N11; U W S= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8344 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels fl.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 (^J JST 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. êS£SzrS,ad,Vo-o,"Hi,.W :.8SH jJfeMiigLC Administratie: finite Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaalTeIefoonnummerderRedactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 7 SEPTEMBER. Brongebouw: Sportten toonstelling met feestterrein „Japan", 11—5 en 7— 11 uur. Circus Corty Althoff, standplaats terrein Julianastraat, 2 uur Kinder en familievoorstelling. 8 urn-, Avondvoorstelling. Stadsnieuws Om OusHeen. In het Tweede Blad van dit num uier vinden onze lezers een artikel „Over de geme'entebegrooting" in de rubriek Om O us Heen. LIGHALFONDS. De secretaris van het „Lighalfonds' verzoekt ons op te nemen, dat dezer dagen het ijverige bestuur der lsi.e Haarlem sell e Lïghal'club het Liphal- fonds voor de tiveedc maalcop aller aangenaamste wijze heeft verrast. „Wederom was het een som van f 50, die mij als gift voor dit fonds werd ter hand gesteld, wederom waren het 20 rijksdaalders op tafel met daarom heen zes stralende gezichten, want, aan het bestuur was een 2de secreta ris toegevoegd, Wim Veenhoven, Frans Halsstraat 5, „ten gevolg© van een wijziging in de administratie der prikkaartenzooals mij werd uitge legd. Maar nu geen spoor van 't zand der duinen, waaruit de R. D.'s de vorige maal schenen opgedolven. Blank als nieuw zilver leek het, alsof ze thans vcor de gewichtige gelegenheid glim mend waren gepoetst en te meer scheen dit vermoeden waarheid, om dat de peuningmeester ze in tegen stelling met de 1ste maal zoo keurig netjes eên voor één uittelde en teveiw verzekerde, „dat het nou geen knik kerzak was, waar ze in zaten." Bestuur en R. D.'s glommen, dat het een lust was, maar ook het be stuur van het Lighalfonds glimt van genoegen en tevredenheid en is har telijk dankbaar voor de mooie gift. En wanneer de couranten dit nu wil len opnemen, dun ziet het publiek op nieuw, dat het „vertrouwd" is, het geen het bestuur der 1ste llaarl. Lig- halclub wel zou willen rondbazuinen uit medcb'den niet de arme longlij ders en hunne gezinnen en om bun prikkaarten gauw vol lo hebben. Op de voordracht. Burg. en Weth. van Delft stellen den Raad voor, den heer A. van Hee- rikhuizen, leeraar aan het instituat- Prins le Haarlem, voor het tijdvak van. 1 Sept.—1 Januari a.s. te benoe men lot tijdelijk leeraar in de En- gelscha taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aldaar. S e re n a d e. Den katoendrukkor J. Kollaord, die wegens 45-jarigon trouwen dienst aan de katoenfabriek liior Ier stede, ter gelegenheid van den laatsten verjaar dag van H. M. de Koningin begiftigd is met de bronzen medaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, werd gisterenavond te hi'r negen voor zijn woning aan de no Clercq- straal no. 159, door het muziekkorps „Na arbeid Kunst" van die fabriek, directeur de lieer J. Blad een serenade gebracht. Het heele Leidsche kwartier was uitgetrokken om den beloonde mede te bejubelen, en in deu donkeren avond was h et een vreem d-grillig ge zicht de fakkels, de gcel-gloedcnde vlamnestjes hun rosse glansen te zien slaan in den' zwart-diepon nachthe mel, waartegen op klaterde 't gejoele- juich van al die menschen, dio tegen- el kaar geschroefd werden door deniet wijkende huize-rijen aan weerszijden. Stil wus 't alleen, zoo stil ten min ste, dat alleen nog 'n dof gezoem uit de hoorders opsteeg, niet ongelijk aan 't geluid, dat stijgt uit een opene bij enkorf, als de muziek haar scheiter- klanken hoog naar boven joelde, fel- uiljuichend nu eens, en dan zich weer leggend, als moe, verspringend in de lage registers, a! naar 't vertolkt wordend muziek stuk dit voorschreef. Plots, lusschen twee nummers, stond de heele lucht in groene gloed, in daghelderte, die even pijnde d'oo- gen, en deed afwenden, naar de stee- nen beneden. Bengaalsche vuren wer den ontstoken; t' groen wisselde voor roze. en de- geweldige Took-slierten, deed den adem stollen in de longen van hen, die 't voorst stonden. Maar weldra waren de wolken opgevlogen door de zware luchtlagen naair de ijlere, de hooge, waarin zich nog maar weinig menschenkinderen be wogen hebben. Nadat de muzikanten zich de dor- stig-geblazen kelen verfrischt hadden, en nog een ,,'n lang zal ie leve" had den laten hooren, trok de stoet tegen half tien af. Om kwart voor tien lag de geheel e Clercqstraat in de vredige rust van altoos. HAARLEMSCHE TOYNBEE- VEREENIGING. Aan het jaarverslag der Ilaarlem- sche Toynbee-vereeniging is 't volgen de ontleend: Opgemerkt wordt, dat 't Toynbee- vverk tc Haarlem in den loop der ja ren van karakter verandert. De taal cursussen der Gemeente en de Avond- handelsschool maakte, dat de taal cursussen van de vereeniging niet langer door jonge personen, maar hoofdzakelijk door volwassenen be zocht wei-den. Maar die niet op Ge meentelijke cursussen konden komen, werden op den Toynbe© cursus ge plaatst, waardoor wederom een zich openbarende behoefte naar meerdere kennis werd bevredigd. In de kinder en teekenclubs werd goed werk ver richt- Der jeugd wordt liefhobberij voor thuis knutselen bijgebracht, waardoor kattekwand-u ithalen op straat wordt tegengegaan. Mevrouw Habermehl leidde den eer sten Esperanto-cursus, Mej. Lutjens dien in het Nederlandsch eii de hee>r Van der Laan dien in het rekenen. Over den financieelen toestand valt niet te roemen. Ontvangen werd f 1169,44 en uitgegeven 1294.94. Er is dus een tekort van 125, doch dit geeft geen reden nog om moedeloos te worden. De cursussen gaven een batig saldo en de kinderclubs dokten- de gemaakte kosten, niet al zoo d e voordrachtavonden. Ontvangen werd hiervoor f 51.30 en uitgegeven f 156.41. Aan contributie werd ontvangen f 654.12 en als aandeel in een tooneel- voorsteiling 67. Rechtskundig advies werd verleend aan 482 personen door Mrs. Thiel en Andréa. In 't vorig jaar werden 257 adviezen verstrekt. Ongeval. Gistermiddag had op de Rivier- vischmarkt ecu ongeluk plaats, door dat een jongen van ongeveer 10 jaar nog vlug over wilde steken, terwijl er ecu rijtuig naderde. Do jongen kwam onder een der wielende koetsier hield het paard, in, maar kon het on geluk niet voorkomen. 1-Iet ventje werd in bet rijtuig gelegd en naar het politiebureau in de Smedestraat ge bracht. ORGELBESPELING de de Groote- of St.-Bavo-kerk te llaarlem, op Donderdag 8 September 1910, des nam. van 2 tot 3 uur, dooi den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Choralvorspiele, Joh. Brahms. .,0 Golt, du frommer Gott.'" „Es ist ein Ros' entsprungen." 3. Fantaisic (le. uitv.), Césur Franck 4. Sonale No. 4, W. Rudnick. a. Allegro moderato. b. Andante. héroique, Saint Saëns- c. Fuge. 5. Marehe Guilmant. Bekroond. Op de Intern. Hondententoonstel ling, gehouden te Arnhem op 4 Sept. j.l., behaalde do Pointer, genaamd Freddy, van den heer J. 11. van den Broek e, alhier, in de Nieuwelings-, Jeugd- en Verkoopsklasse resp. een derden, een tweeden en een eersten prijs, zijnde twee zilveren en een bronzen medaille. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Door de Vrijz.-Dem. Kicsvereeni- ging is voor a.s. gemeenteraadsver kiezing, vacature L. Uiten dn al, tot candiidaat gesteld de heer J. Limbach alhier. HAARLEMMERMEER. Moordaanslag. Te Lisserbioek in het Z.-deel onzen' gemeente had gisterenmiddag om twaalf uur een moordaanslag plaats. Zekere Neeltje R., aldaar woonachtig, was gisterenmorgen van de kermis te Ilillegom thuisgekomen. Ze had ker mis gevierd met een and-er dan met J. v. d. K., met w-ien zij verkeering had. Hierover verwoed heeft v. d. IC. het meisje- opgewacht en haar over haar gedrag onderhouden. Toen zij hem uitlachte heeft hij haar met een mes tien steken toegebracht, die van 10 tot 14 c.M. diep waren, waarvan voornamelijk die aan den hals en in de zijde levensgevaarlijke wonden veroorzaakten. Na de daad is v. d. K. gevlucht. Dadelijk werd er hulp ingeroepen van de politie en van den geneesheer te Lisse. De laatste achtte de hoop op levensbehoud gering. De getroffene werd per brancard naar bet Pius-gesticht to Lisse over gebracht. Haar toestand is zeer zorg lijk. Inmiddels werd de dader bij den landbouwer Tïmmers door de politie aangetroffen en gearresteerd. Voor den burgemeester van Lisse geleid zijnde, is hij later naar Haarlem naar het Huis van Bewaring getrans porteerd. 1-Iij is heden door den Recli- ter-Commissaris verhoord, llij 1 leken de dezen ook, dat hij de dader was van brandstichting in vier hooischel ven te Lisse in den nacht van 22 op 23 Augustus. OVERVEEN. Mejuffrouw M. Leistikow alhier i:t benoemd tot onderwijzeres te Kaats heuvel. IJMUTDEN. Giwalia. Men zal heden het gestrande zeil jacht Giwalia op rollen zetten, om te gen den avond met hoog lij te trach ten het schip af te sleepen. Door den storm. Door den storm van Zondag is te Umuiden het. seinbord, waarmedo proeven genomen zouden worden om groote uitgaande en binnenkomende stoomschepen voor elkander te waar schuwen, geheel vernield. Dit bord was geplaatst aan den kustpost Bekroond. Op de tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Groningen werd de fir ma Bückmann en Pool van IJmuid-cn voor hare inzending levende visch, be kroond met den eersten prijs, een ver guld zilveren medaille. Door de lieeren A. Westerwal, stu wadoor en W. Maori e veld, scheeps timmerman, beiden te IJmuiden is op gericht de vennootschap „Stoomvis sch er ij Maatschappij „Velocitas" met een kapitaal van f 25.000. Beide heeren treden op als direc teuren. Op de statuten is de Kon. Bewilli ging verkregen. ZANDVOORT. Door de jachtopzichters G. de Veer en J. P. van der Veldt is proces-ver baal opgemaakt tegen J. de W., ar beider tc Haarlem, wegens het her stellen van wildstrikken in de dui nen. Dertig strikken wei-den in beslag genomen. Boveudien wórd hij nog ge verbaliseerd wegens beleediging van genoemde ambtenaren. In de vergadering der Feestcommis sie is besloten met. de leerlingen der hoogste twee klassen van de scholen A en B alhier een uitstapje le maken naar Amsterdam en Zaandam. Binnenland DE UITSPRAAK VAN DEN EERE- RAAD. De Haagsche Kiekjesman van liet. „Nieuwsblad van 't Noorden" brengt nog de uitspraak van den Eereraad in de z a a k-K uypcr ter sprake. Hij schrijft o. a. In de eerste plaats dan hoorde ik, dat de drie „vroede mannen" zich in den breede en langdurig hebben bezig gehouden met de „verdienstelijkheid"' den gedecoreerden heer Leh- mann. Was die decoratie verdiend of niet verdiendDie vraag heeft de Eereraad zeer' nauwkeurig onder zocht. Voor voldoende materiaal had Dr. Kuyper in zijn memorie gezorgd.. Ook van andere zijde zijn bouwstoffen aangevoerd en de eindindruk der „rechters" was, dat de decoratie in elk opzicht verdiend was. Het moet den heeren namelijk ge bleken zijn, dat de heer Lehmann zich niet alleen voor „philantropische" werken"', interesseerde, maar ook dan op zeer vrijgevige wijze zijn beurs trok, wanneer groote nationale belan gen financieel gesteund moesten wor den. Bij 8, met name genoemde gele genheden, moet dat overtuigend ge bleken zijn. Zoo heeft hij nog onlangis op zeer royale wijze getoond, dat hij de Nederlandsche belangen in den vreemde weet te helpen. Zooals be kend, wenscht de Perzische regeering groote irrigatiewerken in eenige pro vincies van Perzie te laten uitvoeren. Door een Nederlandsch ingenieur zijn daartoe de noodige opnamen gedaan en is liet plan in de kaart gebracht- Wat echter om tot uitvoering dezer plannen te komen, onbrak, was geld. De Nederlandsche Handels Mij., bij wie het eerst aangeklopt werd, wil de er niets van weten. De heer Cre- mer voelde er niets voor. Bij andere Nederlandsche geldinstituten kreeg men eveneens nul op het request. Tot dat men op het idee kwam, den heer Lehmann eens te polsen. En ziet, deze heer stelde dadelijk een millioen be schikbaar. Ik releveer dit feit slechts, om te doen zien, dat, wanneer het verkrij gen van ten ridderorde afhangt van het beschikbaar stellen van geld voor nationale ondernemingen gelijk in vele gevallen geschiedt de eerste I.chmann zijn ridderorde schoon „verdiend" moet hebben. Jammer is het, dat de „Eereraad". die den gc- heclen staat, waaruit des heeren Leh- mann's „verdienstelijkheid" moet hl ij ken, onder de oogen heeft gehad, idien ook niet bij de uitspraak heeft gepublïceeid. Het. zou wel fnuikend zijn voor diegenen, die nog hechten aan de ouderwetsohe opvatting van „verdienstelijkheid", gevolgd bij het toekennen van een ridderorde, maar het publiek zou dan eens de volle waarheid onder de oogen gekregen hebben. Nu de motieven ontbreken, bohooremde bjj het oordeel der drie heeren, waarom de consul-generaal Lehmann wél zijn Oranje-Nassau heeft verdiend, tast het groote publiek nog steeds in het duister, wanneer het zich afvraag't, naar welken maat staf die verdienstelijkheid wordt af gemeten. Dezelfde persoon, die mij deze bij zonderheden mededeelde, was het dan ook in het geheel niet eens met de meening der drie heeren, dat Leh- mann II niet „verdienstelijk" genoeg was geweest om ook. voor een lintje in aanmerking te kunnen komen. Ge heel afgescheiden van de spitsvondi ge uitspraak van den Eereraad, dat Dr. Kuyper, door den „nie t-verdien- stel ijken" Lehmann op een lijst van voorloopige gegadigden te laten plaatsen, niet gefaald heeft, omdat deze handeling geen „ambtsdaad" is, is het niet duidelijk, waarom Leh mann I wèl ridderorde-f a h i g, maar Lehmann 11 zulks niet was. I-Iad laatstgenoemde soms minder geld over gehad voor „nationale" on dernemingen dan eerstgenoemde Het is mogelijk, al is mij bekend, dat ook Lehmann II zach dikwijls voor zulke dingen financieel niet on gevoelig loonde. Verder heeft Leh mann II veel solider denkbeelden om- tent de rol, die het „huisgezin" in de maatschappij moet innemen, dan Lehmann 1. Bij het officieel vaststel len van iemands maatschappelijke „verdiensten" mag dit toch niet uil het oog verloren worden. Br. KUYPER. Het is zeer waarschijnlijk zoo verneemt het Utr. Dbld. dat dr. Kuyper in het a.s. najaar geen be langrijk aandeel in de behandeling der staatszaken zal nemen. Gedurende zijn verblijf in een der dalen van de Oostenrijksche Alpen, heeft de bejaarde staatsman tot nu toe het gehoopt volledig herstel niet vonden. Met het oog op de lichte hn.rt- aan&oening, aan welke dr. Kuyper sinds eenigen tijd lijdend is, werd het verblijf in hooge luchtstreken hem iieslist verboden, maar ook ondanks deze voorzorgen is de gezondheidstoe stand niet belangrijk verbeterd. De mogelijkheid is zelfs niet uitge sloten, dat de afgevaardigde voor Ommen hierin aanleiding zal vinden zijn mandaat over eenigen tijd neer le leggen. POGING TOT KINDERMOORD. Do justitie uit Breda vertrok Maan dagmiddag naar Terheijden, ten ein de een onderzoek in te stellen naar een in de bosschen onder die gemeen te gepleegd: misdrijf, bedoeld in art. 249 W. v. S. Een 10-jarige knaap, C. C., woonachtig te Breda, verliet Zater dagmiddag te half twee de woning zij ner grootmoeder le Terheijden. On derweg schijnt hij' een persoon uit Made, bekend onder den naam van Pietje pak aan", te hebben ontmoet, die hem onder allerlei voorwendsels wist mee te lokken naar de bosschen, met geen goede bedoelingen natuur lijk. Hij heeft het knaapje den gehee- len nacht bij zach gehouden en eerst Zondagochtend schijnt het hem ge lukt te zijn te ontsnappen. Zondag middag te 1 uur, kwam hij thuis aan, zonder das en zonder kraag. Ook aan den hals vertoonden zich schrammen en kratsen, die doen vermoeden, dat do dader getracht heeft het kind te vorgen. Overwijld werd bij de politie aangifte gedaan, wien het gelukte, den dader te arresteeren, en naar 't huis van bewaring te Breda over te brengen. In het D. v. N. lezen we nog over dezen poging tot moord: Zaterdagmiddag bevond zich Cor nells Canjels, 10 jaar, op weg van Breda naar Terheijden, ten einde daar tot Zondagmorgen bij zij'n groot- ieder te logeeren. In zijn handen droog hij een zakje vruchten, om zijn grootmoeder te verrassen. Nabij de hooge brug gekomen, werd het ventje aangehouden door een hem onbekend persoon, die per rijwiel was, en deze vroeg, waarheen hij ging. De. vreem deling zeide hem, dat hij een kwartje kon verdienen als bij hem een paar pakken hielp dragen, die hij op het buitengoed „Bergvliet" moest halen naar Terheijden brengen. Het jongetje, geen kwaad bewust en ver langend een kwartje te verdienen, ging op hel voorstel in. Zij sloegen nu het wegje naar „Bergvliet" in en bij de bosschen gekomen, zeide de vreem deling: „We zullen hier wat rusten." Zij gingen zitten. Nu kreeg de jongen een kwartje. Nauwelijks waren zij gezeten of de •eemdeling greep het jongetje vast en bedreigde hem met den dood als liij durfde te roepen of zich verzetten. Zoo heeft de arme knaap een ver- schrikkel ijken nacht doorgebracht, telkens werd hij opnieuw door den on mensch mishandeld, telkens werd hij met een mes bedreigd, als hij poogde en te vluchten. Dat duurde zoo tot Zondagmorgen 7 uur. Toen zei de lafaard: nu zullen wc maar gaan. Toen ze een eindje geloo- l>en hadden, zei do vreemdeling: „Ik ben toch bang, dat ge zult praten, ik zal je maar kapot maken en de daad bij het woord voegende, pakte hij den; jongen bij zijn halsdas en na deze flink te hebbe n aangedraaid, slinger de hij den jongen in liet rond en gooi-' do hem op den grond. Nog stompte hij hem met zijn vuisten, waarna de jongen zoo verstandig was zich dood te houden. Toen verwijderde de kerel zich per fieis, doch werd later gevat. DUBBELE MOORD? Te Barger Oosterveen zijn de ge broeders Karsten vermoord. Men ond hen Maandagochtend, de een in een greppel, reeds dood, de ander, die nog teekenen van leven gaf, aan den weg, Ook de tweede gaf spoedig den geest. De vermoorden zijn afkomstig uit Hoogevceu, welke plaats zij, volgens dc voorloopige berichten, pas kortge leden verlieten. Van andere zijde seint men aan de „Asser Cat." nog over den dubbelen oord Zondagmorgen zijn te Zwartenieer, nabij de grens, gevonden de lijken van do gebroeders Karstenberg van Schüningsdoi'4. liggend '100 M. van elkaar. Do daders zijn onbekend. Van wege de justitie wordt een onderzoek gedaan. MISHANDELING MF.T DOODELT.T- KEN AFLOOP. In den laten avond van Vrijdag is te Dodcmsvaart tijdens het Oranje feest, zekere Van D zoodanig door K. en N. met con hierflesch en een stoel op bet hoofd geslagen, dat hij Zater dagavond aan de gevolgen overleed. SPEELIIUIZENQUAEST1E TE 's-GRAVENHAGE. De eigenaars van een perceel aan den Harstenhoekweg te Scheveningen waarin gevestigd is de „Deliclub". hebben een vordering ingesteld tegen den Staat wegens het plaatsen van politieposten voor hun huis en het be lemmeren van hen die toegang wenschten om binnen te treden. Da president der Rechtbank te 's-Graven- hage heeft in kort geding de staking van bovengenoemde politiemaatrege len bevolen. De rechter overwoog o.a., dat in. liet onderhavige geval er ook te minder aanleiding bestaat zoo ruime bevoegd heid aan de politie toe te kennen, zij het dan uit onbeschreven of uit be schreven recht, nu het geldt slechts de weinig belangrijke, de openbare orde niet storende, het rechte en ze delijkheidsgevoel niet aantastende overtredingen der meergenomde a r tb 456 en 457 Strafrecht en de belemme ring te dien aanzien, thans door de politie in den weg gelegd, tast niet alleen aan eigendom en bezit der ei- schers, maar ook de persoonlijke vrij heid van hen, die willens en wetens het perceel van eischere willen bin nentreden en daar naar eigen vrije verkiezing, aan geld en goed, door spel de bestemming te geven, die hum aangenaam is en die hun door geen wetsvoorschrift wordt belet ten aan zien waarvan inderdaad niet verdoe mag worden gegaan, muar waarme de in het belang van handhaving der wet dan ook alleszins kan worden volstaan door" waarschuwend op ia treden. Derhalve zijn de in de dagvaarding bedoelde handelingen der politie on rechtmatig en nu de eischers daar door schade lijden en hebben geleden, hebben zij bij een last tot staking be lang, en daar de politie inmiddels is blijven en blijft volharden bij de door haar genomen maatregelen, is in de zen onverwijlde voorziening noodig en kan geen uitstel lijden. Mitsdien werd de vordering van ei schers toegewezen, werd bij voorraad bevolen de staking van meergemelde handelingen en de staat veroordeeld tot voldoening aan eischers van een schadevergoeding van 200 voor eiken dag, dat na de beteekening van dit vonnis met deze handelingen zal wor den voortgegaan en de staat veroor deeld in de proceskosten. ONTSPOORD, Zondag is te Vierlingsbeek de perso nentrein. welke te 2.24 van Nijmegen naar Venlo vertrekt, in aanraking ge komen met een goederentrein. Van den goederentrein ontspoorden de lo comotief en vier wagens, terwijl van den personentrein een bagagewagen derailleerde. Het materieel werd vrij belangrijk, beschadigd. Een hoofdcon ductcur en een remmer werden licht gewond. De personentrein ondervond door dit ongeval belangrijke vertra ging. DE VERMISTE KNAAP TE ZEIST. Het U. D. hoeft, bij de politie te Zeist geïnformeerd naar de juistheid van het bericht van het N. v. N., als zou juffrouw v. d. Wiel thans zekerheid hebben dat Kaar zoontje bij zijn va der in Amerika vertoeft. Men deelde mede dat haar van deze mededeeling volstrekt geen nieuw bericht, het gerucht liep reeds maanden geleden absoluut niets bekend is. Het be richt is niet anders dan een herha ling van dit gerucht. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. We lezen in de „N. Ct." Naar wii met instemming vernemen, zal het Nederlandsch oorlogsschip „De Zeven Provinciën", onder bevel van den kolonel Bauduin, de maand dat het groote parlement van Vcv- eenigd Zuid-Afrikn voor liet. eerst sa menkomt, Kaapstad bezoeken. Wij verheugen er ons in, dat op die wijze Nederland een blijk van belang stelling zal geven in deze voor het stamverwante Zuid-Afrika zoo hoogsl gewichtige gebeurtenis. Echter kunnen wij niet nalaten de vrees te kennen te geven d?t, indien gelijk het. geval schijnt tc zullen zijn het. nieuwe schip „De Zeven Provinciën" niet eerder tot vertrek gereed zal kunnen zijn dau in Novem ber, het in Kaapstad zal aankomen, nadat" dc plechtige en feestelijke opo- nng van het Parlement reeds heeft plaats gehad. Dit zou zeer te betreuren zijn cii aan de waarde van het vriendschaps blijk veel ontnomen. Vooreerst zou het (al behoudt het bezoek ook dan op zichzelf waarde) den indruk maken van een tolaat komen, van zekere on achtzaamheid. Ten tweede zou het niet in de herinnering van onze Zuid- AfrikaauseliC broeders voortleven als verbonden aan de historische gebeur tenis die voor hen van zoo groote be- ieekenis is. En ten derde zou er.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1