HAARLEM'S DAGBLAD. E BLAD Buitenlandsch Overzicht Enkele dagen geleden wezen we er nog op, dat de POLITIEKE VERHOUDINGEN IN EUROPA good te noemen zijn. De aanienspre- kingen, tusschen de ministers van builenlaxkLsche zaken van Italië en Oostonrijk-Hongarije gehouden, heb ben dezen indruk bevestigd. Alles blijft bij 't oude en gedachtig aan 't spreekwoord, dat alle verandering nog geen verbetering is, zullen er weinig menschen zijn, die dezen loop van gebeurtenissen in 't belang van den vrede in Europa be treuren. Natuurlijk hadden de diplo mmen in Engeland wei gaarne een verkoeling tusschen Italië en Oosten- rijk Hongarije gezien, maar daarmee hebben de slimme vogels aan de over zij van 't Kanaal andere bedoelingen. Do driebond blijf tl Behalve dal het zaakje tusschen AVoenen en Italië nu weer geheel in orde is, heeft men Berlijn ook niet vergoten. De Rijkskanselier beant woordde op hartelijke wijze een uit' Isciil ontvangen begroetingstelegram,' hein toegezonden door de Oostenrijk-1 sclie en Italiaansche ministers van buitenlandscbe zaken tijdens hun bij eenkomst aldaar. Alles bij 't oude? Er zijn goed inge lichte kringen, die wel eenige wijzi ging in den internatonalen toestand waarschijnlijk achten. Zo verwachten een AANSLUITING VAN TURKIJE BIJ DEN DRIEBOND. Deze quaestie is niet voor het eerst ter sprake gebracht. Reeds maanden geleden wijdden ook wij in ons Over zicht een beschouwing aan deze zaak. Na de ontmoeting te Ischl is er evenwel weer aanleiding, om de aan- siuitingskansen opnieuw te bespre ken. Dit wordt dan ook gedaan door 't Turksche blad „Tanin", dat veel zeg genschap heeft onder de partij der Jung Turken. Dit blad acht de toetre ding van Turkije niet onmogelijk. Ook dringt de „Tanin" dat vroeger met een bijzonder oorlogslustigeu geest bezield wasl nu op 't behoud van dcu vrede aan. De geschillen met Griekenland worden tot de behoorlij ke afmetingen teruggebracht, waarna geconcludeerd wordt, dat er voor EEN OORLOG TUSSCHEN TURKIJE EN GRIEKENLAND geen voldoende reden bestaat. Dit doet de „Tanin" niet, omdat ze ge voelt, dat Turkije voor zoo'n krijg niet machtig genoeg is: 't Leger en de vloot zou wel in orde komen, want de 4 millioen gulden die mon kan krijgen door den verkoop van de juweelen van den onttroonden Sultan Abdoel Hamid, zouden daar bv. voor gebrukt kunnen worden. Neen de „Tanin" pleit voor den vrede in verband niet het belang van de in ternationale politick in Europa, zeker om de aanstaande bondgenooten in "t gevlei te komen. Zoo'n pleidooi voor 't tegengaan van wapengeweld is in den Balkan zeker niet overbodig. De houding tusschen Turkije en Griekenland was in de laatste dagen weer zeer gespannen, zcifs werden er door Turkije uitvoeri ge militaire toebereidselen gemaakt. Mon weet, dat de directe aanleiding lei deze gespannen verhouding te wij ten is aan de verkiezing vau eenige Krolensers (dus feitelijk onderdanen van Turkije!) tot lid van do Griek se he volksvertegenwoordiging. Thans wordt uit Konstantanopel ge seind, dat de Parte érnstige verzeke ringen heeft ontvangen omtrent het hundhaven van de rechten en de sou— verolniteit van Turkije in de Kreten- ser quaestie. De mogelijkheid van een breuk tusschen Turkije en Grieken land is daardoor opgeheven. Tot zoover dit telegram. Jammer is 't, dat niet gemeld wordt, hoe de op lossing gevonden is. Van andere zijde is wel bericht, dat de vertegenwoordi- gers der beschermende mogendheden onderhandelingen voerden over de manier, waarop de uitsluiting van de Krctensers tot de Grieksche volks vertegenwoordiging moet geschieden. Turkije scheen het niet voldoende te achten, dat de gekozenen verklaren het mandaat niet te zullen aanvaar den, maar eischte, dat de Nationale Vergadering bij het onderzoek der ge loofsbrieven uitdrukkelijk de verkie zing van Kretensers ongeldig zal vor klaren. Zoodoende zou officieel uitge maakt worden, dat Kreta door gee nerlei band met Griekenland verbon den is. Ais de mogendheden deze oplossing hebben goedgekeurd, zal rnen in Tur kije wel tevreden zijn. Maar in Grie kenland? De Kretensers zullen 't ook niet pleizierig vinden. Voor de eiland bewoners zal het evenwel 't verstan digste zijn, 't vechten tegen de bier- kaal nu maar geheel op te geven, want nu van de mogendheden ook geen steun voor de verwezenlijking der Grieksche idealen te verwachten is, wordt de toestand steeds hachelij ker. VERGETEN. Dat is ook wel noodig in DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Elk jaar wordt in Duitschland op de eerste dagen van September feest ge vierd, ter herdenking van den slag von Sedan in 1870, die voor Duitsch land de overwinning bracht in den oorlog tegen Frankrijk. Thans was 't de 40ste gedenkdag van dezen slag en daarom werd dit feest in Duitschland nu nog schitte render gevierd dan andera Ook in Frankrijk is men den Sep temberdag van 1870 nog niet vergo ten. Op het slagveld bij Floing, waar de Fxunsche cavalerie in den oorlog wonderen van dapj>erheid verrichtte, wat den ouden koning Wilhelm den be wonderenden uitroep: „Ob! les bra ves gens!" ontlokte, is nu een stand beeld onthuld, dat de doodsrit der kuirassiere en dor chasseurs d'Afri- quo voorstelt, en als opschrift dat be kende woord van den Pruisischen ko ning draagt. Het Fransche blad de „Matin" be vat oen lang artikel, waarin op ge zwollen toon gesproken wordt over ,,liet toeval", dat Pruisen een grooten kanselier en groote generaals, Frank rijk lichtzinnige ministers en verra derlijke aanvoerders schonk, en ■waarin de geschiedenis niet wordt voorgesteld als het „wereldgerecht", maar als een samenloop van toeval ligheden. Waarom elk jaar dezen oorlog her dacht, waarom geregeld oude wonden open gereten. Beter zou zijn het ge beurde te vergeten en te ijveren voor betere verstandhouding tusschen de volken; ook tusschen de vroegere vij anden: Duitschland en Frankrijk. DE TOESTAND IN SPANJE, schijnt iets verbeterd te zijn. Zoowel uit Bilbao als Saragosso wordt ge seind, dat het rustig is. Ook is de al- genieene staking weer geëindigd, zoo dat lieden 't werk hetvat zal worden. De Spaansclie ministerpresident Canalejas heeft aan een journalist ge zegd, waarom bij de constitutionneele waarborgen voor Bilbao heeft opgehe ven. „De gendarmerie werd er gemo lesteerd," zei hij. „Ik zag het oogen- blik aankomen, dat op de opstandelin gen zou geschoten moeten worden. Dat weuschte ik te voorkomen en daarom heb ik den mautregel geno- Daarna vervolgde Z.Exc.: „I>e regeering heeft al het mogelijke gedaan om het geschil bij te leggen. De vertegenwoordigers van bet Volks buis te Madr id zijn bij mij geweest en hebben mij namens de socialistische partij verzocht, bij niinisterieele be schikking eenvoudig den arbeidsduur te verkorten en dan later aan de Cor tes goedkeuring daarvoor te vragen. Kon ik dat doen? Geen enkele regee ring, onverschillig in welk land, zou het gedaan hebben. Het zou gelijk slaan met het geven van dictatoriale macht aan de regeering en dat mag niet. Men zou op deze wijze ook de salarissen bij ministerieel© beschik king kunnen verhoogen, het stukwerk verbieden, in het algemeen alle ei- sclien, door de arbeiders gesteld kun nen in willigen. Et mag niet worden toegestaan, dat een arbeider, omdat hij boos is op zijn patroon, kan oisehen, dat alle andere arbeiders twist zoeken rnet hun werkgevers. En dat is juist het geen de stakers te Bilbao verlangen." Er is EEN CONFLIC'r IN DEN ENGEL SCHEN SCHEEPSBOUW ontstaan. De groote scheepswerven aan de Clyde hebben den ketelmakers, die lid zijn van de vakveroeniging, met in gang van heden uitgesloten. Er wa ren in den laatsten tijd telkens ketel- makersstakingen aan verschillende werven afgekondigd, in strijd met de bepalingen van de vroeger tusschen beide partijen gesloten overeenkomst. De patroons willen aan dat voortdu rende strijden een einde maken. Voor- loopig treft de uitsluiting 50.000 leden van de vakvereeniging van ketelma kers, maar spoedig zal ook de scheeps bouwnijverheid in haar geheel onder de uitsluiting moeten lijden, zoodat binnenkort naar schatting meer dan 100.000 man buiten werk zullen zijn. ANDERE ARBEIDSCONFLICTEN. De staking in de kolenmijnen van Illinois, waarin 50.000 mijnwerkers betrokken zijn, zal vermoedelijk bin nen eenige dagen eindigen. De onder handelingen van werkgevers en werk nemers nemen nl. een gunstig beloop. De arbeiders hadden 50 millioen gul den voor deze staking beschikbaar ge steld, vandaar dat de strijd lang vol gehouden kon worden. De staking in liet mantelvak le New-York, waarbij 70.000 arbeiders en arbeidsters betrokken waren, en die 9 weken beeft geduurd, is geëin digd. ALle eischen dor stokers zijn in gewilligd. OVERSTROOMING IN OOSTENRIJK Tengevolge van negens, die eenige dagen aanhielden, verbrak de Ternes hare dijken, waardoor een groot ge deelte van de stad Karansebea ovor- stroomd werd. Een groot aantal huizen is inge stort, de materieels schade aanzien lijk. Men vreest, dat de ramp ook een aantal slachtoffers heeft geèischt. Ook in andere streken heeft het wa ter groote verwoestingen aangericht en het spoorwegverkeer is op verschil lende plaatsen gestremd. CHOLERA. In de jongste 24 uren werden in Ita lië 25 gevallen van cholera en 17 sterfgevallen aan die ziekte aangege ven. Te Konstantinopel is weer een ver dacht ziektegeval voorgekomen. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het voorrecht, vrngen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dogblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender vormeiden vrordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik heb drie zoons. Mijn eerste zoon is in 1909 ingeloot, is bij de marine in dienst en komt in Octo ber thuis. Mijn tweede zoon is ook ingeloot. Zou deze nu moeten dienen? ANTWOORD: De oudste zoon is dienstplichtig; wanneer deze dient of gediend heeft, dan is de tweede vrij en kan zich op broederdienst beroe pen. VRAAG: Begin Aug. heeft mijn doch tor baar dienst opgezegd, op verlan gen van mevrouw zelve; maar deze wilde dat zij 15 Seutembar zou gaan. Zij was per drie maanden gehuurd. Heeft zij nu recht op haar loon tot Nov.? ANTWOORD: Neen, mevrouw heeft MAANDAG beurt geliad. Als wij dus niet achter- uitkrabbeleu, bieden wij over twee jaar te Antwerpen aan het congres in 1914 te ontvangen. Maar dan moet men weten, wat men er aan heeft. Vandaar deze na betrachting, die ook noodig is, omdat er in de pers vaak zoo zonderlinge stemmingen tot uiting komen en zul ke onjuiste verslagen staan. In het algemeen kan men gerust zoggen, dat de congresleden meer er voor voelen dan de verslaggevers en het mag een raadsel bee ton waarom zulke menschen er heen warden ge zonden, dio hun vooringenomenheid er tegen nooit ontveinzen. Vroeger waren de congressen alleen maar uitingen van wederkeerige vriendscliap en taaibehoefte; dat is nu wel zoo gebleven, maar er is meer bijgekomen: de toal-kwestie is er eene; van stam- en volksbelang geworden. De Vlaamsche taalstrijd is een brood- stirijd gebleken, zooals de Vlaming Sevens het uitdrukte en zooals wij al len die kennen in Zuid-Afrika, waar de gelijkstelling van Nederlandsch en Engelsch waarlijk geen letterkundige aardigheidjes geldt of kunst, maar 't gewone leven van allen dag. Er nauw mee verwant is de natio nale kwestie en men hoeft alleen maar te denken aan de Indische mil-' lioenen onderdanen en aan het feit dat men daar ginds zelf vraagt om onderwijs in onze taal om in te zien, welk een nationaal belang de taal kan hebben. Ook in het klein blijkt dat. Maastricht en in 't algemeen de Limburgers, ze dwepen nu juist niet met wat zij Holland noemen, het ove rige Nederland. Het heeft daartoe al te weinig belangstelling in dien uit hoek getoond. De Maas is nog onbe vaarbaar; heel Limburg heeft enkel spoor, hot vrijhandelend Holland trekt hier al de voordeelen van en. scheept het grensgewest met de na- deelige gevolgen op. Toch heeft het bezoek van onze Ko ningin aan Maastricht daar al veel goed gedaan en wij ook-: de talloo- zo Maastrichtenaars, die lid» waren en onze vergaderingen nu misschien niet altijd, manr onze feestelijkheden ze ker wel bijwoonden, ze vonden die „Hollanders" niet zulke saaie Pieten als ze gedacht hadden er gingen voor hun oogen gordijnen op en ze zagen verschieten van taai-toekomst als ze niet gedacht hadden te zullen zien ze vonden daarbij waardeering voor de eigen taal van Zuid-Limburg. Was het dan wonder, dat er stemming was voor het congres en dat dit omge keerd dus bijgedragen heeft tot de volksopvoeding, tot de verbroedering van ook die Zuidelijke broeders met het geheel Men voelde te Maastricht het natio nale kloppen. Hebben wij dat ook niet noodig Hebben wij dat verschiet voor onze taal, onzen stam niet ook hoog noodig te zien Is het niet een groot geestelijk genot om een stad, die niet eens een flinke letterkundige vereeniging rijk is, van de beste Ne derlanders uit Nederland, Vlaande ren, Zuid-Afrika, Indié, Duitschland, Amerika te hooren spreken over be langrijke onderwerpen? Niemand zal dit bestrijden. Dus het geld, dat dit onthaal kosten moet, wordt betaald met geestelijken aanwinst èn met het geld, dat een honderd of drie menschen hier komen verteren. Die geestelijke aanwinst al leen is al onbetaalbaar, dus w© moe ten er naar streven, dat over twee jaar te Antwerpen ge\raagd wordt om in 1914 hier te komen. En dan moeten we trachten fouten te voorkomen. Beleedigende of met op- zot onaangename verslaggevers moe ten we zien te weren, want een uit- bruising van verkropte woede als op den laatsten avond binnen Momus weerklonk over de hatelijke, onjuis te, slappe verslagen van een van on ze bladen dient nergens toe. De Maastrichtenaar had gelijk, maar het is jammer, dat hij gelijk had. Om veel misverstand te voorkomen moeten er stenografen zijn. die te Maastricht ontbraken. We moeten trachten spre kers van ouze letterkundigen en kun stenaars heusch als sprekers te hoo ren te krijgen de vreemdelingen van goed ouderdak te voorzien. Koi'tom, we moeten maken, dat dan het Haar- lemsch congres als een van de best- geslaagde genoemd wordt. En hiermede eindigen de beschou wingen van een CONGRESSIST. 5 SEPTEMBER 1910 Onze Lachhoek KEER MIJ OM. Bij een wandeling over het veld zag een man een grooten steen, met het opschrift: „Keer mij om." Na veel moeite gelukte het hem, den steen om te wentelen en las toon de volgende woorden: „Keer mij nu weer om, zoodat ik een anderen dom oor voor den gek kan houden." DE EERSTE LIJSTER. Iemand liep over een spoorlijn met oen ander, die hardhoorend was. Er naderde eeai trein, die om hen te waarschuwen een van die schrikkelij ke fluitstooten gaf, die gaten in de lucht boren. „Hoor," zei de doove man met een glimlach, „dat is die eerste lijster, dien ik dit jaar hoor," VERKWISTING. „Ik heb een barometer gekocht, Hanna", zei boer Joosten, „om te zien hoe het weer zal worden, begrijp je en of we regen krijgen." „Wat een verkwisting," gromde zijn vrouw, „waar heb je d.«in je rheu- m&tiek voor gekregen?" MINISTER HEEMSKERK. „Het Vaderland" bevestigt het be richt omtrent den koop van het per-, ceel Oranje Nassaulaan 47 te Amster dam door minister Heemskerk, doch het blad vernam uit de beste bron, dat de bedoeling is, het huis door fa milieleden van den premier te doen betrekken. De minister blijft in Den Haag wonen. BELASTINGGEBIED DER GE MEENTEN. Naar 't Hbld. verneemt zal in de tweede helft van deze maand een vergadering plaats hebben van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp van wet ter verruiming van hei belastinggebied der gemeen ten met de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën. De voorbereiding heeft reeds de zeken héid gebracht, dat met het ingedien de wetsontwerp de materie der ge- nieentefinancien niet naar den eiscb te regelen valt. Het voornemen ten departement©, om bet bekende ont werp in te trekken en door een ander wetsontwerp te vervangen, is hiervan een gevolg. FR1ESCH SANATORIUM. Heden, Maandag, wordt te Jour© het sanatorium Herema-State inge wijd. Een gedenksteen is aangebracht met bet opschrift (in *t Friesch) Herema-State ta Sanatorium oerj own fen Frouwe Aurelia Vegelin van Claer- bergen en Dr. Jan Gusbertus Driessen Whet Minskemin stipcl Bliuwt ieuwen bistean. {„"Wat door Naastenliefde gesteund wordt blijft eeuwen bestaan"). CHOLERAGEVALLEN. Onlangs is te Delfzijl een buiten landsch schip met een lijder aan azia- tische cholera aan boord binnengeko men. De patient is overleden, nadat hij, ter uitvoering van de wettelijke voorschriften, met de vereischte voor zorgen, overgebracht was naar eene inrichting voor isolatie aan den vas ten wal. Daarop heeft de burgemeester van genoemde plaats, ter uitvoering van artikel 2-1 der Ziektewet, aan de inge zetenen bekend gemaakt, dat de azia- tische cholera zich in zijne gemeente 'had vertoond en dat in de laatst vor- ioopeu 24 uren één persoon was aan- FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GAR VICE. 67) Ik lie)} niemand noodig om op mij te passen, zei juffrouw Debo rah. Dal heb ik dien onbeschaam de» jongen ook al gezegd. Je doet beter, terug te gaan van waar je komt. Ik heb geen meisjes noodig en kan ze niei uitstaan Ik durf niet teruggaan, zeide Nora. Cyril zou zoo boos op mij zijn. Laat mij als 't u blieft maar hier blijven op proef. U zal onder vinden, dat ik heel goed te gebruiken ben natuurlijk niet zoo goed als" Cv rilmaar u zou het tocli eens kun nen pcobeeren. Als 't u blieft Juffrouw Deborah schoof aarzelend op haar stoel heen en weer en wreef zich de kin. Ik weet eigenlijk niet, wat mij o\ ei-komt, merkte zij gemelijk op. Ik wou dat die jongen hier was dan zou ik hem keren, mij zoo'n poets ie bakken Hij deed het voor uw bestwil, sei Nora zacht. Hij houdt zooveel ■van u. juffrouw Deborahen dat verwondert mij waarlijk niet, want u is heel goed voor hem geweest. Misschien werd juffrouw Deborah getroffen door een trilling in Nora's stem. want zij haalde goedig haar schouders op en zei grommend Nu, enfin, nu je toch hier bent, is het misschien beter te blijven vandaag ten minste. Zoo'n onbe schaamde jonge aap Nora wist, dat het pleit gewonnen was en zij had wel door d© kamer kunnen springen en de oude dame om den hals vallen maar gelukkig wist zij die opwelling te onderdruk ken. Nu zou je verstandig doen met heen te gaan en je goed af te doen, merkte juffrouw Deborah met een zucht van verlichting op. Je kunt zijn kamer krijgen het i» nummer nummer ja. ik weet het niet meer-maar je kunt het aan den kell- ner vragen. Dank u, dank u zeer Cyril zal aoo in zijn schik zijn. mompelde Nora, en zij liep naar de deur. Terwijl zij dat deed, keek juffrouw Deborah op en zei verbaasd Lieve help I wat lijk je verba zend op dien brutalen jongen Wat ben je zijn zuster Zijn nichtje, antwoordde Nora bescheiden. Ja, ik lijk heel veel op hem, en ik hoop, dat u even vriende lijk voor mij zoJ ziin. als u voor hem geweest is. Ik kan het niet helpen, dat ik een meisje ben. Neen. zeker niet, antwoordde juffrouw Deborah, andera zou je het niet zijn. Doe de deur achter je dichtde meeste meisjes laten die open. Nora was even verbaasd als ver rukt over het succes van haax in trigue. Welisaar beschuldigde zij zich zelf van bedrog, maar zij trachtte haar geweten tot rust te brengen door zichzelf te vertellen, dat het haar weldoenster aan niets zou ont breken. Eenigen tijd, eigenlijk maar enkele uren, beschouwde juffrouw Deborah haar nieuwe gezelschap met wantrouwen en poogde haar op een afstand te houden. Maar wie kon lang weerstand bieden aan de vrien delijkheden van onze Nora 's Avonds weid er een bezoeker aangekondigd. Het was Mr. Stripley, en hij kwam op zijn gewone nede rige en onderdanige manier binnen. Nora zat met een handwerkje bij juf frouw Deborah, en de oogen van Mr. Stripley werden minstens tweemaal zoo groot, toen hij het mooie Jonge meisje voor zich zag en er stond duidelijk verbazing op zijn gelaat te lezen toon Nora hem met eene lichte hoofdbuiging voorbij ging. Neen maar I zei hij, dat Is een heel mooie Jonge dame. Eene vriendin van u. juffrouw Ja, zei juffrouw Deborah, —rij van haar kant het recht om met de zes weken op te zeggen. Heeft zij zich duaraan gehouden, dan is zij alleen het loon verschuldigd tot den dag van vertrek. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder kwam Zaterdagavond te 9.18 uur aan de hal te Soestdijk terug van haar reis naar Duitschland. Vorst Wolrad Frederik van Weldeck-Pyrmout kwam met H. M. mede, ten einde enkele dagen haar gast te zijn. BEZOLDIGING GEMEENTEVELD WACHTERS. Dc Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft den Commissarissen der Koningin verzocht, de burgemeesters uit te noodigem hun meeniug te wil len rnedodeelen over de volgende vra gen lo. Is de bezoldiging van de veld wachters uwer gemeente, met inbe grip van emolumenten en beloonin- gen, verkregen uit nevenbetrekkingen (zoowei uit gemeentelijke, als uit die van waterschappen, particulieren, enz.), voldoende te achten 2o. Zou die bezoldiging ook vol doende zijn te achten, indien slechts bijverdiensten verkregen werden uit gemeentelijke nevenbetrekkingen Tevens wensebt de Minister te ver nemen, indien de bezoldiging, zooals zij door de burgemeesters is opgege ven, op ©en door de burgemeesters in- gevul den staat, dooi- hen onvoldoen de wordt geacht, wat de reden is, dat die bezoldiging beneden het door hen genoemde bedrag blijft gehandhaafd. RECHTEN IN RUSSISCHE HAVENS. Uit Kroonstad seint men aan de „N. R. CL" De bepaling, dat voor schepen in elke Russische haven, die zij aandoen, opnieuw het verschuldigd© recht moet betaald worden, is voor schepen van dc meest begunstigde naties in getrokken. KAMERVERKIEZING EINDHOVEN. Het dagelijksch bestuur van den Noord-Brabamtsclien Christel ij kon Boerenbond heeft tliana partij geko zen in den strijd om den vrijkomen den zetel in de Tweede Kamer voor het district Eindhoven liet heeft tot candidaat geproclameerd den heer J. J. Wintermans, zuivelconsulent voor Noord-Brabant te Stratum. CONGRES GROENE KRUIS. Zaterdag werd t© Utrecht de zitting van het Congres heropend. De vraag: „Welke is de taak der wijkverpleging en van wie dient dez© uit te gaan?" werd behandeld door den h©er II. F .Fleischer. De beer J. Nord behandelde: „Aan welke eischen dient doelmatig trans port van zieken en gewonden te vol doen en wat kan het Groene Kruis doen ter bevorderng daarvan?" De heer E. J. Abrahams sprak over: „Wat kan het Groene Krus doen ter liestriiding der kwakzalverij?" De strijd tegen de kwakzalverij split ste spreker in twee deelen: a. de indirecte strijd, welke zich richt op algemeene ontwikkeling van het volk, op hygiënisch gebied; b. de directe, welke zich toelegt, op het betrijden van het kwaad zelf, het opporen van gevallen, waarbij de kwakzalver den zieke nadeel toe bracht, het ontmaskeren van zijn on waarheden omtrent attesten van z.g. genezencu, het onderzoek van kwak zalversmiddelen en methoden, en het oefenen van pressie op eigenaars van p ubliciteiIsorganendie men zal moe ten trachten over te halen kwakzal vers-advertenties te weigeren. Ten slotte sprak de heer Ph. Look over: „Wat kan gedaan worden ter verbetering van ziekenverpleging en hygiëne in Nederlandsch-Oost Indië?" NABETRACHTING OVER HET XXX 1st© TAAL- EN LETTERK CONGRES TE MAASTRICHT. Het is noodig voor Haarlem eens samen te vatten, welke d© beteeken is van dit en andere congressen is. Im mers over twee jaar is het te Antr werpen en dan weer over twee jaar... ja waar? Voor 4 jaar stond het tus schen Leiden, Maastricht en Haarlem. Beide eerst© plaatsen hebben een i3 mijn gezelschapsjuffrouw, u moet haar wel kennen, zij is eene zuster, nicht of bloedverwant van mijn jongen CyriL O vandaal- die merkwaardige gelijkenis, zei Mr. Stripley, terwijl hij een pakje papieren te voorschijn haalde, welks inhoud hij met meer of minder succes aan de oude dame zou trachten uit te leggen. Dit was zijn derde bezoek, en Mr. Stripley was bijna wanhopig want juffrouw- Deborah was zóó verstrooid en zóó onbekwaam om ©en logiseben ge- dachtengang te volgen, dat Mr. Strip ley bij ieder onderhoud weer op nieuw moest beginnen met de geheim zinnige zaak, die hij behandelde en ditmaal ging hij hoofdschuddend en schouderophalend heen, in zichzelf mompelend Zij heeft oen hoofd als een zeef je kimt er den geheelen d-ag in blij ven gieten, maar alles loopt weg. Ik geloof niet, dat zij zich iets vijf mi nuten achtereen kan herinner«m. Was er maar iemand, die mij bij haar kon helpen Die jonge dame zag or scherpzinnig uitik zou wel eens wil len weten, of men haar kan vertrou wen Maai-, neen Dat kan ik niet wagon Als er ©en woord vóór den tijd uitlekt, als die oude vos onraad ruikt, is alles verloren. Och, och, wat te de wereld toch moeilijk 1 Hoewol haar intrigue zoo goed ge- sTaagd was, voelde Nora rich heel ongelukkigvoortdurend was zij met haar gedachten bij Eliot en Flo rence Bartley, en juist die onzeker heid over de verhouding, die tusschen hen bestond, bracht haar in groote spanning. Gelukkig, dat zij juffrouw Deborah had om aan te denken, en dat de oude dame veel van haar aan dacht vroeg. Blijkbaar was juffrouw Deborah van iets zeer vervuld, iet© dat haar drukte, want zij kou dikwijls geestelijk geheel weg voor zich uit zitten staren, en dan mompelde zij ui zichzelf, alsof zij trachtte een of onder feit te snappen, dat haar voort durend onbegrijpelijk was. Nora zou juffrouw Deborah wal ge vraagd hebben wat haar hinderde, maar zij was niet nieuwsgierig en eigenlijk ook te zeer verdiept in haar eigen zorgen. Den tweeden morgen na haar ver schijning als Ada Morton, ging het tweetal uit om boodschappen te doen. Nora zou nu eens voor de garderobe van juffrouw Deborah zorgen, en zij besloot dat haar weldoenster gekleed zou worden, zooals liet een welgestel de dame van stand pasten omdat juffrouw Deborah totaal onverschil lig was omtrent hetgeen zij droeg, wist Nora wel. dat het voor haar een gemakkelijke taak zou ziin, om de onmogelijke kleedingstuJtken door meer smaakvolle en nieuwerwetsche te doen vervangen. Zooals gewoonlijk had Juffrouw Deborah liaar reticule met een boek er in aan den arm hangen, en terwijl Nora haar bestellingen deed, zat de oude dame in haar boek verdiept, vol komen onbewust van alles wat om haar heen voorviel. Zonder haar boek zou zij niet toegestemd hebben, langer dan vijf minuten in den win kel te blijven, en Nora liep heen en weer van de eene toonbank naar de andere, met de volkomen zekerheid, dat de oude dame zou blijven zitten op haai- stoel, totdat het boek haar werd afgenomen, weer in de reticule gestoken en zij naar buiten gebracliL Zoo was het geweest toen Noru, ver momd als Cyril juffrouw Deborah had vergezeld an Nora ging zonder eenige aarzeling naar de mantel- ofdeeling, waar zij van plan was een mantel te koopeai om het ouderwet- sche kleedangötuk, dal juffrouw De borah op dit oogenblik droog, te ver vangen. Verbeeld u haar schrik, toen zij te rugvoerend naai- d© plaats, waar zij juffrouw Deborah had achtergelaten, haar stoel ledig vond en de oud© da me verdwenen 1 De winkelbediende vertelde Nora, dat de dame eenige minuten geleden was heengegaan en Nora snelde w§g om haar te zoeken (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5