NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8338 Verschijnt dagelijkss behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTE NT IËN: ,r per dr,e maanden: J:^W Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Voor Haarlem J 1ZU Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1 -30 /Z, LJ?%Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Afzonderlijke nummers0.02 M V B&TV «Cm nik- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Teneinde het personeel op Koninginnedag zooveel mogelijk vrijaf te geven, verschijnt HAARLEM'S DAGPLAD morgenmid dag te 12 uur. Dingen! die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerdon zijn kosteloos eïd rukken ie bekomen van Ko. 13 der ru briek B1K3EN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Wai is kortsluiting In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider üui- tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA WOENSDAG 31 AUGUSTUS. Brongebouw: Sporttentoonstelling en Japan", 11—5 en 7—11 uur. Feestviering Koninginnedag. OM ONS HEEN No. 1195. Verantwoordelijk of nl8t? Maandagavond ontving ik van een geacht ingezetene een schrijven, .waaraan ik het volgende ontleen „Met belangstelling las ik uw ver slag over den laatsten vliegdag van Olieslagers te Utrecht, waarin uw geestdrift voor de vliegsport tot uiting kwam. Ik heb zoodanige vliegdemon- etratie tot dusver niet bijgewoond en denk ook niet, dat ik er later gebruik van maken zal. De vliegtocht van Olieslagers te Utrecht is goed afge- loopen, maar het had ook anders kunnen zijn. De dood van Van Maas dijk, het zeventiende of achttiende geval in drie jaar tijds, wijst op liet lot, dat ook Olieslagers vroeg of laat moet treffen. Zou u, wanneer hij Zon dag verongelukt was, daarvan niet een onnitvvischbaren indruk hebben overgehouden, ja zelfs, houd mij de vraag ten goede, u zeiven er geen ver wijt van gemaakt hebben, dat uw aanwezigheid op het vliegterrein me de den man tol zijn waagstuk had verlokt In dit schrijven ligt aanleiding om eens een vraag, die ook anderen zich zullen hebben voorgelegd, te beant woorden. Ik ga er niet heen", heb ik meermalen hooren zeggen, „als de man viel. zou ik het nooit kunnen vergeten." Daarin ligt, half onbewust, een uiting van verantwoordelijkheidsge voel. De opmerking is verklaarbaar en toch is er heelwat tegen in te bren gen. Willen we langs den weg der redenceiing komen tot het vormen van onze mooning on dit stuk, dan behooren we met den grondslag to beginnen. Die basis kan zijn de vraag of hei. de moeite waard is, dat het verkeer in de lucht vooruit gaat en allengs bruikbaar wordt voor iedereen. Op die vraag is natuurlijk maar één antwoord mogelijk. De belangen van de luchtvaart zijn zoo ontzaglijk groot, dat niemand wenschen kan, haar voortgang te belemmeren. Snel ler verkeer bevordert de onderlinge aanraking tusschen de volkeren, neemt allerlei onnoodige'en kunstma tige belemmeringen van zelf weg en brengt ons ecu reuzenschrede nader *ot den wereldvrede welke voor deden voor leven en gezondheid uit het luchtverkeer zullen voortvloeien, kunnen wij op dit oogenblik zelfs bij benadering nog niet vermoeden. Ik noem maar enkele zaken, ieder die even nadenkt, kan haar beteeko- nis beseffen. Is deze eerste vraag be antwoord, dan doet zich als van zelf de tweede voor „zullen wij ooit een I luchtverkeer bereiken, dat redelijke waarborgen van veiligheid oplevert Meermalen heb ik deze vraag ont kennend hooren beantwoorden. Nooit, zoo werd me verzekerd, zouden menschen er aaD denken, per vlieg machine op reis te gaan. Altijd zou het vliegen acrobatiek blijven van enkele waaghalzen. Er wordt inderdaad veel te weinig geschiedenis gestudeerd, ik bedoel niet jaartallen van oorlogen, maai werkelijke historie, namelijk ontwik kelingsgang van de menschheid. Wat nu gezegd wordt van de vliegkunst, is door de eeuwen heen met gelijke stelligheid verzekerd over iedere nieuwigheid. De reis van Columbus naur Amerika is afgekeurd als een waagstuk, over Fulton's eerste stoom boot is gelachen, wijze koppen hebben alle kans op levensvatbaarheid aan den spoortrein ontzegd. Altijd weer zijn de tegenstrevers in liet ongelijk gesteld. En al wil ik niet zeggen, d it alles mogelijk is, naar hen, die meenen dat alles wat nieuw is, onmo gelijk zou zijn, doen we beter met niet te luisteren. Nieuwe uitvindingen, verbeteringen, ik heb het hier al meer gezegd doen zich op wanneer ze noodig ziju, om de eenvoudige reden, dat wanneer een nieuw denkbeeld ontstaat, de aan dacht van vele knappe koppen daarop gevestigd wordt. Zoo gaat het ook met de luchtvaart. Door de geheele wereld heen wordt gezocht naar ver beteringen,a die tevens de veiligheid zullen vergrooten. Ik noem er maar een overal wordt gestudeerd op de mogelijkheid, om zonder aanloop om hoog te gaan. Dat die gevonden zal worden, is zeker. Zoo komen we tot de derde vraag is het voor den vooruitgang van dc luchtvaart noodig, dat er voorstellin gen gegeven worden, waartoe het pu bliek tegen betaling toegang fieeft Natuurlijk kan er van deze vlieg- demonstraties veel kwaads worden gezegd. Het zal wel voorkomen, dat een luchtschïpper, zooal niet door het vlieg-comité, dan toch door de hou ding van het publiek, genoopt wordt omhoog te stijgen, wanneer hij dat, voor zijn veiligheid, liever had willen nalaten. Komt hij daarbij om, ja, dan zou een zware verantwoordelijk heid rusten op wie hem de lucht in hadden gehoond. Maar overdrijven moet men die mogelijkheid niet. Al thans in Nederland houden de com missies, die deze vliegtochten organi- secren, zich onzijdig en laten aan den aviateur zelf over, of hij wenscht op to stijgen of niet De man zelf, dap per van natuur, daar hij immers luchtvaarder is, koestert op den be- ganen grond ook geen vrees voor een mopperend publiek, zooals Olieslagers te ULrecht en Van Maasdijk in Den Haag hefeft getoond. Maar heeft, zoo vraagt allicht iemand zich af, het publiek op dit oogenblik met de luchtvaart wel iets te maken Zooals de scheikundige, zoekende naar de oplossing van een groot vraagstuk, het geheim van zijn onderzoekingen binnen do muren van zijn laboratorium houdt, totdat hij aan liet gelukkig einde daarvan geko men is, zoo moest ook het neinen van proeven op het gebied van luchtsport, kleinen kring, in wetenschappclij ken zin, geschieden. Zoo voor tr cd e neerende verlangt men al gauw, dat dc vliegwedstrijden en de vliegdemonstraties door het hoofd der politie zuilen worden ver boden. En toch moet de luchtvaart worden bevorderd Door de gemeenschap, die er belang bij heeft. Door den Staat. Stel u even dien toestand voor. De Staat, een vliegterrein aanwijzende, roept lief hebbers op, die het vliegen willen be oefenen, op ee« salaris van zooveel. Ze komen. Zoodra er twaalf zijn, moet het corps georganiseerd wor den, er dient een directeur benoemd, een referendaris, commiezen, kler kende onderneming is uiterst pre cies geregeld, maar Ik verwacht er geen resultaten van. Langzamerhand wordt de vlieger ambtenaar, deel van een organisatie, met uitzicht op ver hooging, bevordering en pensioen. Be grijpt niet ieder, dat, al bewonderen we de deugden van zoodanigen amb tenaar, keurigheid, stiptheid, ver trouwbaarheid, niet in de eerste plaats van hem oorspronkelijkheid, lust tot uitvinden te verwachten zijn Neen, de luchtschipper van heden moet uit persoonlijken aandrang zijn gevaarlijk beroep gekozen hebben. Uit liefde voor het ongewone, het avontuurlijke allicht, uit neiging tot geldverdienen waarschijnlijk en uit zucht naar roem en eer zeer zeker. Welnu, die vindt hij in het volle, vrije, ongedwongen leven, te midden van zijn medemenschen. Op dc wed strijden, waar hij zich meten kan met anderen, zien kan wat bereikbaar is en wat niet, leeren kan van het toe stel en de stuurwijxe van collega's. Op de vliegdemonstraties, waar hij eveneens vergooding vindt voor het gevaar, dat hij doorstaan moet, in ruime winst en hulde van de men schen. Het zijn geen veriooningen van acrobatiek alleen, maar de eerste wankele pogingen om een pad te be treden, dat de menschheid kan voe ren tot grooter geluk. Helaas, driewerf helaas, dat dit slachtoffers kosten moet. In drie jaar tijds achttien het is diep treurig. Maar zij hebben niet vergeefs ge leefd, zij wezen den weg en anderen volgen hen na, met grooter voorzor gen, met betere instrumenten, want juist liet gevaar maakt het oog van den luchtvaarder scherp voor wat hij doen kan tot verkrijging van grooter veiligheid. In dezen zin mag aan het publiek geen verwijt worden ge maakt over zijn tegenwoordigheid, integendeel helpt het zoodoende in direct de luchtvaart vooruit. Daarom geloof ik, dat de verant woordelijkheid voor een ongeluk niet op de toeschouwers vallen mag. Ten zij dezen, wanneer de luchtvaarder niet wenschte op te stijgen, hem daartoe door protest en afkeuring hebben genoopt J. C. P. btadsnieuws Kiesrechtactie. Tot secretaresse-penningm. van de Propagandacommissio voor Alge meen Kiesrecht is gekozen mej. G. Mooy, in de vacature-P. de Boer. De afd. Haarlem van deu Sigaren - makersbond heeft zich bij de commis sie aangesloten. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint Bavokerk alhier, op Donderdag 1 Sept. 1910, des nam. van 23 uuj-, door den Heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Toccata en Fuga in C.-dur, J. S. Bach. No. 2. Andante (4e Symphonie), Men delssohn. No. 3. Cantilène, G. Pierné. No. 4. Grande pièce symphonique, Cé- sar Franc k. POGING TOT OPLICHTING. Maandagmiddag kwam aan het tij delijk kantoor van de vereeniging Koninginnedag een onbekend i met een briefje, waarop in ver draaide hand liet verzoek geschreven stond, om onmiddellijk aan den bren- vijftig gulden moe te geven. Het briefje was onderteekend met den naam van den boekhouder van de firma Emrik en Binger, die deu heer Binger inderdaad in deze financieele aangelegenheden van Koninginnedag pleegt bij te staan. De man in het t ijdelijk kantoor had evenwel geen lust, het geld af te ge- waarop de bezoeker vertrok, zeg gende, dat hij den boekhouder dan zelf wel spieken zou. Toen laatstge noemde later in het tijdelijk kantoor kwam, bleek, dat hij van niets wist, zoodat een oplichter heeft getracht, hier zijn slag te slaan. OP DEN VERJAARDAG van H. M. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden. 31 AUGUSTUS 1910. Verheven Koninklijke Vrouwe, Uw Volk herdenkt in liefde en trouwe Dit heuglijk feit met blijden zinl Na dertig jaren blijft de bede, Dat God U spare, lang in vrede, U, dierbre Oranje-Koningin O, Eedle Nazaat van Nassauwen, Met U gaat, vol geloofsvertrouwen, 't Aanhank'Iijk Volk de toekomst In 1 Gansch Neêrland viert Uw jaardag mede, En zingt en juicht van geestdrift heden „Leef, dierbre Oranje-Koningin Ook Zij, de Hooge Koningsvrouwe, In wie het Volk steeds mocht aanschouwen De Bron van zooveel trouw en min, Worde opgedragen in gebeden Aan Neêrlands God, als in 't verleden, Met U, Oranje-Koningin 1 Uw Volk wil op den Vader bouwen, Die Neêrland redde uit nood en rouwe, - Toen 't met Uw Vaad'ren, één van zin, Verwon. Uw deel zij heil en vrede 1 Heil Prins en het Prinsesje mede Heil U, Oranje-Koningin JOHAN KEMPERS. Diefstal van een rijwieL Hedenmorgen omstreeks half twaalf is in de Korte Veerstroat voor den winkel van Vroom en Dreesman een heerenrijwiel ontvreemd. Hiervan wordt verdacht zekere H-, een beken de bij de justitie, die door de politie wordt gezocht» D r in kh al. De drinkhal der Staalwaterbron- nen is gister bezocht door 71 perso nen. HET KOLONIAAL MUSEUM. Het Chemisch Weekblad schrijft: „Vanwege liet Koloniaal Museum te Haarlem zal een bulletin uitgege ven warden' over de samenstelling van Indische voedingsmiddeen. Prof. Wijsman zegt hieromtrent o.a in het voorwoord tot bovengenoemde uitgave: „Thans beschikt het laboratorium van het museum over ruim 550 ana lyse-resultaten van meerendeels Indi sche producten, Het was Greshoff's wensch deze samenvattende publicaties te doen voorafgaan door het regulatief, en er toe te voegen grafische tabellen, die een overzicht konden geven van de voedingswaarde der onderzochte voedingsmiddelen, zoomede eene bi- bliographie op dit onderzoek betrek king hebbende; en dezen arbeid te pu- bliceereu als bulletin van het Koloni aal Museum. „Al naarmate het werk vorderde, trad de wenschelijkheid op den voor grond, om aan de voorwaarden van nauwkeurigheid ook die van practi- schc bruikbaarheid te verbinden door hen, die de opgaven wenschen te raadplegen, in staat te stellen de ver kregen uitkomsten met die van an dere analytici te vergelijken en er ccnige korte opmerkingen aan toe te voegen, betreffende bereiding, gebruik enz. De uitvoering van dit denkbeeld maakte eene gedeeltelijke omwer king noodzakelijk. Men vindt thans naast de resultaten van het laborato rium van het Koloniaal Museum .op gaven van de gemiddelde cijfers van meerdere onderzoekingen veelal ge put uit het welbekende werk van prof. J. König, Chemie der mensch lichen Nahrungs- und Genussinittel, 4e druk. 1903 alsook de laagste en hoogste cijfers van de samenstellende bestanddeelen. „Het is te hopen, dat daardoor het werk voor den analyticus aantrekke lijker en voor den handelsman bruik baarder is geworden." INBRAAK-POGINGEN. In de laatste nachten werden hier en daar pogingen tot inbraak ge daan, die gelukkig niet slaagden. Hedennacht om half 2 werd de heer M. van llesleren. inspecteur van den Nachtveiligheidsdienst, gewaar schuwd, dat bemerkt was. dat in het perceel Prinsenbolwerk no. 7, be woond door Ds, Brandsnm, maar tij delijk onbewoond, de stopverf van een vensterruit was verwijderd. Na dat de lieer Van Hesteren de politie gewaarschuwd had, werd met agen ten en wakers van den Naehtveilig- heldsdieuet bet terrein afgezet en in specteerde de inspecteur Van der Laan niet den heer Van liesteren het huis. Echter werd alles in orde bevonden, Blijkbaar zijn de inbrekers gestoord geworden, en is. donk zij de activiteit van den Nachtveiligheidsdienst, een inbraak voorkomen. De vensterruit, die ontdaan was van stopverf, was door de inbrekers geheel los weer in de sponning gezet Een ander mbraakje heeft de Nachlveiiigheidsdienst eveneens voor komen. In deu Brongobouwluin wer den ln do laatste nachten pogingen gedaan om m te breken. Blijkbaar deed men dit des morgeus na zeven uur, als de wakers van den N&chtvci- ligheidsdienst, die het gebouw en den tuin bewaken ,naar huis gingen. Vanmorgen hadden de wakers nu order gekregen, om na zeven uur te blijven, llun wachten werd al spoe dig beloond, want er kwam een joug- mensch het hek over klimmen en ging in een tentje een aantal fles- schen wijn bij elkander zetten, om de ze straks mee te nemen, maar dit gelukte niet, want toen 't jonge- monsch zijn buit wilde meepakken, werd hij gegrepen en naar '1 politie bureau overgebracht. Gistermorgen is ontdekt, dat, tor- wijl de bewoners afwezig waren, po ging tot inbraak is gepieegd ten hui ze van den heer J. Schreudcrs. YVit- helminastraat no. 60. Met een >che;p voorwerp, vermoedelijk een beitel, is do voordeur op verschillende plaatsen bewerkt en iudruksels zijn Zichtbaar op de deur cu aan de post der deur, ter hoogte van en boven en beueden het sloL Men schijnt evenwel ge stoord en niet in dc woning geweest te zijn. Dit perceel staat onder toe zicht van den Nachtveillgheidsdienst. De lieer S. was ook tegen inbraak ver zekerd. iZie verder Stadsnieuws onder laat sle bericbtenj. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. PREDIÈA.N I SEEN üEMING. De beer J- H. Y\ oilers, preuiKunt te Slutci'dijk, beeft 't beroep naar Heein stede aaneenuinen. ZANDVOORT. VERGADERING VAN DEN RAAD. Maandagavond kwam de Zandr voortsche Raad bijeen onder voorzit terschap van den heer Uceckmun, Burgemeester. Na lezing der notulen werden ee- mge verzoeken in handen van B. en YY. gesteld, nl. een verzoek van de Zandvuortsche liuiel en lerreinmaat- schappq, m zake de uitgifte vun bouwgrond aan den Boulevard Bar- naart en verzoeken van oen heer E. Koning iiz. en de YVed. Jac. Koning gemeentegrond aan de Zwaluw- straut te mogen knopen. In gelijken zm weid beslist op een adres van de Nooidtwil. Vereen, vooi de drankbestrijding. Op een vraag van den heer VAN DER PLAS, deelde de VOORZITTER, naar aanleiding van <lit laatste adres, mede, dat er 's zomers meer vergun ningeu zyn, dan 't maximum voor Zandvoort bedraagt, doch de» winters is het getal minder. Den ziju er 9 vergunningen van krachL In het ge heel zijn er 21 vergunningen ver leend. Mej. Zankel, vroeger vroedvrouw der Gemeente, thans gepensionneerd, deed den Raad opmerken, dat haar pensioen te gering was om er van te kunnen leven. Zij zal zich dan ook genoodzaakt zien haar particuliere" praktijk te blijven voortzetten, indien de Raad hierin niet voorziet. Zij wijst er op, dat het voor den Raad gemakkelijker zal zijn een Gemeente- vrouw op matige voorwaarden aan te stellen, indien zij haar practijk niet voortzet. Daar 't pensioen berekend wordt naar het salaris verzoekt zij alsnog haar salaris te verhoogen en daarnaar het bedrag van haar pen sioen te regelen. B. en \V. zullen adviseeren. De staat van oninbare posten se dert 1906 werd vastgesteld. Daarna gaf de Commissie verslag over het onderzoek der Gemeentere kening over 1909. Staande de vergadering ontwikkel de de commissie bij monde van den heer SLAGVELD eenige bezworen, 't geen aanleiding gaf tot een bits wor dend debat» De VOORZITTER merkte zeer te recht op, dat de Commissie beter had gedaan, haar bezwaren schriftelijk in te dienen, hetgeen ook door het Reglement van Orde gevorderd wordt. In dit geval hadden de opmerkin gen onderzocht kunnen worden en zouden dan afdoende beantwoord zijn. Nu moest men telkens met den se cretaris overleggen, stukken doen op zoeken ter secretarie en eindelijk nog de vergadering schorsen, om de stuk ken na te gaan. Van de gemaakte opmerkingen re- leveeren wij de volgende: Volgens de meening van de Commissie meet de post verhuring van strand voor een fotografietentje geboekt worden op den post strandverpachting. Do VOORZITTER meende van niet, daar het strand gehuurd was van 't Rijk ter verpachting van de plaatsing van badstoelen, koetsjes enz doch niet van fotografietentjes. Is die plaatsing van dergelijke tentjes wel geoorloofd? vroeg de heer VAN DER PLAS. De VOORZITTER zeide echter, dat deze boeking een administratieve maatregel is, door de wet gevorderd. De VOORZITTER beaamde, dut de post „loon" der wethouders verkeerd geboekt was. Die gelden mowsten deels gebracht worden op den post „loon" eii deels op den post „presen tiegelden." Nu, merkte de heer SLAGVELD op, wordt het geheele bedrag der presen tiegelden uitgekeerd, ook wanneer da wethouders de we-thoudersvergade* ring niet bezoeken.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1