VRAAG. Kan men ais erfgenaam bij den notaris liet testament ter in zag© krijgen ANTWOORD. Ja, wel te verstaan, wanneer de erfenis reeds open geval len is, door den dood van den erfla ter. VRAAG. Als men iets vindt van waarde, wordt dit dan na verloop van tijd eigendom van den vinder ANTWOORD. Ja, degene die hot voorwerp verloor, kan nog geduren de drie jaren na het verlies de zaak opeischen van dengene in wiens han den hij dezelve vindt. Daarna is de vinder onherroepelijk eigenaar. VRAAG. Ik heb mij met schriftelijk bewijs verhuurd, onder voorwaarden van opzogeing op twee maanden. Zou ik nu zonder ongenoegen de betrek king kunnen opzeggen met 6 wekeu ANTWOORD. Volgens de wet niet, op straffe van schadevergoeding. U moet dus niet handelen zonder ge meen overleg. Misschien wordt het u dan wel toegestaan. VRAAG: Ik heli twee neslcn kana ries van ongeveer 16 weken oud. Ze eten goed, bijna den geheel en dag, rnaar als zij zich hebben dik gegeten, vallen zij neer en zijn dood. Welke ziekte is dit, en wat is er aan tedoen? ANTWOORD: Het is een ingewands ziekte, die de vogels krijgen door het eten van te veel zaad cji te weinig eivoeder. Geeft u ze, als z© goed gego ten hebben, in melk gesopt witte brood en gepeldo haver, en de ziekte is in 4 of 5 dagen overwonnen. De ziekte is overigens zeer besmettelijk, en daarom raden we u aan, zo alle In een afzonderlijk kooitje te zetten. VRAAG: 15 Augustus 1.1. is een meisje in betrekking gegaan, maar heeft die om geldige reden na een week met de zes weken opgezegd. Haar mevrouw wil haar dwingen om minstens 3 maanden te blijven. Heeft zij daartoe het recht? ANTWOORD: Neen; de dienstbode kan met de zes weken vertrekken. Uit de Omstreken SCHOTEN. Optocht. Zondagmiddag hield do R. K. Volksbond afd. Schoten en Jan Gij- zenvaart een wandeltocht naar Haar lem, waar in de St. Bavo vergadert zou worden. Met ontplooid vaandel ging de wan deling langs den Rijksstraatweg en Gen, Cronjéstraat tot de grens der ge meente. Daar voor Haarlem geen toestem ming gevraagd was, werd het vaan del zoolang opgeborgen, waarop ver der gewandeld werd naar de Smede- straat. VELSEN. De St. Ct. bevat de goedgekeurde statuten dèr Naamlooze Vennoot schap Kalkzandsteenfabriek en Ex ploitatie-Maatschappij „De Hooge- berg", te .Veisen. De vennootschap heeft ten doel het fabriceercn van en handel drijven in kalkzandsteen en cementworken en al hetgeen verder met de exploitatie eener kalkzandsteenfabriek in ver band staal, benevens het exploiteo- xen van gronden, in den ruimslep zin opgevat. Art. 4. Het maatschappelijk kapi taal der vennootschap bedraagt 250.000, verdeeld in 10 seriën van 50 aandeelen, die ©Ik groot zijn 500. ZANÜVÜORT. OP HOOP VAN ZEGEN. Het moet gezegd worden, dat Max van Gelder, de tegenwoordige direc teur van ÖJympia Palace, dit zomer seizoen steeds voor goede voorstellin gen heeft weten zorg te dragen, lied wat bekende, om liuu goed spel be kende tooneelisten zijn dezen zomer in liet voormalige paardenspel opge treden, maar hetgeen we Zaterdag avond te zien kregen, zette toch in derdaad de kroon op het werk. De Nederlandse! ie T o on eel vereen i- ging gaf lierman Hoyermans' beken de spel van de zee „Op Hoop van Zegen", de aangrijjpende visschers- trugedie. Voor de 343ste maal werd dit repertoire-stuk door genoemd ge zelschap gegeven een groot verschil met de laatste stukken van den schrijver, met „Uitkomst", „De Groo- te Vlucht" en „De Schoon© Slaap ster", die het maar tot enkele opvoe ringen hebben weten te brengen. Dai komt vooral, omdat de Neder- landsche Tooneelvoreeniging alles, wat van Heyennans komt, maar grif aanpakt, onverschillig of het weck wel waard is, opgevoerd te worden. Maar mag de Berlljnsche Hollander dan in den laatslen tijd niet gelukkig zijn geweest, zijn „Op Hoop van Ze gen" heeft elk direct meegesleept door de schrijnend-wreedo waarheid van de toestanden, die er ons in geteekend worden. Zoo innig, zoo levenswaar worden hier al de angsten en einde- looze ellenden van het visschersleven geschilderd, dat het zelfs den meest mondainen toehoorder even een ril ling door de leden jaagt. Den inhoud behoeven wo waarlijk niet te vertellen. De natuurlij k-truge gang van dit treurspel, van dit leven der visschersvrouw, die haar beide zoons de laatsten die haar gebleven zijn aan de nooit-verzadigde zee verliest, is ieder bekend. Ook nu gaf liet schitterende spel van mevrouw E. de Boer—Van Rijk, als Kniertje, die vlijmende tegenstelling met dat van Maxi J. Ternooy Apèl, die den reeder Clements Bos uitbeeldde, welke ver- eïscht wordt om het stuk tot zijn recht te doen komen. Geert en Barend, Kniortje's zonen, die door de heer en Alex Post en Ch. Gilhuys verbeeld werden, gaven twee levensware typen. Barend's afscheid in II wus èf, een brillont stukje spel en zegkunst. Mevrouw Van der Horst gaf als Kniertjo's nicht Joh, 'n onlroerend- eobere beelding van de jonge vrouw, die alles wat zij heeft liefgehad, in .één oogenblik verliest. De bijrolletjes waren, zooals we het van dit' gezelschap gewend zijn, in goede handen. Na ieder bedrijf moest verscheidene malen gehaald worden. De zaal was vrij goed bezet. Binnenland VOOGDIJ OVER KINDEREN. De Voogdijraad Amsterdam II heeft bij den Iioogen Raad cassatie aange vraagd van het in de afgeloopcn week door het Gerechtshof te Amster dam uitgesproken vonnis in zake de voogdij-quaestie dei- kindei'en van de wed. De Rijk to Hilversum. VERKIEZING TE OMMEN. De stemming ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Overijsel in het district Ommen had het volgende resultaat Van do 5710 kiezers brachten 4728 6en geldig© slem uit. G. W. baron van Dedem (C.-II.) verkreeg 2427, en de heer J. A. van der Sanden (lib.) 2301, stemmen, zoodat gekozen Is baron Van Dedem. De kindermoord te Renkum. MEN MELDT DIT ARNHEM, DAT JACOB RENESSE THANS EENE VOLLEDIGE BEKENTENIS HEEFT AFGELEGD. De „Ar,nli. Cour." meldt omtrent toet onderzoek van eergisteravond nog Nadat alle verdere getuigen gister avond waren gehoord, werd de ver dachte voorgeleid, nogmaals gehoord, vooral ook, waar hij de laatste dagen was geweest en hoe hij zijn tijd had besteed. Toen bleek het reeds, dat ver schillende dingen werden verzwegen, die aan de justitie bekend waren. De verdachte bleef alle schuld ontken nen. In tegenwoordigheid van de po litie werd de verdachte toen door don rechter-conimissaris op gemoedelijke wijze toegesproken. Hem werd gewe zen op het verschrikkelijke van deze misdaad in 't kort, alles werd ge daan om op zijn gemoed te werken, doch, hoezeer ook onder den indruk, de verdaohte bleef ontkennen. Daarna heeft mr. Sclxaopinan hem opnieuw toegesproken en hem als het ware verpletterd met alles wat de justitie in deze zaak de laatste dagen had verzameld. Hij wees hem er op, hoe hij nog den dag voorafgaande aan de misdaad had getracht de doch tertjes van Bakker mede te lokken, hoe hij omtrent een ander mooi meis je onzedelijke praatjes had verkocht, hoe hij eenige uren voor het misdrijf suikergoed had gekocht de ver dachte had zulks niet medegedeeld hoe hij omstreeks het uur der mis daad in het hout was geweest en nog zeer vele feiten en omstandigheden". Toen werd de verdachte als het ware verbijsterd door al deze gegevens, en zoozeer kwam hij onder den indruk, dat hij ineenzakte op een stoel. De heer Schaepman drong er op aan, dal hij toch zou bekennen en daardoor zich van den last dezer vreeselijke misdaad bevrijden. Hij wees hem op het verschrikkelijke van zijn mis daad, hoé de schuld daarvan op zijn gezicht was te lezen, doch het mocht niet .gelukken hem tot bekentenis te krijgen zijn laatste woorden waren „ik kan het niet bekennen," Toen heeft men het opgegeven, ook omdat de verdachte totaal gebroken was, doch alle aanwezigen waren overtuigd, dat Van R. de dader was en niemand anders. Men deelde hem mede, dat hij naar Arnhem zou worden overgebracht en dat hij daar, al was het ook midden iu den nacht, den reohtcr-comiuissa- ris of den officier kon vragen bij hem te komen, indien hij zich wilde ont lasten, door een volledige bekentenis. Zaterdagmorgen heeft de verdachte werkelijk den rech ter-commissaris verzocht bij hem te komen en aan dezen een volledige bekente nis afgelegd. Een van de sterkste aanwijzingen is wel geweest verdachte's houding op Woensdag j.l. Zooals uit de ver klaring van zekeren B. is gebleken, was R. met dien R. in het bosch. Wat was natuurlijker dan dat, waar het halve dorp samenschoolde om getuige te zijn van het werk der houden, B. aan den verdachte voorstelde, waar- zij toch reeds ter plaatse waren, ook eens te gaan zien naar het speu ren van politiehonden. Verdachte was daar echter niet voor te vinden. Hij verklaarde zich niet goed te gevoelen cn liever naar huis te gaan. Hij is dien dag kalm thuis gebleven, totdat hij 's avonds werd gehaald. Achteraf is deze weigering nu zeer verklaar baar, daar verdachte natuurlijk in de grootste onrust heeft verkeerd, dat de honden hem zouden aanwijzen. Be grijpelijk, dat toen heden de beklaag de, die reeds twee dagen in bewaring was en volgens een vooraf gemaakt plan geheel niet gehoord was, en dus omtrent alles wat de justitie wist, nog totaal in het on zekere verkeerde, bij Qiet hooren van al deze omstandighe den, tot de conclusie moest komen, dat ontkomen niet meer mogelijk was, en dat alles zich om hem samen- sloot In dot verband kan zijn uit roep „Ik kan niet bekennen reeds bijna ais een bekentenis worden be schouwd. Hij heeft, waar zoovele menschen tegenwoordig waren, onder den indruk van het verschrikkelijke, dat hem werd voorgehouden, blijk baar niet den moed gehad zijno be kentenis af te leggen. Ware de Rechtbank, die hem zou moeten veroordeel©n, dien nacht te genwoordig geweest, beklaagde's hou ding alleen ware voldoende geweest, out zijn veroordeeling te verkrijgen. Alleen gelaten, heeft hij dan ook reeds zeer spoedig den rechter-com- raissaris verzocht te spreken en door een volledige bekentenis, tot kalmte trachten tc komen. Hij Tieeffe erkend op den bewusten Dinsdagmiddag in het Keijenbergsche bosch, Adrian a Pulle tc hebben ontmoet en met het sprokkelen te hebben geholpen, daar na heeft hij haar in het kreupelhout, vrij waarschijnlijk ter plaatse waar zij is gevonden, immers alles wijst daarop, geweld aangedaan, en, ang stig geworden door het schreeuwen van het kind, met de handen ge worgd immers het meisje moet vol gens verklaring der doktoren ontzet tende pijnen hebben geleden, hetgeen ook uit het vele bloedverlies duidelijk blijkt. Ook de omstandigheid, dat verdach te zag, welke gevolgen zijne mishan deling had. en vreezende. dat het meisje natuurlijk dadelijk" hem zóu aanwijzen, heeft waarschijnlijk tot den moord bijgedragen. Zatei-dagmiddag had de begrafenis van het jeugdige slachtoffer plaats. Aan de groeve sprak ds. Heijer, Horv. predikant te Renkum, naar aanlei ding van Psalm 103 15, een kort, aangrijpend woord. De belangstelling was groot. Vele bloemen dekten de baar. ERNSTIGE MISHANDELING. Op den lotingsdag te Hendrik-Ido- Ambacht is zooals gewoonlijk tus- schen de jongens van liet dorp en van d'en dijk flink gevochten. Twee jaar geleden is daarbij een jongen dood gestoken. Ook nu viel weer oen slacht offer; de jongeling Smit is vermoede lijk met oen klomp, zoo op het hoofd geslagen, dat zijn opneming in het, gasthuis noodig was, zelfs is er le vensgevaar. De politie zoekt naar den dader.. VERVOLGING. „De Arbeid" meldt, dat de heer Kolthek gedagvaard is voor de Am- sterdamschc rechtbank, beschuldigd van opruiing in een rede op de 1 Mei- vergadering in Plancius te Amster- ditun gehouden, ONGELUKKEN. Een 5-jarig zoontje van don heer Von Hoof te Woensel hij Eindhoven kwam gisteren ai spelende onder de Meierijsche Stoomtram. Het hoofdje van het kind word ge heel verbrijzeld, zoodat onmiddellijk de dood intrad. Bij de manoeuvres in het Lekaccès is een veld-artillerist onder een vuur mond bekneld geraakt. Hij werd naar het Barbaragesticlit te Utrecht over gebracht daar bleek de dood reeds te zijn ingetreden. IN EEN TOBBE VERDRONKEN. Te Oudepekela (Gr.) speelde 't drie jarig kindje van den papiermaker B. Mellema bij een tobbe met water, liet kind is daarin geraakt en verdron ken. DIENSTWEIGERAARS. Op het fort Honswijk zijn twee mili ciens, die voor 6 dagen opkwamen, opgesloten wegens dienstweigering. Op Zondag 28 Augustus j.l.' werd te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en. Wetenschappen de jaarlijksche al gemeen© vergadering gehouden van de Vereeniging vooor Levens- en Pen sioenverzekering van Spoor- en Tram wegpersoneel, gevestigd te Amster dam, aangesloten bij do Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij ,,'s- Gravenliage." Na opening der vergadering door dien voorzitter, den heer G. J. Bosch te Hilversum werd door secretaris en penningmeester verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar-. Uit dat verslag blijkt, dat het ver zekerd kapitaal gedurende bet jaar 1909 is vermeerderd met 419.357.50 en de verzekerde rente met 470, zoo dat op 31 December 1909 uitsluitend onder het spoor- en tramwegpersoneel waren afgesloten 5795 polissen met 723.360 kapitaal en 1719.60 verze kerde rente, verdeeld over verschil lende tarieven. Het totaal der uitkee- ringen bedroeg 2149.50. Aan premièn werden ontvangen f 16710.85 1/2 en aan koopsommen, f 2.048.46 of in to taal f 18.759.27 1/2. Het verzekerd ka pitaal tot ultimo Augustus 1910 steeg tot f 1.250.000 met pl.m. 11.000 oon- tracten. Als commissarissen zijn herbe noemd de heeren C, Fischer, inspec teur van Handelzaken H.S.M., P. F. II. Ileije, Controleur der Comptabili teit H. S. M., en A. J. A. v. d. Stadt, Commies te Haarlem C. W. P., terwijl in den loop van het jaar in plaats van wijlen den heer Van Hall werd be noemd de heer J. Hellemons, hoofd conducteur Staatsspoorwegen. Ingevolge het besluit van de vorig© Alg. Vergadering werden Hoofdcor- respondenten der Vereeniging aange steld in Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Ti-el, Arnhem, 01- denzaal, Apeldoorn, Utrecht, 's-lierto- genbosch, Roermond', Zutphen, Zwol le en Groningen. Nadat nog eenige punten van huis- houdelijken aard besproken waren, sloot de voorzitter met een woord van opwekking tot bevordering van do belangen der Vereeniging, de verga dering. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Pak me mee" bevat als voorplaat een portret van den eminenten zan ger Vanni Marcoux. Verder bevat dieza aflevering: Adam en Eva. Een vriendendienst. Eva Gönne* borg, door Jac. Lafymé. Oud© Mar tha. Ons Prinsesje. Veel fraaie foto's sieren dit nummer. No. 25 van „De Revue der Sporten" bevat foto's en verslagen van: Het concours hippique te Amersfoort. Do zwemwedstrijdente Amsterdam. D© springkainpiuen van Neder land. De wedstrijden van „Futura Nobis" te 's-Graveuhage. Piet Dic- kenlmann. De vierdaagsche af- standsritten van don N. B. L. O. Schaken. Korte mededeelingah. Het laatste nummer van „D© A~u- to" bevat: Raam- en carroeseriebouw. Het ketelsteen in den radiator. Rijden met of zonder sportbril. Op reis van Zürich via Brussel nuar Holland met die fritctie-automobiel Fischer". De organisatie van het Oostenrijksche vrijwillige automobiol- corps. Het automobieldechnicum te 's-Gravenhage. 40 PK. Lucht scheepvaart. Het circuit de l'Elst. - Over de beroering in de lucht ver oorzaakt dooi- aeroplanes. Motor- wielrijden. Een goede carburator. De Granden J. A. P. In Duitsch- land. iKleine mededeelingen. HET LEVEN. Het juist verschenen nummer van Het Leven (No. 34, van 26 Augustus 1910) bevat do volgende geïllustreer de artikelen en foto's: Een rijk ge il l'ustu'cerd artikel over de Passiespe len te Obarammergau; Een vijftal fraaie foto's v.an het leggen van een 428 M. lange zinkbuis voor de water leiding in het IJ; De Zwemwedstrijd van „De Jonge Kampioen"; fraaie fotos van den grooten tentoonstellings brand te Brussel; Het 5-jarig bestaan der vereeniging „Kindergenot"; Een levende reolame op den Boulevard te Sclievcningen; Het buitengewoon En- gelsch gezantschap in Apeldoorn; Een oud stukje Amsterdam, dat gaat ver dwijnen; De Schaakwedstrijden van den Nederlandisclie Schaakbond on verder' de gewone rubrieken. De bijlage bevat de reproductie van een schilderij van F. Hart Nibhrig (Bittere Spot)., Gemengd Nieuws VREESELIJKE MISDAAD. Te Urlau bij Kiszlegg, Wurteinberg, bekende dezer dagen een zieke vrouw op haai- sterfbed, dat zij in vereeni ging met haar man tien jaar geleden haar eigen dochter vermoord en het lijk in de dorpsgracht geworpen had. Het meisje onderhield met een jongen man een liefdesbetrekking, die de goedkeuring harer ouders niet weg droeg. Na deze bekentenis van de stervende werd haai- man onmiddel lijk gearresteerd. VEILIGIiEIDSTOESTELLEN VOOR AVIATEURS. De Fransche nationale luchtvaart- vereemging schrijft een wedstrijd uit voor vervaardigers van aéroplans iu het ontwerpen van toestellen, om de ongelukken in de aviatiek te voorko men. De wedstrijd omvat drie afdee- lingen a. kleeren, die hij ten val het lichaam beschermen b. uitvindingen, om snelle dalingen te vermijden c. parachutes, die automatisch werken. Sport en Wedstrijden De Holiandscha vlieger Van Maasdijk doodgevallen. Bij een proefvlucht is Zaterdagmid dag ruim 6 uur, op het terrein Warnsborn bij Arnhem de vlieger Van Maasdijk doodgevallen van een hoogte van 50 M. Tweemaal maakte hij een mooie vlucht, bij den derden tocht ging de machine recht naar be neden. Vermoed wordt dat hij, trachtende juist vóór de loods van de vliegma chine neer te komen, een te kort,en draai lieeft genomen. De opstijging Was ovenals de vlucht zelve goed ge slaagd, wel was de opstijging steiler dan gewoonlijk. Misschien was dit noodig, om het golvende terrein. Op een hoogte van 50 a 60 M. zag men het toestel hellen. Van Maasdijk maakte cenig© bruske bewegingen, en onmiddellijk daarop ging het toestel als het ware loodrecht naai' beneden. Waarschijnlijk heeft hij zich nog om gekeerd. Althans de motor is hem op de borst terecht gekomen. De ongeluk kige was op slag- dood. Geconstateerd word na 'den val, dat de oorzaak van liet ongeval niet aan de machine kan liggen: die was geheel in orde. Een aangrijpend oogenhlik was het, toen te midden van een kleine groep personen, comité-leden, politiebe ambten enz., het lijk naast het ver brijzelde toestel werd opgenomen, en in een brancard gelegd. Eerbiedig ontblootten allen het hoofd. In Arnhem heeft de tijding van het ongeval de grootste ontroe ring gewekt. Het eerste slachtoffer van de jon ge veelbelovende, doch nog zoo verra derlijke vliegtechniek op Nederland- schen bodem, het eerste slachtoffer ook van Nederlandsch bloed! Clement Van Maasdijk had zijn technische opleiding ontvangen aan de weekschool voor Machinisten te Amsterdam en vervolgens zijn practi- sche studies in Duitschland voortge zet. Sedert ongevfeer tien maanden heeft hij zich op de vliegkunst toegelegd. Te Parijs was hij leerling van den bekenden aviateur Blériot, op wiens fabriek hij werkzaam is geweest om do constructie der vliegmachine te loeren kennen. Van Maasdijk was in het bezit van het diploma van de Aéro-Club de France. De Tel. schrijft nog: De Friezen waren de eerste geluk kigen; te Heerenveen vloog hij voor het eerst op Zondag 31 Juli, ten aan schouw© van duizenden toeschouwers, die hem bij het dalen een uitbundige ovatie brachten. Trouwens, de Hee- renveen-vliegweek was voor hem één doorloopend cusses. Daarna kwam hij te's-Gravenhage op Honenburg, alwaar hij op 14 Au gustus 7 minuten vloog. Doch 't weer werkte tegen, het woei voortdurend, zoodat Van Maasdijk de Hagenaars, jammer genoeg, teleur moest stellen. De organisatie was in de residentie bemaald slecht Talrijk waren de klachten. De Ilaagsche bladen bevat ten dezer dagen tal van ingezonden stukken. Een inzender in „Het Vaderland" ging zelfs zoover, om het fiasco van Hanenburg aan Van Maasdijk toe te schrijven, die daartegen persoonlijk in hetzelfde blad. nog Zaterdagochtend opkwam. Erkennende, dat de organi satie slecht was, werpt Van Maas-; dijk in dat stuk de verantwoordelijk heid ver van zich af. Hij zelf heeft zich geërgerd bij het lozen, dat bui ten hom om bepaald was, dat hij Maandag j.l. ook nog zou vliegen. Dan is ©r ook herhaaldelijk ge schreven, dat Van. Maasdijk bang was. Hij werpt deze beschuldiging ver van zicli af en schrijft dan nog het volgende: „Neen, dan nam ik dierbaarder her innering mede uit Heerenveen, waar ik contractueel slechts één vlucht moest maken. Ik maakte er negen, af wisselend van 5, 7, 12, 15 of 27 minu ten en vloog steeds 150 200 M. hoog. Aan mijn goeden wil ontbreekt hot niet cn dat ik niet vermocht soortge lijke vluchten tc maken in de residen tie, moet aan den aanhoudenden Z.- W. wind worden toegeschreven, die nooit gaat liggen 's avonds en die bij het minder worden heel laat des avonds draaikolken en gevaarlijke luchtstroomingeri achterlaat, tenge- volgo van de onmiddellijke nabijheid van zee en duinen. Zeer zeker was Olieslagers binnengebleven de dagen dat ik toch gevlogen heb, of hij had gezegd: „Betalen jullie de schade, als ik hij zulk weer vlieg, dan zai ik vlie gen." De beste stuurlui staan aan wal en do moesten beseffen niet hoeveel ge vaar er voor den av ia leur aan ver bonden is, om te vliegen met weder gelijk ik dit deed de dirie keer in Den Haag." Voor de hond ligt het, nu machine en motor iu orde bleken te zijn, dat Van Maasdijk ene zoogenaamde „val- sche manoeuvre" heeft gedaan. De te korte draai, dien hij heeft willen ne men, om dicht bij zijn hangar neer te komen, heeft hem wellicht parten gespeeld. In dit verband Client herin nerd te worden, dat Van Maasdijk reeds vroeger een der gelijken vaJ deed, doch er toen heelhuids afkwam. Dat was in zijn leertijd. Zijn machine werd toen. verbrijzeld, doch de motor bleef heel en werd in dezen Sommer- tweedekker geplaatst. Wanneer hij nu niet zoo hoog was geweest op het moment van het ongeluk, eu niet het ongeluk had gehad door den motor getroffen te worden, wellicht ware Van Moasdijk's leven behouden geble ven. Hij droeg bij al z'n vluchten een val'-kap, waardoor zijn hoofd ge spaard bleef. Doch de motor trof zijn borst. En binnen de seconde was liet pleit beslist. Zijn broeder, de heer J. E. van Maasdijk, een der organisators van de Haagsche vliegweek, was getuige van deze vreesel ij ke gebeurtenis. Van Maasdijk was contractueel ver honden om na Arnhem te Zwolle, Leeuwarden en Maastricht te gaan vliegen. Nog een tragische bijzonderheid! De hoer I. L. van den Berch van Heemstede, secretaris van de Neder landsch© Vereeniging voor Lucht vaart, die in den eersten Nederland- schen vlieger zeer veel belang stelde en hem schier overal vergezelde, deelde in het laatste officieel orgaan mee, dat den heer Van Maasdijk op 1 September te Arnhem oen diner zou worden aangeboden, waarbij hem een herinncringsplaquette zou overhan digd worden. EEN GEDENKTEEKEN VOOR VAN MAASDIJK. Dc lieer Philippus J. Hamers, archi tect te Watergraafsmeer, ontwerper van de eerste Nederlandsche vliegma chine, momenteel op de sporttentoon- slelling te Haarlem geëxposeerd, zond aan de Tel. het volgende schrijven: „De treurige dood van Van Maas dijk deed mij besluiten 't initiatief te nemen voor de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken voor onzen voorganger, het eerste slachtoffer der! aviatiek in Nederland. Ongetwijfeld zal mijn plan instem ming vindon en de huldiging van zijn nagedachtenis lijkt mij een schoone daad voor ieder, die wat voor onze be weging, de aviatiek in het algemeen, in Holland voelt. Voor slechts een paar honderd gul den is een deugdelijke en waardige herinnering te maken, en ik van mijn leant ben direct bereid, geheel belan geloos de noodige ontwerpen te ma ken, de uitvoering te leiden, enz. NOG EEN LUCHTVAART-ONGELUK De aviateur I-egagneux vloog te Havre tegen een paal. Het toestel dui kelde tweemaal, en de aviateur werd onder de brokstukken begraven. Le- gagneux werd met bloed bedekt opge nomen. Van zijn toestand is nog niets te zeggen. Nader wordt nog geseind: Do doctoren hebben geconstateerd, dat Legagneux ernstig aan het hoofd gekwetst is; men hoopt evenwel, dat hij er boven op zal komen; indien er geen complicaties bij komen, kan hij over een dog of 14 weer genezen zijn. Het ongeval werd veroorzaakt door het breken van de roerbeweging. VLIEGWEEK TE HEERENVEEN. De ondernemers van de vliegweek te Heerenveen hebben met hun kapi taal 40 winst gemaakt. Een aardig douceurtje! Pers-Overzicht DE ZAAK—KUYPER. De antirev. Rotterdammer wijdt een uitvoerig artikel aan het rapport van den E ereraad, waarin het blo^t o.a. opmerkt: Op meer dan eene plaats heeft men indertijd in ons blad kunnen lezen, dat wij voor de anti-revolutionaire partij noch ecute enquête, noch een „Eereraad." noodzakelijk achtten. De ze hebben steeds het woord van hun leider, aan het slot van zijne bekende redo van 18 November 1909 uitgespro ken ten voile aanvaard: „al pleitte ik mijzelf allerminst vrij van onvoorzich tigheid, ik was en blijf er mij van be wust, in deze guusche zaak, in geen enkel opzicht ooit gehandeld te heb ben in strijd met de inspraak van mijn geweten." Ze bleven aan de goede trouw, aan de integriteit van dr. Kuyper, on danks zijne tekort schieten aan voor zichtigheid, en gemis aan vroed be leid ten opzichte van het onderken nen van personen, betoond tijdens zijn MinisLschap en waarvoor hij 't boetekleed aantrok, met al wat in hen was vasthouden. Slechts voor de publieke opinie, die door liet onnoodig opblazen van do quaestic door socialistische en libera le partijen dermate was misleid, dat zij zonder nader bewijs de beschuldi ging dadelijk voor waar ging aanne men, achtten velen eene zekere uit spraak alleszins gewenscht. Welnu, deze uitspraak is gekomen en lieeft geleid tot eene feitelijke vrij'- spraak van den beschuldigde. En toch zullen zijne politieke tegen standers voortgaan om Dr. Kuyper te blijven verdenken. De onderscheidene persstemmen leggen daarvan voldoen de getuigenis af Te moer te bejammeren is het daar om dat de „Eereraad" niet heeft me degedeeld, hoe zijn leden naar hun innerlijke overtuiging over de zaak denken. Dat zij zich niet hebben uitgespro ken over „dr. Kuyper's persoonlijke beweegredenen" cn over zijn optreden in en buiten de Kamer voor wat dzee quaestie aanbelangt. Het is waar, zoo ver strekte hunne' opdracht niet, maar deze verwachting werd toch door velen gekoesterd, die aan een „Eereraad" hoven een En quête de voorkeur gaven. De N. R. Crt. ontleent aan liet Cal vinistische „Journal de Genève" het volgende: De persoonlijke eer van den „paus der Calvinisten" komt dus ongedeerd, uit dit debat te voorschijn. Er uit blijft echter, dat d.r. Kuyper zijne mi- nisterieele handelingen met die van het pai-tijhoom heeft verward en ern stige onvoorzichtigheden heeft be gaan, (lie hem in de oogen van on partijdige menschen zeer hebben ge compromitteerd. Ondanks de pogin gen, aangewend door zijn vrienden, die elke gelegenheid aangrijpen, om l.em liun gevoelens van bewondering en dankbaarheid bij hernieuwing aan den dag te leggen, schijnt het wel, dat de heer Kuyper door den al te vrijgevigen heer Lehmarm te doen de coreeren zijn politieke doodvonnis heeft geteekend,. Do „Hervorming" schrijft: Och arme, welk een stuk! Misschien hadden wij een verkeer de voorstelling van zoo'n Eereraad. Wij dachten ons een Eereraad, sa mengesteld uit mannen van vroeden ©rust en van geweten, boven partij- drift verheven, met den zedelijken moed echter om, overeenkomstig ont vangen opdracht, zonder aanzien des persoons hun oordeel uit te spreken, dat of royale eere-herstelling zou brengen of een warme uiting zou zijn van beleedigd zedelijk besef. In plaats daarvan krijgen wij ja, wat kregen wij eigenlijk? Een uit spraak, korter, en leesbaarder, het is waar, dan een juridisch verdict pleegt te zijn, maar overigens van hetzelfde karakter. Het ééne punt: corruptie opgevat als een concreet, bepaald aanwijsbaar feit, met een non liquet afgehandeld; het andere punt: een handeling, zon der twijel laakbaar in de hoogste ma te, met een exceptie buiten beoordee- ling gesteld. En verder: verder geen woord, geen enkel wóórd! Wij dachten ons een uitspraak van mannen, ménnen! Misschien zegt men: maar dit alles is in overeenstemming met wat Dr. Kuyper van zijn Eereraad vroeg. Hadt dan die opdracht niet aan vaard! Uit het (groene) Weekblad: Toen door Kuypers houding zijn schuld meer werd dan een vermoeden door insinuatie, hebben wij, met de anderen, do afdoening van deze zaak gevorderd. Men kan zeggen, dat door 's Eereraads antwoord die afdoening is geschied; dat daardoor is gebleken iets, op zichzelf in deze wereld van. zonden zoo erg niet, maar bij Kuyper boteekonend: te groote kloof tussehen zijn woorden en daden. Protesteeren kunnen nog enkele getrouwen, trach- te te bemantelen mogen nog de rlori cate bladen (niet eens alle), het so bere stuk van de heeren Van Swinde- ren, Kist en Van Karneheek is duide lijk sprekend: als een vonnis zon der beroep. En in plaats van Kuyper hebben wij voortaan de Kuyper-partij...

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6