NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8339 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1910 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buïtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'A j. „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk, rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zès regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buifenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA Brongebouw: Sporttenloonstelimg en „Japan", 11—5 en 711 uur» Buiteniandsch Overzicht DE DUlTSCtlE KEIZER bliift aan 't feestmalen en.... aan *t speechen 1 Nu heeft Z. M. bij een feestdiner te Marienburg weer het wcord gevoerd en daar een toelich ting gegeven op de bekende (veel be sproken en beschreven, maar vooral door velen afgekeurde) rede van Ko ningsbergen. Nu zei Wilhelm o. a. „Gelijk mijn grootvader zaliger en ik ons liebbou voorgesteld, onder de hoede van den Allerhoogste en in de hoogste opdracht van onzen Heer en God werkzaam te zijn, zoo neem ik dat van ieder eerlijk Christen aan, wie het cok zij. Wie met dit besef werkt, dien wordt het echter ook dui delijk, dat het kruis ook verplichtin gen opleg! Wij moeten in broederlij ke liefde saamverbonden blijven, de gezindten en de stammen. Wij moeten eiken stam zijn volkseigen en zijn eigen aard lalen. De stammen en dc beroepsverec-nigingen moeten de han den ineenslaan tot gerneenschappelij ken arbeid, tot vervulling van de staatsplichten. Do landbouwer vatte do hand van den koopman, deze dc hand van den fabrikant. Het lid van de e ene partij grijpe de hand van den andersdenkende, wanneer het er om te doen is, iets groots voor ons va- derland te verrichten, en de eeuc ge zindte verdruge de andere met liefde. Dan zullen wij het voorbeeld van de groote Duitscho mannen, die hier eens gestaan cn gewerkt hebben, na leven dan zullen wij de moeilijkhe- den, die zieh tegenover ons opstapelen en waar zullen die niet te vinden zijn overwinnen. Leven beteekent werken, werken beteekent strijden, strijden beteekent moeilijkheden over winnen en die zullen wij met wedcr- kecrige- achting en met wederkeerige huip overv. innen, wanneer iaën ze als proefsteeneii. die ons au boven af in den weg gelegd zijn, beschouwt." Lerst kregen \vo de officieele nade re verklaring der regeering door mid del van do Norddeutsche Algemeine Zeitung, nu bovendien nog een ei-jen verduidelijking van den Keizer. Zal 't nu vi ldoende zijn, om aan de protesten tegen de Koningsbeigsche rede een einde te maken De- Koluisclie Zeitung verdedigt thaus den Keizer. Dit blad is Z. M. dankbaar voor de geruststellende na dere toelichting en meent, dat 't nu een eerezaak van de openbare mee rling is, <iat na deze uuvoorwaardo- lijke getuigenis een eind wordt ge maakt aan een critick, die zicli ver gist heeft en zich kon vergissen, om- <iut Ue woorden van den Keizer daar toe ook wel aanleiding hadden gege ven. „Uns vertrouwen, dat de vieue, dien Keizer en volk in November iÜUS gcsluien iieboon (uu de stormachtige liijKSdagdebutleu over 't Keizer inter view; geiiaitdiiaafd zou blïjvdu, is be vestigd, en vu; willen hopen en wen- sciièn, tint dit veclbeicekenende oog.-n- biik geen klein geslacht zal vinden dat het voi en de openbare meening blijde toeslaan in de hand. die de Keizer hun, om elkaar over on weer te achten en te helpen, reikt." Do verwachting van dit blad zal wel niet beschaamd worden, 't Duitsche volk heeft zijn Keizer te lief, om hem veel kwalijk te nemen en vergeet daar om spoedig. Dat 't werken der 16e INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE, die thans te Brussel samenkomt, min der spoedig vergeten worde en tast baar succes moge hebben 27 naties zijn thans aangesloten met ongeveer 3000 leden. Een groot getal I En de Belgische minister Beernaert consta teerde in de openingsrede, dat ook de hulpmiddelen er zijn, om het doel der conferentie te bevorderen. Spreker wees er op, wat er gedaan werd en wordt voor vrede en ontwapening en kon de conferentie niet genoeg aanzet ten om middelen te zoeken, ten einde hare werking voor den wereldvrede uit te breiden. (Toejuichingen). Hoewel de bereikte resultaten nog niot, voldoende mrogen hoeten, consta teerde spreker toch, dat er geen reden is tot ontmoediging. Arbitrage en be middeling zijn tegenwoordig aan de- oi'de van den dag in de internationale betrekkingen, terwijl ook do toenade ring tusschen de volkeren toeneemt. Men kan zeggen, dat alle naties het er over eens zijn. dat vrede noodig is. In de Haagsche Vredesconferentie kwam het geweten der nienschheid tot uiting, toen in die vergadering op ver mindering, der bewapening werd aan gedrongen en op interventie en scheidsgerecht in bepaalde gevallen. De voorzitter zei ook eenige beleefd heden over den dank van Belgie, dat de congressisten ditmaal naar Brus sel wilden komen. Daarbij vond hij tevens gelegenheid op te merken, dat de berichten over den tentoonstei- lingsbrand overdreven zijn geweest, maar toch voelde hij zich gedrongen, dank te uiten voor de algemeene deel- neming, die België bij dezen ramp heeft ondernomen. Aan den koning van België werd een hulde-telegram gezonden. Daarna werd aangevangen met de behande ling der voorstellen. Met algi-mecne stemmen werd een voorstel aangeno men van den Duilschen afgevaardig de Paehnieke, waarin de wensch te kennen is gegeven, dat er een alge meen verdrag gesloten moet worden, bepaiende, oat alle groote zeewegen opengesteld zullen worden voor den algciiteenen handel en dat daar geen oorlogsdaad zal mogen plaats hebben, zoodat de schepen van alle volken daar een rijen duortuciu üeoben. Uok werd nel voorstel aangenomen tot benoeming eeuer commissie, die zal onderzoeken in hoeverre vermin dering van legers, vloten en oorlogs kosten mogeiijK zal zijn, ten einde ue- ze uorsteiien aan het oordeel au een later te houden conferentie te onder werpen. "I INTERNATIONAAL CONGRES V A N S O CIA AL-DLM OCR ATEN dat te Kopenhagen samenkomt, heeft zich ook met cie vredesbeweging bezig Er waren drie voorstellen. De Fran- schen eisenten tenuitvoerlegging van dc te biuitgart genomen ncsluiteu de Eugclschen wenschten, dut er een yractisen uitvoerbaar plan voor in ternationale actie ten gunste van haiidiiapmg van den vrede zou wor den gemaakt en de Italianen stelden een motie voor, strekkende om te Berlijn, het centrum van het Euro- peesche miiitairisme, een internatio naal secretariaat in te stellen, dat be last zou zijn met de propaganda voor den vrede en een plan zou opmaken, strekkende om voorloopig de militaire uitgaven tot op de helft te verminde ren. Na beëindiging van de algemeene beraadslagingen werd een commissie benoemd, die een program van actie tot bestrijding van het militairisme zal opstellen. In Duilschland mag zeker wel eens met wat meer vuur voor de vredes- idée gewerkt worden. *t Keizerrijk gaat maar voort enorme offers voor ofc-logstoebereidselen te brengen. Daarvan weer een voorbeeld 1 In een Engelsch blad geeft William Maxwel beschouwingen over de wij ze, waarop de strategische POSITIE VAN DU1TSCHLAND AAN DE NOORDZEE VERSTERKT WORDT. In zeer korten tijd, zoo voorspelt hij, zal Einden een oorlogshaven zijn geworden ,waar groote oorlogssche pen zullen kunnen binnenloopen en waar genoeg ruimte voor nieuwe tuighuizen en herslelliugswerkplaat- sen is. Het werk schiet hard op, zoo als iedereen kan zien, die den Dol- Jart opvaart en zoo ver wandelt als de schildwacht hem toelaat. Het eiland Borkurn is bestemd, om een vooruitgeschoven 6terkte tot bescher ming van de nieuwe oorlogshaven te worden. Ook daar is men uit alle macht bezig aan den aanleg van ver dedigingswerken en batterijen. De schrijver besluit Nederland moet dit alles lijdelijk aanzien. Delfzijl hgt weerloos in de j snel zich uitbreidende schaduw van Einden. De stand der VERKIEZINGEN IN PORTUGAL is thansgekozen 90 ministerieelen, ■iü monarchisten en conservatieven en 14 republikeinen. Verwacht wordt, dat de regeerings- partij slechts over een kleine meer derheid van stemmen zal kunnen be schikken, zelfs wordt een ministeriee- ie crisis niet onmogelijk geacht. DE CIIOLERA-EPIDEMIE in Zuid-Italie schijnt thans vrijwel tot staan te zijn gebracht, tenminste de berichten wijzen niet op uitbrei ding. In de laatste 24 uur deden zich 12 nieuwe gevallen voor en overleden 17 lijders. De toestand in Barlette en Andria blijft treurig tengevolge van de hou ding der bevolking, die vijandig op treedt tegen dc doktoren cn politre, die pogingen aanwenden om de men- schen in hun woningen te houden. De ter plaatse aanwezige onderstaats secretaris Calissauo heeft telegra fisch verzocht, onnnuaeinjk troepen te zenden met gruote vooriaden ge nees- en ontsmettingsmiddelen van het Roode Kruis. De regeering hoeft tevens besloten krachtige maatregelen te nemen tegen do veie rondzwervende Zigeunerben den. zuileu na een gcueeskunuig onderzoek en een flinke reiuigings- kuur ondergaan tehebben, naar de grenzen worden geleid. Uok worden korte metten gemaakt met de ambte naren, uie blijken zonder machti ging uit vrees nun posten verlaten te hebben. Zoo werden reeds een raads heer en twee rechters te Trani ont slagen, terwijl ook de burgemeester van die stad zal worden afgezet. 't Nieuwe verdachte ziektegeval te Berlijn blijkt geen cholera te zijn. Te Konstantiiiopel zijn twee ver dachte ziektegevallen geconstateerd. Stadsnieuws Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn o.a. de volgende onderscheidingen toege kend; Bevorderd is tot Commandeur in de orde van den Nederlandschen leeuw: J. T. Cremer, oud-uiinister van kolo niën, president van de Ned. Handels- Maatschappij, wonend te Santpoort. Benoemd zijn tot Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw: Mgr. Dr. J. J. van Thiel, bisschop van de Oud- Bisschoppelijke Cleresie te Haarlem en H. A. C. Neetcson, generaal-ma joor commandant der 1ste divisie te Travenhage; vroeger te Haarlem woonachtig; Benoemd zijn tot Officier in de Or de von Orauje-Nassau: G. Rooden- burch, schoolopziener in het district Haarlem, en Joh. de Breuk, secretaris- penningmeester van de Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur te Haar lem. Benoemd zijn tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. A. G. van der Steur, reserve-kapitein van de infan terie der landweer te 's-GTavenhage, eveneens vroeger te Haarlem woon achtig; J. W. A. Beynes, oudste lid der firma Koninkl. fabriek van rijtui gen en spoorwagens te Haarlem, en H. W. Creutzberg, predikant bij de Ned. Herv. gem. te IJinuiden; De eere-medaiLle, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is toege kend in zilver aan M. v. d. Eyk- hoff, gepensionneenl meesterknecht bij de firma E. H. Krelage Zoon, te Haarlem J. Kollaard, meester knecht bij de Haarlcmsche Katoen maatschappij, en J. Sterk, voorman rijtuigschilder bij de firma Beynes, te Haarlem. In brons aan G. Musscher, ploeg baas aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M-, te Haarlem. Levering van water aan buitengemeenten. In de Raadsvergadering te Schoten maakte de burgemeester Maandag jl. gewag van een Raadsbesluit der ge meente Haarlem, in besloten zitting genomen, betreffende levering van duinwater aan omliggende gemeen ten. Wij hebben daarnaar onderzocht en kunnen nu meffedeelen, dat in de be sloten Raadsvergadering op 10 Mei j.l. het volgende besluit is genomen: Do Raad der gemeente Haarlem, Gelezen een voorstel van Burge meester cn. Wethouders om hen te machtigen in overleg te treden met de besturen van omliggende gemeen ten in zake de levering van duinwa ter aan die gemeenten; Besluit: De gevraagde machtiging te verlee- nen, met dien verstande, dat voorals nog alleen sprake zal zijn van de le vering ten behoeve van de Stadskwar tieren van omliggende gemeenten, welke onmiddellijk aan Haarlem grenzen. EEN REDDIN GSMEDAILLE. Andrxes Hendrik van Doorn, gebo ren te Haarlem, 4 November 1879, aan FEUILLETON -aC-üw «£3*.. Naar bet Engelsch u' door CHARLES GARVICE. 63). Ja, ju, zei Sir Terence. Ik zal er helaas niet zijn, moet iemand ontmoeten op de beursmaar u moet bij ons komen dmeereu, Mr. Graham. Kom, kom, wij nemen geen weigering aan, voegde hij er met aandrang bij, want hij las snel op het gelaat van zijn dochter. Kom „a ia fortune du pot" t.-n. Ah Daar is Sir Jozef Ik moet een woordje met hem spreken. Met dien uitroep ging hij heen, terwijl hij zich als een hongerige jakhals door de menigte een wég baande. Mijn vader heeft het altijd even druk, - legde Florence uitmen zegt, dat hij de rechterband van Sn Jozef is. Heeft u Sir Jozef al gespro ken Neen, zei Eliot. Ik zie, dat mijn vriend, Mr. Woclderburn, juist naar hem toe wil gaan. Laten wij het ook probeeren. zei Florence. Zij wisten door de menigte heen le komen, zij nog altijd met haar hand op zijn arm, ais was zij bang hem re laten ontsnappen. Zij ksvamen bij Sir Jozef aan juist gelijk met Wed derburn. He, Wedderburn zeide Sir Jozef, terwijl hij zijn hand uitstak. •- Het verheugt mij je te zien wat is het hier vol, nietMijn vrouw vraagt, altijd tweemaal zooveel gasten als dezo kleine ruimte bevatten kan. Dat is niet goed maar zooals je ziet, wij hebben zoo verbazend veel vrienden. Dut zie ik, zei Wedderburn. Ik heb intusschen ook nog een vriend meegebracht je waart zoo vriende lijk mij uit te noodigen, dat te doen. Zeker, zeker, antwoordde Sir Jozef, iedere vriend van u is ook de mijne. Hoe meer zielen, hoe moor vreugd. Wedderburn keek rond en zag Eliot achter eenige personen staan hij wenkte hem en Eliot kwam naar Mijn vriend, Mr. Graham, zei Wedderburn. Sir Jozef had zich omgekeerd, om met iemand naast hem te spreken, maar nu keerde hij zich plotseling heel snel om. Hè Waf zei hij scherp. Zijn oog viel op Graham, hij werd doodsbleek en er kwam .-ene ver schrikte uitdrukking in zijn oogen. Florence sloeg hem aandachtig ga de, en zag dc angstige uitdrukking op zijn dik gezicht. Sir- Jozef herstelde zich dadelijk, een glimlach gleed over zijn trekken en hij stak zijn hand uit met de woorden Wel, Eliot 1 Jij hier Dat is een verrassing een aangename natuur lijk I Terwijl hij mot Eliot sprak, keek Sir Jozef onder zijn oogleden door van Eliot naar Wedderburn en hij scheen verlicht door de absoluut open uitdrukking op het gelaat vair den laatste. Na even gezwegen te hebben vroeg hij aan Eliot, wat hij in Londen deed. Eliot antwoordde, dat hij hier was voor zaken van Mr. Trunion en Sir Jozef rvonschte Mr. Trunion naar het eind van de wereld. Je moet hier maar dikwijls k<> men, zei hij. Kom binnen als je er lust in heb! je zult altijd een mes en vork klaar vinden. Hij ging tot «loze vage invitatie over, na nogmaals te hebben opge merkt, dat Eliot er bijzonder presen tabel uitzagcn zich innerlijk met verwondering to hebben afgevraagd, waarom Sehvijn, die toch aan kon trekken wat hij wilde, niet half zoo'n heerachtigen indruk maakte als Eliot, die toch hij hem bijna als een soort van stalknecht in betrekking was geweest. Eliot dankte hem en beerde zich om. W edderburn keek hem bewonde rend na, en maakte tot Sir Jozef de opmerking Een flinke jonge kerel, niet waar Ik was zoo verbaasd, toen ik hem gistereu toevallig tegen het lijf liep je 'moet weten, ik herinner mij hem nog als een kleine bengel, die over de plantages rondliep. Een van mijn plaatsen lag vlak bij de hunne, Wally Hallow. Een ferme man, zijn vader. zuchtte hij. Een van de meest volmaakte gentlemen, dio ik ooit ontmoet heb. Dat verdriet heeft hem gedood. Uit hetgeen Eliot Gra ham mij vertelt maak ik op, dat alles zich voor hem ten beste heeft ge keerd. Sir Jozef had toegeluisterd met een gelaat als een masker, maar zijn dikke lippen beefden een beetje. O ja, ja, zei hij, in elk geval zijn zij er boven op. Eliot gaat het goed ik laat hem niet in don steek. Maar ik zou je ratten ex niet met hem over te spreken hij is nogal gevoelig op dat puntlaat die oude histories maar rusten. Zeker, zeker, stemde Wedder burn toe. Ik zal er niet met hem over spreken. Sir Jozef veranderde met een zucht van verlichting van onderwerp. Terwijl zii door de overvolle ka mers wandelden, deed Florence haar uiterste best, Eliot te interesseeren wieu door de regeoring der Vereenig- de Staten eene reddingsmedaille is verleend, wordt verzocht zijn adres op te geven aan. het ministerie van buiteniandsch© zaken te 's-Graven- hage. Herige brand. Wie gisterenavond omstreeks tien uur buiten de stad was, zag tegen de ,-onkere avondlucht boven Haarlem een sterk-rooden vuurgloed, die zoo deed denken aan ©en vroege Ko ninginnedag-viering door illuminatie ©n vuurwerk. Vuur-werk bleek 't, al was 't geen vuurwerk, want in de Helmbrekerssteeg woedde een hevig© brand in perceel no. 11, waar de fir ma M. J. Roozekrans van het Spaar- ne mede haar likeui stokerij heeft. D© eerste en tweede verdieping wa ren in gebruik bij de firma B. van Gelder, rneubelfabrikante, die haar zaak heeft in de Koningstraat no. 39. Op de eerste verdieping is de brand aangekomen. Hoe. is nog niet vastge steld kunnen worden. Alleen weet men, dat een van het personeel van den heer Van Gelder er tot 8 uur beeft gewerkt, terwijl omstreeks half lü de brand werd gemerkt. Dadelijk was er veel materiaal van de politie en Spuit 10 ter plaatse. Van het Spaarue en de Kleine Houtstraat uit werden de vlammen, die al uit laaiden, aangetast. En hoewel de nauwe steegt blusschen niet verge makkelijkte, slaagde men er tocli da delijk in een goede manier te vinden om den brand meester te worden. Veel gevaar leverde in den beginne dc telefoonpaal officieelopstijg- punt genoemd aan de overzijde der steeg. Wanneer deze paal met zijn net van draden naar beneden geko- rnoii was, zouden de brandweerlieden veel kans hebben geloopeu, getroffen to worden. Dat dit gevaar niet denk beeldig was, bewijst het feit, dat de paal al in vlam stond. Gelukkig kon men met een fikschen waterstraal de ze vlam blusschen. Mot ongeveer zeven stralen op de waterleiding werd nu het blusschings- werk voortgezet en vrij spoedig mocht men er in slagen den bruud meester te worden. Do bovenverdiepingen brandden ge heel uit en de distilleerderij beneden kreeg veel schade. Beide firma's waren verzekerd. Om streeks elf uur rukten de spuiten in. Eenig© oogenblikken was men bang, dat de bediende van den heer De Gelder nog in 't brandende perceel was, maar dat bleek gelukkig met zoo te zijn. up t terrein van den brand was o. a. aanwezig de heer Joh. d© Breuk, wethouder. Toon eelschool. Voor 't admissie-examen der Too- neelschool te Amsterdam is geslaagd de heer J. P. C. Serodino, te Haar lem. Bekroond. De heer W. Bogtman te Haarlem is met een 4den prijs bekroond in de prijsvraag voor een wandkaleuder, uitgeschreven door de firma Gebr. Pal the te Almelo. Hoofdact e. Geslaagd te Arnhem voor het exa men hoofdacle L. O. de heer M. Frenkol te Haarlem. en amuseeren, zooals een scherpzin. nig meisje dat kan. Zij teekende de personen, die min of meer berucht waren in dc City met geestige woor den, en Eliot moest onwillekeurig zoo nu en dan lachen om haar grap pige beschrijving, zoodat hij, toen hij haar goeden nacht wenschtc, geree- delijk beloofde den volgenden dag in do Jerinynstraat te komen theedrin ken. Wedderburn en hij wandelden naar hun hotel terug en Wedderburn was vol lof over de knapheid en kennis van zak an van Sir Jozef. Sir Jozef scheen bezig een maatschappij op te richten, waarvan hij edelmoedig Wedderburn eenige aandeelen had aangeboden: en Wedderburn, ©enigs zins verblind door de pracht van liet huis, dat zij „1st verlaten hadden, w as geneigd zc te nemen. Eens of twee maal had hij op het punt ge staan, om Eliot te feliciteeren met dc wijze, waarop Sir Jozef Wally Mal low nog had weten te redden maar hij herinnerde zich zijn belofte aan don laulste en zweeg. Eliot ging den volgenden dug zijn beloofd bezoek afleggen in dc Jcr- niynstrnat. Sir Terence was naar zijn ontmoeting op de Beurs muur vóór hij daar heenging, had hij nog enkele woorden met zijn mooie en verstandige dochter gewisseld. Hij was altijd een beetje hang van haar, kwum nu in de kleine ontvangkamer Koninginnedag. Hoe anders zoo'n ochtend van een Koninginnedag in de straten is, als op een anderen dag I Wanneer je binnenshuis nog bent, hoor je 't al an ders in het praten en het lachen van de kinderen, die op eon ritsje naar school gaan. Er is meer jool in hun lach en prettiger leutigheid in hun gesprekken. En op straat wemelen je de kleuren in het gezicht Rood. wit en blauw aan ae huizen en een lint oranje er naast, dat maakt heel fieurig de ge zellige ochtendstraten Al is de lucht nu ook zon loos on zijn de koepel- wanden van het uitspansel behangen mc' weg-6chuiv©;i<k wolken, toch is het wel pleizierig in je, nu de stad niet zoo he el em aal werkstad is, en feesten gaat En iioor het klokkespel van den toren, dat toch na de negen slagen behoorlijk een kwartier moet zwij ger, wijkt ook al van z<<n gewone re gels ai. Een half uur lang tinkelen daar boven de wijsjes uit het toren gespeel, aardige, bekende liedjes, die je zoowaar mee neuriën gaat Want het is Koninginnedag van daag de dug van Wilhelmina's ver jaren. En op dezen dag vieren we feest, dat hebben we ai zooveel jaren gedaan, omdat we hem tot een feest dag willen maken voor allen, die zich om het feest der Koningin ver blijden niet om het feest, maar oin Harentwille, ora de genegenheid, die de Landsvrouwe van Nederland wordt toegedragen. En het bestuur van Koninginnedag is, dank zij vooral het voortreffelijk werk van den heer M. H. Binger, weer met een feestplan klaar geko men, dat aan de ingezetenen veel ge noegen verschaffen zal. Bij den besli-: te geringen steun, dien het „Koniiiglnnedag"-I>estuur door de Haarlemmers geboden wordt, kan men veilig zeggen, dat de veree- niging meer doet, dan van haar ge--- eischt kan worden. HET KINDERFEEST IN DEN HERTENKAMP. De kinderen zijn, naar den gewo nen trant, begonnen met feestvieren. De slank-lijvige herten hebben hun weide-vlakten weer voor een dag moe ien inperken, eerst om hun jonge bewonderaars, die op gewone dagen over en door het hekwerk staan te gluren naar de vlug-voetige Herten kamp-bewoners. een plaatsje op hun grasveld in te ruimen, om daar nn eens wat anders te zien dan trotsch- stappende of sierlijk weg rennende hertenbeesten. Om negen uur vulden de kinderen hun scholen met een zeer onschoolsch geraas. Maar wat op andere dagen niet mag, mag wel op 'n Koninginne dag. Daarom hielden de onderwijze ressen en onderwijzers de teugels' maar niet ai le strak en lieten de uit gelaten jongelingschap maar eenj lachen en pret-hebben naar hartelust. Spelletjes wei-den gedaan en er were gezongen den heelen morgen door. Maar onderwijl brachten ordenen de handen de grootorc jongens er meisjes in een stoet- En die trok oni half tien onder veel gejoel de schooi uit. De klasseu liepen leeg en uit el ke klas schoot een scheut pleizierig- lieid de straten in. Daar stonden de ouders en familieleden van velen om de kinderen ie zien voorbijtrekken. Van alle kanten kwamen ze opzet ten. Uit elke school trok een vroolijxe drom naar den Hertenkamp, die wel bestormd scheen te worden door aJ die kinderen-legertjes. waar Florence dc komst van Eliot afwachtte eu beuzelde wat rond, nam nu en dau wat van de tafel op en keek met zijn uitpuilende oogen doelloos rond. Eindelijk zei hij Wie is die jonge man, dien je hebt ontdekt, Florence Bedoelt u Mr. Graham zei zc luchtig. Een bloedverwant van Sir Jozef. Kan hij van eenig nut zijn 'I .vroeg de baron een beetje gemelijk. Ik heb nooit meer van hem gehoord. Hij ziet er uit als oen gentleman, het geen wel heel vreemd is, als men be denkt, dat hij een bloedverwant van den ouden Joe is. Ik zou niet geloofd hebben, dat er binnen honderd mijlen een gentleman bestond, die familie van hem was. Is hij njk Bedoelt u Sir Jozef vroeg Florence vriendelijk. Je weet wel, dat ik dien jongen man meen, antwoordde haar va der boos, Neen, ik zou zeggen van niet, zei Florence, terwijl zij achterover in haar stoel leunde en een handwerkje opnam. Waarom ter wereld geef iij j's dan moeite voor hem vroeg Sir Terence. Dat weet ik nog niet precies, zei Florence op terg«prl langzameu toon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1