NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8342 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen zaterdag 3 september ïgio a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: jM|r Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 JV; Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/J \y Advertentiën van Vraag cn Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GeïHustreertl Zondagsblad, voor Haarlem' 1 I W7H Redactie cn Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI L'1T VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 4 SEPTEMBER. Brongebouw: Sporttentoonstelling en „japon", 11—5 en 7—11 uur. MAANDAG 5 SEPTEMBER. Brongebouvv: Sportten toonstel 1 in g en .Japan", 11—5 en 7—11 uur. Openingsvoorstelling circus Corty Althoff, standplaats bij de Juliana- «traat, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1198. Manriti Binger. „Neenzei de lieer Binger, toen ik hem vanmorgen in zijn kantoor op zocht, „ik heb 's avonds niet meer gedanst., 'k was moe en doodop. Het ziji al de details van zoo'n feestvie ring, die zooveel werk geven, en je zit maar den heelen dag in spanning, dat iets niet goed zaJ gaan, begrijp ie niet Neem bij voorbeeld de uitvoerin gen in den Hertenkamp. De artislen kwamen van alle kanten, de een uit München, de ander uit Brussel en ze sturer hun goed langs den goedkoop sten weg. 's Morgens ontbrak er van allerlei, ik had graag een repetitie gehad, voor de goeie volgorde en zoo, maar daar was geen denken aan. Het moest zóó maar. De Muraldi's moes ten om elf uur optreden en kwart ■oor elven reed hun bagage door de Houtstraat. Je houdt je hart vast, dat alles goed marcheert. Om half een waren de kinde weg, ze hadden met moddervoeljes op het blauwe doek gestaan en alle nummers waren in de war gekomen het doek moest dus gekeerd en alles weer in orde gemaakt worden tegen half twee, want dan verwachtten we de menschen voor de middagvoorstel ling weer. Dat er dan wel'eens een kleinigheid niet klopt, is toch wel te begrijpen Er zijn menschen, die kla gen. dat ze zoo weinig gezien hebben, maar dat kan het hoofdlvstuur niet helpen. Als iedereen was blijven zit ten, had ieder kunnen zien, de men schen zeggen nu, dat liet terrein niet oploopt, maar het loopt, meer op, dan de zaal in cle Veroeniging, en daar kon toch ook iedereen zien. Ik kan voor een paar uur toch geen amphi theater bouwen, lv'i je niet? 's Avonds ging het immers best, maar toen is iedereen ook rustig bliiven zitten. 's Middags, toen het dubbelkwartet II. P. optrad, kreeg ik een telefoni sche boodschap van het. andere thea ter. of daar gauw iets gegeven kon worden, want dat de menschen zoo ongeduldig werden. Maar ik kon toch niet iels anders laten doen onder het zingen van dat kwartet door, het moest toch stil wezen. Dus zei ik „jawel, jelui moet maar wat geduld hebben, straks,na de pauze krijg je het dubbelkwartet ook te hooren Ja, die kleinigheden, dat weet waf. Na de middagvoorstelling moest al les weer opnieuw in orde sebracht voor 's avonds, de heele boel was door elkaar gesmeien. Vicr-en-negentig bons heb ik afge geven, die moet wat te drinken heb ben, een ander wat te eten, er moeten biertjes wezen voor de muziek. De muzikanten moesten 's avonds na het hul champètre den trein naar Am sterdam, halen, daar werd dus een Jan Plezier voor besteld. Op de Markt zou do*bioscoop wor den vertoond, dat werd een half uur tje te laat, er moeten electriciens we zen, aansluiting gemaakt worden, enfin, honderdc dingen, 's Avonds ben je dan doodop, begrijp jo niet? Ik heb nu voor een jaar weer rust Zoo zat de penningmeester van de vereenigïng Koninginnedag te vertel len, toon ik vanmorgen, onder ik weet met meer wat voorwendsel, zijn kantoor op kwam loopen en rustig een half uurtje bleef zitten, zoodat hij me waarschiinliik in stilte wel naar de Mookerhei heeft gewenscht. Maar dat van het jaar rust heeft hij zoo niet gemeend Er zijn menschen, die ik zou durven zeggen er een zekere behoefte aan hebben, om in be weging te zijn, te doen, te ontwerpen, iets tot stand te brengen, en wanneer ze dan die eigenschap toepassen op een algemeen feest, dan mogen we hun daarvoor erkentelijk wezen. Ik zou met geen mogelijkheid zooveel tijd en moeite, dagen van te voren, kunnen geven om een feest te organi- seeren, dat toch altijd weer criliek uitlokt, rechtvaardige („natuurlijk ontbreekt er altijd een en ander", er kent de heer Binger zelf), maar ook onrechtvaardige, die geen rekening houdt met mogelij kheden. penningmeester het grootste deel van deu arbeid toeken. Daarom hebben we hem hier ge kiekt, met de lange jas aan en den hoogen hoed op, met groote stappen gaande over het plankier in den Her tenkamp, stellig en zeker op weg, om een van die détails te regelen, waar van het publiek alleen dan wat merkt, als het haperen mo'.ht. Had hij nu de vermaarde zwarte porte feuille onder den arm, dan zag hij er uit als een minister.... van publieke vermakelijkheden, zooals hij meerma len is genoemd. J. G. P. Hij spreekt nu van een jaar rust, maar mocht er over zes maanden aanleiding wezen tot het vieren van een nieuw feest, dan slaat hij weer klaar, ik geef dat op een briefje. Dan komt hij weer op de vergadering van de Commissie met een zwarte porte feuille, die er voor vermaard is, dat je evenals uit Pandora's doos, er al les en nog wat uit kunt verwachten. Dan legt hij zijn plannen bloot, ver dedigt die tegen al te voorzichtigen, die angst hebben voor de kosten. „Och kom", zegt hij dan, „hebben we niet altijd met een inkomen van vijf tienhonderd gulden een onderneming begonnen, die in dc duizenden liep 't Zal nu ook wel lukken, ik heb ge dacht een couponboekje zus en zoo, en als er dan zooveel menschen ko men 's avonds en zooveel 's middags, zijn de kosten gedekt." En er mag kort of lang over ge praat worden, hij krijgt zijn zin, nij krijgt altijd zijn zin. En don begint de uitvoering. Er moet overlegd met het gemeentebestuur, er moet geënga geerd en besteld, gemeten en gepast, er moet aan het werk gezet, hier en daar ook wel een kleine gevoeligheid ontzien of een pleister op dc wond gelegd, kortom, er moet van alles ge daan worden en al wil en mag ik niet zeggen, dat de heer Binger dat alles doet, (want de voorzitter laat zich waarlijk niet onbetuigd en de secre taris is een kracht van belang), toch ben ik niet onbillijk, wanneer ik den Stadsnieuws KONINKL. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Men schrijft ons: Eene zeer belangrijke ledcnvergade ring mocht zij heelen, die, welke gis teravond bij den aanvang van het seizoen door Zang en Vriendschap werd gehouden. Eene zeer talrijke opkomst der le den getuigde als steeds van het korn- gezonde leven der vereeniging, waar over de voorzitter, Dr. Broese van Groenou dan ook in zijn pittig ope ningswoord zijne groote voldoening uitsprak. In welsprekende woorden gal de voorzitter een terugblik op Z. en V.'s verleden en herinnerde, hoe een tijd perk van 80 jaar onlangs afgesloten werd met welgeslaagde feestelijkhe den. Ter herinnering aan de viering van van het 80-jarig bestaan werd door spreker namens den nestor deu- leden, den heer Jan van Breemen aan de vereeniging een gedenkboek aangebo den, dat werkelijk in alle opzichten een eenig boek mag genoemd worden. Door genoemden heer toch werd kunstig met penteekeningen en een firaai uitgevoerde opdracht voorzien een prachtwerk samengesteld, o.m. be vattende een vijftal op muziek gezette gedichten, waarvan de onderwerpen: het Spaarne, de Ruïne (van Bredero- de). de Hout, het Slot (te Heemste de) en de Duinen door hem bezongen en gecomponeerd werden door de ju ryleden van het laatstelijk door Z. en V. gehouden concours. Die componisten zijn: Leon C. Bou- man, M. H. v. :t Kruys, Philip Loots, L. F. Brandts Buys en W. Robert. Door meer dan een spreker weid de kunstenaar van bet woord en van de pen geroemd. i-Iet gedenkboek werd door de heer G. A. Oostenbroek van een mooi uitr gevoelden band voorzien. De heer Oostenbroek, bestuurslid vair Z. en V. werd, ook m dank voor bij andere ge legenheden bewezen diensten, onder applaus benoemd tot lid van ver dienste. De aftredende bestuursleden, de lieeren Dr. Broese van Groenou, J D. Franse, H P. Loots en P. Clausing, werden niet bijna algemeene stem men herkozen en namen hunne be- n eining wederom aan. Nug wei-den door de vergadering tot eereledeii benoemd de reeds genoem de componisten Leon C. Bouman en M. H. van 't Kruys, Douchebadem. In hot douchebadhuis aan het Leid- sclieplein zijn in de afgeloopen week 930 baden genomen; in dat aan den Kouden horn 731. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In liet Museum van Kunstnijver heid alhier werd de afdeeling metaal werken in de laatste tijden aanzien lijk aangevuld. Eene verzameling oud Javaausch cn Arabisch metaalwerk werd aangekocht, terwijl de kerami sche afdeeling werd uitgebreid met aardewerk uit Algerïë en Tunis, dat weldra zal worden tentoongesteld. Zondag is het Museum kosteloos toegankelijk. „W esterkwartie r". De vereeniging tot liet vieren van den Koninginnedag in het Wesler- kwartior, zul op Woensdag 7 Septem ber een boottocht naar Alfen aan den Rijn houden. Tijdens den tocht zal de heer Vrugt de kindoren met allerlei spelen en voordrachten bezig houden, zoodat verwacht kan worden dat de kinde ren een genotvollen dag zullen heb ben. JOHS. DE BREUK. Do heor E. K(relage) schrijft in het Weekblad voor Bloembollencultuur: Onze goachte Hoofdredacteur moge mij vergeven, dat ik door een krijgs list mij buiten zijn voorkennis verze kerd heb van een plaatsje in dit num mer van het orgaan, om daarin het verblijdende feit te kunnen vermel den, rt.it. bij Kon Besluit onze A'g< mceno Secretaris-Penningmeester be noemd is tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De hcor Johs. de Breuk heeft bij on ze vereeniging een langen, eervollen staat van dienst van meer dan twee en dertig jaren. Gedurende veertien jaren bekleedde hij het ambt van penningmeester en daarna gedurende achttien jaren dat van algemeenen secretaris-penningmeester, terwijl hij van de oprichting af Redacteur is ge weest van ons orgaan. Ilij heeft de vereeniging in haren vroegeren be scheiden omvang gekend, hij heeft hare ontwikkeling medegeleefd, en daarop, niet het minst als Redacteur van liet orgaan, een onmiskenbaren invloed gehad. En ofschoon in den loop der jaren de taak van den heer De Breuk tengevolge van den g-roei der vereeniging zich zeer sterk heeft uitgebreid, wist hij steeds den tijd en de gelegenheid te vinden om dien naast zijne vele andere werkzaamhe den to verrichten. Onze leden zullen zich dan ook on getwijfeld met mij hartelijk verheu gen in de koninklijke onderscheiding dien onzen geachten Algemeenen Se cretaris-Penningmeester is te beurt gevallen. Moge zij lange jaren zijn borst in goede gezondheid en voorspoed ver sieren! WATERVOORZIENING. Ons wordt gemeld: Hedenmiddag werd in het café Brinkmann eene vergadering gehou den van verschillende gemeentebestu ren uit den omtrek, ten einde het vraagstuk van watervoorziening in die gemeenten te bespreken. Vertegenwoordigd waren de volgen de gemeenten: Bloemendaal, Zand- voort, Noordwij ker hout, Velsen, Schoten, Bennebroek, Hillegom, Sas- senheim en Warmond. Voorts waren aanwezig de heer en Dr. Bos, D,r. J. W. Jenny Weyerman, L. Havélasur en W. Pennink, respec tievelijk voorzitter, secretaris en le den der Staatscommissie! ingesteld, om de Regecring van advies te dienen over verzoeken om steun voor plan nen van drinkwatervoorziening. Het Presidium der vergadering werd waargenomen door rnr. H. Ver Loren van Themaat, Burgemeester van Velsen en het secretariaat door den heor K. Atema, Hoofdcommies ter gemeente-secretarie dier gemeente. Het gemeentebestuur van Noord- wijk en de inspecteur der Volksge zondheid Dr. Hamburger hadden be richt van verhindering gezonden. Nadat de voorzitter liet eigenlijke doel der vergadering had uiteenge zet en dóór Dr. Bos was medegedeeld op welke wijze het Rijk steun ver leent aan gemeenten die niet bij machte zijn geheel uit eigen midde len het vraagstuk betreffende de wa tervoorziening op te lossen, werd na eenige besprekingen besloten, dat het gemeentebestuur van Velsen zich tot de verschillende gemeenteraden zou wenden met de vraag of de betreffen de gemeenten in beginsel bereid zijn mede te werken tot het daarstellen eener gemeenschappelijke waterlei ding en genegen zijn eene bijdrage in de voorloopig te maken kosten te ver- leenen, berekend tegen 10 cent per inwoner. Na een woord van opwekking den voorzitter om in deze quaestie een ruime opvatting te huldigen, werd de vorgadering gesloten. Muziek in den Hout. Het programma voor de muziek uitvoering op Zondag 4 September, 's namiddags te half drie, luidt als volgt 1 Triumff Marsch naar het Piano- Concert van Beethoven. Wieprecht, 2. Italiaansche ouverture, Per- drotti. 3. a. Ave Maria, Schubert; b.Marsch Mïlitrir. Schubert. 4. Ballet Russe, LuiginL a. Czardas. b. Valse Lente. c. Mazurka. d. Marche Russe. 5. Ouverture Venus auf Ebde, Lincke. 6 Les Patineurs Valse, Waldfeufel. 7 Grande Fantasie <le l'opéra He- rodiade, Massenet. MISHANDELING VAN Mr. P. TIDEMAN. Dinsdagavond te 9 uur vervoegde zich ten huize van Mr. P. Tideman de bouwer G. uit Amsterdam, op wiens goederen Mr. Tideman-als Curator een faillissement, ter zake van een vordering in dit failliet, beslag had doen leggen. Toen de bouwer bij Mr. Tideman was toegelaten, zeide hij tegen Mr. T., terwijl hij in zijn borstzuk tastte: „Nou heb 'k wat voor je!" En toen een lang scherp-geslepen broodmes half te voorschijn trekkend: „Daar zal 'k jo strot mee afsnijden." Doch Mr. Tideman had met een stevigon greep de hand van den aan valler vastgepakt en omgebogen, waardoor hij hem het mes kon ont nemen. Hij wierp dit buiten de deur en riep tevens om hulp. Daarna sloot Mr. Tideman de deur af. zoodat G. niet ontvluchten kon. Nu ging de bouwer den curator echter te lijf en zoon hevige worste ling ontstond, dat de beide-handge- meon geraakten door spiegels en schilderijen heengingen en verschil lende voorwerpen van den schoor steen werden geworpen. Eindelijk gelukte het den heor Tide man den aanrander te overmeesteren. Een der huurlieden on een politie agent kwamen thans te hulp. G. vroeg, toen de agent hem vast gepakt had, om even zijn boord in orde te mogen brengen. Van deze ge legenheid maakte hij gebruik, om Mr. Tideman een hevigen trap tegen het onderlijf te geven, cn een vuist slag op het hoofd, die zoo aankwam, dat daarvan do striemen nog zicht baar zijn. Toen werd G. naar buiten gebracht en met behulp van nog drie agenten aar den politiepost overgebracht. Onderweg probeerde G. den heer Tideman, die achter hem liep nog tot driemalen toe, een schop te geven. Tegen G. is proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. Militieraad. De Militieraad in het 2de militie- district van Noord-Holland is samen gesteld als volgt: Voorzitter: mr. A. A. van der Mersch, lid der Provinciale Staten; plaatsvervangers: jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en mr. D. E. van Lennep, beiden lid der Provinci ale Staten; lid: J. Winkler, lid van den gemeenteraad van Haarlem; plaatsvervanger mr. J. N. J. E. Thijs- sen, lid van den gemeenteraad van Haarlem. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Bij Gr., rijwielhanelaar aan de Lijnden, kwam iemand, naar zijn zeggen een ambachtsman, een fiets huren, om te trachten elders werk te vinden. Na den eersten dag bracht hij de fiets terug. De tweede dag werd opnieuw gehuurd. Huurder en fiets zijn toen spoorloos verdwenen. De ontrouwe huurder had gezegd te Haarlem te wonen. Politie doet on derzoek, doch heeft tot lieden nog geen spoor gevonden. Te Aalsmeer heeft zich onder de polderwerkers van de spoorweg] ij- nen, een verdacht ziektegeval (chole ra?) voorgedaan. De lijder' wordt in strenge afzondering in de gemeente lijke ziekenbarak verpleegd. Zijn toe stand was gistermiddag hoogst ern stig. Gisteravond arrveerde in vérband met dit ziektegeval de inspecteur van de Volksgezondheid. Van een landbouwer L. werd, ter wijl hij even in het land was en de vrouw zich in het achterhuis bevond, een bedrag van f 190 uit de kast ont vreemd. Hiervan werd dadelijk ver dacht een broeder van L., die een oo- genblik in huis geweest was. Direct werd hij door de politie opgespoord en den volgenden dag te Hillegom aangehouden, nog in het bezit zijnde van f 160. Ilij werd daarna naar den Officier van Justite te Haarlem over gebracht. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeenteraad van Hillegom, op Dinsdag 6 Septem ber 1910, des namiddags té 8 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en Overschrijvingen. 3. Verzoek van den heer J. H. Kamps, om eervol ontslag als onder wijzer aan de Openbare Lagere School. 4 Bestemming koopprijs Post- en Telegraafkantoor. 5. Algeheele invoering van de Auto matische lantaarnopsteking- en bluschapparaten „Bauduin". 6. Voorloopige vaststelling gemeen- terekening 1909. 7. Aanbieding gemeente-begroot!ng dienst 1911. 8. Vaststelling Verordening op het Gasbedrijf. LISSE. Bij de gister gehouden openbare aanbesteding in het hoofdgebouw van het hoofdbestuur der posterijen en te legraphie voor den verbouw van het post- en tciegraafgebouw te Lïsse, werd ingeschreven door: A. den Ouden, te Haarlemmermeer, voor f 4525. A. N. Cornelisse, te Haarlem, voor f 4750. P. Breijer, te Leiden, voor 4860. H. Marseille en J. van Hemert, te Lisse, voor f 5227. W. v. d. Hoogt, te Leiden, voor f ,5228. H. Korswagcn, te Leiden, voor (5295 Gebr. v. d. Zaal, te Lisse, voor 5.465.20. A. Rietveld, te 's-Gravenhage, 5510 J. Witsenburg, te Lisse, 5850. J. H. Spijkertand, te Lisse. voor f 5940.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1