leeg den tuin rond, nu werd en door de weesmeisjes een druk gebruik van gemaakt. En achter eu voor de Japansche karretjes klonk opgewekt kindergelach snelden htm de klein tjes krijgertje-spelend en zingend van uitbundige blijheid, voorbij. En mocht er soms aJ eens een val len, geen nood, de waterlanders, die misschien voor een oogenblik te voor schijn gekomen waren, droogden spoedig weer. Natuurlijk dat de dansvloer niet onbetreden bleef. De vroolijke wijsjes van de dameskapel waren daartoe te uitlokkend, en het duurde dan ook niet lang, of de voetjes gingen onder leiding van de heeren Martin van den vloer. Eu hei gezicht van die zwierige kleurige pukjes, die zoo rhyUuuisch oinmezwierden, was zóó aardig, dat het. zelfs het meest stroeve gelaal tot een lach plooide. Die glimlach ging over in luider teekenen van vroolijk- lieid, toen ook de oudjes zich tot een dansje lieten verlokken. En zc konden het nog maar wat goed. Net als tie vergelijking is misschien niet ele gant, maar zeer juist oude cava lerie paarden waren ze, die weer de krijgsmuziek hooren. Zóó aansteke lijk werkten die danswijzen. lntussohen was ook voor den in- wcndigei. meusch gezorgd. De diaco niemannetjes zaten weldra deftig te dampen, elk met een pot schuimend gerstenat voor zich, en de oude, inge- scliroiupelde, maar op een dag als dezen nog zeer levenslustige vrouw tjes, lieten zich de grenadine uitste kend smaken. Toen de Japansche Prins met zijn i' gevolg zich -voor een ommetocht natuurlijk een stillen gereed maak te, sloot heel de tuinbevolking, zoo wel oud als jong, zich daarbij aan. Na Ieen paar ommegangen verdwenen de genoodlgden allen in de beignels- partij, een die bij de invité's nog lang in 't geheugen zal blij ven. Het was een aardige middag I Stuivers-Spaarbank, Haar lem. Gedurende de maand Juli werden iugeuruent G26 posten met een bedrag vuu 1594-65, terugbetaald 85 posten met een bedrag van 958.91 1/2 en af gegeven 30 nieuwe boekjes. In hel le nalfjaar 1910 werden in- gebracht 3443 pusten, bedragende 718i.S6, terugbetaald 425 posten ƒ5735 37 1/2 en afgegeven 150 nieuwe boekjes met 80 spaarbusjes. Hoewel gedurende dit tijdvak één zitting minder werd gehouden dan in het le halfjaar 1909. bedroegen dc inla gen in 1310 670.81 en de terugbeta lingen 209.92 1/2 m e e r dan in 1909. Haarl. Muziekkorps. Voor Woensdagavond 8 uur op da Groote Markt luidt het programma: 1. Volksliederen. 2. Haarl. Schutterij Marsch, Kriens 3. Ouverture Venus auf Erde, Lincke 4. Alasken Polonaise, Faust 5. An der schonen Blauen Donan, W'alzer, Strauss. 6. Fantasie a. d. Operette de Groot Afogol, Audran. 7. Schiffsjungen, Marsch a. d. Vice- Admiraal, Millöcker. 8. Ouverture Zehn Madchen und kein Mann, Suppé. 9. Morgenblütter, W'alzer, Strauss. 10. Potpourri a. d. Posse Der Mets tersin eer 7on Berlin, Lincke. Rubriek voor Vragen Geabooneerden hebben het voorrecht, ▼ragen op verschillend eebied. mile voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hont straat 53. ile antwoorden wordta geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van dea inzender vermelden wordt geen aandacht gescl-onken. VRAAG: Wanneer men bij testamen taire beschikking tot erfgenaam be noemd is, kan men dan op verlangen eu tegen betaling der kitsten een af schrift bekomen en wat zijn die kos ten? ANTWOORD: Zeker, als u onmid dellijk belanghebbende zijt, dan moet de notaris u, al naar gelang van on> standigheden, een afschrift of een uittreksel geven. De kosten bedagen 0.50 per bladzijde, behalve het ze gel of de zegels. VRAAG: W ordt het erfdeel, wan neer ineii niet in dezelfde stad woont, door den notaris aan de erfgenamen overgemaakt of moet men het per soonlijk in ontvangst komen nemen/ ANTWOORD: U wordt uitgenoo digd om bij den inventaris en de boedelscheiding tegenwoordig te zijn, maar wanneer u dit niet convenieert, diari verzoekt u den notaris u eene vol macht te zenden. Hij zorgt dan wel voor een lasthebber en wil u, op uw verzoek, hetgeen u wordt toebedeeld, zeker gaarne overmaken of op andere wijze doen toekomen. VRAAG: Bij minderjarighéld van den erfgenaam, moet dan de vader of voogd komen? in de veronder stelling dat de vader van wiens kant het erfdeel is overleden is. ANTWOORD: Minderjarigen wor den altijd vertegenwoordigd door hen die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefenen. Is er sprake van voogdij 1.v. ten gevolge van het overlijden van een der ouders dan is er bo vendien nog een toeziend voogd, die mede moet optreden. VRAAG: Ik heb een zoon die reeds tien maanden met een meisje om gaat. Kunnen de ouders, daar het meisje minderjarig is, er politieza ken van maken? ANTWOORD: U geeft weer -en prachtige staaltje van de alom heer- schende wanbegrippen omtrent de be- teekenis en den werkkring der politie. Deze heeft niets met de zaak te ma- keu. Het is bovendien volstrekt niet verboden, om te gaan met een min derjarig meisje. Als uw zoon ook nog minderjarig is, dan kunt u alleen het huwelijk beletten; maar verder reiki iu dit geval de ouderlijke macht niet. VRAAG. Kan een toeziend voogd aan de moeder-voogdes de voogdij la ten ontnemen, wanneer zij hare kin deren geen goede opvoeding geeft, ze opstookt tegen hun tweeden vader en diens gezag ondermijnt ANTWOORD. Hij kan zich wenden tot den secretaris van den voogdij raad en met deaen de zaak bespreken. Als er dan aanleiding blijkt te ba- staan, is ontzetting uit de voordij mo gelijk. FEUILLETON BóTORjtÜL Naar bet Engelsch door CHARLES GARVICE. 61) Mr. Trunion had het nieuws verno men van de schipbreuk van de „Hap py Cucy", en was geneigd te denkeu, dat Cyril wel gered zou zijn. Het dient nergens toe om naar Moorcroft te gaan. Jufrfouw Railton is in Londen voor zaken. En nu onze plannen, Mr Graham. Ik zou mij door deze historie niet zoo laten te 1 neerdrukken als ik u was. Hij i» stellig wel door een of ander schip opgemerkt, eu wij zullen wel gauw- wat van hem hooren. Met totaal gebrek aan geestdrift haalde Eliot zijn plannen te voor schijn en legde ze uit Mr. Trnnlon stelde er bijzonder veel belang in. Ik geloof, dat er wat in zit. zei hij er is gold mee te verdienen. U schijnt de zaak grondig te hebben aangepakt. Cyril hielp mij, flnisterde Eliot, meer tot zichzelf dan tot Mr Tru nion. En natuurlijk zullen wij 11 vra gen om bet toezicht te houden bij die zaak. Eliot schudde zeer beslist van „neen". Dank u, zei hij. Ik zou niet meer naar Lonaway terug kunnen gaan. Mr. Trunion maakte een gebaar van ongeduld. Nu nog niet, nu nog niet, zei hij. Natuurlijk begrijp ik, dat u er voor 't oogenblik genoeg van heeft. Waar eaat 11 heen Wat Is u van plan te doen Hij was een goed zakenman, en had heel gauw opgrmerkt, dat Eliot Gra ham een jonge man was, die men moest trachten te houden. Ik ben van plan naar Londen te gaan, zei Eliot. Misschien hoor ik iets van mijn vriend aan het kantoor van <ie Lloyd of aan het .scheepvaartbu reau maar ik ga eerst naar Moor croft. Heel goed, zei Mr. Trunion. Het is niet ver. Mijn knecht zal u er heen rijden, ofschoon, zooals ik u zeg. jui- frouw Deborah is niet thuis. Misschien heeft zij een telegram gekregen, zei Eliot Wel mogelijk, wel mogelijk, zei Mr. Trunion. Maar nu over Londen gesproken. Daar is een man, die ons bij do uitvoering van uw plan kan helpen. U gaat er heen, zoekt hem op, laat hem de plannen zien en vertelt hem hetzelfde wat u mij verteld heeft. Natuurlijk betaal ik uw onkosten. Later sproken wij over salariswij zoodon dat kunnen bepalen met een aandeel 111 de winst Wij zullen dat alles nog wel eens bespreken. Ik zou wel graag willen, dat u Miss Railson ook opzocht, maar ik weet haar adres niet en natuurlijk is die onmogelijke knecht van haar daarvan ook niet op de hoogte. Zij is weggegaan zonder het achter te laten juist iets voor haar excentriek Ik zal u een brief geven voor den man, waarover ik sprak en u kan van Porlash naar Londen gaan. Hier is wat geld schrijf maar, als u meer noodig heeft. Kom, Mr. Graham, het hoofd niet la ten hangen. De jongen behoorde im- meis niet eens tot uw familie. Hij was de beste en oprechtste vriend, die een man ooit gehad heeft, zei Eliot, en hij redde mijn leven op gevaar af zijn eigen te verliezen. Hij ging naar Moorcroft en sprak daar Jacob, die in de voordeur zaï met een pijp in zijn mond. Geen brie ven of telegrammen waren tijdeus haar afwezigheid voor Miss Railton gekomen en hij kon Eliot haar adres niet geven, omdat hij hetzelf niet wist. Jacob wilde niet gelooven, dat de jongen verloren zou zijn. Uit gast vrijheid verzocht hij Eliot binnen te komen, terwijl het paard voer kreeg. Al® a uw handen wil wosschen. kom dan boven, zei Jacob. Gaat u de ze trap op, mijnheer, dan zal ik wat warm water halen. Ik ben hier knecht, jongen en dienstbode, alles tegelijk I Khot ging langzaam de trap op, niet weinis belangstelling om zich heen kijkend. Plotseling keek hij verbaasd op, evenals Cyril gedaan had en bleef staan voor het portert op het portaal Hij was verbaasd en kon nauwelijks zijn oogen gelooven en zijn hart klopte heftig van emotiewant het portret was dat van zijn vader. Hoe kwatn het daar, in dat oude huis. en waarom was het in bezit van Miss" Railson Toen Jacob kwam aan gesloft met het warme water, wendde Eliot zich tot hem met de vraag. Weet jij wiens portret dit is Neen, antwoordde Jacob onver schillig. Hoe zou ik dat weten 1 Een of andere 1 iend of bloedverwant van juffrouw Deborah, denk ik. Eliot ruste zich met moeite van het poriret los, en bleef er nog oeus voor staan kijken, voordat hij naar beneden ging. Hij trachtte zich te her inneren of zijn vader den naam Rail ton wel eens genoemd had, maar te vergeefs. Het portret was mooi ge schilderd, en ongetwijfeld van veel waarde waarschijnlijk was hot door de tegenwoordige eigenares op een of andere verkoopiug gekocht. Hij pro beerde wat te eten, werd naar Por lash gereden en nam vandaar den trein naar Londen. Hij ging dadelijk naar het bureau an do Lloyd, maar kon geen inlich tingen krijgen, gntg toen naar een paar agenten van de Bristol stoom bootmaatschappijen, maar zij hadden er niets van gehoord, dat de „Happy I.ucy", schipbreuk had geleden en op een van de kantoren kreeg hij ten antwoord dat het nog te vroeg was om uit officieele bron inlichtingen ie krijgen, en dat Eliot waarschijnlijk heel spoedig rechtstreeks van hem hooren zou, als hij gered was. Gedwongen om het voorloopig bij dit onderzoek te laten, ging Eliot naar den ntan, dien hij op aanraden van Mr. Trtyiiotv»moest opzoeken. Hij vond dezen heer tot over zijn ooren in het werk. Snel bekeek hij de plannen en luisterde aandachtig naar de ver klaring van Eliottoen schoof hij de teekenmgen terzijde, keek op zijn horloge, fronste de wenkbrauwen eu zei Heel goed, Mr. Graham. Ik zal er zoo spoedig mogelijk-werk van ma ken. Waar logeert u In het Cecil Hotel Heel goed Ik zal u zoo spoe dig mogelijk bericht zenden. Eliot ging terug naar het hotel, en toen hij bij den hoofdingang kwam, sprong zoo plotseling een groote, ste vige man uit een cab op het trottoir, dat hij tegen Eliot aanbonsde. I Pardon, zei hli met een opgewekt lachje. Wat een drukte ook in dat Londen van u 1 Ik doe niet anders dan in cabs eu omnibussen zitten. Plotseling zweeg hij en bleef Eliot aanstaren. Wel, lieve hemel Is u de jonge Eliot Graham niet Eliot keek den man aan, zijn best doende zich zijner te herinneren toen zei hij En u is Mr. Wedderburn. niel waar Dezelfde jonge man, antwoordde de vreemdeling hartelijk. Dat had ik nu nooit gedacht jou hier te zullen ontmoeten Zij drukten elkaar mev warmte de hand, want deze Mr. Wedderburn was eigenaar van d? plantage uaast die van Eliot's vader in Australië en <ie twee mannen waren groote vrien den geweest. Je logeert tocli hier, hoop tk, zei Mr. Wedderburn. Ik ben er bijzonder mee ingenomen. Wat een geluk om jou nu juist tegen het lijf te lc-open. Wat is het al veel jaren geleden sinds wij elkaar ontmoetten? Wat een ver andering 1 Hij zweeg en bekeek Eliot van hei hoofd tot de voeten. XWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5