KWARTJES ADVER ENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADV ERTE NTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3 PLAATSIRCER f 0.50 BIJ VOQRUITBETALINC EEN INVAL IN EEN TURKSCR DORP, uania genaamd, stak dit in brand en vermoordde de meeste bewoners. Met zijn mannen trok Todor Alexandre/ zich daarop in de bergen terug. DE STAKING IN SPANJE blijkt af te nemen. Nu is ook door de stakende werklieden te Barcelona be sloten, den arbeid te hervatten. WEER EEN BRAND OP DE BRUS- SELSCHE TENTOONSTELLING. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan in een der kelders on der een stand in de machinehal. Een hoop katoen, diat diende voor 't poet sen der machines, geraakte door nog onbekende oorzaak in brand. Door spoedige komst der brandweer werd het begin van brand spoedig ge stuit. Weer een brandMen mag in Brussel toch wel wat voorzichtiger worden 1 Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits Toor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Als een vader sterft en er zijn mondige en onmondige kinderen, kan dan de moeder blijven zitten? ANTWOORD: Dat hangt uitsluitend van de meerderjarige kinderen af. Dezen kunnen boedelscheiding eischen en dat recht kan hun noch bij testa ment noch op eenige andere wijze worden ontnomen., VRAAG: In Maart 1899 moest ie mand voor 't eerst in dienst treden als milicien bij de nationale militie. 4 Een paar dagen te voren vertrok hij naar het buitenland en is daar se dert gebleven. Wanneer mag hij weer in het land komen zonder ge vaar voor oproeping? ANTWOORD: Als hij zijn veertigste jaar vervuld heeft VRAAG: Is een schoonzoon, die buiten alle gemeenschap getrouwd is, verplicht een hulpbehoevende wedu we te onderhouden? Hij heeft rijk zijn brood. ANTWOORD: Als u bedoelt dat die hulpbehoevende weduwe zijn schoon moeder is, ja, dan is hij er toe ver plicht Heel duidelijk is uw vraag anders niet VRAAG: Kan, wanneer men het niet bekostigen 'kan, kosteloos gepro cedeerd worden? ANTWOORD: Als de bedoelde we duwe voor haar rekening procedee- ren kon, zou zij geen onderstond be hoeven, zeer zeker zal zij dus gratis admissie kunnen verkrijgen, wan neer zij een bewijs van onvermogen ten raadhuize verzoekt. VRAAG: Kimt u mij ook zeggen uit welke spelers het Haarlem-elftal voor het komend seizoen zal zijn samenge steld? ANTWOORD: J. Bakker, G. Bouw meester, A. Haak, Jur. Haak, A. H. Healy, B. Philips, R. Serné, P. C. Stol, J. ütermark, S. Veen en N. de Wolff. VRAAG: Mijn kip heeft een kalk- pooh Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Het eenvoudigste rnid del is, de pooten gedurende 14 dagen eenmaal por dag met raapolie tn te smeren. Ook kunt u In plaats van raapolie nemen een mengsel van één deel creoline en 10 deel en petroleum. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen om wagenvoerder te worden op de aan te leggen spoorlijn door de Haarlemmermeer? ANTWOORD: De kantoren van de directie der HolL Elec. Spoorweg maatschappij zijn gevestigd Keizers gracht 370 te Amsterdam. VRAAG: Waar kan ik de gegevens vinden ter opstelling van een goed arbeidscontract met een dienstbode, opdat ik van eventueele meeningsvor- scbillen over de uitbetaling van loon, kermisfooi etc., verschoond blijve? ANTWOORD: Bij den boekhande laar zijn verschillende werkjes ver krijgbaar, die 't arbeidscontract in 't algemeen, en dat van de dienstbode in het bijzonder behandelen. Daarin zult u kunen vinden wat u zoekt. VRAAG: Kunt u mij ook een mid del aan de hond doem ter verwijde ring vam bakkerstorren. ANTWOORD: Ze zijn zeer moeilijk te verdTijven, maar u zult goed doen de plaatsen, waar ze zich ophouden, uit te boenen met water, waarbij pe troleum gedaan is. VRAAG: Ik wenschte lid te wor den van een tooneelschool. Hoe daar toe te geraken? ANTWOORD: We hebben ln ons land maar één tooneelschool, waar van u geen lid, maar wel leerling kunt worden. Wrend u daartoe tot den directeur den heer S. J. Bouberg Wilson, Maraixstrau* 150, Amster- Binnenland Internationale Conferentie yoor Sociale verzekering. De Internationale Conferentie voor Sociale verzekering werd Dinsdag in het Kurhaus te Scheveningen ge opend. De voorzitter van het uitvoerend oomité, mgr. dr. Nolens, lid der Twee de Kamer, hield eon rede in de Fran- sche taal, waarin hij allereerst na mens Nederland dankzegde voor de keus om hier te vergaderen. Waar zoudt gij u beter kunnen wij den aam de studie dezer hoogst go- wichtige en weldadige instellingen, tot welke de sociale verzekeringen ge rekend kunnen worden, dam hier, te 's-Gravenhage, het vreedzame mid denpunt van het politieke en admi nistratieve leven van ons land, het dorp der dorpen, gelijk onze dichter Huygens het noemt, het dorp bij uit nemendheid Maar dat tevens Is de zetel van het Internationale Arbitrage-Hof en der Vredesconferentiën. Waar de vrede welhaast zijn paleis krijgt, van waar uit hij over alle na tiën en over alle staten van den we reldbol zal kunnen heerschen, 's-Gra- venhage, hetwelk daardoor het cen trum van het vredelievende streven is geworden. Dames en heeren l welk een gelij kenis tusshen die beide de vredes conferenties en de conferenties, de congressen der sociale verzekeringen. Gelijk het bij de vredesconferenties geldt de groote vraag, of in de betreK- k in gen tusschen de verschillende sta ten het recht of het geweld zal over- heerschen, de physieke macht, zoo gaat het bij de congressen en de con ferenties. als deze hier. om de ver wezenlijking van het gewichtige vraagstuk om den vrede te bevestigen tusschen de verschillende sociale groepen door de regeering van het recht en door het waarborgen van de werklieden tegen de gevolgen der so ciale gevaren. Waar het einddoel der interparlementaire en diplomatieke conferenties en vam andere vredes- instellingen is, althans behoort te zijn bestaanszekerheid te verschaffen oek aan de minst sterke Datien, zoo moet ook het einddoel van onze congressen en conferenties zijn, om door zorg voor de toekomst en door wettelijke en andere maatregelen bestaanszeker heid te verschaffen aan die klassen, wellve er het meest behoefte aan heb ben, en die er het meest aan blootge steld zijn er van verstoken te blijven de arbeidende klassen. Zekerheid door zorg voor de toe komst 1 Zekerheid door zorg voor de toe komst aldus is ook, in een andere orde van feiten en denkbeelden, bet thema van uwen arbeid en uwer bij eenkomsten. Economische bestaanszekerheid, in de eerste plaats van de aanzienlijkste groep de arbeiders. Hoe kan men in de tegenwoordige economische toestanden de grootst mogelijke zekerheid der middelen, van 'bestaan verschaffen ook in de om standigheden, de toevalligheden, 'la perioden waarin het loon, het nor male inkomen vam de arbeidende klossen, niet meer ontvangen wordt Sedert weldra een kwart eeuw is men meer en meer tot de erkenyhls gekomen, dat het beste en zekerste middel is de dusgenaamde sociale verzekering. En sedert dien is de so ciale verzekering doorgedrongen in de zeden en wetten, wel is waar on der verschillende vormen, maar in dit geval, evenals in zoovele andere, kan men zeggen diversis modis bene fit het goede kan op verschillende wijzen gedaan worden, als het goede maar op de eene of andere wijze be reikt wordt en men niet aangetast wordt door dien bijzonderen trots, waardoor niets tot stand komt, uit vrees voor een mislukking, een on voldoende vermaardheid of uit vrees, dat men niet de uiterste volmaakt heid bereikt, niet de juiste methode, of het beste systeem kiest. Het denkbeeld der sociale verzeke ring heeft zich een weg gebaand op de wijze van een rivier, die. klein van afmeting aan haren oorsprong, maar krachtig en onstuimig,- haar verderen loop bedaarder neemt, maar door verschillende landen stroomt en over een steeds uitgestrekter gebied vrucht baarheid en voorspoed verspreidt Hierna schetste spreker, wat in de velschillende landen op het gebied der sociale verzekering reeds is ge daan, en vervolgde Als men zou vragen, in welke mate de congressen hebben bijgedragen tot dezen niet te miskennen vooruitgang van de sociale verzekeringen, en in welke mate zij zullen voortgaan met daartoe bij te dragen, zou het onmo gelijk zijn hierop een antwoord te ge ven, wegens het complex en de veel vuldigheid der oorzaken, welke tot dien vooruitgang hebben medege werkt. Als de oogst te velde staat wie zal dan het aandeel kunnen bepalen, dat de landbouwer, de zon, de regen of de voedende kracht der aarde ge had heeft in de productie Maar hetgeen vaststaat en voor ons voldoende nan en moet zijn, dat is het feit, dat deze congressen en deze conferenties grootendeels hebben bij gedragen en zullen bijdragen tot dien vuuruitgang. En door de verbreiding der denk beelden, èn door de wisseling van ge dachten en ondervindingen, èn door den invloed, welken zij oefenen op beu, die er aan deelnemen of op eeni- gerlei wijze kennis nemen van den arbeid, de rapporten en de beraad slagingen door den invloed, welken zij ongetwijfeld oefenen op de regee- ringen en de wetgevers en door de vorming van de publieke opinie, zoo nauw in verband staande met de ont wikkeling der wetgeving. Alsnu werd do conferentie geopend met den bestuurder van het departement van Landbouw, NijveHteid en Han del. Z. Exc. zei o. a. Het is nu bijna twintig jaren, dat de sociale verzekering hier aan de orde van den dag is. Van het begin af ïiad vooral de verzekering van den ouden dag de belangstelling van staatslieden en publiek. Intusschen heeft de ongevallenverzekering in de wetgeving don voorrang gehad. De Ongevallenwet 19U1 is zeven en een half jaar in werking. Door de mi nisteries, die elkander sedert opvolg den, werden gemaakt twee ontwerpen van wet, betrekking hebbende op de ziekteverzekering, een tot verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, een tot ouderdoms-verzekering, maar bij gebrek aan een wet tot verzekering tegen ongevallen in do politiek, gin gen die ontwerpen heen met hunne ontwerpers, zonder dat de wetgeving eenige schadeloosstelling ontving. Thans is een ontwerp van wet tot regeling der ziekteverzekering Inge diend, dat, naar ik hoop, weldra door een ontwerp invallditeits- en ouder- domsverzekering zal worden gevolgd. Het waren echter niet alleen de staatkundige crisissen, welke belem merend werkten op het tot stand ko men van do wetgeving op het gebied der sociale verzekering. Het binnen leiden van dit moderne instituut in het maatschappelijk leven en in liet bijzonder Ln het leven der arbeiders klasse heeft moeilijkheden ontmoet, waarvan het gerucht velen deed aar zelen van hen, die gereed waren om de voorloopers te volgen. Bovendien kan niet ontkend worden, dat onze eerste verzekeringswet in sommige opzichten gevolgen had, welke niet geschikt waren om de pessimisten de wapenen te doen neerleggen. Hoe zouden wij dan op dit oogen- blik niet met vreugde begroeten eene conferentie, die met al het gezag, dat zij ontleent aan de samenwerking van zooveel bevoegde mannen, vraag stukken van het hoogste gewicht zal behandelen en door wie zal kunnen worden voorgelicht de openbare mee ning, zonder welker steun de wetge ving niet tot stand zal komen. Het Congres van Rome heeft beslo ten, dat de bijeenkomst te 's-Graveu hage een Conferentie zou zijn met een beperkt programma, en toch zijn tal van vraagstukken van groot belang heden Vruchtbaar zijn voor het wol zijn van den werkmansstand, voor de rechtvaardigheid en de menschelijk- heid, voor den socialen vrede. Nadat verschillende afgevaardigden namens hun regeeringen dank gezegd hadden voor dc ontvangst, werden de beraadslagingen over de quaestie be treffende de geneeskundigen aange vangen. DE GRONDWETSHERZIENING. De staatscommissie voor de grond wetsherziening zet, nu zo eenmaal be gonnen is, blijkbaar spoed achter haar werk. Daar de commissie in hoofdzaak uit parlementsleden be staat en er na de opening der S baten- Generaal van geregeld vergaderen niet veel zal kunnen komen, heeft zij besloten, in den eersten tijd zooveel mogelijk bijeen te komen. Zij vergadert nu de eerstvolgende weken, eiken dag van 's moa-gens tien tot 's mididags vier uur, uitgezonderd op Maandag. WIJZIGING DER ARBEIDSWET. In de gisteren gehouden vergade ring der Rotterdamache Kamer van Koophandel werd besloten een adres te richten tot de Tweede Kamer, waarin bezwaren geuit worden tegen de ingediende voorstellen tot wijzi ging der Arbeidswet, speciaal legen 't opvoeren van de leeftijdsgrens van 16 tot 17 jaar voor door de wet be schermde jeugdige personen. Aange drongen wordt, dat door de Kamer bet ontwerp worde gesplitst in dier \oege, dat de wijzigingen, welke noo- dig zijn in verband met de Conventie van Bern, tijdig wettelijke sanctie er langen en dat in elk geval omtrent het overige de Regeering voorlichting kunne inwinnen bij de belanghebben den bij de Nederlandsche industrie en hunne vertegenwoordigers. INDISCHE BEGROOTING. Ingediend is de Indische begrooting voor 1911. aan de orde gesteld. De geneeskundi ge dienst is een van de hoofd-elemen- ten in de organisatie der Sociale Ver zekering de organisatie die met spoed en nauwgezetheid moet kunnen ingrijpen, waar bet belang der verze kerden dit vordert en tevens de mis bruiken moet kunnen bestrijden, die overal opduiken bij de intrede der Sociale Verzekering. Deze bestrijding is noodzakelijk ter vermijding van bet gevaar, dat de verzekering, die den werkman moet helpc-n, een werktuig van demoralisa tie worde. Men kan de misbruiken, die wij allen kennen, slechts dan goed bestrijden als men ze begrijpt Er is geen redeu. om er zich over te verwonderen, dat bij de intrede van eene verzekering in het moderne werkmansleven, waarvan de onze kerheid van het bestaan een der felste geesels is, de gftlaclite aan liet recht op rente hier en daar wanbegrippen doet ontstaan, ook op moreel gebied. Niets gemakkelijker dan zich te verontwaardigen, don uit de hoogte van een goed verzekerde positie de voorwendsels tc veroorcLeelen, wellicht ingegeven door den angst voor broodsgebrek. Maar hij', die wil be strijden, moet begrijpen. Anders wordt het kwaad een gevaar, niet al leen voor de vrienden der verzeke ring, rnaar ook voor de werkmans wereld. Natuurlijk heeft men in dezen strijd behoefte aan den steun van de werklieden zelf. Niet door hen te wan trouwen, maar door hen op te nemen in de organisatie der Sociale Verze kering zal men een krachtig middel vinden orn dit gevaar te weren. Gij zult ook beraadslagen over de bijdrage van den Staat Yoor pen sioenen, waarbij de oudervinding, verkregen in de landen, die de ver schillende stelsels Ln praktijk hebben gebracht, van groote waarde zal zijn. Met het oog op de moeilijkheden op dit gebied zullen uwe adviezen daar omtrent van het grootste gewicht zijn. De arbeid, die u wacht, is moeilijk. De zaak. waaraan gij dien wijdt, loont dc moeite. Mogen uw werkzaam Er is een nadeelig saldo van 18.150.027. Hei vermoedelijk tekort an 1902 tot en met 1909 bedraagt te zanten ongeveer 44 millioen. Het te kort over 1910 wordt geraamd op on geveer 16 millioen 1 ton, totaal dus 60 millioen 1 ton o f 2 1/2 millioen meer dan het uit de opbrengst deir leeningen voor Indië van 1898 en 1905 tot dekking daarvoor beschikbaar be drag van ruim f 57.600.000. Op grond hieivan is in het wetsont werp tot aanwijzing van de in Ne derland te ontvangen middelen de be paling opgenomen, dat in het op ruim 18 millioen geraamd begrootingste kort voor 1911 voor zooveel noodig wondt voorzien door geld leen ing. NACHTARBEID IN HET BAK KERSBEDRIJF. Het Nat. Cin. voor Afschaffing van den nachtarbeid in het Bakkersbedrijf zal te 's-Gravenhage eene groote be tooging houden. Ais sprekers treden op de heeren: mr. P. J. M. Aalberse, lid vun de Tweede Kamer der Staten- Generaal; dr. R. J. W. Rudolph, pre dikant te Leiden; H. Diemer, Gemeen teraadslid en directeur eener brood fabriek te Rotterdam; G. J. Bokharst, bakkerspatroon te Kampen en ande ren. Het plan bestaat in optocht met ont plooide banieren naar de griffie der Tweede Kamer van de Staten-Gene raal te trekken en daar een afschrift van een motie te overhandigen. BETOOVERD? In een gemeente in de buurt van Dordrecht is, zoo vertelt de Dordr. Ct. sinds eenige dagen het onderwerp van den dag: de betoovering van 15-jarig meisje, dat helaas is overle den. Aan de gevolgen en de uitkom- isten dier betoovering, volgens groot deel der gemoentenaren, aan een ziekte, die ernstig was zeker en wellicht weinig voorkomend en dus vreemd, maar waarbij van mysterie geen sprake was, volgens de anderen. Een diergenen, die onwrikbaar overtuigd zijn van geheimzinnige machten heeft aan de D. Ct. het ver haal der toovenj gedaan. Tien weken geleden kwam het be wuste meisje ten huizo van een dorps genoot, wiens overgrootmoeder en grootmoeder den naam hebben gohad van toovenaressen te zijn en die nu op zijn beurt in den .roep staat, van zich met duistere dingen bezig te houden, liet meisje dronk daar een kopje thee en van dat oogenblik af klaagde zij over een onaangenaam gevoel in maag en buik en zelf ver klaarde zij, botooverd te zijn. Daaraan is toen geen aandacht ge schonken en. zeker geen geloof go- hecht. Doelt het meisje werd bedlege rig en ernstig ziek. Hevige koortsen grepen haar aan en zij, die eerst een zachtzinnig kind was, sprak nu de ruwste scheidwoorden. Doch ais die aanvallen geweken waren, vroeg zij allen weer vergiffenis en verzekerde zij, al dat leelijke te hebben moeien zeggen. Dan weer gilde zij het uit: „daar heb Je hem weer'' en wild traditie zij te vluchten voor wie er niet was. Eindelijk namen de koort sen af, de aanvallen van wildheid hielden echter aan. De dokters spra ken van zenuwen en vreesden een horsen-ziek te, doch buren opperden nu met grootor aandrang het vermoe den van toovarij en zij praatten, tot dat ook de ouders van het zieke meis je overtuigd waren. De vader is toen naar een stad ge reisd, waar iemand woont, die met gevallen van betoovering goed op de hoogte heet te zijn en daartegen kan inwerken. Deze dacht na en weldra was de diag nose gesteld: op het meisje was een kwade hand gelegd en haar toestand was hoogst ernstig. Kruiden werden meegegeven om de duistere machten te weerstaan. En veel nog voorspelde de anti-toov er-dokter van wat gebeu- ,.En alles is uitgekomen," vertelde onze zegsman. Den eersten nacht zijn de wakers verschrikt door luid go- stommel van onbegrepen herkomst Den tweeden nacht weerklonken ze ven zware voetstappen, zonder dat ie mand werd gezien. En onrustig vloog het kind door de bedstede. Den der den nacht heeft het zieke kind niet beleefd-, 's morgens is ze, dood-zwak als ze was, bezweken. Toovenarij laat sporen achter in de veeren van het bed, waarop de betoo- verde heeft geslapen. Edoch, het bed was hier met kapok gevuld en „daar in kan niet gewerkt worden." Doch de hoofdpeluw was met echte veeren gevuld! Na opening werden gevon den: Ten eerste een prachtig-gevormde roos van veeren. Ten tweede oen dot veeren in den vonn van een roagboL Ten derde een touwtje, luschvormig opgerold en met veeren omwonden. Drie bewijzen! Derhalve niet geaarzeld en den be- wusten dorpsgenoot, zijn familie en kinderen op straat nageroepen: ,,too- venaar" en niet te noemen fraaie be titelingenl O, niet door familieleden van de gestorvene, want die zijn te zeer in droefheid gedompeld, doch door buitenstaanders, die het geval gretig meeleven, het aandikken en vergrooten tot het ijselijkste. De toov en aar komt niet om zich te verdedigen. Maar een groot deel van de in wo nei's geeft den man gelijk, dat hij zwijgt en niet op onzinnige beschul digingen ingaat Door hen wordt de fuam van tooverij teruggebracht tot jalouzie tegen den man, wiens zaken voorspoedig gaan. Zeker tooverijI Aldus geschiedt in een gemeente van Zuid Holland in den jare 1910! ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg der lijst van onderscheidin gen, toegekend ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin De eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is toege kend in brons aan den korporaal-stoker voor binnen- landschen dienst W. Verstijnen den korporaal-hofmeester P. Bizelden matroos der 1ste klasse G. P. H. van Elswijk den marinier der 1ste klasse G. Kaptein den gieter bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis M. Brouwer in goud, bij bevordering, aan H. Pieters, kommies-verificateur der directe belastingen, invoerrechten i accijnzen te 's-Gravenhage in zilver, aan J. de Klerk, chef de bureau ten kan tore der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam A. Hubert, kommies 1ste klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te ZwolleK. van der Bent, als voren te Rotter dam in goud, aan den hoofdopzichter van fortifica tiën B. G. Meijer Ln zilver, aan den meester-gewe>ermaker G. J. Koe slag, van het regiment grenadiers en jagers de adjudant-onderofficieren J. vam Burg en L. E. Verspoor, onderschei denlijk van het 3de en 5de regiment infanterie den adjudJant-ianderofficier-titulalirr A. de Goede, staftrompetter van het 3de regiment huzaren; den sergeant- majoor G. Wijker, van het korps pon tonnier»; den 'adjudant-onderofficier S. Jonker, van het 4de regiment ves ting-artillerie; den sergeant-majoor H. W. Friedll, van de compagnie ad ministratietroepen: den reserve-adju dant-onderofficior A. II. Slabbekoorn, van de infanterie der landweer in het XXXXIVste landweerrlistrict; den bo de bij het Departement van Oorlog P. van Leeuwen; den wachter over do militaire gebouwen te Naar den P. A. van der Helder; in brons, aan: den korporaal J. Emons, van het 2de regiment infan terie; den schoenmaker J. L. G. Wel ters, vtyt het 5de regiment infante rie; den zadelmaker R. V. Welles, van het eskadron ondonnanjscn; den tim merman J. Nolen, van korps torpedis- ten; den werkman bij de constructie- werkplaatsen L. F. Dijkgraaf; den ina gazijnknechl bij liet magazijn dor ar tillerie te Naard en J. M. van Silf- hout; den bakker bij de militaire bak kerij te Utrecht A. van der Velden; den werkman bij de Koninklijke Mili taire Academie A. M. F. do.Vlaminck; in goud aan: J. F. Hufferman te Gorincham, bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat der"lste klasse; in zilver aan C. P. Schimmel, tc Raamsdonk, ma chinist bij liet Rijksstoomgemunl aan bet noordelijk afwateringskanaal W. de Jong, te Norg, sluiswachter Lij sluis III van het Veenhuizer kanaal; 11. W. Schneider, te Wageningcii, machinist 2de klasse bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen A. van Dokkum, Ie 's-Gravenhage, treincontroleur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen C. van den Bcrirh, te Rotterdam, seinhuiswachter 1ste klasse bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij II. Dnllc- kamp, te Lochem, opzichter van den weg bij de Geldersch-Overijselsche Stoomtrammaatschappij II J. M. Rc- rens. te Apeldoorn, adsistent bii den dienst der posteriien G. van Otterlo te Utrecht, conducteur der brievenma len P. C. Schoutens, te Halsteren, brievengaarderJ. J. A. Beijens to Rotterdam, lijnwachter der telegra- piiie J. Bubberman, te Amsterdam, assistent bij de Rijkspostspaarbank in brons aan P. Looijen, te Wageningen, arbei der bij de Rijksvvaterstaatsvverken P. J. Strijbos, te Hushoven (gemcento Weert), arbeider bij de Rijkswater- staatswerken D. Ooms. te Uitgeest, seinhuiswachter bij de Hollandscho IJzeren Spoorwegmaatschappij M. A. van Lokven, te Wijchcn, ploegbaas bij de Maatschappij tot Exploitatie v. Staatsspoorwegen J. B Gijselhart, te Tilburg, hulpketelmaker bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen B. van der Kooy, te Amsterdam, treiusmid bij de Hol landsche IJzeren Spoorwegmaat schappij. Gemengd Nieuws EEN NIEUW METAAL. Men bericht, dat een industrieel te Barrow een nieuwe metaal-verbin ding heeft ontdekt, die den naam van „Suralumijn" heeft ontvangen. Het gewicht van het nieuwe metaal heeft een derde van het soortelijk gewicht van koj>er, en heeft het zelfde weer standsvermogen als staal. Het kan gesmeed worden en is ook oo andore wijze voor de industrie bruikbaar. Het eenzame Cluleensche eiland Juan Fernandez, waarop de matroos André Selkirk gedurend"e vier jaar gedwongen verblijf hield, en aldus de stof leverde voor het bekende jon gensboek „Robinson Crusoe", wordt langzamerhand gemoderniseerd. Met hoeveel verbazing zou de trou we neger Vriidag niet gekeken heb ben naar de ingewikkelde toestellen, die titans op het eiland opgesteld orden. De Chileensche regeering heeft liet eiland von Robinso Crusoo uitgeko zen als seinpost voor draadlooze tele grafie. Korten tijd geleden werd op Juan Fernandez een strafkolonie gevestigd, waar veroordeelden, met hunne vrou wen en kinderen, in eigengeiion .vde hutten mogen wonen. De ballingen hebben een voetpad aangelegd naar de rots, welke Robinson dagelijks in klom, in de hoop de aandacht van een voorbijvarend schip te trekken. VOOR DE WETENSCHAP. Onder het protectoraat van den Duitschen keizer zal een vereeniging worden gesticht, waarvan de leden een groote som gelde ineens moeten inbrengen, of zich verbinden om ge durende niet minder dan tien jaren een vaste contributie te betalen. De vereeniging stelt zich ten doel aan de wetenschap in Duitschland de middelen te verstrekken om op tl» hoogte van haar tijd te blijven. De staat alleen kan daarvoor niet zor gen, de burgers moeten medewerken, om b.v. naast de laboratoria der uni versiteiten, die niet alles kunnen doen, wat er aan onderzoekingen ge daan moest worden, aan groote insti tuten liet aanzijn te geven, waar al leen rlo wetenschap en dus niet het onderwijs tevens behoeft te worden gediend. In Engeland, Frankrijk en in de Vereenigde Staten is men dien weg al opgegaan. PER MOTORSCHIP OVER DEN OCEAAN Onlangs heeft de Engelsche admira liteit proeven genomen met benzine motoren aan boord van groote oorlog schepen. Zoo men het niet onmiddel lijk aandurfde met pantserkruisers; zou men in ieder geval beproeven op torpedo-booten en verkenners moto ren als drijfkracht te gebruiken.. Thans is door de Hamburger firma Blohm en Voss, voor rekening doe Hamburg Amerika Linie de kiel ge legd van 'n groote pakketboot, meten de 8000 ton., die door motoren voortbe wogen zal worden. Weldra zal dtia het eerste groote motorschip den Oce aan oversteken.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6